06 اردیبهشت 1400

روز بیمه چه روزی است؟+ تاریخچه کامل صنعت بیمه

انسان‌ها از دیرباز تاکنون به دنبال راهی برای جبران هزینه‌های درمانی خود بوده اند. آن‌ها برای جبران خسارت های احتمالی درصدد چاره‌ای برآمده‌اند. چیزی که امروز ما به عنوان بیمه می شناسیم؛ در گذشته نه چندان دور نیز مورد توجه بشر قرار گرفته بود. زیرا انسان از ازل با مشکلات و کمبودهای بسیار زیادی دست و پنجه نرم می‌کرد. مشکلاتی نظیر: بیکاری، بیماری‌های مختلف، نقص عضو و حوادث مختلف همیشه گریبانگیر بشر بوده است. انسان ها در دوران مختلف درصدد برآمده اند تا به شیوه‌های مختلف بتوانند از این مشکلات خلاصی یابند. اینجا بود که کم کم بیمه و تامین اجتماعی را تاسیس کردند که کمک بسیار زیادی به بشر امروزی کرد. روز بیمه را نیز در پاسداشت این صنعت مطرح کردند.

اما طبیعتا سوالات بسیار زیادی در این زمینه وجود دارد. اینکه روز بیمه چه روزی است و چرا به این روز نامیده شده است؟ تاریخچه بیمه در ایران و جهان چگونه بوده است؟ پیدایش بیمه در دنیا در دل تاریخ به چه نحوی صورت گرفته است؟ و نیز سوالات مختلف دیگری در همین زمینه که ممکن است به ذهن شما هم خطور کرده باشد. به همین جهت در ادامه به ذکر تمامی این نکات و اطلاعات خواهیم پرداخت.

نگاهی گذرا به تاریخچه پیدایش بیمه در دنیا

اولین دستاورد بشر در صنعت بیمه مربوط به دریانوردان و بازرگانان دریایی بوده است. بازرگانان چینی متوجه شدند که امکان غرق شدن یا دستبرد و سرقت همه قایق ها و کشتی‌های باربری‌شان در یک روز وجود ندارد. به همین علت آن‌ها به منظور پیشگیری از غرق شدن و سرقت کالاهای اساسی خود، بارها و کالاهای خود را در چندین کشتی و قایق بارگیری کردند. با این عمل در حوادث تمام سرمایه خود را از دست نمی‌دادند.

بازرگانان فنیقی و بابلی روش پیشرفته تری را در زمینه بیمه به کار بردند: آن ها به منظور تامین هزینه کالا و کشتی و قایق های خود وام دریافت می‌کردند. بنابراین خطر سرقت و هر گونه حوادث غیرمترقبه را فرد وام دهنده متقبل می شد. یکی از قدیمی ترین گزارش های این حوزه به بیمه دریایی مربوط است؛ این بیمه مربوط به یک کشتی ایتالیایی بود که در سال ۱۳۴۷ به ثبت رسیده است. حال که با تاریخچه بیمه در دنیا آشنا شدیم؛ بهتر است به تاریخچه ورود بیمه به ایران نیز اشاره داشته باشیم. سپس مشاهده می‌کنیم چه روزی در ایران را به عنوان روز بیمه نامگذاری کرده اند و چرا؟ پس برای رسیدن به این پاسخ با ما همراه باشید.

تاریخچه ورود صنعت بیمه در ایران

حال که با تاریخچه صنعت بیمه در دنیا آشنا شدیم؛ بهتر است به تاریخچه این صنعت در کشور خودمان بپردازیم. این نگاه شامل تاریخ بیمه در ایران خواهد بود. فعالیت بیمه ای در ایران برای اولین بار در سال ۱۲۸۹ آغاز شده است. دراین سال دو موسسه روسی با نام های نادژدا و قفقاز مرکوری فعالیت خود را در این زمینه آغاز نمودند. از این تاریخ تا سال ۱۳۱۴، حدود ۱۳ شرکت خارجی کار خود را در زمینه صنعت بیمه شروع کردند.

ایده تشکیل بیمه ایرانی سال ها بعد یعنی در سال ۱۳۱۰ توسط یک فرد ایرانی مطرح گشت. نام وی دکتر الکساندر آقایان بود. او سابقه کار و فعالیت در شرکت بیمه روسی نادژدا را نیز در پرونده خود داشت. وی بعدها نام خود را به علی اکبر داور وزیر مالیه وقت تغییر داد. در سال ۱۳۱۴ شرکت سهامی بیمه ایران به عنوان اولین شرکت ایرانی بیمه تاسیس شد. در همین روز بود که داور یک سخنرانی کوتاهی در افتتاحیه ایراد نمود و منزل مسکونی خود را بیمه آتش سوزی کرد. این بیمه‌نامه به عنوان اولین بیمه نامه صادره ایرانی محسوب می‌شود.

۱۳ آذرماه، روز بیمه

اگر به تقویم سالانه نگاهی بیندازیم؛ روز ۱۳ آذر ماه را به عنوان روز بیمه نامگذاری کرده اند. روز بیمه به مناسبت تشکیل شرکت‌های بیمه، از آن زمان تا به حال در تقویم ما به ثبت رسیده است. البته همان طور که گفته شد؛ ۱۵ آبان سال ۱۳۱۴ را می توان اولین روز فعالیت بیمه گری یک شرکت رسمی در ایران دانست. اما در آن زمان روزی در تقویم با عنوان روز بیمه مطرح نبود. پس از تصویب قانون اداره امور شرکت‌های بیمه در تاریخ ۱۳ آذر ماه سال ۱۳۶۷ توسط بیمه مرکزی ایران، آن روز به عنوان روز بیمه در تقویم نامگذاری گردید.

از همان سال ۶۷ به بعد همه ساله در روز ۱۳ آذر، سمیناری از طرف سازمان تدارک داده می شود و همه شرکت‌های بیمه ای در آن شرکت می کنند. در روز ۱۳ آذر که در تقویم با عنوان روز بیمه ثبت شده،از فعالان این صنعت تشکر و قدردانی می‌شود.

نقش بیمه در زندگی امروز ما

امروزه با توجه به پیشرفت‌‌های صنعت بیمه و خدمات شرکت‌های بیمه‌ای به خوبی می‌توان نقش بیمه را در زندگی روزمره خود لمس کنیم. در صورت نبود بیمه با توجه به هزینه‌های سرسام آوری که برخی از خدمات درمانی و سوانح مختلف دارند؛ ممکن است یک فرد زیر فشار بسیار زیادی قرار بگیرد. به همین جهت است نقش پررنگ صنعت بیمه را می‌توان به چشم مشاهده کرد. به گونه ای که زندگی بدون بیمه را نمی توان متصور گشت. بنابراین خوب است که روزی را در تقویم با عنوان روز بیمه نامگذاری کرده اند. به این بهانه، ما قدر سلامتی خود را دانسته و سپاسگزار خداوند خواهیم بود.

خدمات و پوشش‌های مختلف انواع بیمه

امروزه بیمه‌های مختلفی وجود دارند: از بیمه آتش سوزی و حوادث گرفته تا بیمه عمر و سرمایه گذاری. حتی بیمه تامین اجتماعی و بیمه آزاد که هر یک خدمات و پوشش دهی خاصی را به بیمه گذاران ارائه می سازند. حتی در طی دوره کرونا نیز بیمه ای تحت عنوان بیمه کرونا نیز در برخی از شرکت های بیمه ای ارائه شده است تا افراد کرونایی را تحت پوشش خود قرار دهد. هر چقدر به سمت جلو پیش می رویم؛ خدمات بیمه‌ای و پوشش های آن‌ها به روزتر می‌شوند. این بیمه‌ها خدمات بهتری را به بیمه گذاران خود ارائه می‌کنند.

تا پیش از نامگذاری ۱۳ آذر به عنوان روز بیمه شاید کمتر کسی تصور می کرد که پس از گذشت این سال‌ها خدمات و پوشش‌های مختلفی به صنعت بیمه اضافه شوند. به هر حال ما امروزه صنعت بیمه را در شرکت‌های بیمه‌ای مختلف متصور می‌شویم. این شرکت‌ها به بیمه گذاران خود خدمات بسیار منحصر به فرد و خاصی را ارائه می‌کنند.

خرید اینترنتی انواع بیمه

امروزه برای خرید بیمه های مختلف از بیمه شخص ثالث و بدنه گرفته تا سایر بیمه‌ها، سامانه‌های فروش آنلاین بیمه پدیدار شده‌اند. از بین این سامانه‌ها می‌توان به بیمه دات کام اشاره کرد. در همان بدو فعالیت شرکت های بیمه ای و ۱۳ آذر سال ۱۳۶۷ به عنوان روز بیمه، امکان خرید بیمه به صورت حضوری وجود داشت. کما اینکه امروزه نیز چنین امری برای بیمه گذاران مختلف وجود دارد.جدا از خرید حضوری و مشکلات خاص آن: اتلاف وقت و انرژی امروزه می توان به صورت اینترنتی در بستر مجازی نسبت به خرید بیمه‌های مختلف اقدام کرد.

می توانید به سادگی وارد سایت‌های استعلام، مقایسه و خرید آنلاین بیمه نظیر بیمه دات کام شوید. دراین سایت در عرض چند دقیقه نیازبیمه‌ای شما رفع می‌شود. ضمن اینکه در کنار خرید اینترنتی بیمه‌های مختلف در این سامانه شما می توانید برخی از بیمه‌ها را به صورت اقساطی خریداری کنید. خرید قسطی بیمه از گزینه‌های مطلوب برای بیمه‌گزاران محسوب می‌شود.

پیشرفت های صنعت بیمه از روز بیمه تا به حال

از همان روز بیمه که مصادف با ۱۳ آذر است، هر ساله شاهد پیشرفت‌ها و خدمات شایسته و منحصر به فردی در صنعت بیمه بوده‌ایم. وجود شرکت‌های بیمه‌ای مختلف که بیشتر از قبل و خدماتی که هر یک از آن ها ارائه می کنند؛ نشان دهنده پیشرفت های محسوس در این صنعت است.

اگر شما به سامانه بیمه دات کام مراجعه کنید؛ برخی از این پیشرفت ها را به خوبی می توانید مشاهده کنید.:

  • استعلام ومقایسه بیمه
  • خرید اینترنتی انواع بیمه های مختلف
  • مشاهده جدول مقایسه شرکت های بیمه ای مختلف
  • مشاهده حق بیمه هر یک از طرح ها و پوشش‌ها
  • خرید اقساطی بیمه‌های مختلف و
  • عوامل دیگر

همگی جزو پیشرفت های محسوسی هستند که در طی این چند سال اخیر شاهد آن بوده ایم. بنابراین هر ساله در روز بیمه اگر پیشرفت‌های سال فعلی را با سالیان پیش مقایسه کنیم؛ به خوبی به این تفاوت ها و تمایزها می توان پی ببریم.

نیاز افراد و اقشار مختلف به صنعت بیمه

حال که با روز بیمه و علت نامگذاری ۱۳ آذر را به روز بیمه آشنا شدید؛ بهتر است بر حسب نیاز خود رو به خرید هر یک از بیمه های مختلفی آورید. به عنوان مثال، خرید بیمه شخص ثالث برای هر راننده ای واجب و ضروری است. اگر خودرویی فاقد بیمه نامبرده شده نباشد؛ ضمن اینکه جریمه نقدی می شود؛ در هنگام بروز تصادف و سوانح رانندگی مختلف می بایست تمامی هزینه ها و خسارت های لازم را از جیب خود پرداخت نماید. بنابراین نیاز کلیه رانندگان و صاحبان خودروهای سبک و سنگین مختلف خرید بیمه شخص ثالث می باشد. در کنار این بیمه، داشتن بیمه تامین اجتماعی و سایر بیمه‌ها نیز با توجه به خدمات بیمه‌ای و درمانی مختلف می تواند برای کلیه افراد در هر لباس و هر قشری به یک نیاز تبدیل شده باشد.

برای بهره مندی از هر کدام از این بیمه ها کافیست وارد سامانه بیمه دات کام شوید و نسبت به خرید بیمه مورد نظر خود اقدامات لازم را صورت بخشید. همچنین اگر نیاز به کمک و راهنمایی دارید می‌توانید با کارشناسان ما از طریق باکس نظرات همین قسمت در ارتباط باشید و سوالات خود را مطرح نمایید تا کارشناسان ما پاسخگوی شما عزیزان باشند.

 

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
04 آبان 1400 / بیمه آتش سوزی و زلزله / مجله بیمه

پوشش خسارت جنگ و اعتراضات: پوششی عجیب اما کاربردی بیمه

شرایط پوشش دهی خسارت جنگ و اعتراضات در انواع بیمه ها نظیر بیمه آتش سوزی و بیمه بدنه ماشین را در اینجا بخوانید.

03 آبان 1400 / بیمه بدنه / مجله بیمه

11 توصیه مهم هنگام بازدید بیمه بدنه برای تسریع کار شما!

نکات طلایی که هنگام بازدید بیمه بدنه باید رعایت کنید و شما آن‌ها را نمی‌دانید.

03 آبان 1400 / بیمه عمر / مجله بیمه

معایب بیمه عمر؛ با آگاهی از این نکات انتخابی آگاهانه داشته باشید.

نکاتی که برای تهیه بیمه عمر و سرمایه گذاری باید بدانید تا انتخابی آگاهانه‌تر داشته باشید.

02 آبان 1400 / بیمه تکمیلی / مجله بیمه

بیمه تکمیلی ملت: تمام خدمات و پوشش‌های بیمه درمان برای یک ملت

راهنمای کامل بیمه تکمیلی ملت و پوشش‌های متنوع آن را در این مطلب بیمه دات کام بخوانید.

01 آبان 1400 / اخبار / مجله بیمه

بیمه ازدواج: کمترین حق بیمه برای شروع زندگی جوانان

راهنمای کامل خرید بیمه ازدواج ایران و میزان حق بیمه را در اینجا بخوانید.

01 آبان 1400 / بیمه تکمیلی / مجله بیمه

انتخاب ارزان‌ترین و بهترین بیمه دندانپزشکی: داشتن دندان و لبخندی زیبا

نکات طلایی انتخاب بهترین بیمه دندانپزشکی تکمیلی را در این مقاله بخوانید

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید