20 بهمن 1401

عبور از هفت خوان معاینه فنی خودرو و هزینه دریافت این مدرک مهم

در سال‌های اخیر، داشتن معاینه فنی خودرو برای خودرو الزامی‌ شده‌است و افرادی که وسیله نقلیه دارند، باید از این قانون پیروی کنند. با توجه به تاکید پلیس راهنمایی و رانندگی تمام خودرو‌ها اعم از داخلی و خارجی که سن آن‌ها بیش از 4 سال است، باید این معاینه فنی را دریافت کنند.

همچنین در صورت سرپیچی از قانون، پلیس راهنمایی و رانندگی می‌تواند، خودرو افراد فاقد معاینه فنی را اعمال قانون کند. در این مطلب، درباره چگونگی دریافت معاینه فنی و مراحل آن توضیحاتی خواهیم داد. با ما همراه باشید.

معاینه فنی خودرو چیست؟

معاینه فنی، یک آزمون برای بررسی ایراد‌ها و مشکل‌هایی است که ممکن است برای خودرو به وجود آمده باشد. بخشی از این معاینه مربوط به سیستم فنی خودرو است که از بروز حادثه و تصادفات پیشگیری می‌کند و بخش دیگر آن مربوط به تست آلایندگی و کنترل آلودگی هوا است. داشتن معاینه فنی نشان دهنده سالم بودن خودروی شما است. با داشتن این برگه خیالتان از بابت نبود مشکلات و تاثیر آن بر دیگر بخش‌ها از جمله کاهش مصرف سوخت راحت خواهد بود.

به مجموع این دو بررسی، معاینه فنی خودرو گفته می‌شود که بعد از آن با صدور این گواهی، سلامت فنی و ظاهری اتومبیل تایید خواهد شد. همان‌طور که اشاره شد، معاینه فنی برای خودروهایی که بیش از 4 سال سن دارند، مانند بیمه شخص ثالث، الزامی ‌است و خودرو‌های وارداتی که قبل از سال 2016 هستند هم باید معاینه فنی داشته باشند.

مدارک مورد نیاز برای معاینه فنی

هنگامی‌ که ماشین را برای معاینه فنی به مراکز معتبر می‌برید، باید دقت داشته باشید که مدارک معتبر را هم تحویل دهید. این مدارک شامل: اصل کارت خودرو یا سند خودرو و فرم تشخیص عیب‌های ظاهری است.

نرخ معاینه فنی خودرو در سال 1401

نرخ معاینه فنی در سال 1400 مطابق سال 1399 اعلام شده و هیچ تغییری نداشته‌است که عبارتند از:

 • خودرو‌های سبک در مراجعه اول: 47 هزار تومان
 • خودرو‌های سبک در مراجعه دوم: 10 هزار تومان
 • ماشین‌های سنگین گازوئیلی مراجعه اول: 71 هزار تومان
 • خودروهای سنگین گازوئیلی در مراجعه دوم: 12 هزار تومان
 • خودروهای سنگین دوگانه سوز در مراجعه اول: 99 هزار تومان
 • خودروهای سنگین دوگانه سوز در مراجعه دوم: 12 هزار تومان
 • موتورسیکلت در مراجعه اول: 12 هزار تومان
 • موتورسیکلت در مراجعه دوم: 2 هزار تومان

معاینه فنی تاکسی ها رایگان شد!

بر اساس قانون جدیدی که در نیمه اول سال 1401 تصویب شد، تاکسی داران تهرانی می‌توانند با مراجعه به مراکز تعیین شده، بدون نیاز به پرداخت هزینه، معاینه فنی خودروی خود را دریافت کنند. برای آگاهی از آدرس این مراکز، مقاله معاینه فنی تاکسی را مطالعه کنید.

مراحل اخذ معاینه فنی خودرو

هنگام ورود به مراکز معاینه اتومبیل در ابتدا پلاک ماشین با دوربین مخصوص، خوانده می‌شود و پس از ثبت اطلاعات ماشین، پذیرش برای بررسی و معاینه فنی انجام خواهد شد. پس از بررسی‌ها، معاینه فنی خودرو آغاز می‌شود. این فرایند چند مرحله دارد که عبارتند از:

 • بازرسی ظاهری
 • آزمون آلایندگی
 • بررسی کمک فنرها
 • تست ترمز
 • آزمون سیستم تعلیق
 • سلامت چراغ‌ها
 • هم راستایی چرخ‌ها
 • صدور گواهی

  معاینه فنی خودرو

  مراحل معاینه فنی خودرو

بازرسی ظاهری

مرحله اول معاینه فنی خودرو، بازرسی چشمی ‌یا ظاهری خودرو است که از نظر ظاهری ماشین بررسی می‌شود. موارد مختلفی در بازرسی ظاهری مورد بررسی قرار می‌گیرد که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت:

 • آینه‌ها
 • شیشه‌ها
 • سالم بودن برف پاک کن
 • بوق خودرو
 • داشتن کمربند ایمنی
 • بررسی بدنه خودرو
 • میزان پوسیدگی بدنه
 • وضعیت لاستیک‌ها
 • صدای اگزوز
 • چراغ‌های نو بالا و نور پایین
 • چراغ راهنما
 • دود خروجی اضافی از اگزوز
 • طلق چراغ‌های عقب
 • بررسی چراغ عقب برای ترمز، دنده عقب، خطر و چراغ پلاک

دقت داشته باشید که در این مرحله لوازم و تجهیزات بسته بندی شده روی خودرو هم بررسی خواهد شد که اگر غیر استاندارد باشد، صدور معاینه فنی ماشین انجام نمی‌شود. به طور مثال استفاده از بوق با صدای نامتعارف دلیلی برای رد کردن گواهی معاینه فنی است.

آزمون آلایندگی

مرحله دومی‌ که خودرو را برای صدور معاینه فنی خودرو آماده می‌کند، آزمون  آلایندگی گاز‌های خروجی از اگزوز است. با کمک دستگاه مخصوص، میزان آلایندگی بررسی می‌شود و نباید این خروجی از حد مجاز بیشتر باشد. دقت کنید که اگر خودرو شما هوا را بیش از حد آلوده می‌کند، نمی‌توانید معاینه فنی دریافت کنید.

گاز‌های دی اکسیدکربن و مونواکسیدکربن، جزو آلاینده‌های خطرناک است که اگر میزان زیاد آن برای خودرو تشخیص داده شود، باعث مردود شدن معاینه ماشین خواهد شد.

بررسی کمک فنرها

کمک فنر‌ها با دستگاه مخصوص بررسی می‌شود که نتیجه آزمون را به صورت عددی و شکل گرافیکی ثبت می‌کند. در این آزمون، تمام کمک‌های عقب و جلو خودرو بررسی خواهند شد و اگر مشکلی برای کمک فنرها وجود داشته باشد، ممکن است که ماشین در پیچ جاده‌ها دچار حادثه شود و به همین منظور تست و بررسی فنرهای خودرو از اهمیت بالایی برخوردار است.

تست ترمز

شتاب گیری خودرو تا حد نهایی آن بررسی خواهد شد تا ترمز‌ها ارزیابی شوند. علاوه بر این موضوع، بررسی عملکرد ترمز دستی در این مرحله هم انجام می‌شود. دقت کنید که لنت‌های نو و استفاده از روغن ترمز باکیفیت و مناسب می‌تواند به سلامت ترمز‌ها کمک کند.

آزمون سیستم تعلیق

در مرحله آزمون سیستم تعلیق خودرو، با دستگاه این سیستم را تحت فشار قرار می‌دهند تا عملکرد آن بررسی شود. باید اتصالات و قطعات این سیستم محکم باشد تا گواهی این مرحله برای گواهی معاینه فنی خودرو سپری شود.

سلامت چراغ‌ها

بهتر است که قبل از مراجعه برای دریافت معاینه فنی خودرو، چراغ‌های ماشین را بررسی کنید تا انحراف نور نداشته باشند. این مرحله در معاینه فنی به وسیله رایانه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

هم راستایی چرخ‌ها

در مرحله هم راستایی چرخ‌ها اگر میزان انحراف جانبی خودرو در هر 1000 متر بیشتر از 7 متر باشد، گواهی صدور معاینه فنی به خودرو تعلق نمی‌گیرد. در حقیقت هنگام رانندگی اگر فرمان خودرو را رها کنید، نباید جلوبندی و فرمان خودرو بیشتر از 7 متر، منحرف شود.

صدور گواهی

اگر خودرو تمام مراحل را با موفقیت پشت سر بگذارد، برچسب گواهی معاینه فنی خودرو برای ماشین صادر می‌شود. به طور معمول اعتبار یکساله برای این گواهی در نظر گرفته شده‌است.

تفاوت معاینه فنی خودروی بنزینی با دوگانه سوز

دقت کنید که خودروهای بنزینی فقط باید معاینه فنی بنزینی داشته باشند، اما خودروهای دوگانه سوز بازرسی چشمی ‌و ظاهری از مخزن هم دارند. در برخی اوقات بعد از بررسی ظاهری مخزن، تشخیص انجام آزمون هیدرواستاتیک داده می‌شود. در این حالت خودروهای دوگانه سوز باید سه مرحله آزمون هیدرواستاتیک، بازرسی چشمی ‌و معاینه فنی عادی را پشت سر بگذارند.

چرا ماشین در معاینه فنی مردود می‌شود؟

اگر خودرو در یکی از مراحل گفته‌شده برای صدور گواهی معاینه فنی، مشکلی داشته باشد، مردود اعلام خواهد شد. برخی از مشکلات خودرو که باعث مردود شدن 100 درصد معاینه فنی خودرو می‌شود عبارتند از:

 • آزمون آلایندگی
 • ترمزها
 • هم راستای چرخ‌ها
 • وضعیت ظاهری
معاینه فنی خودرو

دلایل مردودی در معاینه فنی خودرو

هنگامی ‌که خودرو برگه معاینه فنی را تحویل نگیرد و مردود شود، 15 روز زمان دارد تا چک لیستی که در برگه نتایج اعلام شده بررسی و برطرف کند تا مجدد برای اخذ معاینه فنی اقدام کنید.

بعد از بررسی‌های انجام شده سلامت خودرو مجدد بررسی می‌شود و برچسب معاینه فنی بر روی خودرو نصب خواهد شد.

اگر سن خودرو زیاد باشد و زمان اسقاط آن رسیده‌باشد چگونه باید اقدام کرد؟ برای کسب اطلاعات جامع در این باره مقاله اسقاط خودرو فرسوده را مطالعه نمایید.

نوبت دهی برای معاینه فنی خودرو

با شیوع بیماری کرونا و احتمال انتقال این ویروس، مراکز معاینه فنی شرایطی را فراهم کرده‌اند که ازدحام کاهش پیدا کند.

با راه اندازی سیستم آنلاین نوبت دهی در شهرهای بزرگ مانند: تهران، اصفهان، مشهد و تبریز از صف‌های طولانی در این مراکز جلوگیری شده و روند کار سرعت گرفته است.

برای استفاده از خدمات نوبت دهی معاینه فنی باید به سامانه https://services27.tehran.ir/   مراجعه کنید و پس از ورود در ابتدا قوانین و مقررات را مطالعه کنید. با تایید این قوانین به صفحه بعدی منتقل می‌شوید و شماره پلاک، نام و نام خانوادگی و شماره موبایل خود را وارد می‌کنید.

در ادامه کد فعالسازی برای گوشی همراه شما ارسال شده که بعد از وارد کردن آن کد به صفحه اطلاعات مراکز معاینه فنی، منتقل می‌شوید. در این بخش باید نام مرکز و تاریخ مدنظر خود را وارد کنید. همچین شرایط پرداخت آنلاین هزینه معاینه فنی هم فراهم شده است.

اطلاعات مراکز معاینه فنی

ساعات مراکز فنی در هر منطقه‌ای ممکن است، متفاوت باشد. دقت کنید که اطلاعات کامل مانند: ساعات کاری، محل قرارگیری روی نقشه و آدرس کامل را یادداشت کنید تا در صورت مراجعه با مشکلی مواجه نشوید.

نکته: برخی از مراکز معاینه فنی 24 ساعته است و برخی دیگر خدمت رسانی را در ساعات و روزهای عادی انجام می‌دهند.

نکات مهم معاینه فنی

همان‌طور که توضیح داده‌شد، دریافت معاینه فنی اتومبیل از اهیمت بالایی برخوردار است تا بتوان در سطح شهر تردد داشت. نکات مهم دیگری هم وجود دارد که باید به آن دقت کرد:

 • تا 14 روز پس از دریافت نوبت دهی زمان دارید تا به مراکز معاینه فنی مراجعه کنید.
 • برای خرید طرح ترافیک به معاینه فنی نیاز دارید.
 • خودروهایی که معاینه فنی برتر دارند، 20 درصد تخفیف برای ورود به طرح ترافیک و زوج و فرد دارند.
 • به راحتی با ارسال عدد 1 به شماره 2000112 می‌توانید مدت زمان انتظار در صف مراکز معاینه فنی را بدانید.

در آخر به این موضوع توجه داشته باشید که معاینه فنی خودرو علاوه بر اینکه ایرادات خودرو را مشخص می‌کند و از تصادفات‌های احتمالی جلوگیری می‌کند، به سلامتی و پاکیزگی محیط زیست و هوا هم کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
08 فروردین 1402 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

آموزش تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین؛ دیگر با خیال راحت ماشین کارکرده بخرید!

احتمالاً شنیده‌اید که برخی افراد هنگام فروش خودرو کیلومتر شمار خود را تغییر می‌دهند. برای آگاهی از روش‌های تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین، این مقاله را مطالعه کنید.

06 فروردین 1402 / اطلاعات خودرو و موتور

ثبت خلافی با دوربین: راهکار دقیق پلیس راهور برای ثبت تخلفات رانندگی ماشین و موتور

اگر درباره ثبت خلافی با دوربین، لیست خلافی خودرو با دوربین و میزان جریمه آن‌ها می‌خواهید بدانید، این راهنمای کامل را بخوانید

05 فروردین 1402 / بیمه موتور / اطلاعات خودرو و موتور / تعمیر و نگهداری

مراحل 8 گانه معاینه فنی موتور سیکلت+ هزینه و آدرس

مراحل و نحوه معاینه فنی موتور سیکلت و هزینه‌ آن را در این مقاله بخوانید!

05 فروردین 1402 / بیمه موتور / اطلاعات خودرو و موتور

موتور دو زمانه چیست و چگونه کار می‌کند؟

نحوه عملکرد موتور دو زمانه را با شکل در این مقاله بخوانید!

04 فروردین 1402 / اطلاعات خودرو و موتور / بیمه موتور

پیگیری کارت سوخت موتور به سه روش مختلف؛ آموزش پیگیری کارت سوخت المثنی

پیگیری کارت سوخت موتور سیکلت نیاز به انجام کارهای مختلفی دارد. جهت آشنایی با سه روش مختلف برای پیگیری کارت سوخت موتور، این مطلب را به دقت بخوانید.

04 فروردین 1402 / اطلاعات خودرو و موتور

چرا باید نرخ عوارض آزادراهی را پرداخت کنیم؟ + جدول نرخ عوارض آزادراهی کشور

افراد برای اینکه بتوانند از خدمات جاده‌ای بهرمند شوند، باید از نرخ عوارض آزادراهی  را پرداخت کنند. جدول نرخ عوارض آزادراهی را در این مقاله بررسی کنید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
اسیوند
16 دی 1400

سلام بابا این کارها چیه برو اونجا ی پولی بده تموم بشه بره دیگه چرا مردمو میترسونید

  کارشناس بیمه
  16 دی 1400

  دوست عزیز، گرفتن کارت معاینه فنی با تخلف نوعی جرم است و اگر احراز شود، شما هم به دردسر خواهید افتاد.

علی دایی کرمی
03 بهمن 1400

سلام من رفتم یکی از مراکز معاینه فنی گفتن که به دلیل نقص فنی خودرو نمیتونیم بهت کارت بدیم بعد رفتم ی مرکز دیگه تو شهر دیگه بهم دادن. یعنی چی آخه؟

  کارشناس بیمه
  03 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، ما فقط نکات مهمی را در خصوص معرفی مراکز معاینه فنی نوشته ایم. شما می توانید به سازمان مربوط به برای شکایت مراجعه کنید.

عصمتی
23 بهمن 1400

سلام معاینه فنی برای چه خودروهایی لازم است؟

  کارشناس بیمه
  24 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، تمامی خودروها به جز خودروهای صفر تا 4 یا 5 سال نیاز به معاینه فنی ندارند.

الهام
23 بهمن 1400

سلام ماشین من صفره افسر جلومو گرفت که معاینه فنی خودرو ندارم و جریمم کرد، چرا؟

  کارشناس بیمه
  24 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، کار افسر غیرقانونی بوده است. شما می توانید به سازمان بازرسی ناجا اعلام شکایت کنید.

مسعود
18 فروردین 1401

سلام بعداز استفاده از بیمه چند درصد از تخفیفش کم میشه.و ایا این درصدی که کم میشه به مبلغ پرداختی که شرکت بیمه ربط داره یانه

  کارشناس بیمه
  18 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز تخفیف چه چیزی؟

سلام ماشین من مدل ۹۷ ماه سوم هست کی باید برای معاینه فنی اقدام کنم
05 اردیبهشت 1401

معاینه فنی ۴ سال از تاریخ تولید است یا ۵ سال این برام مبهمه

  کارشناس بیمه
  15 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، 5 سال است. البته اگر تغییری به تازگی نکرده باشد.

س.ج
26 اردیبهشت 1401

چرا از طریق تهران من نمیتوانم وقت معاینه فنی بگیرم.اگر این سرویس را ندارند لطفا راهنمائی فرمائید که بنده چگونه از بیقی وقت بگیرم

  کارشناس بیمه
  27 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، تنها راه از سایت باید رزرو کنید یا اینکه به شهرهای دیگر مراجعه کنید.

  مهدی
  03 اسفند 1401

  4ساله داداش

سینا
31 اردیبهشت 1401

سلام
من رفتم مرکز معاینه فنی بیهقی و اونجا مردود شد ماشینم، بعد از رفع عیب، الان برام مقدور نیست به همون مرکز (بیهقی) دوباره مراجعه کنم، امکانش هست بازدید مجدد رو در مرکز دیگری انجام بدم؟
اگه این کار شدنی هست، باید چقدر پرداخت کنم؟ (باید هزینه کامل رو دوباره بدم یا فقط هزینه بازدید مجدد)

  کارشناس بیمه
  01 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، فکر نکنیم نیاز باشد اما باز بهتر است که با همان مرکز تماس بگیرید.

N.j
05 خرداد 1401

سلام من ماشینم امروز مردود شد میتونم قبل از مهلت ۱۴ روز به شهر خودم برگردم و مرکز معاینه‌ی دیگه‌ای برم؟ یا باید فقط به همین مرکز مراجعه کنم؟

  کارشناس بیمه
  06 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، در این خصوص محدودیتی نشنیده ایم. اما به هر حال اطلاعات شما ثبت شده است.

مرتضی
14 تیر 1401

سلام
وقت بخیر
آیا در مورد خودرو های دوگانه سوز محدودیت خاصی در مورد نوع منبع صادر شده
خودروی پراید با منبع ۶۰ لیتری دارم که منقضی شده گفتند باید منبع ۵۲ لیتری نصب کنم وگرنه معاینه دریافت نخواهم کرد

  کارشناس بیمه
  15 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، اگر چنین چیزی را گفته اند، پس باید رعایت کنید.

مهدی
01 مهر 1401

ببخشید من در تاریخ ۱۴۰۱/۰۶/۲۹ در شهرستان خودمون معاینه فنی خودرو رو انجام دادم و مشکلی نداشت و برگه پرینت شده از سیستم رو هم گرفتم منتها در سایت تهران برام میزنه خودرو معاینه فنی نداره، میشه راهنمایی بفرمایین

  کارشناس بیمه
  02 مهر 1401

  سلام باید ثبت شده باشد. البته ممکن است که این ثبت با تاخیر باشد. با توجه به تعطیلات آخر هفته.

مجید
21 آبان 1401

سلام در تاریخ1401/08/20 مرکز معاینه فنی بعثت تهران 92000 تومن پول گرفتن ؟؟
کی گرون شد؟

امرالله عموسلطانی
20 آذر 1401

سلام من ماشینم مال سال ۱۳۷۷
می خواستم بدونم اصلا به من معاینه فنی می دهند (ماشین را تازه خریدم)

  کارشناس بیمه
  22 آذر 1401

  سلام باید از خود یکی از دفاتر معاینه فنی بپرسید.

تهرانی
08 بهمن 1401

سلام ، آیا شکستگی کوچک در ناحیه شیشه جلو و یا داشتن زنون باعث عدم تایید معاینه فنی میشود ؟

  کارشناس بیمه
  09 بهمن 1401

  سلام دوست عزیز. بله وجود شکستگی باعث رد شدن معاینه فنی می شود. می توانید برای اطمینان از کارشناسان معاینه فنی در خواست کنین از خودروی شما بازدید کنند.

206sd
14 بهمن 1401

سلام، چراغ abs ماشینم روشن شده آیا در معاینه فنی تایید می شود؟

  کارشناس بیمه
  16 بهمن 1401

  سلام. باید مشکل را برطرف کنید.

Nima
03 اسفند 1401

سلام منبع اگزوز اگه داشته باشیم معاینه فنی گیر میده؟

  کارشناس بیمه
  07 اسفند 1401

  سلام دوست عزیز. بله احتمالا مشکل ساز شود.

سلطان
06 فروردین 1402

سلام سپر اگه شکسته باشه قبول میکنند ؟

  کارشناس بیمه
  07 فروردین 1402

  سلام بله

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید