16 دی 1401

انواع کرونا: علائم، کشور مبدا هر نوع کووید 19 و تاثیر واکسیناسیون

ویروس کرونا در اوایل سال 2020 برای اولین بار در استان ووهان چین شیوع پیدا کرد. این ویروس، در کمتر از شش ماه به یک پاندمی جهانی تبدیل شد. کرونا ویروس‌ها، دارای یک ژنوم RNA دو رشته‌ای ساده هستند. ساختار ژنتیکی آن‌ها نیز مانند سایر ویروس‌ها دچار جهش می‌شود. این ویروس در طی این مدت، جهش‌های متفاوتی داشته است. به ویروس‌های جهش یافته «سویه» یا «واریانت» می‌گویند. اگر مایلید با انواع کرونا آشنا شوید با ما همراه باشید.

ویروس کرونا چیست؟

انواع کرونا ویروس‌ها، عضو خانواده‌ی ویروسی «کرونا ویریده »هستند که به معنای «ویروس تاج‌دار» است. این ویروس قبلا به شکل بیماری‌های سارس و مِرس هم در جهان شایع شده بود. البته باید گفت که این ویروس برای جهان جدید نیست؛ اما برای انسان‌های نوعی جدید به حساب می‌آید. ویروسی که در حال حاضر در دنیا همه‌گیر شده با نام کووید-۱۹ با عنوان علمی سارس-کرونای-۲ شناخته می‌شود. سارس کرونای ۲ را به ویروس کرونای سندروم حاد تنفسی ۲، معنا کرده‌اند. این ویروس از طریق ایجاد عفونت در دستگاه تنفسی، فرد را بیمار می‌کند. کروناها می‌توانند طیفی از یک سرماخوردگی معمولی تا عفونت شدید ریه را در افراد بوجود آورند. این ویروس همچنین عامل ایجاد بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان است. بیماری کوید از طریق قطرات تنفسی فرد بیمار به افراد دیگر منتقل می‌شود.

انواع کرونا

همانطور که در بالا اشاره شد، کروناها نوعی پروتئین آر ان ای هستند. آر ان ای‌ها ساختارهای مرده‌ای هستند که در صورت ورود به بدنِ میزبان، امکان حیات پیدا می‌کنند. این آر ان ای‌ها در بدن افرادِ مختلف به مرور زمان دچار جهش می‌شوند. ویروس کرونا طی چند سال گذشته هزاران بار جهش یافته است. طبق نظر سازمان جهانی بهداشت، بسیاری از این تغییرات تاثیر چندانی بر ویژگی‌های ویروس نداشتند. در نتیجه بسیاری از این ویروس‌های جهش‌یافته از بین رفتند. در بین این جهش‌ها تعداد کمی از این ویروس‌ها قابلیت زنده ماندن یا فرار از دستگاه ایمنی را پیدا کردند. این دسته بعد از تکثیر، انواع کرونا را بوجود آوردند.

سویه‌های اصلی کرونا

سویه‌های اصلی کوید ۱۹ شامل: آلفا، بتا، گاما و دلتا هستند که بیشترین نگرانی را در دنیا ایجاد کرده‌اند. سویه آلفا، برای اولین بار در انگلستان و سویه بتا در آفریقای جنوبی همه‌گیر شدند. واریانت گاما و دلتا نیز به ترتیب در برزیل و هندوستان شایع شدند. این سویه‌ها خیلی سریع‌تر انتقال می‌یابند. شدت علائم بیماری در افراد وخیم‌تر است و همچنین اثر واکسن‌ها را کمتر می‌کنند. به همین دلیل سازمان جهانی بهداشت، این چهار واریانت را «نگران کننده» اعلام کرده است.

انواع ویروس سارس-کوو-2

انواع کرونا به دو دسته کلی تقسیم می‌شود:

 1. ویروس‌هایی که نگرانی ایجاد کرده‌اند
 2. ویروس‌هایی که مورد توجه هستند
انواع کرونا

انواع ویروس کوید ۱۹

ابتدا ویروس‌ها رو بر اساس نام کشور مبدا نام‌گذاری می‌کردند. اما اینکار موجب اختلافات شدید بین کشورها شد. در نهایت سازمان جهانی بهداشت تصمیم گرفت با استفاده از الفبای یونانی سویه‌های مختلف کرونا را نام‌گذاری کرده است.

شاخص‌هایی که در تقسیم‌بندی انواع کرونا مهم هستند

برای سنجش تغییرات انواع کرونا، متخصصان از «شاخص‌‌های اهمیت» زیر استفاده می‌کنند:

 • افزایش قابلیت انتقال ویروس
 • افزایش عوارض و صدمه زدن ویروس به میزبان
 • توانایی مخفی ماندن یا فرار از دستگاه ایمنی
 • افزایش میزان مرگ‌ومیر
 • افزایش امکان مخفی ماندن در آزمایش‌های تشخیصی
 • کاهش حساسیت به داروهای ضد ویروس
 • کاهش حساسیت به آنتی‌بادی‌های خنثی کننده یا درمانی
 • توانایی آلوده کردن افراد واکسینه شده
 • افزایش خطر در ایجاد شرایط خاص مانند: سندروم التهابی سراسری یا کووید مزمن
 • افزایش آسیب‌پذیری گروه‌های خاص جمعیتی یا بالینی، مانند کودکان یا افراد که دارای نقص ایمنی هستند.

ویروس‌های نگران کننده

این ویروس‌ها به شرح زیر است:

نام ویروس نام علمی کشور مبدا
آلفا B.1.1.7 انگلستان
بتا B.1.351 آفریقای جنوبی
گاما P.1 برزیل
دلتا B.1617.2 هند

سویه آلفا کرونا انگلیسی

این ویروس در اکتبر سال 2020 در منطقه کنت در جنوب شرق انگلستان کشف شد. برای همین در ابتدا کرونای انگلیسی نام داشت. سرعت و قدرت انتشار آلفا 40 تا 80 درصد از ویروس اولیه بیشتر است که این واریانت تا ماه می 2021 در سراسر انگلستان و 12 کشور دیگر شیوع پیدا کرد. این سویه یک جهش E484K هم داشت. این جهش در بین مردم بومی ایالت اورگن آمریکا و تعداد اندکی از مردم انگلستان مشاهده شد. از علائم شایع این سویه سرفه، خستگی، درد عضلانی، گلودرد و تب درد است. همچنین اینکه احتمال از دست رفتن حس چشایی و بویایی هم وجود دارد. البته شایع‌ترین علامت ابتلا به کرونای انگلیسی، درگیری ریه در مدت سه روز همراه با مشکلات حاد تنفسی و سرفه‌های پشت سر هم و احساس تنگی نفس است. از عوارض این سویه، از دست دادن وزن زیاد، افسردگی و بی‌اشتهایی خواهد بود.

امیکرون جدیدترین سویه کرونا. در مورد این ویروس خطرناک چه می‌دانید؟ برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله امیکرون مراجعه نماید.

سویه بتا

این واریانت در 18 دسامبر 2020 در خلیج نلسون ماندلا کشور آفریقای جنوبی، شناخته شد. برای همین به این نوع، کرونای آفریقایی هم می‌گویند. قدرت آسیب‌زنندگی این سویه، شبیه واریانت آلفا است. ظهور این ویروس برای دنیا نگران کننده بود. زیرا از یک طرف، قابلیت بالایی در مبتلا کردن افراد جوان و سالم داشت، از طرف دیگر  اثربخشی درمان با آنتی بادی تولید شده در اثر بیماری یا واکسن و آنتی بادی‌های مونوکلونال را کاهش می‌داد. این واریانت بجز آفریقای جنوبی در 30 کشور دیگر دنیا پخش شد. علائم این سویه شامل سردرد مزمن، گلودرد و آبریزش بینی است.

سویه گاما

این سویه در ژانویه 2021 در میان مسافران برزیلی که به ژاپن سفر کرده بودند، شناسایی شد. گونه گاما، همچون سویه بتا اثربخشی آنتی بادی‌ها را به طور متوسط کاهش می‌دهد. از این رو، در برابر واکسیناسیون مقاومت بالایی دارد. این واریانت در ایالت آمازوناس برزیل، کشور کره جنوبی و آمریکا شیوع یافت.

سویه دلتا کرونا هندی

این سویه برای نخستین بار در اکتبر 2020 در هندوستان مشاهده شد.  کرونا دلتا نسبت به سه واریانت دیگر همه‌گیری بیشتر و شدیدتری داشته است. در بین انواع کرونا، کرونا دلتا 60 درصد از آلفا سریعتر منتشر می‌شود. دلتا ویروس علاوه بر هندوستان و انگلستان در 90 کشور دیگر شایع شد. علائمی که سویه دلتا در افراد ایجاد می‌کند، کمی متفاوت است. این گونه در ژوئن 2021 دچار یک جهش K417N شد. این جهش به نام دلتا پلاس معروف است. علائم این بیماری شامل آبریزش بینی، سردرد، گلودرد و تب است. البته از دست دادن حس چشایی و بویایی در این نوع سویه وجود ندارد. نکته اصلی اینجاست که این سویه در ابتدا 4 روز باعث درگیری ریه فرد شده و بعد از مدت تسکین می‌یابد؛ اما بازدوباره حمله خود را آغاز خواهد کرد.

 

 سویه امیکرون

امیکرون سویه جدیدی از کرونا است که شروع آن از آفریقای جنوبی بود و تاکنون کشورهای زیادی از جمله ایران هم افرادی به آن هم مبتلا شده‌اند. امیکرون سرعت انتشار بالایی دارد؛ اما مرگ و میر آن نسبت به بقیه کمتر است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص امیکرون، مقاله «امیکرون چیست» بیمه دات کام را مطالعه کنید.

ویروس‌هایی که مورد توجه هستند

این ویروس‌ها به شرح زیر است:

نام ویروس نام علمی کشور مبدا
اپسیلون B.1.427/B.1.429 ایالات متحده آمریکا
زِتا P.2 برزیل
اِتا B.1.525 چندین کشور
تِتا P.3 فیلیپین
آیوتا B.1.526 ایالات متحده آمریکا
کاپا B.1.617.1 هند
لامبدا C.37 پرو
مو B.1.621 کلمبیا

 

سویه اپسیلون

این سویه در اواخر سال 2020 در ایالت کالیفرنیای کشور آمریکا شایع شد. پژوهش‌های مقدماتی این گونه را 20 درصد از گونه‌های قبلی مسری‌تر ارزیابی کرند. اصلی‌ترین نگرانی متخصصان به جهش‌های اپسیلون برمی‌گردد. این گونه، سه جهش روی شاخک پروتئینی خود دارد. ویروس به کمک این شاخک‌ها به سلول‌های بدن وصل و وارد آن می‌شود. واکسن‌های فایزر مدرنا، مجهز به پیام‌رسان آر‌ان‌ای هستند که دقیقا همین شاخک پروتئینی را در بدن ایجاد می‌کنند. این شاخک‌ها به سیستم ایمنی بدن آموزش می‌دهند که پادتن‌ها و سلول‌های مصون‌کننده را برای مقابله با ویروس بسازد. این جهش‌ها ممکن است اثرگذاری این واکسن‌ها را کمتر کند.

سویه زِتا

این واریانت در ریودوژانیرو برزیل شایع شد. در نوامبر 2020 به علت افزایش مبتلایان توسط سازمان جهانی بهداشت در دسته «مورد توجه» قرار گرفت. زتا ویروس به علت کاهش در موارد ابتلا و … در جولای 2021 از «لیست مورد توجه» WHO خارج شد.

سویه اِتا (ایتا)

اولین موارد ابتلا در دسامبر 2020 در بریتانیا و نیجریه مشاهده شد. این واریانت از مارس 2021 در 23 کشور شناسایی شد. این سویه به لحاظ جهش ژنتیکی بسیار به آلفا، گاما و بتا شبیه است. در حال حاضر مطالعات بر روی این گونه ادامه دارد.

سویه تتا

این گونه برای اولین بار در فوریه 2021 در فلیپین مشاهده شد. یک مسافر این گونه را در مارس 2021 به ژاپن برد. این گونه نسبت به آنتی‌بادی های مصون‌کننده بسیار مقاوم هستند.

سویه آیوتا

آیوتا برای اولین بار در نوامبر 2020 در نیویورک شناسایی شد. این جهش به فرار ویروس از چنگ آنتی‌بادی‌ها کمک می‌کند. همچنین موجب اتصال محکم‌تر ویروس به سلول‌های انسانی می‌شود. این گونه در 48 ایالت آمریکا و 18 کشور دیگر شایع شده است.

سویه کاپا

این نوع از کرونا در دسامبر 2020 در هندوستان شناسایی شد. از زمان شناسایی تا مارس 2021 نیمی از ویروس‌هایی که از هند به سایر کشورها منتقل می‌شد از این گونه بودند.

سویه لامبدا

لامبدا، اولین بار در اوت 2020 در پرو مشاهده شد. خطرناکی این گونه به میزان شیوع و مقاومت آن در مقابل آنتی‌بادی‌های مصون کننده برمی‌گردد. هم اکنون 30 کشور با کرونا لامبدا درگیر هستند. همچنین شواهد نشان می‌دهد این واریانت نسبت به آلفا/گاما مقاوم‌تر و میزان درگیری عفونی که در بدن بیمار ایجاد می‌کند، بیشتر و خطرناک‌تر است.

سویه مو

مو «Mu» برای اولین بار در ژانویه 2021 در کلمبیا مشاهده شد. این سویه در آمریکای جنوبی و بخش‌هایی از اروپا هم شیوع پیدا کرد. این واریانت بخاطر مقاومتی که نسبت به واکسن دارد توسط WHO مورد توجه قرار گرفت.

علائم کرونا

علائم زیر در انواع کرونا رایج است:

 • تب
 • آبریزش بینی
 • سردرد
 • گلودرد
 • از دست دادن حس چشایی و بویایی
 • سرفه کردن
 • درد عضله یا بدن
 • خستگی
 • تنگی نفس
 • اسهال
 • حالت تهوع یا استفراغ

چه واریانت‌هایی در ایران شیوع یافت؟

طبق اعلام منابع رسمی از بین انواع کرونا واریانت‌های آلفا و دلتا بیشتر از سایر گونه‌ها در ایران شایع شد.

آیا واکسن‌ها برای انواع کرونا موثر هستند؟

مطالعات نشان می‌دهد که خوشبختانه واکسن‌های فعلی بر انواع کرونا همچنان موثر هستند. البته لازم به ذکر است که شیوع سویه‌های جدید از میزان اثربخشی واکسن‌ها کاسته است. آمار بستری و حتی مرگ در افراد واکسینه شده مبتلا به گونه‌های جدید افزایش یافته است. افرادی که فقط یک بار واکسن زده‌اند بیشتر از سایرین در معرض خطر هستند. گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا این نتایج را تایید می‌کند.

انواع کرونا

واکسیناسیون کرونا ویروس

برای مطلع شدن از آخرین اخبار کرونا ویروس در ایران و جهان این مقاله را بخوانید.

 

خرید بیمه کرونا

کووید 19 از ابتدای شیوع تا به امروز هزاران تغییر ژنتیکی داشته است. انواع کرونا و شناسایی جهش‌های آن به عنوان یک دغدغه جهانی مورد توجه پژوهشگران قرار گرفت. در این مقاله به معرفی گونه‌های مختلف کرونا، مبدا ظهور و وضعیت شیوع آن در دنیا پرداختیم. در نهایت نیز از نتایج مطالعات مربوط به اثر واکسن‌ها بر این سویه‌ها گفتیم. با توجه به اینکه هزینه‌ی درمان این بیماری بسیار بالاست ما به شما خرید بیمه کرونا را برای خود و عزیزانتان، پیشنهاد می‌دهیم . این خدمت در صفحه محصولات بیمه دات کام به شما عرضه می‌شود. پس زمان را از دست ندهید و همین الان برای خرید اقدام کنید. همچنین اگر در این‌باره هر سوالی دارید، می‌توانید در انتهای همین مطلب مطرح کنید تا کارشناسان ما شما را در اسرع وقت راهنمایی کنند.

 

 • + ویروس کرونا چیست؟
 • + سویه‌های اصلی کرونا کدام سویه ها هستند؟
 • + ویروس امیکرون چیست؟
آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
17 دی 1401 / بیمه کرونا

امیکرون: خطرناک‌ترین جهش کرونا تا به امروز

کرونا با سویه امیکرون خطرناک‌تر به نظر می‌رسد. اگر می‌خواهید در مورد این جهش جدید بیشتر بدانید این مقاله را بخوانید!

16 دی 1401 / بیمه کرونا

انواع واکسن کرونا+ عوارض و اقدامات قبل و بعد تزریق واکسن‌های کووید19

مبارزه با بیماری همه گیر COVID-19 یک اولویت اصلی در تحقیقات پزشکی است. صدها سازمان در حال کار  روی نوآوری‌هایی برای کاهش تأثیر SARS-CoV-2- ( عامل اصلی ابتلا و انتقال) ویروس کرونا هستند.

16 دی 1401 / بیمه کرونا

انواع کرونا: علائم، کشور مبدا هر نوع کووید 19 و تاثیر واکسیناسیون

اطلاعات کامل در مورد انواع کرونا و مبدا شکل گیری آن‌ها را به همراه علائم هر کدام در این مقاله بخوانید!

15 دی 1401 / بیمه کرونا

بیمه کرونا ی سامان، سپر ضدضربه شما برای شکست کووید۱۹

در دوران همه گیری ویروس کرونا، خرید بیمه کرونای سامان یکی از اقدامات جالب توجهی به شمار می آید تا شما ضمن خدمات بیمه ای خود بتوانید از پوشش ها و مزیت های چشمگیر شرکت بیمه گر سامان به خوبی استفاده کنید. بیمه کرونا حامی و پشتیبان شما در ایام کرونایی است تا اندکی از فشارهای شما را التیام بخشد.

15 دی 1401 / بیمه کرونا

آبله میمونی؛ جایگزین کووید 19 می‌شود؟

مرگِ اولین چینی در اثر ابتلا به آبله‌ی میمونی، این کشور را مهد بیماری‌های واگیر دار کرده که در زیر سایه کرونا، به جان انسان‌ها افتاده است! حال بگذریم از این که کرونا

14 دی 1401 / بیمه کرونا

آخرین اخبار کرونا در ایران و جهان + وضعیت شهر‌های ایران

جدیدترین اخبار کرونا را در این مقاله را اینجا بخوانید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
فارسان
31 خرداد 1401

الان کرونا جدید چی اومده تو بازار؟

  کارشناس بیمه
  01 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، جنس که نیست بگوییم به بازار می آید؛ اما هنوز سویه هاش هست.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید