۰۶ اسفند ۱۴۰۱

لاستیک تیوبلس: مزایا، معایب و نحوه پنچرگیری تایر تیوبلس

حتماً در بخش مشخصات برخی خودروها دیده‌اید که به لاستیک تیوبلس اشاره شده و یا درباره این لاستیک‌ها شنیده‌اید. اما لاستیک تیوبلس چیست و چه تفاوتی با لاستیک‌های دیگر دارد؟ در این مقاله از سری مقالات خودرویی bimeh.com قصد داریم به بررسی تایر تیوبلس و مزایای آن بپردازیم. با ما همراه باشید.

لاستیک تیوبلس چیست؟

همان‌طور که از کلمه تیوبلس پیدا است، این لاستیک‌ها بدون تیوب هستند. لاستیک‌ها یا به عبارتی تایرهای معمولی از رینگ، لاستیک و تیوب تشکیل می‌شوند. تیوب بخش داخلی است و کارش نگه داشتن هوای فشرده بین رینگ و لاستیک است.

لاستیک‌های تیوبلس به لحاظ ظاهری مشابه لاستیک‌های معمولی هستند. اما تیوب از داخل آن‌ها حذف شده و در عوض دیواره داخلیشان با لایه نازکی از بوتیل عایق‌بندی شده‌است. این لایه نازک در واقع همان لایه نازکی است که در دیواره داخلی تیوب‌ها استفاده می‌شود.

لایه بوتیل که جدار داخلی لاستیک را عایق‌بندی کرده، جلوی نشتی هوا را می‌گیرد. هوای فشرده که در لاستیک‌های معمولی توسط تیوب، بین رینگ و لاستیک نگه داشته می‌شد، در این نوع لاستیک‌ها بدون نیاز به تیوب، بین لبه چرخ و لاستیک محفوظ نگه داشته می‌شود. بنابراین در این لاستیک‌ها نیازی به تیوب و نوار پلاستیکی دور چرخ نیست.

علاوه بر این، تایر تیوبلس را می‌توان بر روی چرخ یکپارچه (Single-piece Wheel) هم سوار کرد ولی لاستیک معمولی را فقط می‌توان روی چرخ چند قسمتی (Multi-piece Wheel) سوار کرد.

عملکرد لاستیک تیوبلس چیست؟

در این بخش به به نحوه عمل لاستیک تیوبلس می‌پردازیم. همان‌طور که می‌دانید یکی از ایرادات بزرگ لاستیک‌های قدیمی پنچری زیاد در این تایرها است. در لاستیک‌های قدیمی در صورتی که جسمی در لاستیک فرو می‌رفت، تخلیه باد لاستیک با سرعت بسیار زیاد اتفاق می‌افتـاد. این مشکل در سرعت‌های زیاد و جاده‌های برون شهری مشکل ساز بود.

اما در مورد لاستیک‌های تیوبلس ما با این مشکل رو به رو نیستیم. چرا که بعد از ورود جسم خارجی تیز به داخل لاستیک مواد داخلی به کناره‌های این جسم می‌چسبد و موجب می‌شود باد لاستیک به سرعت خارج نشود. عملکرد باد لاستیک در چنین مواردی موجب می‌شود شما بتوانید مسیر زیادی را با لاستیک پنچر طی کنید و نیازی به تعویض لاستیک نداشته باشید.

نحوه پنچرگیری لاستیک تیوبلس

لازم است بدانید که در لاستیک‌های تیوبلس نیازی به باز کردن لاستیک از روی رینگ برای پنچرگیری نیست. در بسیاری از موارد می‌توان بدون باز کـردن رینگ هم پنچرگیری را انجام داد. در لاستیک‌های تیوبلس بعد از خارج کـردن جسم خارجی، مقداری فیتیله مخصوص پنچرگیری را به چسب مخصوص آغشته می‌کنند و سوراخ ایجاد شـده را پر می‌کنند.

چسب و فیتیله در لحظاتی کوتاه محکم می‌شوند و لاستیک به سرعت قابل استفاده است. اضافه‌های فیتیله در داخل لاستیک هم به وسیله یک تیغ از سطح بیرونی لاستیک جدا و صاف می‌شود.

تفاوت استفاده از لاستیک تیوبلس به جای لاستیک معمولی در چیست؟

عمده‌ترین تفاوت لاستیک‌های تیوبلس با لاستیک‌های معمولی در این است که در لاستیک‌های تیوبلس نیازی به استفاده از تیوپ نیست. اما باید از رینگ‌های یک تکه‌ای که برای استفاده از این نوع لاستیک مناسب هستند، استفاده شود. اهمیت استفاده از رینگ‌های مخصوص در این است که لبه‌های لاستیک و رینگ باید با یکدیگر فیکس شوند تا توانایی حفظ هوای پرفشار داخل لاستیک را داشته باشند.

هنگام استفاده از لاستیک‌های تیوبلس باید از نوعی والف مخصوص برای رینگ‌ خود استفاده کنید تا با این کار هوا از کناره‌های لاستیک نشت نکند.

اهمیت تنظیم گاز و کلاچ برای افزایش عمر لاستیک تیوبلس

یکی از مواردی که برای کاهش احتمال سرخوردن لاستیک روی آسفالت انجام می‌شود تنظیم کرد میزان مناسب گاز و کلاچ خودرو در هنگام حرکت است. سرخوردن زیاد و بیش از حد لاستیک‌ها روی آسفالت موجب کاهش عمر و چسبندگی لاستیک می‌شود.

اجزای تشکیل دهنده تایر تیوبلس

شاید به نظرتان بیاید که لاستیک، ساختار بسیار ساده‌ای دارد. اما این طور نیست. همین لاستیک به ظاهر ساده اجزای مختلفی دارد. لاستیک تیوبلس همان‌طور که در شکل زیر مشاهده می‌کنید از بخش‌های زیر تشکیل شده است:

 • آج‌ها
 • لایه زیرین آج‌ها
 • تسمه محافظ
 • شانه تایر
 • دیواره جانبی
 • آستر داخلی
 • نگه‌دارنده بید
 • بید
 • پرکننده بید
 • زهوار
 • روکش کناری
 • حلقه‌های سیمی
لاستیک تیوبلس

اجزای تشکیل دهنده لاستیک تویوبلس

تفاوت لاستیک تیوبلس و لاستیک معمولی در پنچری

برای این‌که بیشتر متوجه تفاوت لاستیک تیوبلس و لاستیک معمولی شوید، نظر شما را به یک مثال جلب می‌کنیم. فرض کنید یک میخ در تایر خودروی شما فرو رود. در صورتی که لاستیک خودروی شما معمولی باشد، این میخ باعث سوراخ شدن لاستیک و تیوب و در نتیجه خروج هوا با سرعت زیاد می‌شود. در این حالت اگر در سرعت بالا باشید لاستیک منفجر و باعث بروز حادثه رانندگی می‌شود.

توجه: حادثه رانندگی حتی برای بااحتیاط‌ترین افراد هم ممکن است پیش بیاید. با بیمه کردن خودروی خود (بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه) می‌توانید با خیالی آسوده‌تر رانندگی کنید. برای خرید بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه می‌توانید به سایت bimeh.com مراجعه کرده و پس از استعلام و مقایسه قیمت‌ها، بیمه مورد نظر خود را خریداری کنید.

برگردیم سراغ ادامه مطلبمان؛ اما در تایرهای تیوبلس، وقتی میخ وارد لاستیک می‌شود، مواد داخلی لاستیک به کناره‌های میخ می‌چسبند و در نتیجه میخ به عنوان درپوشی برای جلوگیری از نشتی هوا عمل می‌کند. این مسئله باعث می‌شود که خصوصاً وقتی در سرعت بالا هستید، خالی شدن باد با سرعت خیلی پایین‌تری صورت بگیرد و شما بتوانید مسیر طولانی را بدون مشکل خاصی طی کنید.

دقت داشته باشید که اگر لاستیک تیوبلس به درستی نصب شده باشد، سرعت خروج هوا از آن در حدود ۰.۲۵ اتمسفر در روز خواهد بود. پس اگر سرعت خروج باد بیشتر از این مقدار است، ابتدا مطمئن شوید که درپوش سوزن باد محکم بسته شده‌باشد. بعد می‌توانید دنبال علت پنچری لاستیک بگردید.

پنچرگیری لاستیک Tubels

برای پنچرگیری لاستیک معمولی شما باید لاستیک را از روی رینگ باز کنید و پنچری در قسمت تیوب را برطرف کنید. در لاستیک‌های تیوبلس نیازی به باز کردن لاستیک از روی رینگ ندارید؛ حتی گاهی نیاز نیست که اصلاً چرخ را در بیاورید. برای پنچرگیری می‌توانید، جسم خارجی را از لاستیک بیرون کشیده و محل سوراخ‌شدگی را با چسب و فیتیله مخصوص پنچرگیری بپوشانید. پس از چند دقیقه که فتیله و چسب محکم شدند، می‌توانید اضافات فتیله را هم توسط یک تیغ از سطح لاستیک جدا کنید. البته تعمیرکاران برای پنچرگیری راه‌های دیگری هم مانند، استفاده از نخ پنچری دارند که استفاده از این نخ بستگی به محل پنچری لاستیک دارد.

همچنین اگر قصد خرید لاستک و تایر برای خودرو خود دارید و نمی‌دانید چه فاکتورهایی را برای خرید لاستیک باید در نظر بگیرید، می‌توانید به مقاله کدام لاستیک ایرانی بهتر است مراجعه نمایید.

مزایای لاستیک تیوبلس

حالا که با لاستیک تیوبلس و نحوه عملکرد آن و نیز چگونگی عملکرد تایر در هنگام پنچرشدن و خروج باد از آن آشنا شدید، وقت آن است که به بررسی مزایا و معایب این نوع لاستیک‌ها بپردازیم. مزایای لاستیک تیوبلس نسبت به لاستیک معمولی به شرح زیر است:

 • نصب آسان‌تر
 • وزن کمتر
 • تعمیر ساده‌تر
 • قطعات کمتر
 • کاهش انتقال حرارت از لنت ترمز
 • عمر بیشتر تسمه درون لاستیک
 • عمر بیشتر آج و دیواره جانبی لاستیک
 • عدم انفجار لاستیک در اثر پنچری
 • تعادل بیشتر در هنگام دور زدن
 • ضریب ایمنی بالاتر
 • زمان بیشتر بین پنچر شدن لاستیک و خوابیدن آن

نکته: این مسئله باعث می‌شود که راننده فرصت کافی داشته باشد تا خودرو را نزد تعمیرکار ببرد.

 

لاستیک تیوبلس

اگر میخ در تایر تیوبلس فرو رود، باد لاستیک باسرعت خیلی کمی خارج می‌شود.

 • مقاومت بیشتر در برابر ضربات
 • عدم امکان نفوذ اشیای ریز از کناره لاستیک به درون آن
 • صدمات کمتر در دست اندازها

معایب لاستیک تیوبلس

معایب لاستیک تیوبلس نسبت به لاستیک معمولی به شرح زیر است:

 • قیمت بالاتر
 • نیاز به مراقبت بیشتر
 • نصب کمی دشوارتر
 • نیاز به تمیزکاری بیشتر

بایدها و نبایدهای استفاده از لاستیک Tubels

در ادامه توجه شما را به چند نکته مهم در خصوص لاستیک تیوبلس جلب می‌نماییم:

 • در صورتی که خودروی شما دارای لاستیک تیوبلس است، این نکته را در نظر داشته باشید که فشار باد لاستیک‌ها باید هر چند وقت یکبار تنظیم شود. چون تنظیم نبودن باد لاستیک‌ها و فشار باد پایین، باعث ترک خوردن کناره‌های لاستیک و در نتیجه ترکیدن آن در حین رانندگی می‌شود.
 • خوب است که هر چند وقت یکبار لاستیک‌ها را جا به جا کنید. مثلاً چرخ‌های جلو را به عقب منتقل کنید. این کار باعث می‌شود که استهلاک لاستیک‌ها با هم برابر باشد.
 • یکی از بخش‌هایی که ممکن است دچار نشتی شود، والف لاستیک است که روی رینگ خودرو است. حتماً آن را کنترل کنید که سالم باشد.
 • از اسپری‌های تمیزکننده اسیدی به هیچ وجه استفاده نکنید. این اسپری‌ها باعث خورده شدن سطح تایر می‌شوند و به مرور به لاستیک‌ها آسیب وارد می‌کنند. می‌توانید از مواد شوینده و اسفنج برای تمیز کردن آن‌ها استفاده کنید.
 • گاز و کلاچ را در هنگام حرکت طوری تنظیم کنید که لاستیک روی آسفالت سر نخورد. چون باعث کاهش عمر لاستیک می‌شود.
 • برخی مواقع فروشنده‌های لاستیک پیشنهاد می‌کنند که برای کاهش هزینه‌ها، لاستیک تیوبلس را با تیوب‌دار کردن مجدد استفاده کنید. پیشنهاد می‌کنیم هرگز این کار را انجام ندهید.
 • توجه تنظیم باد و کیفیت لاستیک بر کاهش مصرف سوخت خودروی شما تاثیر خواهد گذاشت.

اگر می‌خواهید در خصوص عمر تایر خودرو اطلاعاتی کسب کنید به اینجا مراجعه نمایید.

در آخر باید گفت لاستیک‌ تیوبلس باعث شده‌است تجربه و شرایط رانندگی به میزان قابل توجهی تغییر کند. با این لاستیک‌ها لرزش‌ها و ضربه‌های سطح جاده بسیار کمتر به بدنه منتقل می‌شود.

 

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
شهرام
۲۷ آذر ۱۴۰۲

سلام یکی از چرخهای ماشینم از کنار رینگ باد میده و خالی میشه از چند جای رینگ خالی میشه تیوبلس هست علتش چیه ؟ ممنون

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۸ آذر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  لاستیک را به یک فرد متخصص در این حوزه نشان دهید.

person
سپهر
۱۷ مهر ۱۴۰۲

اگر پول تعویض لاستیک نداشته باشیم میشه با تیوب یکسال از لاستیک کهنه استفاده کرد…هیچ تفاوتی هم بین تیوبلس و لاستیک با تیوب نیست فقط مسله پنچر شدن هست … لاستیک های با تیوب ماهی یکبار تنظیم باد لازم داره لاستیک تیوبلس هفته یکبار تنظیم میخواد حتی بهترین برندهای خارجی!!!!در کل لاستیک تیوبلس بهتره… اگر پول نباشه میشه با خرید تیوب و در صورت سالم بودن لاستیک با هزینه اندک خرید تیوب یکسال عمر لاستیک رو افزایش داد…برای چرخ های عقب چه تیوب دار چه بی تیوب تاثیری در سیستم تعلیق ماشین نداره اما چرخ های جلو تیوبلس باشه حتما ماشین های سواری چون پنجر بشن خطرناک هست و باد لاستیک سریع خالی میشه در لاستیک های تیوب دار… دو ساله لاستیک های عقب تیوب دار کردم و کار میکنن…پنجر هم نشدن … ماشین های ایرانی چون تکنولوژی عهد دقیانوس هستند چرخ آهنی هم زیرشون بندازی تفاوتی نمیکنه چون سیستم تعلیق مدرنی ندارن بهترین لاستیک هم بندازی روشون ضربه های دست انداز میزنه تو اتاق…وکمر آدم خورد میکنه…سر پیچ هم اگر سرعت بالا باشه مستقیما رهسپار دیار خفتگان میشم…

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۷ مهر ۱۴۰۲

  ممنون از به اشتراگ گذاشتن تجربه تان با ما.

person
احمد
۰۳ دی ۱۴۰۱

سلام وقت بخیر ایا لاستیک های کم عرض موتورسیکلت های سوپررکاب هم میشه تیوبلس کرد؟ موتورهای لاستیک پهن که میدونم همشون تیوبلس هستن

person
صادق
۰۲ مرداد ۱۴۰۱

قیمت لاستیکای تیبولس چقدر مگه اختلاف با دیگر لاستیک ها دارد شما اطلاعی دارید؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۲ مرداد ۱۴۰۱

  سلام خیر.

   person
   مانی
   ۱۰ آبان ۱۴۰۱

   ببخشید خسته نباشید یه سؤال داشتم خیلی فوری هستش
   سؤال اینکه علت اینکه رینگ ها داخلشان نا همسان هست چیه
   یا یک لبه پهن و در سمت دیگر لبه باریک دارد

person
قاسم سعیدی
۲۰ تیر ۱۴۰۱

من ماشین ۲۰۶ دارم میخام لاستیکشو عوض کنم، تیوبلس بگیرم عمر بیشتری داره یا با تیوب

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۱ تیر ۱۴۰۱

  سلام تیوبلس ها بهتر هستند.

person
مجید روشنی
۳۱ خرداد ۱۴۰۱

لاستیک تیوبلس هنوزم استفاده داره؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۱ تیر ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، بیشتر لاستیک ها تیوبلس هستند.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید