28 آبان 1400

آتش سوزی عمدی چه علائم و ویژگی‌هایی دارد، مجازات حریق عمدی چیست

باورش سخت است؛ اینکه برخی حاضر باشند، فقط برای گرفتن خسارت از بیمه، اموال و ساختمان خود را به آتش بکشند. خبرهایش هم کم نیستند. خبرهای آتش سوزی، انواع ساختمان و زمین و خودرو که بعد از چند وقت، کارشناسان آتش نشانی و بیمه، علت را عمدی بودن بیان کرده‌اند. حالا می‌­تواند به دلیل گرفتن خسارت از بیمه باشد یا اینکه شخص به دلیل خصومت شخصی این کار را کرده باشد. هرچند دلیل اول یعنی بیشتر وجود دارد؛ اما بسیاری این نکته را نمی‌­دانند که کارشناسان بیمه و آتش نشانی به دقت مسئله آتش سوزی را کارشناسی کرده و راحت می‌­توانند عمدی بودن یا نبودن آن را تشخیص دهند. در صورتی آتش سوزی عمدی باشد، نه تنها هیچ خسارتی به فرد زیان دیده داده نمی­‌شود، بلکه از نظر حقوقی، مجرم است و مجازات می‌شود.

حریق عمدی مسئله‌­ای است که در چند سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است. آتش سوزی مراتع، ساختمان، خودرو و غیره که اخبار مرتبط به آن­ها در تمام خبرگزاری ها وجود دارد و به راحتی می‌­توانید مشاهده کنید. حالا اگر حریق عمدی اتفاق بیفتد، چه مجازاتی دارد؟ در ادامه این مطلب، در خصوص مجازات آش سوزی عمدی و تعلق گرفتن بیمه آتش سوزی را برای شما نوشته­‌ایم.

انواع آتش سوزی

وجود سه عامل هوا، جسم سوختنی و درجه حرارت باعث ایجاد حریق می­‌شوند. برای خاموش کردن آن باید حداقل یکی از این سه عامل از محیط  دور شود. تا زمانی که هر سه کنار هم هستند، آتش سوزی ادامه خواهد داشت. البته آتش سوزی به دو دسته تقسیم می‌­شوند که شامل موارد زیر است:

 • آتش سوزی عمدی که با هدف و انگیزه قبلی روی می­‌دهد.
 • حریق غیرعمدی که ناشی از خرابی تجهیزات اتفاق می­افتد، مانند مشکلی در سیم­‌کشی. (البته مشکل در سیم­‌کشی هم می‌تواند به صورت عمدی روی دهد. به این صورت که فرد با ایجاد مشکلی در سیم‌­کشی، باعث افزایش حرارت و آتش گرفتن آنها شود.)

دلایل ایجاد آتش سوزی

در حالت کلی چندین دلیل وجود دارد که باعث ایجاد حریق در ساختمان، زمین و خودرو می­‌شود. این دلایل شامل:

 • خطاهای انسانی یا بی احتیاطی مانند: سیگار، روشن گذاشتن اتو و غیره؛
 • اشکالات فنی در ساختار دستگاه‌­ها
 • حریق عمدی
 • پدیده‌­های طبیعی مانند زلزله یا رعدوبرق

آتش سوزی عمدی چیست؟

بر اساس قانون، حریق یا آتش سوزی عمدی شامل سوزاندن اموال منقول یا غیرمنقول خود یا بقیه به صورت آگاهانه، با انگیزه قبلی و قصد مجرمانه است. باید گفت که حریق عمدی از مصادیق تخریب به حساب می‌­آید؛ اما نکته اصلی این است که جرم آن سنگین­‌تر از تخریب است.

آتش سوزی ممکن است که به دلایلی اتفاق بیفتد؛ اما اگر عمدی بودن آن برای پلیس، کارشناس آتش نشانی و بیمه محرز شود، مجازات سنگینی دارد. حالا اگر این حریق به اموال دیگران هم آسیب برساند، مجازاتش سنگین­‌تر خواهد شد.

دلایل آتش سوزی عمدی چیست؟

این سوال وجود دارد که چرا برخی اقدام به ایجاد حریق عمدی می کنند؟ انگیزه و دلایل مختلفی برای این مسئله وجود دارند که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انگیزه­‌های مالی (دریافت خسارت از بیمه یا خسارت مالی از شخص دیگری که با آن خصومت شخصی دارد.)
 • دشمنی با دیگری (هدف انگیزه مالی نیست و فقط قصد تخریب اموال او را دارد.)
 • سرپوش گذاشتن بر جرمی دیگر
 • منحرف کردن پلیس از پیدا کردن سرنخ در خصوص جرم انجام شده

هر دلیلی داشته باشد، فرد مجرم است و از نظر قانونی با او برخورد خواهد شد. در حال حاضر، دریافت خسارت از بیمه مهم­ترین انگیزه آتش سوزی عمدی است.

علائم آتش سوزی عمدی

اولین گام بعد از خاموش شدن آتش، پیدا کردن علت آن است. در حریقی که به صورت عادی رخ دهد، آتش سوزی از یک نقطه شروع شده و به آرامی به دیگر نقاط سرایت خواهد کرد؛ اما در آتش سوزی عمدی، آتش به یکباره گسترش پیدا می کند. در حقیقت در حریق عادی، نقطه شروع دارای سوختگی بیشتری است و معمولاً در پایین­‌ترین سطح قرار دارد. همچنین اینکه یک کانون آتش سوزی وجود دارد؛ اما در حریق عمدی، چندین کانون وجود دارند و همچنین می‌­توان عاملی از آتش سوزی را در آن محل پیدا کرد.

 

آتش سوزی عمدی

علائم حریق عمدی و نحوه تشخیص آن

ویژگی های صحنه جرم حریق عمدی

ویژگی‌­هایی که نشان دهنده آتش سوزی عمدی هستند، شامل موارد زیر است:

 • حریق عمدی با یک عامل شتاب­‌دهنده‌­ای مانند: بنزین، گازوئیل، نفت و غیره آغاز می‌­شود؛ همچنین می­‌تواند اثری از کبریت یا فندک هم در نزدیکی آنجا مشاهده کرد.
 • در حریق می‌­توان بوی مواد سوختی از جمله نفت و بنزین را استشمام کرد.
 • وجود رنگ‌­های مختلف در حریق نشان‌دهنده عوامل آتش ­زا است. کارشناس با بررسی آن­ها و اظهارات افراد می‌­تواند متوجه عمدی یا غیرعمدی بودن آتش شود.
 • در حریق عمدی، بعضی از عوامل توسط افراد از بین می‌رود.
 • اتفاقات غیرمرتبط با آتش سوزی روی می­‌دهد. مانند ریزش آوار که دلیل آن ارتباطی با آتش سوزی ندارد.
 • اظهارات متناقض از شاهدها برای آتش سوزی ثبت می‌­شود.
 • عوامل غیرطبیعی می­‌توان نشان از عمدی بودن حریق و گسترش آن باشد.

در بررسی عمدی بودن یا نبودن آتش سوزی، در ابتدا کارشناسان آتش نشانی وارد عمل می‌­شوند. در صورتی که آن­ها عمدی بودن را تشخیص دهند، ضابطان قضایی (پلیس) برای بررسی و پیدا کردن مقصر و دلایل وارد عمل خواهند شد. پلیس با استفاده از کارشناسان و متخصص آشنا به حوزه آتش سوزی و با کمک آزمایشگاه و تجهیزات مرتبط، دلیل اصلی را پیدا و فرد یا افراد خاطی را بازدداشت خواهد کرد. باید گفت که در مواردی که حریق به صورت عمدی روی دهد، بیمه آتش سوزی به فرد متضرر پرداخت نخواهد شد.

آتش سوزی عمدی

مجازات آتش سوزی عمدی

مجازات آتش سوزی عمدی چیست؟

بر اساس قانون، هر کسی از روی عمد اموال منقول یا غیرمنقول دیگری را تخریب کند و آتش بزند، مجرم است و مجازات خواهد شد. بر اساس ماده 675 قانون مجازات اسلامی، هر کسی از روی عمد، اموالی مانند: کشتی، هواپیما، کارخانه، اموال و به طور کلی هر محل مسکونی برای سکنی یا محصول زراعی را آتش بزند، به 2 تا 5 سال حبس محکوم خواهد شد. همچنین بر اساس ماده 676 قانون مجازات اسلامی، هر کسی اموال منقول دیگری را آتش بزند، به تحمل 6 ماه تا 3 سال زندان محکوم خواهد شد.

 

در صورتی که فردی اموال خودش را آتش بزند و خسارتی به اموال دیگری وارد نکند و باعث ایجاد ترس و وحشت دیگران هم نشود، مجازاتی نخواهد داشت. فقط اینکه به دلیل عمدی بودن، بیمه خسارت او را جبران نمی‌کند.

دریافت خسارت آتش سوزی از بیمه

اگر منزل یا محل کار خود را بیمه آتش سوزی کرده باشید، می‌­توانید از بیمه، خسارت مالی را دریافت کنید. نکته مهم اینجاست که در صورتی که برای کارشناس بیمه آتش سوزی عمدی محرز شود، هیچگونه خسارتی پرداخت نخواهد شد. بیمه آتش سوزی خسارت­‌های مالی به ساختمان و تجهیزات را جبران می­کند. برای خرید بیمه آتش سوزی می‌­توانید از طریق بیمه دات کام اقدام کنید. بیمه دات کام یک سامانه خرید و مقایسه انواع بیمه نامه است که شرایط خرید را برای شما ساده کرده است.

 

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
28 آبان 1400 / اطلاعات بیمه ای / بیمه آتش سوزی و زلزله

آتش سوزی عمدی چه علائم و ویژگی‌هایی دارد، مجازات حریق عمدی چیست

تمام ویژگی‌هایی که یک آتش سوزی عمدی دارد. مجازات مقصر حریق عمدی چیست؟ همه این اطلاعات را در این مقاله بخوانید.

13 آبان 1400 / اطلاعات بیمه ای / بیمه آتش سوزی و زلزله

9 نکته طلایی برای خرید بهترین بیمه آتش سوزی که باید بدانید!

تمام نکات و شرایطی که برای انتخاب یک بیمه آتش سوزی باید بدانیم تا بهترین و ارزان‌ترین بیمه را انتخاب کنیم!

09 آبان 1400 / اطلاعات بیمه ای / بیمه آتش سوزی و زلزله

بیمه سرقت منزل: حامی امنیت خانه و خاطر شما در برابر دزدی!

با خرید بیمه سرقت، همیشه یک قدم از سارقان جلوتر باشید. با استفاده از پوشش‌های بیمه سرقت، برای خود و اموال خود آسودگی خاطر رقم بزنید!

04 آبان 1400 / اطلاعات بیمه ای / بیمه آتش سوزی و زلزله

پوشش خسارت جنگ و اعتراضات: پوششی عجیب اما کاربردی بیمه

شرایط پوشش دهی خسارت جنگ و اعتراضات در انواع بیمه ها نظیر بیمه آتش سوزی و بیمه بدنه ماشین را در اینجا بخوانید.

20 مهر 1400 / اطلاعات بیمه ای / بیمه آتش سوزی و زلزله

بیمه خانه: کلید آسودگی خیال شما بابت خسارات آتش‌سوزی یا سرقت

تمام پوشش‌ها و خدماتی که بیمه خانه ارائه می‌دهد تا منزل شما از حوادثی مانند زلزله و آتش سوزی در امان بماند.

26 مرداد 1400 / بیمه آتش سوزی و زلزله

ارزیابی خسارت آتش سوزی چگونه انجام می گیرد؟+ راهنمای کامل دریافت خسارت

با خاموش شدن شعله‌های آتش خسارت ناشی از آتش‌سوزی به پایان نمی‌رسد! برای قربانیانی که در آتش‌سوزی گرفتار شده یا تحت تأثیر آن قرار گرفته‌اند، چه در خانه و چه

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید