۲۹ خرداد ۱۴۰۳

بیمه سرقت موتور سیکلت؛ مزایا، پوشش و راهنمای کامل خرید

اندازه و وزن کمتر موتورسیکلت‌ها کار سارقان برای سرقت موتور را آسان می‌کند. با‌ وجود پوشش‌هایی که بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه موتور سیکلت دارد اما هنوز جای خالی یک گزینه احساس می‌شود. بیمه سرقت موتور گزینه‌ای است که بسیاری از بیمه‌گزاران خواهان داشتن آن هستند. در این مقاله از مجله بیمه‌دات‌کام درباره این پوشش و دیدگاه شرکت‌های بیمه‌گر در رابطه با آن پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.

تمدید بیمه شخص ثالث با بهترین قیمت

انواع بیمه موتورسیکلت

شرکت‌های بیمه‌گر در ایران دو بیمه برای موتورسیکلت عرضه می‌کنند. مالکان موتور با تهیه این دو بیمه‌نامه خیال‌شان از بابت خیلی از حوادث راحت می‌شود.

 • بیمه شخص ثالث موتور سیکلت: بر اساس قانون اجباری است.
 • بیمه بدنه موتور سیکلت: در دسته بیمه‌های اختیاری قرار دارد.

پوشش‌های انواع بیمه موتور

بیمه شخص ثالث موتور سیکلت در صورتی خسارت‌های تحت پوشش را جبران می‌کند که راکب، گواهینامه معتبر داشته باشد. این بیمه‌نامه‌ها پوشش‌های زیر را به بیمه‌گزاران ارائه می‌دهند:

 • جبران خسارت جانی سرنشین موتور اعم از: فوت، ازکارافتادگی، نقص عضو و هزینه‌های درمانی در بیمه شخص ثالث ارائه می‌شود.
 • پوشش واژگونی موتور سیکلت: سقوط موتور و آسیب‌های وارده به آن در اثر واژگونی توسط بیمه بدنه جبران می‌شود. (برای اطلاع از جزئیات پوشش بیمه‌ای واژگونی موتور مقاله دیه زمین خوردن موتور را مطالعه کنید.)
 • پوشش تصادف موتور: چنانچه موتور سیکلت با اجسام ثابت یا متحرک برخورد کند، خسارت‌های ناشی از این تصادف را بیمه بدنه جبران می‌کند.
 • پوشش بیمه آتش سوزی: خسارت‌های وارده به موتورسیکلت در اثر سانحه آتش‌سوزی را بیمه بدنه جبران می‌کند.معرفی پوشش بیمه بدنه موتورسیکلت

شما می‌توانید برای اطلاعات بیشتر مقاله پوشش های بیمه راکب موتور سیکلت را مطالعه کنید.

بیمه سرقت موتور

در صورتی که به آمار سرقت کلی و جزئی موتور دقت کنیم متوجه افزایش آن در سال‌های اخیر می‌شویم. ازاین‌روی، ارائه بیمه سرقت موتور به‌صورت مستقل یا پوششی از بیمه بدنه موتور سیکلت برای بیمه‌گزاران می‌تواند راه‌گشا باشد. در مطالب قبل به پوشش‌های بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه موتور سیکلت اشاره کردیم. متاسفانه این بیمه‌نامه‌ها پوششی برای سرقت موتور ندارند. اگر هم شرکتی تمایل به ارائه این خدمت داشته باشد، شرایط خیلی خاصی برای آن می‌گذارد. بنابر این شرایط، خیلی از مدل‌های موتور نمی‌توانند از این پوشش استفاده کنند.

چرا شرکت‌های بیمه سرقت موتور را پوشش نمی‌دهند؟

سازمان قانون‌گذار در حوزه بیمه یعنی سازمان بیمه مرکزی به عنوان تضمین‌کننده خدمات شرکت‌های بیمه و تنظیم‌کننده قوانین بیمه‌ای در کشور است. این سازمان به شرکت‌های بیمه‌گر اجازه نمی‌دهد که هر ریسکی را در پوشش‌های بیمه‌ای خود بپذیرند. طبق بررسی‌های بیمه مرکزی ریسک پوشش سرقت کلی و جزئی بسیار بالا برآورد شده است.

چرا ریسک بیمه سرقت موتور برای شرکت‌های بیمه بالا است؟

سازمان قانون‌گذار در حوزه بیمه یعنی سازمان بیمه مرکزی به عنوان تضمین‌کننده خدمات شرکت‌های بیمه و تنظیم‌کننده قوانین بیمه‌ای در کشور است. این سازمان به شرکت‌های بیمه‌گر اجازه نمی‌دهد که هر ریسکی را در پوشش‌های بیمه‌ای خود بپذیرند. طبق بررسی‌های بیمه مرکزی، ریسک پوشش سرقت کلی و جزئی بسیار بالا برآورد شده است. به دلیل ریسک بالای دزدی موتور سیکلت، یا باید قیمت بیمه سرقت موتورسیکلت خیلی زیاد باشد که در این صورت کسی آن را خریداری نمی‌کند، یا کلاً بیمه سرقت موتورسیکلت ارائه نشود. به همین علت است که عدم ارائه این پوشش با توجه به قیمت بیمه موتور ترجیح داده می‌شود.

خرید بیمه موتورسیکلت

سایر استثنائات بیمه بدنه موتور

افزون‌بر مورد سرقت کلی و جزیی موتور در شرایط زیر نیز بیمه‌گر در قبال بیمه‌گزار مسئولیتی ندارد:

 • خسارت‌های ناشی از جنگ، شورش، حمله یا اعتصاب به موتورسیکلت
 • خسارت‌های وارده به موتور در اثر انفجارهای هسته‌ای به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم
 • خسارت‌های عمدی بیمه‌گزار، راننده یا ذی‌نفع به موتورسیکلت
 • خسارت‌های ناشی از تعقیب‌وگریز از پلیس با موتورسیکلت: اگر خسارت توسط شخص دیگری، در صورتیکه به‌صورت غیرقانونی و بدون اجازه مالک انجام گیرد؛ بیمه آن را جبران می‌کند.
 • خسارت‌های ناشی از استفاده مشروبات الکلی، مواد روان‌گردان یا سایر مخدرها
 • خسارت به دلیل حمل بار پیش از حد مجاز بر موتوسیکلت
 • خسارت ناشی از رانندگی بدون گواهینامه معتبر

وظایف بیمه‌گزار در بیمه بدنه موتور سیکلت چیست؟

بیمه‌نامه بدنه مانند سایر قراردادهای بیمه یک توافق دوطرفه است. ازاین‌رو، بیمه‌گر و بیمه‌گزار در قبال هم مسئولیت‌هایی دارد. در بخش‌های قبل از مسئولیت‌های بیمه‌گر گفتیم. در این قسمت قصد داریم به بیان مسئولیت‌های بیمه‌گزار بپردازیم. بیمه‌گزار در مقابل بیمه‌گر وظایف زیر را به عهده دارد:

 • رعایت اصل حد اعلای حسن نیت
 • پرداخت حق‌بیمه بدنه موتور در موعد مقرر
 • اعلام تشدید خطر
 • اعلام خسارت وارده بر موتور
 • عدم بیان اظهارات غیر واقعی
 • اجتناب از وقوع حادثه یا توسعه خسارت
 • خودداری از جابه‌جایی موتورسیکلت در هنگام بروز خسارت مگر با دستور پلیس: ارائه صورتجلسه پلیس در مورد مذکور هنگام اقدام برای دریافت خسارت اجباری است.
 • اجتناب از تعمیر موتورسیکلت بدون هماهنگی با بیمه‌گر

بیمه موتور را از کجا بخریم؟

بیمه‌دات‌کام، کارگزاری آنلاین استعلام قیمت و خرید انواع بیمه است. در این پلتفرم می‌توانید برای خرید بیمه موتورسیکلت اقدام کنید. شما در این سامانه می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان از معتبرترین شرکت‌های بیمه با رتبه توانگری یک، بیمه مدنظر خود را تهیه کنید.

کارگزاری بیمه دات کام، بیمه بدنه موتور را فقط برای کارمندان بانک ارائه می‌دهد. اگر در این دسته قرار دارید می‌توانید برای گرفتن مشاوره و خرید بیمه‌نامه با شماره ۰۲۱-۴۳۷۲ تماس بگیرید. همانطور که اشاره شد پوشش بیمه سرقت موتور در شرایط خاصی صادر می‌شود. اگر قصد خرید پوشش ذکر شده را دارید با کارشناسان ما تماس بگیرید. آنها در این مسیر شما را راهنمایی می‌کنند.

شرکت‌های بیمه برای این وسیله نقلیه محبوب، بیمه‌هایی چون بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه را ارائه می‌دهند. در این بیمه‌نامه‌ها جای یک پوشش خالی است. بیمه سرقت موتور پوششی است که خسارت‌های ناشی از سرقت کلی و جزئی موتور را جبران می‌کند. اما این پوشش در شرایط خیلی خاص و توسط شرکت‌های محدودی به فروش می‌رسد. در این مقاله به بررسی علل ارائه نشدن پوشش مذکور در شرکت‌های بیمه پرداختیم. برای مشاوره بیشتر می‌توانید در بخش نظرات، سوال یا ابهام خود را با ما در میان بگذارید. کارشناسان بیمه‌دات‌کام در اولین فرصت پاسخگوی شما هستند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
نکات موتورسواری و چک لیست نکات مرتبط با تعمیر و نگهداری موتور سیکلت
۰۶ تیر ۱۴۰۳ / مقالات بیمه موتور

نکات، اصول و مشکلات موتور سواری و چک لیست مربوط به تعمیر و نگهداری موتور

دغدغه‌های شما به عنوان موتورسوار چیست؟ چقدر درباره نکات رانندگی ایمن آگاه هستید؟ از تعمیر و نگهداری موتور سیکلت چه می‌دانید؟ چقدر درباره انواع گواهینامه‌های موتور مطلع هستید؟ همه این‌ها سوالاتی هستند که

بی‎توجهی به قوانین راهنمایی و رانندگی و تصادف با موتورسیکلت
۲۳ خرداد ۱۴۰۳ / مقالات بیمه موتور

۱۳ راهکار کاربردی برای جلوگیری از تصادف با موتور سیکلت

در سال‌‎های اخیر، نزدیک به نیمی از جان‌‎باختگان سوانح رانندگی، موتورسواران بوده‌‎اند. در بیش از ۷۰ درصد تصادف‌‏‎‎ها، موتورسواران به عنوان مقصر شناخته شده‌‎اند. وقتی نه خبری از کمربند ایمنی است و نه

صفر تا صد مالیات نقل و انتقال موتور
۲۲ خرداد ۱۴۰۳ / اطلاعات خودرو و موتور / مقالات بیمه موتور

پرداخت و استعلام مالیات نقل و انتقال موتور سیکلت + جدول۱۴۰۳

پس از نوشتن قولنامه موتور، فروشنده موظف است برای پرداخت نقل و انتقال مالیات (به غیر از موتور صفر) اقدام کند. امکان پرداخت مالیات موتور به صورت آنلاین از سامانه سرویس (serwis) وجود

مراحل سند زدن موتور سیکلت
۰۵ خرداد ۱۴۰۳ / مقالات بیمه موتور

۶ مرحله سند زدن موتور + مدارک لازم برای سند زدن موتور سیکلت

تمامی مراحل انتقال سند مالکیت موتورسیکلت در کمتر از یک روز کاری انجام می‌شود. تنها کافیست پس از نوشتن قولنامه و پرداخت ثمن معامله، هزینه‌های خلافی، عوارض شهرداری و مالیات نقل و انتقال

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
ایمان
۲۵ فروردین ۱۴۰۳

سلام وقت بخیر من سال۹۸ موتور کویر خریدم ک بسیار زیبا و بدون عیب نقص بود برای اینکه سند را به نام خود بزنم مجبور شدم موتور را بیمه کنم پس از مدتی ک انرا نشان دوستان و اطرافیان دادم به علت عقده و کمبود به موتور خسارت وارد کردن و بنده نمیدانستم بیمه خسارت وارده توسط شخص ثالث را پوشش میدهد الان چه خاکی بر سرم کنم التماس میکنم راهکاری به من نشان دهید

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۵ فروردین ۱۴۰۳

  سلام دوست عزیز
  بیمه شخص ثالث خسارات ناشی از تصادفات را تحت پوشش قرار می دهد. خسارات عمدی تحت پوشش بیمه نیست.

person
عرفان
۳۱ مرداد ۱۴۰۲

سلام چه بیمه هایی برای سرقت موتور هست ؟
و این که چند درصد از خسارت رو میدن

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۱ شهریور ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز. پیشنهاد می کنیم برای دریافت اطلاعات کامل در این زمینه با کارشناسان بیمه دات کام ۰۲۱۴۳۷۲ تماس بگیرید.

  person
  ابولی
  ۰۵ دی ۱۴۰۲

  هرکس موتورشو گرفتن ازش نرفته دنبالش درش بیاره من میخرم ازش خودم کارای قانونی‌شان میکنم پیداش میکنم مدارکشو ازش میخرم میرم دنبال کاراش فرقی هم ندار چند سال گذشته باشه اینم شمارم هس در خدمتم ۰۹۰۵۹۹۷۷۸۵۰

person
Kingferi
۰۸ مرداد ۱۴۰۲

العان موتور من ۱۵۰ میلیون پولشه یعنی بیمه سرقت نمیشه کرد.البته موتور آپاچی۱۶۰ ۴v مدل ۹۸ پلاک ۱۳۸ ۴۹۷۱۲ در تاریخ ۱۴۰۱/۱۰/۳۰از داخل پارکینگ منزل سرقت شده.اینجاست که بیمه باید وارد عمل بشه و مال باخته احساس تنها بودن نکنه.بدون دستش بنده.خیلی حس بدی ۱۵۰ میلیون موتورو درحالی که قفل دیسک داشته تو پارکینگ خونه تو روز ورداره ببره و تو صفر بشی و دیگه تا آخر عمرت نتونی موتور داشته باشی.خیالات هم ولت نمیکنه.توعون چی دادی؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۸ مرداد ۱۴۰۲

  سلام. دوست عزیز بخاطر حادثه پیش آمده متاسفیم. با پشتیبانی بیمه دات کام در این باره مشورت کنید.

   person
   ابولی
   ۰۵ دی ۱۴۰۲

   سلام مدارک تو میخرم شاید پیدا شد

person
مصطفی
۲۴ آبان ۱۴۰۱

سلام . بالاخره اگر موتور به سرقت بره بیمه بدنه خسارت میده یا نه ؟ اینجا جواب دادید بله خسارت میده . بعد بالا توضیح دادید که به علت ریسک بالا خیارت نمیده

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۴ آبان ۱۴۰۱

  سلام والا این به خود شرکت بستگی دارد بعضی شرکت ها نمی دهند.

person
حسین نیاورانی
۲۴ مهر ۱۴۰۱

سرقت موتور رو کدوم بیمه پوشش میده؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۵ مهر ۱۴۰۱

  سلام باید بیمه بدنه بخرید. بیشتر شرکت ها پوشش می دهند.

person
مهسا آزادی
۰۹ مهر ۱۴۰۱

موتور منو دیشب تو پارک دزدین الان بیمه خسارتشو میده؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۰ مهر ۱۴۰۱

  سلام اگر بیمه بدنه تهیه کرده باشید، بله می دهد.

person
شهرزاد کمالیان
۰۴ مهر ۱۴۰۱

بیمه سرقت موتور سیکلت تو کدوم رشته بیمه ای قرار میگیره؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۵ مهر ۱۴۰۱

  سلام در بیمه موتور قرار دارد.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید