07 آبان 1401

چه کسی باید بیمه آتش سوزی ساختمان مسکونی را بخرد؟ مستاجر یا مالک؟

دعوای بین مالک و مستاجر تمامی ندارد! البته اختلاف این دو فقط بر سر واریز مبلغ اجاره و گرفتن حکم تخلیه نیست! ایمنی ساختمان و جبران خسارات وارد شده جزو نگرانی این دو گروه است. بیمه آتش سوزی ساختمان مسکونی راه حلی است که می‌تواند خیال هر دو طرف را راحت کند.

وقتی به حوادث احتمالی فکر می‌کنیم، مستاجر نگران آتش سوزی و وارد شدن خسارت به اثاث خود می‌شود و از مالک می‌خواهد که بیمه آتش سوزی ساختمان مسکونی تهیه کند. مالک هم از مستاجر می‌خواهد که اصول ایمنی را رعایت کند تا خسارتی وارد نشود. البته در بیشتر مواقع مالک زیر بار این کار نمی‌رود.

در اینجا، این سؤال برای مستاجر مطرح می‌شود که آیا او این امکان را دارد که خودش بیمه آتش سوزی خریداری کند یا خیر؟ در حقیقت پرسش دقیق‌ترش این است که خرید بیمه آتش سوزی ساختمان مسکونی بر عهده مالک است یا مستاجر؟ و اینکه اگر مالک راضی نشد، از نظر قانونی می‌تواند او را مجبور کند؟ پاسخ به تمامی این سؤالات و باز کردن این ابهام را در ادامه این مطلب برای شما نوشته‌ایم.

بیمه آتش سوزی مسکونی چیست؟

وقتی مالک یا مستاجری به فکر خرید بیمه آتش سوزی ساختمان مسکونی می افتند، پس با ماهیت اولیه آن کامل آشنا هستند؛ اما آیا تمام جزئیات آن را می‌دانند؟ اصلاً خود شما چطور؟ آیا می دانید که چه پوشش‌هایی دارد؟ چه عواملی بر قیمت آن تأثیرگذار هستند؟ قبل از اینکه درگیر دانستن این نکته شوید که خرید بیمه آتش سوزی ساختمان مسکونی بر عهده مالک است یا مستاجر بهتر است که با تعریف آن بیشتر آشنا شوید.

بیمه آتش سوزی ساختمان مسکونی خسارات مالی وارد شده به ساختمان و اموال را که ناشی از اتفاقات آتش سوزی باشند، پوشش خواهد داد. دقت داشته باشید که این بیمه خسارات جانی را اصلاً پوشش نمی‌دهد. در این صورت باید از طریق مراجع قضایی اقدام کرد.

تمام پوشش های بیمه آتش سوزی

پوشش های مختلف بیمه آتش سوزی مسکونی

پوشش‌های بیمه آتش سوزی

نکته‌ای که هنوز بسیاری نسبت به آن آشنایی ندارند، پوشش‌های بیمه آتش سوزی است. برخی فکر می‌کنند که فقط خسارات ناشی از آتش سوزی وارد بر ساختمان پوشش داده خواهد شد. در صورتی که خیلی بیشتر از این حرف‌ها است.

پوشش این بیمه به دو دسته اصلی و فرعی تقسیم می شود. پوشش‌های اصلی شامل موارد زیر هستند:

 • آتش سوزی
 • صاعقه
 • انفجار

از هر شرکتی بیمه خانه خریداری کنید، این سه مورد تحت پوشش هستند.

پوشش‌های اضافه شامل موارد زیر هستند که بیمه گزار می‌تواند با پرداخت حق بیمه اضافه‌تر، آن‌ها را تحت پوشش ساختمان خود را دربیاورد. پوشش‌های اضافی شامل موارد زیر هستند:

 • پوشش زلزله و بیمه آتشفشان ( در صورت وقوع حوادث طبیعی مانند زلزله، حق بیمه زلزله بر اساس نوع سازه، مصالح و مکان جغرافیایی مورد بیمه مشخص می‌شود.)
 • بیمه سیل و طغیان آب دریا یا رودخانه
 • ضایعات ناشی از برف و باران ( اگر آب از طریق ناودان‌ها، بام یا گرفتگی لوله وارد محل مورد بیمه شود، تحت این پوشش قرار می‌گیرد.)
 • بیمه طوفان و گردباد
 • بیمه سقوط هواپیما یا قطعات آن
 • شکست شیشه ساختمان در اثر برخورد جسم خارجی
 • بیمه ترکیدگی لوله آب، تانکرها و فاضلاب دستگاه‌های آب‌رسانی
 • هزینه برداشت و پاک‌سازی ضایعات ناشی از حوادث قید شده
 • سرقت در صورت شکست حر  یا بیمه سرقت منزل 
 • انفجار ظروف تحت فشار صنعتی
 • بیمه ریزش کوه و بیمه سقوط بهمن
 • ریزش سقف ناشی از بارش برف سنگین
 • نشست و رانش زمین ( این مورد باید کارشناسی شود.)
 • برخورد جسم خارجی به ساختمان

بیمه آتش سوزی را چه کسی باید بخرد؟

حال به بررسی سؤال اصلی می‌رویم. مستاجر و صاحب ملک این دعوا و چالش را با هم دارند که  چه کسی باید بیمه آتش سوزی ساختمان مسکونی را تهیه کند؟ مستاجر نگران اثاث خود است که در صورت بیمه نبودن چگونه باید خسارت را جبران کند. از آنجا که ممکن است آتش سوزی به هر دلیلی در واحد او شروع شود، مالک او را مقصر دانسته و خسارت را از او طلب می‌کند. از طرفی مالک هم این نگرانی را دارد که در صورت آتش سوزی و وارد شدن خسارات به بقیه همسایه‌ها، چگونه باید خسارت را جبران کند؟ از مستاجر بگیرد؟ اگر مستاجر توان مالی برای جبران نداشته باشد، آنگاه باید چه کار کرد؟

با اینکه جواب بیمه آتش سوزی است؛ اما نکته‌ای که هر دو نسبت به آن بی اطلاع هستند، طبق قوانین بیمه مرکزی هر یک می‌توانند بیمه را به صورت جداگانه خریداری کنند. به عبارتی، مستاجر بدون اینکه حتی مالک هم بخواهد، می‌تواند اثاث خود را بیمه کند. مالک هم می‌تواند ساختمان خود را بدون اثاث بیمه کند. حال چگونه این کار انجام می‌شود؟

بیمه آتش سوزی ساختمان مسکونی برای مالک

مالک می‌تواند در هنگام خرید بیمه، ارزش لوازم را صفر وارد کند. از آن طرف قیمت هر متر مربع برای بازسازی را بیشتر انتخاب کند. در این حالت، فقط بنای ساختمان تحت پوشش قرار خواهد گرفت. در صورتی که ملک او آتش بگیرد و خسارتی به بنا و دیگران وارد کند، با استفاده از این بیمه قابل جبران خواهد بود. البته اگر دلیل آتش سوزی ناشی از غفلت یا کم توجهی مستاجر باشد، از طریق مراجع قضایی می‌تواند خسارت را دریافت کند.

بیمه آتش سوزی ساختمان مسکونی برای مستاجر

مستاجر می‌تواند اثاث خود را بیمه کند. در این حالت او ارزش لوازم خود را به روز وارد می‌کند و حداقل قیمت هر متر مربع برای بازسازی را در نظر می‌گیرد. به این صورت اثاث او تحت پوشش قرار خواهند گرفت. همچنین می‌تواند در صورت تغییر آدرس، آن را در بیمه نامه خود اصلاح کند. البته لازم است تا در هنگام تکمیل مراحل، گزینه استیجاری را در نوع ملک انتخاب کند.

بیمه آتش سوزی اثاثیه منزل

بیمه آتش سوزی ساختمان مسکونی برای مستاجر

اگر آتش سوزی اتفاق بیفتد و مستاجر هم مقصر نباشد، با استفاده از بیمه آتش سوزی ساختمان مسکونی می‌تواند خسارت را جبران کند. آتش سوزی به هر دلیلی ممکن است که اتفاق بیفتد. از آن طرف مالک هم می‌تواند با استفاده از بیمه خود، خسارات به بنای ساختمان را جبران کند. در این حالت بهتر است که مالک و مستاجر توافق کنند. به هر حال، هیچ یک در صورت ایجاد آتش سوزی ارتباطی با هم ندارند.

خرید بیمه آتش سوزی از بیمه دات کام

حال که پاسخ سؤال خود در خصوص پرسش خرید بیمه تکمیلی بر عهده مالک است یا مستاجر را متوجه شده‌اید، پس توصیه می‌کنیم که هر دو به صورت جداگانه بیمه آتش سوزی ساختمان مسکونی را تهیه کنید. مالک وظیفه جبران و ارزیابی خسارت آتش سوزی وارد بر اثاث مستاجر را ندارد و مستاجر هم مسئول جبران خسارت وارد به بنای ساختمان نیست؛ مگر اینکه مقصر شناخته شود. از این رو هر دو با استعلام و خرید بیمه آتش سوزی می‌توانند خسارات را جبران کنند.

برای آشنایی کامل با این رشته بیمه، راهنمای بیمه آتش سوزی را مطالعه نمایید. در ادامه برای خرید بیمه آتش سوزی ساختمان مسکونی کافی است تا وارد بخش بیمه آتش سوزی در بیمه دات کام شوید. اگر هم سؤالی داشتید، کافی است تا در بخش کامنت بنویسید. کارشناسان بیمه دات کام پاسخ پرسش‌ها را در سریع‌ترین زمان ممکن خواهند نوشت.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
07 خرداد 1402 / بیمه آتش سوزی و زلزله

پرداخت قبوض عوارض شهرداری: آنلاین و حضوری (1402)

پرداخت عوارض شهرداری برای همه شهروندان الزامی است. اما این عوارض را چگونه و چه زمانی پرداخت کنیم تا جریمه نشویم؟ برای اطلاعات جامع این مقاله را بخوانید!

19 اسفند 1401 / بیمه آتش سوزی و زلزله

ارزیابی خسارت آتش سوزی چگونه انجام می گیرد؟+ راهنمای کامل دریافت خسارت

ترمیم خسارت آتش سوزی چیست؟ شاخص‌های مهم در صحنه بررسی خسارت آتش‌سوزی همچنین مواردی که در فرم ارزیابی خسارت بیمه آتش‌سوزی لازم است را اینجا بخوانید.

15 اسفند 1401 / بیمه آتش سوزی و زلزله

صفر تا صد بیمه آتش سوزی: پوشش‌ها و انواع بیمه آتش سوزی

با خرید بیمه آتش سوزی و بهره بردن از پوشش‌های آن، اموال خود در مقابل خطرات و آسیب‌ها، حفاظت کنید. برای کسب اطلاعات جامع، این مقاله را از دست ندهید.

13 اسفند 1401 / بیمه آتش سوزی و زلزله

ویژگی‌های زمین شناسی عرض و طول جغرافیایی تهران

تهران از نظر جغرافیایی در چه منطقه و چه طول‌و‌عرضی قرار دارد؟ مشخصات زمین شناسی تهران را در این مقاله بخوانید!

05 اسفند 1401 / بیمه آتش سوزی و زلزله

مزیت‌های بیمه آتش سوزی آپارتمان و مجتمع مسکونی + راهنمای خرید

با خرید بیمه آتش سوزی آپارتمان می‌توان میزان هزینه‌های ایجاد شده را کاهش داد. دقت کنید در برخی از حوادث آتش سوزی ممکن است که کل ساختمان و آپارتمان دچار حادثه شود

22 بهمن 1401 / بیمه آتش سوزی و زلزله

استعلام طرح تفصیلی از سامانه شهرداری؛ کد تفصیلی ملک چیست

برای اطلاع از جزئیات کد تفضیلی ملک و نحوه استعلام آن این مقاله را بخوانید!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
ebrahimi
08 فروردین 1402

درود,بالاخره بیمه ی ساختمان به عهده ی کیست.؟ بخصوص زمانی که مدیرساختمان تصمیم می کیردساختمان رابیمه کند وبرخی مالکین ازاین امرامتناع می کنند

  کارشناس بیمه
  09 فروردین 1402

  سلام باید ساکنین با هم توافق کنند.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید