16 دی 1401

شرایط و روش های انتقال بیمه بدنه خودرو+ انتقال تخفیفات بیمه بدنه

با توجه به تغییرات سبک زندگی و سرعت بالایی که وسایل نقلیه برای انجام کارها در زندگی ایفا می‌کنند، نمی‌توان از خطرات حادثه و تصادف چشم پوشی کرد. از این رو شرکت‌های بیمه‌ای انواع بیمه نامه مانند: بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه را برای راننده‌ها و صاحب‌های خودرو در نظر گرفته‌اند تا در صورت وقوع حادثه، همیشه همراه آن‌ها باشند. همان‌طور که می‌دانید، خرید بیمه بدنه ماشین، خسارت‌هایی که خودروی ما را تهدید می‌کند و هزینه‌هایی که برایشان برنامه ریزی نداشته‌ایم را جبران خواهد کرد. حال اگر این بیمه نامه را تهیه کردید و قصد فروش ماشین خود را داشته باشید، آیا شرایط انتقال بیمه بدنه برای شما وجود دارد یا خیر؟

پاسخ این سوال را در ادامه متن خواهیم داد. با ما همراه باشید.

بیمه بدنه چیست و چه پوشش‌هایی دارد؟

قبل از اینکه درباره چگونگی و شرایط انتقال بیمه بدنه توضیحاتی دهیم بهتر است که با بیمه بدنه و پوشش‌های آن آشنا شوید. در حقیقت بیمه بدنه خسارت‌های مالی که به صورت ناخواسته برای خودرو رخ می‌دهد را تحت پوشش قرار خواهد داد که این موارد عبارتند از:

 • آتش سوزی
 • صاعقه
 • انفجار
 • سرقت کلی خودرو
 • خسارت‌های تصادف
انتقال بیمه بدنه

جبران خسارات آتش سوزی از پوشش های بیمه بدنه است.

علاوه بر این پوشش‌ها و جبران خسارتی که شرکت بیمه انجام می‌دهد، با پرداخت حق بیمه بیشتر می‌توان پوشش‌های بیشتری را تهیه کرد تا در صورت وقوع حوادث مختلف، بار هزینه‌ها بر روی دوش بیمه‌گزار نباشد. پوشش‌های اضافی در بیمه نامه بدنه عبارتند از:

 • شکست شیشه
 • بلایای طبیعی مثل سیل و زلزله
 • پاشیدن رنگ و اسید و مواد شیمیایی
 • سرقت در جای قطعات
 • ایاب و ذهاب
 • نوسان قیمت
 • حذف فرانشیز

استفاده از تخفیف‌های عدم خسارت یکی از مزیت‌های بیمه بدنه است که شرکت‌های بیمه برای بیمه‌گزار‌ها در نظر گرفته‌اند تا بیمه بدنه و انتقال بیمه بدنه، استقبال بیشتری داشته باشد.

برای کسب اطلاعات جامع در خصوص پوشش‌های بیمه بدنه به اینجا مراجعه نمایید. 

چرا بیمه بدنه را منتقل می‌کنیم

ما به دلایل مختلفی بیمه بدنه خودروی خود را واگذار می‌کنیم. از بین دلایل، می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 1. فرد می خواهد بیمه خود را به یک شرکت بیمه دیگر انتقال دهد.
 2. فرد خودروی جدیدی را خریداری کرده است. او قصد انتقال تخفیفات عدم خسارت به خودروی جدید خود دارد.
 3. خرید خودروی صفر از دلایل دیگر است. فرد می‌تواند تخفیفات عدم خسارت خودروی قبلی را به خودروی صفر خود منتقل کند.

شرایط انتقال بیمه بدنه به خودرو جدید

انتقال بیمه بدنه به خریدار یکی از موضوعات مهم برای خریداران است. انتقال بیمه بدنه به ماشین دیگر و چگونگی آن همیشه از سوالاتی است که به وسیله خریداران و فروشندگان مطرح می‌شود. در همین راستا باید بدانید که یکی از مهم ترین مزیت‌های خرید بیمه‌نامه بدنه، می‌توان شرایط راحت انتقال بیمه بدنه را عنوان کرد، به این گونه که اگر شما قصد خرید خودروی جدید دارید و برای خودرو قبلی خود بیمه نامه تهیه کرده باشید، به راحتی می‌توانید، بیمه نامه خود را منتقل کنید. اگر می‌خواهید در مورد انتقال بیمه بدنه به خودروی جدید بدانید، با ما همراه باشید. این شرایط به شرح زیر است:

حالت اول: اگر بیمه نامه شما اعتبار داشته باشد، در این صورت شرکت بیمه، مبلغ حق بیمه‌ای که تا آن تاریخ پرداخت کرده‌اید را از مجموع مبلغ حق بیمه کم می‌کند و الباقی آن را به شما پرداخت خواهد کرد. همچنین در این شرایط بیمه نامه جدید، برای شما صادر خواهد شد. البته که انتقال بیمه بدنه با تخفیف‌های عدم خسارت به بیمه نامه جدید همراه است.

خرید بیمه بدنه

حلت دوم: اگر تاریخ انقضای بیمه نامه بدنه شما تمام شده باشد، در این صورت مدارک مورد نیاز خودرو جدید خود را به شرکت بیمه تحویل خواهید داد و از تخفیف بیمه بدنه خودرو قبلی خود در این شرایط استفاده خواهید کرد. در حقیقت در این حالت هم تخفیف‌های عدم خسارت خودرو قبلی به خودرو جدید شما، منتقل خواهد شد.

همان‌طور که اشاره شد، شرایط انتقال بیمه بدنه برای خودرو جدید امکان پذیر است و با داشتن شرایط زیر انتقال بیمه انجام می‌شود:

 • بیمه نامه باید جاری باشد.( در بعضی از شرکت‌های بیمه بیش از یک سال از تاریخ سر رسید آن نگذشته باشد.)
 • بیمه بدنه حداقل یک سال تخفیف عدم خسارت داشته باشد.( برای اعتبار زیر یک سال تخفیفی داده نمی‌شود.)
 • تخفیف بیمه بدنه به راننده اختصاص دارد.
 • انتقال تخفیف بیمه بدنه با توجه به خودرو و میزان تعهدات و ارزش خودروی دیگر بررسی و تعیین می‌شود.( ممکن است خودرو جدید حق بیمه بیشتری نیاز داشته باشد.)

شرایط انتقال تخفیف بیمه بدنه

نحوه انتقال بیمه بدنه چگونه است؟ آیا بیمه بدنه قابل انتقال است؟ این یکی از سوالات پرتکراری است که از ما می‌پرسند. بله! بیمه بدنه قابل انتقال است. در انتقال تخفیف‌های بیمه‌بدنه باید نکاتی را در نظر گرفت، یکی از مهم‌ترین آن‌ها کاربری خودرو قبلی و خودرو جدید است. بدین گونه که باید هر دو ماشین کاربری یکسانی داشته باشند، منظور از کاربری دسته بندی‌های وسایل نقلیه زمینی است که عبارتند از:

 • سواری
 • موتورسیکلت
 • بارکش
 • اتوکار
انتقال بیمه بدنه

کاربری خودرو، برای انتقال بیمه بدنه مهم است و انتقال بیمه خودرو با کاربری متفاوت، امکان پذیر نیست.

در حقیقت شما نمی‌توانید، بیمه بدنه وانت را برای تخفیف‌های بیمه بدنه خودرو سواری استفاده کنید، زیرا کاربری آن‌ها متفاوت بوده و میزان حق بیمه آن‌ها در گروه‌های مختلف قرار می‌گیرد.

از طرف دیگر هم، چون این بیمه‌نامه با توجه به نحوه رانندگی افراد، تعیین می‌شود، قابل انتقال به فرد دیگری نیست.

مدارک لازم برای انتقال بیمه بدنه ماشین

اگر شما هم جزو افرادی هستید که خودرو جدید تهیه کرده‌اید و می‌خواهید از شرایط انتقال بیمه بدنه استفاده کنید، باید مدارکی را به نمایندگی بیمه خود تحویل دهید. این مدارک به شرح زیر است:

 • درخواست کتبی بیمه‌گزار
 • مدارک شناسایی بیمه‌گزار مانند: کارت ملی و شناسنامه
 • سند خودرو جدید و گواهی فروش ماشین قبلی
 • مدارک شناسایی مالک جدید ( در صورت درخواست صدور الحاقیه تغییر ذینفع)
 • مدارک تعیین کننده نسبت برای انتقال بیمه بدنه به شخص دیگر

مطالعه مقاله بیمه بدنه چیست به شما پیشنهاد می‌شود.

نکات مهم هنگام انتقال بیمه بدنه بعد از فروش خودرو

به خاطر داشته باشید که شرایط انتقال بیمه نامه بدنه در شرکت‌های بیمه‌ای مختلف، ممکن است با یکدیگر تفاوت‌هایی داشته باشد. بهتر است که قبل از ارائه مدارک، اطلاعاتی درباره شرایط و چگونگی انتقال بیمه نامه از شرکت بیمه خود دریافت کنید. همچنین نکات زیر را هم مد نظر داشته باشید:

 • هنگام فروش خودرو، الحاقیه ذینفع مالک جدید را مشخص کنید، در غیر این صورت، مبلغ خسارت به بیمه‌گزار (مالک قبلی) پرداخت می‌شود.
 • پس از فروش خودرو ظرف مدت ۲۴ ساعت، می‌توانید، برای نقل‌وانتقال بیمه بدنه، اقدام کنید.
 • فسخ بیمه بدنه به علت انتقال تخفیف بیمه بدنه، حق بیمه به صورت روز شمار به تعداد روزهای باقیمانده، محاسبه و به بیمه‌گزار عودت داده می‌شود.
 • پیش از انتقال بیمه بدنه از معتبر بودن بیمه بدنه مطمئن شوید.

انتقال بیمه بدنه و مشاوره از بیمه دات کام

همان‌طور که در متن اشاره شد، خرید بیمه بدنه برای راننده‌ها و صاحبان خودرو از اهمیت بالایی برخوردار است. به گونه‌ای که شرکت‌های بیمه‌ای سعی کرده‌اند، شرایطی را برای بیمه‌گزار فراهم کنند که علاوه بر تحت پوشش قرار گرفتن در خطرات و جبران خسارت‌ها، بتوان این بیمه نامه را منتقل کرد.

اگر مشاوره‌ای در زمینه انتقال بیمه‌نامه بدنه نیاز دارید که در این متن به آن اشاره نشده است، می‌توانید در قالب کامنت و در انتهای این مطلب با کارشناس‌های بیمه دات کام مطرح کنید تا پاسخ سوالات خود را در کوتاه‌ترین زمان دریافت کنید.

همچنین در سایت بیمه دات کام می‌توانید، قیمت خرید بیمه بدنه را در شرکت‌های مختلف و با پوشش‌های متفاوت مشاهده و مقایسه کنید تا بهترین و ارزان‌ترین بیمه نامه را خریداری کنید. در صورت داشتن هر گونه سوال درباره نقل و انتقال بیمه بدنه هم می‌توانید با مشاوران مجرب بیمه دات کام تماس بگیرید و اگر انتقال بیمه بدنه مد نظر شما است با ارائه مدارک مانند: سند خودرو و بیمه نامه که در اختیار بیمه دات کام قرار می‌دهید، مراحل انتقال برای بیمه نامه شما انجام می‌شود. توجه کنید مجموعه بیمه دات کام برای افزایش رضایتمندی مشتری‌ها و بیمه‌گزارهای عزیز خود، پشتوانه 24 ساعته و در طول 7  روز هفته را در نظر گرفته است.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
27 فروردین 1402 / بیمه بدنه

پوشش کشیدن میخ در بیمه بدنه: یکی از بهترین پوشش‌های بیمه بدنه را بشناسید

جبران خسارات پیش بینی نشده، مثل میخ کشی روی سطح اتومبیل با بیمه بدنه و پوشش‌های آضافی آن.

20 فروردین 1402 / بیمه بدنه / بیمه شخص ثالث

بهترین بیمه خودرو را از کدام شرکت بیمه بخریم؟

بهترین بیمه خودرو چه ویژگی‌هایی دارد؟ کدام شرکت بهترین بیمه را ارائه می‌دهد؟ برای اطلاع از ویژگی‌های بهترین بیمه بدنه و بهترین بیمه ثالث خواندن این مقاله را توصیه می‌کنیم.

19 فروردین 1402 / بیمه بدنه / بیمه شخص ثالث

خسارت تصادف 50 50 چگونه پرداخت می‌شود؟ | دیه تصادف 50 50

یکی از تصادفاتی که ممکن است با آن مواجه شوید، تصادف 50 50 است. معمولاً افراد در چنین شرایطی به دلیل نداشتن آگاهی، ممکن است تصمیمات اشتباهی بگیرند. این راهنمای دریافت خسارت تصادفات 50-50 به کمک همه رانندگان آمده است!

16 فروردین 1402 / بیمه بدنه

پوشش های بیمه بدنه اصلی و اضافی چه مواردی را شامل می‌شود؟

پوشش بیمه بدنه به دو بخش اصلی و اضافی تقسیم می‌شود. در صورتی که حادثه‌ای از قبیل سرقت خودرو، آتش سوزی، یا آسیب به بدنه ماشین وارد شود بیمه بدنه این خسارات را جبران می‌کند. برای اطلاعات جامع این مقاله را بخوانید.

11 فروردین 1402 / بیمه بدنه

نحوه محاسبه و پرداخت خسارت خودروی متعارف چگونه است

تمام قوانین تصادف ماشین متعارف (معمولی) و دریافت خسارات آن را در این مقاله بخوانید.

10 فروردین 1402 / بیمه بدنه

بیمه بدنه اقساطی بدون چک چگونه بخریم؟+ راهنمای خرید قسطی بیمه بدنه

چند راهکار طلایی برای خرید بیمه بدنه به صورت اقساطی بدون کارمزد از بزرگترین کارگزاری آنلاین بیمه را در این مقاله مطالعه کنید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
شروین
24 دی 1401

سلام. انتقال تخفیفات بیمه بدنه چجوریه؟ آیا امکان انتقال تخفیف بیمه بدنه به شخص دیگر وجود دارد؟ شرایط انتقال بیمه بدنه چیه؟

  کارشناس بیمه
  26 دی 1401

  سلام فقط انتقال به اشخاص درجه وجود دارد و باید الحاقیه بگیرید.

  رهگذر
  19 اردیبهشت 1402

  سلام .‌ من ماشینم مدل پایینه و دیگه بیمه بدنه بهش تعلق نمیگیره و در این مدت چند سال که بیمه بدنه بوده از بیمه ش استفاده نکردم . آیا میشه بعد از فروشش تخفیفات قبلی رو برای خودروی جدید استفاده کرد؟ با توجه به اینکه دیگه بعلت پایین بودن مدل ماشیت نشه بیمه رو تمدید کرد.

   نویسنده بیمه
   20 اردیبهشت 1402

   سلام. بله می توانید تخفیفات بیمه بدنه را به خودروی جدید انتقال دهید. البته باید کاربری خودرو مانند هم باشد.

شیرین
24 دی 1401

سلام. آیا تخفیف بیمه بدنه قابل انتقال است؟؟ انتقال بیمه بدنه به همسر امکان پذیر است؟

  کارشناس بیمه
  25 دی 1401

  سلام. خیر در حالت کلی نمی توان بیمه بدنه را انتقال داد مگر در موارد استثنا مانند انتقال به خانواده درجه یک مانند پدر، مادر، همسر و فرزند

   درسا
   11 اسفند 1401

   سلام وقتتون بخیر
   چند ماه پیش یه ماشین فروخته ام ولی برای مالک جدید الحاقیه نزدم آیا میتونم بیمه بدنه را روی ماشین جدیدی که خریداری کردم انتقال بدم؟

    کارشناس بیمه
    11 اسفند 1401

    سلام. بله می‌توانید.

محسن
24 دی 1401

سلام. نحوه انتقال بیمه بدنه به ماشین دیگر چگونه انجام میشه؟

  کارشناس بیمه
  25 دی 1401

  سلام شرایط انتقال بیمه بدنه را در مقاله فوق به طور کامل توضیح داده ایم.

  حمید
  19 فروردین 1402

  من چندماه پیش ازبرادرم ماشین گرفتم سندزده بنام من تغییرپلاکم انجام شده امابیمه بدنه مونده بنام برادرم الان مم تصادف کردم بیمه میگه الحاق ندادین بیمه تعلق نمیگیره چیکاربایدبکنم راهنمایی کنید

   کارشناس بیمه
   20 فروردین 1402

   سلام. پاسخ بیمه به شما درست است.

نوید
24 دی 1401

انتقال بیمه بدنه به شخص دیگر امکان پذیره؟ انتقال بیمه بدنه به پلاک جدید چطور؟

  کارشناس بیمه
  24 دی 1401

  سلام در هنگام خرید بله

حسین
04 بهمن 1401

سلام وقت بخیر . آیا شرکت بیمه میتواند بیمه خودرو را خودش خریداری کند؟

  کارشناس بیمه
  10 بهمن 1401

  سلام متوجه سوالتان نشدیم.

Omid
20 بهمن 1401

سلام من بیمه بدنه ماشینم رو موقع فروش ماشین تحویل خریدار دادم ایا میتونم بیمه بدنه رو فسخ کنم رو ماشین جدیدم انتقال بدم.

  کارشناس بیمه
  20 بهمن 1401

  سلام دوست عزیز. اگر بیمه را انتقال داده باشید نمی توانید.

مرادی
21 بهمن 1401

سلام
ما یک پراید خریدیم چند وقت پیش
الان ماشین ما تصادف کرده
خود ماشین روی سندش بیمه بدنه داره اما به اسم صاحب قبلی هست
پلاک ماشین به نام ما شده اما بیمه بدنه به نام نشده
آیا میشه از بیمه بدنه روی سند ماشین هست استفاده کرد
صاحب قبلی رضایت داره

  کارشناس بیمه
  23 بهمن 1401

  سلام. از کارگزاری بیمه خودرویتان سوال بفرمایید.

مالک
11 اسفند 1401

سلام من خودرو را فروختم آیا میتونم بیمه بدنه را برگردانم وبیمه بدنه را به اسم خریدار نزدم

  کارشناس بیمه
  11 اسفند 1401

  سلام. بله مب‌توانید.

مالک
11 اسفند 1401

تا چند سال بیمه اعتبار دارد که انتقال به خودرو جدید داده بشود

  کارشناس بیمه
  11 اسفند 1401

  سلام. بیمه را باید هرسال تمدید کنید. سوابق بیمه را انتقال می‌دهند.

محمد رضا
25 فروردین 1402

سلام من ماشینم را فروختم و بیمه بدنه رو دادم به خریدار والان میخوام برگه بیمه رو از خریدار بگیرم برگه رو به من نمی دهد باید چکار کنم که برگه ای که دست خریدار است باطل کنم وبیمه بدنه رو برای ماشین جدیدم استفاده کنم لطفا راهنمایی کنید

  کارشناس بیمه
  26 فروردین 1402

  سلام. لطفا از طریق کارگزاری بیمه خود این موضوع را پیگیری کنید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید