30 خرداد 1402

علت لرزش خودرو هنگام شتاب گیری چیست؟ بررسی 10 علت لرزش ماشین

افراد زیادی در مورد علت لرزش خودرو خود نگران هستند. علت لرزش ماشین را می‌توان به سادگی پیدا کرد. حتی در صورت نداشتن خودرو هم احتمالاً وقتی از تاکسی‌ها استفاده می‌کنید، گاهی متوجه لرزش اتاق خودرو می‌شوید. این لرزش به دلایل مختلفی به وجود می‌آید. برخی از موارد خیلی خطرناک نیستند و می‌توان در فرصت مناسب به آنها رسیدگی کرد؛ اما در بعضی از موارد مشکل ایجاد شده مهم است و باید به سرعت رسیدگی شود. با ما همراه باشید تا باهم 10 علت لرزش خودرو هنگام شتاب گیری را بررسی کنیم.

۱۰ علت لرزش خودرو

احتمالا این سوال که چه چیزی باعث می‌شود ماشین شما بلرزد و تکان بخورد، ذهن شما را هم مشغول کرده است. شاید از خودتان پرسیده باشید که لرزش ماشین به چه معنا است؟ باید بدانید که بسیاری از مشکلات خودرو را می‌توان به لرزیدن آن محدود کرد. بدون شک تشخیص ایراد خودرو در مراحل اولیه دشوار است اما باید به خاطر داشته باشید که این عیب یابی و تلاش در جهت رفع آن شما را از مشکلات بزرگتری نجات می‌دهد.

اگر وسیله نقلیه شما دارای لرزش است و در وهله اول می خواهید این مشکل را پیدا کنید و سپس اساسی آن را حل کنید، به خواندن این مقاله ادامه دهید. علت لرزش خودرو را می‌توان در یکی از 10 مورد زیر یافت:

 • مشکلات موتور
 • ایراد در پایه‌های موتور
 • مشکل ترمز
 • مشکلات محور
 • شل شدن قطعات فرمان
 • مشکل در فرمان برقی
 • چرخ‌های نامتعادل
 • چرخ‌های خم شده یا آسیب دیده
 • تایرهای کم پروفیل یا مقاومت غلتشی کم
 • کیفیت پایین لاستیک
دلایل لرزش خودرو هنگام حرکت

علت لرزش خودرو و فرمان هنگام شتاب گیری

مشکل لرزش خودرو و خرابی در سیستم فرمان

آیا خودرو شما در مسیرهای مستقیم به خوبی حرکت می‌کند اما در زمان پیچیدن لرزش اتاق آن را حس می‌کنید؟ اگر پاسخ شما مثبت است، احتمالا فرمان برقی خودرو شما مشکل دارد. در زمان بروز این مشکل، باید قبل از هر کاری ابتدا مخزن مایع فرمان را بررسی کنید تا در صورت وجود نشتی از آن مطلع شوید. مخزن فرمان در محفظه موتور قرار دارد. در برند‌های مختلف مکان مخزن متفاوت است اما در نهایت روی این قطعه برچسب سیال فرمان قابل مشاهده است. سیستم فرمان برقی برای صاف کردن فرمان به مایع کافی نیاز دارد. بدون این مایع امکان کنترل خودرو به صورت کامل ممکن نیست و رانندگی با خودرو در پیچ‌ها با وجود لرزش، دشوار خواهد بود.

وجود مشکل در ترمز یکی از علت‌های لرزش اتاق خودرو

اگر ماشین شما فقط هنگام استفاده از ترمز و کاهش سرعت خودرو می‌لرزد، این لرزش‌ها احتمالاً به دلیل خرابی قطعات ترمز است.

روتورهای ترمز تاب دار موجب لرزش خودرو می‌شوند

هنگامی که روتورهای ترمز به طور دائم فشار شدیدی را تجربه می‌کنند، به دلیل گرم شدن بیش از حد دچار تاب خوردگی می‌شوند. این موضوع باعث فرورفتن روتورها در لنت ترمز و در نتیجه لرزش می‌شود. روتورهای تاب‌دار باید فوراً تعویض شوند تا از بروز هرگونه حادثه خطرناک در حین رانندگی جلوگیری شود.

یک نکته مهم دیگر که گاها به آن توجه نمی‌کنیم و اتفاقا همین موضوع باعث تاب برداشتن روتور‌ها می شود، آب گرفتن روی لنت‌های داغ ماشین است! وقتی ماشین شما مدت زیادی در حرکت باشد، لنت های داغ می‌کنند، حالا وقتی در این حالت شما به کارواش می‌روید و آب مستقیم بر روی لاستیک‌ها و لنت‌های خود می‌گیرید، در طی زمان این اتفاق باعث تاب برداشتن روتور‌ها می‌شود.

تاثیر چسباندن کالیپر ترمز در لرزش اتاق خودرو

کالیبر ترمز معیوب، باعث ایجاد لرزش در پدال ترمز و فرمان در زمان ترمز می‌شود. اگر بعد ترمز کردن بوی سوختگی به مشام شما می‌خورد، احتمالاً نشانه‌ی تأیید همین موضوع است. نادیده گرفتن این مشکل باعث کاهش کارایی ترمزها می‌شود، به طوری که ماشین در زمان استفاده از ترمز، به اندازه کافی قدرت متوقف کردن خودرو را ندارد.

مقاله پیشنهادی: دلایل اصلی گیر کردن و قفل کردن ترمز

سیستم تعلیق و اثرگذاری آن در لرزش ماشین

به لرزش غیرعادی ماشین خود حتی زمانی که با سرعت کم تا متوسط رانندگی می‌کنید، توجه کنید. این لرزش می‌تواند به یک مشکل در سیستم تعلیق خودرو اشاره کند. مشکلات سیستم تعلیق به شرح زیر هستند:

 • سیستم تعلیق نامناسب

رانندگی مداوم بر روی دست اندازها یا چاله‌های سخت می‌تواند باعث آسیب رساندن به سیستم تعلیق خودرو شود. با افزایش این آسیب احتمالاً یک لرزش خفیف روی فرمان خودرو مشاهده می‌شود.

 • اجزای شل و فرسوده

گاهی اوقات لرزش ماشین ناشی از شل شدن و فرسودگی اجزای سیستم تعلیق خودرو است. ساییدگی و پارگی بیش از حد قطعاتی مانند اتصالات توپ، بازوی کنترلی یا یاتاقان‌ها، دلیل اصلی این امر هستند. لرزش‌هایی که تجربه می‌کنید، هشداری است در رابطه با اینکه سیستم تعلیق خودرو دچار مشکل شده‌است.

علت لرزش اتاق ماشین و مشکلات موتور

صدای موتور برای مالک خودرو مانند کابوس است. به خصوص اگر این صدا با لرزش شدید محفظه موتور همراه باشد. مشکلات موتور احتمالاً به دلیل وجود خرابی در یکی از قطعات زیر است:

 • شمع‌های معیوب

شمع‌ها با کمک هوا، سوخت و ایجاد الکتریسته در محفظه احتراق، خودرو را روشن می‌کنند تا پیستون موتور بتواند به حرکت در بیاید و به کار خود ادامه دهد. اگر زمانی که روی پدال گاز فشار می‌آورید و سرعت خود را زیاد می‌کنید شاهد لرزش خودرو هستید، احتمالاً شمع آسیب دیده است و نمی‌تواند به طور مؤثر برق ایجاد کند. با وجود شمع فرسوده، سیلندرهای موتور خودرو نمی‌توانند درست عمل کنند. در چنین مواردی لازم است شمع‌ها و سیم‌کشی خودرو را بررسی کنید تا اگر به تعویض نیاز دارند در سریع‌ترین زمان ممکن این کار را انجام دهید.

 • خرابی تسمه تایم

اجزای مختلف و حیاتی موتور به زمان‌بندی مشخصی برای کارکرد روان نیاز دارند. یک ترک یا پارگی جزئی روی تسمه تایم می‌تواند باعث لرزش موتور خودرو شود. اگر تسمه تایم شل شود یا آسیب ببیند، تعدادی از قطعات تسمه محور مانند فن و پیستون نمی‌توانند به درستی کار کنند. این موضوع منجر به لرزش‌های شدید و صداهای تق تق می‌شود.

 • پایه‌های موتور فرسوده

پایه‌های موتور وظیفه پشتیبانی از موتور را بر عهده دارند تا اطمینان حاصل کنند که این قطعه در محفظه خود قرار دارد. این پایه‌ها همچنین ضربه‌ها را هنگام حرکت خودرو جذب می‌کند. هنگامی که پایه‌های موتور آسیب ببینند یا فرسوده شوند، ممکن است موتور در هنگام حرکت لرزش‌های زیادی داشته باشد.

رابطه‌ی لرزش خودرو و لاستیک‌ها

در ابتدا و قبل از هر چیز به لاستیک‌های خودرو نگاه کنید. لاستیک‌ها معمولاً به چند دلیل که در ادامه می‌گوییم، از علل لرزش خودرو در هنگام رانندگی با سرعت بالا هستند.

تایرهای خارج از تعادل

هنگامی که پس از زیاد شدن سرعت لرزش بیشتر می‌شود، احتمالاً لاستیک‌های شما نامتعادل هستند. در چنین مواردی به راحتی می‌توانید این موضوع را با جستجوی نقاط صاف روی لاستیک‌های خود تأیید کنید. اگر آسیب موجود در لاستیک‌های شما کم باشد، این مشکل را به راحتی برطرف خواهد شد اما در صورتی که آسیب زیاد باشد، احتمالا باید لاستیک‌ها را تعویض کنید. برای متعادل کردن لاستیک‌هایتان، باید ماشین را به تعمیرگاه ببرید تا مکانیک برای پیدا کردن نقاطی با ساییدگی غیرعادی، لاستیک‌ها را بررسی ‌کند.

علت لرزش اتاق خودرو

علت لرزش خودرو می‌تواند از لاستیک‌ها باشد.

تأثیر لاستیک کم باد در لرزش اتاق خودرو

لازم است بدانید که بدون وجود هوای کافی در لاستیک‌ها، فشار به صورت یکنواخت روی آن‌ها اعمال نمی‌شود. این موضوع موجب می‌شود که خودرو در هنگام حرکت با سرعت بالا شروع به لرزیدن کند. چرخش نامناسب تعادل لاستیک‌ها را از بین می‌برد، همچنین رانندگی را ناخوشایند و خطرناک می‌کند. به همین دلیل لازم است که لاستیک‌های خود را به درستی باد کنید تا از لرزش بیش از حد در هنگام رانندگی جلوگیری کنید.

برای آشنایی با مدت زمان عمر مفید لاستیک، پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ی عمر تایر خودرو را مطالعه کنید.

خرید بیمه بدنه برای جبران خسارات وارد شده به خودرو

یکی از انواع بیمه‌هایی که برای دارندگان وسایل نقلیه توصیه می‌شود؛ بیمه بدنه اتومبیل است. این بیمه‌نامه برای مدیریت هزینه‌ی خسارات احتمالی که به بدنه و سایر قطعات ماشین وارد می‌شود، امری لازم و ضروری است. بیمه‌گزار با پرداخت مبلغ مشخص حق ‌بیمه به شرکت بیمه‌گر و خرید بیمه بدنه، وسیله‌نقلیه خود را در برابر خطرات و حوادث احتمالی خودرو بیمه می‌کند. شرکت بیمه‌گر درصورت بروزحادثه، خسارت وارده را براساس شرایط بیمه‌نامه پرداخت می‌نماید. با توجه به گران بودن خودرو و قطعات یدکی و اجتناب ناپذیر بودن حوادث رانندگی، اهمیت بیمه‌نامه بدنه خودرو به شدت پررنگ می‌شود. به همین دلیل کارشناسان بیمه دات کام، خرید بیمه بدنه را به همه دارندگان خودرو، مخصوصاً دارندگان خودروهای نامتعارف توصیه می‌کنند.

پوشش‌های اصلی بیمه بدنه شامل موارد زیر هستند:

 • بیمه سرقت خودرو
 • خسارت نجات و انتقال خودرو
 • آسیب در اثر حادثه
 • خسارات ناشی از آتش‌سوزی، انفجار و صاعقه
 • خسارت‌های وارده به لاستیک و چرخ‌های اتومبیل

استعلام بیمه بدنه

پوشش‌های الحاقی بیمه بدنه اتومبیل

خطرات زیر در حالت پایه روی بیمه بدنه ارائه نمی‌شوند اما بیمه‌گزار می‌تواند آن‌ها را به عنوان پوشش‌های اضافی تهیه کند. پوشش‌های فرعی بیمه بدنه شامل موارد زیر است:

بررسی علت لرزش خودرو

علت لرزش خودرو هر چه که باشد، اگر کنترل نشود، می‌تواند ایمنی وسیله نقلیه و سرنشینان را تهدید کند. لازم است که قبل از بروز یک مشکل جدی علت لرزش خودرو را بررسی کنید و در صورت نیاز از کمک متخصصان بهره ببرید. در این مقاله شایع‌ترین علل لرزش خودرو را با شما در میان گذاشتیم. همچنین بیمه بدنه خودرو را به شما معرفی کردیم. در صورت داشتن سوال در مورد خرید بیمه بدنه می‌توانید از طریق تماس با کارشناسان بیمه دات کام با ما در ارتباط باشید یا راهنمای بیمه بدنه را مطالعه کنید. اگر خودرو شما نیز در هنگام شتاب‌گیری به لرزه می‌افتد و پاسخ سوال‌های خود را هنوز نگرفتید، حتما در قسمت نظرات سوالات خود در رابطه با علت لرزش ماشین را مطرح کنید، کارشناسان بیمه دات کام در سریع‌ترین زمان ممکن به سوالات شما پاسخ خواهند داد.

 

منبع:

carsome

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید