28 خرداد 1401

شرایط و روش های انتقال بیمه بدنه خودرو+ انتقال تخفیفات بیمه بدنه

با توجه به تغییرات سبک زندگی و سرعت بالایی که وسایل نقلیه برای انجام کارها در زندگی ایفا می‌کنند، نمی‌توان از خطرات حادثه و تصادف چشم پوشی کرد. از این رو شرکت‌های بیمه‌ای انواع بیمه نامه مانند: بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه را برای راننده‌ها و صاحب‌های خودرو در نظر گرفته‌اند تا در صورت وقوع حادثه، همیشه همراه آن‌ها باشند. همان‌طور که می‌دانید، خرید بیمه بدنه ماشین، خسارت‌هایی که خودروی ما را تهدید می‌کند و هزینه‌هایی که برایشان برنامه ریزی نداشته‌ایم را جبران خواهد کرد. حال اگر این بیمه نامه را تهیه کردید و قصد فروش ماشین خود را داشته باشید، آیا شرایط انتقال بیمه بدنه برای شما وجود دارد یا خیر؟

پاسخ این سوال را در ادامه متن خواهیم داد. با ما همراه باشید.

بیمه بدنه چیست و چه پوشش‌هایی دارد؟

قبل از اینکه درباره چگونگی و شرایط انتقال بیمه بدنه توضیحاتی دهیم بهتر است که با بیمه بدنه و پوشش‌های آن آشنا شوید. در حقیقت بیمه بدنه خسارت‌های مالی که به صورت ناخواسته برای خودرو رخ می‌دهد را تحت پوشش قرار خواهد داد که این موارد عبارتند از:

 • آتش سوزی
 • صاعقه
 • انفجار
 • سرقت کلی خودرو
 • خسارت‌های تصادف
انتقال بیمه بدنه

جبران خسارات آتش سوزی از پوشش های بیمه بدنه است.

علاوه بر این پوشش‌ها و جبران خسارتی که شرکت بیمه انجام می‌دهد، با پرداخت حق بیمه بیشتر می‌توان پوشش‌های بیشتری را تهیه کرد تا در صورت وقوع حوادث مختلف، بار هزینه‌ها بر روی دوش بیمه‌گزار نباشد. پوشش‌های اضافی در بیمه نامه بدنه عبارتند از:

 • شکست شیشه
 • بلایای طبیعی مثل سیل و زلزله
 • پاشیدن رنگ و اسید و مواد شیمیایی
 • سرقت در جای قطعات
 • ایاب و ذهاب
 • نوسان قیمت
 • حذف فرانشیز

استفاده از تخفیف‌های عدم خسارت یکی از مزیت‌های بیمه بدنه است که شرکت‌های بیمه برای بیمه‌گزار‌ها در نظر گرفته‌اند تا بیمه بدنه و انتقال بیمه بدنه، استقبال بیشتری داشته باشد.

برای کسب اطلاعات جامع در خصوص پوشش‌های بیمه بدنه به اینجا مراجعه نمایید. 

چرا بیمه بدنه را منتقل می‌کنیم

ما به دلایل مختلفی بیمه بدنه خودروی خود را واگذار می‌کنیم. از بین دلایل، می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 1. فرد می خواهد بیمه خود را به یک شرکت بیمه دیگر انتقال دهد.
 2. فرد خودروی جدیدی را خریداری کرده است. او قصد انتقال تخفیفات عدم خسارت به خودروی جدید خود دارد.
 3. خرید خودروی صفر از دلایل دیگر است. فرد می‌تواند تخفیفات عدم خسارت خودروی قبلی را به خودروی صفر خود منتقل کند.

شرایط انتقال بیمه بدنه به خودرو جدید

یکی از مهم ترین مزیت‌های خرید بیمه‌نامه بدنه، می‌توان شرایط راحت انتقال بیمه بدنه را عنوان کرد، به این گونه که اگر شما قصد خرید خودروی جدید دارید و برای خودرو قبلی خود بیمه نامه تهیه کرده باشید، به راحتی می‌توانید، بیمه نامه خود را منتقل کنید. این شرایط به شرح زیر است:

حالت اول: اگر بیمه نامه شما اعتبار داشته باشد، در این صورت شرکت بیمه، مبلغ حق بیمه‌ای که تا آن تاریخ پرداخت کرده‌اید را از مجموع مبلغ حق بیمه کم می‌کند و الباقی آن را به شما پرداخت خواهد کرد. همچنین در این شرایط بیمه نامه جدید، برای شما صادر خواهد شد. البته که انتقال بیمه بدنه با تخفیف‌های عدم خسارت به بیمه نامه جدید همراه است.

حلت دوم: اگر تاریخ انقضای بیمه نامه بدنه شما تمام شده باشد، در این صورت مدارک مورد نیاز خودرو جدید خود را به شرکت بیمه تحویل خواهید داد و از تخفیف بیمه بدنه خودرو قبلی خود در این شرایط استفاده خواهید کرد. در حقیقت در این حالت هم تخفیف‌های عدم خسارت خودرو قبلی به خودرو جدید شما، منتقل خواهد شد.

همان‌طور که اشاره شد، شرایط انتقال بیمه بدنه برای خودرو جدید امکان پذیر است و با داشتن شرایط زیر انتقال بیمه انجام می‌شود:

 • بیمه نامه باید جاری باشد.( در بعضی از شرکت‌های بیمه بیش از یک سال از تاریخ سر رسید آن نگذشته باشد.)
 • بیمه بدنه حداقل یک سال تخفیف عدم خسارت داشته باشد.( برای اعتبار زیر یک سال تخفیفی داده نمی‌شود.)
 • تخفیف بیمه بدنه به راننده اختصاص دارد.
 • انتقال تخفیف بیمه بدنه با توجه به خودرو و میزان تعهدات و ارزش خودروی دیگر بررسی و تعیین می‌شود.( ممکن است خودرو جدید حق بیمه بیشتری نیاز داشته باشد.)

شرایط انتقال تخفیف بیمه بدنه

در انتقال تخفیف‌های بیمه‌بدنه باید نکاتی را در نظر گرفت، یکی از مهم‌ترین آن‌ها کاربری خودرو قبلی و خودرو جدید است. بدین گونه که باید هر دو ماشین کاربری یکسانی داشته باشند، منظور از کاربری دسته بندی‌های وسایل نقلیه زمینی است که عبارتند از:

 • سواری
 • موتورسیکلت
 • بارکش
 • اتوکار
انتقال بیمه بدنه

کاربری خودرو، برای انتقال بیمه بدنه مهم است و انتقال بیمه خودرو با کاربری متفاوت، امکان پذیر نیست.

در حقیقت شما نمی‌توانید، بیمه بدنه وانت را برای تخفیف‌های بیمه بدنه خودرو سواری استفاده کنید، زیرا کاربری آن‌ها متفاوت بوده و میزان حق بیمه آن‌ها در گروه‌های مختلف قرار می‌گیرد.

از طرف دیگر هم، چون این بیمه‌نامه با توجه به نحوه رانندگی افراد، تعیین می‌شود، قابل انتقال به فرد دیگری نیست.

مدارک لازم برای انتقال بیمه بدنه ماشین

اگر شما هم جزو افرادی هستید که خودرو جدید تهیه کرده‌اید و می‌خواهید از شرایط انتقال بیمه بدنه استفاده کنید، باید مدارکی را به نمایندگی بیمه خود تحویل دهید. این مدارک به شرح زیر است:

 • درخواست کتبی بیمه‌گزار
 • مدارک شناسایی بیمه‌گزار مانند: کارت ملی و شناسنامه
 • سند خودرو جدید و گواهی فروش ماشین قبلی
 • مدارک شناسایی مالک جدید ( در صورت درخواست صدور الحاقیه تغییر ذینفع)
 • مدارک تعیین کننده نسبت برای انتقال بیمه بدنه به شخص دیگر

نکات مهم هنگام انتقال بیمه بدنه

به خاطر داشته باشید که شرایط انتقال بیمه نامه بدنه در شرکت‌های بیمه‌ای مختلف، ممکن است با یکدیگر تفاوت‌هایی داشته باشد. بهتر است که قبل از ارائه مدارک، اطلاعاتی درباره شرایط و چگونگی انتقال بیمه نامه از شرکت بیمه خود دریافت کنید. همچنین نکات زیر را هم مد نظر داشته باشید:

 • هنگام فروش خودرو، الحاقیه ذینفع مالک جدید را مشخص کنید، در غیر این صورت، مبلغ خسارت به بیمه‌گزار (مالک قبلی) پرداخت می‌شود.
 • پس از فروش خودرو ظرف مدت ۲۴ ساعت، می‌توانید، برای نقل‌وانتقال بیمه بدنه، اقدام کنید.
 • فسخ بیمه بدنه به علت انتقال تخفیف بیمه بدنه، حق بیمه به صورت روز شمار به تعداد روزهای باقیمانده، محاسبه و به بیمه‌گزار عودت داده می‌شود.
 • پیش از انتقال بیمه بدنه از معتبر بودن بیمه بدنه مطمئن شوید.

بیمه بدنه خسارات وارد به بدنه را جبران می کند

انتقال بیمه بدنه و مشاوره از بیمه دات کام

همان‌طور که در متن اشاره شد، خرید بیمه بدنه برای راننده‌ها و صاحبان خودرو از اهمیت بالایی برخوردار است. به گونه‌ای که شرکت‌های بیمه‌ای سعی کرده‌اند، شرایطی را برای بیمه‌گزار فراهم کنند که علاوه بر تحت پوشش قرار گرفتن در خطرات و جبران خسارت‌ها، بتوان این بیمه نامه را منتقل کرد.

اگر مشاوره‌ای در زمینه انتقال بیمه‌نامه بدنه نیاز دارید که در این متن به آن اشاره نشده است، می‌توانید در قالب کامنت و در انتهای این مطلب با کارشناس‌های بیمه دات کام مطرح کنید تا پاسخ سوالات خود را در کوتاه‌ترین زمان دریافت کنید.

همچنین در سایت بیمه دات کام می‌توانید، قیمت خرید بیمه بدنه را در شرکت‌های مختلف و با پوشش‌های متفاوت مشاهده و مقایسه کنید تا بهترین و ارزان‌ترین بیمه نامه را خریداری کنید. در صورت داشتن هر گونه سوال درباره نقل و انتقال بیمه بدنه هم می‌توانید با مشاوران مجرب بیمه دات کام تماس بگیرید و اگر انتقال بیمه بدنه مد نظر شما است با ارائه مدارک مانند: سند خودرو و بیمه نامه که در اختیار بیمه دات کام قرار می‌دهید، مراحل انتقال برای بیمه نامه شما انجام می‌شود. توجه کنید مجموعه بیمه دات کام برای افزایش رضایتمندی مشتری‌ها و بیمه‌گزارهای عزیز خود، پشتوانه 24 ساعته و در طول 7  روز هفته را در نظر گرفته است.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
07 مهر 1401 / بیمه بدنه / برند های خودرویی / سایپا

بیمه بدنه روزشمار سایپا چیست؟ معرفی انواع بیمه روزشمار سایپا

خودروسازی سایپا خدمات گارانتی بدنه برای مشتریان خود در نظر گرفته است که این سرویس در قالب سه طرح گارانتی بدنه پایه، اقتصادی و کامل ارائه می‌شود. راهنمای کامل بیمه بدنه روزشمار سایپا را در این مقاله بیمه دات کام بخوانید!

18 شهریور 1401 / بیمه شخص ثالث / بیمه بدنه

پوشش برخورد خودرو با اجسام ثابت: دریافت خسارات خودرو و جسم ثابت

اگر ماشین شما با جسم ثابتی برخورد کند، مقصر حادثه کیست؟ چه کسی خسارات وارد بر شما یا جسم ثابت را پرداخت می‌کند؟ پاسخ سوالات خود را با خواندن این مقاله بیابید!

17 شهریور 1401 / بیمه بدنه

پوشش‌ های بیمه بدنه چیست؟ لیست آپدیت پوشش‌ های بیمه بدنه اصلی و اضافی

پوشش بیمه بدنه به دو بخش اصلی و اضافی تقسیم می‌شود. در صورتی که حادثه‌ای از قبیل سرقت خودرو، آتش سوزی، یا آسیب به بدنه ماشین وارد شود بیمه بدنه این خسارات را جبران می‌کند. برای اطلاعات جامع این مقاله را بخوانید.

15 شهریور 1401 / بیمه بدنه

افت قیمت خودرو و تاثیر آن در تعیین خسارت بیمه بدنه

راهنمای کامل افت قیمت خودرو: دلایل، تاثیر عوامل در محاسبه افت قیمت خودرو و پوشش آن را در انواع بیمه بدنه و بیمه ثالث اتومبیل اینجا بخوانید

02 شهریور 1401 / بیمه بدنه

کارشناسی خودرو: راهنمای جامع کارشناسی تخصصی بخش‌های مختلف ماشین

راهنمای کارشناسی تخصصی بخش‌های مختلف انواع ماشین🚗و الزام آن برای صدور بیمه‌های ماشین:بیمه بدنه و بیمه ثالث را در این مقاله بخوانید

02 شهریور 1401 / بیمه بدنه

یکی از بهترین پوشش‌های بیمه بدنه ماشین: پوشش کشیدن میخ در بیمه بدنه را بشناسید

جبران خسارات پیش بینی نشده، مثل میخ کشی روی سطح اتومبیل با بیمه بدنه و پوشش‌های آضافی آن.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب
عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید