آبله میمونی؛ جایگزین کووید ۱۹ می‌شود؟

0
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

مرگِ اولین چینی در اثر ابتلا به آبله‌ی میمونی، این کشور را مهد بیماری‌های واگیر دار کرده که در زیر سایه کرونا، به جان انسان‌ها افتاده است! حال بگذریم از این که کرونا چه بود و چه کرد! اما مثل این‌که در آستین‌های گشادش، با خود آبله میمونی آورده است! اگر طاقت دارید در رابطه با بیماری جدید اطلاعات کسب کنید؛ بدانید چه علائمی دارد؟ درمان و واکسیناسیونی برای آن وجود دارد یا خیر؟ آیا مراکز واکسن آبله میمونی وجود دارند، در ادامه با ما همراه باشید و دیگر ویروس چینی را بشناسید!

به نقل از روسیا الیوم یک دامپزشک چینی در پکن در اثر ابتلا به ویروس میمونی، جان خود را از دست داد. این مرگ، عنوان اولین مرگ انسانی در اثر ویروس میمونی را به خود اختصاص داد.

مرکز مبارزه و پشگیری از بیماری‌ها در چین اذعان داشت که علائم بیماری این دامپزشک ۵۳ ساله، در زمان فعالیتش روی حیوانات ظاهر شده است و یک ماه پس از کالبد شکافی دو میمون مرده، دچار حالت تهوع و استفراغ شد. در ادامه می‌توانید با این ویروس بیشتر آشنا شوید.

تاریخچه آبله میمونی

آبله با ریشه میمونی برای اولین بار در سال ۱۹۵۸ کشف شد. در این تاریخ، شیوع بیماری شبه آبله در کلنی های میمون‌هایی که برای تحقیق در آنجا نگهداری می‌شدند، رخ داد. از این رو، این بیماری، “آبله میمون” نامیده شده است. از آن زمان تا کنون در سایر کشورهای آفریقای مرکزی و غربی، بیماری آبله میمون گزارش شده است. عفونت‌های ناشی از آبله میمون در حدود ۱ نفر از هر ۱۰۰ نفر کشنده است.

اولین نشانه ویروس آبله‌میمون در کلونی میمون‌ها
نشانه های ویروس آبله میمون در جوامع میمون های چینی دیده شد

آبله میمون از همان خانواده ویروس‌های آبله است. این یک بیماری ویروسی نادر اما بالقوه جدی است که با علائم شبیه آنفولانزا و تورم غدد لنفاوی مشخص می‌شود. بیماری یاد شده به تدریج به صورت بثورات گسترده در سراسر صورت و بدن پیشرفت می‌کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این بیماری نادر ادامه مطلب را بخوانید:

طبق CDC، در انسان علائم آبله‌میمونی شبیه علائم آبله اما خفیف تر است. DCHHS گفت: ” افرادی که علابمی ندارند قادر به انتقال ویروس بیماری میمونی به دیگران نیستند.”

آبله میمون با تب، سردرد، درد عضلانی و خستگی شروع می‌شود. تفاوت اصلی بین علایم این بیماری و آبله در این است که در بیماری میمونی، حیوان میمون باعث تورم غدد لنفاوی (لنفادنوپاتی) می‌شود در حالی که آبله اینگونه نیست. دوره کمون (زمان عفونت تا علائم) برای آبله با منشائ میمونی معمولاً ۱۴-۷ روز است اما می‌تواند از ۲۱-۵ روز باشد.

علایم بیماری آبله‌میمونی

این بیماری مهلک با علایم زیر شروع می‌شود:

 • تب
 • سردرد
 • دردهای عضلانی
 • کمر درد
 • تورم غدد لنفاوی
 • لرز
 • خستگی

طی یک تا ۳ روز (گاهی بیشتر) پس از ظهور تب، بیمار دچار بثورات پوستی مثل تاول می‌شود. اغلب این بثورات از صورت شروع شده و به سایر قسمت‌های بدن گسترش می‌یابد.

به صورت کلی می‌توان گفت:

 • تب، سردرد شدید، لنفادنوپاتی (تورم غدد لنفاوی)، کمر درد میالژی (درد عضلانی) و آستنی شدید (کمبود انرژی) در علائم کلی این بیماری قرار می‌گیرند!
 • لنفادنوپاتی از ویژگی های بارز آبله میمون در مقایسه با سایر بیماری‌هایی است که ممکن است در ابتدا به نظر مشابه آبله مرغان، سرخک، آبله باشد.
 • فوران پوست معمولاً طی دو الی سه روز پس از ظهور تب آغاز می‌شود.
 • بثورات بیش از اندام ، در صورت متمرکز می‌شوند. این بیماری در صورت (در ۹۵٪ موارد)، و کف دست و کف پا (۷۵٪ موارد) تأثیر می‌گذارد. همچنین غشاهای مخاطی دهان (در ۷۰٪ موارد)، دستگاه تناسلی (۳۰٪) و قرنیه تحت تأثیر قرار می‌گیرند.
 • بثورات به طور متوالی از ماکول (ضایعات با پایه صاف) به پاپول (ضایعات محکم کمی برجسته)، وزیکول (ضایعات پر از مایع شفاف)، پوستول (ضایعات پر از مایع مایل به زرد) و پوسته هایی که خشک می‌شوند و می‌ریزند، تکامل می‌یابد.
 • تعداد ضایعات از چند تا چند هزار مورد متفاوت است.
 • در موارد شدید، ضایعات می‌توانند به هم متصل شوند تا قسمت‌های زیادی از پوست از بین بروند.

انتقال ویروس آبله میمون چگونه رخ می‌دهد؟

آبله میمون از همان خانواده ویروس ها است اما باعث عفونت خفیف تری می‌شود. این ویروس عمدتا از طریق قرار گرفتن در معرض قطرات تنفسی از فردی به فرد دیگر گسترش می‌یابد؛ البته بیماری می تواند از طریق غشاهای مخاطی چشم، دهان و بینی وارد بدن شود.

انتقال ویروس آبله‌میمون از طریق عفونت های بزاق دهان در عطسه
انتقال ویروس بیماری عفونی آبله از نوع میمونی از طریق عطسه

علاوه بر این، این بیماری عفونی ناشی از ویروس میمون می‌تواند در صورت تماس فرد با ضایعات آلوده یا مایعات بدن منتقل شود. به طور غیر مستقیم، یک شخص می‌تواند در اثر تماس با لباس یا پارچه های آلوده نیز به این بیماری ویروسی مبتلا شود.

نکاتی بیشتر درباره بیماری آبله‌میمون

 • همانطور که گفته شد آبله میمون از همان خانواده ویروس‌های آبله است. این یک بیماری ویروسی نادر اما بالقوه جدی است که با علائم شبیه آنفولانزا و تورم غدد لنفاوی مشخص می‌شود. بیماری به تدریج به بثورات گسترده در سراسر صورت و بدن پیشرفت می‌کند.
 • این بیماری از طریق قطرات تنفسی از فردی به فرد دیگر سرایت می‌کند. CDC اظهار داشته است که استفاده از ماسک در فرودگاه‌ها به دلیل همه گیری ویروس کرونا، باعث می‌شود بیمار در هنگام سفر آن را پخش کند.
 • اولین مورد ویروس آبله‌میمون در انسان در سال ۱۹۷۰ در جمهوری دموکراتیک کنگو طی یک دوره تلاش شدید برای از بین بردن آبله ثبت شد.
 • دانشمندان تاکنون دو گروه ژنتیکی متمایز از ویروس آبله از نوع میمونی را کشف کرده‌اند: آفریقای مرکزی و آفریقای غربی.
 • CDC گفت، جدیدترین مورد کشف شده در ایالات متحده توسط نوع ویروس موجود در مناطقی از آفریقای غربی، از جمله نیجریه آلوده شده است.
 • انگلستان، اسرائیل و سنگاپور موارد ابتلا به این بیماری ویروسی را در شش مسافر ثبت کرده‌اند که همه آنها از نیجریه برمی‌گشتند.

آبله میمون در کدام مناطق دنیا بیشتر شیوع دارد؟

خوشبختانه هنوز مورد از شیوع این بیماری واگیردار در کشورما گزارش نشده است و همانطور که گفته شد در آفریقا و چین بروز پیدا کرده است.

مراکز واکسیناسیون آبله میمونی کجا قرار دارند؟

به گزارش خبرنگار فانا، واکسن زنده و بدون جایگزینی (تکرار یا تکثیر) Jynneos شرکت باوارین نوردیک A/S برای پیشگیری از ابتلا به آبله و آبله میمونی در بزرگسالان ۱۸ سال به بالا که در معرض خطر بالای ابتلا به این دو عفونت قرار داشته باشند، موفق به دریافت تائیدیه FDA شده است.

این واکسن تنها واکسن دارای تائیدیه FDA برای پیشگیری از بیماری آبله میمونی است.

مراکز واکسیناسیون آبله میمون متعاقبا در این مقاله به روز رسانی خواهد شد.

خداکند ویروس گریبان‌گیر جهانیان نشود!

ویروس کشنده بیماری آبله‌میمون در بثورات صورت
علایم بیماری آبله‌ از نوع ویروس میمونی در زخم های صورت است

می‌دانیم که با خواندن این مطلب نگران شده‌اید و پیش خود می‌گویید:” هنوز نتوانستیم ویروس کرونا و تبعات آن را هضم کنیم، حالا یک ویروس جدید پا در کره‌ی‌زمین گذاشته و برای ما ادا در میاورد؟!” شاید هم آن‌قدر خسته از بیماری‌ها باشید که برایتان مهم نباشد، چه بیماری‌ای از کدام آب باریکه آب می‌خورد و به کجا منتهی می‌شود! ما نیز به عنوان کارشناسان بیمه مثل شما امیدواریم که بیماری آبله میمون، جهانیان از جمله کشور عزیزمان را درگیر نکند! که خدای نکرده در این صورت، باید همانند بیمه کرونا، به فکر بیمه با خدمات جدید نیز بود…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.