02 خرداد 1402

جرایم بیمه تامین اجتماعی | مشاهده و پرداخت جرایم + طرح بخشودگی

کسب و کارهای مختلف، ممکن است به دلایل گوناگونی با جرایم بیمه تامین اجتماعی رو به رو شوند. جرایم بیمه تامین اجتماعی برای کارفرمایانی است، که در ارسال لیست بیمه یا حق بیمه کارکنان خود کوتاهی می‌کنند. در این مقاله قصد داریم در مورد انواع جرایم تامین اجتماعی، نحوه مشاهده جرایم تامین اجتماعی و بخشودگی و پرداخت این جرایم با شما صحبت کنیم. پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات مفیدی در مورد جرایم بیمه تامین اجتماعی به دست آورید.

جرایم بیمه تامین اجتماعی چیست؟

بهتر است قبل از صحبت در مورد جرایم بیمه تامین اجتماعی، اطلاعاتی راجب تامین اجتماعی و خدمات آن ارائه دهیم. تامین اجتماعی سازمانی بیمه‌گر است که در دسته سازمان‌های دولتی قرار نمی‌گیرد. این سازمان موظف است پوشش اجباری را برای بیمه کارگران، حقوق‌بگیران و پوشش اختیاری صاحبان کسب و کار و مشاغل آزاد را به عهده بگیرد. در بخش بیمه اجباری که به طور مستقیم به کارگران و حقوق بگیران مرتبط است، تامین اجتماعی قوانین خاصی را اعمال می‌کند که سرپیچی یا نادیده گرفتن این قوانین، جرایمی را برای کارفرمایان به دنبال خواهد داشت. در ادامه جرایم تامین اجتماعی را برای شما شرح می‌دهیم.

بررسی انواع جرایم بیمه تامین اجتماعی

محاسبه جرایم بیمه تامین اجتماعی به دو شکل انجام می‌شود. در صورتی که کارفرمایان حقوق بیمه شدگان و صورت مزد آن‌ها را ارسال نکنند یا بر اساس توافقات خود با تامین اجتماعی برای ارسال حقوق و صورت مزد کارکنان عمل نکنند، شامل جرایم بیمه تامین اجتماعی خواهند شد. این جرایم اجباری است و باید حتما پرداخت شوند.

جرایم بیمه تامین اجتماعی چیست؟

برخورد تأمین با کارفرمایان خاطی

1. خودداری از ارسال لیست بیمه کارکنان و جرایم بیمه تامین اجتماعی

کارفرمایان موظف هستند که لیست کارکنان را در بازه زمانی مشخص و بر اساس قانون ارسال کنند. بنابراین اگر کارفرمایی این لیست را در مدت زمان تعیین شده ارسال نکند یا به هر دلیلی از ارائه لیست کارکنان به سازمان بیمه تامین اجتماعی خودداری کند، بر اساس قوانین تامین اجتماعی جریمه می‌شود. در چنین شرایطی ده درصد به حق بیمه بیکاری و کل حق بیمه اضافه خواهد شد و کارفرما ملزم به پرداخت این جریمه است. در برخی ماه‌ها که ارسال لیست کارکنان از مهلت قانونی خود خارج است جریمه حاصل از تاخیر لیست کارکنان حدود ده درصد از حق بیمه کل کم می شود.

2. جرائم بیمه تامین اجتماعی به علت تاخیر در پرداخت حق بیمه

یکی دیگر از مواردی که موجب جریمه کارفرمایان می‌شود، تاخیر در پرداخت حق بیمه کارکنان است. بهتر است بدانید در صورت تاخیر در پرداخت حق بیمه کارکنان، هر ماه دو درصد به مبلغ بیمه بیکاری و حق بیمه اضافه می‌شود و سازمان بیمه تامین اجتماعی این مبلغ را دریافت می‌کند. همچنین تاخیر در ارسال لیست بیمه کارکنان به صندوق اجرایی شعب، موجب بدهکاری کارفرما به سازمان بیمه تامین اجتماعی می‌شود و این مساله در بازرسی‌ها مطرح خواهد شد.

در صورت عدم پرداخت حق بیمه، جریمه قابل پرداخت در یک ماه دو درصد و در یک سال ۲۴ درصد افزایش می‌یابد. پس حتی اگر کارفرمایی نمی‌تواند حق بیمه کارکنان را پرداخت کند، بهتر است با ارسال لیست بیمه آن‌ها به یکی از صندوق‌های شعب تامین اجتماعی قبل از پایان تاریخ مهلت ارسال، از جریمه ۱۰ درصدی فارغ شود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد لیست بیمه می‌توانید مقاله لیست بیمه تامین اجتماعی را مطالعه بفرمایید.

چگونگی مشاهده انواع جرایم بیمه تامین اجتماعی

پورتال سازمان تامین اجتماعی، این امکان را به کارفرمایان می‌دهد که؛ از میزان بدهی و جرائم بیمه تامین اجتماعی خود، مطلع شوند.

برای مشاهده جرایم بیمه تامین اجتماعی ابتدا باید به پورتال سازمان تامین اجتماعی وارد شوید، سپس در این سامانه ثبت نام کنید با این کار علاوه بر مشاهده جرایم بیمه تامین اجتماعی می‌توانید از خدمات زیر هم برخوردار شوید. دقت داشته باشید که این خدمات برای کارفرمایان است. در ادامه خدمات پورتال تامین اجتماعی برای کارفرمایان را مشاهده می کنید:

 • مشاهده جرایم بیمه تامین اجتماعی
 • اطلاع از میزان بدهی‌های کارفرمایان
 • اطلاعیه‌های بیمه در مورد مشکلات پرونده کارفرما
 • اطلاعیه بیمه در مورد رد نشدن بیمه
 • آمار و گزارش‌های ابلاغ احکام
 • نمایش بدهی‌های ابلاغ شده کارگاه
 • اخطار نسبت به ارسال لیست بیمه

موارد بالا برخی از خدمات سامانه تامین اجتماعی برای کارفرمایان است. این سامانه برای بیمه‌گزاران و افراد مختلف نیز خدماتی را ارائه می‌دهد.

جریمه کارفرما در بیمه تامین اجتماعی

برخورد سازمان تأمین اجتماعی با جرایم کارفرمایان

شرایط استفاده کارفرمایان از طرح بخشودگی جرایم بیمه‌ای

طرح بخشودگی جرایم بیمه‌ای کارفرمایان هرساله، با محوریت حفظ اشتغال کارگاه‌ها اجرایی می‌شود. بنابراین کارفرمایانی مشمول استفاده از این تسهیلات هستند، که حداقل به مدت یک سال از زمان تقسیط بدهی، نسبت به حفظ یا افزایش اشتغال نیروی انسانی کارگاه بر مبنای لیست اسفندماه سال گذشته و ارسال لیست و پرداخت کامل حق بیمه کارکنان شاغل کارگاه در دوره قسط بندی، اقدام کنند.

همچنین در کارگاه‌هایی که بر مبنای لیست اسفند ماه سال قبل، تعداد بیمه‌شدگان شاغل در آن‌ها کاهش یافته است، بعد از بازگشت نیروی کار تعدیل شده یا جایگزینی آن‌ها در زمان درخواست و رعایت حفظ اشتغال در دوره تقسیط، از بخشودگی جرایم برخوردار خواهند شد. کارفرمایان باید توجه داشته باشند که بعد از توافق با شعب سازمان تأمین‌اجتماعی در زمینه پرداخت اقساطی بدهی بیمه‌ای، چنان‌چه هریک از اقساط بدهی‌های تقسیط شده در سررسید مقرر پرداخت نشود؛ بدهی تبدیل به حال شده و جرایم متعلقه، نسبت به مانده بدهی مطالبه خواهد شد و مجدداً قابل تقسیط نخواهد بود. بنابراین به کارفرمایان محترم توصیه می‌کنیم با توجه به شرایط مالی خود، تعداد اقساط را به نحوی انتخاب کنند که بتوانند تمام اقساط بدهی را در موعد مقرر پرداخت کنند.

طرح بخشودگی جرایم بیمه‌ای تامین اجتماعی ۱۴۰۲ برای کارفرمایان

مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی در اردیبهشت ۱۴۰۲ طرح بخشودگی جرایم بیمه‌ای کارفرمایان را اعلام کرد. از آن‌جایی که سال ۱۴۰۲ را به نام سال مهار تورم و رشد تولید نام‌گذاری کرده‌اند و به دلیل همیاری با کارفرمایان در واحد‌های تولیدی، صنعتی، معدنی، خدماتی، اصناف و همچنین بالا بردن توان تولیدی نیروی کار برای کارفرمایان و کشور، طرح بخشودگی جرایم بیمه‌ای کارفرمایان اعلام شد.

بخشودگی جرایم کارفرمایان خاطی تامین اجتماعی

طرح بخشودگی جرایم بیمه‌ای تامین اجتماعی

این طرح در سال ۱۴۰۲ از ابتدای خرداد تا پایان مرداد و به مدت دوماه اجرا می‌شود. کارفرمایان متقاضی برای استفاده از بخشودگی جرایم بیمه‌ای با پرداخت اصل بدهی بیمه‌ای خود یا پرداخت اقساطی آن، از پرداخت جریمه معاف می‌شوند. کارفرمایان باید توجه داشته باشند، در صورتی‌که اصل بدهی بیمه‌ای را در اقساط ۱۲ ماهه پرداخت نمایند از بخشودگی صد در صد جرایم برخوردار می‌شوند. اما در حالتی که از شرایط پرداخت ۲۴ تا ۳۶ ماهه برای پرداخت جرایم بیمه‌ای استفاده کنند، به ترتیب از ۷۵ درصد و ۵۰ درصد بخشودگی بهره‌مند می‌شود.

بنابراین بهترین حالت برای پرداخت جرایم بیمه‌ای کارفرمایان، انتخاب اقساط ۱۲ ماهه و برخورداری از صد در صد بخشودگی جرایم است. برای برخورداری از طرح بخشودگی کارفرمایان تامین اجتماعی، کارفرمایان متقاضی باید درخواست خود را از طریق سامانه خدمات غیرحضوری سازمان تأمین‌اجتماعی es.tamin.ir حداکثر تا تاریخ 31 مرداد ماه ثبت کنند. بنابراین بهتر است همین حالا اقدام کنید و این کار را به روزهای پایانی موکل نکنید.

معرفی روش‌های پرداخت جرایم بیمه تامین اجتماعی

پرداخت جرایم بیمه تامین اجتماعی از روش‌های مختلفی انجام می‌شود که در ادامه آن‌ها را بیان می‌کنیم

دریافت فیش بیمه تامین اجتماعی

پرداخت جرایم بیمه تامین اجتماعی از طریق فیش بیمه تامین اجتماعی به دو روش زیر است:

 • مراجعه حضوری کارفرما به کارگزاری‌های سازمان تامین اجتماعی
 • پرداخت از طریق مراجعه به سامانه سازمان تامین اجتماعی، دریافت برگه بیمه و پرداخت آن

روش پرداخت غیرحضوری جرایم بیمه تامین اجتماعی

برای پرداخت آنلاین جرایم بیمه تامین اجتماعی می‌توان از یکی از روش‌هایی که در زیر نام می‌بریم استفاده کنید:

 • پرداخت از طریق وب سایت تامین اجتماعی
 • پرداخت جرایم بیمه تامین اجتماعی از اینترنت بانک
 • از طریق دستگاه‌های ATM یا خودپرداز
 • پرداخت جرایم بیمه تامین اجتماعی از طریق تلفن بانک
 • پرداخت جرایم بیمه تامین اجتماعی با دستگاه‌های O.S یا کارتخوان
 • پرداخت با اپلیکیشن مربوط به سازمان تامین اجتماعی به وسیله موبایل

 

همه چیز در مورد جرایم بیمه تامین اجتماعی

جرایم بیمه تامین اجتماعی، یکی از مواردی است که کارفرمایان را با مشکلاتی رو به رو می‌کند. بنابراین آگاهی از جرایم بیمه تامین اجتماعی و پرداخت به موقع آن می‌تواند، بسیاری از مشکلات احتمالی را برطرف سازد. در این مقاله در مورد جرایم بیمه تامین اجتماعی، روش‌های پرداخت جرایم و طرح بخشودگی صحبت کردیم. در صورتی که به اطلاعات بیشتری در این مورد نیاز داشتید، از قسمت نظرات همین مقاله با ما در ارتباط باشید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
15 خرداد 1402 / اطلاعات بیمه ای

بیمه زنان خانه دار تامین اجتماعی چیست؟ راهنمای کامل و دقیق

بیمه تامین اجتماعی زنان خانه دار برای آن دسته از خانم های خانه داری که شغل استخدامی ندارند؛ می تواند بسیار مفید باشد. چرا که علاوه بر استفاده از پوشش های تامین اجتماعی می توانند پس از بازنشستگی هم به عنوان یک پشتوانه مالی، از سرمایه ایجاد شده استفاده کنند. شما می توانید با ثبت نام این بیمه از مزایای آن بهره مند شوید.

10 خرداد 1402 / اطلاعات بیمه ای

یافتن کد پستی در کمتر از 5 دقیقه؛ 4 روش مختلف برای دریافت کدپستی

امروزه برای یافتن کد پستی  روش‌های ساده و سریعی وجود دارند که در این مقاله به طور کامل به معرفی این روش‌ها پرداخته‌ایم و پیشنهاد می‌کنیم آن را از دست ندهید.

09 خرداد 1402 / اطلاعات بیمه ای

شرایط استفاده از بیمه بیکاری+ نحوه دریافت حقوق بیکاری سال 1402

چگونه بیمه بیکاری دریافت کنیم؟ مراحل و مدارک ثبت نام بیمه بیکاری و شرایط لازم آن را در این مطلب بخوانید.

08 خرداد 1402 / اطلاعات بیمه ای

صنعت بیمه: نیاز جامعه ایرانی در سال 1402

تاریخچه صنعت بیمه، بیمه در کشور ایران چه خدماتی ارائه می‌دهد؟ برای کسب آگاهی بیشتر این مقاله را بخوانید.

07 خرداد 1402 / اطلاعات بیمه ای

قوانین کار: میزان حقوق اضافه کاری و ساعات قانونی کار هر کارگر در 1402

اگر کارگر یا کارفرما هستید و می‌خواهید اطلاعاتی در مورد قوانین کار کسب کنید، این مقاله برای شما نوشته شده است.

02 خرداد 1402 / اطلاعات بیمه ای

جرایم بیمه تامین اجتماعی | مشاهده و پرداخت جرایم + طرح بخشودگی

کسب و کارهای مختلف، ممکن است به دلایل گوناگونی با جرایم بیمه تامین اجتماعی رو به رو شوند. جرایم بیمه تامین اجتماعی برای کارفرمایانی است، که در ارسال لیست بیمه یا حق بیمه

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
سعید
05 خرداد 1402

سلام ۵۹سال سن دارم مقرری بیکاری میگیرم باتوجه به ایپکه دیگر محاله استخدام بشم با این سن اگر پیک موتری بشم با حقوق یک میلیون سیصد قانونی هست تا مقرری بیکا ری قطع نشود ؟

  نویسنده بیمه
  06 خرداد 1402

  سلام سعید عزیز. خیر قانونی نیست اگر تامین اجتماعی متوجه بشود که در حین بیمه بیکاری اشتغال دارید مقرری بیمه بیکاری شما قطع می‌شود.

رضا مرادی
07 خرداد 1402

کار فرما الان سه ماه که حق بیمه مارو پرداخت نکرده، جریمه شده؟ چه جوری میشه اطلاع بدیم تا جریمه بشه ؟

  نویسنده بیمه
  08 خرداد 1402

  سلام آقای مرادی. واحد درآمد شعبه هر ۴ ماه یک بار پرونده ها را محاسبه و برای کارفرما صورتحساب میفرستند.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید