۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۲

کرونای لامبدا؛ نوع جدید کرونا، آدمکشی چیره دست که رحم ندارد! + علائم و راه های پیشگیری

با گذشت بیش از چند سال از بیماری همه گیر کووید ۱۹، جهانیان به شنیدن اخبار مربوط به انواع جدید مثل کرونای لامبدا عادت کرده و چندان دلشان را نمی‌لرزاند. برخی جهش‌های این ویروس مثل نوع آلفا و دلتا که به ترتیب در انگلستان و هند کشف شدند، نسبت به انواع قبلی ویروس قابلیت انتقال بیشتری دارند. این گونه ویروس‌های کرونا در سطح جهان گسترش یافته اند و هر در حال جهش هستند. هر زمان نوع جدیدی از ویروس کرونا ظاهر می‌شود، سلامتی همه‌ی مردم جهان به خطر می‌افتد. کرونای لامبدا در حالی که جهان هنوز درگیر گسترش سریع نوع دلتا بود، کشف شد و دانشمندان را درگیر خود کرد؛ برای آشنایی بیشتر با لامبدا، تا انتها همراه ما باشید.

کرونای لامبادا یا لامبدا؟!

چطور می‌شود که با یک حرف تمام معنی عبارت زیر سوال برود! کرونا نه شوخی بردار است نه انقدر دوست داشتنی که بتوان با نام نوع جدیدش مزاح کرد! برخی از افراد یا سایت‌های غیر تخصصی که دانش کافی در رابطه سویه جدید کرونا ندارند، نام این سویه جدید را کرونای لامبادا درج نموده‌اند؛ حال هدف از درج این نوع نامگذاری چیست؟ عاقلان دانند.

نام علمی سویه جدید، کرونای لامبدا (lambda) است! که خوشبختانه هنوز در کشور عزیزمان وارد نشده ولی این به معنی این نیست که ما تا ابد از شر این ویروس در امان خواهیم ماند. بعید نیست که به زودی کشور با این نوع نیز دست و پنجه نرم کند! برای اطلاع داشتن از حقیقت ماجرا و اطلاعات موثق پیشنهاد می‌کنیم مقاله کرونای لامبدای ما را مطالعه نمایید.

کرونای لامبدا چیست؟

نه آلفا، نه بتا، این بار درباره لامبدا! باز هم از نوع جدید کرونا برایتان بگوییم؟ از این بیماری منحوس که هر روز رنگ عوض کرده و از خاک هیچ کشوری ریشه‌اش زدوده نمی‌شود!این نوع ویروس، مدلی جدید از کووید ۱۹ است که در ایالت متحده و آمریکای جنوبی گسترش یافته است. بر اساس اطلاعات موجود تا ۲۰ مرداد ۱۴۰۰، هیچ اثری از این ویروس در ایران گزارش نشده است. با این همه، احتیاط شرط عقل است و باید تمامی جوانب را در نظر گرفت. این نوع ویروس که بانام C.37  شناخته می‌شود، قابلیت انتقال بیشتری نسبت به کرونای دلتا دارد!

کرونای لامبدا

پوشش های هزینه درمان کرونای لامبدا

تاریخچه کرونای لامبدا

گونه لامبدا، که برای اولین بار در پرو شناسایی شد، بعد مدتی در چندین ایالت آمریکا نیز ظاهر شد. نمونه‌هایی از آن نیز در تاریخ آگوست ۲۰۲۰ میلادی داخل مرزهای ایالات متحده یافت شده است. طبق آخرین آمار سازمان بهداشت جهانی، بین آوریل و اواسط ژانویه این ویروس عامل ابتلای بیش از ۸۱ درصد مبتلایان جدید در پرو بوده است.

جالب است بدانید که یکی از دلایل اصلی تعداد زیاد موارد ابتلا به کرونا در پرو ظهور نوع لامبدا بود. در آن تاریخ، ۹۷ درصد موارد ابتلا به بیماری در این کشور، لامبدا اعلام می‌شد. طبق آخرین آمار ثبت شده در اواخر سال ۱۴۰۱، ۲۲۰۰۰۰ هزار نفر در کشور پرو به دلیل ابتلا به کووید ۱۹ جان خود را از دست داده‌اند. این آمار در مقایسه با جمعیت  ۳۲ میلیون نفری این کشور عدد بزرگی محسوب می‌شود. بر اساس گزارش مرکز منابع کروناویروس جانز هاپکینز، این کشور بیشترین درصد مرگ و میر کرونایی را در بین کشورهای جهان دارد؛ چیزی حدود ۶۰۰ نفر به ازای هر ۱۰۰۰۰۰ مبتلا.

آیا کرونای  نوع لامبدا قابلیت انتقال بیشتری دارد؟

در حالی که هنوز مشخص نیست که این نوع جدید بیشتر قابل انتقال است یا خیر، دانشمندان می‌گویند که گونه لامبدا تعدادی جهش را حمل می‌کند که به طور بالقوه می‎تواند منجر به افزایش قابلیت انتقال یا مقاومت در برابر آنتی بادی‌های واکسیناسیون COVID-19 شود. یکی از جهش های شناسایی شده در سویه لامبدا، T859N نام دارد. بر اساس نظریه دانشمندان، حجم گسترش این ویروس در ایالات متحده آمریکا، حدود ۲% از کل متبلایان بوده است.

علائم کرونای جدید لامبدا

در حال حاضر، هیچ شواهدی نشان نمی‌دهد که علائم عفونت با نوع جدید C.37 یا Lambda، با سایر گونه های کرونا ویروس متفاوت باشد.

بر اساس گزارش NHS، علائم اصلی COVID-19 عبارتند از:

 • درجه حرارت بالا: برای لمس قفسه سینه یا پشت کمر احساس گرما می‌کنید. (نیازی به اندازه گیری درجه حرارت نیست.)
 • سرفه مداوم شدید: بیش از یک ساعت سرفه می‌کنید.
 • از دست دادن یا تغییر حس بویایی یا چشایی: نمی توانید چیزی را بو کنید یا بچشید.

NHS می گوید اکثر افرادی که علائم COVID-19 را دارند، حداقل یکی از موارد بالا را خواهند داشت.

محققان در شیلی نتیجه گرفته‌اند که نوع لامبدا COVID-19 نه تنها از SARS-CoV-2 استاندارد، عفونت بیشتری دارد؛ بلکه می‌تواند واکسن کرونا را نیز کنار بگذارد. بعد از مدتی، اولین مورد این بیماری در ایالات متحده در بیمارستان متدیست هوستون نیز مشاهده شد. هنوز دلیلی برای به صدا درآوردن زنگ هشدار وجود ندارد، اما خطر همیشه در کمین است و می‌بایست بیش از پیش مراقب باشید.

خرید بیمه درمان

لامبدا در کدام کشورهای اروپایی شناسایی شده است؟

بیشترین کیس‌های مثبت شناخته شده ویروس جدید کرونا لامبدا، مربوط به قاره آمریکا هستند. در این میان می‌توان به ترتیب تعداد مبتلایان، به کشورهای شیلی، پرو، ایالات متحده، اکوادرو و مکزیک اشاره کرد.

کشورهای اروپایی که علائم ویروس جدید لامبدا بیشتر در آنها مشاهده شده است، شامل موارد زیر می‌شود:

 • اسپانیا
 • آلمان
 • فرانسه
 • هلند
 • بلژیک
 • ایتالیا

تحقیقاتی که اخیرا درباره‌ی این نوع ویروس صورت گرفته، نشان می‌دهد که جهش‌های متعددی در پروتئین اسپایک (سنبله) وجود دارد. این ویروس در تماس مستقیم با سلول‌های انسانی، به آنها متصل و کم کم آلودگی ایجاد می‌کند. هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که مشخص کند این سویه تهاجمی‌تر از گونه‌های دیگر این ویروس بوده، و این فقط یک احتمال است.

«لامبدا» در همسایگی ایران، زنگ خطر کرونایی برای کودکان

مدتی پیش شیوع سویه جدید کرونای لامبادا در کشورهای هندوستان، ترکیه، قطر و کشورهایی که در همسایگی ما قرار دارند، بالا گرفته بود. آن زمان افراد زیادی از ورود این سویه جدید به کشور نگران بودند اما خوشبختانه این اتفاق نیفتاد. اما هنوز نمی‌توان با قطعیت اعلام کرد این سویه نابود شده و دیگر هیچ خطری ما و کودکانمان را تهدید نمی‌کند.

گزارش های تحقیقی مربوط به این گونه کرونا، نشان دهنده‌ی موارد زیر است:

 1. ویروس جدید لامبادا در کودکان سیر انتقال و بیماری‌زایی بیشتری دارد.
 2. واکسن‌های موجود کفایت این نوع واریانت را نمی‌دهد.
 3. باتوجه به تغییر ژنتیکی، این واریانت بسیار جدی و هشدار دهنده است که باید مراقبت را چند برابر کنیم.
 4. کویید ۱۹ با تخریب سیستم ریوی و استفاده از داروهای سرکوب کننده که باعث تضعیف سیستم بدنی می‌شوند، امکان رشد این واریانت را چند برابر می‌کند.

تأثیر رژیم غذایی بر گونه دلتا ویروس کرونا چگونه است؟

از گذشته تا کنون رژیم‌های غذایی تاثیر بسزایی در عملکرد و سلامت بدن داشته‌اند. در رابطه با مقابله با کرونا نیز متخصصان معتقدند که سپر دفاعی‌ای بهتر از تغذیه مناسب برای گونه لامبادا وجود ندارد. عملکرد سیستم ایمنی بدن و سالم بودن آن نقش مهمی در پیشگیری از بیماری‌های تنفسی از جمله بیماری کووید ۱۹ دارد؛ پس برای مقابله با کرونا و انواع آن بهتر است تغذیه‌ی خوبی داشته باشید.

بهتر است موارد زیر را در چرخه تغذیه خود قرار دهید:

 • ویتامین A,C,D
 • میوه‌ها و سبزیحات مثل نارنگی، لیمو، کیوی، کلم، کلم پیچ، فلفل سبز، گوجه فرنگی
 • هویج
 • کدو سبز
 • اسفناج
 • برگ چغندر
 • کاهو
خطر حضور کرونای لامبدا در ایران

خطر حضور کرونای لامبدا در ایران

روش‌های پیشگیری از آلوده شدن به گونه لامبدا ویروس کرونا چیست؟

مرکز کنترل و پیشگیری از بروز بیماری‌ها در آمریکا (CDC) اعلام کرده است که افراد باید روش‌های زیر را برای پیشگیری از کرونا لامبدا عملی کنند:

 1. شستشوی مرتب دست
 2. پرهیز از حضور در مکان‎‌های شلوغ با تهویه نامناسب
 3. تزریق واکسن کرونا

هزینه‌ای که برای درمان کرونا نوع لامبدا باید پرداخت!

با شیوع گونه‌ها و سویه‌های جدید کرونا بیش از پیش نیاز به بیمه کرونا داریم! خودتان شاهد بودید که در زمان پیک کرونا روزانه چند نفر در کشور و جهان به علت کرونا صدمه می‌دیدند یا جان خود را از دست می‌دادند. این ویروس هنوز از بین نرفته و همچنان خیلی از افراد درگیر این بیماری می‌شوند. این بیماری در حال تغییر شکل است و هر لحظه ممکن ویروس کرونا جدیدی بوجود آید و همه چیز را مثل سابق کند.

برخی بیماران کرونایی به علت نداشتن مبلغ کافی از بستری شدن در بیمارستان‌ها عاجز هستند. به همین علت بهتر است برای هزینه‌های درمانی این ویروس کرونا و گونه‌های آن از جمله کرونای لامبدا چاره‌ای اندیشید! بهترین چاره برای جبران هزینه‌های درمان داشتن بیمه تکمیلی درمان است. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید با کارشناسان بیمه دات کام در ارتباط بوده و از آن‌ها جهت راهنمایی بیشتر یاری بخواهید.

 

منابع:

https://www.health.com/condition/infectious-diseases/coronavirus/lambda-variant

https://www.infectioncontroltoday.com/view/covid-19-variant-time-affects-reinfection-study-shows

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
ثریایی
۰۱ تیر ۱۴۰۱

سلام این کرونا هنوز هم هست؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۵ تیر ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، بله متاسفانه

person
للی
۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۱

واکسن نزنی هیچیت نمیشه

person
کامی
۲۰ شهریور ۱۴۰۰

کرونا هم منبع کسب درآمد شده برای عده ای

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۱ شهریور ۱۴۰۰

  سلام وقت بخیر مسئولیت اجتماعی بیمه دات کام در قبال چنین رخداد فاجعه باری چهانی ، اطلاع رسانی و ارائه خدمات هر چه بهتر هست.

person
عبدالنادریانپی. learn More
۱۸ شهریور ۱۴۰۰

سلام خدمت عزیزان بزرگواران همانطوری که شاهد هستیم کووید همان ویروس که همه مارا درگیر. کرده. واهمه از یک جهت مورد حمله ویروس هستیم تنها خواسته من این است این ویروس جدید که در چند کشور شناسای شد هنوز به کشور ایران نیامد ولی خطر ویروس به کشور را احتمال میدهیم چون دور و کشورهای همسایه به این ویروس شناسای شده زما تنها کاری که میتوانیم به هم دیگه کمک کنیم ماسک اصلان در نیار ید وفاصله را رعایت کنید دستتان را صد در صد شستشو بدهید اوین یکی شوخی بردار نیست. توبه خاطر هزینه های سنگین این درمان اگه امکان داره از بیمه استفاده کنید یا تا به امروز بیمه نکردید بیمه صددرصد بیمه کنید اگه خودمان به خودمان کمک نکنیم این ویروس همین طور مثل عزرائیل دور ما میچرخد وخواهشن به خاطر خودتان رعایت کنید ما در کنار شما هستیم موفق باشید

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید