29 تیر 1400

آبله میمونی؛ جایگزین کووید 19 می‌شود؟

مرگِ اولین چینی در اثر ابتلا به آبله‌ی میمونی، این کشور را مهد بیماری‌های واگیر دار کرده که در زیر سایه کرونا، به جان انسان‌ها افتاده است! حال بگذریم از این که کرونا چه بود و چه کرد! اما مثل این‌که در آستین‌های گشادش، با خود آبله میمونی آورده است! اگر طاقت دارید در رابطه با بیماری جدید اطلاعات کسب کنید؛ بدانید چه علائمی دارد؟ درمان و واکسیناسیونی برای آن وجود دارد یا خیر؟ آیا مراکز واکسن آبله میمونی وجود دارند، در ادامه با ما همراه باشید و دیگر ویروس چینی را بشناسید!

به نقل از روسیا الیوم یک دامپزشک چینی در پکن در اثر ابتلا به ویروس میمونی، جان خود را از دست داد. این مرگ، عنوان اولین مرگ انسانی در اثر ویروس میمونی را به خود اختصاص داد.

مرکز مبارزه و پشگیری از بیماری‌ها در چین اذعان داشت که علائم بیماری این دامپزشک 53 ساله، در زمان فعالیتش روی حیوانات ظاهر شده است و یک ماه پس از کالبد شکافی دو میمون مرده، دچار حالت تهوع و استفراغ شد. در ادامه می‌توانید با این ویروس بیشتر آشنا شوید.

تاریخچه آبله میمونی

آبله با ریشه میمونی برای اولین بار در سال 1958 کشف شد. در این تاریخ، شیوع بیماری شبه آبله در کلنی های میمون‌هایی که برای تحقیق در آنجا نگهداری می‌شدند، رخ داد. از این رو، این بیماری، “آبله میمون” نامیده شده است. از آن زمان تا کنون در سایر کشورهای آفریقای مرکزی و غربی، بیماری آبله میمون گزارش شده است. در آفریقا عفونت‌های ناشی از آبله میمون در بین هر ده نفر، باعث مرگ 1 نفر شده است.

اولین نشانه ویروس آبله‌میمون در کلونی میمون‌ها
نشانه های ویروس آبله میمون در جوامع میمون های چینی دیده شد

آبله میمون از همان خانواده ویروس‌های آبله است. این یک بیماری ویروسی نادر اما بالقوه جدی است که با علائم شبیه آنفولانزا و تورم غدد لنفاوی مشخص می‌شود. بیماری یاد شده به تدریج به صورت بثورات گسترده در سراسر صورت و بدن پیشرفت می‌کند.

طبق CDC، در انسان علائم آبله‌میمونی شبیه علائم آبله اما خفیف تر است. DCHHS گفت: ” افرادی که علابمی ندارند قادر به انتقال ویروس بیماری میمونی به دیگران نیستند.”

آبله میمون با تب، سردرد، درد عضلانی و خستگی شروع می‌شود. تفاوت اصلی بین علایم این بیماری و آبله در این است که در بیماری میمونی، حیوان میمون باعث تورم غدد لنفاوی (لنفادنوپاتی) می‌شود در حالی که آبله اینگونه نیست. دوره کمون (زمان عفونت تا علائم) برای آبله با منشائ میمونی معمولاً 14-7 روز است اما می‌تواند از 21-5 روز باشد.

علایم بیماری آبله‌میمونی

این بیماری مهلک با علایم زیر شروع می‌شود:

 • تب
 • سردرد
 • دردهای عضلانی
 • كمر درد
 • تورم غدد لنفاوی
 • لرز
 • خستگی

طی یک تا 3 روز (گاهی بیشتر) پس از ظهور تب، بیمار دچار بثورات پوستی مثل تاول می‌شود. اغلب این بثورات از صورت شروع شده و به سایر قسمت‌های بدن گسترش می‌یابد.

به صورت کلی می‌توان گفت:

 • تب، سردرد شدید، لنفادنوپاتی (تورم غدد لنفاوی)، کمر درد میالژی (درد عضلانی) و آستنی شدید (کمبود انرژی) در علائم کلی این بیماری قرار می‌گیرند!
 • لنفادنوپاتی از ویژگی های بارز آبله میمون در مقایسه با سایر بیماری‌هایی است که ممکن است در ابتدا به نظر مشابه آبله مرغان، سرخک، آبله باشد.
 • فوران پوست معمولاً طی دو الی سه روز پس از ظهور تب آغاز می‌شود. بثورات پوستی روی صورت حدود 95%، کف دست و پا حدود 75% و دستگاه تناسلی 30% است. همچنین اینکه روی مخاط دهانی و قرنیه چشم تاثیرگذار خواهد بود.
 • بثورات بیش از اندام ، در صورت متمرکز می‌شوند. این بیماری در صورت (در 95٪ موارد)، و کف دست و کف پا (75٪ موارد) تأثیر می‌گذارد. همچنین غشاهای مخاطی دهان (در 70٪ موارد)، دستگاه تناسلی (30٪) و قرنیه تحت تأثیر قرار می‌گیرند.
 • بثورات به طور متوالی از ماکول (ضایعات با پایه صاف) به پاپول (ضایعات محکم کمی برجسته)، وزیکول (ضایعات پر از مایع شفاف)، پوستول (ضایعات پر از مایع مایل به زرد) و پوسته هایی که خشک می‌شوند و می‌ریزند، تکامل می‌یابد.
 • در موارد شدید، ضایعات می‌توانند به هم متصل شوند تا قسمت‌های زیادی از پوست از بین بروند.
 • 10% از افراد جوان مبتلا به این بیماری فوت شده­اند.
 • این بیماری ممکن است که با بیماری­های دیگری از جمله سرخک، آبله مرغان، سیفلیس، آلرژی، گال و عفونت­های باکتری پوست اشتباه گرفته شود.
 • بهترین روش درمانی توصیه شده، استراحت و مصرف مایعات فراوان است.
 • احتمال ابتلا به آبله میمونی خفیف در اثر تزریق واکسن وجود دارد.
 •  در انسان، علائم آبله میمون شبیه به آبله معمولی و خفیف است.
 • این بیماری بین 2 تا 4 هفته طول می کشد.
 • بیماری آبله میمونی دارای دارای دوره نهفتگی است که که به طور معمول بین 6 تا 13 روز است؛ اما می تواند تا 21 روز هم طول بکشد. این دوره خود به دو بخش تهاجم اولیه تا 5 روز طول می کشد همراه با تب، سردرد شدید، تورم غدد لنفاوی، کمر درد، درد عضلانی و کمبود انرژی شدید است.

انتقال ویروس آبله میمون چگونه رخ می‌دهد؟

آبله میمون از همان خانواده ویروس ها است اما باعث عفونت خفیف تری می‌شود. این ویروس عمدتا از طریق قرار گرفتن در معرض قطرات تنفسی از فردی به فرد دیگر گسترش می‌یابد؛ البته بیماری می تواند از طریق غشاهای مخاطی چشم، دهان و بینی وارد بدن شود.

انتقال ویروس آبله‌میمون از طریق عفونت های بزاق دهان در عطسه
انتقال ویروس بیماری عفونی آبله از نوع میمونی از طریق عطسه

علاوه بر این، این بیماری عفونی ناشی از ویروس میمون می‌تواند در صورت تماس فرد با ضایعات آلوده یا مایعات بدن منتقل شود. به طور غیر مستقیم، یک شخص می‌تواند در اثر تماس با لباس یا پارچه های آلوده نیز به این بیماری ویروسی مبتلا شود. 

در حالت کلی، روش‌های انتقال ویروس آبله میمونی به صورت زیر است:

 • خوردن گوشت نپخته
 • خوردن محصولات دامی نپخته
 • گزش حیوانات
 • تماس مستقیم با بدن حیوان آلوده یا مدفوع و ادرار آن‌ها
 • قطرات تنفسی در ارتباط بین دو انسان

برای جلوگیری بهتر است که نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • از تماس با حیواناتی که به احتمال زیاد مبتلا به این ویروس هستند، خودداری شود؛ حتی جنازه حیوانات مرده هم نباید لمس شود.
 • از تماس با وسایل شخصی و استفاده از تختخواب فرد یا حیوان آلوده خودداری شود.
 • در صورتی که مجبور به ارتباط با فرد آلوده به بیماری آبله از نوع میمونی هستید، حتما روزانه دست و صورت خود را با آب و صابون بشویید. همچنین اینکه از دستکش یا ماسک و شیلد برای جلوگیری از ورود ویروس استفاده کنید.
 • این ویروس از خانواده ژن Orthopoxvirus در خانواده Poxviridae است. ویروس اورتوپوکس شامل ویروس واریولا (عامل آبله)، ویروس واکسینیا و یروس آبله گاوی است.
 • اولین مورد بیماری آبله میمون در جمهوری دموکرات کنگو در هنگام تلاش برای از بین بردن آبله ثبت شد. به احتمال زیاد از یک جونده بیمار و مبتلا به آبله میمون به انسان سرایت کرده است.
 • بیماری آبله میمون تاکنون 6 بار در خارج از آفریقا ثبت شد؛ در سال 2003 در آمریکا 47 مورد، در سال 2018 در انگلستان 3 مورد و اسرائیل 1 مورد، در سال 2019 در سنگاپور 1 مورد و در سال 2021 در انگلستان و آمریکا به ترتیب 3 و 1 مورد.
 • منبع عامل اصلی آبله میمونی هنوز ناشناخته است؛ اما تا الان بیشتر شک و تردید مربوط به جوندگان آفریقایی است.

نکاتی بیشتر درباره بیماری آبله‌میمون

 • همانطور که گفته شد آبله میمون از همان خانواده ویروس‌های آبله است. این یک بیماری ویروسی نادر اما بالقوه جدی است که با علائم شبیه آنفولانزا و تورم غدد لنفاوی مشخص می‌شود. بیماری به تدریج به بثورات گسترده در سراسر صورت و بدن پیشرفت می‌کند.
 • این بیماری از طریق قطرات تنفسی از فردی به فرد دیگر سرایت می‌کند. CDC اظهار داشته است که استفاده از ماسک در فرودگاه‌ها به دلیل همه گیری ویروس کرونا، باعث می‌شود بیمار در هنگام سفر آن را پخش کند.
 • اولین مورد ویروس آبله‌میمون در انسان در سال 1970 در جمهوری دموکراتیک کنگو طی یک دوره تلاش شدید برای از بین بردن آبله ثبت شد.
 • دانشمندان تاکنون دو گروه ژنتیکی متمایز از ویروس آبله از نوع میمونی را کشف کرده‌اند: آفریقای مرکزی و آفریقای غربی.
 • دو گروه ژنتیکی از آبله میمونی ثبت شده است: آفریقای مرکزی و غرب آفریقا. عفونت انسانی ناشی از ژن آفریقای مرکزی از غربی کشنده تر است.
 • CDC گفت، جدیدترین مورد کشف شده در ایالات متحده توسط نوع ویروس موجود در مناطقی از آفریقای غربی، از جمله نیجریه آلوده شده است.
 • انگلستان، اسرائیل و سنگاپور موارد ابتلا به این بیماری ویروسی را در شش مسافر ثبت کرده‌اند که همه آنها از نیجریه برمی‌گشتند.
 • این بیماری بیشتر در کشور نیجریه دیده شده است.

آبله میمون در کدام مناطق دنیا بیشتر شیوع دارد؟

خوشبختانه هنوز مورد از شیوع این بیماری واگیردار در کشورما گزارش نشده است و همانطور که گفته شد در آفریقا و چین بروز پیدا کرده است. البته باید گفت افرادی که بیشتر در مناطق جنگلی یا پیرامون آن زندگی می‌کنند و بیشتر از بقیه در معرض خطر آلودگی به حیوانات آلوده قرار دارند.

مراکز واکسیناسیون آبله میمونی کجا قرار دارند؟

به گزارش خبرنگار فانا، واکسن زنده و بدون جایگزینی (تکرار یا تکثیر) Jynneos شرکت باوارین نوردیک A/S برای پیشگیری از ابتلا به آبله و آبله میمونی در بزرگسالان ۱۸ سال به بالا که در معرض خطر بالای ابتلا به این دو عفونت قرار داشته باشند، موفق به دریافت تائیدیه FDA شده است.

این واکسن تنها واکسن دارای تائیدیه FDA برای پیشگیری از بیماری آبله میمونی است.

مراکز واکسیناسیون آبله میمون متعاقبا در این مقاله به روز رسانی خواهد شد. در حال حاضر باید گفت که متاسفانه راه درمان قطعی برای این بیماری معرفی نشده است. البته واکسیناسیون آبله فقط می تواند شدت ابتلا به این بیماری را کمتر کند.

خداکند ویروس گریبان‌گیر جهانیان نشود!

ویروس کشنده بیماری آبله‌میمون در بثورات صورت
علایم بیماری آبله‌ از نوع ویروس میمونی در زخم های صورت است

می‌دانیم که با خواندن این مطلب نگران شده‌اید و پیش خود می‌گویید:” هنوز نتوانستیم ویروس کرونا و تبعات آن را هضم کنیم، حالا یک ویروس جدید پا در کره‌ی‌زمین گذاشته و برای ما ادا در میاورد؟!” شاید هم آن‌قدر خسته از بیماری‌ها باشید که برایتان مهم نباشد، چه بیماری‌ای از کدام آب باریکه آب می‌خورد و به کجا منتهی می‌شود! ما نیز به عنوان کارشناسان بیمه مثل شما امیدواریم که بیماری آبله میمون، جهانیان از جمله کشور عزیزمان را درگیر نکند! که خدای نکرده در این صورت، باید همانند بیمه کرونا، به فکر بیمه با خدمات جدید نیز بود…

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
05 بهمن 1400 / بیمه کرونا

بیمه کرونا ی سامان، سپر ضدضربه شما برای شکست کووید۱۹

در دوران همه گیری ویروس کرونا، خرید بیمه کرونای سامان یکی از اقدامات جالب توجهی به شمار می آید تا شما ضمن خدمات بیمه ای خود بتوانید از پوشش ها و مزیت های چشمگیر شرکت بیمه گر سامان به خوبی استفاده کنید. بیمه کرونا حامی و پشتیبان شما در ایام کرونایی است تا اندکی از فشارهای شما را التیام بخشد.

02 بهمن 1400 / بیمه کرونا

کرونا لامبدا؛ نوع جدید کرونا، آدمکشی چیره دست که رحم ندارد! + علائم و راه های پیشگیری

با گذشت بیش از 18 ماه از بیماری همه گیر کووید 19، جهانیان به شنیدن اخبار مربوط به انواع جدید این ویروس، عادت کرده و چندان دلشان را نمی‌لرزاند.برخی جهش‌های  این ویروس(نوع آلفا

01 دی 1400 / بیمه کرونا

آخرین اخبار کرونا در ایران و جهان + وضعیت شهر‌های ایران

جدیدترین اخبار کرونا را در این مقاله را اینجا بخوانید.

30 آذر 1400 / بیمه کرونا

قارچ سیاه: علایم، انواع، عوارض و درمان این ویروس عفونی کرونا

این روزها COVID-19 منجر به افزایش موارد عفونت قارچی کشنده به نام موکورمیکوزیس است که در بین مردم به عنوان “قارچ سیاه” شناخته می‌شود. این عفونت به همان اندازه خطرناک است که رسانه‌ها

23 آذر 1400 / بیمه کرونا

انواع کرونا: علائم، کشور مبدا هر نوع کووید ۱۹ و تاثیر واکسیناسیون

اطلاعات کامل در مورد انواع کرونا و مبدا شکل گیری آن‌ها را به همراه علائم هر کدام در این مقاله بخوانید!

08 آذر 1400 / بیمه کرونا

امیکرون: خطرناک‌ترین جهش کرونا تا به امروز

کرونا با سویه امیکرون خطرناک‌تر به نظر می‌رسد. اگر می‌خواهید در مورد این جهش جدید بیشتر بدانید این مقاله را بخوانید!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید