06 دی 1401

روز بیمه چه روزی است؟+ تاریخچه کامل صنعت بیمه

انسان‌ها از دیرباز تاکنون به دنبال راهی برای جبران هزینه‌های درمانی خود بوده اند. آن‌ها برای جبران خسارت های احتمالی درصدد چاره‌ای برآمده‌اند. چیزی که امروز ما به عنوان بیمه می شناسیم؛ در گذشته نه چندان دور نیز مورد توجه بشر قرار گرفته بود. زیرا انسان از ازل با مشکلات و کمبودهای بسیار زیادی دست و پنجه نرم می‌کرد. مشکلاتی نظیر: بیکاری، بیماری‌های مختلف، نقص عضو و حوادث مختلف همیشه گریبانگیر بشر بوده است. انسان ها در دوران مختلف درصدد برآمده اند تا به شیوه‌های مختلف بتوانند از این مشکلات خلاصی یابند. اینجا بود که کم کم بیمه و تامین اجتماعی را تاسیس کردند که کمک بسیار زیادی به بشر امروزی کرد. روز بیمه را نیز در پاسداشت این صنعت مطرح کردند.

اما طبیعتا سوالات بسیار زیادی در این زمینه وجود دارد. اینکه روز بیمه چه روزی است و چرا به این روز نامیده شده است؟ تاریخچه بیمه در ایران و جهان چگونه بوده است؟ پیدایش این صنعت در دنیا در دل تاریخ به چه نحوی صورت گرفته است؟ و نیز سوالات مختلف دیگری در همین زمینه که ممکن است به ذهن شما هم خطور کرده باشد. به همین جهت در ادامه به ذکر تمامی این نکات و اطلاعات خواهیم پرداخت.

نگاهی گذرا به تاریخچه پیدایش بیمه در دنیا

اولین دستاورد بشر در صنعت بیمه مربوط به دریانوردان و بازرگانان دریایی بوده است. بازرگانان چینی متوجه شدند که امکان غرق شدن یا دستبرد و سرقت همه قایق ها و کشتی‌های باربری‌شان در یک روز وجود ندارد. به همین علت آن‌ها به منظور پیشگیری از غرق شدن و سرقت کالاهای اساسی خود، بارها و کالاهای خود را در چندین کشتی و قایق بارگیری کردند. با این عمل در حوادث تمام سرمایه خود را از دست نمی‌دادند.

بازرگانان فنیقی و بابلی روش پیشرفته تری را در زمینه بیمه به کار بردند: آن ها به منظور تامین هزینه کالا و کشتی و قایق های خود وام دریافت می‌کردند. بنابراین خطر سرقت و هر گونه حوادث غیرمترقبه را فرد وام دهنده متقبل می شد. یکی از قدیمی ترین گزارش های این حوزه به بیمه‌‌نامه‌ی دریایی مربوط است که مربوط به یک کشتی ایتالیایی بود. در سال ۱۳۴۷ به ثبت رسیده است. حال که با تاریخچه این صنعت در دنیا آشنا شدیم؛ بهتر است به تاریخچه ورود بیمه به ایران نیز اشاره داشته باشیم.

تاریخچه ورود صنعت بیمه در ایران

حال که با تاریخچه صنعت بیمه در دنیا آشنا شدیم؛ بهتر است به تاریخچه این صنعت در کشور خودمان بپردازیم. این نگاه شامل تاریخ بیمه خواهد بود. فعالیت این صنعت در ایران برای اولین بار در سال ۱۲۸۹ آغاز شده است. در این سال دو موسسه روسی با نام های نادژدا و قفقاز مرکوری فعالیت خود را در این زمینه آغاز نمودند. از این تاریخ تا سال ۱۳۱۴، حدود ۱۳ شرکت خارجی کار خود را در زمینه صنعت بیمه شروع کردند.

ایده تشکیل بیمه ایرانی سال ها بعد یعنی در سال ۱۳۱۰ توسط یک فرد ایرانی مطرح گشت. نام وی دکتر الکساندر آقایان بود. او سابقه کار و فعالیت در شرکت بیمه روسی نادژدا را نیز در پرونده خود داشت. وی بعدها نام خود را به علی اکبر داور وزیر مالیه وقت تغییر داد. در سال ۱۳۱۴ شرکت سهامی بیمه ایران به عنوان اولین شرکت ایرانی تاسیس شد. در همین روز بود که داور یک سخنرانی کوتاهی در افتتاحیه ایراد نمود و منزل مسکونی خود را بیمه آتش سوزی کرد که اولین بیمه‌نامه ایران بود.

برای کسب اطلاعات جامع در مورد تاریخچه بیمه در جهان و  ایران به اینجا مراجعه نمایید.

۱۳ آذرماه، روز بیمه

اگر به تقویم سالانه نگاهی بیندازیم؛ روز ۱۳ آذر ماه را به عنوان روز بیمه نامگذاری کرده اند. این روز به مناسبت تشکیل شرکت‌های بیمه، از آن زمان تا به حال در تقویم ما به ثبت رسیده است. البته همان طور که گفته شد. ۱۵ آبان سال ۱۳۱۴ را می توان اولین روز فعالیت بیمه‌گری یک شرکت رسمی در ایران دانست. اما در آن زمان روزی در تقویم با عنوان روز بیمه مطرح نبود. پس از تصویب قانون اداره امور شرکت‌های بیمه در تاریخ ۱۳ آذر ماه سال ۱۳۶۷ توسط بیمه مرکزی ایران، آن روز به عنوان روز بیمه در تقویم نامگذاری گردید.

از همان سال ۶۷ به بعد همه ساله در روز ۱۳ آذر، سمیناری از طرف سازمان تدارک داده می شود و همه شرکت‌های بیمه ای در آن شرکت می کنند. در روز ۱۳ آذر که در تقویم با عنوان روز بیمه ثبت شده،از فعالان این صنعت تشکر و قدردانی می‌شود.

تاریخ دقیق روز بیمه در سال 1400 به صورت زیر است:

 • شنبه 13 آذر 1400 شمسی
 • روز 28 ربیع الثانی سال 1443 قمری
 • 4 دسامبر 2021 میلادی

نقش بیمه در زندگی امروز ما

امروزه با توجه به پیشرفت‌‌های صنعت بیمه و خدمات شرکت‌های بیمه‌ای به خوبی می‌توان نقش بیمه را در زندگی روزمره خود لمس کنیم. در صورت نبود بیمه با توجه به هزینه‌های سرسام آوری که برخی از خدمات درمانی و سوانح مختلف دارند؛ ممکن است یک فرد زیر فشار بسیار زیادی قرار بگیرد. به همین جهت است نقش پررنگ صنعت بیمه را می‌توان به چشم مشاهده کرد. به گونه ای که زندگی بدون بیمه را نمی توان متصور گشت. بنابراین خوب است که روزی را در تقویم با عنوان روز بیمه نامگذاری کرده اند. به این بهانه، ما قدر سلامتی خود را دانسته و سپاسگزار خداوند خواهیم بود.

خدمات و پوشش‌های مختلف انواع بیمه

امروزه بیمه‌های مختلفی وجود دارند: از بیمه آتش سوزی و حوادث گرفته تا بیمه عمر و سرمایه گذاری. حتی بیمه تامین اجتماعی و بیمه آزاد که هر یک خدمات و پوشش دهی خاصی را به بیمه گذاران ارائه می سازند. حتی در طی دوره کرونا نیز بیمه ای تحت عنوان بیمه کرونا نیز در برخی از شرکت های بیمه ای ارائه شده است تا افراد کرونایی را تحت پوشش خود قرار دهد. هر چقدر به سمت جلو پیش می رویم؛ خدمات بیمه‌ای و پوشش های آن‌ها به روزتر می‌شوند. این بیمه‌ها خدمات بهتری را به بیمه گذاران خود ارائه می‌کنند.

تا پیش از نامگذاری ۱۳ آذر، شاید کمتر کسی تصور می کرد که پس از گذشت این سال‌ها خدمات و پوشش‌های مختلفی به این صنعت اضافه شوند. به هر حال ما امروزه صنعت بیمه را در شرکت‌های بیمه‌ای مختلف متصور می‌شویم. این شرکت‌ها به بیمه‌گزاران خود خدمات بسیار منحصر به فرد و خاصی را ارائه می‌کنند.

خرید اینترنتی انواع بیمه

امروزه برای خرید بیمه‌های مختلف از بیمه شخص ثالث و بدنه گرفته تا سایر بیمه‌ها، سامانه‌های فروش آنلاین پدیدار شده‌اند. از بین این سامانه‌ها می‌توان به بیمه دات کام اشاره کرد. در همان بدو فعالیت شرکت های بیمه ای و ۱۳ آذر سال ۱۳۶۷ به عنوان روز بیمه، امکان خرید بیمه به صورت حضوری وجود داشت. کما اینکه امروزه نیز چنین امری برای بیمه گذاران مختلف وجود دارد.جدا از خرید حضوری و مشکلات خاص آن: اتلاف وقت و انرژی امروزه می توان به صورت اینترنتی در بستر مجازی نسبت به خرید بیمه‌های مختلف اقدام کرد.

می توانید به سادگی وارد سایت‌های استعلام، مقایسه و خرید آنلاین بیمه نظیر بیمه دات کام شوید. دراین سایت در عرض چند دقیقه نیاز  شما رفع می‌شود. ضمن اینکه در کنار خرید اینترنتی بیمه‌های مختلف در این سامانه شما می توانید برخی از بیمه‌ها را به صورت اقساطی خریداری کنید. خرید قسطی از گزینه‌های مطلوب برای بیمه‌گزاران محسوب می‌شود.

پیشرفت های صنعت بیمه از ابتدا تا کنون

از همان روز بیمه که مصادف با ۱۳ آذر است، هر ساله شاهد پیشرفت‌ها و خدمات شایسته و منحصر به فردی در این صنعت بوده‌ایم. وجود شرکت‌های بیمه‌ای مختلف که بیشتر از قبل و خدماتی که هر یک از آن ها ارائه می کنند؛ نشان دهنده پیشرفت‌های محسوس در این صنعت است.

اگر شما به سامانه بیمه دات کام مراجعه کنید؛ برخی از این پیشرفت ها را به خوبی می توانید مشاهده کنید.:

 • استعلام ومقایسه بیمه
 • خرید اینترنتی انواع بیمه‌‌نامه‌های مختلف
 • مشاهده جدول مقایسه شرکت های  مختلف
 • مشاهده حق‌بیمه هر یک از طرح ها و پوشش‌ها
 • خرید اقساطی
 • عوامل دیگر

همگی جزو پیشرفت های محسوسی هستند که در طی این چند سال اخیر شاهد آن بوده ایم. بنابراین هر ساله در روز بیمه اگر پیشرفت‌های سال فعلی را با سالیان پیش مقایسه کنیم؛ به خوبی به این تفاوت ها و تمایزها می توان پی ببریم.

نیاز افراد و اقشار مختلف به صنعت بیمه

حال که با روز بیمه و علت نامگذاری ۱۳ آذر آشنا شدید؛ بهتر است بر حسب نیاز خود رو به خرید هر یک از بیمه‌های مختلفی آورید. به عنوان مثال، خرید بیمه‌نامه شخص ثالث برای هر راننده ای واجب و ضروری است. اگر خودرویی فاقد باشد؛ ضمن اینکه جریمه نقدی می شود؛ در هنگام بروز تصادف و سوانح رانندگی مختلف می بایست تمامی هزینه ها و خسارت های لازم را از جیب خود پرداخت نماید. بنابراین نیاز کلیه رانندگان و صاحبان خودروهای سبک و سنگین مختلف خرید بیمه شخص ثالث می باشد. همچنین بیمه تامین اجتماعی و سایر بیمه‌ها نیز با توجه به خدمات بیمه‌ای و درمانی مختلف می‌تواند برای کلیه افراد در هر لباس و هر قشری به یک نیاز تبدیل شده باشد.

بیمه شدن سامانه‌ها در برابر حملات سایبری

غلامرضا سلیمانی، رئیس کل بیمه مرکزی، در 28مین همایش بیمه و توسعه سال 1400، جدیدترین محصول بیمه را با نام بیمه «سامانه‌ها در برابر حملات سایبری» معرفی کرد. همچنین وی در ادامه بیان کرد که به تازگی (آذر 1400) یکی از شرکت‌های بیمه، محصول جدیدی با همین نام معرفی کرده است. علاوه بر این، شرکت جدید بیمه‌ای هم در حال آماده شدن برای ورود به بازار است که محصول اصلی او بیمه کردن نهادها و شرکت‌ها در برابر حملات سایبری است.

برای بهره مندی از هر کدام از این بیمه‌ها کافیست وارد سامانه بیمه دات کام شوید و نسبت به خرید بیمه‌ی مورد نظر خود اقدامات لازم را صورت بخشید. همچنین اگر نیاز به کمک و راهنمایی دارید می‌توانید با کارشناسان ما از طریق باکس نظرات همین قسمت در ارتباط باشید و سوالات خود را مطرح نمایید تا کارشناسان ما پاسخگوی شما عزیزان باشند.

 

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
14 بهمن 1401 / اطلاعات بیمه ای

شورای بیمه چیست و چه وظایفی دارد+ اعضای تشکیل دهنده شورا

وظایف شورای عالی بیمه و ارکان آن را در این مقاله بیمه دات کام بخوانید!

11 بهمن 1401 / اطلاعات بیمه ای

بیمه سربازی را چگونه به سوابق بیمه تامین اجتماعی اضافه کنیم؟

بیمه سربازی چه خدماتی به محافظان کشور می‌دهد؟ پوشش‌ها و مزایای این بیمه‌نامه را در این مقاله مطالعه نمایید.

08 بهمن 1401 / اطلاعات بیمه ای

پرداخت بیمه تامین اجتماعی با موبایل؛ پرداخت حق بیمه در سریع‌ترین زمان

پرداخت بیمه تامین اجتماعی با موبایل یکی از امکاناتی پرداختی سازمان تامین است. برای یادگیری نحوه کار با اپلیکیشن تامین، این مقاله را به دقت بخوانید.

07 بهمن 1401 / اطلاعات بیمه ای

استعلام غیبت سربازی؛ 4 روش برای پیگیری غیبت سربازی

مشمولین نظام وظیفه با استعلام غیبت سربازی می‌توانند از وضعیت خدمت سربازی خود آگاه شوند. شما را به مطالعه‌ی روش‌های پیگیری غیبت سربازان دعوت می‌کنیم.

05 بهمن 1401 / اطلاعات بیمه ای

اشتباهات رایج در خرید بیمه را بشناسید و از آنها دوری کنید!

اشتباه در خرید بیمه نامه یکی از عواملی است که می‌تواند مانع دریافت خسارت از بیمه شود؛ برای آشنایی با اشتباهات رایج در خرید بیمه، این مقاله را از دست ندهید.

02 بهمن 1401 / اطلاعات بیمه ای

سوابق بیمه تامین اجتماعی: روش‌های استعلام سابقه تامین اجتماعی در 1401

راهنمای سریع استعلام و مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی به صورت آنلاین

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
نسرین رحیمی
10 تیر 1400

برای خرید بیمه در روز بیمه کد تخفیفی وجود دارد؟

  کارشناس بیمه
  10 آذر 1400

  با سلام دوست عزیز، کد تخفیف از طریق همین صفحه اعلام می شود. همچنین برای دریافت آن هم می توانید با بیمه دات کام تماس بگیرید.

علی حصاری
10 آذر 1400

سلام، آیا تخفیف روز بیمه هم وجود دارد؟

  کارشناس بیمه
  10 آذر 1400

  با سلام دوست عزیز، بله وجود دارد. برای دریافت اطلاعات تکمیلی در خصوص تخفیف روز بیمه با شرکت بیمه دات کام با شماره 0214372 تماس بگیرید.

مژده عباسی
10 آذر 1400

سلام چه شرایط ویژه ای برای روز بیمه دارید؟ از کی اعلام می شود؟

  کارشناس بیمه
  10 آذر 1400

  با سلام شرایط ویژه خرید ما در صفحه جشنواره بیمه دات کام اعلام می شود. شما می توانید برای خرید ارزان ترین بیمه ها به این صفحه مراجعه کرده و بعد از دریافت تخفیف به صفحه استعلام سایت مراجعه و بیمه مدنظر خود را خریداری نمایید.

نرگس ظهراب
10 آذر 1400

سلام من ی شرکت خدمات تبلیغاتی دارم. میخواستم برای کارمندانم در روز بیمه، بیمه عمر خریداری کنم. ممنون میشوم که راهنماییم کنید تا بهترین بیمه عمر را خریداری کنم.

  کارشناس بیمه
  10 آذر 1400

  با سلام دوست عزیز، شما می توانید از آفرهای ویژه بیمه دات کام استفاده کنید. برای دریافت اطلاعات تکمیلی در این خصوص با شرکت بیمه دات کام تماس بگیرید. البته فعلا سامانه بیمه دات کام بیمه عمر رو عرضه نکرده

ایران
11 آذر 1400

سلام تخفیف روز بیمه تا کی هست؟

  کارشناس بیمه
  12 آذر 1400

  با سلام، برای دریافت اطلاعات تکمیلی در خصوص روز بیمه با شرکت تماس بگیرید.

آقا داوود
11 آذر 1400

آیا تخفیف روز بیمه برای همه اس؟

  کارشناس بیمه
  12 آذر 1400

  سلام بله اما برای دریافت اطلاعات تکمیلی با شرکت تماس بگیرید

سمیرا
11 آذر 1400

من پارسال هم برای گرفتن تخفیف روز بیمه اقدام کردم، اما چیزی برای لحاظ نشد. امسال چه کار کنم؟

  کارشناس بیمه
  12 آذر 1400

  با سلام شما باید برای دریافت دقیق با کارشناسان بیمه دات کام تماس بگیرید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید