22 آذر 1400

بیمه دانش آموزی: پوشش‌ها خدمات و جزئیات این بیمه اجباری

تا به حال در خصوص بیمه دانش آموزی چیزی شنیده‌اید؟ همان کارت‌هایی که در مدارس به ما می‌دادند (البته اگر گرفته باشید یا در زمان شما اجباری بوده باشد)؛ اما هیچ وقت چگونگی استفاده و کاربرد آن را نمی‎دانستید. باید گفت که این بیمه برای همه دانش آموزان اجباری است و همه مدیران مدرسه باید اقدام به بیمه کردن دانش آموزان خود کنند. البته حق بیمه از خود دانش آموزان دریافت خواهد شد. حالا اگر می‎خواهید در خصوص بیمه دانش آموزی بیشتر بدانید، حتماً در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

بیمه دانش آموزی چیست؟

بیمه دانش آموزی قراردادی بین آموزش و پرورش و شرکت بیمه‌گر است تا خسارت‌های وارد شده به دانش آموزان و کارکنان آموزش و پرورش در سال تحصیلی پوشش داده شود. البته شرکت بیمه‌گر اصلی، بیمه معلم است. بر اساس این قرارداد، تمامی دانش آموزان، کارکنان و خانواده‌های تحت تکفلشان در سه بخش حوادث، درمان مازاد بر سهم بیمه پایه و طرح جامع مسئولیت بیمه شدگان و اردوهای راهیان نور تحت پوشش قرار خواهند گرفت.

اجباری بودن بیمه دانش آموزی

بیمه دانش آموزی از سال 1361 اجباری شد. از همان سال، تمامی مدیران مدارس موظف بودند تا مبلغی به ازای بیمه کردن دانش آموزان دریافت کنند. دریافت این مبلغ و بیمه شدن دانش آموزان اجباری است و تمامی والدین باید مبلغی را بپردازند. در واقع طبق ماده 58 قانون شورای عالی آموزش و پرورش، بیمه شدن محصیل به یک قانون اجباری درآمده و مدیران مدارس باید در ابتدای سال تحصیلی اقدام به بیمه کردن دانش آموزان کنند و به آن‌ها و خانواده‌هایشان در خصوص چگونگی استفاده اطلاعات کامل دهند.

یکی از دلایل اصلی اجباری بودن بیمه دانش آموزان، کمک به خانواده‌های بی‌بضاعت در پوشش هزینه‌های درمانی فرزندان آن‌ها در هنگام تحصیل است. فقط در هنگام ثبت‌نام والدین باید هزینه بسیار کمی را به مدیر مدرسه بپردازند. مقدار این هزینه هر سال از طرف وزارت آموزش و پرورش اعلام می‌شود.

پوشش حوادث؛ چه در مدرسه و چه در خارج از مدرسه و حتی کرونا

پوشش بیمه دانش آموزی دیگر محدود به حوادث داخل مدرسه نیست. این بیمه 12 ماه اعتبار دارد و حوادث و اتفاقات پیش آمده در داخل تا خارج از مدرسه را پوشش می‌دهد. در واقع، در هر ساعت از شبانه‌روز اگر اتفاقی برای دانش آموز بیفتد، والدین و کارکنان می‌توانند از این بیمه برای جبران خسارت‌های استفاده کنند.  به عبارتی دیگر، استفاده از بیمه به حضور داشتن یا نداشتن دانش آموز در مدرسه ارتباطی ندارد.

بیمه دانش آموزی

پوشش‌های بیمه دانش آموزی

در این روزها که ویروس کرونا باعث شده است مدارس غیر حضوری شوند، یکی از اعتراضات اصلی والدین در خصوص حق پرداخت بیمه دانش آموزی بوده است. البته این اعتراض بعضی مدیران مدارس هم بوده است؛ اما بر اساس گفته مدیران وزارت آموزش و پرورش، استفاده از این بیمه به ویژه در دوران کرونا ارتباطی با چگونگی و حضوری بودن یا نبودن آموزش ندارد. نکته مهم اینکه بر اساس آخرین اعلام‌ها، این بیمه علاوه بر پوشش‌های رایج، پوشش‌دهی در برابر کرونا هم دارد.

مقدار حق بیمه دانش آموزی در سال 1400 و مدت زمان آن

مدت زمان اعتبار بیمه دانش اموزی یک ساله است. در سال 1400، اعتبار این بیمه از 1/7/1400 تا 31/6/1401 است. همچنین حق بیمه دانش آموزش در سال 1400 برابر با 91780 ریال است.

تعهدات بیمه گر در بخش بیمه حوادث

شرکت بیمه‌گر (بیمه معلم) متعهد می‌شود تا غرامت‌های زیر را (در سال 1400) در برابر حوادث به دانش آموزان و کارکنان پرداخت کند:

 • پرداخت تا مبلغ 15 میلیون تومان برای غرامت فوت ناشی از حوادث در طول 24 ساعت شبانه‌روز و مدت قرارداد
 • پرداخت تا مبلغ 150 میلیون تومان برای غرامت نقص عضو (دائم، کلی و جزئی) ناشی از حوادث در طول 24 ساعت شبانه‌روز و مدت قرارداد
 • کمک هزینه خرید 400 دستگاه ویلچر به صورت متمرکز در کل کشور به مبلغ 3 میلیون تومان
 • پرداخت تا مبلغ 6 میلیون تومان برای هزینه‌های درمانی سرپایی و بیمارستانی ناشی از حوادث
 • پرداخت تا مبلغ 6 میلیون تومان برای هزینه‌های مربوط به عمل جراحی ناشی از بیماری و بستری در بیمارستان به جز هزینه عمل لوزه و سایر استثنائات نوشته شده در بیمه‌نامه
 • جبران 500 کمک هزینه خرید سمعک به صورت متمرکز در کل کشور تا سقف 2 میلیون تومان
 • پرداخت تا مبلغ 10 میلیون تومان برای هزینه خرید و پیوند کلیه
 • پرداخت تا مبلغ 10 میلیون تومان برای هزینه بستری بیماران کرونایی
 • کمک هزینه خرید عینک برای 2 هزار دانش آموز در مناطق محروم به مبلغ 250 هزار تومان
 • پرداخت تا مبلغ 15 میلیون تومان برای هزینه کاشت حلزون گوش
 • پرداخت تا مبلغ 15 میلیون تومان برای جبران 120 مورد غرامت فوت ناشی از بیماری (غیرحادثه) اتفاق افتاده در مدرسه
 • جبران هزینه‌های مربوط به بیماری های نادر از جمله ای بی، اختلالات خود ایمنی مانند لوپوس، رماتیسم، دیستروفی عضلانی، انحراف ستون فقرات و غیره برای 50 دانش آموز بر اساس رأی کمیسیون مشترک بیمه‌گر و بیمه‌گزار با ارائه مستندات بیماری از محل صندوق تا مبلغ 20 میلیون تومان

برای کسب اطلاعات جامع در مورد بیمه حوادث به اینجا مراجعه نمایید.

بیمه در اردو دانش آموزی

مورد دیگر که در بیمه دانش اموزی مورد توجه است، بیمه مسئولیت  و اردو راهیان نور است که خسارت جانی وارد شده به دانش آموزان را در انواع اردوها، طرح‌های کارورزی، مسابقات ورزشی مدارس و غیره پوشش می‌دهد. تعهدات بیمه‌گر به صورت زیر است:

 • پرداخت غرامت فوت و نقص عضو در ماه‌های عادی و حرام تا حد دیه کامل
 • پرداخت هزینه‌های پزشکی در اثر حادثه تا مبلغ 10 میلیون تومان

همچنین اینکه برای بیماری‌های صعب‌العلاج و پرهزینه مازاد بر درمان‌های سرپایی و بیمارستانی و همچنین عمل جراحی تا سقف 6 میلیون تومان خواهد بود.

مزایای بیمه دانش آموزی

بیمه دانش دانش آموزی برای دانش آموزان اجباری است

چند نکته مهم

چند نکته مهم زیر را هم بهتر است که در نظر داشته باشید:

 • مدیران در ابتدای سال تحصیلی بعد از ثبت‌نام، باید فهرست دانش آموزان خود را به اداره آموزش و پرورش ارسال کنند.
 • بیمه معلم، تنها شرکت بیمه‌گر طرف قرارداد با آموزش و پرورش است.
 • مدیران مدارس موظف به اطلاع رسانی کامل در خصوص پوشش‌‌دهی و چگونگی استفاده از این بیمه‌نامه به والدین هستند.
 • میزان حق‌بیمه هر سال توسط آموزش و پرورش اعلام می‌شود و دریافت مبلغ بیشتر از آن برای بیمه ممنوع و غیرقانونی است.

پرداخت حق بیمه دانش آموزی اجباری است و هیچ راهی برای پرداخت نکردن آن وجود ندارد. در حقیقت اگر والدین هم نخواهند، مدیر مدرسه باید این کار را انجام دهد. در صورتی که سؤالی در خصوص بیمه محصلی داشتید، می‌توانید در بخش کامنت نوشته تا کارشناسان بیمه دات کام به آن‌ها پاسخ دهند. البته حتماً از مدیر مدرسه در خصوص پوشش‌دهی و چگونگی استفاده اطلاعات لازم را کسب کنید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
15 تیر 1401 / اطلاعات بیمه ای / بیمه آتش سوزی و زلزله

پیگیری پرونده شهرداری؛ جزئیات و راه‌های استعلام پرونده شهرداری

چگونگی پیگیری پرونده شهرداری و اطلاعات مورد نیاز برای انجام این کار به طو کامل در این مقاله نوشته شده است.

12 تیر 1401 / اطلاعات بیمه ای

بیمه خدمات درمانی همان بیمه سلامت+ پوشش‌ها و مزایا

پوشش‌ها، خدمات و انواع بیمه خدمات درمانی را در این مقاله بخوانید!

05 تیر 1401 / اطلاعات بیمه ای

تمدید دفترچه بیمه تامین اجتماعی؛ مراحل، روش‌ها، شرایط و مدارک لازم

برای اطلاعات کامل در مورد روش‌های تمدید دفترچه بیمه تامین اجتماعی به صورت حضوری و آنلاین این مقاله را بخوانید!

04 تیر 1401 / اطلاعات بیمه ای

بیمه دانشجویی؛ اقدامی برای کاهش هزینه و بازنشستگی زودتر

بالاخره دوران دانشجویی، جزو سوابق بیمه قرار گرفت. دانشجویان عزیز برای اطلاع از این طرح، این مقاله را بخوانید!

30 خرداد 1401 / اطلاعات بیمه ای

تفاوت بیمه اختیاری و اجباری چیست؟ کدام یک مزایای بیشتری دارد؟

تمام پوشش‌ها و خدماتی که بیمه اختیاری و بیمه اجباری برای بیمه‌شدگان دارند. درصد حق بیمه کدام بیشتر است؟

30 خرداد 1401 / اطلاعات بیمه ای

بازرسی تامین اجتماعی؛ آشنایی کامل با نحوه درخواست بازرسی بیمه تامین اجتماعی

صفر تا صد آشنایی با بازرسی تامین اجتماعی و نکات مهم آن در این مقاله نوشته شده است.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
نوروزپیمان
03 بهمن 1400

سلام مطلبتون خیلی عالی بود. فقط یک نکته ای متاسفانه بیشتر اولیا اطلاعاتی در خصوص بیمه دانش آموزی ندارند. با اینکه پول آن را هم پرداخت می کنند. در صورتی که آسیبی به فرزند شما در مدرسه وارد شد، می توانید از شرکت بیمه اقدام کنید و آن ها باید خسارت را جبران کنند. ممکن است که دوندگی زیادی داشته باشد. اما ارزشش را دارد.

  کارشناس بیمه
  03 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، خیلی ممنون از کامنتتان و البته امیدواریم که هیچگاه استفاده نشود.

مبین
09 بهمن 1400

سلام شکستگی دندان در مدرسه هم جزو پرداخت خسارات بیمه حساب میشود یا خیر؟

  کارشناس بیمه
  10 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، دریافت خسارت از بیمه دانش آموزی شرایط خاص خود را دارد. شما باید از شرکت بیمه یا آموزش و پرورش سوال کنید که آیا این شکستگی جزو تعهدات بیمه است یا خیر.

دانش اموز
13 بهمن 1400

سلام ببخشید در مدرسه زنگ فوتبال رباط acl پام پاره شده 11 میلیون خرجش شده بیمه مدرسه چند درصدش رو میده ممنون میشم جواب بدید

  کارشناس بیمه
  14 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، اول از همه باید بررسی کنید که پوشش بیمه دانش آموزی شرکت فعلی به چه صورت است بعد بر اساس آن می توان پاسخ داد

   رضا
   22 فروردین 1401

   سلام، اگه دانش آموز زمین بخوره و یه جراحتی وارد بشه بیمه فقط اون هزینه بیمارستانو تقبل می کنه یا طبق نظر پزشکی قانونی دیه تعلق میگیره؟

    کارشناس بیمه
    23 فروردین 1401

    سلام دوست عزیز، تمامی هزینه ها و دیه تا سقف مورد نظر تحت پوشش قرار خواهند گرفت.

جلال زارع
14 بهمن 1400

سلام دخترم جلوی در مدرسه زمین خورده دستش شکسته .الان باید چکار کنم واسه از بیمه استفاده کنم.ایا بیمه جواب گو هست یا نه ؟چون اگه قرار بر هزینه باشه که با دفترچه بیمه خودش هزینش تقریبا رایگان بود چون بردیمش بیمارستان .لطفا راهنمای کنید

  کارشناس بیمه
  16 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، بیمه دانش آموزی تمامی حوادث اتفاق افتاده را پوشش می دهد و مدرسه باید بیمه کند. بیمه دانش آموزی را باید پیگیری کنید تا بتوانید بگیرید. اول به اداره آموزش و پرورش و بعد به شرکت بیمه طرف قرارداد مراجعه کنید.

ابوالفضل اکبری از محمد شهر کرج
17 بهمن 1400

سلام پسر من درخانه زمین خورده و چار شکستگی‌ بینی شده آیا بیمه دانش اموزی هزینه درمان را پوشش‌ می‌دهد؟

  کارشناس بیمه
  18 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، خطرات تحت پوشش بیمه دانش آموزی نسبت به قبل بیشتر و بهتر اما متاسفانه اطلاعات زیادی در این خصوص وجود ندارد. خیلی از خانواده ها هم نمی دانند. با توجه به تغییر جدید، احتمال اینکه تحت پوشش قرار بگیرد؛ اما شرایط خاصی دارد. شما در ابتدا با مدیر مدرسه و سپس با شرکت بیمه تماس بگیرید. بیمه دانش آموزی را باید پیگیری زیادی برای گرفتن کنید.

محمدزاده
26 بهمن 1400

سلام پسرم در حین تحصیل کار میکرد که حادثه ای براش اتفاق افتاد که در بیمارستان جراحی لگن انجام دادیم الان در منزل بستری میباشد چجوری از بیمه دانش آموزی استفاده بکنیم . با تشکر

  کارشناس بیمه
  26 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، استفاده از بیمه دانش آموزی خیلی سخت است. متاسفانه از آنجا که اطلاع رسانی درستی در این خصوص نشده است، برای همین بیشتر والدین اطلاعاتی ندارند. اول از همه با مدیر مدرسه صحبت کنید و بعد از اداره آموزش و پرورش بروید. به هر حال بخشی از شهریه مدرسه برای بیمه هزینه می شود. گرفتنش سخت است؛ اما شدنی است.

   علی باقری
   17 اردیبهشت 1401

   سلام وقت بخیر
   پسرم در مدرسه با یکی از همکلاسی های خود درگیر میشود وبه طور اتفاقی دست پسرم بینی همکلاسی اش را می شوند آیا بیمه شامل می شود یانه؟

    کارشناس بیمه
    17 اردیبهشت 1401

    سلام دوست عزیز، در این خصوص باید از واحد بیمه اداره آموزش و پرورش بپرسید. البته شما باید خسارت بدهید.

  ممد
  23 فروردین 1401

  سلام، دیه شکستگی بینی که در مدرسه اتفاق افتاده چقدر هست?

   کارشناس بیمه
   24 فروردین 1401

   سلام دوست عزیز، مقدار دیه را فقط پزشکی قانونی تعیین می کند.

محمد
30 بهمن 1400

با سلام ببخشید آیا زمان مشخصی برای پرداخت هزینه حوادث فوت وجود دارد؟

  کارشناس بیمه
  01 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، زمان دقیقی نمی توان گفت اما اصولا حداکثر تا یک ماه بعد از تحویل کامل مدارک پرداخت می شود. باز ممکن است که کمتر یا بیشتر شود.

مجید دامتی
15 اسفند 1400

با سلام و عرض ادب خدمت کارشناس محترم،،
در فروردین ماه 97برای پسر محصلم حادثه تصادفی رخ داد و بعد از انجام تمامی اقدامات پزشکی و با داشتن تمامی مستندات نهایتا منجر به معلولیت جسمی، حرکتی شدید پسرم شد،، و مدارک لازم از جمله فرم شماره5و خلاصه پرونده پزشکی و صورتحلسه اورژانس و کلانتری را تحویل بیمه دادم و مسوول پرونده گفت که میزان درصد از کار افتادگی را از پزشگ معالج گرفته و به بیمه تحویل دهید،، و همزمان با این حریان،، همه گیری کرونا و محدودیت های کرونایی در کشور اجرا شد و هم اینکه بعلت معلولیت شدید پسرم، لذا تمام کارهای پسرم را خودم بعنوان پرستار تمام وقت انجام میدادم و بعلت شدایط کرونا نتوانستم جهت میزان درصد از کارافتادگی پسرم اقدام کنم، و تازه موفق به گرفتن نامه از پزشک جهت میزان از کارافتادگی که 90درصد میباشد شدم، ولی با نوع جدید ویروس امیکرون، موفق به رفتن به مرکز استان و تحویل میزان از کار افتادگی نشدم،، و راهنمایی کنید که ایا بعد از سال و تا حدودی رفع محدودیتها میشود اقدام کنم

  کارشناس بیمه
  16 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، این را ما اطلاعی نداریم اما به هر حال باید اقدام کنید. توصیه می کنیم که حتما با کارشناس حقوقی اقدام کنید.

سعید
16 فروردین 1401

سلام .
دختر من تو مدرسه در زنگ ورزش افتاده زمین صورت و لبش به شدت زخمی شده و یکی از دندانهای جلوش شکسته . به ما زنگ زدند که بیایید بچه خود را تحویل بگیرید . آیا ما میتوانیم خسارت خود را از بیمه بگیریم ؟

  کارشناس بیمه
  16 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، بله اما خیلی سخت است و دوندگی زیادی دارد. البته حتما از قبل با یک کارشناس آموزش و پرورش آشنا به این حوزه یا وکیل مشورت کنید.

   مجید خانی
   06 اردیبهشت 1401

   یعنی چی که سخت است و دوندگی دارد
   مگه کارشناس بیمه نیستی نه درصد خسارتو
   میدونی نه نحوه دریافت خسارت نه کمک میکنی
   این چه کارشناسی هست که انجام میدی گاگول

    کارشناس بیمه
    06 اردیبهشت 1401

    سلام دوست عزیز، در جریان باشید که این یک سایت فروش بیمه است و نه کارشناسی بیمه و سعی شده فقط اطلاعات اولیه برای کمک حال و آشنایی تان با این بیمه ای که هزینه آن را میپردازید، داده شود. شما اگر کارشناسی دقیق می خواهید باید به مرکز بیمه مراجعه و هزینه کنید. اینکه می گوییم دوندگی دارد، همه پول می دهند اما کمتر کسی اطلاع از این بیمه و چگونگی استفاده از آن را دارد و کارمندان مربوط به آن بخش هم به دلیل ناآگاه بودن خانواده ها کمتر رغبت به انجام کار را دارند. حتی خود کارمندان آموزش و پرورش هم برای استفاده از این بیمه به منظور جبران خسارات وارد شده به فرزندانشان هم دوندگی می کنند. در آخر هم درصد خسارت زمانی معلوم می شود که کارشناس از نزدیک پرونده و شخص مصدوم را بررسی کند.

طاها
30 فروردین 1401

سلام پسر من موقع برگشت از مدرسه تصادف کرده و استخوان ران پاش شکسته.آیا چیزی شاملش میشه و چه مدارکی باید آماده بشه و به کجا ارسال کنیم

  کارشناس بیمه
  17 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، بله بیمه دانش آموزی می توانید استفاده کنید؛ البته دوندگی زیادی دارد.

محمد
10 اردیبهشت 1401

سلام
وقت بخیر
پسر من با همکلاسیش زنگ تفریح بازی میکرده همدیگه رو حل میداده و با مشت و لگد میزده
بعد همکلاسیش پسرم رو با یه ضربه محکم با لگد میزنه که انگشتش میشکنه و من بردم کلی هزینه کردم بابای پسره رو مدیر خواست قرار شده همو مبلغی که هزینه شده طرف پرداخت کنه اما حالا پرداخت نکرده و جواب سربالا میده
آیا من میتونم از اینها شکایت کنم
آیا باید اینها خسارت بدهد برای پسرم یا خیر

  کارشناس بیمه
  11 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، شما می توانید از بیمه دانش آموزی استفاده کنید. و بعد اینکه امکان شکایت وجود دارد. ولی حتما با یک وکیل مشورت کنید.

آرش
08 خرداد 1401

با سلام و خسته نباشید خدمت شما
ببخشید اینجا گفتید که هزینه بیمه 10 هزار تومان هست ولی در مدرسه دخترم گفتن هزینه بیمه 30 هزار تومان بیارید
مدرسه حجاب در نسیم شهر لطفا رسیدگی کنید

  کارشناس بیمه
  08 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، این مبلغی بوده که پارسال اعلام کرده اند. می توانید به آموزش و پرورش برای شکایت مراجعه کنید.

غلامرضا حیدری
27 خرداد 1401

سلام. وقت تون بخیر.
ببخشید بنده همکار فرهنگی هستم و معلم. جدیدا متوجه شدم که دچار مقداری ناشنوایی هستم که پس از مراجعه به پزشک متخصص و معاینه و اقدامات لازم، تشخیص بر چسبندگی استخوانچه های گوش یا همون اتواسکلروز در دو گوش محرز شد. درمان اون هم جراحی هستش و گذاشتن قطعاتی در گوش.

سوال بنده این بود که آیا بیمه ی حوادث که ابتدای سال تحصیلی، برامون در نظر گرفته شد و هزینه ش از ما کسر گردیده، امکان پرداخت هزینه های درمانی ما را داره؟ و جزو تعهدات اون هست یا خیر؟
ممنونم از شما

  کارشناس بیمه
  31 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، در خصوص تعهداتش اطلاعاتی نداریم اما می توانید از مدیر یا سازمان آموزش و پرورش بپرسید.

س قاسمی
29 خرداد 1401

سلام خسته نباشید
پسرم در مدرسه در زنگ ورزش به همکلاسی خودش برخورد کرده و دوتا دندان دائمی جلو شکسته شده ، آیا بیمه دانش آموزی به غیر هزینه های درمان ، دیه دندون ها رو هم پرداخت میکنه؟؟؟
لطفا پاسخ بدین ممنونم

  کارشناس بیمه
  30 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، والا این را نمی دانیم. اینکه آیا به شکستگی دندان دیه هم می دهند یا خیر.

بتول
13 تیر 1401

سلام وقت بخیر ، نرخ بیمه دانش آموزی سال ۱۴۰۱-۱۴۰۲ چقدره؟

  کارشناس بیمه
  14 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، در سایت نوشته ایم. حدود 92 هزار تومان

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید