24 فروردین 1401

آتش سوزی عمدی چه علائم و ویژگی‌هایی دارد، مجازات حریق عمدی چیست؟

باورش سخت است؛ اینکه برخی حاضر باشند، فقط برای گرفتن خسارت از بیمه، اموال و ساختمان خود را به آتش بکشند. خبرهایش هم کم نیستند. خبرهای آتش سوزی، انواع ساختمان و زمین و خودرو که بعد از چند وقت، کارشناسان آتش نشانی و بیمه، علت را عمدی بودن بیان کرده‌اند. حالا می‌­تواند به دلیل گرفتن خسارت از بیمه باشد یا اینکه شخص به دلیل خصومت شخصی این کار را کرده باشد. هرچند دلیل اول یعنی بیشتر وجود دارد؛ اما بسیاری این نکته را نمی‌­دانند که کارشناسان بیمه و آتش نشانی به دقت مسئله آتش سوزی را کارشناسی کرده و راحت می‌­توانند عمدی بودن یا نبودن آن را تشخیص دهند. در صورتی آتش سوزی عمدی باشد، نه تنها هیچ خسارتی به فرد زیان دیده داده نمی­‌شود، بلکه از نظر حقوقی، مجرم است و مجازات می‌شود.

حریق عمدی مسئله‌­ای است که در چند سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است. آتش سوزی مراتع، ساختمان، خودرو و غیره که اخبار مرتبط به آن­ها در تمام خبرگزاری ها وجود دارد و به راحتی می‌­توانید مشاهده کنید. حالا اگر حریق عمدی اتفاق بیفتد، چه مجازاتی دارد؟ در ادامه این مطلب، در خصوص مجازات آش سوزی عمدی و تعلق گرفتن بیمه آتش سوزی را برای شما نوشته­‌ایم.

انواع آتش سوزی

وجود سه عامل هوا، جسم سوختنی و درجه حرارت باعث ایجاد حریق می­‌شوند. برای خاموش کردن آن باید حداقل یکی از این سه عامل از محیط  دور شود. تا زمانی که هر سه کنار هم هستند، آتش سوزی ادامه خواهد داشت. البته آتش سوزی به دو دسته تقسیم می‌­شوند که شامل موارد زیر است:

 • آتش سوزی عمدی که با هدف و انگیزه قبلی روی می­‌دهد.
 • حریق غیرعمدی که ناشی از خرابی تجهیزات اتفاق می­افتد، مانند مشکلی در سیم­‌کشی. (البته مشکل در سیم­‌کشی هم می‌تواند به صورت عمدی روی دهد. به این صورت که فرد با ایجاد مشکلی در سیم‌­کشی، باعث افزایش حرارت و آتش گرفتن آنها شود.)

دلایل ایجاد آتش سوزی

در حالت کلی چندین دلیل وجود دارد که باعث ایجاد حریق در ساختمان، زمین و خودرو می­‌شود. این دلایل شامل:

 • خطاهای انسانی یا بی احتیاطی مانند: سیگار، روشن گذاشتن اتو و غیره؛
 • اشکالات فنی در ساختار دستگاه‌­ها
 • حریق عمدی
 • پدیده‌­های طبیعی مانند زلزله یا رعدوبرق

آتش سوزی عمدی چیست؟

بر اساس قانون، حریق یا آتش سوزی عمدی شامل سوزاندن اموال منقول یا غیرمنقول خود یا بقیه به صورت آگاهانه، با انگیزه قبلی و قصد مجرمانه است. باید گفت که حریق عمدی از مصادیق تخریب به حساب می‌­آید؛ اما نکته اصلی این است که جرم آن سنگین­‌تر از تخریب است.

آتش سوزی ممکن است که به دلایلی اتفاق بیفتد؛ اما اگر عمدی بودن آن برای پلیس، کارشناس آتش نشانی و بیمه محرز شود، مجازات سنگینی دارد. حالا اگر این حریق به اموال دیگران هم آسیب برساند، مجازاتش سنگین­‌تر خواهد شد.

دلایل آتش سوزی عمدی چیست؟

این سوال وجود دارد که چرا برخی اقدام به ایجاد حریق عمدی می کنند؟ انگیزه و دلایل مختلفی برای این مسئله وجود دارند که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انگیزه­‌های مالی (دریافت خسارت از بیمه یا خسارت مالی از شخص دیگری که با آن خصومت شخصی دارد.)
 • دشمنی با دیگری (هدف انگیزه مالی نیست و فقط قصد تخریب اموال او را دارد.)
 • سرپوش گذاشتن بر جرمی دیگر
 • منحرف کردن پلیس از پیدا کردن سرنخ در خصوص جرم انجام شده

هر دلیلی داشته باشد، فرد مجرم است و از نظر قانونی با او برخورد خواهد شد. در حال حاضر، دریافت خسارت از بیمه مهم­ترین انگیزه آتش سوزی عمدی است.

علائم آتش سوزی عمدی

اولین گام بعد از خاموش شدن آتش، پیدا کردن علت آن است. در حریقی که به صورت عادی رخ دهد، آتش سوزی از یک نقطه شروع شده و به آرامی به دیگر نقاط سرایت خواهد کرد؛ اما در آتش سوزی عمدی، آتش به یکباره گسترش پیدا می کند. در حقیقت در حریق عادی، نقطه شروع دارای سوختگی بیشتری است و معمولاً در پایین­‌ترین سطح قرار دارد. همچنین اینکه یک کانون آتش سوزی وجود دارد؛ اما در حریق عمدی، چندین کانون وجود دارند و همچنین می‌­توان عاملی از آتش سوزی را در آن محل پیدا کرد.

 

آتش سوزی عمدی

علائم حریق عمدی و نحوه تشخیص آن

ویژگی های صحنه جرم حریق عمدی

ویژگی‌­هایی که نشان دهنده آتش سوزی عمدی هستند، شامل موارد زیر است:

 • حریق عمدی با یک عامل شتاب­‌دهنده‌­ای مانند: بنزین، گازوئیل، نفت و غیره آغاز می‌­شود؛ همچنین می­‌تواند اثری از کبریت یا فندک هم در نزدیکی آنجا مشاهده کرد.
 • در حریق می‌­توان بوی مواد سوختی از جمله نفت و بنزین را استشمام کرد.
 • وجود رنگ‌­های مختلف در حریق نشان‌دهنده عوامل آتش ­زا است. کارشناس با بررسی آن­ها و اظهارات افراد می‌­تواند متوجه عمدی یا غیرعمدی بودن آتش شود.
 • در حریق عمدی، بعضی از عوامل توسط افراد از بین می‌رود.
 • اتفاقات غیرمرتبط با آتش سوزی روی می­‌دهد. مانند ریزش آوار که دلیل آن ارتباطی با آتش سوزی ندارد.
 • اظهارات متناقض از شاهدها برای آتش سوزی ثبت می‌­شود.
 • عوامل غیرطبیعی می­‌توان نشان از عمدی بودن حریق و گسترش آن باشد.

در بررسی عمدی بودن یا نبودن آتش سوزی، در ابتدا کارشناسان آتش نشانی وارد عمل می‌­شوند. در صورتی که آن­ها عمدی بودن را تشخیص دهند، ضابطان قضایی (پلیس) برای بررسی و پیدا کردن مقصر و دلایل وارد عمل خواهند شد. پلیس با استفاده از کارشناسان و متخصص آشنا به حوزه آتش سوزی و با کمک آزمایشگاه و تجهیزات مرتبط، دلیل اصلی را پیدا و فرد یا افراد خاطی را بازدداشت خواهد کرد. باید گفت که در مواردی که حریق به صورت عمدی روی دهد، بیمه آتش سوزی به فرد متضرر پرداخت نخواهد شد.

آتش سوزی عمدی

مجازات آتش سوزی عمدی

مجازات آتش سوزی عمدی چیست؟

بر اساس قانون، هر کسی از روی عمد اموال منقول یا غیرمنقول دیگری را تخریب کند و آتش بزند، مجرم است و مجازات خواهد شد. بر اساس ماده 675 قانون مجازات اسلامی، هر کسی از روی عمد، اموالی مانند: کشتی، هواپیما، کارخانه، اموال و به طور کلی هر محل مسکونی برای سکنی یا محصول زراعی را آتش بزند، به 2 تا 5 سال حبس محکوم خواهد شد. همچنین بر اساس ماده 676 قانون مجازات اسلامی، هر کسی اموال منقول دیگری را آتش بزند، به تحمل 6 ماه تا 3 سال زندان محکوم خواهد شد.

 

در صورتی که فردی اموال خودش را آتش بزند و خسارتی به اموال دیگری وارد نکند و باعث ایجاد ترس و وحشت دیگران هم نشود، برای او جرم آتش سوزی عمدی لحاظ نمی‌شود و مجازاتی نخواهد داشت. فقط اینکه به دلیل عمدی بودن، بیمه خسارت او را جبران نمی‌کند.

دریافت خسارت آتش سوزی از بیمه

اگر منزل یا محل کار خود را بیمه آتش سوزی کرده باشید، می‌­توانید از بیمه، خسارت مالی را دریافت کنید. نکته مهم اینجاست که در صورتی که برای کارشناس بیمه آتش سوزی عمدی محرز شود، هیچگونه خسارتی پرداخت نخواهد شد. بیمه آتش سوزی خسارت­‌های مالی به ساختمان و تجهیزات را جبران می­کند. برای خرید بیمه آتش سوزی می‌­توانید از طریق بیمه دات کام اقدام کنید. بیمه دات کام یک سامانه خرید و مقایسه انواع بیمه نامه است که شرایط خرید را برای شما ساده کرده است.

 

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
04 مهر 1401 / بیمه آتش سوزی و زلزله

بیمه زلزله؛ سپری برای حفاظت از سرمایه شما در مناطق لرزه خیز

اگر در مناطق لرزه خیز ایران، زندگی می‌کنید و راه چاره‌ای برای حفظ سرمایه خود می‌خواهید؛ این مقاله را از دست ندهید!

31 شهریور 1401 / بیمه آتش سوزی و زلزله

صفر تا صد بیمه آتش سوزی: پوشش‌ها و انواع بیمه آتش سوزی

با خرید بیمه آتش سوزی و بهره بردن از پوشش‌های آن، اموال خود در مقابل خطرات و آسیب‌ها، حفاظت کنید. برای کسب اطلاعات جامع، این مقاله را از دست ندهید.

28 شهریور 1401 / بیمه آتش سوزی و زلزله

رانش زمین چیست؟ چه شهر‌هایی در معرض لغزش زمین هستند

استان‌های در معرض خطر رانش زمین، برای جبران خسارات ناشی از این حادثه، حتما این مقاله را بخوانند!

27 شهریور 1401 / بیمه آتش سوزی و زلزله

مزایا و پوشش‌های بیمه آتش سوزی سوله + راهنمای کامل خرید

بیمه آتش سوزی انواع مختلفی دارد که در این مطلب سعی داریم درباره بیمه آتش سوزی سوله توضیحاتی دهیم.

25 شهریور 1401 / بیمه آتش سوزی و زلزله

پروژه های عمرانی چیست+ انواع قرارداد و ارکان پروژه عمرانی

اگر می‌خواهید در خصوص انواع پروژه های ساخت و ساز، اطلاعات کاملی کسب کنید و ارکان اصلی این پروژه‌ها را بشناسید، این مقاله را بخوانید!

24 شهریور 1401 / بیمه آتش سوزی و زلزله

بیمه ترکیدگی لوله آب و مسئولیت ناشی از آن

اگر ترس ترکیدن لوله آب و وارد شدن خسارت به ساختمان خود و همسایه‌تان را دارید، راهکار این مقاله را جدی بگیرید!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
فرهاد
19 آذر 1400

در حادثه انفجار ملک شائبه این وجود دارد که یکی از همسایه به عمد واحدشو منفجر کرده ولی هنوز در دادگاه احراز نشده و باعث آسیب به چند واحد شده آیا من میتونم به خاطر آسیبی که به واحدم زده شده از بیمه اتش سوزی واحد خودم استفاده کنم؟و از اصل جانشینی استفاده کنم برای ریکاوری مبلغ توسط شرکت بیمه از مقصر حادثه یا نه؟

  کارشناس بیمه
  28 آذر 1400

  سلام دوست عزیز، بهتر است که تا دریافت نتیجه دادگاه صبر کنید؛ اما برای پاسخ دقیق لازم است که حتما به واحد خسارت شرکت بیمه گر خود مراجعه کنید. به هر حال هر کدام قوانین مخصوص به خود را دارند.

سلامتی
11 دی 1400

سلام ما خونه همسایمون بچه هاشون با کبریت بازی میکردن، بعد متاسفانه آتش سوزی روی داد که به خونه ما هم آسیب وارد شد. حالا الان میتونم از بیمه خسارت بگیرم؟

  کارشناس بیمه
  11 دی 1400

  سلام دوست عزیز، بخشی از این مساله جنبه حقوقی دارد که شما می توانید از همسایه خود شکایت کرده و خسارت دریافت کنید و او بیشتر باید به فکر بیمه آتش سوزی باشد؛ اما برای دریافت پاسخ دقیق اگر بیمه آتش سوزی دارید، با شرکت بیمه گر خود تماس بگیرید.

کارشناس بیمه
18 دی 1400

سلام بابک عزیز بله با توجه به ارزش اثاثیه که در بیمه نامه آتش سوزی منزل خود ذکر کرده اید، می توانید با توجه به نظر کارشناس ارزیاب بیمه آتش سوزی از شرکت بیمه خسارت آتش سوزی منزل خود را دریاف نمایید.

سمیه امامی
07 خرداد 1401

میخام بیمه آتش سوزی بگیرم بهترین بیمه آتش سوزی چیه میگید لطفا

  کارشناس بیمه
  08 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، همه شرکت ها خوب هستند. به شرایط شما بستگی دارد. برای دریافت مشاوره بهتر با بیمه دات کام تماس بگیرید.

سماواتی
08 خرداد 1401

سلام مجازات آتش سوزی عمدی فقط مربوط به پرداخت خسارت است؟

  کارشناس بیمه
  08 خرداد 1401

  سلام در این خصوص اطلاعی نداریم.

بهزاد غفاری
11 خرداد 1401

آقا یه سوال جرم آتش سوزی عمدی خانه چیه؟ میفهمه بیمه که داستان الکیه؟

  کارشناس بیمه
  11 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، مجازاتش را قانون تعیین میکند، البته حداقل هایی مشخص است. بعد اینکه بیمه متوجه الکی بودن خواهد شد.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید