14 خرداد 1401

قارچ سیاه: علایم، انواع، عوارض و درمان این ویروس عفونی کرونا

این روزها COVID-19 منجر به افزایش موارد عفونت قارچی کشنده به نام موکورمیکوزیس است که در بین مردم به عنوان “قارچ سیاه” شناخته می‌شود. این عفونت به همان اندازه خطرناک است که رسانه‌ها آن را به تصویر کشیده‌اند؛ اما روایت‌های متعددی در مورد منابع احتمالی عفونت و درمان بیماری قارچ سیاه در رسانه‌های اجتماعی منتشر می‌شود.
همه اطلاعات و آمارها بر اساس اطلاعات عمومی موجود در زمان انتشار است. برخی از اطلاعات ممکن است قدیمی باشند.
سیستم ایمنی بدن ما معمولاً با این دست از قارچ‌ها مقابله کرده و آن را شکست می‌دهد، اما دیابت، COVID-19 و درمان با استروئید می‌تواند ایمنی فرد را تا حدی تضعیف کند که این میکروارگانیسم ها بتوانند جای پای خود را در بدن محکم کنند.

بیماری قارچ سیاه چیست؟

این بیماری که به دنبال کرونای منحوس ورد زبان جهانیان است، قارچ سیاه نام دارد.  عامل این بیماری کپک موکور است.این کپک معمولا در خاک، گیاهان،کود حیوانی، میوه‌ها و سبزیجات فاسد وجود دارد. موکورمایکوزیس یا همان کپک موکور در اغلب کشورها از جمله: استرالیا،هند و آمریکا مشاهده شده است. این عفونت می‌تواند در بیمارستان‌ها از بیماران آسیب پذیر پیوندی (وقتی که کپک‌ها روی ملحفه بیمارستان قرار می‌گیرند) از طریق سیستم‌های تهویه منتقل شود.

دلیل بروز قارچ سیاه

عامل اصلی این بیماری هاگ هایی هستند که در هوای آلوده پخش می شوند. این هاگ به راحتی می­توانند وارد بدن فرد با سیستم ایمنی ضعیف شوند و او را مریض کنند. در حقیقت انواع کپک­‌های خاص عامل اصلی بروز این بیماری هستند.

قارچ سیاه کرونا چیست؟

عفونت‌های قارچی، از جمله قارچ سیاه، آسپرژیلوز و کاندیدیاز در بیمارانی  گزارش شده است که به کویید 19 مبتلا هستند یا روند بهبودی  این بیماری به سپری می‌کنند.
این بیماری بیشتر در افرادی یافت می‌شود که یا بیماری زمینه‌ای دارند یا نقص سیستم ایمنی! البته ممکن است برخی از بیماران با ابتلا به کووید 19، سیستم ایمنی‌شان تا حدی ضعیف شود که به این عفونت قارچی نیز مبتلا شوند.
درواقع، این عفونت قارچی  بیشتر مواقع سینوس‌ها، ریه، پوست و مغز را درگیر می‌کند.

با توجه به اطلاعات موجود و گفته‌ی متخصصان، این نوع کپک از راه سینوس وارد بدن انسان‌ها می‌شود و در آن‌جا شروع به رسوب می‌کند و به سر بیمار راه پیدا می‌کند. زمانی‌که سیستم ایمنی افراد نتواند این کپک را کنترل و دفع کند، به پایه مغز حمله کرده و مشکلات خطرآفرینی را به وجود می‌آورند. لازم به ذکر است که در بیشتر مواقع سیستم ایمنی بدن قادر به دفع این نوع آلودگی قارچی هست و تنها کسانی را به شدت درگیر می‌کند که سیستم ایمنی به شدت ضعیف داشته یا بیماران سرطانی باشند.

علائم بیماری قارچ سیاه

این علایم بستگی به بخشی از بدن که قارچ در آن رشد می‌کند دارد. از جمله علائم قارچ سیاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تب
 • سرفه
 • سینه درد
 • تنگی نفس
 • تورم در یک سمت صورت
 • سردرد
 • گرفتگی سینوس
 • ضایعات سیاه رنگ روی پل بینی یا درون دهان
 • شکم درد
 • حالت تهوع و استفراغ
 • خونریزی گوارشی
 • خون در مدفوع
 • اسهال

در صورتی که پوست تحت تاثیر این قارچ قرار گرفته و آلوده شده باشد، آن قسمت ممکن است تاول زده قرمز یا متورم شود! یا حتی امکان دارد دردناک شود.

لازم به ذکر است که این عفونت می‌تواند از طریق خون به سایر نقاط بدن گسترش یابد که تحت عنوان موکورمایکوزیس شناخته می‌شود. در زمان وقوع عفونت، قارچ توانایی این را دارد که به اندام‌هایی مانند طحال و قلب گسترش یابد.در موارد شدید بیماری، فرد ممکن است تغییرات روانی را تجربه کرده یا گرفتار کما یا فوت شود.

انواع عفونت بیماری قارچ سیاه

با توجه به تحقیقات موجود 5 فرم بالینی برای قارچ سیاه وجود دارد که از این تعداد عفونت‌های سینوسی،مغزی و ریوی شایع‌ترین این موارد هستند. یک علامت  قارچ سیاه، شروع سریع نکروز بافتی با تب یا حتی بدون تب است! نکروز در واقع به مرگ بافتی می‌گویند که با حمله کپک به رگ‌های خونی و ترومبوز ایجاد می‌شود.

عوارض قارچ سیاه

از جمله عوارض قارچ سیاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  نابینایی
 • لخته‌های خون یا رگ‌های خونی مسدود شده
 • آسیب عصبی
 • در صورتی که موکورمایکوزیس درمان نشود می‌توان موجب مرگ شود. اما این که کدام قسمت بدن درگیر این بیماری شده احتمال وقوع مرگ را تعیین می‌کند.
 • در صورتی که قارچ سیاه اطراف چشم را درگیر کند و به خوبی و کامل درمان نشود، به راحتی می­تواند باعث تخلیه چشم شود.

چه افرادی به بیماری قارچ سیاه مبتلا می‌شوند؟

از آن‌جایی‌که موکورمایکوزیس یک بیماری نادر است، بیشتر در بین افرادی که بهداشت فردی و محیطی را رعایت نکرده یا افرادی دیده می‌شود که  داروهایشان، سیستم ایمنی بدنشان را تضعیف کرده است. افرادی که بیشتر به این بیماری دچار می‌شوند در زیر شرح داده شده است:
. افرادی که دیابت دارند (به ویژه باکتواسیدوز دیابتی که باعث مرگ و اغما می‌شود)
۲. افراد که مبتلا به سرطان هستند.
۳. افرادی که در آن‌ها پیوند عضو صورت گرفته است
۴. افرادی که در آن‌ها پیوند سلول‌های بنیادی صورت گرفته باشد
5. افراد مبتلا به «نوتروپنی» (Neutropenia) یعنی تعداد گلبول‌های سفید خون در آن‌ها کم است

. افرادی که به صورت طولانی مدت از کورتیکواستروئیدها استفاده کرده‌اند
۷. افرادی که به صورت طولانی مدت داروی تزریقی مصرف کرده‌اند
۸. افرادی که دارای آهن زیادی در بدن (یا مبتلا به هموکروماتوز) هستند.
۹. افرادی که در هنگام تولد نارس بودند یا وزن کم داشته اند. (برای موکورمایکوزیس دستگاه گوارش نوزادان)

10. افرادی که دارای بیشتر آسیب پوستی در اثر جراحی، سوختگی یا زخم هستند.

همچنین لازم به ذکر است که این بیماری مسری نبوده و بیشتر کسانی را درگیر می‌کند دیابت، فشار خون بالا یا نقص سیستم ایمنی دارند.
بیماری قارچ سیاه از تماس انسان یا حیوان منتقل نمی‌شود. اما از اسپورهای قارچی که در هوا یا محیط زیست وجود دارند، انتشار می‌یابد، که اجتناب از آنها تقریباً غیرممکن است.

پیش از کرونا، افراد مبتلا به بیماری­های دیابتی کنترل نشده و بیمارانی با سیستم ایمنی ضعیف مبتلا به قارچ سیاه می­شدند. البته در پژوهش­هایی که در بیمارستان امام خمینی (ره) تهران توسط دکتر کریمی و همکارانش انجام شد، میزان مبتلا به این بیماری در افراد دیباتی دو برابر است.

باید گفت که این بیماری واگیردار نیست؛ یعنی از انسان به انسانی دیگر منتقل نمی شود. بلکه بیشتر افرادی را درگیر می کند که سیستم ایمنی ضعیفی دارند.

روش‌های پیشگیری از بیماری قارچ سیاه

داشتن برنامه تغذیه سالم اولین و مهم­ترین اصل و روشی است که در پیشگیری از بیماری قارچ سیاه به افراد کمک می­کند. این روش­ها شامل موارد زیر است:

 • رعایت بهداشت فردی و محیطی
 • رعایت بهداشت دهان
 • کنترل قند خون
 • مصرف نکردن خودسرانه دارو
 • مصرف کردن غذا‌های مانده
 • تمیز نگه داشتن محیط از گرد و غبار و خاک
 • دوری از استرس
 • استفاده از ویتامین ها
 • استراحت کافی
 • اجتناب از مصرف مواد مخدر
 • ورزش
 • دوری کردن از مناطقی با گردوخاک زیاد مانند مناطق ساخت وساز
 • استفاده از دستکش و ماسک در مناطق آلوده
 • دوری از تماس مستقیم با ساختمان ها و وسایل بعد از بروز حوادثی مانند سیل و طوفان
 • شستن مداوم دست ( به ویژه اگر پوست دچار آسیب شده است.) با آب و صابون

نظرات کارشناسی پزشکان درباره بیماری ناشی از عفونت قارچ سیاه

کیو بوژانگ شتی، رئیس بیمارستان تخصصی چشم نارایانا نترالایا گفت: “باکتری‌ها و قارچ ها در بدن ما وجود دارند، اما توسط راد مبتلا به COVID-19 در معرض خطر بسیاری از “عفونت های فرصت طلب” هستند.دکتر روندلو توضیح داد که افرادی که با “عفونت مهم” مانند COVID-19 مبارزه می‌کنند بیشتر مستعد ابتلا به عفونت‌های فرصت طلب هستند زیرا سیستم ایمنی بدن آن‌ها مشغول مبارزه با ویروس SARS-CoV-2 است.

وی گفت که سایر عفونت های قارچی رایج می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • کاندیدیازیس، عفونت قارچی ناشی از مخمر (نوعی قارچ) به نام کاندیدا است.
 • هیستوپلاسموز، بیماری ایجاد شده توسط قارچ (یا کپک) به نام هیستوپلاسما. این قارچ در شرق و مرکز ایالات متحده رایج است.
 •  آسپرژیلوز، ناشی از آسپرژیلوس، یک کپک معمولی که در ساختمانها و خارج از منزل یافت می شود.

دکتر روندلو می گوید: “شواهد محدودی وجود دارد که نشان می دهد بیماران مبتلا به COVID-19 در برابر آسپرژیلوز ریوی (ریه) آسیب پذیر هستند.”

درمان قارچ سیاه

چنانچه این بیماری خطرناک زودتر شناسایی شود، تشخیص و تجویز سریع درمان ضد قارچی مناسب برای بهبود بیماران مبتلا به این قا اهمیت دارد.همانطور که اشاره شد موکورمایکوزیس یک عفونت بسیار حاد و جدی‌ست که نیاز مبرم به درمان ضد قارچی دارد. داروهای فعال ضد آسپرژیولس مثل ووریکونازول در برابر موکورمیست‌ها قعال نبوده و نشان می‌دهد درمان با این دارو در مراحل اولیه بیماری نتیجه بخش بوده است.
علاوه براین، از طریق جراحی نیز می‌بایست ناحیه آلوده برداشته شود.این جراحی برای عفونت‌های سینوسی، مغزی، پوستی و عفونت‌ قارچ سیاه دستگاه گوارش ضروری‌ست.
برخی از اوقات نمی‌توان این بیماری را کنترل کرد. دراین حالت صورت بیمار به شدت درگیر می‌شود که چاره‌ای جز تخلیه صورت بیمار برای متخصصان گوش، حل و بینی باقی نخواهد ماند….

همچنین دیگر روش درمان قارچ سیاه که در ابتدا پزشکان از آن استفاده می­کنند، تزریق درون سیاهرگی است تا زمانی که رشد قارچ کنترل شود. بعد از آن داکتر دارو را به صورت قرص برای بیمار تجویز می­کند.

بیماری قارچ سیاه در حالت عادی کشنده نیست. البته اگر به موقع و کامل درمان نشود، احتمال فوت برای فرد وجود دارد.؛ به ویژه برای آن­هایی که به دیابت مبتلا بوده یا سیستم ایمنی ضعیفی دارند و همچنین به کرونا هم مبتلا شوند.

یکی از داروهای اصلی برای درمان قارچ سیاه، آمفوتریسین بی است. متاسفانه این دارو در حال حاضر در کشور موجود نیست. حداقل عوارض بیماری که به دلیل نبود دارو می­تواند ایجاد شود، کوری چشم است. ورود قارچ سیاه بیشتر از طریق چشم و سینوس است که در ابتدا مغز را هدف حمله خود قرار می دهد.

داروی تقلبی قارچ سیاه، لطفا هوشیار باشید!

گذشته از هولناک بودن ویروس کرونا و تبعات آن، قارچ سیاه نیز به گستره‌ی این ویروس اضافه گردیده و جانمان را می‌لرزاند.البته در بیشتر پایگاه‌های خبری اعلام گردیده است که قارچ سیاه همه‌گیر نبوده و برخی از افراد را که درگیری‌های خودایمنی دارند را مبتلا می‌کند.
خبری که این روزها داغ بدتری را روی دل ما می‌گذارد در رابطه با درمان قارچ سیاه است! که امیدواریم واقعیت نداشته باشد.
سازمان غذا و دارو در رابطه با ابتلا قارچ سیاه در بیمارانی که به کرونای دلتا مبتلا بودند گفت:از داروی آمفوتریسین برای درمان این دسته از بیماران استفاده می‌شد که در این هفته به اتمام رسید.به این علت اقدامانی را جهت واردات و جایگرین کردن این دارو انجام گرفت که در همه‌ی داروخانه‌های منتخب به توزیع رسید.

متاسفانه هرچیزی که کمبودش احساس شود، باعث می‌شود نقش افرادسودجو پررنگ‌تر از قبل شود و بخواهند موش بدوانند.به همین علت با کمبود مقطعی داروی درمان قارچ سیاه این افراد فروش داروهای تقلبی را شروع کرده و برچسب داروی اصلی را روی آن می‌زنند و با قیمت‌های فضایی به فروش می‌رسانند. لطفا این موضوع را در میان افراد زندگی‌تان نشر دهید تا با فاجعه‌ای عظیم رو‌به‌رو نشویم.
بهتر است برای جلوگیری از این مشکل داروی موردنظر را از داروخانه‌ها خریداری کنید.

آخرین وضعیت بروز بیماری قارچ سیاه در بیماران کرونایی

یکی از اعضای کمیته علمی کشوری کنترل و مقابله با ویروس کووید، در مورد قارچ سیاه اظهار داشت که:

در افراد مبتلا به کرونا، بروز قارچ سیاه می‌تواند اوضاع را وخیم‌تر کند.

حدود ۳۸۰ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان امام (ره) تهران بستری هستند.

قارچ سیاه در بیماران مبتلا به کرونا، سینوس و چشم را درگیر می‌کند علائم زیر را در این مورد باید جدی گرفت:

 • گزگز ناحیه گونه
 • سردردها
 • تاری دید یک‌‌طرفه
 • ‌چشم‌درد
 • بیرون زدگی چشم
 • افتادن پلک
 • لکه‌های سیاه اطراف چشم، دهان یا در بینی

هزینه‌های درمان کرونا ویروس و به دنبال آن قارچ سیاه:

وقتی ویروسی رنگ به رنگ عوض می‌کند و به تبع آن بیماری‌های دیگر نیز به این چرخه ویروسی اضافه می‌شود، آدم نمی‌داند درد را بکشد، هزینه را بپردازد یا غصه بخورد! حداقل اگر میزان هزینه‌های درمانی کاهش یابد، می‌توان با خیالی آسوده‌تر نسبت به درمان این بیماری اقدام کرد. با خرید بیمه کرونا می‌توانید به راحتی از پس هزینه‌های درمانی قارچ سیاه و انواع نسخه‌های کرونا بربیایید.برای اطلاعات بیشتر در این زمینه با کارشناسان بیمه دات کام با شماره تماس 0214372 در ارتباط باشید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
06 شهریور 1401 / بیمه کرونا

آبله میمونی؛ جایگزین کووید 19 می‌شود؟

مرگِ اولین چینی در اثر ابتلا به آبله‌ی میمونی، این کشور را مهد بیماری‌های واگیر دار کرده که در زیر سایه کرونا، به جان انسان‌ها افتاده است! حال بگذریم از این که کرونا

31 مرداد 1401 / بیمه کرونا

واکسن آبله میمونی: موثرترین درمان بیماری آبله میمونی2021+روش های پیشگیری

برای اینکه بدانید چه اقدامات مهمی در زمینه واکسن آبله میمونی انجام شده، این مطلب را مطالعه کنید.

02 تیر 1401 / بیمه کرونا

آخرین اخبار کرونا در ایران و جهان + وضعیت شهر‌های ایران

جدیدترین اخبار کرونا را در این مقاله را اینجا بخوانید.

20 خرداد 1401 / بیمه کرونا

بیمه کرونا ی سامان، سپر ضدضربه شما برای شکست کووید۱۹

در دوران همه گیری ویروس کرونا، خرید بیمه کرونای سامان یکی از اقدامات جالب توجهی به شمار می آید تا شما ضمن خدمات بیمه ای خود بتوانید از پوشش ها و مزیت های چشمگیر شرکت بیمه گر سامان به خوبی استفاده کنید. بیمه کرونا حامی و پشتیبان شما در ایام کرونایی است تا اندکی از فشارهای شما را التیام بخشد.

14 خرداد 1401 / بیمه کرونا

قارچ سیاه: علایم، انواع، عوارض و درمان این ویروس عفونی کرونا

این روزها COVID-19 منجر به افزایش موارد عفونت قارچی کشنده به نام موکورمیکوزیس است که در بین مردم به عنوان “قارچ سیاه” شناخته می‌شود. این عفونت به همان اندازه خطرناک است که رسانه‌ها

06 خرداد 1401 / بیمه کرونا

انواع واکسن کرونا+ عوارض و اقدامات قبل و بعد تزریق واکسن‌های کووید19

مبارزه با بیماری همه گیر COVID-19 یک اولویت اصلی در تحقیقات پزشکی است. صدها سازمان در حال کار  روی نوآوری‌هایی برای کاهش تأثیر SARS-CoV-2- ( عامل اصلی ابتلا و انتقال) ویروس کرونا هستند.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
علی
19 اردیبهشت 1401

با سلام و‌ وقت بخیر
بیماری قارچ سیاه صفر تا صد چه مدت طول میکشه ؟
اگر در مراحل اولیه باشه تو آزمایش خون چه آیتم هایی تغییر میکنه ؟
بعنوان مثال من یک ماهه چشم درد دارم و سینوس ها و اطراف بینیم رو که فشار میدم درد میگیره ولی آزمایش خون دادم crp , esr , wbc و نتروفیل و لنفوسیت نرماله

  کارشناس بیمه
  19 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، اطلاعاتی بیشتر از این نداریم.

حر
31 خرداد 1401

این قارچ سیاه تو ایران هم اومده؟

  کارشناس بیمه
  01 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، تا به حال ما اخباری در این خصوص نشنیده ایم.

  ناشناس
  23 مهر 1401

  متاسفانه یک دوره بیداد کرد ولی هیچ رسانه ای آن را علنی نکرد . و عده زیادی بر اثر این بیماری جان خودشون رو از دست دادن

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید