29 آذر 1401

سنوات خدمت به چه کسانی تعلق می‌گیرد و چگونه محاسبه می‌شود؟

هنگامی ‌که افراد به عنوان کارمند در سازمان یا شرکتی مشغول به فعالیت هستند، در پایان هر سال متناسب با تعداد ماه‌های خدمت، مشمول سنوات خدمت می‌شوند. سنوات پایان خدمت و پایه سنوات از مزایایی است که کارفرما موظف به پرداخت آن است.
به طور کلی افراد شاغل دو کلمه حق سنوات و پایه سنوات را نمی‌دانند. در ادامه درباره چگونگی محاسبه سنوات، حق سنوات و پایه سنوات توضیحاتی خواهیم داد. با ما همراه باشید.

حق سنوات چیست؟

محاسبه سنوات کارمندان در روزهای پایان سال، هنگام بازنشستگی، از کارافتادگی، فوت و استعفا یکی از مهمترین موضوعات است. به طور کلی، افراد حق سنوات را با عنوان مزایای پایان کار می‌شناسند. طبق ماده 21 قانون کار، مبلغی معادل آخرین حقوق دریافتی کارگران است. این مبلغ باید در پایان کار یا فسخ قرارداد به کارمند‌ها پرداخت شود.  فردی که کمتر از یکسال کار کرده باشد، مشمول پرداخت حق سنوات نخواهد بود. برای پرداخت حق سنوات دو روش وجود دارد که به شرح زیر است:

روش اول: در این روش، سنوات خدمت در پایان سال به همراه عیدی و پاداش به حساب کارگران واریز می‌شود. به اصطلاح سنوات خدمت به صورت سالانه پرداخت می‌شود.

روش دوم: در روش دوم، کارفرما می‌تواند سنوات خدمت را در پایان همکاری کارگر پرداخت کند. در این روش، پرداختی‌های سنوات در پایان سال به صورت علی الحساب بوده و در حکم بدهی کارفرما به کارگر خواهد بود.

سنوات خدمت چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟ برای اطلاعات بیشتر به اینجا مراجعه کنید: حق سنوات و روش محاسبه آن

چگونگی محاسبه حق و سنوات خدمت

محاسبه مزایای پایان کار در موضوع ماده 24 قانون کار، حق سنوات معادل یک ماه آخر حقوق دریافتی است. برای کارگرهایی که بیشتر از یکسال در مجموعه و سازمان کار می‌کنند، مطابق فرمول زیر محاسبه می‌شود.

سنوات = تعداد روزهای کارکرد *(تعداد روز سال / حقوق پایه)

بازخرید حق سنوات هنگام بازنشستگی

با توجه به بازخرید سنوات بازنشستگان به اطلاع می‌رساند، افرادی که در واحد‌های مشمول قانون وزارت کار بازنشسته می‌شوند و قرارداد آن‌ها پایان یافته است، برای هر سال خدمت بر اساس آخرین حقوق دریافتی و معادل یک ماه حق سنوات دریافت خواهند کرد.
نکته: فرد بازنشسته‌ای که مجدد مشغول به کار شود، مانند سایر کارگران از سنوات خدمت بهره‌مند می‌شود.

حقوق اصلی چیست؟

مواردی مانند: حق اولاد، حق مسکن، محل خدمت مرزی، محرومیت از تسهیلات زندگی،حق ایاب و ذهاب، فوق العاده‌های بدی آب و هوا، محل خدمت، اشتغال خارج از مرکز، شرایط محیط کار، نوبت کاری و کشیک را حقوق اصلی کارگر می‌دانند و قابل پرداخت به کارگران است.

پایه سنوات به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

افراد شاغل در جامعه به دو گروه تقسیم می‌شوند، افرادی که قرارداد رسمی ‌دارند و افرادی که به صورت غیر رسمی ‌در حال فعالیت هستند. طبق قانون وزارت کار و بخشنامه‌ای که در سال 1392 اعلام شد، کارفرما نباید بین این دو گروه رسمی‌ و غیر رسمی‌ تفاوتی قائل باشد. در حقیقت، سنوات خدمت باید به یک میزان و با شرایط یکسان محاسبه شود.

پس در پاسخ به این سوال که سنوات به چه کسانی تعلق می گیرد، باید گفت که همه می‌توانند از آن استفاده کنند.

اتمام زمان قرارداد بین کارفرما و کارگر

خاتمه قرارداد بین کارکن و کارفرما با توجه به شرایط مختلفی صورت می‌گیرد که به شرح زیر است:

 • استعفای کارگر
 • فسخ قرارداد
 • بازنشستگی
 • فوت کارگر
 • ازکارافتادگی

  سنوات خدمت و نحوه محاسبه آن

  استعفای کارگر منجر به خاتمه قرارداد می‌شود.

استعفای کارگر

برخی اوقات خاتمه قرارداد کار به میل و خواسته کارگر انجام می‌شود و در غالب استعفا قرارداد به اتمام می‌رسد. استعفا کارگر یک امر ارادی است که به هر دلیلی می‌تواند از کار خود خارج شود. در چنین شرایطی، به فرد بیمه بیکاری تعلق نمی‌گیرد. احتمالا با خواندن این مقاله سوالاتی در مورد بیمه بیکاری در ذهنتان نقش بسته است. برای دریافت سوالات خود در مورد بیمه بیکاری می‌توانید به اینجا مراجعه کنید.

فسخ قرارداد

هنگام عقد قرارداد موارد و مفادی ذکر می‌شود که در صورت تخطی کارگر منجر به فسخ قرارداد می‌شود.

بازنشستگی

بازنشستگی یکی از موارد اصلی پایان قرارداد و سنوات خدمت است. هر کارگری که به کار مشغول است با توجه به نوع شغل خود، بعد از پایان خدمت، بازنشسته شده و مشمول سنوات خدمت می‌شود.

فوت کارگر

فوت کارگر از جمله مواردی است که منجر به خاتمه قرارداد می‌شود. زمانی که بین کارگر و کارفرما قراردادی بسته می‌شود و فرد در انتهای قرارداد فوت می‌کند، قرارداد به طور قهری فسخ خواهد شد.

از کارافتادگی

ازکارافتادگی یکی دیگر از موارد خاتمه قرارداد است. ممکن است کارگر بر اثر حادثه دچار ازکارافتادگی شود و به سن بازنشستگی نرسد. در این صورت کارفرما موظف است، براساس سطر آخر ماده ۲۴ قانون کار عمل کرده و براساس آخرین مزد کارگر به نسبت هر سال سابقه خدمت، حقوقی به میزان ۳۰ روز مزد به وی پرداخت کند.

اگر ازکارافتادگی کارگر در اثر بیماری ناشی از حرفه وی اتفاق بیافتد، طبق ماده 72 قانون تامین اجتماعی، بدون در نظر گرفتن مدت پرداخت حق بیمه، استحقاق دریافت مستمری از کارافتادگی کلی ناشی از کار خواهد داشت.
دقت داشته باشید نوع پایان همکاری کارگر و کافرما اهمیتی ندارد و طبق قوانین وزارت کار، پرداخت پایه سنوات و سنوات خدمت اجباری است. کار فرما در بیشتر مواقع تا پایان قرارداد صبر نمی‌کند و در پایان سال، محاسبه عیدی و سنوات را انجام داده و آن را به کارگران می­پردازند. کارفرمایان و کارگران بهتر است که تفاوت عیدی و سنوات را به خوبی بدانند. پرداخت سنوات خدمت جزو انگیزه‌های کارمندان و کارگران است که در نوع قرارداد رسمی‌ و غیر رسمی‌ تفاوتی ندارد.

سنوات خدمت مشاغل سخت

طبق قانون وزارت کار، افرادی که در مشاغل سخت مشغول به فعالیت بوده‌اند و بازنشسته شده‌اند، مانند سایر کارگرها معادل یک ماه حقوق آخرین دریافتی خود را به عنوان سنوات خدمت دریافت خواهند کرد.

بخشنامه شورای عالی کار

شورای عالی کار برای پایه و سنوات خدمت کارگران بخشنامه‌ای دارد که به شرح زیر است:

 •  سنوات خدمت به افراد دانشجو و دانش آموزان که مشاغل تابستانی دارند، تعلق نمی‌گیرد.
 • پایه سنوات با سنوات خدمت متفاوت است، طبق ماده 24 قانون کار، کارفرما موظف به پرداخت سنواتی می‌باشد که معادل آخرین حقوق کارگر به عنوان عیدی پایان کار است.
 • تعویض کارفرما ربطی به سنوات ندارد و کارفرمای جدید نیز موظف است سنوات کارگرانی را که یک سال مشغول به کار بوده‌اند پرداخت کند.
 • گارگران فصلی با توجه به میزان کاری که انجام می‌دهند، باید سنوات دریافت کنند.

با توجه به توضیحاتی که داده شد، ممکن است سوالاتی ذهن شما را درباره حق سنوات و سنوات خدمت درگیر کرده باشد که برخی از آن‌ها را عنوان می‌کنیم.

سوالات متداول پایه و سنوات خدمت

در این بخش به بررسی سوالات پر تکرار پایه و سنوات خدمت می‌پردازیم.

آیا حق سنوات اجباری است؟

بله. پرداخت حق سنوات از مزیت‌های اجباری است که کارفرمایان موظف به پرداخت آن می‌باشند. اگر کارفرما حق سنوات را پرداخت نکند، کارگر می‌تواند با در دست داشتن قرارداد و مدارک مورد نیاز به سازمان وزارت کار و امور اجتماعی شکایت کرده و تمام حق و حقوق خود را مطالبه کند.
سنوات از جمله حقوق اجباری کارگر است و کارفرما تحت هر شرایطی باید در پایان قرارداد و یا پایان سال معادل مبلغ آخرین حقوق، به کارگر پرداخت کند.

سنوات خدمت

سوالات متداول در مورد سنوات خدمت

مبلغ سنوات پرداختی چقدر است؟

در قسمت‌های قبلی توضیح داده‌ایم که حق سنوات و پایه سنوات هر کدام فرمول‌های خاصی دارند و حق سنوات بر پایه حقوق محاسبه خواهد شد.

فراغت از کار شامل چه مواردی است؟

فراغت از کار شامل مواردی مانند: بازنشستگی، ارکارافتادگی، فوت، استعفا و پایان کار است که در هر کدام از این موارد، باید سنوات خدمت و پایه سنوات پرداخت شود.

بازخرید سنوات

آیا می‌توان سنوات را بازخرید کرد؟ چگونه محاسبه می‌شود؟ قوانین بازخرید چیست؟ برای پاسخ این سوال پیشنهاد می‌کنیم مقاله بازخرید سنوات را مطالعه نمایید.

پرداخت سنوات خدمت بین کارمندان رسمی‌ و غیر رسمی‌ چگونه است؟

مطابق با بخشنامه وزارت کار، هیچ تفاوتی بین افرادی که قرارداد رسمی‌ و غیر رسمی‌ با سازمان دارند، وجود ندارد.
دقت کنید که تنها نکته این است که افراد رسمی‌ اگر تمام سال کار کرده باشند، به اندازه حقوق یک ماه حق سنوات دریافت می‌کنند، در غیر این صورت اگر کارگر قراردادی باشد، میانگین 90 روز پایانی سال را به عنوان مبنای محاسبات سنوات خدمت و حق سنوات در نظر می‌گیرند.

مشاغل تابستانی سنوات دارند؟

خیر. مشاغل تابستانی به طور معمول بین دانشجویان و دانش آموزان مورد علاقه است که در این مشاغل حق سنوات در نظر گرفته نمی‌شود.

به طور کلی چه در جایگاه کارفرما و چه کارمند یا کارگر که باشید، آگاهی از حقوق و قوانین بیمه به شما در عملکرد بهتر کمک خواهد کرد. سنوات خدمت باید برای هر دو طرف قرارداد موضوعی بدون ابهام باشد. برای اینکه شما عزیزان اطلاعات کاملی در مورد سنوات خدمت کسب کنید می‌توانید سوالات خود را در قالب کامنت با ما در میان بگذارید تا مشاوران و کارشناسان بیمه دات کام در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

 • + سنوات خدمت چگونه محاسبه می‌شود؟
 • + شرایط باز خرید حق سنوات هنگام بازنشستگی چیست؟
 • + حقوق اصلی چیست؟
آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
16 بهمن 1401 / اطلاعات بیمه ای

بیمه انرژی چیست و چه کاربردی دارد؟ | بررسی و معرفی کامل بیمه انرژی

بیمه انرژی چیست و چه پوشش‌هایی دارد؟ اگر شما مسئول یک کارخانه، پالایشگاه، پتروشیمی و چنین مکان‌هایی هستید،  این مقاله را از دست ندهید.

15 بهمن 1401 / اطلاعات بیمه ای

بیمه باربری چیست و چه مزایایی دارد؟

بیمه باربری چیست؟ برای چه مواردی می‌توان از آن استفاده کرد؟ خدمات بیمه باربری چگونه است؟ این اطلاعات را در این مقاله بخوانید!

14 بهمن 1401 / اطلاعات بیمه ای

شورای بیمه چیست و چه وظایفی دارد+ اعضای تشکیل دهنده شورا

وظایف شورای عالی بیمه و ارکان آن را در این مقاله بیمه دات کام بخوانید!

11 بهمن 1401 / اطلاعات بیمه ای

بیمه سربازی را چگونه به سوابق بیمه تامین اجتماعی اضافه کنیم؟

بیمه سربازی چه خدماتی به محافظان کشور می‌دهد؟ پوشش‌ها و مزایای این بیمه‌نامه را در این مقاله مطالعه نمایید.

08 بهمن 1401 / اطلاعات بیمه ای

پرداخت بیمه تامین اجتماعی با موبایل؛ پرداخت حق بیمه در سریع‌ترین زمان

پرداخت بیمه تامین اجتماعی با موبایل یکی از امکاناتی پرداختی سازمان تامین است. برای یادگیری نحوه کار با اپلیکیشن تامین، این مقاله را به دقت بخوانید.

07 بهمن 1401 / اطلاعات بیمه ای

استعلام غیبت سربازی؛ 4 روش برای پیگیری غیبت سربازی

مشمولین نظام وظیفه با استعلام غیبت سربازی می‌توانند از وضعیت خدمت سربازی خود آگاه شوند. شما را به مطالعه‌ی روش‌های پیگیری غیبت سربازان دعوت می‌کنیم.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
رز
02 آذر 1400

سلام وقت بخیر، من به مدت یک سال و سه ماه در شرکتی مشغول به کار بودم که از ابتدای کار به من قول بیمه دادن ولی به دلیل عدم ثبت شرکت بیمه نمی کردن. فقط دو ماه آخر حضورم در اون شرکت من رو بیمه کردن هر چند در قراردادی که بهم دادن، بیمه ذکر شده بود و به جاش مبلغش رو بهم پرداخت کردن…به دلیل اختلافاتی که سر بیمه باهاشون پیدا کردم مجبور به استعفا شدم..قرارداد هایی که من دارم یکی اش نه ماه است و دیگری از ابتدای فروردین 1400 تا خرداد و آخریش از تیر تا اسفند و من اوایل مهر مجبور به استعفا شدم..با توجه به این نکات آیا سنوات به من تعلق می گیره؟

  کارشناس بیمه
  30 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، سنوات اگر از قبل سابقه کاری داشته باشید، تعلق میگیرد.

حسین
04 دی 1400

برای مدتی که قرارداد کار ساعتی هست ولی بیمه رد نشده هم می توان سنوات گرفت؟

  کارشناس بیمه
  25 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، سنوات به همه کارمندان و کارگران تعلق می گیرد مگر اینکه شما شرایط خاصی را در قرارداد نوشته باشید.

Hesam
04 دی 1400

ايا به كسي ك زير يكسال در شركتي كار كرده و استعفا داده است سنوات خدمت تعلق ميگيرد؟؟

  کارشناس بیمه
  25 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، آیا قبلا هم سابقه کاری داشته است؟

  حسن و
  21 فروردین 1401

  سلام من درشرکت کار میکنم ۳۰سال و۴ماه سابقه خدمت دارم بازنشسته نمیکنند چون سنم ۵۰نشده میخاستم بپرسم راهکار داره یانه دوم اینکه ازهمان اول قرارداد امضا نکردیم آیا در پرداخت سنوات به مشکل نخواهم خورد واینکه سنوات چگونه محاسبه می‌شود یکی میگه فقط حقوق ثابت یکی میگه همه عناوین ازجمله عاعله مندی وغیره راهنماییم کنید ممنونم

   کارشناس بیمه
   27 اردیبهشت 1401

   سلام دوست عزیز، ۰۱ خیر راهکاری ندارد حتما باید ۵۰ سال سن داشته باشید ۰۲ سنوات براساس حقوق است

حسام حسامی
23 بهمن 1400

باسلام
آیا کسی که کارمند دولت است باسابقه ده سال به علت بیماری از کارافتادگی کلی میشود و شرایط ماده ۷۵ راهم دارد سنوات ده سال بهش پرداخت میشود یا سنوات سی سال . ممنون از راهنمایی و جواب دادنتان باتشکر

  کارشناس بیمه
  25 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، براساس سطر آخر ماده ۲۴ قانون کار عمل کرده و براساس آخرین مزد کارگر به نسبت هر سال سابقه خدمت، حقوقی به میزان ۳۰ روز مزد به وی پرداخت کند.

  میترا
  03 اسفند 1400

  من سابقه کاری دارم اما الان در شرکتی بعد دوماه و نیم اومدم بیرون ایا به من عیدی و سنوات تعلق میگیره ؟

   کارشناس بیمه
   03 اسفند 1400

   سلام دوست عزیز، عیدی تعلق میگیرد اما سنوات به افرادی که کمتر از یکسال در مجموعه ای مشغول به کار هستند، تعلق نمی گیرد.

علی شکریان
29 بهمن 1400

سلام در فروشگاهی بزرگ سه ساله بدون هیچ قراردادی دارم کار میکنم پایان هر سال ی پایه حقوق عیدی گرفتم ن سنوات ن حق اولاد نه خواربار ون حق مسکن گرفتم چیکار باید کنم میتونم حقمو بگیرم لطفا راهنماییم کنین

  کارشناس بیمه
  30 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، همه این موارد به شما تعلق می گیرد. باید به اداره کار مراجعه کنید.

مهدی
02 اسفند 1400

سلام وقتتان بخیر.بنده حدودا دو سال بیمه دارم در یم کارگاهی قرار هست امسال پایان کارم باشد به علت مشکلاتم با کارفرما.با اینکه هر ماه برای یک کاغذ خالی که سنوات فلان در آن درج شده بود امضا کرده و اثرانگشت زده ام با اجبار و سنواتی نگرقته ام، آیا من میتوانم حق سنوات در پایان امسال بگیرم؟البته عیدی هم میتوانم کامل بگیرم چون پارسال فقط نصفشو داد؟

  کارشناس بیمه
  02 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، سنوات به همه که در جایی و براساس شرایط کار می کنند، تعلق خواهد گرفت. عیدی هم همینطور. شما میتوانید به اداره کار مراجعه و شکایت کنید.

رویا
03 اسفند 1400

سلام وقت بخیر
به مدت زمان طرح اجباری پزشکان و پیراپزشکان هم سنوات تعلق میگیرد؟

  کارشناس بیمه
  04 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، این را باید از اداره کار بپرسید.

محمودی
03 اسفند 1400

سلام. من ده سال با یک نهاد دولتی قرارداد پروژه ای دارم و ده سال تمام هم بیمه هستم. اگر بخواهند با من قطع همکاری کنند به من سنوات تعلق میگیرد؟؟ ممنون

  کارشناس بیمه
  04 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، باید تعلق بگیرد.

  اخسان
  25 اسفند 1400

  سلام و خسته نباشید من در جایی شاغل رسمی هستم و کارم به صورت شیفتی هست و روزهای که شیفت نیستم در یک شرکت دیگر با قرارداد پاره وقت مشغول به کار هستم که تایم کاری من درشرکت با بقیه پرسنل به یک میزان میباشد، شرکت باید حق بیمه ای که واریز نمیکند(چون بیمه جای دیگر هستم)و سنوات و حق اولاد و حق مسکن رو به من پرداخت کنه؟الان هیچکدوم رو نمیده میگه چون پاره وقت هستی

   کارشناس بیمه
   21 اردیبهشت 1401

   سلام دوست عزیز، باید تمامی حق و حقوق داده شود. به اداره کار مراجعه کنید.

   احسان
   14 مهر 1401

   سلام سنوات به بیمه ربط دارد مثلا من سه سال مشغول بکارم امادوسال بیمه ام ایا ان یکسال که بیمه نبودم سنوات نمگیرم…. لطفاً راهنمایی کنید.مننون

    کارشناس بیمه
    15 مهر 1401

    سلام سنوات ربطی به تامین اجتماعی ندارد

yac
04 اسفند 1400

سلام،یک سال در سال جاری یا یه ۱۲ ماه صرفا ملاک هست؟بنده از مهر ۹۹ تا مهر ۱۴۰۰در شرکتی مشغول بودم،ایا میتونم درخواست سنوات بدم؟

  کارشناس بیمه
  04 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، سنوات فقط به آن هایی که متر از یکسال سابقه دارند، پرداخت نمی شود.

  کارشناس بیمه
  14 اسفند 1400

  سنوات خدمت در صورت یک روز کارکرد هم تعلق میگیرد ولی پایه سنوات شامل افراد کمتر از یکسال سابقه در مجموعه تعلق نمیگیرد.

راد
08 اسفند 1400

سلام من ۱۱ سال مشغول به کارم بدون قرارداد الان که تقاضای سنوات و اتمام همکاری می خوام بدم زیر بار پرداخت نمی‌رن
سوالم این سنوات من میشه ۱۱ ماه آخرین حقوق من باید پرداخت کنن؟؟؟

  کارشناس بیمه
  08 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، باید پرداخت شود. می توانید برای شکایت به اداره کار مراجعه کنید.

عباس
09 اسفند 1400

سلام
من امسال بعلت عمل دیسک کمر سه ، چهار ماه استراحت داشته ام آیا این مدت نبوده ام به من عیدی و سنوات تعلق میگیرد؟

  کارشناس بیمه
  10 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، بستگی به این دارد که آن چند ماه چه چیزی برای شما رد شده است.

فرزاد
14 اسفند 1400

با سلام و احترام
لطفا قبل از اینکه متن را در سایتتون آپلود کنید قبلش به چشم خریدار بخونیدش
در قسمت محاسبه سنوات تو توضیحات نوشتید مطابق آخرین حقوق دریافتی وای در فرمول محاسبه نوشتید حقوق پایه!!!1
الان کدوم درسته؟؟!!!!و اگه شرکتی بخواد کمتر از پرداختی که به کارمند داره سنواتش رو پرداخت کنه قانونیه یا نه؟

  کارشناس بیمه
  14 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، بر اساس حقوق پایه ای که شما دریافت می کنید. پرداختی کمتر غیرقانونی است.

علی
16 اسفند 1400

سلام بنده 30روز کامل برای یه شرکت کار کردم و قرارداد هم امضا کردم آیا برای تسویه، مزایا کامل (حق مسکن و حق بن)به من تعلق میگیره؟

  کارشناس بیمه
  17 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، خیر.

  افسری
  18 اسفند 1400

  اما من شنیدم در صورتیکه ادامه همکاری داشته باشید سنوات براساس آخرین حقوق اصلی پرداخت میشود ولی در صورت تسویه کامل و قطع همکاری سنوات بر اساس پایه حقوق صورت میگیرد

عباس
17 اسفند 1400

سلام
کارگری که قرارداد سه ماهه داشته و سه ماه تمام و از شرکت جدا شده عیدی و سنوات به او تعلق می گیرد ؟

  کارشناس بیمه
  18 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، عیدی که به همه تعلق میگیرد اما در خصوص سنوات بستگی به سابقه کاری و بیمه شما دارد.

حسین
18 اسفند 1400

باسلام و وقت بخیر:یه عرضی داشتم درمورد حق سنوات ،من الان 18ساله تویه شرکتی کارم میکنم آیا برای من حق سنوات شامل میشه؟
دوم اینکه آیا شرایطی برای اینکار وجود دارد؟چون کارفرما به هیچ عنوان زیربار نمیره میگه برای تعداد زیر 50 نفر کارگر شاغل حق سنوات تعلق نمیگیرد.
لطفاً راهنماییم کنید که چیکارباید بکنم.باتشکر

  کارشناس بیمه
  19 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، سنوات به همه تعلق می گیرد و تعداد کارمندان مهم نیست. می توانید به اداره کار برای شکایت مراجعه کنید.

آریامهر
20 اسفند 1400

کارفرما‌هرسال‌درپایان‌سنوات‌کارگران‌‌راتسویه‌حساب‌میکنه‌من‌حدود‌14سال‌دارم‌اونجا‌کارمیکنم‌وهمه‌سالها‌تسویه‌کرده‌ایا‌میتوانم‌ماوتفاوت‌سال‌‌اول‌شروع‌کار‌تاالان‌از‌کارفرما‌بگیرم

  کارشناس بیمه
  20 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، دیگر سنوات را برای شما محاسبه کرده است.

Vali
20 اسفند 1400

سلام وقت بخیر
عزیز من ۵سال داخل یه پتروشیمی فعالیت دارم وقرار داد ۳ماه به ۳ماه داشتیم
….و اینو عرض کنم که موقعی که استخدام شدیم دررمرحله تولید نبود و با فعالیت و تلاش ما به تولید رسید و الان ۳ساله درحال تولید مدام هست ‌…
الان بعداز ۵سال آخرین قرار دادمون پایان اسفند ماه تمام میشه و قصد اخراجمون دارند
سوالم اینه که حق اخراج دارند و میتونن بگن قرار دادتون تمام شده باید برید؟
و دوم اینکه اگه اخراجمون کنن چه چیزی بهمون تعلق میگیره بر حسب اینکه هر ساله عیدی و سنوات دریافت میکردیم

ممنون میشم

  کارشناس بیمه
  20 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، اینکه اخراج کنند یا خیر، بستگی به شرایط کارخانه دارد و وقتی قراردادتان هم تمام شده، می توانند دیگر کار نکنند. شما عیدی و سنوات را دریافت کرده اید. باز اگر مشکلی حقوقی دارید باید به اداره کار مراجعه کنید.

فرهاد
21 اسفند 1400

با سلام
اینجانب می خواهم در 20 فروردین ماه 1401 از كار خود استعفا دهم. آیا سنوات بنده مشمول افزایش حقوق سال 1401 خواهد شد یا ملاك آخرین حقوق پرداختی(اسفند 1400) می باشد؟

  کارشناس بیمه
  22 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، ملاک آخرین حقوقی است که دریافت می کنید.

   ناشناس
   22 شهریور 1401

   سلام ببخشید شوهرم ۱۸ سال درشهرداری کار کردند و الان استعفا دادند و می خواهند سنوات بگیرند و در ارگان دیگری ازمون استخدامی شرکت کردند و قبول شدند اگر سنوات شهرداری را بگیرند مشکلی در روند استخدام در اداره دیگر پیش نمیاد؟؟؟یعنی گرفتن سنوات با باز خرید فرق میکنه؟؟؟

    نویسنده بیمه
    22 شهریور 1401

    سلام خیر مشکلی ندارد

ر.ش
21 اسفند 1400

سلام وقت تون بخیر ، من بازنشسته هستم . یک موسسه غیر انتفاعی از من دعوت به همکاری کرده ،الآن 11ساله که باآنان همکاری دارم وهرساله قرارداد تمدید می شود. در صورتی که قطع همکاری شود حال میخوام بدونم که به من حق سنوات تعلق می گیرد یا نه؟

  کارشناس بیمه
  22 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، بله.

غریبه
21 اسفند 1400

سلام خدا قوت بنده یک سوال داشتم.من 8ماه در یک شرکت مشغول به کار بودم .یعنی هیچ مبلغی بعنوان سنوات به من تعلق نمیگیره

  کارشناس بیمه
  22 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، در صورتی که از قبل سابقه کار و بیمه نداشته باشید، خیر.

رضایی
26 اسفند 1400

با سلام اینجانب سابقه کار 16 سال در شهرداری دارم که اخیرا چند ماه است رسمی شده ام(قبلا پیمانی بوده ام ) بعلاوه یک سال در یک شرکت خصوصی و دوسال خدمت سربازی. اکنون قصد دارم بازخرید یا استعفا انجام دهم آیا سنوات به من تعلق می گیرد یا نه ؟ اگر تعلق می گیرد چقدر است ؟

  کارشناس بیمه
  27 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، ۰۱ اولا سنوات براساس نوع قراردادی است که شهرداری با شما منعقد کرده است. باید قرارداد شما مطالعه شود.

محسن میرورزنده
27 اسفند 1400

سلام وقتتون بخیر، بنده حدود ۱۰ سال کارمند رسمی سپاه بودم، و استعفا دادم، از طرف منابع انسانی قسمت‌مون به من عنوان شده که سنوات خدمتی به بنده تعلق نمیگیرد، اگر تعلق میگیره از چه طریقی باید اقدام کنم؟

  کارشناس بیمه
  28 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، اینکه قانون نیروهای مسلح برای پرداخت سنوات چیست و چرا این حرف ها را زدند، اطلاعی نداریم. با خود همان منابع انسانی صحیت کنید تا دلیلش را برای شما مطرح کنند.

مسعود
01 فروردین 1401

سلام من ۶سال در مغازه صافکاری کار میکنم بدون هیچ قراردادی آلن ۳ماه به مشکل خوردم امسال دیگه نه عیدی هیچ چیزی بهم نداده

  کارشناس بیمه
  15 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، باید به اداره کار مراجعه کنید.

s/mor
02 فروردین 1401

با سلام
من حدودا 20سال در یک بنگاه خصوصی مشغول بکار میباشم در صورت بازنشستگی حق سنوات بمن تعلق میگیر

  کارشناس بیمه
  31 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، سنوات به همه تعلق می گیرد مخصوصا شما که 20 سال در یک جا کار کرده اید.

s/mor
04 فروردین 1401

باسلام وعرض تبریک عید
بنده مدت 20سال در یک کارگاه تهیه وتوزیع مصالح گار کردم واینک بازنشته میخواهم بشوم آیا مشمول دریافت سنوات خدمتی میشوم

  کارشناس بیمه
  05 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز
  بله

الينا
05 فروردین 1401

با سلام در صورت عدم تمديد قرارداد توسط كارفرما ايا سنوات طبق ماده ٢٠ قانون كار (محاسبه ٤٥ روز حقوق) بايد پرداخت گردد

  کارشناس بیمه
  31 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، سنوات بر تعداد روزهایی که کار کرده اید، باید پرداخت شود.

الينا
05 فروردین 1401

با سلام در صورت عدم تمديد قرارداد توسط كارفرما ايا سنوات طبق ماده ٢٠ قانون كار (محاسبه ٤٥ روز حقوق) بايد پرداخت گردديا عمان يك ماه حقوق محاسبه مي گردد

  کارشناس بیمه
  19 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، سنوات براساس یک ماه آخرین دستمزد محاسبه میشود.

s/mor
05 فروردین 1401

با عرض سلام مجدد
اگر من با 20سال بازنشست شوم و آخرین حقوق دریافتیم 5میلیون تومان باشد میزان سنوات خدمتی ام چقدر میشود

  کارشناس بیمه
  06 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، با فرمولی که دادیم می توانید حساب کنید.

رامین
06 فروردین 1401

سلام کسی که استخدام رسمی نیروهای مسلح است به عنوان مثال باسابقه 6سال، اگراستعفا دهد و در ارگانی دیگر به صورت پیمانی استخدام شود، در ارگان جدید آیا سابقه فرد حساب می شود؟ یعنی آیا حقوق وی به میزان شاغلان بدو ورود هست یا به میزان حقوق شاغلان با سابقه 6سال؟

  کارشناس بیمه
  07 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، این مساله را باید از واحد بیمه خود سازمانتان بپرسید.

   ع.ب
   12 مرداد 1401

   سلام. من کارمند رسمی دادگستری هستم و ۲۷ سال بیمه تامین اجتماعی دارم و الان میخواهم بیایم بیرون از دادگستری . آیا به من سنوات تعلق میگیرد. و من باید چکار انجام دهم.

    کارشناس بیمه
    21 مرداد 1401

    سلام اولا به چه صورت که میخواهید بیاید بیرون مهم است بعد هم بطور کلی و در مجموع سنوات تعلق میگیرد مگر مورد خاصی باشد که در اداره کار مطرح شود

حمید رضایی کاشمر
08 فروردین 1401

سلام.من حدود ده سال پیش بازنشسته شدم و حقوق بازنشتگی میگیرم.الان بعد از این مدت میتوانم ادعا سنوات گذشته ام کنم.اگه میشود سنوات با حقوق امسال محاسبه میشود یا با اخرین حقوق.ممنون از راهنمایی شما

  کارشناس بیمه
  17 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، سنوات بر اساس حقوق آخر است. اگر نگرفته اید، بله می توانید.

نورا
09 فروردین 1401

سلام و روز به خیر
اگر به غیر از افزایش حقوق سالیانه ، مجددامثلا بهمن ماه افزایش حقوق داشته باشیم حق سنوات چطور پرداخت میشه؟ و همچنین اگر بیمه بر اساس پایه وزارت کار رد بشه ، اما حقوق واقعی بالاتر باشه آیا کارفرما میتونه سنوات رو براساس پایه وزارت کار پرداخت کنه ؟

  کارشناس بیمه
  10 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، سنوات براساس پایه آخرین حقوق طبق قانون محاسبه میشود.

مرجان
10 فروردین 1401

سلام ازسال 84مشغولبکاربودموبعداز16سال من به علت بیماری وقادرنبودن به انجام کاراخراج شدم دوسال بیمه بیکاری گرفتم وبیمه هم به نام همان مرکز برام ردشدومجدد ازفردای اتمام بیمه بیکاری به محل کارم برگشتم اما گفتند چون ازمحل کاررفتی و برگشتی سابقه کارتون صفر میشه و حق وحقوق من مثل کارگر صفرسابقه محاسبه شد ایا این عملکرد قانونیه ممنون میشم راهنمایی کنید

  کارشناس بیمه
  10 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، سلام خیر قانونی نیست.

   مرجان
   11 فروردین 1401

   ممنون ازشما بزرگوار.فقط من باکدوم ماده وتبصره بایدبهشون اعلام کنم که حسابدارمحل کارم روتوجیه کنم که عملکردشون اشتباهه چون به من گفتندقانون بیمه همینطوریه. کارفرمام شخصیت خوبی دارند و مطمینم که دلیل قانع کننده بیارم قبول می کنند محبت کنید راهنماییم کنید یک عمردعاتون میکنم چون آزمایشگاه کارمیکنم وفقط سه سال مونده تابازنشستگیم واینجوری حقوق پایه ام خیلی کمه
   سپاس فراوان ازشمابزرگوار

    کارشناس بیمه
    11 فروردین 1401

    سلام وقت بخیر لطف می فرمایید تمام سوالات خود را در قالب یک کامنت بپرسید که ما کامل پاسخگو باشیم زیرا در تعدد کامنت ها ما سوال قبلی شما رو نمی دونیم و اگه مجدد برامون تو یه کامنت بفرستید ما به راحتی پاسخگوی شما خواهیم بود با تشکر

     مرجان
     11 فروردین 1401

     باسلام
     ممنون ازشما
     سلام ازسال ۸۴مشغول به کاربودم وبعداز12سال من به علت بیماری وقادرنبودن به انجام کاراخراج شدم دوسال بیمه بیکاری گرفتم وبیمه بیکاری هم به نام همان مرکز برام ردشدومجدد ازفردای اتمام بیمه بیکاری درسال 99به محل کارم برگشتم اما گفتند چون ازمحل کاررفتی و برگشتی سابقه کارتون صفر میشه و حق وحقوق من مثل کارگر صفرسابقه محاسبه شد

     وحسابدار محل کاربه من گفتند قانون کارهمینه . من باکدوم ماده وتبصره بایدبهشون اعلام کنم وحسابدارمحل کارم روتوجیه کنم که عملکردشون اشتباهه چون به من گفتندقانون بیمه همینطوریه. کارفرمام شخصیت خوبی دارند و مطمینم که دلیل قانع کننده بیارم قبول می کنند محبت کنید راهنماییم کنیدیک عمردعاتون می کنم چون آزمایشگاه کارمیکنم وفقط سه سال مونده تابازنشستگیم واینجوری حقوق پایه ام خیلی کمه
     سپاس فراوان اززحمات شما

     کارشناس بیمه
     02 اردیبهشت 1401

     سلام دوست عزیز، اولا ملاک محاسبه بازنشستگی کل سابقه است و دوما شما وقتی رفتی برای بیمه بیکاری کارفرما با شما تسویه کرده است و بابت سنوات دیگه چیزی طلب ندارید.

     بیتا
     14 فروردین 1401

     سلام .یک سوال داشتم ازخدمتتون.
     ازسال ۸۴مشغول بکاربودم وبعداز۱۴سال من به علت بیماری وقادرنبودن به انجام کاراخراج شدم دوسال بیمه بیکاری گرفتم وبیمه بیکاری هم به نام همان مرکز برام ردشدومجدد ازفردای اتمام بیمه بیکاری به محل کارم برگشتم اما گفتند چون ازمحل کاررفتی و برگشتی سابقه کارتون صفر میشه و حق وحقوق من مثل کارگر صفرسابقه محاسبه شد ایا این عملکرد قانونیه ممنون میشم راهنمایی کنید
     واینکه من باکدوم ماده وتبصره بایدبهشون اعلام کنم که حسابدارمحل کارم روتوجیه کنم که عملکردشون اشتباهه چون به من گفتندقانون بیمه همینطوریه. کارفرمام شخصیت خوبی دارند و مطمینم که دلیل قانع کننده بیارم قبول می کنند محبت کنید راهنماییم کنید یک عمردعاتون میکنم چون آزمایشگاه کارمیکنم وفقط سه سال مونده تابازنشستگیم واینجوری حقوق پایه ام خیلی کمه
     سپاس فراوان ازشمابزرگوار

     کارشناس بیمه
     14 فروردین 1401

     سلام دوست عزیز، ۰۱ خیر قانونی نیست ۰۲ این مربوط به قوانین اداره کار است باید بروید از اداره کار سوال بپرسید که کدام قانون است.

مقدم
14 فروردین 1401

سلام وقت بخیر
میخواستم بدونم پایه سنوات برای کسی که ازمحل کارش بعداز14 سال اخراج شده و بعدازبیمه بیکاری مجدد به همان محل کاربرگشته به چه صورت است صفر میشه یاسابقه کار قبل محاسبه میشه
چون محل کارم گفتند که سابقه صفر میشه وحقوق ومزایام مثل کارگر صفرسابقه حساب شد
اگراینطورنیست باچه سند ومدرکی به کارفرمام اطلاع بدم که حسابدار محل کارداره حقوق ومزایای من رو اشتباه محاسبه می کنه
ممنون ازشما

  کارشناس بیمه
  02 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، سابقه قبلی برای بازنشستگی حساب میشود ۰۲ باید به اداره کار مراجعه کنید.

مسعود
14 فروردین 1401

سلام و خسته نباشید . از سال 96 در کارگاهی مشغول به کار شدم و کارفرما قرار گذاشت که مرا بیمه کند اما تا سال 1400 بیمه نشدم ،قرار داد هم ندارم و حقوق و دستمزد هم زیر قانون کارپرداخت کرده و در آخر سال 1400 به بهانه زیاد شدن حقوق کارگران مرا اخراج نموده آ یا با شکایت میتوانم سنوات و عیدی های سال های قبل و همچنین خسارات بیمه نشدنم رو بگیرم؟

  کارشناس بیمه
  15 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، اگر مدارکی دارید که ثابت می کند آنجا کار کردید بله میتوانید شکایت کنید.

جلالی
18 فروردین 1401

سلام. سالها در سازمانی که بودجه دولتی میگیرد کار کردم (البته کارمند دولت محسوب نمی گردد و بیمه تامین اجتماعی است). در سال 97 کارفرما اقدام به پرداخت سنوات خدمتی کرد و برگه ای هم جلوی هریک از کارمندان گذاشت که: سنوات را دریافت کرده ام و هیچگونه ادعایی نسبت به سنوات ندارم. پس از سال 97 تا پایان خدمت و دوران بازنشستگی خدمت کردم و هر سال (پس از سال 97) سنوات را به حسابمان واریز میکرد. ناگفته نماند تا قبل از سال 97 هیچگونه سنواتی پرداخت نمی کرد و ما نیز عملاً قرارداد سالیانه نبودیم و به نوعی رسمی محسوب میشدیم. حال که بازنشسته شدم طبق قانون هر مبلغی که کارفرما تحت هر عنوان پرداخت کرده به عنوان علی الحساب محسوب میگردد. سوال این است که ما میتوانیم در قالب شکایت سنوات خود را براساس آخرین حقوق دریافتی مطالبه و مابه التفاوت آن را دریافت کنیم؟ آیا برگه ای که به اجبار از ما امضا گرفتند که هیچگونه ادعایی نمی توانیم داشته باشیم، مانع شکایت میگردد یا نه. لطفاً راهنمایی کنید. تلفن: 09124045662

  کارشناس بیمه
  08 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، به هر حال شما برگه ای را امضا کردید اما به هر حال بهتر است که در ابتدا به کارشناس اداره کار مراجعه کنید.

مهری
20 فروردین 1401

سلام
وقت بخیر
آیا پایه سنوات برای اشخاصی ک به صورت ناپیوسته یک سال در شرکتی کار کرده باشند تعلق میگیرد؟

  کارشناس بیمه
  12 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، اگر از قبل سابقه داشته باشید، می توان استفاده کرد.

حسن و
21 فروردین 1401

سلام من درشرکت کار میکنم ۳۰سال و۴ماه سابقه خدمت دارم بازنشسته نمیکنند چون سنم ۵۰نشده میخاستم بپرسم راهکار داره یانه دوم اینکه ازهمان اول قرارداد امضا نکردیم آیا در پرداخت سنوات به مشکل نخواهم خورد واینکه سنوات چگونه محاسبه می‌شود یکی میگه فقط حقوق ثابت یکی میگه همه عناوین ازجمله عاعله مندی وغیره راهنماییم کنید ممنونم

  کارشناس بیمه
  28 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، ۰۱ خیر هیچ راهکاری وجود ندارد ۰۲ خیر مشکلی ایجاد نمیشود

فرناز
24 فروردین 1401

باسلام.ایا افراد بازنشسته که مجدد در جایی مشغول به کار میشوند، سنوات بهشون تعلق میگیرد؟

  کارشناس بیمه
  24 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، خیر.

Miss.m
26 فروردین 1401

سلام وقتتون بخیر
۴ سال در یک شرکت خصوصی مشغول به کار هستم.
بیمه نیستم آیا پایه سنوات شامل افرادی که بیمه نیستن هم میشه؟!؟

  کارشناس بیمه
  26 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، اگر منظور شما سنوات خدمتی است بله تعلق میگیرد.

s/mor
29 فروردین 1401

باسلام در موسسه ای بازرگانی کار کردم حدودا 20سال بیمه هستم تا کنون بعناوین مختلف این موسسه هیچگونه بن کارگری وحق مسکن وعائله مندی دریافت نکرده ام اگه بخوام این مبالغ را مطالبه کنم آیا میشه ایها روگرفت وبر چه مبنایی؟

  کارشناس بیمه
  10 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، بله اما باید به اداره کار مراجعه می کند. کارشناس در آنجا شما را کامل راهنمایی می کند.

محمد
31 فروردین 1401

سلام، وقت بخیر، یه سوال در مورد سنوات پایان سال در مورد افراد بازنشسته داشتم، آیا شخص بازنشسته که در یک ارگان دیگر خدمتش پایان یافته و در یک ارکان دیگر مشغول به کار میشود، ایشان هم با توجه به اینکه در یک ارگان دیگر مشغول به کار شده اند شامل دریافت عیدی و سنوات پایان سال میشوند؟ اگر شامل میشوند لطفا قانون و ماده اداره کار رو هم ذکر بفرمائید، با تشکر

  کارشناس بیمه
  18 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، این مربوط به قوانین اداره کار است باید به اداره کار مراجعه کنید. تبصره های زیادی دارد.

محمد
05 اردیبهشت 1401

سلام من با یک نفر دریک نانوایی شریکم و جواز کسب بنام من است ۲۰سال سابقه کارشاطری دراین نانوایی دارم با توجه به اینکه جواز کسب بنام خودم است وبیمه کارفرمایی گران بود بیمه نداشتم الان ۸سال سابقه بیمه مشاغل آزاد دارم وباشریکم به مشکل برخوردیم ایا من میتوانم ادعای حق سنوات کنم یانه ممنون

  کارشناس بیمه
  25 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، باید از کارشناس اداره کار این مورد خاص را بپرسید.

سنوات سنوات
11 اردیبهشت 1401

با سلام بنده و همكاران قراداد دايم هستيم ، كارفرما بعد از چند سال كار با مزاياي سال گذشته در ارديبهشت ماه ميتوانيم ما را باز خريد كند يا با مزاياي جديد ؟

  کارشناس بیمه
  11 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، سنوات براساس آخرین دستمزد محاسبه میشود.

علیرضا
14 اردیبهشت 1401

سلام وقتتون بخیر.من دریک شرکت یکسال و 4ماه مشغول به فعالیت بودم وطی یکسال ودوماه بیمه بودم ولی الان کارفرما میگه چون خودت استعفا دادی بهت سنوات تعلق نمیگیره…..درسته؟

  کارشناس بیمه
  06 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، باید بدهند.

علیرضا
14 اردیبهشت 1401

سلام وقتتون بخیر.من یکسال و4 ماه دریک شرکت مشغول به کار بودم و14 ماه بیمه بودم به خاطر کم بودن حقوق استعفا دادم.کارفرما میگه سنوات بمن تعلق نمیگیره

  کارشناس بیمه
  11 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، سنوات به شما تعلق میگیرد.

حامد
15 اردیبهشت 1401

سلام
من به مدت ۳ سال در کارگاهی به صورت قرارداد پروژه ای مشغول به کار بودم که در این مدت برای من بیمه ای رد نمیشد ، بعد از نیز چهار سال قرارداد بیمه ای داشتم ، حالا که من درخواست سنوات را داشتم فقط همان چهار سال را به من پرداخت کردند و سه سالی که پروژه ای و بدون بیمه بودم را چیزی به من ندادند ، آیا این نحوه محاسبه قانونی است و آن سه سال به من تعلق نمیگیرد ؟

  کارشناس بیمه
  16 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، در این خصوص باید به اداره کار مراجعه کنید؛ اما اصولا پروژه ای تعلق نمی گیرد مگر اینکه شما در آنجا کار میکردید. به هر حال باید شرایط کار کردنتان دقیق بررسی شود که بهتر است به اداره کار مراجعه کنید.

بابک
20 اردیبهشت 1401

من مدت 15سال در شرکتی مشغول به کارهستم و اصطلاحا کارمند رسمی این شرکت میباشم در طول مدت خدمت 2 بار به علت نیاز مالی در خواست بازخرید سنواتم را به شرکت دادم و با آن موافقت شد و در آن زمان با آخرین حقوق سنوات خود را دریافت نمودم اینک قصد استعفا دارم حدود 3 سال از سنوات من بازخرید نشده آیا می توانم ادعا کنم که سنوات 15 سال من را با حقوق امروز محاسبه نمایند و مبالغی را که قبلا دریافت کردم بصورت علی الحساب از آن کسر کنند یا فقط حق دریافت سنوات باز خرید نشده را دارم که حدود 3 سال می شود و نسبت به سنوات بازخرید شده حین خدمتم نمی توانم ادعایی داشته باشم لطفا مرا راهنمایی کنید

  کارشناس بیمه
  21 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، اصلا دیگر نمی توانید ادعایی داشته باشید.

معجونی
07 تیر 1401

سلام آیا سنوات به کارگران زیر یک سال تعلق میگیرد؟

  کارشناس بیمه
  08 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، خیر.

مجید سبحانی
11 تیر 1401

سلام
من مدت ده سال هست در دانشگاه علوم پزشکی بصورت شرکتی پیمانکار مشغول به کار هست که هر ساله پیمانکار عوض میشود امسال خود کارفرما که علوم پزشکی هست از این واحد بیمارستانی که هستم جابجا کردن به یه واحد دیگه زیر نظر خودشون جای دیگه آيا سنوات من صفر میشود ؟بند وتبصره ای اگر هست راهنمایی بفرمایید.  ممنون

  کارشناس بیمه
  14 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، شما باید هر سال سنوات خودت را از پیمانکاری قبلی دریافت میکردید.

   مجید سبحانی
   21 تیر 1401

   ببخشید منظورم پایه سنوات هست

فرزان
12 تیر 1401

سلام ببخشید من باز متوجه نشدم که عیدی و سنوات به چه کسانی تعلق میگیرد من الان یکساله کار کردم میگیرم؟

  کارشناس بیمه
  13 تیر 1401

  سلام بله تعلق میگیرد.

   فرزان
   10 مرداد 1401

   سلام ببخشید سنوات خدمتی چیست؟

    کارشناس بیمه
    11 مرداد 1401

    سلام منظور همان سنوات است که به شما توضیح دادیم.

بابک یگانه
14 تیر 1401

ببخشید من تازه شروع بکار کردم، سنوات چجوری حساب میشه؟ کی باید پرداخت شه؟ یه شرکت دولتیم

  کارشناس بیمه
  15 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، در بازنشستگی یا اخر هر سال پرداخت می شود.

مهدیس رحیمی
21 تیر 1401

سلام سنوات کارمند اخراجی هم باید پرداخته بشه؟ الان دو ماهه من اخراج شدم، انگار که نه انگار هیچ زنگی نمیزنن تلفن منم ریجکت میکنن

  کارشناس بیمه
  22 تیر 1401

  سلام همه باید پرداخت کنند. می توانید به اداره کار بروید و شکایت کنید.

افسانه
25 تیر 1401

سلام وقت بخیر من در شرکتی یک سال و نیم بدون هیچ قراردادی کار کردم و بیمه هم نشدم میخواستم ببینم به من سنوات تعق میگیره؟ اگر تعلق میگیره طبق چی باید به کارفرما ثابت کنم که سنوات شامل من هم میشه؟

  کارشناس بیمه
  26 تیر 1401

  سلام بله.

حسام دیده ور
25 تیر 1401

عیدی و سنوات به چه کسانی تعلق میگیره؟ من 7 ماه یجا کار کردم ولی نه سنوات دادن نه عیدی.. الان قابل پیگیری هست؟

  کارشناس بیمه
  26 تیر 1401

  سلام بله تعلق می گیرد. می توانید به اداره کار مراجعه کنید.

مجید سبحانی
26 تیر 1401

سلام
من مدت ده سال هست در دانشگاه علوم پزشکی بصورت شرکتی پیمانکار مشغول به کار هست که هر ساله پیمانکار عوض میشود امسال خود کارفرما که علوم پزشکی هست از این واحد بیمارستانی که هستم جابجا کردن به یه واحد دیگه زیر نظر خودشون جای دیگه آيا پایه سنوات من صفر میشود ؟بند وتبصره ای اگر هست راهنمایی بفرمایید.  ممنون

  کارشناس بیمه
  04 مرداد 1401

  سلام دوست عزیز، سنوات که هر سال باید توسط کارفرما بپرداخت شود و یا زمان بازنشستگی پرداخت گردد و صفر نمیشود.

کرامت
01 مرداد 1401

سلام آیا به بازنشستگان شاغل سنوات تعلق میگیرد؟

  کارشناس بیمه
  02 مرداد 1401

  سلام خیر.

  مجید سبحانی
  13 مرداد 1401

  منظورم پایه سنوات هستش

   کارشناس بیمه
   13 مرداد 1401

   سلام در حالت کلی، به بازنشستگان دیگر چیزی تعلق نمی گیرد.

حیدر
01 مرداد 1401

سنوات پایان کار چیست؟

  کارشناس بیمه
  02 مرداد 1401

  سلام سنواتی است که آخر کار به شما پرداخت می کنند.

علیرضا
03 مرداد 1401

باسلام
من نزدیک پنج سال اداره کارکردن بعداز مدتی اداره منو جابجا شدم وبعد شرکت جابه جا شدم دوسال اینجا کارکردم وبعد اومدم اداره مشغول شدم ولی سنوات من صفر شده .من پنج سال سابقه دارم اداره دارم باید چیکار مه سنوات من تایید کرد

  کارشناس بیمه
  08 مرداد 1401

  سلام شما هر جا و برای هر که کار کردید باید سنوات خودت را از آنجا دریافت کنید.

مهتاب
08 مرداد 1401

سلام وقتتون بخیر به کسی که بدون سابقه کاری از 1400/07/01 شروع به کار و در 1401/03/01 ترک کار کرده سنوات پایان کار تعلق میگیرد ؟

  کارشناس بیمه
  10 مرداد 1401

  سلام دوست عزیز، سنوات ربطی باسابقه تامین اجتماعی ندارد اگر جای کار کرده اید و اشتغال داشتید به شما سنوات تعلق میگیرد

کامرانی
09 مرداد 1401

سلام حق سنوات کارمندان اخراجی هم باید پرداخت بشه؟

  کارشناس بیمه
  10 مرداد 1401

  سلام بله

فاضلی
11 مرداد 1401

سنوات پایان خدمت کارگران چقدره؟

  کارشناس بیمه
  12 مرداد 1401

  سلام بستگی به حقوق آخری شما دارد.

مدیرعامل
18 مرداد 1401

سلام آیا مدیرعامل مشمول سنوات است؟

  کارشناس بیمه
  19 مرداد 1401

  سلام ایشان می توانند بیمه کارفرما شوند.

هداوندی
25 مرداد 1401

سلام سنوات پایان خدمت طبق قانون کار اگ پرداخت نشه چکار باید کرد؟

  کارشناس بیمه
  26 مرداد 1401

  سلام به اداره کار برای شکایت مراجعه کنید.

عطابخشی
29 مرداد 1401

سلام حق مسکن به چه کسانی تعلق میگیرد؟

  کارشناس بیمه
  30 مرداد 1401

  سلام به همه افرادی که مشمول قانون کار هستند و مدت زمان مشخصی فعالیت می کنند، تعلق خواهد گرفت.

ربی
13 شهریور 1401

با سلام، من مدت ۱۰ سال است تو یک شرکت خصوصی کار میکنم و در این مدت سالیانه عیدی و سنوات برایم واریز شده، میخوام استعفا بدم، در صورت استعفا چه حق و حقوقی باید شرکت به من پرداخت کنه(لازم به ذکره که تو این مدت بیمه بصورت منظم برایم رد شده)؟ممنون

  کارشناس بیمه
  14 شهریور 1401

  سلام اگر تمامی حق و حقوق را هر ماه پرداخت کرده اند، پس چیزی نمی ماند که به شما بدهند.

مسعودی
14 شهریور 1401

سلام پاداش پایان خدمت به چه کسانی تعلق نمی گیرد؟

  کارشناس بیمه
  15 شهریور 1401

  سلام قوانین خاصی دارد. شما باید شرایطتتان را با کارشناس بیمه سازمانتان مطرح کنید.

محمد
22 شهریور 1401

سنوات خدمت آیا بروز محاسبه میشود

  کارشناس بیمه
  23 شهریور 1401

  سلام بعضی شرکت ها ماهانه پرداخت می کنند و بعضی شرکت ها در آخر کامل تسویه می کنند.

محمد
22 شهریور 1401

سنوات خدمت بر حسب همان لیست حقوقی که به تامین اجتماعی ارسال میشود محاسبه میشود

ساسانی
04 مهر 1401

سلام عیدی و سنوات به چه کسانی تعلق نمی گیرد؟

  کارشناس بیمه
  05 مهر 1401

  سلام به آن هایی که با تعداد کم در جایی مشغول بوده اند، تعلق نمی گیرد.

  ارتشی
  20 مهر 1401

  سلام حق سنوات نیروهای مسلح چقدره؟

   کارشناس بیمه
   23 مهر 1401

   سلام باید از خود سازمان بپرسید.

چراغی
27 مهر 1401

سلام وقتتون بخیر
من مدت ۵ سال تویه شرکت کار میکردم الان اخراج شدم
حقوقم طبق اداره کار به بنده میدادن و عیدی هم میدادن
ایا به من سنوات تعلق میگیرد
ممنون از پاسختون

  کارشناس بیمه
  28 مهر 1401

  سلام اگر نداده باشند، بله تعلق میگیرد.

مجتبی
02 آبان 1401

سلام
وقت بخیر و سپاس از مطالب خوب تون
شخصی بیش از 15 سال حق بیمه پرداخت کرده و الان فوت کرده
1. آیا سنوات به بازماندگان تعلق می گیره ؟
2. چه میزان پرداخت میشه؟ همون سالی یک ماه (یعنی 15 ماه) یا توجه به عبور از 15 سال، سنوات به طور کامل (30 ماه) پرداخت میشه ؟

  کارشناس بیمه
  03 آبان 1401

  سلام ۰۱ خیر تعلق نمیگیرد چون تامین اجتماعی اصلا سنوات پرداخت نمیکند ۰۲ هیچی

حسین
03 آبان 1401

سلام وقت بخیرمیخواستم بدونم کارگردائم قانون کاربهتره یاکارمندخدمات کشوری وسنوات وپاداش پایان خدمت کدام بیشتراست

  کارشناس بیمه
  03 آبان 1401

  سلام این دو شرایط متفاوتی هستند اما بستگی به میزان حقوقشان دارد.

   خدایی
   08 آبان 1401

   سلام قانون پرداخت سنوات مگه نمیگه که باید به ازای هر ماه پرداختی باشد، پس چرا انجام نمیدن؟

    کارشناس بیمه
    09 آبان 1401

    سلام متاسفانه خیلی شرکت ها از انجام این کار طفره می روند. از این رو باید به اداره کار مراجعه کنید.

     مصیبی
     12 آبان 1401

     سلام اخه این چه قانون قانون سنوات وزارت کار است که 8 ساعت جمعه میری اما حقوق نمیدن؟

     کارشناس بیمه
     13 آبان 1401

     سلام می توانید به ادراه کار مراجعه کنید.

     سرمد
     16 آبان 1401

     سلام سنوات بعد از بازنشستگی هم تعلق میگیره؟

     کارشناس بیمه
     17 آبان 1401

     سلام خیر

محمد
07 آذر 1401

با عرض سلام و سپاس برای سایت و پاسخگویی منحصر بفرد و عالی شما بزرگواران
بنده چهار سال و نه ماه به شکل قراردادی در یک سازمان دولتی کار کردم ، اما بیمه تامین اجتماعی بنده از طریق دانشگاهی که به عنوان هیئت علمی در آن استخدام هستم رد می شده….سوالم این است که آیا سنوات به من تعلق می گیرد؟ …یا چون بیمه ام از دانشگاه بوده ، این سازمان دیگر هیچ تعهد پرداخت سنواتی در پایان این دوره به من ندارد؟…ممنون

  کارشناس بیمه
  10 آذر 1401

  سلام در هر صورت اگر حق بیمه برای شما پرداخت میشود و حقوق دریافت میکنید سنوات پایان خدمت به شما تعلق میگیرد اگر دانشگاه برای شما بیمه واریز میکند سنوات شما از طریق دانشگاه باید پرداخت شود

   محمد
   13 آذر 1401

   سپاس بسیار برای پاسخگویی شما…. سوالم همین بود … پس این سازمان دولتی (محل کار دوم بنده_ نه دانشگاه ) در قبال اتمام قراردادم با ایشان هیچ مسئولیتی برای پرداخت مبلغ سنوات در ازای آن چهار سال و نیم کارم ندارد….به عبارتی ، مسئولیت پرداخت سنوات با مرکز و محل کاری است که بیمه را نیز پرداخت می کند؟

    کارشناس بیمه
    14 آذر 1401

    سلام والا این را بهتر است که از خود یک کارشناس اداره کار بپرسید.

   محمد
   14 آذر 1401

   سلام مجدد و سپاس مجدد…پس محل کار دوم بنده تعهدی درقبال پرداخت سنوات این چهارسال و نیم ندارد…نمیدانم استنباط و برداشتم درست هست یا خیر، اما در واقع اگر در یک مقطع زمانی چندساله، دو یا سه جا همزمان مشغول به کار باشیم، در نهایت فقط یک حق سنوات از طریق کارفرمایی که حق بیمه مان را می پردازد دریافت خواهیم کرد….درست هست؟! …… .ممنونم

    کارشناس بیمه
    18 آذر 1401

    سلام بله درست است

نوری
08 آذر 1401

سلام وقت شما بخیر.. من در یک کارگاهی حدود ۵ سال کار مردم و بیمه بودم، استعفا دادم و بعد از ۱۰ ماه دوباره به همان کارگاه برگشتم و مشغول کارم… آیا سنوات ماهیانه به من تعلق میگیرد؟؟ ممنون

  کارشناس بیمه
  09 آذر 1401

  سلام به ازای هر ماه که کار کردید، باید پرداخت کنند.

لیلا
13 آذر 1401

سلام روز به خیر ، همسر بنده مدت 16 سال در یک شرکت نیمه دولتی – خصوصی به عنوان مدیر کنترل کیفی کار می کردند و دو یال هم سربازیشان را خریدند و مجموعا 18 سال سنوات دارند متاسفانه ایشان 3 ماه است که فوت کرده اند و الان تامین اجتماعی می گوید که میانگین دوسال آخر با احتساب 18 سال مینای پرداخت مستمری می باشد و 30 سال برای ایشان محاسبه نمی گردد . آیا مبنای احتساب مستمری درست است

  کارشناس بیمه
  18 آذر 1401

  سلام بله درست گفته اند قانون است

رضا
19 آذر 1401

سلام
من مدت هفت سال در یک شرکت خصوصی کار میکنم و بیمه رد میشد و نزدیک چهار سال شد در دانشگاه علوم پزشکی بصورت شرکتی پیمانکار باز مشغول به کار هستم که هر ساله پیمانکار عوض میشود امسال پیمانکار حق سنوات بهم نداد و گفت چون جای دیگه کار میکنی به شما تعلق نمیگیره ! آیا این حرفش درسته اگه ایطوریه چرا پیمانکار قبلی حق سنوات پرداخت کرد!

  کارشناس بیمه
  22 آذر 1401

  سلام شما میتوانید از پیمانکار در اداره کار شکایت کنید.

آرمیتاژ
30 دی 1401

سلام .وقت شما بخیر باشه .من مدت شش ماه در جایی مشغول بکار بودم اما بیمه برام رد نشد .آیا سنوات تعلق میگیرد یا خیر ؟

  نویسنده بیمه
  30 دی 1401

  سلام دوست عزیز
  اگر حقوق گرفتید بله سنوات تعلق میگیرد

سعید
05 بهمن 1401

سلام . روزتون بخیر
من دوره سربازی رو به صورت نیروی امریه در یکی از ارگان های دولتی سپری کردم و بعد از اتمام دوره سربازی هم بیش از 10 سال همونجا نیروی قراردادی بودم . آیا بعد از تغییر شغل در صورتی که حق بیمه دوره سربازی رو پرداخت کرده باشم حق سنوات دوره سربازی هم شاملم میشه؟

  نویسنده بیمه
  05 بهمن 1401

  سلام سعید عزیز
  حق سنوات شما خدمت سربازی نمیشود

علی
08 بهمن 1401

باسلام،من۲۵ماه سابقه کار در کارگاه دارمبنا به مشکلاتی از کار خارج شدم و الان ۱سال هست که مشعول به کار شدم از اول سال نسبت به سابقه به من سنوات میدادن الان بعد ۹ماه گفتن چون سابقه کمه سنوات تعلق نمیگیره و از حقوقم کم کردن میخوام بدونم اون ۲۵ماه جزء سابقه حضور در کارگاه محسوب نمیشه،ممنون میشم جواب بدین

  نویسنده بیمه
  09 بهمن 1401

  سلام علی عزیز
  شما در هر کارگاهی که کار میکنید سابقه همان کارگاه به شما سنوات تعلق میگیرد اگر ۹ ماه کار کرده اید به اندازه همان ۹ ماه سنوات تعلق میگیرد

محمدنیا
15 بهمن 1401

سلام وقت بخیر، من ب مدت۱۱ماه در شرکتی کار کردم بدون بیمه الان میخام استعفا بدم خاستم ببینم آیا سنوات ب من تعلق می‌گیرد؟ و اینکه حقوقم طبق اداره کار نبوده

  کارشناس بیمه
  16 بهمن 1401

  سلام دوست عزیز. سنوات براساس قانون به شما تعلق می‌گیرد.

محمدنیا
16 بهمن 1401

سلام وقت بخیر من به مدت ۱۱ماه در شرکتی کار کردم بدون بیمه و حقوقم طبق اداره کار نبوده الان میخام بدونم آیا سنوات ب من تعلق میگیرد؟

  کارشناس بیمه
  17 بهمن 1401

  سلام دوست عزیز. بر اساس قانون حق سنوات به شما تعلق می‌گیرد. در صورت عدم پرداخت می‌توانید از مراجع مربوط این موضوع را پیگیری کنید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید