08 بهمن 1400

 کدام لاستیک ایرانی بهتر است+ ویژگی‌های بهترین تایر ایرانی

بسیاری از کارشناس‌های حوزه خودرو بر این باور هستند که لاستیک ماشین، یکی از اصلی‌ترین بخش‌های مهم خودرو است که باید در خرید آن دقت زیادی کرد و به نکات مهم توجه داشت. با خرید یک لاستیک خوب می‌توان رانندگی با کیفیت‌تر هم تجربه کرد. حال سوالی که پیش می‌آید این است که کدام لاستیک ایرانی بهتر است و برای تشخیص آن باید چه ویژگی‌هایی را در نظر گرفت؟

لازم به ذکر است که فناوری‌های نوین و نسل جدید تایر‌ها، تنها 5 درصد از وزن خودرو را متحمل می‌شوند و مابقی آن فشار بر باد داخل لاستیک قرار می‌گیرد. البته اگر این تعادل از بین برود احتمال بروز حادثه نیز وجود دارد. برای اینکه بتوانید تشخیص خوب و مناسبی داشته‌باشید تا انتهای این متن همراه ما باشید.

ویژگی‌های یک لاستیک خوب

برای اینکه بدانید، کدام لاستیک ایرانی بهتر است، باید ویژگی‌های یک لاستیک مرغوب را بررسی کنید تا علاوه بر صرفه جویی در هزینه‌های خود، اطمینان خاطری برای تردد و رفت و آمد با ماشین داشته‌باشید. از جمله عوامل و ویژگی‌های یک لاستیک خوب، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • طرح آج لاستیک
 • عمر آج لاستیک
 • تاریخ تولید
 • بار مجاز
 • سرعت مجاز
 • اندازه تایر

طرح آج لاستیک

علاوه بر اینکه عاج لاستیک تاثیر بر زیبایی تایر دارد، اما هر کدام از طرح‌ها با کاربردهای مختلف تولید می‌شوند. شرکت‌های مختلفی هستند که تنوع بسیاری برای طرح آج‌های لاستیک خود در نظر گرفته‌اند. عاج لاستیک نقش مهمی ‌در راندن آب سطح جاده دارد و سنگریزه‌ها را از کف جاده دور می‌کند. همچنین کنترل حرارت و در نهایت قدرت فرمانگیری با توجه به آج لاستیک بررسی می‌شود.

عمر آج لاستیک

میزان عمر آج لاستیک نشان دهنده این است که کدام لاستیک ایرانی بهتر است. عمر آج تایر با توجه به سایش و اعدادی بین 100 تا 500 مشخص می‌شود. هرچه مقدار عدد درج شده بیشتر باشد، عمر لاستیک هم بیشتر است.

کدام لاستیک ایرانی بهتر است

اعداد و حروف روی لاستیک نشان‌دهنده اطلاعات لاستیک است.

تاریخ تولید

لاستیک هم مانند سایر محصولات کاربردی دارای تاریخ مصرف بوده و عمر مفید لاستیک‌ها به طور معمول 5 تا 6 سال است و بهتر است از شرکتی لاستیک خود را خریداری کنید که گارانتی برای تایر داشته باشد. اگر به دیواره‌های لاستیک دقت کنید تاریخ تولید درج شده‌است.

بار مجاز

بار مجاز و تحمل وزن خودرو یکی از پاسخ‌های سوال کدام لاستیک ایرانی بهتر است، می‌باشد. مقدار باری که می‌توان بر روی لاستیک‌ها وارد کرد با استفاده از شاخص وزن لاستیک مشخص می‌شود. عبور از حد مجاز شاخص بار باعث انهدام لاستیک و موجب تصادف می‌شود.

سرعت مجاز

سرعت مجاز هر لاستیک در حقیقت حداکثر سرعتی است که می‌تواند در 10 دقیقه تحمل کند. این شاخص با حروف لاتین مشخص می‌شود.

اندازه تایر

هر خودرویی با توجه به سایز خاص خود، می‌تواند اندازه متفاوتی داشته باشد. هنگام خرید لاستیک باید به توصیه‌های شرکت تولید کننده لاستیک و کارشناس توجه داشته باشید.

حال سوالی که به وجود می‌آید این است که کدام یک از شرکت‌های ایرانی ویژگی‌های گفته شده را در تولید محصولات خود در نظر گرفته‌اند؟ در ادامه برخی از شرکت‌های تولید کننده لاستیک را بررسی خواهیم کرد.

کدام لاستیک ایرانی بهتر است؟

معرفی بهترین لاستیک‌های ایرانی با توجه به ارزیابی و نظارت‌های کیفی که برای نحوه عملکرد لاستیک ماشین صورت می‌گیرد، مشخص می‌شود. معرفی بهترین لاستیک‌های ایرانی را می‌توان با توجه به رضایت‌مندی مشتری‌ها از شرکت‌های تولید کننده معرفی کرد.

انتخاب لاستیک مناسب از مهم‌ترین نکاتی است که راننده‌ها به عنوان یک دغدغه از آن یاد می‌کنند و لاستیک‌ها در دسته تجهیزات اصلی خودرو قرار دارند و کیفیت آنها باعث می‌شود که تردد خودرو ایمن باشد. در اینجا برخی از شرکت‌های تولید کننده لاستیک را بررسی خواهیم کرد.

گروه صنعتی بارز

گروه صنعتی بارز را به عنوان اولین کارخانه تایر سازی می‌شناسند.  تایر بارز در بازار لاستیک ایران از کیفیت و تکنولوژی بسیار بالایی برای تولید لاستیک‌های خود استفاده می‌کند که میزان رضایت مشتری‌های خود را افزایش دهد. به طور حتم می‌توان این گروه صنعتی لاستیک بارز را جزو بهترین تولید کننده تایر‌های ایرانی نام برد.

لاستیک دنا

از دیگر شرکت‌های معتبر و باکیفیت تولید کننده لاستیک ایرانی می‌توان گروه لاستیک دنا را نام برد. این شرکت تولید کننده لاستیک‌های ایرانی برای سایز‌های سنگین و نیمه سنگین است. شرکت‌های بسیاری وجود دارند که با به کارگیری تکنولوژی این شرکت، تولیدات خود را به بازار عرضه کرده‌اند. همچنین لاستیک دنا را می‌توان جزو بهترین لاستیک‌های ایرانی دانست.

کویر تایر

در ادامه پاسخ به بهترین لاستیک ایرانی می‌توان کویر تایر و شرکت کویر را نام برد که یکی از بهترین تولید کننده‌های صنعت تایر است. این مجموعه با توجه به افتخاراتی که در طی سال‌های فعالیت خود کسب کرده‌است، جزو بهترین تایر‌های ایرانی معرفی شده‌است. همچنین علاوه بر افزایش میزان رضایت مشتری‌ها از محیط زیست هم حفاظت می‌کند.

گلدستون

مجتمع صنعتی آرتاویل تایر با نام تجاری گلدستون شناخته شده‌است و با توجه به اینکه سابقه تولید کمتری نسبت به شرکت‌های دیگر دارد، اما در لیست بهترین تولید کننده‌های لاستیک‌های ایرانی قرار گرفته و طرفدارهای خاص خود را دارد. این شرکت تولید کننده تایرهای بایاس وانتی، سنگین، کشاورزی و سواری است.

رتبه بندی‌های کیفیت لاستیک‌های ایرانی

با توجه به نظر سنجی‌های انجام شده، افراد لاستیک‌های داخلی را انتخاب و خریداری می‌کنند که کیفیت بالاتری نسب به سایر تایر‌ها داشته باشند. یک لیست مشخص با درصد‌های ارزیابی شده از نظر‌های مشتری‌ها با عنوان رتبه بندی کیفیت لاستیک‌های ایرانی، بهترین تایر‌ها عبارتند از:

 • تایر بارز: 74 درصد
 • کویر تایر: 10 درصد
 • یزد تایر: 6.5 درصد
 • ایران تایر: 5 درصد
 • تایر دنا: 4.5 درصد

نکات مهم هنگام خرید لاستیک

هنگام خرید لاستیک به نکات زیر توجه کنید تا انتخاب بهتری داشته باشید:

 • از لاستیکی استفاده کنید که استاندارد SWR داشته باشد.
 • هنگام انتخاب لاستیک به مواردی چون:  خودرو، شرایط رانندگی، سرعت و سطح جاده‌ها  دقت داشته باشید.
 • زمان‌های بازدید از لاستیک‌های خودرو را برای ایمنی بالاتر و ماندگاری بیشتر تایر‌های خود در نظر بگیرید.
 • باد لاستیک‌های خودرو را حداکثر ماهی 1 بار چک کنید.
 • بالانس چرخ‌ها را به دقت کنترل کنید.
 • بهتر است که تمام 4 لاستیک را از یک شرکت تولید کننده خریداری کنید.

مواردی که گفته شد در حقیقت پاسخی به سوال ابتدای مطلب است که بدانیم هنگام خرید تایر، کدام لاستیک ایرانی بهتر است و برای اینکه هزینه افراد کاهش پیدا کند، باید نکات مهم را در نظر گرفت.

برای کسب اطلاعات جامع در خصوص عمر تایر خودرو به اینجا مراجعه نمایید.

آیا کیفیت لاستیک‌های ایرانی با خارجی برابری دارد؟

به طور حتم پاسخ این سوال خیر بوده و محصولات تولید شده ایرانی نسبت به برند‌های خارجی چندان به روز نبوده و در برخی از موارد دیده می‌شود که در این مقایسه کیفیت تایر‌های خارجی بیشتر است. لاستیک‌های ایرانی را می‌توان با لاستیک‌های اقتصادی چینی مقایسه کرد و همچنین تحریم‌های اقتصادی در سال‌های اخیر باعث شده‌است که کمبود مواد اولیه برای تولید تایر‌های ایرانی کاهش پیدا کند و همین موضوع در کیفیت این لاستیک‌ها تاثیرات منفی داشته است.

آیا از لاستیک‌های نرخ دولتی که عرضه می‌شود می‌توان استفاده کرد؟

با توجه به افزایش قیمت لاستیک در ایران و همزمان با بحران تحریم‌ها، سامانه‌ای برای متقاضی‌های لاستیک راه اندازی شد که با نرخ دولتی و ارزان‌تر لاستیک‌ها را در اختیار مصرف کننده‌ها قرار می‌دهد. توجه کنید که در این طرح‌های عرضه دولتی، برند‌های ارزان قیمت‌تر و با کیفیت کمتر فروش می‌رود. اگر شما هم جزو افرادی هستید که یک خودرو عمومی ‌مانند تاکسی دارید، می‌توانید از این لاستیک‌ها استفاده کرده و یک جفت تایر به صرفه را خریداری کنید.

کدام لاستیک ایرانی بهتر است

عرضه لاستیک‌های دولتی برای کمتر شدن قیمت لاستیک

بین لاستیک خارجی سایز استاندارد و تایر ایرانی پهن، کدام را خریداری کنید؟

بیشتر خودرو‌های تولید شده در ایران از فناوری دهه‌های 1980 و 1990 میلادی استفاده می‌کنند که در این خودرو‌ها استفاده از تایر‌های پهن‌تر و بزرگتر فواید بهتری دارد و فرمان پذیری بهتری دارد. اگر در شرایطی قرار گرفتید که بین تایر‌های استاندار خارجی و لاستیک‌های پهن باید انتخاب می‌کردید، به طور حتم لاستیک تولید ایرانی را انتخاب کنید.

به طور کلی خرید لاستیک یکی از دغدغه‌های افراد است و برای اینکه بدانید کدام لاستیک ایرانی بهتر است، باید نکات گفته شده در این متن را با دقت مطالعه کرده و با توجه به شرایط مالی، نوع خودرو و کیفیت مد نظر خود یک انتخاب ایده ال داشته باشد.

 

 • + مشخصات لاستیک خودرو چیست؟
 • + مشخصات عمومی ‌تایر چیست؟
 • + چه لاستیکی را خریداری کنید؟
 • + پهنای لاستیک چه اهمیتی دارد؟
آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
03 اسفند 1400 / اطلاعات خودرو و موتور / تعمیر و نگهداری

عوارض سالیانه خودرو: اجبار یا اختیار

نحوه محاسبه، روش‌های پرداخت و نرخ عوارض سالیانه مدل‌های مختلف خودرو را در این مقاله بخوانید!

28 بهمن 1400 / اطلاعات خودرو و موتور / تعمیر و نگهداری

خطرات و عوارض کم شدن روغن موتور+ دلایل کاهش روغن موتور

کاهش روغن موتور چه عوارض و خطراتی دارد؟ علائم کمبود روغن موتور را اینجا بخوانید!

15 بهمن 1400 / اطلاعات خودرو و موتور / تعمیر و نگهداری

تیونینگ خودرو: مزایا و معایب تیون کردن خودرو

خودروبازان و عاشقان ماشین! اگر به تغییر دادن و تیون کردن ماشین خود علاقه دارید؛ این مقاله برای شما نوشته شده‌است!

10 بهمن 1400 / اطلاعات خودرو و موتور / تعمیر و نگهداری

لاستیک تیوبلس: مزایا، معایب و نحوه پنچرگیری تایر تیوبلس

اگر می‌خواهید بدانید لاستیک تیوبلس از چه اجزایی تشکیل شده‌است و چگونه کار می‌کند، این مقاله را بخوانید!

08 بهمن 1400 / اطلاعات خودرو و موتور / تعمیر و نگهداری

 کدام لاستیک ایرانی بهتر است+ ویژگی‌های بهترین تایر ایرانی

اگر برای خرید لاستیک ماشین دچار سردرگمی هستید و نمی‌دانید کدام برند لاستیک مناسب‌تر و با کیفیت‌تر است، این مقاله را از دست ندهید!

08 بهمن 1400 / اطلاعات خودرو و موتور / تعمیر و نگهداری

7 ضرر سنگین در جا کار کردن ماشین

درجا کار کردن ماشین بدون حرکت و فقط برای گرم شدن خودرو چه عواقبی دارد و چه آسیب‌هایی به اتومبیل می‌زند؟ با خواندن این مقاله پاسخ پرسش‌های خود را دریافت کنید!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
کریم نجفی لاهرود
20 بهمن 1400

سلام پول جایزه زیادمیدن

وحید
18 اسفند 1400

بنده جواب سوالم رو نگرفتم ، شما همه برند های ایرانی رو تایید کردید و مزایای اونارو گفتین ولی معایب نگفتین ، مهم ترین مورد واسه همه اینه که کدوم برند لاستیک ضربه کمتری در دست اندازها داره یا به اصطلاح با اون لاستیک،ماشین نمیکوبه ؟

  کارشناس بیمه
  19 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، معایب هم نوشته شده است. در این مقاله هدف ما آشنایی بهتر با لاستیک های خوب است. اصولا در خرید باید توجه کنید که در چه منطقه ای قصد رانندگی دارید و کدام لاستیک ها دوام بهتری دارند.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید