بنر بیمه
24 فروردین 1401

داروی رمدسیویر؛ نوشداروی درمان کرونا یا التیام بخش موقت

Remdesivir، دارویی که برای مبارزه با ابولا ایجاد شده است به عنوان یک درمان Covid-19 مورد مطالعه قرار می‌گیرد. یافته‌های امیدوار کننده‌ای در این زمینه وجود دارند ولی محققان درباره آن‌ها احتیاط می‌کنند. چرا؟ داروی رمدسیویر به عنوان یک درمان احتمالی برای موارد بحرانی بیماری جدید کروناویروس  (COVID-19) مورد توجه قرار گرفته است. این یکی از چهار روش درمانی احتمالی در سطح جهانی است که در جلسات همبستگی تحت حمایت سازمان بهداشت جهانی (WHO) مورد بررسی قرار گرفته است. در حالی که این دارو هنوز در هیچ کشوری برای درمان COVID-19 تأیید نشده است، مطالعات اخیر ادعا کرده است که نتایج نویدبخشی یافته است.

اگر شما هم از کرونا و پروتکل‌های بهداشتی خسته شد‌ه‌اید و در پی کسب اطلاعات درباره درمان آن هستید، با ما همراه باشید.

رمدسیویر چیست؟

این یک داروی با خواص ضد ویروسی است که توسط شرکت بیوتکنولوژی مستقر در ایالات متحده در سال 2014 برای درمان موارد ابولا تولید شد.

ویروس‌های کرونا RNA تک رشته ای به عنوان ماده ژنتیکی خود دارند. هنگامی که ویروس جدید کرونا SARS-CoV2 وارد سلول انسانی می‌شود، یک آنزیم به نام RdRP به تکثیر ویروس کمک می‌کند.

دکتر تانو سینگال، متخصص بیماری های عفونی می‌گوید: “هنگامی که ویروس خود را در اطراف سلول انسانی غوطه ور می‌کند، RNA خود را به داخل سلول تزریق می کند. آنزیم RdRp باعث تکثیر ویروسی می‌شود. داروی رمدسیویر آنزیم را مهار کرده و تکثیر بیشتر را متوقف می‌کند. “

چگونه باید از داروی رمدسیویر استفاده کرد؟

Remdesivir به صورت محلول (مایع) و پودری است که با مایع مخلوط شده و تزریق می‌شود. (به آرامی تزریق می‌شود) پزشک یا پرستار بیمارستان به مدت سی تا صد و بیست دقیقه این دارو را در ورید تزریق خواهد کرد. معمولاً این دارو یک بار در روز به مدت 5 تا 10 روز متوالی تجویز می‌شود. طول درمان شما بستگی به میزان واکنش بدنتان به دارو دارد.

تزریق Remdesivir ممکن است باعث واکنش‌های جدی در طول و بعد از تزریق دارو شود. یک پزشک یا پرستار در حین دریافت دارو شما را به دقت تحت نظر خواهد داشت. در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر در حین تزریق یا بعد از آن ، فوراً به پزشک یا پرستار خود اطلاع دهید:

 • لرز
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • تعریق
 • سرگیجه هنگام ایستادن
 • راش
 • خس خس سینه یا تنگی نفس
 • ضربان قلب غیر طبیعی سریع یا کند
 • تورم صورتگلو، زبان، لب‌ها یا چشم ها.

در صورت مشاهده این عوارض جانبی، ممکن است لازم باشد پزشک تزریق شما را کند کرده یا درمان را متوقف کند.از داروساز یا پزشک خود کپی اطلاعات تولید کننده را برای بیمار بخواهید.

موارد دیگر استفاده از داروی Remdesivir

FDA مجوز استفاده اضطراری (EUA) را تأیید کرده است: به کودکان با وزن 8.5 (3.5 کیلوگرم) تا 88 (40 کیلوگرم) یا کودکان زیر 12 سال با وزن حداقل 3.5 (3.5 کیلوگرم) که در بیمارستان بستری هستند، اجازه استفاده می‌دهد.

این دارو ممکن است برای مصارف دیگر تجویز شود. از دکتر و یا داروساز خود برای اطلاعات بیشتر بپرسید.

اگر دوز مصرفی را فراموش کنم چه اتفاقی می افتد؟

از آنجا که شما Remdesivir را در شرایط بالینی دریافت خواهید کرد، احتمالاً دوز دارو را فراموش نخواهید کرد.

در صورت مصرف بیش از حد داروی رمدیسیور چه اتفاقی می‌افتد؟

از آنجا که رمدسیویر توسط متخصص مراقبت‌های بهداشتی در یک محیط پزشکی تجویز می‌شود، در صورت بروز بیش از حد دوز، شما به سرعت تحت درمان قرار خواهید گرفت.

هنگام دریافت رمدسیویر از چه چیزهایی باید اجتناب کنم؟

دستورالعمل های پزشک خود را در مورد هرگونه محدودیت در غذا، نوشیدنی یا فعالیت دنبال کنید.

چه داروهای دیگری روی داروی رمدسیویر تأثیر می گذارد؟

در صورت مصرف کلروکین یا هیدروکسی کلروکین نیز به پزشک خود اطلاع دهید. هریک از این داروها می توانند تاثیر داروی رمدسیویر را کمتر کند.

داروهای دیگری نیز ممکن است روی رمدسیویر تأثیر بگذارد: از جمله داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین‌ها و محصولات گیاهی. پزشک خود را در مورد تمام داروهای فعلی خود و هر دارویی که مصرف می‌کنید یا مصرف آن را متوقف می‌کنید ، مطلع کنید.

ملاحظاتی در بیماران مبتلا به نارسایی کلیوی

هر ویال 100 میلی گرم پودر لیوفیلیزه رمدسیویر حاوی 3 گرم سولفوبوتیلتر بتا سیکلودکسترین سدیم است، در حالی که هر 100 میلی گرم/20 میلی لیتر محلول رمدسیویر حاوی 6 گرم SBECD است. بیمار مبتلا به COVID-19 که دوز قابل توجهی از Remdesivir 200 میلی گرم دریافت می‌کند، بسته به فرمول، 6 تا 12 گرم SBECD نیز دریافت خواهد کرد. این مقدار SBECD برای بیماران با عملکرد طبیعی کلیه در آستانه ایمنی است. پزشکان ممکن است ترجیحاً از فرمول پودر لیوفیلیزه (که حاوی SBECD کمتری است) در بیماران مبتلا به نارسایی کلیوی استفاده کنند.

از آنجا که هر دو فرمول رمدسیویر حاوی SBECD هستند، بیماران با میزان فیلتراسیون گلومرولی کمتر از 50 میلی لیتر در دقیقه از برخی آزمایشات بالینی رمدسیویر حذف شدند. سایر آزمایشات دارای eGFR <30 میلی لیتر در دقیقه بودند. Remdesivir به دلیل کمبود داده ها برای بیماران با eGFR کمتر از 30 میلی لیتر در دقیقه توصیه نمی‌شود. عملکرد کلیه باید قبل و در طول درمان با رمدسیویر تحت نظر بالینی کنترل شود.

دو مطالعه مشاهده ای، استفاده از داروی رمدسیویر را در بیماران بستری مبتلا به COVID-19 مورد ارزیابی قرار داد، طبق این دو مطالعه، تفاوت قابل توجهی در عوارض جانبی یا آسیب حاد کلیوی بین بیماران با آزادسازی کراتینین کمتر از 30 میلی لیتر در دقیقه و موارد دیگر گزارش نشد.

چه اقدامات احتیاطی خاصی را باید در زمان مصرف داروی رمدسیویر رعایت کنم؟

اقدامات احتیاطی و مراقبت‌هایی باید قبل، حین و بعد از مصرف داروی Remdesivir لحاظ کرد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

مراقبت قبل از درمان با دارویRemdesivir:

 • در صورت حساسیت به رمدسیویر، داروهای دیگر یا هر یک از اجزای تزریق این دارو، به پزشک و داروساز خود اطلاع دهید.
 • به پزشک و داروساز خود بگویید که سایر داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین ها، مکمل‌های غذایی و محصولات گیاهی که مصرف می‎کنید یا قصد دارید از آنها استفاده کنید چیست. حتماً یکی از موارد زیر را ذکر کنید: کلروکین یا هیدروکسی کلروکین. پزشک شما ممکن است نیاز به تغییر دوز داروهای شما داشته باشد. او شما را از نظر عوارض جانبی تحت نظر دقیق قرار می‌دهد.
 • در صورت ابتلا به بیماری کبد یا کلیه به پزشک خود اطلاع دهید.
 • در صورت بارداری، قصد بارداری یا شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید.

نگه داری از داروی رمدسیویر:

تماس مستقیم با گرما، هوا و نور ممکن است به داروی رمدسیویر شما آسیب برساند. استفاده از دارو در این شرایط ممکن است برخی از اثرات مضر را ایجاد کند. دارو باید در مکانی امن و دور از دسترس کودکان نگهداری شود.

عمدتا دارو باید در دمای اتاق بین 68 درجه فارنهایت و 77 درجه فارنهایت (20 درجه سانتیگراد و 25 درجه سانتیگراد) نگهداری شود.

مراقبت بعد از مصرف داروی کرونا

نکات زیر را بعد از مصرف رمدیسیور( داروی کرونا) رعایت نمایید:

 • قبل از مصرف Remdesivir با پزشک خود مشورت کنید.
 • در صورت بروز هرگونه مشکل یا عوارض جانبی پس از مصرف، سریعاً به بیمارستان نزدیک خود بروید. برای درمان بهتر با پزشک خود مشورت کنید.
 • در سفر، همیشه داروهای خود را در کیف خود داشته باشید تا از هرگونه شرایط اضطراری جلوگیری کنید.
 • هر زمان که Remdesivir مصرف می‌کنید، نکات نسخه خود را رعایت کرده و از توصیه پزشک خود پیروی کنید.

یافته‌های مطالعات داروی کرونا

مطالعه 10 آوریل در مجله پزشکی New England ، از داده‌های درمان با رمدسیویر در 61 بیمار در ایالات متحده، کانادا،اروپا و ژاپن استفاده کرد. این بیماران از نظراکسیژن در سطوح پایینی بودند و تحت برنامه دلسوزانه درمان با رمدسیویر قرار گرفتند.

 به هر بیمار یک دوره 10 روزه رمدیسیویر( 200 میلی گرم در روز اول و 100 میلی گرم در هر 9 روز دیگر) داده شد. از این تعداد، 53 بیمار مورد مطالعه قرار گرفتند. این مطالعه نشان داد که بهبود بالینی در 68% موارد، با بهبود سطح اکسیژن آنها رخ داده است.

 47٪ بیماران می‌توانند پس از درمان مرخص شوند. ییش از 50٪ بیماران (17 نفر از 30 نفر) دیگر نیازی به پشتیبانی ونتیلاتور ندارند. این مطالعه نشان داد که بهبود بالینی در بیماران تحت دستگاه تنفس مصنوعی یا افراد مسن کمتر اتفاق می‌افتد. هفت بیمار علیرغم درمان با داروی رمدسیویر جان خود را از دست دادند.

مطالعه دیگری که در 13 آوریل در مجله شیمی بیولوژیکی توسط محققان دانشگاه آلبرتا منتشر شد، نتایج امیدوارکننده ای را گزارش کرد. اما در بیماران کرونایی هنوز نتیجه ای مشاهده نشد. محققان یک مطالعه آزمایشگاهی دیگر نشان داد : ” این دارو می‌تواند از تکثیر ویروس کرونا جلوگیری کند.”

مطالعه آزمایشگاهی آنزیمی را که عامل تکثیر ویروس کرونا در بدن است، هدف قرار داد. ماتیاس گوته، رئیس میکروبیولوژی و ایمونولوژی پزشکی در دانشگاه آلبرتا گفت: ” داروی رمدسیویر با شبیه سازی اجزای سازنده، خود ویروس را فریب می‌دهد. پلیمرازهای کروناویروس (آنزیم های RdRP که در بالا توضیح داده شد) فریب می‌خورند، بنابراین مهارکنند‌ه ها بارها وارد سیستم می‌شوند و ویروس دیگر امکان تکثیر نخواهد داشت.”

نتایج تحقیقات داروی کرونای رمدیسیویر چقدر امیدوار کننده است؟

تاکنون هیچ مطالعه ای در مورد رمدسیویر به اندازه کافی جامع نبوده است که بتوان با اعتبار آن را شرح داد. در مطالعه‎‌ای که در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شده است، 53 بیمار مورد بررسی قرار گرفتند. این افراد، گروه کوچکی برای نتیجه گیری قطعی هستند. همچنین 13 درصد از بیماران مورد مطالعه فوت کردند.

دکتر هرشاد لیمای از بخش داخلی در بیمارستان نانواتی بمبئی، بیمارستان ویژه COVID-19، گفت: : داروی رمدسیویر نتایج خوبی در مورد ابولا نیز نشان نداد. اما ابولا و کرونا متفاوت هستند. ما باید منتظر آزمایشات برای اندازه گیری اثر دارو برای COVID-19 باشیم.”

موضع هند در مورد رمدسیویر چیست؟

Remdesivir در حال حاضر در هند در دسترس نیست. ICMR قصد دارد منتظر بماند و منتظر نتایج آزمایشات همبستگی WHO باشد تا ارزیابی اثربخشی رمدسیویر در درمان COVID-19 را انجام دهد.

سایر مطالعات داروی Remdesivir در جهان

در حال حاضر، حدود شش آزمایش و مطالعه در سراسر جهان برای رمدسیویر انجام می‌شود. چین دو آزمایش بالینی را با استفاده از رمدسیویر در چندین منطقه در استان هوبی آغاز کرده است، که بدترین مورد با COVID-19 بوده است. یک مطالعه بر روی بیماران بدحال با سطح اکسیژن پایین تمرکز خواهد کرد. مطالعه دیگر نیز بر بیماران با علائم متوسط متمرکز خواهد شد.

ایران چهارمین کشور تولید کننده داروی رمیدسیور شد!


در فروردین1400، محصولی به نام «رمدسیور» در ایران شناسایی شد. مصرف این دارو بر روی بیماران مبتلا به کووید۱۹ جواب داده است. این داروی ایرانی سبب بهبود و درمان نسبی آنها (معادل ۸۰ درصد از مبتلایان به کرونا) خواهد شد
شرکت روناک دارو سابقه مثمرثمری در تولید داروهای آنتی وایرال دارد. داروی رمدسیور هم از نظر ماهیتی در این سطح دارویی قرار می‌گیرد. با اتکا به پیش زمینه تکنولوژی تولید داروهای ضدویروس در این شرکت، بلافاصله فعالیت‌ها در واحد تحقیق و توسعه بر روی تولید این محصول آغاز شده است.
پس از گذشت سه ماه کار تحقیقاتی و مطالعاتی، کشور ایران موفق شد به فرمولاسیون تولید داروی رمدسیور دست یابد. این دارو صد در صد بومی و متعلق به کشور ایران است. شرکت روناک دارو، نخستین شرکت ایرانی در زمینه تولید داروی Remdesivir است.

قیمت رمدسیویر در ایران


لازم است بدانید که قیمت داروی رمدسیویر در بیمارستان‌های دولتی حدود ۷۰۰ هزار تومان است. بخش قابل توجه این مبلغ را بیمه متقبل می‌شود؛اما در بازار آزاد -به ویژه اکنون که بیماری در کشور اوج بالایی گرفته و گریبان گیر همه شده است- کمبود شدید انواع داروهای مربوط به بیماری کرونا حتی سرم احساس می‌شود. در این بازار، داروی رمدسیویر با قیمت‌های میلیونی (بازار سیاه هر شیشه از ۸ تا ۱۲ میلیون تومان) به فروش می‌رسد. برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد حتی تزریق این دارو در برخی مراکز بسیار گران است. تعدادی از بیمارستان‌های خصوصی تا ۷۰۰ هزار تومان برای تزریق هر دوز رمدسیویر پول دریافت می‌کنند.

دلایل کمبود رمدسیویر و گرانی آن 

 متاسفانه این روزها با حجم زیاد بیماران کرونایی با کمبود این دارو مواجه‌ایم.از طرفی برخی به علت قیمت‌های دوز از واقعیتی که می‌شنوند برای درمان خود از این دارو استفاده نمی‌کنند. اما با صراحت تمام عرض می‌نماییم که هر ویال رمدسیور برابر با 700 هزار تومان است.
 
به این علت که کشور هند در وضعیت بحرانی خیلی شدیدی قرار دارد، کشورهای وارد کننده از جمله ما در فشار قرار گرفته‌اند! در حقیقت کشور هند از اصلی‌ترین و به‌نام‌ترین تامین کنندگان مواد اولیه دارویی در جهان است که این روزها برای دریافت مواد اولیه داروی رمیدسیور به کشورهای دیگه درخواست داده است! تا کنون۱۰۰ هزار ویال داروی رمدسیویر تحویل وزارت بهداشت داده شده که  ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار ویال را در بر خواهد گرفت به این ترتیب کمبود رمدسیویر در کشور مرتفع می‌شود.

برای تامین هزینه‌های درمان کرونا ویروس چه کنیم؟

بیمارهایی که در بیمارستان برای درمان ویروس کرونا بستری می‌شوند، می‌بایست هزینه‌های زیادی را بابت هر شب بستری بپردازند. برخی از آن‌ها توانایی پرداخت هزینه‌های این ویروس را ندارند.کارشناسان بیمه دات کام برای حل این موضوع بیمه کرونا را به شما پیشنهاد می‌کنند. می‌توانید برای هزینه‌های درمان ویروس منحوس کرونا از بیمه کرونا استفاده کنید و بخش زیادی از هزینه‌های درمان این بیماری را به عهده‌ی این بیمه بگذارید. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید با کارشناسان بیمه دات کام ارتباط برقرار کرده و هرگونه اطلاعاتی که می‌خواهید به دست آورید را از آن‌ها جویا شوید. به امید سلامتی همه‌ی هم‌وطنان سرزمین و هم نوعان سراسرجهان…. سپاس قهرمانان سلامت….!‎

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
06 شهریور 1401 / بیمه کرونا

آبله میمونی؛ جایگزین کووید 19 می‌شود؟

مرگِ اولین چینی در اثر ابتلا به آبله‌ی میمونی، این کشور را مهد بیماری‌های واگیر دار کرده که در زیر سایه کرونا، به جان انسان‌ها افتاده است! حال بگذریم از این که کرونا

31 مرداد 1401 / بیمه کرونا

واکسن آبله میمونی: موثرترین درمان بیماری آبله میمونی2021+روش های پیشگیری

برای اینکه بدانید چه اقدامات مهمی در زمینه واکسن آبله میمونی انجام شده، این مطلب را مطالعه کنید.

02 تیر 1401 / بیمه کرونا

آخرین اخبار کرونا در ایران و جهان + وضعیت شهر‌های ایران

جدیدترین اخبار کرونا را در این مقاله را اینجا بخوانید.

20 خرداد 1401 / بیمه کرونا

بیمه کرونا ی سامان، سپر ضدضربه شما برای شکست کووید۱۹

در دوران همه گیری ویروس کرونا، خرید بیمه کرونای سامان یکی از اقدامات جالب توجهی به شمار می آید تا شما ضمن خدمات بیمه ای خود بتوانید از پوشش ها و مزیت های چشمگیر شرکت بیمه گر سامان به خوبی استفاده کنید. بیمه کرونا حامی و پشتیبان شما در ایام کرونایی است تا اندکی از فشارهای شما را التیام بخشد.

14 خرداد 1401 / بیمه کرونا

قارچ سیاه: علایم، انواع، عوارض و درمان این ویروس عفونی کرونا

این روزها COVID-19 منجر به افزایش موارد عفونت قارچی کشنده به نام موکورمیکوزیس است که در بین مردم به عنوان “قارچ سیاه” شناخته می‌شود. این عفونت به همان اندازه خطرناک است که رسانه‌ها

06 خرداد 1401 / بیمه کرونا

انواع واکسن کرونا+ عوارض و اقدامات قبل و بعد تزریق واکسن‌های کووید19

مبارزه با بیماری همه گیر COVID-19 یک اولویت اصلی در تحقیقات پزشکی است. صدها سازمان در حال کار  روی نوآوری‌هایی برای کاهش تأثیر SARS-CoV-2- ( عامل اصلی ابتلا و انتقال) ویروس کرونا هستند.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
مهدی
04 تیر 1401

این دارو هنوز هم موجوده؟

  کارشناس بیمه
  05 تیر 1401

  سلام بله اما برای گروه های خاص است.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید