14 بهمن 1401

هزینه عصب کشی دندان با بیمه تامین اجتماعی در 1402 چقدر است؟

اصلاً فکرش را نکنید که از جیب مبارکتان هزینه عصب کشی را بپردازید؛ هزینه عصب کشی به شدت بالاست. اگر به مراکز درمانی خصوصی یا مراکز باکلاس در بالا شهر بروید، هزینه زیادی را متحمل خواهید شد. همین مسئله باعث شده تا متأسفانه خیلی‌ها بی‌خیال درمان دندان‌های خود شوند؛ آن هم موقعی که نیاز به عصب کشی داشته‌اند. از این رو، بسیاری به دنبال این هستند تا هزینه این نوع درمان را با بیمه‌های پایه خود، مانند تامین اجتماعی بپردازند؛ اما سؤال این است که آیا هزینه عصب کشی دندان با بیمه تامین اجتماعی قابل پرداخت است یا خیر؟

اما در مورد دندانپزشکی تامین اجتماعی چه می‌دانید؟ هزینه کشیدن دندان با دفترچه تامین اجتماعی چگونه محاسبه می‌شود؟ هزینه عصب کشی دندان با بیمه تامین اجتماعی چگونه محاسبه می‌شود؟ آیا کشیدن دندان رایگان تامین اجتماعی هنوز هم فعال است؟ درمانگاه دندانپزشکی تامین اجتماعی چه خدماتی را ارائه می‌دهد؟ کمک هزینه دندانپزشکی تامین اجتماعی شامل چه مواردی است؟ بهتر است در ابتدا و در پاسخ به تمامی این سوالات بگوییم که تامین اجتماعی تنها بخشی از هزینه‌های مرتبط با دندان مصنوعی را پرداخت می‌کند و کشیدن دندان را هم به طور رایگان انجام می‌دهد. لازم به ذکر است در برخی مراکز تامین اجتماعی عصب کشی را هم رایگان انجام می‌دهند. اما این موضوع برای درمان‌های ساده دندان و در برخی مراکز این سازمان است. اما در رابطه عصب کشی خدماتی را ارائه نمی‌دهد و برای برخورداری از پوشش بیمه برای این موارد بهتر است بیمه تکمیلی دندان پزشکی تهیه کنید.

در ادامه این مقاله قصد داریم تا پاسخ این سؤالات را بهتر بررسی کنیم و بگوییم که بیمه تکمیلی دندان پزشکی چقدر مهم است.

انجام خدمات دندان پزشکی و مشکلات آن

به دلیل بالا بودن هزینه‌های درمانی دندانپزشکی، اولین تلاش افراد این است که از بیمه پایه خود استفاده کنند. باید گفت که استفاده بیمه پایه در درمانگاه‌های خصوصی امکان‌پذیر نیست. در آنجا فرد باید در ابتدا تمامی هزینه‌ها را از جیب خود بپردازد. بعد اگر شخص، بیمه تکمیلی داشته باشد، می‌تواند بخشی از هزینه را از شرکت بیمه‌گر خود دریافت کند.

در غیر این صورت، بهترین راه مراجعه به مراکز طرف قرارداد با بیمه پایه است. برای بیمه تامین اجتماعی هم باید به مراکز درمانی و بیمارستان‌های اجتماعی مراجعه کرد. اما دریافت نوبت از چنین مراکزی نیاز به عبور از هفت خوان رستم است.

برای مثال، فرض کنید که می‌خواهید برای دندانپزشکی و معاینه آن در بیمارستان میلاد، وقت بگیرید. در ابتدا باید وارد سایت بیمارستان میلاد شوید. حالا اگر شانس شما بزند و سایت درست باشد. بعد باید وارد بخش نوبت‌دهی شده و برای دریافت نوبت از طریق کلینیک دندانپزشکی اقدام کنید که بیشتر مواقع پر است.

روش دیگر تلفنی است که باید صبح زود اقدام کنید. فقط کمی تعلل باعث می‌شود تا با پیام تکمیل ظرفیت روبرو شوید. مراکز درمانی دیگر تامین اجتماعی هم دست کمی از بیمارستان میلاد ندارند. البته در بعضی نقاط و شهرستان‌ها اوضاع بهتر است.

برای اینکه بتوانید هزینه‌های دندانپزشکی را با بیمه تامین اجتماعی کمتر کنید، بهترین راه این است که به مراکز درمانی طرف قرارداد با این بیمه مراجعه کنید. فهرست این مراکز را می توانید از طریق خود سایت https://tamin.ir/html/item/2945 مشاهده کنید.

هزینه عصب کشی دندان در بیمه تامین اجتماعی

خرید بیمه تکمیلی برای پوشش هزینه عصب کشی

موارد تحت پوشش تامین اجتماعی

در حالت پایه، تامین اجتماعی هزینه‌های درمانی مربوط به موارد زیر را پوشش می‌دهد:

 • پر کردن معمولی دندان
 • کشیدن دندان
 • جرم‌گیری دندان

باید گفت که البته تامین اجتماعی هم صد درصد کامل هر سه مورد بالا را پرداخت نمی‌کند. البته اگر به خود بیمارستان‌های تامین اجتماعی مراجعه کنید، شاید رایگان باشد. این دیگر به نوع بیمه فرد و مرکز درمانی طرف قرارداد بستگی دارد.

دیگر مشکل بزرگ این است که به دلیل پایین بودن هزینه درمان دندانپزشکی در این مراکز، شاهد شلوغی بیش از حد هستیم.

اگر بخواهیم خیلی ریزتر شویم، باید دقیق گفت که موارد تحت پوشش خدمات بیمه تامین اجتماعی شامل موارد زیر است:

 • پوشش ویزیت و دارو
 • رادیوگرافی تک دندان
 • کشیدن دندان قدامی، کشیدن دندان خلفی، کشیدن دندان عقل
 • جراحی دندان نهفته در نسج نرم
 • جراحی دندان نهفته در نسج سخت
 • جرمگیری بالای لثه
 • جرمگیری زیرلثه
 • بروساژ هر فک (نوعی جرم گیری)
 • پرکردن تک سطحی
 • ترمیم دندان

نکته مهم و اصلی که می‌توان در این فهرست مشاهده کرد، پوشش داده نشدن هزینه عصب کشی دندان با بیمه تامین اجتماعی است. پس به امید پوشش این هزینه نباید به مراکز درمانی تامین اجتماعی و طرف قرارداد آن‌ها مراجعه کنید. در چنین مراکزی عصب کشی انجام می‌شود؛ اما هزینه آن از شخص دریافت خواهد شد.

هزینه عصب کشی چقدر است؟

در سال جدید تعرفه‌ی خدمات دندانپزشکی با افزایش قیمت نسبت به سال گذشته همراه بود. قیمت گذاری خدمات دندانپزشکی در هر مرکز معمولاً متفاوت است اما می‌خواهیم یک بازه قیمتی از این مراکز را به شما بدهیم تا قبل رفتن به کلینیک حساب کتاب‌های لازم را انجام دهید. عصب کشی حالات مختلفی دارد که با توجه به وخامت اوضاع بیمار، درمان مناسب برای فرد مشخص می‌شود.

بعضی از هزینه‌های دندان پزشکی شامل این موارد است:

 • عصب کشی تک کانال: 450 هزار الی 1 میلیون تومان
 • عصب کشی دو کانال: 600 هزار الی 1 میلیون و 100 هزار تومان
 • عصب کشی سه کانال: 800 هزار الی 1 میلیون و 500 هزار تومان
 • درمان ریشه تک کاناله دندان 7: 600 هزار الی 1 میلیون تومان
 • درمان ریشه دو کاناله دندان 7: 700 هزار الی 1 میلیون و 100 و هزار تومان
 • قطع نوک ریشه دندان 1 و 2: 600 هزار الی 800 هزار تومان
 • قطع نوک ریشه 6، 7 و 8: 700 هزار الی 1 میلیون تومان

در لیست قیمت خدمات دندانپزشکی گران‌ترین چیزهایی که به چشم می‌خورد هزینه روکش دندان قدامی و جراحی دندان نهفته است. در بحث عصب کشی هم گران‌ترین قیمت مربوط به درمان ریشه چهار کاناله با 2 میلیون تومان است.

اعدادی که بالاتر گفتیم یک محدوده قیمت بود و با توجه به شرایط کلینیک، می‌تواند پایین‌تر از این قیمت یا خیلی گران‌تر از آن باشد. در بین خدمات دندانپزشکی عصب کشی تقریباً جزء گران‌ترین‌ها در بخش درمانی به حساب می‌آید. الآن تقریباً می‌شود فهمید دلیل اینکه بیمه تأمین اجتماعی هزینه‌های عصب کشی را قبول نمی‌کند چیست! حتی اینکه چرا هزینه روکش دندان با بیمه تامین اجتماعی هم تحت پوشش نیست.

بیمه تکمیلی برای دریافت هزینه دندان پزشکی

بهترین راهکار برای کاهش هزینه مربوط به درمان دندان، خرید بیمه دندان پزشکی انفرادی است. البته منظور ما دقیق‌تر همان خرید بیمه تکمیلی انفرادی است. ما چیزی به اسم پوشش بیمه تکمیلی دندان پزشکی جداگانه نداریم. بلکه همین بیمه‌های تکمیلی تحت نظارت سازمان بیمه مرکزی که شما خریداری می‌کنید، هزینه‌های درمانی این بخش را پوشش خواهند داد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص این نوع پوشش، می‌توانید مقاله «پوشش دندانپزشکی بیمه تکمیلی» را مطالعه کنید.

بیمه‌هایی مانند بیمه سامان، بیمه تعاون و دیگر بیمه‌های تکمیلی، در هر کدام از طرح‌های خود دارای بخشی به نام دندانپزشکی هستند که خدماتی مانند: کشیدن، جرمگیری، بروساژ، درمان، پر کردن، درمان ریشه و روکش را پوشش می‌دهند. درمان ریشه یا عصب کشی جنبه درمانی داشته و زیبایی نیست؛ از این رو تحت پوشش بیمه درمان قرار خواهد گرفت. جراحی لثه، ایمپلنت، ارتودنسی، دندان مصنوعی و دیگر موارد زیبایی به دلیل اینکه جنبه زیبایی دارند، تحت پوشش بیمه نیستند.

اگر می‌خواهید بهترین بیمه دندانپزشکی را برای انتخاب کنید، مقایسه بیمه های تکمیلی می‌تواند بهترین گزینه باشد.

حتما باید به مراکز طرف قرارداد برویم؟

اگر بیمه‌های معمولی مثل بیمه تأمین اجتماعی دارید، بله؛ برای اینکه در موردهایی که بالاتر گفتیم بخواهید به دندانپزشکی بروید، باید از حتماً به مراکز طرف قرار داد بروید. اما اگر بیمه تکمیلی داشته باشید دو راه جلوی پای شما است. هم می‌توانید به مراکز طرف قرارداد با بیمه تکمیلی‌تان بروید و فقط سهم خودتان را پرداخت کنید، هم این که در مرکزهایی که طرف قرارداد نیستند بروید، هزینه را تمام و کمال خودتان بدهید و بعداً این هزینه را از خود بیمه تکمیلی مستقیماً دریافت کنید.

خرید بیمه تکمیلی دندان از بیمه دات کام

هزینه عصب کشی دندان با بیمه تامین اجتماعی قابل پوشش نیست؛ پس برای کاهش هزینه‌های دندان خود نیاز است که حتماً یک بیمه تکمیلی مناسب خود را خریداری کنید.

اما به هر حال، چالش اصلی پوشش هزینه عصب کشی است. از آنجا که نمی‌توان هزینه عصب کشی با بیمه تامین اجتماعی را پوشش داد و هزینه آن هم می‌تواند برای بسیاری افراد بالا و کمرشکن باشد، بهترین راه خرید بیمه تکمیلی درمان از بیمه دات کام است. اگر اطلاعات کاملی در مورد این بیمه ندارید، راهنمای بیمه تکمیلی را مطالعه نمایید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
16 خرداد 1402 / اطلاعات بیمه ای

بیمه زنان خانه دار تامین اجتماعی چیست؟ راهنمای کامل و دقیق

بیمه تامین اجتماعی زنان خانه دار برای آن دسته از خانم های خانه داری که شغل استخدامی ندارند؛ می تواند بسیار مفید باشد. چرا که علاوه بر استفاده از پوشش های تامین اجتماعی می توانند پس از بازنشستگی هم به عنوان یک پشتوانه مالی، از سرمایه ایجاد شده استفاده کنند. شما می توانید با ثبت نام این بیمه از مزایای آن بهره مند شوید.

10 خرداد 1402 / اطلاعات بیمه ای

یافتن کد پستی در کمتر از 5 دقیقه؛ 4 روش مختلف برای دریافت کدپستی

امروزه برای یافتن کد پستی  روش‌های ساده و سریعی وجود دارند که در این مقاله به طور کامل به معرفی این روش‌ها پرداخته‌ایم و پیشنهاد می‌کنیم آن را از دست ندهید.

09 خرداد 1402 / اطلاعات بیمه ای

شرایط استفاده از بیمه بیکاری+ نحوه دریافت حقوق بیکاری سال 1402

چگونه بیمه بیکاری دریافت کنیم؟ مراحل و مدارک ثبت نام بیمه بیکاری و شرایط لازم آن را در این مطلب بخوانید.

08 خرداد 1402 / اطلاعات بیمه ای

صنعت بیمه: نیاز جامعه ایرانی در سال 1402

تاریخچه صنعت بیمه، بیمه در کشور ایران چه خدماتی ارائه می‌دهد؟ برای کسب آگاهی بیشتر این مقاله را بخوانید.

07 خرداد 1402 / اطلاعات بیمه ای

قوانین کار: میزان حقوق اضافه کاری و ساعات قانونی کار هر کارگر در 1402

اگر کارگر یا کارفرما هستید و می‌خواهید اطلاعاتی در مورد قوانین کار کسب کنید، این مقاله برای شما نوشته شده است.

07 خرداد 1402 / اطلاعات بیمه ای

بیمه کارگاهی چیست+ مراحل دریافت کد کارگاهی در 1402

تمام مزایا بیمه کارگاهی و مراحل گرفتن این بیمه‌نامه به همراه شرایط آن را اینجا بخوانید!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
رهنما
12 دی 1400

سلام چرا عصب کشی تحت پوشش نیست؟ آدم دندونش درد میگیره که میره دکتر، عصب کشی هم ی چیز واجبیه

  کارشناس بیمه
  12 دی 1400

  سلام دوست عزیز، پاسخ این سوال دیگر مربوط به خود بیمه تامین اجتماعی می شود. به هر حال دلایلی وجود دارد که عصب کشی تحت پوشش قرار نمی گیرد.

حسین
03 بهمن 1400

سلام شرایط بیمه تکمیلی تامین اجتماعی برای دندان چیست؟

  کارشناس بیمه
  03 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، تامین اجتماعی خود موارد پایه را پوشش می دهد اما برای دریافت اطلاعات در خصوص بیمه تکمیلی و پوشش های آن باید با یکی از کارگزاری ها تماس بگیرید.

حسن
10 اردیبهشت 1401

سلام خسته نباشید دندان جلوم شکسته آیا سطحی برا پر میکنن از جلو رو هم شکسته

  کارشناس بیمه
  12 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، برای پر کردن که می دهند اما اگر جنبه زیبایی هم کارهای شما داشته باشند، خیر نمی دهند.

میلاد
13 تیر 1401

هزینه کشیدن دندان عقل با بیمه تامین اجتماعی چقدره؟ رایگان حساب میشه؟

  کارشناس بیمه
  14 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، بستگی به این دارد که نوع بیمه شما چیست. اصولا فرانشیزی دریافت می شود.

مهتاب
22 تیر 1401

سلام عصب کشی با بیمه تامین اجتماعی کجا قبول می کنن؟ چرا ی سری رفتن دادن اما پولی ازشون نگرفتن

  کارشناس بیمه
  28 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، شاید تکمیلی داشته اند. اصولا جایی قبول نمی کنند.

  ..
  12 دی 1401

  سلام شما مراکز بیمه تامین اجتماعی برید که خدمات دندانپزشکی داشته باشد رایگان هست

عباس
29 تیر 1401

سلام خدمات دندانپزشکی بیمارستان میلاد با دفترچه تامین اجتماعی چقدر کم میکنه؟

  کارشناس بیمه
  30 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، فرانشیز متفاوت است.

پارسا قمی
05 مرداد 1401

بیمه تکمیلی چند درصد هزینه عصب کشی دندون رو میده؟

  کارشناس بیمه
  06 مرداد 1401

  سلام باید اول دید که آیا آن شرکت پرداختی دارد یا خیر.

واعظی
11 مرداد 1401

هزینه عصب کشی و پرکردن دندان با بیمه تامین اجتماعی در خود بیمارستان میلاد بدون هزینه میشه؟

  کارشناس بیمه
  12 مرداد 1401

  سلام عصب کشی را مطمئن نیستیم که قبول کنند؛ اما درصد فرانشیزی از شما کسر خواهد شد.

علی خسروزاده
19 مرداد 1401

سلام هزینه عصب کشی بیمارستان میلاد چقدره؟ من تحت پوشش پدرم هستم

  کارشناس بیمه
  20 مرداد 1401

  سلام اطلاعاتی در خصوص هزینه دقیق درمانی نداریم اما به هر حال شما باید درصدی را از جیب خودتان بپردازید.

مرتضی مقدسی
27 شهریور 1401

تامین اجتماعی هیچی از هزینه عصب کشی رو نمیده؟

  کارشناس بیمه
  28 شهریور 1401

  سلام خیر البته بهتر است که در درمانگاه های تامین اجتماعی اقدام کنید.

هدی رفیعی
04 مهر 1401

چقدر از پول عصب کشی دندان رو میشه با دفترچه تامین اجتماعی پرداخت کرد؟

  کارشناس بیمه
  05 مهر 1401

  سلام بعید میدانیم که پوشش دهند مگر اینکه درمانگاه های خود تامین اجتماعی بروید.

   بوشهری
   05 مهر 1401

   سلام یعنی هزینه عصب کشی در بیمارستان میلاد صفر میشه؟

    کارشناس بیمه
    06 مهر 1401

    سلام اول باید ببینید که تحت پوشش است یا خیر. بعد اینکه برای همه هزینه صفر نمی شود.

سامان
11 مهر 1401

سلام هزینه کشیدن دندان با دفترچه تامین اجتماعی چقدر تموم میشه؟ رایگانه؟

  کارشناس بیمه
  12 مهر 1401

  سلام بعضی موارد و آن هم در خود مراکز تامین اجتماعی رایگان است.

   سامان
   14 آبان 1401

   سلام اونوقت قیمت عصب کشی دندان با دفترچه تامین اجتماعی هم رایگانه؟

    کارشناس بیمه
    15 آبان 1401

    سلام همیشه خیرفرانشیزی دریافت می شود.

Sara
12 آذر 1401

سلام وقت بخیر یه سوال داشتم
در مراکز تامین اجتماعی دندان عقل رو رایگان میکشند ؟ و همینطور خدمات پر کردن دندان

  کارشناس بیمه
  12 آذر 1401

  سلام بله کشیدن دندان رایگان است. برخی پر کردنهای ساده هم رایگان است.

الهه
21 بهمن 1401

عصب کشی بدون تکمیلی همه جا آزاده ؟؟ حتی تو مراکز تحت پوشش بیمه اجتماعی ؟

  کارشناس بیمه
  23 بهمن 1401

  سلام. بستگی به پوشش بیمه شما دارد. اگر بیمه تکمیلی دندان پزشکیی داشته باشید بخشی هزینه ها تحت پوشش قرار می گیرند.

علی
24 اسفند 1401

سلام. دندانپزشکی رایگان تامین اجتماعی تهران خدمات ارایه میده؟

  کارشناس بیمه
  24 اسفند 1401

  سلام دوست عزیز. برخی خدمات مانند کشیدن دندان رایگان است.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید