بنر بیمه
23 آذر 1400

هزینه عصب کشی دندان با بیمه تامین اجتماعی چقدر است؟

اصلاً فکرش را نکنید که از جیب مبارکتان هزینه عصب کشی را بپردازید. هزینه عصب کشی به شدت بالاست. اگر به مراکز درمانی خصوصی و اینکه مراکز باکلاس و بالاشهر بروید، هزینه زیادی را متحمل خواهید شد. همین مسئله باعث شده تا بسیاری متاسفانه بیخیال درمان دندان‌های خود شوند؛ آن هم موقعی که نیاز به عصب کشی داشته باشند. از این رو، بسیاری به دنبال این هستند تا هزینه این نوع درمان را با بیمه‌های پایه خود، مانند تامین اجتماعی بپردازند؛ اما سؤال این است که آیا هزینه عصب کشی دندان با بیمه تامین اجتماعی قابل پرداخت است یا خیر؟

در ادامه این مقاله قصد داریم تا پاسخ این سؤال بپردازیم. برای فهمیدن پاسخ به این پرسش در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

انجام خدمات دندان پزشکی و مشکلات آن

به دلیل بالا بودن هزینه‌های درمانی دندانپزشکی، اولین تلاش افراد این است که از بیمه پایه خود استفاده کنند. باید گفت که استفاده بیمه پایه در درمانگاه‌های خصوصی امکان‌پذیر نیست. در آنجا فرد باید در ابتدا تمامی هزینه‌ها را از جیب خود بپردازد. بعد اگر شخص، بیمه تکمیلی داشته باشد، می‌تواند بخشی از هزینه را از شرکت بیمه‌گر خود دریافت کند. در غیر این صورت، بهترین راه مراجعه به مراکز طرف قرارداد با بیمه پایه است. برای تامین اجتماعی هم باید به مراکز درمانی و بیمارستان‌های اجتماعی مراجعه کرد. اما دریافت نوبت از چنین مراکزی نیاز به عبور از هفت خوان رستم است.

برای مثال، فرض کنید که می‌خواهید برای دندانپزشکی و معاینه آن در بیمارستان میلاد، وقت بگیرید. در ابتدا باید وارد سایت بیمارستان میلاد شوید. حالا اگر شانس شما بزند و سایت درست باشد. بعد باید وارد بخش نوبت‌دهی شده و برای دریافت نوبت از طریق کلینیک دندانپزشکی اقدام کنید که بیشتر مواقع پر است. روش دیگر تلفنی است که باید صبح زود اقدام کنید. فقط کمی تعلل باعث می‌شود تا با پیام تکمیل ظرفیت روبرو شوید. مراکز درمانی دیگر تامین اجتماعی هم دست کمی از بیمارستان میلاد ندارند. البته در بعضی نقاط و شهرستان‌ها اوضاع بهتر است.

برای اینکه بتوانید هزینه های دندانپزشکی را با بیمه تامین اجتماعی کمتر کنید، بهترین راه این است که به مراکز درمانی طرف قرارداد با این بیمه مراجعه کنید. فهرست این مراکز را می توانید از طریق خود سایت tamin.ir مشاهده کنید.

هزینه عصب کشی دندان در بیمه تامین اجتماعی

خرید بیمه تکمیلی برای پوشش هزینه عصب کشی

موارد تحت پوشش تامین اجتماعی

در حالت پایه، تامین اجتماعی هزینه‌های درمانی مربوط به زیر را پوشش می‌دهد:

 • پر کردن معمولی دندان
 • کشیدن دندان
 • جرم‌گیری دندان

باید گفت که البته تامین اجتماعی هم صددرصد کامل هر سه مورد بالا را پرداخت نمی‌کند. البته اگر به خود بیمارستان‌های تامین اجتماعی مراجعه کنید، شاید رایگان باشد. این دیگر به نوع بیمه فرد و مرکز درمانی طرف قرارداد بستگی دارد.

دیگر مشکل اصلی این است که به دلیل پایین بودن هزینه درمان دندانپزشکی در این مراکز، شاهد شلوغی بیش از حد هستیم.

البته اگر بخواهیم خیلی ریزتر شویم، باید دقیق گفت که موارد تحت پوشش خدمات بیمه تامین اجتماعی شامل موارد زیر است:

 • ویزیت
 • رادیوگرافی تک ‌دندان
 • کشیدن دندان قدامی، کشیدن دندان خلفی، کشیدن دندان عقل
 • جراحی دندان نهفته در نسج نرم
 • جراحی دندان نهفته در نسج سخت
 • جرمگیری بالای لثه
 • جرمگیری زیرلثه
 • بروساژ هر فک ( نوعی جرم گیری )
 • پرکردن تک سطحی
 • ترمیم دندان

نکته مهم و اصلی که می‌توان در این فهرست مشاهده کرد، پوشش داده نشدن هزینه عصب کشی دندان با بیمه تامین اجتماعی است. پس به امید پوشش این هزینه نباید به مراکز درمانی تامین اجتماعی و طرف قرارداد آن‌ها مراجعه کنید. در چنین مراکزی عصب کشی انجام می‌شود؛ اما هزینه آن از شخص دریافت خواهد شد. این را نوشتیم تا در نظر داشته باشید.

بیمه تکمیلی برای دریافت هزینه دندان پزشکی

بهترین راهکار برای کاهش هزینه مربوط به درمان دندان، خرید بیمه دندانپزشکی است. البته منظور ما دقیق‌تر خرید بیمه تکمیلی است. ما چیزی به اسم پوشش بیمه تکمیلی دندانپزشکی جداگانه نداریم. بلکه همین بیمه‌های تکمیلی که شما خریداری می‌کنید، هزینه های درمانی این بخش را پوشش خواهند داد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص این نوع پوشش، می‌توانید مقاله «پوشش دندانپزشکی بیمه تکمیلی» را مطالعه کنید.

بیمه سامان و تعاون و دیگر بیمه‌های تکمیلی در هر کدام از طرح‌های خود دارای بخشی به نام دندانپزشکی هستند که خدماتی مانند: کشیدن، جرمگیری، بروساژ، درمان، پر کردن، درمان ریشه و روکش را پوشش می‌دهند. درمان ریشه یا عصب کشی جنبه درمانی داشته و زیبایی نیست و از این رو تحت پوشش بیمه درمان قرار خواهد گرفت. جراحی لثه، ایمپلنت، ارتودنسی، دندان مصنوعی و دیگر موارد زیبایی به دلیل اینکه جنبه زیبایی دارند، تحت پوشش بیمه نیستند.

خرید بیمه تکمیلی دندان از بیمه دات کام

هزینه عصب کشی دندان با بیمه تامین اجتماعی قابل پوشش نیست؛ پس برای کاهش هزینه‌های دندان خود نیاز است که حتماً یک بیمه تکمیلی مناسب خریداری کنید.

اما به هر حال، چالش اصلی پوشش هزینه عصب کشی است. از آنجا که نمی‌توان هزینه عصب کشی با بیمه تامین اجتماعی را پوشش داد و هزینه آن هم می‌تواند برای بسیاری بالا و کمرشکن باشد، بهترین راه خرید بیمه تکمیلی  از بیمه دات کام است.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
03 بهمن 1400 / اطلاعات بیمه ای

بیمه عمر ایران: راهنمای کامل و دقیق پوشش‌ها و خرید بیمه عمر ایران

یکی از بیمه هایی با داشتن پوشش های زیاد و قابل توجه، بیمه عمر ایران می باشد که می توانید با خرید این محصول از وجود پوشش های بیمه ای شرکت بیمه ایران در طول مدت اعتبار بیمه نامه خود بهره مند شده و در عین حال از سرمایه گذاری بسیار مطمئن با پرداخت حق بیمه های ماهانه ناچیز، سرمایه بسیار ارزشمند برای خود و عزیزان خود به جای گذارید.

24 دی 1400 / اطلاعات بیمه ای

بیمه خدمات درمانی همان بیمه سلامت+ پوشش‌ها و مزایا

پوشش‌ها، خدمات و انواع بیمه خدمات درمانی را در این مقاله بخوانید!

22 دی 1400 / اطلاعات بیمه ای

بیمه دام و طیور؛ پوششی برای حفظ سرمایه دامداران

بیماری‌ها و مواردی که تحت پوشش بیمه دام طیور می‌باشند را در این مقاله بخوانید!

20 دی 1400 / اطلاعات بیمه ای / بیمه اشخاص

تفاوت بین سختی کار و مشاغل سخت و زیان آور در چیست؟

تفاوت بین سختی کار و مشاغل زیان آور و مزایای این مشاغل را در این مقاله بخوانید!

18 دی 1400 / اخبار / اطلاعات بیمه ای

بیمه مشاغل آزاد تامین اجتماعی: پوشش‌ها، هزینه‌ها و مدارک ( جزییات قانونی زمستان 1400)

مدارک و شرایط، پوشش‌های بیمه مشاغل آزاد تامین اجتماعی و تفاوت بیمه مشاغل آزاد را با بیمه اجباری را این جا بخوانید.

18 دی 1400 / اطلاعات بیمه ای / بیمه اشخاص

مشاغل سخت و زیان آور: لیست و شرایط بازنشستگی مشاغل خطرناک (به روزرسانی قوانین دی 1400)

به چه مشاغلی مزایای سختی کار تعلق می‌گیرد؟ شرایط بازنشستگی با ۲۰ و ۲۵ سال سابقه را در این مقاله بخوانید!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
رهنما
12 دی 1400

سلام چرا عصب کشی تحت پوشش نیست؟ آدم دندونش درد میگیره که میره دکتر، عصب کشی هم ی چیز واجبیه

  کارشناس بیمه
  12 دی 1400

  سلام دوست عزیز، پاسخ این سوال دیگر مربوط به خود بیمه تامین اجتماعی می شود. به هر حال دلایلی وجود دارد که عصب کشی تحت پوشش قرار نمی گیرد.

حسین
03 بهمن 1400

سلام شرایط بیمه تکمیلی تامین اجتماعی برای دندان چیست؟

  کارشناس بیمه
  03 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، تامین اجتماعی خود موارد پایه را پوشش می دهد اما برای دریافت اطلاعات در خصوص بیمه تکمیلی و پوشش های آن باید با یکی از کارگزاری ها تماس بگیرید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید