۲۸ اسفند ۱۴۰۱

جزییات کامل کد تخلف رانندگی+ آخرین لیست و جداول کد تخلفات سال ۱۴۰۲

در این کره‌ خاکی هرچیزی از یکسری قوانین پیروی می‌کند.وکیل از قانون‌های مندرج، کارمند از قوانین وزارت کار، پلیس از قوانین موجود و راننده از قوانین رانندگی. البته در مورد آخر، همیشه این قوانین از سمت راننده‌ها با نهایت تاسف رعایت نمی‌شود. از این رو هر یک از قوانین راهنمایی و رانندگی کد تخلفات خاص خودش را دارد که ممکن است در پیامک‌هایی از طرف پلیس کد تخلف رانندگی برای شما ارسال شود.حال اگر قصد دارید بدانید هریک از آن‌ها شامل چه نوع تخلفاتی هستند و چگونه می‌توانید آن‌ها را پرداخت کنید در ادامه با ما همراه باشید.

در حقیقت تخلفات رانندگی مثل خانواده‌ی ما هستند یک جزء جدانشدنی از ما. به همین علت کمتر افرادی در سطح شهر وجود دارند که مبلغ جریمه آن‌ها همیشه حول محور صفر بچرخد. حتی گاهی پیش می‌آید که روحمان نیز از برخی تخلفاتی که مرتکب می‌شویم خبردار نباشد.مثلا ممکن است از سرعت مجاز در بزرگراه‌ها خبر نداشته و به این علت مشمول  قانون تخلف و جریمه سرعت غیر مجاز شویم. در مورد کد تخلف رانندگی به راحتی می‌توان آن را یافت و متوجه شد که این کد برای چه تخلفی است و چه میزان جریمه دارد اما در مورد کد مامور جریمه کننده نمی‌توان اطلاعاتی را به شکل مستقیم به دست آورد.

در ادامه این مقاله لیست کد های تخلف رانندگی را برای شما آورده‌ایم. کد تخلفات رانندگی دارای معنای و مبالغ مختلفی از جریمه هستند.

کد تخلف رانندگی چیست؟

قوانین رانندگی در کشورهای مختلف باهم تفاوت دارد. در ایران هم اصول و قوانین خاصی حاکم است. باید دقت داشت که تخلف رانندگی در ایران هم مشمول جریمه می‌شود. در هنگام دریافت خلافی خودرو با لیستی از کدهای گوناگون رو به رو می‌شوید که برای هر کدام یک نرخ جریمه مشخص شـده است. این کدها همان کد تخلف رانندگی هستند.

کد تخلفات رانندگی سال ۱۴۰۱

لازم است بدانید که کد تخلف راهنمایی و رانندگی در کلان‌شهرها و سایرشهرها باهم یکسان نیست.این تخلفات شامل موارد زیر هستند:
۱. حرکات نمایشی
۲. سقت‌های غیرمجاز
۳‌ تجاوز از سرعت‌های مجاز در مناطق مختلف مثل خیابان‌ها
۴. دور زدن در محل ممنوع
۵. استفاده از تلفن همراه حین رانندگی
۶. عدم رعایت مقررات ایمنی حمل و نقل
۷. نداشتن پلاک خودرو یا ناخوانا بودن آن و…. هستند.

کد تخلف رانندگی

حرف زدن با تلفن همراه هنگام رانندگی، جرم است و جریمه دارد.

 

انواع کدهای تخلف رانندگی در راهنما و رانندگی

کدهای تخلف رانندگی انواع مختلفی دارند. لازم است بدانید که هر کد مربوط به یک تخلف مشخص است. این احتمال وجود دارد که در یک برگه جریمه شما چند کد تخلف مختلف را دریافت کنید. البته همیشه بیشترین میزان جرایم ثبت شـده به دو کدی تعلق دارد که برای سبقت غیرمجاز در نظر می‌گیرند.

در زیر کدهای تخلف راهنمایی و رانندگی را برای شما شرح می‌دهیم (البته این مبلغ ها در حال حاضر برای ۱۴۰۰ است. میزان جریمه های مربوط به ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ حدود ۵% افزایش خواهد داشت. هرگونه تغییر در قیمت و کدها اعلام خواهد شد.) 

کد تخلف ۲۰۰۳

گاهی پیش می‌آید که ما رانندگی در جاده را با مسابقات رالی اشتباه بگیریم. در این صورت در راه‌های دوطرفه سبقتی عجیب و غریب گرفته و دنبال خط پایان مسابقه نیز هستیم. غافل از این‌که در چنین شرایطی تخلف مرتکب شده و با کد ۲۰۰۳ شناخته می‌شویم! در این حالت به علت حادثه‌ساز بودن، جریمه نسبتا سنگینی در انتظار ما خواهد بود.
چنانچه از خط‌کشی‌های ممتد وسط جاده در مسیرهای دوطرفه عبور کنیم مرتکب این تخلف شده و بسته به محل انجام این‌کار مبلغی بین ۱۰۵ تا ۲۱۰ هزار تومان برای جیب ما در نظر گرفته خواهد شد.

کد تخلف

موضوع تخلف

میزان هزینه

۲۰۰۳

سبقت در راه‌های دوطرفه

۱۰۵-۲۱۰ هزار تومان

اگر راننده‌ای مرتکب چنین تخلفی شود ۵ نمره برای او  در نظر گرفته می‌شود!

کد تخلف ۲۰۱۴

چندسالی‌ست که یک نوع اعتیاد دامن‌گیر تمامی افراد سرزمینمان شده که رده سنی نمی‌شناسد. مثل یک ویروس همه‌گیر شده و دست بردار هم نیست. اعتیاد به استفاده از تلفن همراه به حدی زیاد است که اگر یک ساعت از آن استفاده نکنیم تمام روح و روانمان درد می‌گیرد!

تلفن همراه درکنار کاربردها و مزایایی که دارد، ممکن است در برخی اوقات حادثه‌ساز شود.برای مثال زمانی که استفاده از تلفن همراه هنگام رانندگی، تخلف به حساب می‌آید. به علت خطر بسیار بالایی که این تخلف می‌تواند ایجاد کند، جریمه‌ای بین ۴۲ تا ۱۰۵ هزار تومان برای آن درنظر گرفته شده‌ است.این تخلف را با کد ۲۰۱۴ می‌شناسند.

اگر راننده‌ای مرتکب چنین تخلفی شود ۳ نمره منفی گواهینامه برایش در نظر گرفته می‌شود!

کد تخلف

موضوع تخلف

میزان هزینه

۲۰۱۴

استفاده از تلفن همراه حین رانندگی

۱۱۰ هزارتومان

 

کد تخلف ۲۰۰۴

همانطور که خودتان در خیابان‌ها  و جاده‌ها دیده‌اید، دوربین ثبت تخلفات در بسیاری از چهار‌راه‌های کشور قرار داده شده است. به این منظور شما تحت نظر این دوربین‌ها خواهید بود.چنانچه از چراغ قرمز عبور کنید با کد تخلف ۲۰۰۴ شناسایی خواهید شد و جریمه‌ای بین ۱۰۵ تا ۲۱۰ هزار تومان برای شما درنظر گرفته می‌شود.

برای کسب اطلاعات جامع در خصوص عواقب و مجازات رانندگی بدون گواهینامه به این لینک مراجعه نمایید.

اگر راننده‌ای مرتکب چنین تخلفی شود ۵ نمره منفی برایش در نظر گرفته می‌شود!

کد تخلف

موضوع تخلف

میزان هزینه

۲۰۰۴

عبور از چراغ قرمز چهارراه‌ها

۲۱۰ هزار تومان

 

کد تخلف ۲۰۰۹

چنانچه شما در معابر یک طرفه برخلاف جهت تعیین شده حرکت کنید؛  تخلف عبور از محل مرتکب شده و با کد ۲۰۰۹ شناسایی خواهید شد. در این راستا می‌بایست مبلغی بین ۲۱ تا ۹۴.۵ هزار تومان را تحت عنوان جریمه بپردازید.

اگر راننده‌ای مرتکب چنین تخلفی شود ۴ نمره منفی برای آن در نظر گرفته می‌شود!

کد تخلف

موضوع تخلف

میزان هزینه

۲۰۰۹

عبور از محل ممنوع

۱۰۰ هزار تومان

 

کدهای تخلف ۲۰۶۲ و ۲۱۴۳

بیشتر جریمه‌های رانندگی درون شهری به توقف در محل‌های غیرمجاز تعلق می‌گیرد. حتما تابلوهای توقف (ایستادن ممنوع) را در سطح شهر دیده‌اید. چنانچه به این تابلو توجهی نداشته و در آن‌جا  حتی برای چند دقیقه توقف کنید، جریمه‌ای بین ۱۰.۵ تا ۴۲ هزار تومان با کد تخلف ۲۰۶۲ خواهید داشت.

برخی از مکان‌های دیگر دارای تابلوهای پارک ممنوع است. زمانی که این تابلو در مکانی نصب شده باشد، به این معناست که توقف لحظه‌ای آزاد، اما پارک کردن طولانی مدت ممانعت دارد.کد تخلف مربوط به پارک کردن در این محل‌ها ۲۱۴۳ بوده. افسران پلیس راهنمایی و رانندگی مبلغ جریمه این تخلف را  بین ۱۰.۵ تا ۲۱ هزار تومان در نظر می‌گیرند.

کد تخلف

موضوع تخلفمیزان هزینه
۲۰۶۲-۲۱۴۳توقف در محل‌های غیرمجاز

۱۰.۵ تا ۴۲ هزار تومان

 

کد تخلف ۲۰۱۳

اگر  در تقاطع میدان یا بلواری دور بزنید با کد تخلف ۲۰۱۳ شناسایی خواهید شد. مبلغ این جریمه به محل تخلف بستگی دارد. مبلغ بین ۳۱.۵ تا۷۶.۵ هزار تومان نوسان دارد.

اگر راننده‌ای مرتکب چنین تخلفی شود ۳ نمره برای آن در نظر گرفته می‌شود!

کد تخلف

موضوع تخلف

میزان هزینه

۲۰۱۳

دور زدن در محل ممنوع

۳۱.۵ تا ۷۶.۵ هزار تومان

 

کدهای تخلف ۲۰۸۵ و ۲۰۲۹

اگر شما در معابر توقف دوبله داشته باشید و باعث افزایش جریان ترافیک شوید، با کد تخلف ۲۰۸۵ شناخته خواهید شد.جریمه این تخلف بین ۱۰.۵ تا ۳۱.۵ هزار تومان نوسان دارد.

اگر این توقف دوبله در مکان‌های “پارک ممنوع” باشد، کد تخلف ۲۰۲۹ به شما تعلق گرفته و  جریمه‌ای بین ۲۱ تا ۵۲.۵ هزار تومان جیب مبارک شما را به چالش می‌کشد!

کد تخلف

موضوع تخلف

میزان هزینه

۲۰۸۵-۲۰۲۹

توقف دوبله در معابر

۱۰.۵ تا ۳۱.۵ هزار تومان

 

کد تخلف ۲۰۵۱

به منظور تسریع در انجام ماموریت وسایل نقلیه امدادی و برخی از وسایل نقلیه عمومی خطوط ویژه احداث شده است. در این شرایط تردد وسایل نقلیه شخصی به این خطوط ممنوع است. اگر شما با وسیله نقلیه شخصی خود وارد این خطوط شده و در آن حرکت کنید با کد تخلف رانندگی ۲۰۵۱ شناسایی خواهید شد. جریمه‌ای که برای این تخلف درنظر گرفته شده است برابر با: جریمه‌ی ۶۳ هزار تومانی برای شهرهای غیرمرکز استان و ۸۴ هزار تومان برای مراکز استانی کلان‌شهرها و مناطق آزاد) است.

کد تخلف

موضوع تخلف

میزان هزینه

۲۰۵۱

تردد وسیله نقلیه شخصی در خطوط ویژه

۶۳ هزار تومان برای شهرهای غیرمرکز استان و ۸۴ هزار تومان برای مراکز استانی کلان شهرها و مناطق آزاد

 

کد تخلف ۲۰۷۳

تا به حال با رانندگانی روبه‌رو شده‌اید که زباله‌های خود را از خودرو به بیرون پرتاب می‌کنند؟! گذشته از این عمل ناشایست و بی‌فرهنگی این افراد، این عمل جزو تخلفات ترافیکی به شمار می‌آید.کد تخلف ۲۰۷۳ به این منظور در نظر گرفته شده است. این کد تخلف رانندگی، جریمه‌ای بالغ بر ۱۰.۵ تا ۳۱.۵ هزار تومان برای رانندگان متخلف در پی دارد..

کد تخلف

موضوع تخلف

میزان هزینه

۲۰۷۳

پرتاب زباله به بیرون از ماشین

۴۰ هزار تومان

 

کد تخلف رانندگی ۲۰۹۲

از دیرباز تا کنون استفاده از کلاه ایمنی برای راکبان موتورسوار امری ضروری بوده و هست. با داشتن کلاه ایمنی از بروز بسیاری از اتفاقات ناگوار جلوگیری می‌شود.عدم استفاده از کلاه ایمنی طبق قانون تخلف به حساب آمده و شما با کد تخلف رانندگی ۲۰۹۲ شناسایی خواهید شد. همچنین جریمه‌ی ۶۳ هزارتومانی خاطرتان را آزرده خواهد کرد.

کد تخلف

موضوع تخلف

میزان هزینه

۲۰۹۲

عدم استفاده از کلاه ایمنی

۷۰ هزار تومان

 

کدهای تخلف ۲۱۱۱ و ۲۱۲۱

کد تخلف ۲۱۱۱ نشان‌دهنده‌ی چه تخلفی‌ست؟! زمانی که شما با عجله از خانه به بیرون آمده و فراموش کرده باشید گواهی‌نامه نازنینتان را با خود حمل کنید. دست به قضا با کوچک‌ترین تخلفی با پلیس مواجه شده و بین ۱۰.۵ تا ۳۱.۵ هزار تومان جریمه خواهید شد.

در صورتی که گواهی‌نامه داشته باشید  اما تاریخ اعتبار آن گذشته باشد، نیز تخلفی با کد ۲۱۲۱ مرتکب شده‌اید که جریمه‌ی آن برابر با به همراه نداشتن گواهی‌نامه است.

کد تخلف

موضوع تخلف

میزان هزینه

۲۱۱۱-۲۱۲۱

نداشتن گواهی نامه-اتمام اعتبار آن

۴۰ هزار تومان

 

کدهای تخلف ۲۰۲۸ و ۲۱۳۰

همانطور که می‌دانید داشتن بیمه شخص ثالث الزاماتی‌ست. تمامی رانندگان باید برای وسایل نقلیه خود این بیمه را خریداری کنند. در صورت همراه نبودن بیمه شخص ثالث با راننده، جریمه‌ای بین ۱۰.۵ تا ۲۱ هزار تومان با کد تخلف ۲۱۳۰ برای وی درنظر گرفته می‌شود.

لازم به ذکر است که اگر وسیله نقلیه‌ای بیمه شخص ثالث نداشته باشد با کد تخلف ۲۰۲۸ شناسایی و مبلع ۵۲۰۰۰ تومان جریمه خواهد شد.

کد تخلف

موضوع تخلف

میزان هزینه

۲۰۲۸-۲۱۳۰

نداشتن بیمه شخص ثالث-به همراه نداشتن آن

۵۰ هزار تومان

 

کد تخلف ۲۱۰۶

آن دسته از خودروهای سنگین و نیمه سنگین که خدمات باربری و مسافربری ارائه می‌دهند، به منظور خوانایی بیشتر، می‌بایست پلاک بزرگتری را در قسمت عقب خودروی خود نصب کنند. در صورت سرپیچی از این قانون با کد تخلف ۲۱۰۶ شناسایی خواهند شد. جریمه‌ی این تخلف مبلغی بین ۱۰.۵ تا ۳۱.۵ هزارتومان خواهد بود.

کد تخلف

موضوع تخلف

میزان هزینه

۲۱۰۶

نصب نکردن پلاک بزرگ و واضح برای خودروهای سنگین ونیمه سنگین

۱۰.۵۱۰.۵ تا ۳۱.۵ هزار تومان

 

کدهای تخلف ۲۰۹۳ و ۲۱۶۰

داشتن کمربند ایمنی برای تمامی سرنشینان خودرو ضرورت دارد. عدم استفاده از آن باعث تخلف با کد ۲۰۹۳ خواهد شد. باتوجه به محل وقوع تخلف بین ۲۱ تا ۶۳ هزارتومان به ازای هرنفر جریمه دارد.

چنانچه کمربندایمنی خود را در معابرشهری و روستایی نبسته باشید با کد تخلف ۲۱۶۰ شناساسیی شده و بین ۵.۱ تا۱۵.۳ هزار تومان جریمه خواهید شد.

کد تخلف

موضوع تخلف

میزان هزینه

۲۰۹۳-۲۱۶۰

نبستن کمربند ایمنی

۵.۱ تا ۱۵.۳ هزار تومان

 

کد تخلف ۲۰۱۸

عدم رعایت محدودیت‌های رانندگی مندرج در گواهینامه از تخلفات رانندگی به حساب می‌آید. کد تخلف رانندگی این قانون شکنی با کد ۲۰۱۸ شناسایی می‌شود. جریمه این تخلف بین ۳۵.۷ تا ۶۳ هزار تومان است. اگر در گواهی‌نامه کد مربوط به رانندگی با عینک درج شده باشد، اما صاحب گواهینامه بدون عینک رانندگی کند؛ مرتکب این تخلف شده است.

کد تخلف

موضوع تخلف

میزان هزینه

۲۰۱۸

عدم رعایت محدودیت های زمانی یا مکانی یا شرایط مندرج در گواهینامه از جمله استفاده از عینک، سمعک یا تجهیزات خاص

۵.۱ تا ۱۵.۳ هزار تومان

 

کد تخلف ۲۰۰۱

وقتی در خیابان و جاده‌ها حرکات نمایشی از جمله دور درجا با خودرو یا تک‌چرخ زدن را انجام دهید، تخلفی با کد ۲۰۰۱ مرتکب می‌شوید. جریمه‌ی چنین تخلفی بین ۷۶.۵ تا ۱۵۷.۵ هزار تومان  است.

کد تخلف

موضوع تخلف

میزان هزینه

۲۰۰۱

 حرکات نمایشی نظیر تک چرخ زدن

۷۶.۵ تا ۱۵۷.۵ هزار تومان

 

کدهای تخلف راهنمایی و رانندگی 

تمامی کدهای تخلف را به‌همراه عنوان تخلف آن‌ها در زیر لیست کرده‌ایم:

 • کد تخلف ۲۰۰۲: تجاوز از سرعت مجاز (بیش از ۳۰ کیلومتر بر ساعت)
 • کد تخلف ۲۰۰۷: رانندگی در حالت مستی و مصرف داروهای روانگردان و افیونی
 • کد‌ تخلف ۲۰۰۸: تجاوز از سرعت مجاز بیش از ۳۰ تا ۵۰ کیلومتر بر ساعت
 • کد تخلف ۲۰۱۰: تجاوز به چپ از محور راه
 • کد تخلف ۲۰۱۱: عبور وسایل نقلیه از پیاده رو
 • کد‌ تخلف ۲۰۱۵: نقص فنی موثر یا نقص در سامانه روشنایی در شب
 • کد تخلف ۲۰۱۶: عدم رعایت مقررات ایمنی حمل و نقل جاده ای مواد خطرناک (ادغام با کد ۲۰۲۰)
 • کدتخلف ۲۰۱۷: رانندگی با وسایل نقلیه عمومی بیش از زمان مجاز
 • کد تخلف ۲۰۱۹: عدم توجه به فرمان ایست یا پرچم مراقبین عبور و مرور محصلین با پلیس مدرسه
 • کد تخلف ۲۰۲۰: عدم رعایت مقررات حمل بار
 • کدتخلف ۲۰۲۱: نصب پلاک های متفرقه یا تغییر استاندارد پلاک وسیله نقلیه
 • کد تخلف ۲۰۲۲: مغایرت مشخصات فنی با کارت شناسایی وسیله نقلیه
 • کد‌ تخلف ۲۰۲۵: عدم رعایت مقررات حمل بارهای ترافیکی
 • کد تخلف ۲۰۲۶: عدم اقدام به تعویض پلاک به هنگام خرید و فروش وسیله نقلیه
 • کد تخلف ۲۰۲۷: هرگونه دخالت و دستکاری سرعت نگار در خودروهای حمل و نقل عمومی
 • کد‌ تخلف ۲۰۳۰: عبور کامیون و اتوبوس درخط سرعت بزرگراه‌ها و آزادراه‌های دارای بیش از دوخط عبور در هر سمت
 • کد تخلف ۲۰۳۱: حمل مواد سوختی خارج از باک توسط وسایل نقلیه غیر مجاز یا نصب باک غیر مجاز
 • کد تخلف ۲۰۳۲: سوار کردن مسافر یا سرنشین داخل صندوق عقب یا هر قسمت خارجی وسیله نقلیه
 • کد‌ تخلف ۲۰۳۳: رانندگی با وسیله نقلیه با پلاک غیر مجاز و یا دارای پلاک‌گذر موقت “ویژه” تعمیری خارج از زمان و مکان تعیین شده و یا پلاک تعویض نشده متعلق به مالک قبلی
 • کد تخلف ۲۰۳۴: حمل مواد محترقه با وسایل نقلیه غیرمجاز
 • کد تخلف ۲۰۳۵: نداشتن مجوز فعالیت راننده وسیله نقلیه عمومی
 • کد‌ تخلف ۲۰۳۶: استفاده از نورافکن یا چراغ دارای نور خیره کننده,چراغهای الوان, اضافی و داشتن نور سفید در عقب و نور قرمز در جلو وسیله نقلیه
 • کد‌ تخلف ۲۰۳۷: نصب هرگونه تجهیزات یا اجسام اضافی روی بدنه وسیله نقلیه یا روی چرخ ها که از سطح بیرونی وسیله نقلیه تجاوز نماید.
 • کد تخلف ۲۰۳۹: عدم رعایت فاصله طولی و عرضی با وسیله نقلیه جلویی یا جانبی و تصادف ناشی از عدم توجه به جلو
 • کد‌ تخلف ۲۰۴۰: عدم اعلام نشانی محل سکونت جدید مالک وسیله نقلیه در مهلت تعیین شده از تاریخ تغییر محل سکونت به اداره راهنمایی و رانندگی
 • کدتخلف ۲۰۴۱: سبقت از سمت راست وسیله نقلیه دیگر در راه‌هایی با امکان رفت و برگشت فقط خط عبوری یا با استفاده از شانه راه
 • کد تخلف ۲۰۴۲: عدم تجهیز وسایل نفلیه به علایم هشدار دهنده در عملیات اجرایی و عمرانی راه‌ها
 • کد تخلف ۲۰۴۳: سبقت اتوبوس و کامیون در داخل شهر
 • کدتخلف ۲۰۴۴: توقف در ابتدا و انتهای پیچ‌ها، روی پل، داخل تونل و داخل یا حریم تقاطع‌های راه آهن
 • کد تخلف ۲۰۴۵: نشاندن مسافر یا سرنشین در سمت چپ راننده
 • کد تخلف ۲۰۴۶: سوارکردن یا سوار شدن و پیاده شدن یا آویزان شدن از وسیله نقلیه در حال حرکت
 • کدتخلف ۲۰۴۷: نداشتن یا ناخوانا بودن پلاک جلو (این هست اصلاح شود)
 • کد تخلف ۲۰۴۹: حرکت عمدی به موازات اتومبیل که باعث کندی و انسداد ترافیک شود
 • کد تخلف ۲۰۵۰: حرکت‌نکردن وسایل‌نقلیه بین دو خط یا تغییر خط‌حرکت بدون رعایت‌ مقررات مربوطه در معابر دارای خط‌کشی‌
 • کدتخلف ۲۰۵۲: نصب و استفاده از تجهیزات سمعی و بصری مانند چراغ‌گردان، آژیر و غیره در خودروهای غیرمجاز
 • کد تخلف ۲۰۵۳: رعایت نکردن مسیرهای تعیین شده حرکت در معابر منتهی به تقاطع‌ها
 • کد تخلف ۲۰۵۴: استفاده از وسایل آتش زا در داخل وسیله نقلیه
 • کدتخلف ۲۰۵۵: باز کردن قفل مخصوص وسایل نقلیه بسته شده توسط مامورین راهنمایی ورانندگی
 • کد تخلف ۲۰۵۶: تجاوز از سرعت مجاز (تا ۳۰ کیلومتر در ساعت)
 • کد تخلف ۲۰۵۷: بارگیری نکردن صحیح و مهار ایمن محموله ها
 • کدتخلف ۲۰۵۸: تخلیه نخاله، زباله، مصالح ساختمانی، فاضلاب و ایجاد هرگونه مانع در مسیر راه‌ها و حریم آن‌ها
 • کد تخلف ۲۰۵۹: حمل کود، زباله، نخاله و مصالح ساختمانی و غیره بدون حفاظ و پوشش لازم
 • کد تخلف ۲۰۶۰: عدم توجه به فرمان ایست و حرکت پلیس
 • کدتخلف ۲۰۶۱: حمل بار تجاری با استفاده وسایل نقلیه عمومی حمل مسافر
 • کد تخلف ۲۰۶۴: حمل جنازه با وسایل نقلیه غیر مجاز
 • کد تخلف ۲۰۶۵: خودداری از کنار بردن وسیله نقلیه متوقف شده به دلیل آسیب یا تصادف
 • کدتخلف ۲۰۶۶: رعایت نکردن فاصله طولی و عرضی کافی قبل، حین و بعد از سبقت
 • کد تخلف ۲۰۶۷: راه ندادن به وسیله نقلیه پشت سر برای سبقت
 • کدتخلف ۲۰۶۸: رعایت نکردن مقررات در گردش‌ها
 • کد تخلف ۲۰۶۹: نصب هر نوع علایم یا الصاق هر نوع نوشته، آگهی و تصاویر روی بدنه یا قسمت درونی وسایل نقلیه عمومی مسافربری بدون مجوز
 • کدتخلف ۲۰۷۰: حرکت کمتر از سرعت مقرر در صورت نبودن مانع در معابر
 • کد تخلف ۲۰۷۱: توقف وسایل نقلیه عمومی حمل مسافر و بار در خارج از مکان های تعیین شده
 • کدتخلف ۲۰۷۲: استفاده از تلفن همراه در هنگام رانندگی با سرعت کمتر از ۶۰ کیلومتر بر ساعت
 • کد تخلف ۲۰۷۴: استفاده نادرست از علایم ایمنی و هشدار دهنده وسیله نقلیه متوقف شده در سطح راه‌ها
 • کد تخلف ۲۰۷۵: ریختن ‌روغن، بنزین، نفت، گاز(گازوییل) یا سایر مایعات آلوده روی راه
 • کدتخلف ۲۰۷۶: توقف سایر وسایل نقلیه در ایستگاه وسایل نقلیه عمومی
 • کد تخلف ۲۰۷۸: توقف وسایل نقلیه در سطح سواره رو راه‌ها یا شانه کناری
 • کد تخلف ۲۰۷۹: تغییر محل نصب پلاک وسیله نقلیه
 • کد‌ تخلف ۲۰۸۰: نداشتن وسایل ایمنی سالم و متناسب با فصل
 • کد تخلف ۲۰۸۱: حمل مسافر با وسایل نقلیه شخصی یا غیر مجاز
 • کد تخلف ۲۰۸۲: ورود و تردد وسایل نقلیه غیر مجاز در معابر، محدوده‌ها ومناطق ممنوعه
 • کد‌ تخلف ۲۰۸۳: نداشتن یا استفاده نکردن از سامانه تهویه مطبوع برای وسایل نقلیه عمومی مسافربری
 • کد تخلف ۲۰۸۴: رعایت نکردن مقررات مربوط به تابلوی ایست یا چراغ چشمک زن راهنمایی در تقاطع‌ها و میادین
 • کد‌ تخلف ۲۰۸۶: حرکت با دنده عقب غیر ضروری در راه‌ها
 • کد تخلف ۲۰۸۷: حمل سرنشین توسط وسایل نقلیه کشاورزی و عمرانی
 • کد تخلف ۲۰۸۸: توقف وسایل نقلیه در حاشیه راه‌ها برای فروش کالا
 • کد‌ تخلف ۲۰۸۹: نداشتن آج مناسب در سطح اتکای لاستیک با استفاده از لاستیک‌های فرسوده
 • کد تخلف ۲۰۹۰: تردد با وسیله نقلیه دودزا
 • کد تخلف ۲۰۹۱: حمل اشیاء کثیف، آلوده و حیوانات و غیره اذیت کننده مسافران وسایل ‌نقلیه ‌عمومی
 • کدتخلف ۲۰۹۴: نداشتن بارنامه یا صورت وضعیت مسافری در وسایل نقلیه عمومی
 • کد تخلف ۲۰۹۵: مغایرت مشخصات مسافر یا محموله با صورت وضعیت یا استفاده مکرر از یک بارنامه یا صورت وضعیت
 • کد تخلف ۲۰۹۶: عدم رعایت مسیرهای تعیین شده توسط رانندگان وسایل نقلیه ترانزیت
 • کدتخلف ۲۰۹۷: سوارکردن مسافر بدون صدور بلیط در وسایل نقلیه مسافربری
 • کد تخلف ۲۰۹۸: سوار کردن سرنشین اضافی به ازای هر نفر در وسایل نقلیه عمومی حمل مسافر در جاده‌های بین شهری و راه‌های روستایی
 • کد تخلف ۲۰۹۹: قبول نکردن مسافر برای سوار کردن
 • کدتخلف ۲۱۰۰: تعمیر یا شستشوی وسیله نقلیه در راه‌های عمومی
 • کد تخلف۲۱۰۱: توقف منجر به سدمعبر یا اختلال در عبورومرور
 • کد‌تخلف ۲۱۰۲: عبور وسایل نقلیه از بین دستجات نظامی، انتظامی، دانش آموزان یا تشییع کنندگان یا دستجات عزاداری
 • کد تخلف ۲۱۰۳: توجه نکردن به هشدار و علایم وسایل نقلیه امدادی در حال ماموریت
 • کد تخلف ۲۱۰۴: نداشتن تجهیزات پیش بینی شده در برگ بازبینی فنی سلامت وسایل نقلیه عمومی
 • کد‌ تخلف ۲۱۰۵: آموزش رانندگی در محل های غیرمجاز
 • کد تخلف ۲۱۰۸: سوار یا پیاده کردن مسافر درخارج از پایانه‌های مسافربری یا محل‌های مجاز
 • کد‌ تخلف ۲۱۰۹: استفاده از لاستیک‌های خارج از استاندارد وسیله نقلیه
 • کد تخلف ۲۱۱۰: همراه نداشتن دفترچه یا تجهیزات ثبت سرعت و ساعت در وسایل نقلیه عمومی
 • کد تخلف ۲۱۱۲: همراه نداشتن پروانه تاکسیرانی یا اتوبوسرانی
 • کدتخلف ۲۱۱۳: انجام سرویس مدارس بدون داشتن مجوز لازم یا با وسایل نقلیه غیرمجاز
 • کد تخلف ۲۱۱۴: استفاده از شیشه دودی مسدود کننده چهره راننده وسرنشین
 • کد‌ تخلف ۲۱۱۵: بیرون آوردن دست یا هر یک از اعضای بدن سرنشین از وسیله نقلیه در حال حرکت به جز موارد خاص
 • کد تخلف ۲۱۱۶: نصب‌ نکردن علامت ممیزه خودروهای ‌دارای پلاک‌ دولتی روی ‌شیشه یا سایر قسمت‌های تعیین‌ شده
 • کد تخلف ۲۱۱۸: نصب یا اسفاده نکردن صحیح از تجهیزات الکترونیکی و غیر الکترونیکی مصوب کنترل سرعت و موقعیت وسایل نقلیه عمومی
 • کد‌ تخلف ۲۱۱۹: باز کردن درب وسیله نقلیه بدون رعایت احتیاط در حال حرکت و حین توقف یا باز گذاشتن درب وسیله نقلیه در سمت سواره‌رو
 • کد تخلف ۲۱۲۰: حرکت با نور بالا در مواقع غیرضروری
 • کد‌ تخلف ۲۱۲۱: رانندگی با گواهینامه پس از پایان زمان اعتبار
 • کد تخلف ۲۱۲۲: حمل بار غیرمتعارف یا اشیا با وسایل نقلیه غیر باربری
 • کد‌ تخلف ۲۱۲۳: عدم پرداخت عوارض مقرر در آزاد راه‌ها برای خودروهای سواری ، وانت ، مینی بوس و کامیونت
 • کد تخلف ۲۱۲۵: آلودگی صوتی موضوع ماده ۲۹ قانون هوای پاک و تولید صدای نامتعارف یا ناهنجار از بوق‌های شیپوری، لوله اگزور، سامانه صوتی یا بلندگوی منصوب در وسایل نقلیه و مانند آن
 • کد‌ تخلف ۲۱۲۶: تردد غیر مجاز وسایل نقلیه در محدوده های ممنوع
 • کد تخلف ۲۱۲۷: سوار کردن اطفال کمتر از ۱۲ سال در صندلی جلو اتومبیل
 • کد تخلف ۲۱۲۸: سوار‌کردن‌ مسافر با داشتن ‌مسافر قبلی در تاکسی تلفنی، دربست یا آژانس ‌بدون اجازه ‌مسافر قبلی
 • کد‌ تخلف ۲۱۲۹: خروج غیرمجاز تاکسی از محدوده تعیین شده
 • کد تخلف ۲۱۳۱: همراه نداشتن برگ توزین در وسایل نقلیه حمل بار
 • کد تخلف ۲۱۳۲: توجه نکردن به علائم هشدار دهنده در تقاطع راه با راه آهن
 • کد‌ تخلف ۲۱۳۳: همراه نداشتن کارت صحت و سلامت روحی و جسمی راننده وسیله نقلیه عمومی
 • کد تخلف ۲۱۳۴: استفاده از لاستیک میخدار (یخ شکن) در موافع غیر ضروری
 • کد تخلف ۲۱۳۵: حرکت دادن غیرمجاز یا رها نمودن انواع حیوانات در راه‌ها
 • کد‌ تخلف ۲۱۳۷: رعایت نکردن مقررات ویژه عبور وسایل نقلیه کشاورزی و راه سازی در راه‌ها
 • کد تخلف ۲۱۳۸: استفاده نکردن یا غلط از علائم با دست یا چراغ راهنمای وسایل نقلیه در مواقع لزوم
 • کد‌ تخلف ۲۱۳۹: پوشاندن تمام یا قسمتی از چراغ‌های جلو یا عقب وسیله نقلیه منجر به کاهش، تغییر یا شدت نور
 • کد تخلف ۲۱۴۰: عبور ییا توقف وسایل نقلیه باربری سنگین (ظرفیت ناخالص ۵/۶ تن به بالا) و اتوبوس‌های برون شهری درمعابر شهری در ساعت­های غیر مجاز
 • کد تخلف ۲۱۴۱: حرکت در پوشش یا تعقیب وسایل نقلیه امدادی
 • کد‌ تخلف ۲۱۴۲: استفاده نکردن از علائم هشدار دهنده وسایل نقلیه طویل، عمرانی، راه‌سازی و کشاورزی در راه‌ها
 • کد تخلف ۲۱۴۴: نداشتن تجهیزات و علائم مصوب خودروهای تاکسی، آژانس و سرویس مدارس
 • کد تخلف ۲۱۴۵: نداشتن تجهیزات و علائم شناسایی واحتیاط در وسایل نقلیه مخصوص آموزش رانندگی
 • کد‌ تخلف ۲۱۴۶: خاموش بودن چراغ داخل وسایل نقلیه عمومی مسافربری در شب
 • کد تخلف ۲۱۴۷: نصب آینه‌های غیرمجاز در داخل و خارج وسایل نقلیه مسافربری
 • کد تخلف ۲۱۴۸: حمل و در آغوش گرفتن حیوانات یا سرگرم شدن با آن‌ها در حین رانندگی
 • کد‌ تخلف۲۱۵۰: سوار و پیاده کردن مسافر یا سرنشین درمحل‌های غیرمجاز یا به نحوی مخل عبور و مرور
 • کد تخلف ۲۱۵۱: توقف وسایل نقلیه غیرمجاز در ایستگاه ‌بارگیری و تخلیه بار
 • کد تخلف ۲۱۵۲: رعایت نکردن تقدم عبور عابر یا تجاوز یا توقف وسایل نقلیه درگذرگاه عابر پیاده
 • کد‌ تخلف ۲۱۵۳: توقف وسیله نقلیه با موتور روشن بدون حضور راننده در راه‌ها
 • کد تخلف ۲۱۵۴: خوردن، آشامیدن و استعمال دخانیات و غیره در حین رانندگی
 • کد تخلف ۲۱۵۵: عبور از روی لوله آب آتش نشانی در راه
 • کد‌ تخلف ۲۱۵۶: باز گذاشتن درب صندوق عقب وسیله نقلیه در حال حرکت و نصب یا قرار دادن هر شی ایجاد مانع دید عقب یا جلو راننده یا پلاک وسیله نقلیه
 • کد تخلف ۲۱۵۸: نداشتن برچسب عوارض سالیانه شهرداری
 • کد تخلف ۲۱۵۹: پارک کردن تاکسی بدون حضور راننده در ایستگاه‌های تاکسی
 • کد‌ تخلف ۲۱۶۱: توقف نکردن در مواجهه با خودروهای سرویس مدارس به هنگام سوار و پیاده نمودن دانش آموزان
 • کد تخلف ۲۱۶۳: همراه نداشتن برچسب معاینه فنی
 • کد‌ تخلف ۲۱۶۵: توجه نکردن به اخطار پلیس
 • کد تخلف ۲۱۶۶: استفاده نکردن از تاکسیمتر
 • کد تخلف ۲۱۶۷: دست گرفتن موتورسیکلت سوار، دوچرخه سوار، اسکیت سوار، اسکوتر و  نظایر آن به وسیله  نقلیه در حال حرکت
 • کد‌ تخلف ۲۱۶۸: یدک کشی یا حمل بار غیر متعارف به وسیله موتورسیکلت یا دوچرخه
 • کد تخلف ۲۱۶۹: حرکت دادن وسایل نقلیه دارای چرخ فلزی در راه‌ها
 • کد تخلف ۲۱۷۰: نداشتن تجهیزات ایمنی از قبیل رنگ یا بوق ، ترمز، چراغ یا چراغ عقب و نور تاب دوچرخه یابی
 • کد‌ تخلف ۲۱۷۱: عبور عابر پیاده از محل‌های غیر مجاز سواره رو و همچنین از طول راه‌هایی دارای پیاده رو
 • کد تخلف ۲۱۷۲: توجه نکردن به علامت ایست مخصوص عصای سفید نابینایان
 • کد تخلف ۲۱۷۴: نداشتن مجوز فعالیت راننده یا پروانه وسیله نقلیه عمومی یا شخصی فعال در ناوگان بار و مسافر درون شهری یا انقضای مهلت آن
 • کد‌ تخلف ۲۱۷۵: نداشتن سند حمل بار شهری (باربرگ) در وسایل نقلیه عمومی یا شخصی در بخش درون شهری به هنگام حمل بار
 • کد تخلف ۲۱۷۶: مغایرت مشخصات محموله با سند حمل بار شهری (باربرگ) صادر شده یا استفاده مکرر از یک سند حمل بار شهری (باربرگ) در بخش درون شهری
 • کد تخلف ۲۱۷۷: تردد غیرضرور وسایل نقلیه در معابر شهرهایی با وضعیت نارنجی
 • کدتخلف ۲۱۷۸: رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی توسط رانندگان تاکسی و اتوبوس
 • کد تخلف ۲۱۷۹: رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی به ازای هر  نفر  مسافر یا سرنشین تاکسی و اتوبوس
 • کد‌ تخلف ۲۱۸۰: استفاده نکردن از ماسک توسط عابرین پیاده
 • کد تخلف ۲۱۸۱: تردد غیر ضرور وسایل نقلیه در معابر شهرهای با وضعیت قرمز
 • کدتخلف ۲۱۸۲: تردد های غیرضرور وسایل نقلیه در معابر از ساعت ۲۱:۰۰ تا ۰۴:۰۰
 • کد تخلف ۲۱۸۳: رعایت نکردن محدودیت های دوران قرنطینه توسط افراد بیمار با تست مثبت
 • کد تخلف ۲۳۰۱: توقف در محل ممنوع با حضور پارکبان
 • کدتخلف ۲۳۰۲: تردد وسایل نقلیه در سن فرسودگی به ازای هر ۲۴ ساعت یکبار
 • کد تخلف ۲۳۰۳: توقف در محل تعیین شده برای معلولان و جانبازان (از تاریخ ۹۹/۰۲/۰۱ غیر فعال شده است – صرفا برای اخذ آمار تخلفات قدیمی ثبت شده در سامانه)
 • کد تخلف ۲۳۰۷: آلودگی صوتی موضوع ماده ۲۹ قانون هوای پاک (مصوب ۱۳۹۶) و تولید صدای نامتعارف یا ناهنجار از بوق‌های شیپوری، لوله اگزور، سامانه صوتی یا بلندگوی منصوب در وسایل نقلیه و مانند آن. (مرتبه دوم)
 • کدتخلف ۲۳۰۸: آلودگی صوتی موضوع ماده ۲۹ قانون هوای پاک (مصوب ۱۳۹۶) و تولید صدای نامتعارف یا ناهنجار از بوق‌های شیپوری، لوله اگزور، سامانه صوتی یا بلندگوی منصوب در وسایل نقلیه و مانند آن. (مرتبه سوم)

 

کد تخلفات رانندگی

نبستن کمربند ایمنی هنگامی رانندگی، تخلف است و جریمه دارد.

جریمه رانندگی پشت خودروهای امدادی

در فروردین ۱۴۰۱، معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور بیان کرد که حرکت پشت خودروهای امدادی از جمله آمبولانس ها و خودروهای آتش نشانی برای فرار از ترافیک ممنوع بوده و جریمه ۳۰ هزار تومانی را به همراه خواهد داشت.

طرح کوچه نجات

این طرح برای خودروهای امدادی است تا بتوانند خیلی سریع ترافیک های سنگین را پشت سربگذارند. بر اساس این طرح، خودروهای امدادی به جای حرکت در لاین سبقت، روی خط بین لاین سبقت و وسط حرکت کنند. سپس خودروهایی که در لاین سبقت هستند، به سمت چپ و بقیه خودروها در دیگر لاین ها به سمت راست بروند. البته این طرح در حد لایحه است و نیاز به مصوبه دارد.

 

استعلام خلافی خودرو و اطلاع داشتن از خلافی

در این مقاله در رابطه با انواع کد تخلف رانندگی صحبت کردیم. شاید بخواهید از تخلفات و میزان خلافی خودروی خود اطلاع بیابید. به همین منظور مطالعه مطلب : استعلام و پرداخت خلافی خودرو را پیشنهاد می‌کنیم.

بیمه دات کام، سامانه فروش آنلاین بیمه امیدوار است که با اشاعه فرهنگ رانندگی و اطلاع‌رسانی درباره کدهای تخلف و خلافی‌ها در نهایت منجر به رانندگی سالم و خسارت کمتر خودروها شود. در عین حال، در صورت هرگونه نیازی به اطلاعات یا خدمات بیمه‌ای نظیر  انواع بیمه خودرو نظیر بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه ماشین می‌توانید به سایت بیمه دات کام مراجعه نمایید. مشاوران متخصص بیمه دات کام پاسخگوی تمام سوالات شما خواهند بود. به علاوه همه این راه‌های ارتباطی، می‌توانید از طریق کادر زیر نظرات یا سوالات خود را درباره کد تخلف رانندگی با ما درمیان بگذارید. در اسرع زمان پاسخگو خواهیم بود.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
جرائم ستاره دار
۱۴ فروردین ۱۴۰۳ / بدهی خودرو / اطلاعات خودرو و موتور / مقالات بیمه شخص ثالث

جرایم ستاره دار چیست؟ + لیست کامل ۴ نوع جریمه ستاره دار با توضیحات

اگر به جدول تخلفات رانندگی نگاهی بیندازید، در کنار برخی از تخلفات علامت ستاره دیده می‌شود. جرائم ستاره دار در دسته جرائم خطرناک قرار می‌گیرند. لیست کامل این جرایم ستاره دار را در این مقاله بیمه دات کام شرح داده ایم

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
داودی
۰۳ فروردین ۱۴۰۳

سلام برای بنده پیامک اومده کد۲۸و
۳۹۱اجراییات پلیس راهورناجا این یعنی چی البته روز۳فروردین ۱۴۰۳اومده ماشین من بیشترازیک ماه است خرابه دم منزل پارک است

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۶ فروردین ۱۴۰۳

  سلام دوست عزیز
  برای پیگیری این موضوع به دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه کنید.

person
حسین
۲۳ اسفند ۱۴۰۲

سلام برا من کد۲۸اومده .سرعت ام مجاز بوده.

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۳ اسفند ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  از طریق پلیس+۱۰ موضوع را پیگیری کنید.

person
Mkv
۲۱ اسفند ۱۴۰۲

سلام وقت بخیر برای من پیامک جریمه ماشین اومده طبق ماده ۲۸ جریمه شدم میخواستم بدونم چه تخلفی انجام دادم هرچه فکر میکنم یادم نمیاد

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۲ اسفند ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  برای پیگیری این موضوع به یکی از مراکز پلیس +۱۰ مراجعه کنید.

person
عاکف
۰۴ بهمن ۱۴۰۲

کد تخلف ۲۰۳۰ برای سواری هم لحاظ میشه من متوجه منظورش نمیشم من سواری دارم ولی تخلف مختص وسایل سنگینه لطف میکنید راهنمایی کنید

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۴ بهمن ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  کد تخلف ۲۰۳۰ برای عبور کامیون و اتوبوس در خط سرعت بزرگراه ها و آزادراه های دارای بیش از دو خط عبور در هر سمت است. اگر این کد تخلف برای شما ثبت شده است به پلیس +۱۰ مراجعه نمایید.

person
حسين
۱۷ دی ۱۴۰۲

سلام جریمه ۵٢۵٠٠٠٠ تومانی فکر کنم برای وضعیت شهرهای قرمز یا نارنجی بوده که دوربین گرفته ایا امکان اعتراض هست

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۸ دی ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  از طریق مراکز پلیس +۱۰ می توانید اقدام کنید.

person
سجاد
۰۴ شهریور ۱۴۰۲

سلام گواهینامه پایه سوم دارم ولی با نیسان ۳۸۰۰رانندگی میکنم چه جریمه ای شامل من میشه اگه افسر بفهمه

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۵ شهریور ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  برای نداشتن گواهینامه مرتبط حتما جریمه می شوید. برای استفاده از وسایل نقلیه باید گواهینامه مرتبط با آن ها را داشته باشید. احتمال دارد خودرو شما را به پارکینگ نیز انتقال دهند.

person
نیما
۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۲

سلام جریمه منبع اگزوز اسپرت چنده؟و در صورت تکرار چه جرایمی داره؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲

  سلام. این سوال را باید از راهنمایی و رانندگی بپرسید.

person
رضا
۲۸ فروردین ۱۴۰۲

سلام واس من اومده کد۱۹یعنی چی

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۸ فروردین ۱۴۰۲

  سلام. بنا به اظهار مامور امنیت اخلاقی گاهی به جای کد ۱۸که به معنی تخلف گشتن زیاد با خودرو (دور زدن دائم در یک منطقه) است کد ۱۹ درج می شود .

person
یوسف
۰۷ فروردین ۱۴۰۲

سلام یه جریمه دوبرگی واسه من اومده دارم شاخ در میارم زده حرکت نکردن بین خطوط یاتغیرمسیر۳۴۹۰۰۰هزارتومان بایدچیکارکنم

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۸ فروردین ۱۴۰۲

  سلام. دوربین این تخلفات را ثبت می‌کند باید پرداخت کنید. اگر هم شک دارید می توانید اعتراض کنید.

person
محسن
۰۳ اسفند ۱۴۰۱

سلام. کد تخلف ۲۰۹۳ مربوط به چه تخلفیه؟ چرا این همه جریمه رد می کنند الکی؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۶ اسفند ۱۴۰۱

  سلام محسن عزیز. این کد مربوط به نبستن کمربند ایمنی است.

person
محمود
۰۳ اسفند ۱۴۰۱

سلام. لطفا بگید جریمه ۶۳ هزار تومانی مربوط به چیه؟؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۶ اسفند ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز. نپوشیدن کلاه ایمنی برای موتورسیکلت، نبستن کمربند ایمنی برای ماشین‌ها، سبقت از سمت راست وسیله نقلیه، عبور وسایل نقلیه غیرمجاز از خطوط ویژه و نپوشیدن کلاه ایمنی برای موتورسیکلت.

person
سهند
۰۳ اسفند ۱۴۰۱

سلام. من جریمه شدم ولی نمی دونم جریمه ۲۱۰ هزار تومانی برای چیست؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۶ اسفند ۱۴۰۱

  سلام سهند عزیز. سلام دوست عزیز این جریمه برای سبقت غیرمجاز یا تجاوز از سرعت مجاز است.

  person
  مهدی
  ۲۶ شهریور ۱۴۰۲

  سلام تاکسی موقت فرودگاه مشهد مرا جلوی ترمینال ۳ به جای ترمینال مسافران پروازهای داخلی پیاده کرد و گفت بقیه رو خودت برو راهی نیست! و اگر من ببرم باید کلی دور بزنم! چه کدی باید در شکایت بزنم؟

   person
   نویسنده بیمه
   ۲۷ شهریور ۱۴۰۲

   سلام دوست عزیز
   باید به تاکسیرانی همان جا شکایت کنید.

person
کیوان
۰۳ اسفند ۱۴۰۱

سلام. میشه بگید جریمه ۱۵۳۰۰ تومانی چیست؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۶ اسفند ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز. این جریمه ممکن است برای حرکات نمایشی، حرکت مارپیچ، حرکت دنده عقب در اتوبان ها و مواردی از این دست باشد.

person
سید علی
۰۳ اسفند ۱۴۰۱

سلام. جریمه ۲۱ هزار تومانی برای چیست؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۶ اسفند ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز. این جریمه برای توقف دوبله در معابر شهری است.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید