07 مرداد 1402

آیا بیمه تکمیلی برای مشکلات مادرزادی هم پوششی دارد؟

مدتی است که هزینه‌ی درمان بیماری‌ها افزایش چشم گیری داشته و به همین دلیل استقبال مردم از انواع بیمه افزایش پیدا کرده است. بیمه تکمیلی برای مشکلات مادرزادی یکی از چالش‌هایی است که شرکت‌های بیمه با آن مواجه هستند.  این سوال مطرح می‌شودکه آیا بیمه درمانی امتیازی برای افرادی درنظرگرفته است که با مشکلات مادرزادی به دنیا آمده اند یا خیر؟  زیرا همان‌طور که می‌دانید شرکت‌های بیمه معمولاً قبل ثبت نام افراد برای بیمه تکمیلی، چکاپ کامل بدن متقاضی را دریافت می‌کنند.

شاید برای کسی که تا به حال از بیمه تکمیلی استفاده نکرده است، خرید بیمه درمان تکمیلی یک اشتباه محض به نظر برسد؛ اما افرادی که از آن بهره می‌برند، می‌دانند که در مواقع ضروری چگونه به کمکشان می‌آید. نحوه ارائه خدمات در بیمه تکمیلی بیماری مادرزادی دغدغه خیلی از مردم است. در حالت کلی، شرکت‌های بیمه خدماتی برای این افراد ارائه نمی‌دهند اما راهی را سازمان بیمه مرکزی ارائه کرده است تا بتوان از بیمه تکمیلی برای مشکلات مادرزادی هم استفاده کرد. برای آشنایی با این راه حل و نحوه استفاده از آن تا پایان مقاله همراه ما باشید.

با بیمه تکمیلی بیماری آشنا شوید

زندگی پر از خطرات احتمالی است که هر لحظه امکان دارد گریبان گیر هر شخصی شود. بیمه تکمیلی بیماری در خطراتی که امکان دارد در طول زندگی برای شما به وجود آید، کنارتان خواهد بود. هزینه‌های بیماری با این نوع بیمه تحت پوشش قرار گرفته و شما از پرداخت آن معاف می‌شوید.

خدماتی که بیمه تکمیلی بیماری ارائه می‌دهد شامل پوشش درمان بیماری‌ها، خدمات پزشکی، عمل‌های جراحی، پوشش ویزیت و دارو می‌شود. همان‌طور که گفته شد تمامی افراد امکان استفاده از بیمه تکمیلی را ندارند. هنگام خرید بیمه تکمیلی یک چکاپ بدن از افراد گرفته می‌شود تا اگر مشکل خاصی در شخص وجود دارد، مشخص شود. در صورتی که بیماری خاصی تشخیص داده شود، تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار نمی‌گیرد؛ یکی از این موارد، مشکلات مادرزادی است.

بیمه تکمیلی گروهی برای مشکلات مادرزادی

بیمه گروهی مناسب برای افراد دارای مشکل مادرزادی

چگونه بیمه تکمیلی برای مشکل مادرزادی بخریم؟

در قوانین بیمه تکمیلی اعلامی از سمت سازمان بیمه مرکزی ،شرط سلامت کامل بدن هنگام خرید وجود دارد، بیماری‌های مادرزادی نیز از این قانون مستثنا نیستند. بیماری‌های مادرزادی معمولاً هزینه‌های درمانی بالایی دارند که شرکت‌های بیمه آنها را حمایت نمی‌کنند. بیمه تکمیلی انفرادی به هیچ عنوان مشکلات مادرزادی را تحت پوشش قرار نمی‌دهد. پس تنها راه باقی مانده جهت استفاده از بیمه تکمیلی برای مشکلات مادرزادی، بیمه تکمیلی گروهی است.

فقط یک راه جهت استفاده از بیمه تکمیلی برای مشکلات مادرزادی وجود دارد که آن، عضویت در یک سازمان یا شرکت و بهره مندی از بیمه گروهی کارکنان مجموعه است. برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله بیمه تکمیلی گروهی چیست؟ مراجعه نمایید.

بیمه تکمیلی گروهی

زمانی که یک سازمان کارکنان خود را به صورت گروهی بیمه درمان تکمیلی می‌کند، دیگر نیاز نیست تک به تک افراد مجموعه برای چکاپ مراجعه کنند. در صورتی که شما در چنین شرکت‌هایی عضو شوید، می‌توانید از بیمه تکمیلی برای مشکلات مادرزادی استفاده کنید.

در چنین شرایطی تنها کافی است دوره انتظار بیمه که بسته به نوع شرکت بیمه‌تان متفاوت است، پشت سر گذاشته شود. بعد از گذشت این مدت، امکان استفاده از بیمه تکمیلی برای این گروه وجود دارد. با اینکه شرکت های بیمه در چنین شرایطی بیماری های مادرزادی را تحت پوشش قرار می‌دهند اما باز هم شرایط خاصی برای استفاده از آن حاکم است.

همانند تمامی بیمه‌ها، شرایط استفاده از بیمه تکمیلی نیز مشخص و از پیش تعیین شده است. علاوه بر موارد از پیش تعیین شده، برای افرادی که با بیماری مادرزادی دست و پنجه نرم می‌کنند، شرایط خاص‌تری حکم فرما است.

هنگام استفاده از بیمه تکمیلی برای مشکل مادرزادی حتی در ثبت نام گروهی هم محدودیتی وجود دارد و آن هم عدم پوشش درمان‌های زیبایی است.

هنگامی که چنین افرادی بخواهند از بیمه تکمیلی برای مشکلات مادرزادی استفاده کنند، باید ابتدا توسط پزشک معتمد شرکت بیمه تأیید شوند که این اقدام جنبه درمان دارد. به عنوان مثال، اگر فردی به صورت مادرزادی در چهره خود مشکلی داشته باشد، در صورتی که بخواهد عمل زیبایی روی آن محل انجام دهد تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد. اما مثلاً اگر مچ پای کسی از زمان تولد مشکلی داشته باشد که مانع از حرکت درست شود، این عمل جهت درمان مشکل است و مورد قبول شرکت بیمه قرار می‌گیرد.برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله بیمه عمل زیبایی مراجعه نمایید.

خرید بیمه درمان

بیمه تکمیلی خانواده

یکی از روش‌هایی که به صورت دسته جمعی می‌توان به کمک ان بیمه تهیه کرد، خرید بیمه تکمیلی خانواده است. اما متأسفانه نمی‌شود از آن به عنوان بیمه تکمیلی برای مشکل مادرزادی استفاده کرد.

افراد بالای 18 سال، هنگام خرید بیمه تکمیلی خانواده باید چکاپ کامل بدهند. در صورتی که بیماری آنها در این چکاپ مشخص شود از پوشش شرکت بیمه خارج می‌شود. علاوه بر این موضوع، در کل مشکلات مادرزادی جزء پوشش بیمه تکیملی خانواده نیست.

نحوه دریافت هزینه درمان از بیمه تکمیلی بیماری

زمانی که شما از بیمه تکمیلی برای مشکلات مادرزادی استفاده می‌کنید، تمام یا اکثر هزینه‌های موارد تحت پوشش توسط بیمه‌گر پرداخت می‌شود. اما نحوه گرفتن خسارت درمان چگونه است؟

هزینه‌های درمان به دو روش پرداخت می‌شود:

  • در صورتی که مرکز درمان طرف قرارداد با بیمه تکمیلی شما باشد، در همان لحظه این هزینه از مبلغ قابل پرداخت شما کسر خواهد شد.
  • اگر مرکز درمان با بیمه تکمیلی شما قرارداد نداشته باشد، می‌بایست خودتان هزینه‌های درمان را پرداخت کرده و با دریافت مدارک پرداخت از مرکز درمانی، برای گرفتن هزینه درمان به شعب شرکت بیمه خود مراجعه کنید.

بهترین حالت زمانی است که بیمه‌گر شما با مرکز درمانی مد نظرتان قرارداد داشته باشد و در لحظه پرداخت هزینه درمان، این مبلغ از آن کسر شود. در این حالت امکان دارد فقط مبلغی تحت عنوان فرانشیز بیمه که از پیش تعیین شده است، توسط بیمه‌گزار پرداخت شود.

زمانی نیز وجود دارد که مرکز درمانی‌ای که به آن مراجعه می‌کنید، طرف قرارداد شرکت بیمه شما نیست. در این شرایط شما می‌بایست هزینه را خودتان پرداخت کنید و از مسئولین آن واحد درمانی یک رسید معتبر دریافت کنید تا بتوانید با مراجعه به شعبه بیمه، آن مبلغ را دریافت نمایید.

بیمه تکمیلی برای مشکلات مادرزادی

افراد دچار مشکلات مادرزادی هم می‌توانند از بیمه تکمیلی درمان استفاده کنند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت هزینه درمان از بیمه تکمیلی

در حالت کلی مدارک لازم  برای دریافت هزینه بیمه تکمیلی برای مشکلات مادرزادی  شامل:

  • فاکتور مهر شده‌ی مرکز درمانی
  • گواهی پزشک فعال در آن مرکز
  • رسید اقدامات انجام شده با ذکر تاریخ و ریز هزینه‌ها می‌شود.

با این وجود امکان دارد هر شرکت بیمه‌ای مدارک خاصی را از بیمه‌گزاران خود طلب کند. برای اطلاع کامل از مدارک بیمه تکمیلی برای دریافت خسارت، مقاله مربوطه را مطالعه کنید.

بهترین بیمه تکمیلی برای مشکلات مادرزادی

بهترین بیمه درمان عبارتی است که به راحتی نمی‌توان آن را به شرکت خاصی نسبت داد. چنین موضوعاتی اغلب به خود اشخاص بستگی دارد. جهت رسیدن به مناسب‌ترین گزینه بهتر است با مقایسه بیمه‌های تکمیلی مختلف این کار را انجام دهید. بیمه تکمیلی برای مشکلات مادرزادی، می‌تواند خدمت فوق‌العاده‌ای به هم وطنان عزیزی باشد که با این مشکلات درگیر هستند.

در صورتی که در این زمینه نظر یا سؤالی دارید، حتماً برای ما کامنت بگذارید. برای خرید بیمه تکمیلی درمان نیز می‌توانید به صفحه مربوطه مراجعه کنید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
بیمه تکمیلی رانندگان
11 شهریور 1402 / بیمه درمان و تکمیلی

بیمه تکمیلی رانندگان تاکسی و ماشین‌های سنگین: راهنمای کامل شرایط و پوشش‌ها

آیا افرادی که به شغل رانندگی مشغول هستند، بیمه تکمیلی دارند؟ رانندگان چگونه می‌توانند تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار بگیرند؟ برای کسب اطلاعاتی در این خصوص این مقاله را بخوانید!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید