بنر بیمه
06 دی 1400

عبور از هفت خوان معاینه فنی خودرو و هزینه دریافت این مدرک مهم

در سال‌های اخیر، داشتن معاینه فنی خودرو برای خودرو الزامی‌ شده‌است و افرادی که وسیله نقلیه دارند، باید از این قانون پیروی کنند. با توجه به تاکید پلیس راهنمایی و رانندگی تمام خودرو‌ها اعم از داخلی و خارجی که سن آن‌ها بیش از 4 سال است، باید این معاینه فنی را دریافت کنند.

همچنین در صورت سرپیچی از قانون، پلیس راهنمایی و رانندگی می‌تواند، خودرو افراد فاقد معاینه فنی را اعمال قانون کند. در این مطلب، درباره چگونگی دریافت معاینه فنی و مراحل آن توضیحاتی خواهیم داد. با ما همراه باشید.

معاینه فنی خودرو چیست؟

معاینه فنی، یک آزمون برای بررسی ایراد‌ها و مشکل‌هایی است که ممکن است برای خودرو به وجود آمده باشد. بخشی از این معاینه مربوط به سیستم فنی خودرو است که از بروز حادثه و تصادفات پیشگیری می‌کند و بخش دیگر آن مربوط به تست آلایندگی و کنترل آلودگی هوا است.

به مجموع این دو بررسی، معاینه فنی خودرو گفته می‌شود که بعد از آن با صدور این گواهی، سلامت فنی و ظاهری اتومبیل تایید خواهد شد. همان‌طور که اشاره شد، معاینه فنی برای خودروهایی که بیش از 4 سال سن دارند، مانند بیمه شخص ثالث، الزامی ‌است و خودرو‌های وارداتی که قبل از سال 2016 هستند هم باید معاینه فنی داشته باشند.

مدارک مورد نیاز برای معاینه فنی

هنگامی‌ که ماشین را برای معاینه فنی به مراکز معتبر می‌برید، باید دقت داشته باشید که مدارک معتبر را هم تحویل دهید. این مدارک شامل: اصل کارت خودرو یا سند خودرو و فرم تشخیص عیب‌های ظاهری است.

نرخ معاینه فنی خودرو در سال 1400

نرخ معاینه فنی در سال 1400 مطابق سال 1399 اعلام شده و هیچ تغییری نداشته‌است که عبارتند از:

 • خودرو‌های سبک در مراجعه اول: 47 هزار تومان
 • خودرو‌های سبک در مراجعه دوم: 10 هزار تومان
 • ماشین‌های سنگین مراجعه اول: 71 هزار تومان
 • خودروهای سنگین در مراجعه دوم: 12 هزار تومان
 • موتورسیکلت در مراجعه اول: 12 هزار تومان
 • موتورسیکلت در مراجعه دوم: 2 هزار تومان

مراحل اخذ معاینه فنی خودرو

هنگام ورود به مراکز معاینه اتومبیل در ابتدا پلاک ماشین با دوربین مخصوص، خوانده می‌شود و پس از ثبت اطلاعات ماشین، پذیرش برای بررسی و معاینه فنی انجام خواهد شد. پس از بررسی‌ها، معاینه فنی خودرو آغاز می‌شود. این فرایند چند مرحله دارد که عبارتند از:

 • بازرسی ظاهری
 • آزمون آلایندگی
 • بررسی کمک فنرها
 • تست ترمز
 • آزمون سیستم تعلیق
 • سلامت چراغ‌ها
 • هم راستایی چرخ‌ها
 • صدور گواهی

  معاینه فنی خودرو

  مراحل معاینه فنی خودرو

بازرسی ظاهری

مرحله اول معاینه فنی خودرو، بازرسی چشمی ‌یا ظاهری خودرو است که از نظر ظاهری ماشین بررسی می‌شود. موارد مختلفی در بازرسی ظاهری مورد بررسی قرار می‌گیرد که عبارتند از:

 • آینه‌ها
 • شیشه‌ها
 • سالم بودن برف پاک کن
 • بوق خودرو
 • داشتن کمربند ایمنی
 • بررسی بدنه خودرو
 • میزان پوسیدگی بدنه
 • وضعیت لاستیک‌ها
 • صدای اگزوز
 • چراغ‌های نو بالا و نور پایین
 • چراغ راهنما
 • دود خروجی اضافی از اگزوز
 • طلق چراغ‌های عقب
 • بررسی چراغ عقب برای ترمز، دنده عقب، خطر و چراغ پلاک

دقت داشته باشید که در این مرحله لوازم و تجهیزات بسته بندی شده روی خودرو هم بررسی خواهد شد که اگر غیر استاندارد باشد، صدور معاینه فنی ماشین انجام نمی‌شود. به طور مثال استفاده از بوق با صدای نامتعارف دلیلی برای رد کردن گواهی معاینه فنی است.

آزمون آلایندگی

مرحله دومی‌ که خودرو را برای صدور معاینه فنی خودرو آماده می‌کند، آزمون  آلایندگی گاز‌های خروجی از اگزوز است. با کمک دستگاه مخصوص، میزان آلایندگی بررسی می‌شود و نباید این خروجی از حد مجاز بیشتر باشد. دقت کنید که اگر خودرو شما هوا را بیش از حد آلوده می‌کند، نمی‌توانید معاینه فنی دریافت کنید.

گاز‌های دی اکسیدکربن و مونواکسیدکربن، جزو آلاینده‌های خطرناک است که اگر میزان زیاد آن برای خودرو تشخیص داده شود، باعث مردود شدن معاینه ماشین خواهد شد.

بررسی کمک فنرها

کمک فنر‌ها با دستگاه مخصوص بررسی می‌شود که نتیجه آزمون را به صورت عددی و شکل گرافیکی ثبت می‌کند. در این آزمون، تمام کمک‌های عقب و جلو خودرو بررسی خواهند شد و اگر مشکلی برای کمک فنرها وجود داشته باشد، ممکن است که ماشین در پیچ جاده‌ها دچار حادثه شود و به همین منظور تست و بررسی فنرهای خودرو از اهمیت بالایی برخوردار است.

تست ترمز

شتاب گیری خودرو تا حد نهایی آن بررسی خواهد شد تا ترمز‌ها ارزیابی شوند. علاوه بر این موضوع، بررسی عملکرد ترمز دستی در این مرحله هم انجام می‌شود. دقت کنید که لنت‌های نو و استفاده از روغن ترمز باکیفیت و مناسب می‌تواند به سلامت ترمز‌ها کمک کند.

آزمون سیستم تعلیق

در مرحله آزمون سیستم تعلیق خودرو، با دستگاه این سیستم را تحت فشار قرار می‌دهند تا عملکرد آن بررسی شود. باید اتصالات و قطعات این سیستم محکم باشد تا گواهی این مرحله برای گواهی معاینه فنی خودرو سپری شود.

سلامت چراغ‌ها

بهتر است که قبل از مراجعه برای دریافت معاینه فنی خودرو، چراغ‌های ماشین را بررسی کنید تا انحراف نور نداشته باشند. این مرحله در معاینه فنی به وسیله رایانه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

هم راستایی چرخ‌ها

در مرحله هم راستایی چرخ‌ها اگر میزان انحراف جانبی خودرو در هر 1000 متر بیشتر از 7 متر باشد، گواهی صدور معاینه فنی به خودرو تعلق نمی‌گیرد. در حقیقت هنگام رانندگی اگر فرمان خودرو را رها کنید، نباید جلوبندی و فرمان خودرو بیشتر از 7 متر، منحرف شود.

صدور گواهی

اگر خودرو تمام مراحل را با موفقیت پشت سر بگذارد، برچسب گواهی معاینه فنی خودرو برای ماشین صادر می‌شود. به طور معمول اعتبار یکساله برای این گواهی در نظر گرفته شده‌است.

تفاوت معاینه فنی خودروی بنزینی با دوگانه سوز

دقت کنید که خودروهای بنزینی فقط باید معاینه فنی بنزینی داشته باشند، اما خودروهای دوگانه سوز بازرسی چشمی ‌و ظاهری از مخزن هم دارند. در برخی اوقات بعد از بررسی ظاهری مخزن، تشخیص انجام آزمون هیدرواستاتیک داده می‌شود. در این حالت خودروهای دوگانه سوز باید سه مرحله آزمون هیدرواستاتیک، بازرسی چشمی ‌و معاینه فنی عادی را پشت سر بگذارند.

چرا ماشین در معاینه فنی مردود می‌شود؟

اگر خودرو در یکی از مراحل گفته‌شده برای صدور گواهی معاینه فنی، مشکلی داشته باشد، مردود اعلام خواهد شد. برخی از مشکلات خودرو که باعث مردود شدن 100 درصد معاینه فنی خودرو می‌شود عبارتند از:

 • آزمون آلایندگی
 • ترمزها
 • هم راستای چرخ‌ها
 • وضعیت ظاهری
معاینه فنی خودرو

دلایل مردودی در معاینه فنی خودرو

هنگامی ‌که خودرو برگه معاینه فنی را تحویل نگیرد و مردود شود، 15 روز زمان دارد تا چک لیستی که در برگه نتایج اعلام شده بررسی و برطرف کند تا مجدد برای اخذ معاینه فنی اقدام کنید.

بعد از بررسی‌های انجام شده سلامت خودرو مجدد بررسی می‌شود و برچسب معاینه فنی بر روی خودرو نصب خواهد شد.

اگر سن خودرو زیاد باشد و زمان اسقاط آن رسیده‌باشد چگونه باید اقدام کرد؟ برای کسب اطلاعات جامع در این باره مقاله اسقاط خودرو فرسوده را مطالعه نمایید.

نوبت دهی برای معاینه فنی خودرو

با شیوع بیماری کرونا و احتمال انتقال این ویروس، مراکز معاینه فنی شرایطی را فراهم کرده‌اند که ازدحام کاهش پیدا کند.

با راه اندازی سیستم آنلاین نوبت دهی در شهرهای بزرگ مانند: تهران، اصفهان، مشهد و تبریز از صف‌های طولانی در این مراکز جلوگیری شده و روند کار سرعت گرفته است.

برای استفاده از خدمات نوبت دهی معاینه فنی باید به سامانه https://services27.tehran.ir/   مراجعه کنید و پس از ورود در ابتدا قوانین و مقررات را مطالعه کنید. با تایید این قوانین به صفحه بعدی منتقل می‌شوید و شماره پلاک، نام و نام خانوادگی و شماره موبایل خود را وارد می‌کنید.

در ادامه کد فعالسازی برای گوشی همراه شما ارسال شده که بعد از وارد کردن آن کد به صفحه اطلاعات مراکز معاینه فنی، منتقل می‌شوید. در این بخش باید نام مرکز و تاریخ مدنظر خود را وارد کنید. همچین شرایط پرداخت آنلاین هزینه معاینه فنی هم فراهم شده است.

اطلاعات مراکز معاینه فنی

ساعات مراکز فنی در هر منطقه‌ای ممکن است، متفاوت باشد. دقت کنید که اطلاعات کامل مانند: ساعات کاری، محل قرارگیری روی نقشه و آدرس کامل را یادداشت کنید تا در صورت مراجعه با مشکلی مواجه نشوید.

نکته: برخی از مراکز معاینه فنی 24 ساعته است و برخی دیگر خدمت رسانی را در ساعات و روزهای عادی انجام می‌دهند.

نکات مهم معاینه فنی

همان‌طور که توضیح داده‌شد، دریافت معاینه فنی اتومبیل از اهیمت بالایی برخوردار است تا بتوان در سطح شهر تردد داشت. نکات مهم دیگری هم وجود دارد که باید به آن دقت کرد:

 • تا 14 روز پس از دریافت نوبت دهی زمان دارید تا به مراکز معاینه فنی مراجعه کنید.
 • برای خرید طرح ترافیک به معاینه فنی نیاز دارید.
 • خودروهایی که معاینه فنی برتر دارند، 20 درصد تخفیف برای ورود به طرح ترافیک و زوج و فرد دارند.
 • به راحتی با ارسال عدد 1 به شماره 2000112 می‌توانید مدت زمان انتظار در صف مراکز معاینه فنی را بدانید.

در آخر به این موضوع توجه داشته باشید که معاینه فنی خودرو علاوه بر اینکه ایرادات خودرو را مشخص می‌کند و از تصادفات‌های احتمالی جلوگیری می‌کند، به سلامتی و پاکیزگی محیط زیست و هوا هم کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
05 بهمن 1400 / اطلاعات خودرو و موتور / تعمیر و نگهداری

گاز نخوردن ماشین: دلایل و راه‌های جلوگیری از گاز نخوردن خودرو

اگر اغلب با مشکل گاز نخوردن خودرو خود مواجه هستید، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید!

04 بهمن 1400 / اطلاعات خودرو و موتور / تعمیر و نگهداری

راهنمای خرید روغن موتور: نحوه تشخیص مرغوبیت روغن ماشین

اگر همیشه برای خرید روغن موتور دچار سردرگمی می‌شوید که کدام روغن بهتر است؛ این مقاله را از دست ندهید!

03 بهمن 1400 / اطلاعات خودرو و موتور / بیمه موتور

پرداخت عوارض شهرداری موتور سیکلت به 2 روش آنلاین و حضوری

برای کسب اطلاعات کامل در خصوص عوارض شهرداری موتورسیکلت این مقاله را بخوانید!

03 بهمن 1400 / اطلاعات خودرو و موتور / بیمه موتور

موتور دو زمانه چیست و چگونه کار می‌کند؟

نحوه عملکرد موتور دو زمانه را با شکل در این مقاله بخوانید!

02 بهمن 1400 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

پیگیری کارت خودرو با 2 روش آنلاین و کد دستوری USSD

اگر برای دریافت کارت خودرو خود اقدام کرده‌اید؛ اما بعد از گذشت ۴۰ روز هنوز به دستتان نرسیده‌است برای روش‌های پیگیری کارت ماشین خود این مقاله را بخوانید!

02 بهمن 1400 / اطلاعات خودرو و موتور

استاندارد آلایندگی یورو 5 چیست+ خودروهای دارای استاندارد یورو۵

کدام خودروهای ایرانی دارای استاندارد آلایندگی هستند؟ اطلاعات کامل را در این مقاله بخوانید!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
اسیوند
16 دی 1400

سلام بابا این کارها چیه برو اونجا ی پولی بده تموم بشه بره دیگه چرا مردمو میترسونید

  کارشناس بیمه
  16 دی 1400

  دوست عزیز، گرفتن کارت معاینه فنی با تخلف نوعی جرم است و اگر احراز شود، شما هم به دردسر خواهید افتاد.

علی دایی کرمی
03 بهمن 1400

سلام من رفتم یکی از مراکز معاینه فنی گفتن که به دلیل نقص فنی خودرو نمیتونیم بهت کارت بدیم بعد رفتم ی مرکز دیگه تو شهر دیگه بهم دادن. یعنی چی آخه؟

  کارشناس بیمه
  03 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، ما فقط نکات مهمی را در خصوص معرفی مراکز معاینه فنی نوشته ایم. شما می توانید به سازمان مربوط به برای شکایت مراجعه کنید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید