بنر بیمه
25 اردیبهشت 1401

کرونا لامبدا؛ نوع جدید کرونا، آدمکشی چیره دست که رحم ندارد! + علائم و راه های پیشگیری

با گذشت بیش از 18 ماه از بیماری همه گیر کووید 19، جهانیان به شنیدن اخبار مربوط به انواع جدید این ویروس، عادت کرده و چندان دلشان را نمی‌لرزاند.برخی جهش‌های  این ویروس(نوع آلفا و دلتا) که به ترتیب در انگلستان و هند کشف شد، نسبت به انواع قبلی ویروس قابلیت انتقال بیشتری دارند. این گونه ویروس‌های کرونا در سطح جهان گسترش یافته اند. هر زمان که نوع جدیدی از ویروس کرونا ظاهر شود، بیشتر از نیمی از سلامتی ما را به خطر می‌اندازد.در حالی که جهان هنوز درگیر گسترش سریع نوع دلتا است اکنون یک نوع جدید کشف شده است که کارشناسان آن را زیر نظر گرفته اند: این نوعی چیزی نیست جز نوع کرونا لامبدا!

 کرونای لامبادا یا لامبدا؟!

چطور می‌شود که با یک حرف تمام معنی عبارت زیر سوال برود! کرونا نه شوخی بردار است نه انقدر دوست داشتنی که بتوان با نام نوع جدیدش مزاح کرد! برخی از افراد که دانش کافی در رابطه سویه جدید کرونا ندارند یا سایت‌های غیر تخصصی برای انتقال اطلاعات هستند، نام این سویه جدید را کرونای لامبادا درج نموده‌اند، حال هدف از درج این نوع نامگذاری چیست؟ عاقلان دانند.
در حقیقت نام علمی سویه جدید کرونا، کرونای لامبدا (lambda) است! که خوشبختانه هنوز در کشور عزیزمان وارد نشده ولی بعید نیست که به زودی کشور با این نوع نیز دست و پنجه نرم کند! برای اطلاع داشتن از حقیقت ماجرا و اطلاعات موثق پیشنهاد می‌کنیم مقاله کرونای لامبدای ما را مطالعه نمایید.

کرونای لامبدا چیست؟

نه آلفا، نه بتا، این بار درباره لامبدا!

باز هم از نوع جدید کرونا برایتان بگوییم؟ از این بیماری منحوس که هر روز رنگ عوض کرده و از خاک هیچ کشوری ریشه‌اش زدوده نمی‌شود!این نوع ویروس، مدلی جدید از کووید 19 است که در ایالت متحده و آمریکای جنوبی گسترش یافته است. براساس اطلاعات موجود تا 20 مرداد، هیچ اثری از این ویروس در ایران گزارش نشده است. با این همه، احتیاط شرط عقل است و باید تمامی جوانب را در نظر گرفت. این نوع ویروس که بانام C.37  شناخته می‌شود، قابلیت انتقال بیشتری نسبت به کرونای دلتا دارد!

تاریخچه کرونای لامبدا

کرونای گونه لامبدا، که برای اولین بار در پرو شناسایی شد، همچنان در سرتیتر خبرها قرار دارد؛ زیرا در چندین ایالت شناسایی شده است.

همانطور که گفته شد، نوع جدید ویروس کرونا <<لامبدا>> برای اولین بار در پرو بررسی و شناخته شد. نمونه‌هایی از آن نیز در تاریخ دسامبر ۲۰۲۰ میلادی یافت شده است. این ویروس عامل ابتلای بیش از ۸۰ درصد از مبتلایان جدید در آمریکای جنوبی بود. جالب است بدانید که یکی از دلایل اصلی تعداد زیاد موارد ابتلا به کرونا در پرو ظهور نوع لامبداست. در حال حاضر ۹۷ درصد موارد ابتلا به بیماری در این کشور دیده شده است.

تا به امروز  صد و نود هزار نفر در کشور پرو به دلیل کووید 19 جان خود را از دست داده‌اند. این آمار در مقایسه با جمعیت  32 میلیون نفری این شرکت کم نیست.

آیا کرونای  نوع لامبدا قابلیت انتقال بیشتری دارد؟

در حالی که هنوز مشخص نیست که این نوع جدید بیشتر قابل انتقال است یا خیر، دانشمندان می‌گویند که گونه لامبدا تعدادی جهش را حمل می‌کند که به طور بالقوه می‎تواند منجر به افزایش قابلیت انتقال یا مقاومت در برابر آنتی بادی‌های واکسیناسیون COVID-19 نشان دهد.

یکی از جهش های شناسایی شده در سویه لامبدا، T859N نام دارد. این ویروس در حال حاضر در شهر نیویورک در حال گسترش است.

بر اساس نظریه دانشمندان، از تعداد 34 میلیون مورد ویروس کرونا تا کنون کمتر از 700 مورد از انواع کرونالامبدا در ایالات متحده گزارش شده است.

علائم کرونا لامبدا چیست؟

در حال حاضر، هیچ شواهدی نشان نمی‌دهد که علائم عفونت با نوع جدید C.37 یا Lambda، با سایر گونه های کروناویروس متفاوت باشد.

بر اساس گزارش NHS، علائم اصلی COVID-19 عبارتند از:

 • درجه حرارت بالا: برای لمس قفسه سینه یا پشت کمر احساس گرما می کنید (نیازی به اندازه گیری درجه حرارت نیست)
 • سرفه مداوم جدید: بیش از یک ساعت سرفه می‌کنید
 • از دست دادن یا تغییر حس بویایی یا چشایی شما: نمی توانید چیزی را بو کنید یا بچشید.

NHS می گوید اکثر افرادی که علائم COVID-19 را دارند حداقل یکی از موارد بالا را خواهند داشت.

محققان در شیلی نتیجه گرفته‌اند که نوع لامبدا COVID-19 نه تنها از SARS-CoV-2 استاندارد، عفونت بیشتری دارد؛ بلکه می‌تواند واکسن‌ها را نیز کنار بگذارد. اولین مورد این بیماری در ایالات متحده در بیمارستان متدیست هوستون مشاهده شد.

هنوز دلیلی برای به صدا درآوردن زنگ هشدار وجود ندارد، اما خطر همیشه در کمین است و می‌بایست بیش از پیش مراقب باشید.

لامبدا در کدام کشورهای اروپایی شناسایی شده است؟

در حال حاضر کشورهای زیر درگیر کرونا لامبدا هستند:

 1. شیلی
 2. آژانتین
 3. برزیل
 4. کلمبیا
 5. اکوادور
 6. مکزیک

همچنین این گونه در کشورهای هلند، اسپانیا فرانسه و پرتغال نیز گزارش شده است.

تحقیقاتی که اخیرا درباره‌ی این نوع ویروس صورت گرفته، نشان می‌دهد که جهش‌های متعددی در پروتئین اسپایک (سنبله) وجود دارد. این ویروس در تماس مستقیم با  سلول‌های انسانی، به آنها متصل و کم کم آلودگی ایجاد می‌کند.

هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که نشان دهد این سویه تهاجمی‌تر از گونه‌های دیگر این ویروس است. اما احتمال می‌رود مسری‌تر باشد.

«لامبدا» در همسایگی ایران، زنگ خطر کرونایی برای کودکان

به گزارش ویروس‌شناسان، شیوع سویه جدید کرونای لامبادا در کشورهای هندوستان، ترکیه، قطر و کشورهایی که در همسایگی ما قرار دارند بالا گرفته است. چندی نمی‌رسد که این نوع قلب کشور ما را نیز بلرزاند!
گزارش های تحقیقی مربوط به این گونه کرونا،  نشان دهنده‌ی موارد زیر است:
1. ویروس لامبدا در کودکان سیر انتقال و بیماری‌زایی بیشتری دارد.
2. واکسن‌های موجود کفایت این نوع واریانت را نمی‌دهد.
3. باتوجه به تغییر ژنتیکی، این واریانت بسیار جدی و هشدار دهنده است که باید مراقبت را چندبرابر کنیم.
4. کویید 19 با تخریب سیستم ریوی و استفاده از داروهای سرکوب کننده کهه باعث تضعیف سیستم بدنی می‌شوند اماکن رشد این واریانت را چندبرابر می‌کند.

کاهش تدریجی ابتلا و فوت ناشی از کرونا در کشور / نگرانی از سویه «لامبدا»

رییس مرکز مدیریت بیماری‌ های واگیر وزارت بهداشت طی نشستی گفت:” خوشبختانه در روزهای اخیر شاهد کاهش تدریجی موارد ابتلا، بستری و فوت ناشی از بیماری کووید-۱۹ در کشور هستیم. در حال حاضر استان‌‌های غربی کشور با بیشترین چالش بیماری مواجه‌اند.واکسیناسیون گروه سنی زیر ۳۰ سال مدنظر ما است. سویه لامبدا جزو سویه‌هایی است که مراقب آن هستیم، اما به سمت و سوی نگران کننده‌ای پیش می‌رود. متاسفانه در چند کشور همسایه ما، رد این سویه پیدا شده است.”

واریانت لامبدا برای اولین بار در سال گذشته مرداد ماه، در کشور پرو شناسایی و تا امروز 42 کشور را درگیر کرده است.
این ویروس نه تنها قدرت سرایت پذیری بالایی دارد بلکه عوارض بیشتری در مقایسه با گونه‎‌های قبلی خواهد داشت. این ویروس گروه‌های سنی جوانتر را بیشتر درگیر بیماری می‌کند.
در همین حال نادر توکلی، معاون درمان ستاد کرونای تهران نیز هشدار داده است که:
در «پیک پنجم» اگر ورودی مرزهای کشور کنترل نشود، این گونه جدید ویروس کرونا به راحتی وارد کشور می‌شود.

 

اثربخشی واکسن‌ها در برابر سویه لامبدا چه میزان است؟

با استفاده از نمونه‌های خونی  کارکنان بهداشت محلی که دو دوز واکسن کرونا وکس را دریافت کرده بودند، اثر لامبادا بررسی شد. براساس نتایج این بررسی، کرونا لامبادا نسبت به گاما و آلفا عفونی تر است. این گونه ویروس کرونا بهتر می‌تواند از آنتی بادی‌های تولید شده از واکسیناسیون فرار کند.

نتایجی که از مطالعه دانشکده پزشکی گروسمن نیویورک به دست آمده، نشان می‌دهد که واکسن‌های mRNA در برابر سویه لامبدا موثر هستند.

تأثیر رژیم غذایی بر گونه دلتا ویروس کرونا چیست؟

از گذشته تا کنون رژیم‌های غذایی تاثیر بسزایی در  عملکرد و سلامت بدن داشته‌اند. در رابطه با مقابله با کرونا نیز متخصصان معتقدند که سپر دفاعی‌ای بهتر از تغذیه مناسب برای گونه لامبادا وجود ندارد.

همانطور که می‌دانید عملکرد سیستم ایمنی بدن و سالم بودن آن نقش مهمی در پیشگیری از بیماری‌های تنفسی از جمله بیماری کووید -۱۹ دارد پس برای مقابله با کرونا و انواع آن بهتر است تغذیه‌ی خوبی داشته باشید.

بهتر است موارد زیر را در چرخه تغذیه خود قرار دهید:

 1. ویتامین A,C,D
 2. میوه‌ها و سبزیحات مثل نارنگی، لیمو، کیوی،کلم،کلم پیچ،فلفل سبز،گوجه فرنگی
 3. هویج
 4. کدو سبز
 5. اسفناج
 6. برگ چغندر
 7. کاهو

روش‌های پیشگیری از آلوده شدن به گونه لامبدا ویروس کرونا چیست؟

مرکز کنترل و پیشگیری از بروز بیماری‌ها در آمریکا (CDC) اعلام کرده است که افراد باید روش‌های زیر را برای پیشگیری از کرونا لامبدا عملی کنند.

 1. دستان خود را به صورت مرتب بشویند
 2. از حضور در مکان‎‌های شلوغ با تهویه نامناسب پرهیز کنند
 3. واکسن کرونا تزریق نمایند

آیا باید نگران کرونای لامبادا باشیم؟

دکتر رزلین لموس مارتین، دکترای زیست شناسی مولکولی و سلولی از دانشگاه آکسفورد، گفت: ” هنوز جایی برای نگرانی وجود ندارد.”

لموس مارتین به الجزیره گفت: “در ابتدا، ما واقعاً نگران بودیم … ما فکر می‌کردیم که لامبدا می‌تواند از دلتا قابل انتقال تر باشد. اما در حال حاضر، در ایالات متحده، شاهد این بودیم که دلتا همچنان اصلی ترین عامل انتقال و مرگ و میر است.

اما تسوکایاما در دانشگاه Cayetano Heredia مخالف است. وی گفت: “ظرفیت تحقیق پرو برای اندازه گیری اثر لامبدا محدود است. این مطلب ارزیابی گسترش این نوع را دشوار می کند.”

وی گفت: “گاما در برزیل ظاهر شد؛ این بیماری در سراسر منطقه گسترش یافت و این در حال حاضر یک نوع نگرانی محسوب می‌شود.”

هزینه‌ای که برای درمان کرونا نوع لامبدا باید پرداخت!

این روزها با شیوع گونه جدید کرونا و سویه های جدید آن بیش از پیش نیاز به بیمه کرونا  داریم! خودتان شاهد هستید روزانه چند نفر در کشور و جهان به علت کرونا صدمه دیده یا جان خود را از دست می‌دهند.  برخی  بیماران کرونایی به علت نداشتن مبلغ کافی از بستری شدن در بیمارستان‌ها عاجزند.به همین علت بهتر است برای هزینه‌های درمانی این ویروس کرونا و گونه‌های آن از جمله کرونا لامبدا  چاره‌ای اندیشید!  بهترین چاره برای جبران هزینه‌های درمان داشتن بیمه کرونا است. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید با کارشناسان بیمه دات کام در ارتباط بوده و از آن‌ها جهت راهنمایی بیشتر یاری بخواهید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
06 شهریور 1401 / بیمه کرونا

آبله میمونی؛ جایگزین کووید 19 می‌شود؟

مرگِ اولین چینی در اثر ابتلا به آبله‌ی میمونی، این کشور را مهد بیماری‌های واگیر دار کرده که در زیر سایه کرونا، به جان انسان‌ها افتاده است! حال بگذریم از این که کرونا

31 مرداد 1401 / بیمه کرونا

واکسن آبله میمونی: موثرترین درمان بیماری آبله میمونی2021+روش های پیشگیری

برای اینکه بدانید چه اقدامات مهمی در زمینه واکسن آبله میمونی انجام شده، این مطلب را مطالعه کنید.

02 تیر 1401 / بیمه کرونا

آخرین اخبار کرونا در ایران و جهان + وضعیت شهر‌های ایران

جدیدترین اخبار کرونا را در این مقاله را اینجا بخوانید.

20 خرداد 1401 / بیمه کرونا

بیمه کرونا ی سامان، سپر ضدضربه شما برای شکست کووید۱۹

در دوران همه گیری ویروس کرونا، خرید بیمه کرونای سامان یکی از اقدامات جالب توجهی به شمار می آید تا شما ضمن خدمات بیمه ای خود بتوانید از پوشش ها و مزیت های چشمگیر شرکت بیمه گر سامان به خوبی استفاده کنید. بیمه کرونا حامی و پشتیبان شما در ایام کرونایی است تا اندکی از فشارهای شما را التیام بخشد.

14 خرداد 1401 / بیمه کرونا

قارچ سیاه: علایم، انواع، عوارض و درمان این ویروس عفونی کرونا

این روزها COVID-19 منجر به افزایش موارد عفونت قارچی کشنده به نام موکورمیکوزیس است که در بین مردم به عنوان “قارچ سیاه” شناخته می‌شود. این عفونت به همان اندازه خطرناک است که رسانه‌ها

06 خرداد 1401 / بیمه کرونا

انواع واکسن کرونا+ عوارض و اقدامات قبل و بعد تزریق واکسن‌های کووید19

مبارزه با بیماری همه گیر COVID-19 یک اولویت اصلی در تحقیقات پزشکی است. صدها سازمان در حال کار  روی نوآوری‌هایی برای کاهش تأثیر SARS-CoV-2- ( عامل اصلی ابتلا و انتقال) ویروس کرونا هستند.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
عبدالنادریانپی. learn More
18 شهریور 1400

سلام خدمت عزیزان بزرگواران همانطوری که شاهد هستیم کووید همان ویروس که همه مارا درگیر. کرده. واهمه از یک جهت مورد حمله ویروس هستیم تنها خواسته من این است این ویروس جدید که در چند کشور شناسای شد هنوز به کشور ایران نیامد ولی خطر ویروس به کشور را احتمال میدهیم چون دور و کشورهای همسایه به این ویروس شناسای شده زما تنها کاری که میتوانیم به هم دیگه کمک کنیم ماسک اصلان در نیار ید وفاصله را رعایت کنید دستتان را صد در صد شستشو بدهید اوین یکی شوخی بردار نیست. توبه خاطر هزینه های سنگین این درمان اگه امکان داره از بیمه استفاده کنید یا تا به امروز بیمه نکردید بیمه صددرصد بیمه کنید اگه خودمان به خودمان کمک نکنیم این ویروس همین طور مثل عزرائیل دور ما میچرخد وخواهشن به خاطر خودتان رعایت کنید ما در کنار شما هستیم موفق باشید

کامی
20 شهریور 1400

کرونا هم منبع کسب درآمد شده برای عده ای

  کارشناس بیمه
  21 شهریور 1400

  سلام وقت بخیر مسئولیت اجتماعی بیمه دات کام در قبال چنین رخداد فاجعه باری چهانی ، اطلاع رسانی و ارائه خدمات هر چه بهتر هست.

للی
01 اردیبهشت 1401

واکسن نزنی هیچیت نمیشه

ثریایی
01 تیر 1401

سلام این کرونا هنوز هم هست؟

  کارشناس بیمه
  05 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، بله متاسفانه

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید