14 مهر 1400

بیمه سفر داخلی: همراه ضروری شما در مسافرت‌های داخلی و ایرانگردی

بعد از چند ماه یا حتی چند سال کار کردن مداوم، فرصتی پیش آمده تا به تنهایی، با خانواده یا با تور به یکی از شهرهای ایران سفر کنید. به ظاهر همه چیز در طول سفر، طبق برنامه و خوب پیش می‌رود؛ اما اتفاق ناگهانی می‌تواند کل خوشی سفر را نه تنها برای شما، بلکه برای همسفرانتان هم تلخ کند. دندان درد، تصادف و آسیب جدی به بدن و بستری شدن در بیمارستان، آتش سوزی یا دزدی خانه و حتی گم شدن مدارک و دزدیده شدن کیف از اتفاقات رایجی هستند که در طول سفر می‌تواند برای هر کسی بیفتد. جدا از تأثیر روحی و روانی این اتفاقات، هزینه‌هایی که روی دوش افراد می‌گذارد، خود می‌تواند تلخی سفر را بیشتر کند؛ اما نه وقتی که بیمه سفر داخلی داشته باشید! بیمه سفر داخلی، از انواع بیمه‌ای است که تمامی اتفاقات ناخواسته را در طول سفرهای برون‌شهری پوشش می‌دهد تا شما با خیال راحت‌تر و آسوده‌تری مسافرت کنید.

بیمه سفر داخلی چیست

بیمه سفر داخلی از انواع بیمه‌های مسافرت است. در این نوع بیمه، حوادث و اتفاقات پیش آمده در طول سفرهای داخلی تحت پوشش قرار می‌گیرد. البته دقیقاً چیزی به نام بیمه سفر داخلی توسط شرکت‌ها عرضه نمی‌شود، بلکه به صورت بیمه حوادث انفرادی و گروهی و بیمه مسئولیت شناخته می‌شود.هدف از بیمه سفر داخلی این است که مسافران و تور و آژانس‌ها دیگر نگران اتفاقات و جبران خسارت‌های به عمل آمده نباشند. به هر حال، نمی‌توان به هیچ وجه جلوی بروز اتفاقات را در سفر گرفت؛ اما مهم این است که بتوان میزان خسارت وارد شده را به حداقل مقدار ممکن رساند. بیمه سفر داخلی چنین چیزی را تضمین می‌کند. اینکه به کدام شهر سفر می‌کنید یا چگونه به مسافرت می‌روید، تفاوتی ندارد؛ در هر حالتی می‌توان از این نوع بیمه استفاده کرد.

چه کسانی می‌توانند از بیمه سفر داخلی استفاده کنند؟

محدودیتی در استفاده از بیمه سفر برای داخل کشور وجود ندارد. البته ممکن است که شرکت‌های بیمه قوانین مخصوص به خود را داشته باشند. در حالت کلی، هر فرد یا آژانس مسافرتی می‌تواند از این نوع بیمه برای پوشش حوادث خود استفاده کند. افراد یا آژانس‌ها در شرایط زیر امکان استفاده از بیمه سفر داخلی را خواهند داشت:

 • افرادی که به صورت انفرادی مسافرت می‌کنند.
 • افرادی که همراه با خانواده یا دوستان و فامیل‌های خود به مسافرت می‌روند.
 • تور و آژانس‌های مسافرتی که مجری برگزاری انواع تورهای داخلی کشور هستند.
 • تور و آژانس‌هایی مسافرتی که تورهای گردشگری داخلی برای توریست‌های خارجی برگزار می‌کنند.

تمامی این گروه‌ها می‌توانند از خدمات و مزایای مربوط به بیمه سفر داخلی بهره ببرند.

تفاوت بیمه مسافرتی با بیمه سفر داخلی

بیمه مسافرتی برای تحت پوشش قرار دادن حوادثی است که در سفرهای خارجی برای مسافران و تورها اتفاق می‌افتد. بیمه سفر داخلی فقط حوادثی را تحت پوشش قرار می‌دهد که در سفرهای داخل کشور برای مسافران اتفاق می‌افتد. نکته اصلی این است که بیمه داخلی و خارجی نمی‌توانند اتفاقات دیگری را جبران کنند. هر کدام را شرایط مخصوص به خود را دارند. پس اگر بیمه مسافرتی دارید و در طول سفر به شهر داخلی دیگر اتفاقی برایتان بیفتد، این بیمه برای شما هیچ کارایی نخواهد داشت.

انواع بیمه سفر داخلی

بیمه‌های سفر داخلی را می‌توان به دو صورت تقسیم‌بندی کرد:

 • بیمه حوادث (انفرادی و گروهی) و مسئولیت
 • بیمه شهر به شهر و بیمه سفر از خارج به ایران

بیمه حوادث

بیمه حوادث مهم‌ترین نوع بیمه‌ای است که در مسافرت‌ها استفاده می‌شود. این نوع بیمه تمامی اتفاقات و حوادث غیرعمدی پیش آمده برای مسافران و تورها را تحت پوشش قرار می‌دهد.
بیمه حوادث به دو صورت انفرادی و گروهی عرضه می‌شود. بیمه انفرادی برای آن‌هایی است که خودشان به صورت انفرادی به هر نقطه‌ای از کشور سفر می‌کنند. برای آن‌هایی که اهل گردشگری تک نفره هستند، این نوع بیمه بهترین گزینه برای خرید است.

مطلب پیشنهادی: بیمه مسئولیت چیست؟ راهنمای کامل انواع بیمه مسئولیت

بیمه حوادث گروهی

بیمه حوادث گروهی فروش و درخواست بیشتری دارد. آژانس‌های مسافرتی و آن‌هایی که با دوستان یا فامیل‌های خود به مسافرت می‌روند، می‌توانند از بیمه حوادث گروهی برای جبران خسارت‌های به عمل آمده استفاده کنند. بیمه حوادث گروهی بیشتر از همه برای تورها مناسب است. از آنجا که اتفاق قابل پیش‌بینی نیستند، مدیران تور از این نوع بیمه برای پوشش خسارت مالی اتفاقات پیش آمده برای مسافران خود استفاده می‌کنند. در صورتی که مدیری، تور خود را بیمه نکند، مسئول جبران تمامی خسارت بر عهده او خواهد بود. اما با خرید بیمه حوادث گروهی، جبران مالی خسارت‌ها تا سقف تعهد بر عهده شرکت بیمه کننده است.

بیمه حوادث انفرادی یا گروهی موارد را تحت پوشش خود قرار می‌دهند که این پوشش‌ها به شرح زیر است:

 • جبران غرامت فوت
 • نقص عضو یا از کار افتادگی دائم
 • هزینه‌های پزشکی
 • غرامت روزانه

نکته خیلی مهم: زمانی مسافر یا تور می‌تواند از بیمه حوادث گروهی استفاده کند که آن اتفاق غیرعمدی و تحت پوشش شرایط نوشته شده در قرارداد باشد. اتفاقاتی که به دلیل سهل انگاری یا عمدی توسط مسافر یا تور بیفتد، تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرند. دعوا، زیاده‌روی در مصرف مشروبات الکلی و دخانیات، تصادف به دلیل رعایت نکردن اصول ایمنی، خودکشی و حملات تروریستی از موارد هستند که در بیمه حوادث پوشش داده نمی‌شوند.

شرایط استفاده از بیمه حوادث گروهی برای تورها

برای استفاده از بیمه حوادث گروهی شرایطی وجود دارد که هر مدیر توری باید آن‌ها را رعایت کند:

 • حداقل تعداد نفرات گروه یا تور باید 10 نفر باشد.
 • متوسط سقف تعهدات بیمه برای پوشش فوت 50 میلیون تومان است.
 • 10% از سرمایه فوت برای پوشش هزینه‌های پزشکی استفاده می‌شود.
 • بازه سنی پوشش از تولد تا 80 سالگی است. (برای افراد بیشتر از 80 سال باید قبل از خرید با شرکت بیمه هماهنگ شود.)

بیمه مسئولیت

بیمه مسئولیت همراه با بیمه حوادث باید گرفته شود. بیمه مسئولیت شامل پوشش حوادثی است که در طول کار برای کارگران اتفاق می‌افتد. پس باید گفت که این نوع بیمه مناسب کارفرما است. اینکه کارفرما در چه شغل و صنفی فعالیت می‌کند، تفاوتی وجود ندارد. در مورد تورها، بیمه مسئولیت، حوادث اتفاقات افتاده برای کارمندان تور مانند لیدر و غیره را تحت پوشش قرار می‌دهد.
در این نوع بیمه، سرمایه اولیه‌ای تعیین می‌شود و سپس تمامی خسارت‌ها بر اساس میزان سرمایه اولیه مشخص شده، تعیین خواهد شد. فوت، نقض عضو و هزینه‌های پزشکی از مواردی هستند که تحت پوشش بیمه مسئولیت قرار می‌گیرند.

بیمه شهر به شهر

بیمه سفر داخلی را می‌توان به دو صورت دیگر هم تقسیم‌بندی کرد. بیمه شهر به شهر در حقیقت همان بیمه حوادث انفرادی و گروهی است که افراد برای پوشش حوادث در مسافرت داخلی خریداری می‌کنند. فقط این تصور در ذهن شما به وجود نیاید که بیمه شهر به شهر بر اساس شهر انتخابی متفاوت خواهد بود. این بیمه برای آن‌هایی است که در داخل کشور زندگی می‌کنند.

بیمه سفر از خارج به ایران

این نوع بیمه (باز هم منظور همان بیمه حوادث و مسئولیت است) برای افراد خارجی یا ایرانی‌های مقیم خارج است که قصد سفر به داخل کشور را دارند. این بیمه شرایط مخصوص به خود را دارد که آژانس‌های برگزاری کننده تورهای توریستی در ایران بیشتر استفاده می‌کنند. در حال حاضر، بیمه‌های ایران و ملت چنین نوع بیمه‌ای را با شرایط خاص عرضه می‌کنند.

شرکت‌های بیمه دارای بیمه سفر داخلی

باید در همینجا گفت که چیزی به اسم دقیق بیمه سفر داخلی نداریم. بلکه این نوع بیمه با نام حوادث انفرادی یا گروهی و مسئولیت وجود دارد. از آنجا که هدف پوشش اتفاقات و حوادث به وجود آمده در سفرهای داخلی است، برای همین با این نام شناخته می‌شود. پاسارگاد، سامان، شرکت بیمه ایران و ملت از شرکت‌های بیمه‌ای  هستند که چنین بیمه‌های را به فروش می‌رسانند.

 • بیمه پاسارگاد در حال حاضر فقط بیمه حوادث گروهی و مسئولیت لیدر تور را عرضه می‌کند.
 • بیمه سامان فقط تورهای داخلی را بیمه می‌کند.
 • بیمه ملت و ایران دو نوع حوادث گروهی و مربوط به مسافرت توریست‌ها را به داخل کشور را پوشش می‌دهند.

بیمه ملت

اقدامات بیمه ملت برای پوشش اتفاقات مربوط به مسافران خارجی به داخل کشور در زیر ارائه شده است:

 •  انجام تمامی فعالیت‌های مربوط به پذیرش، انتقال به بیمارستان مجهزتر یا برگرداندن فرد (توریست) بیمار یا مصدوم به کشور خودش
 • برگرداندن یکی از همراهان بیمار و قبول تمامی هزینه‌ها به کشور خودش (در صورتی که فرد نتواند خود به تنهایی به کشورش برای درمان برگردد.)
 • انجام سیکل اداری مربوط به ورود همراه بیمار به ایران (در صورتی که بیمار در بیمارستان نیاز به یک همراه داشته باشد.)
 • پرداخت هزینه‌های پزشکی تا سقف 10 هزار یورو (هزینه‌های پزشکی شامل دارو، آزمایش، تصویربرداری، جراحی، فیزیوتراپی و انتقال مصدوم)
 • پوشش هزینه خرید تابوت و انتقال جسد فرد متوفی به کشور (هزینه مربوط به مراسم و خاکسپاری تحت پوشش نیستند).
 • پوشش هزینه‌های مربوط به خدمات دندانپزشکی تا سقف 200 هزار یورو (معالجه دندان درد، درمان عفونت و کشیدن دندان)
 • پوشش هزینه گم شدن مدارک تا سقف 200 هزار یورو
 • پوشش هزینه مربوط به مسائل حقوقی تا سقف 250 هزار یورو

در خصوص بیمه ‌ایران، باید گفت که این نوع بیمه دارای طرحی به نام ایرها (IRHA) است که حوادث مربوط به خدمات پزشکی و انتقال توریست‌ها را تحت پوشش قرار می‌دهد.

خرید بیمه مسافرتی از بیمه دات کام

بیمه سفر داخلی از انواع بیمه است که هر کسی یا هر گروه و توری می‌توانند از آن برای پوشش حوادث در سفر داخلی استفاده کند. البته همان‌طور که در بالا هم نوشتیم، این نوع بیمه به صورت بیمه حوادث و مسئولیت عرضه می‌شود. همچنین هر شرکتی شرایط مخصوص به خود را برای تحت پوشش قرار دادن حوادث دارد.نوع دیگر که با بیمه سفر داخلی اشتباه گرفته می‌شود، بیمه مسافرتی است. این نوع بیمه تمام خطراتی را در سفرهای خارجی اتفاق می‌افتد، تحت پوشش قرار می‌دهد.  داشتن این بیمه برای ورود به کشورهای عضو شینگن الزامی است.

برای خرید بیمه مسافرتی فقط نیاز است که وارد صفحه «خرید بیمه مسافرتی» شوید. پس از وارد کردن مشخصات مقصد سفر، تاریخ تولد و مدت زمان، می توانید شرکت بیمه و میزان پوشش مورد نظر خود را انتخاب و بعد حق بیمه را به صورت آنلاین پرداخت کنید. بعد از خرید، بیمه نامه شما به صورت رایگان صادر و ارسال خواهد شد. در صورت داشتن هر سوال، کارشناسان بیمه دات کام  پاسخگوی پرسش هایتان هستند و کامل شما را راهنمایی خواهند کرد.

 

 

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
29 مهر 1400 / بیمه مسافرتی / مجله بیمه

بیمه مسافرتی کانادا: سفری ایمن و لذت بخش به کشور زمستان‌های سرد

راهنمای کامل پوشش‌ها و شرایط بیمه مسافرتی کانادا را قبل از اخذ ویزای شنگن در این مقاله بخوانید.

28 مهر 1400 / بیمه عمر / مجله بیمه

بیمه بازنشستگی سامان: همراه دوران بازنشستگی عالی شما

بیمه بازنشستگی سامان همراه شما تا دوران کهنسالی

28 مهر 1400 / بیمه مسافرتی / مجله بیمه

بیمه مسافرتی ترکیه؛ با کمتر از یک یورو سفری خاطره‌انگیز و ایمن داشته باشید.

نکات طلایی بیمه مسافرتی ترکیه که باید قبل از سفر بدانید

27 مهر 1400 / بیمه تکمیلی / مجله بیمه

مقایسه بیمه های تکمیلی: هر‌ آنچه باید برای انتخاب بهترین بیمه درمانی بدانید

مقایسه انواع بیمه‌های تکمیلی و انتخاب بهترین گزینه بیم درمان تکمیلی

27 مهر 1400 / اخبار / مجله بیمه

بیمه مشاغل آزاد تامین اجتماعی: پوشش‌ها، هزینه‌ها و مدارک ( جزییات قانونی پاییز 1400)

مدارک و شرایط، پوشش‌های بیمه مشاغل آزاد تامین اجتماعی و تفاوت بیمه مشاغل آزاد را با بیمه اجباری را این جا بخوانید.

26 مهر 1400 / اخبار / مجله بیمه

بیمه اتباع خارجی: پوشش‌ها و خدمات این بیمه برای افغان‌های عزیز

راهنمای کامل بیمه اتباع خارجی را در این مقاله بخوانید

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید