07 تیر 1401

اتوهلد چیست و چگونه عمل می‌کند+ مزایای Auto Hold

مسئله‌ای که در مسیرهای پرترافیک راننده را بسیار خسته می‌کند، گرفتن کلاچ و ترمزهای مکرر است. خوشبختانه در خودروهای مدرن، آپشنی اضافه شده‌است که خیال شما را از این بابت آسوده می‌کند. این آپشن، اتوهلد نام دارد و معمولاً با حرف A در خودرو نشان داده‌می‌شود. اما Auto Hold دقیقاً چیست و چگونه عمل می‌کند؟ در ادامه مطلب با ما باشید تا هر آنچه در مورد این سیستم لازم است بدانید، برایتان بازگو کنیم.

اتوهلد چیست؟

بازار خودرو، بازار بسیار رقابتی است؛ ماندگاری و موفقیت در این بازار مستلزم این است که همیشه خلاقیت و نوآوری برای ارائه داشته‌باشید. شرکت‌های خودروسازی به صورت پی در پی به دنبال راهی هستند که با استفاده از علم و فناوری‌های به روز، آپشنی به خودروهای خود اضافه کنند و به این ترتیب محصولی جدید را معرفی کنند. یکی از این آپشن‌ها که امروزه بسیاری از رانندگان را شیفته‌ی خود کرده‌است، اتوهلد نام دارد.

حتماً برایتان پیش آمده که ساعت‌ها در مسیرهای پرترافیک بمانید و مدام مجبور به گرفتن کلاچ و ترمزهای متوالی شده‌باشید. این مسئله در خودروهای دنده اتوماتیک، کمی آسان‌تر است. به این صورت که دیگر کلاچی وجود ندارد که مجبور به گرفتن آن به همراه ترمز باشید. خودروهای دنده اتومات یا روی N (خلاص) و یا D (حرکت) هستند و شما با گاز و ترمز خودرو را کنترل می‌کنید. با این حال، گاز و ترمزهای متوالی خصوصاً پس از بازگشت از محل کار، بسیار کلافه کننده است. آپشنی که در خودروهای به روز وجود دارد تا شما را از شر این ترمزهای متوالی خلاص کند، اتوهلد است.

در گذشته Auto Hold، فقط مختص خودروهای گران قیمتی مانند بنز و BMW بود. اما اکنون بسیاری از خودروها این آپشن را دارند. با اتوهلد نه نیاز به ترمز گرفتن متوالی دارید و نه در سراشیبی‌ها و سربالایی‌ها ماشین به جلو یا عقب می‌رود. اما مکانیزم اتوهلد چگونه است؟

پیش از اینکه به بررسی عملکرد سیستم اتوهلد بپردازیم این نکته را یادآور شویم که هیچ گاه و تحت هیچ شرایطی از بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث خودروی خود غافل نشوید. برای تهیه بیمه بدنه و ثالث خودروی خود می‌توانید به سایت bimeh.com مراجعه کنید و پس از مقایسه بیمه‌ها، بیمه مورد نظر خود را به آسانی خریداری کنید.

نحوه عملکرد سیستم اتوهلد

همان‌طور که از نام این سیستم پیداست، این سیستم نگه دارنده خودکار است. یعنی چه؟ یعنی وقتی شما مثلاً در مسیر پرترافیکی هستید، وقتی اتوهلد را فعال می‌کنید، دیگر نیازی به فشردن پدال ترمز و نگه داشتن آن ندارید. با فعال کردن اتوهلد وقتی پای خود را از روی پدال گاز بردارید، ترمز دستی به صورت خودکار فعال شده و خودرو متوقف می‌شود و زمانی شروع به حرکت می‌کند که شما پدال گاز را فشار دهید. با این آپشن نیاز ندارید که در هنگام توقف، پای خود را روی پدال ترمز نگه دارید و یا دنده دستی را بکشید. یک‌بار که پدال ترمز را فشار دهید، کافی است. خودرو می‌ایستد تا دوباره آن را با فشردن پدال گاز حرکت دهید. در این صورت، ترمز دستی به آرامی آزاد می‌شود و خودرو به آرامی شروع به حرکت می‌کند.

فایده‌ی Auto Hold ، تنها رهایی از ترمزهای طولانی نیست؛ بلکه فایده‌ی دیگر آن در مسیرهای شیب‌دار مشخص می‌شود. اما در این مسیرها اتوهلد چگونه به کمک راننده می‌آید؟ وقتی که در مسیر شیب‌دار هستید و در ترافیکی در مسیرهای اینچنینی گرفتار شده‌اید، با فعال کردن اتوهلد، وقتی که می‌خواهید خودرو را به حرکت در آورید، ماشین به عقب نمی‌رود، چیزی که در خودروهایی که فاقد این آپشن هستند همیشه مشاهده می‌کنیم. در واقع سیستم اتوهلد جلوی حرکات اضافی خودرو را می‌گیرد.

نکته دیگری که در مورد سیستم Auto Hold وجود دارد این است که وقتی از مسیرهای پرترافیک و سراشیبی عبور کردید و فراموش کردید که اتوهلد را غیرفعال کنید، نگران نباشید. این سیستم به صورت خودکار غیرفعال می‌شود. البته دل به این مسئله نبندید. هیچگاه خودرو را در حالت فعال بودن اتوهلد ترک نکنید.

توجه: سیستم اتوهلد در شیب‌های تند و جاده‌های یخ‌زده به خوبی عمل نمی‌کند.

مکانیزم عملکرد سیستم Auto Hold

وقتی دکمه اتوهلد را فشار می‌دهید، با فشردن پدال ترمز، سنسورهای این سیستم توقف را تشخیص داده و ترمز دستی را فعال می‌کند و نیروی ترمز به چرخ‌ها اعمال می‌شود. در صورتی که پیش از فشردن پدال گاز، سنسورهای ABS حرکتی را تشخیص دهند، فشار روی چرخ‌ها بیشتر می‌شود تا جلوی حرکت اضافی خودرو گرفته‌شود. با فشردن پدال گاز، نیروی ترمز که روی چرخ‌ها اعمال می‌شد، به آرامی کم می‌شود و خودرو به آرامی شروع به حرکت می‌کند.

مسئله‌ی دیگر این است که خودروهایی که Auto Hold دارند؛ حتماً سیستم ترمز دستی الکتریکی هم دارند. ترمز دستی الکتریکی که با حرف P معمولاً مشخص می‌شود با فعال کردن اتوهلد به رنگ سبز در می‌آید. وقتی راننده پدال گاز را فشار می‌دهد، ابتدا ترمز دستی الکتریکی، سپس  اتوهلد غیرفعال می‌شود و ماشین به آرامی شروع به حرکت می‌کند. با اتوهلد مطمئناً بیش از پیش عاشق رانندگی می‌شوید.

دکمه‌ی اتوهلد در کدام قسمت قرار دارد؟

دکمه‌ی اتوهلد که با حروف Auto H، A و یا Auto Hold مشخص می‌شود، معمولاً جایی در سمت چپ دنده دستی، سمت چپ فرمان و یا کنار دکمه اتوپارک قرار داده می‌شود؛ طوری که دسترسی راننده به آن راحت باشد. برای فعال‌سازی آن دکمه اتوهلد را فشار می‌دهید و پای خود را از روی ترمز بر می‌دارید.

مزایای سیستم Auto Hold

مزایای سیستم اتوهلد به شرح زیر است:

  • با سیستم اتوهلد دیگر نیاز به گرفتن گاز و ترمزهای متوالی و نگه داشتن پدال ترمز در ترافیک نیست.
  • چون کلاچ و ترمز گرفتن‌های اضافی حذف شده‌است؛ بنابراین استهلاک گیربکس هم کم‌تر می‌شود.
  • در مسیرهای شیب‌دار دیگر نگران حرکات اضافی خودرو به جلو یا عقب نیستید.

در پایان این نکته را اضافه کنیم که تمامی آپشن‌هایی که روی خودروها وجود دارند نباید باعث شوند که حواس شما از رانندگی پرت شود و جانب احتیاط را رعایت نکنید و تنها دل به این آپشن‌ها ببندید. همیشه مراقب و گوش به زنگ حادثه باشید. امیدواریم که به دور از هر گونه حادثه‌ای، رانندگی خوب و توام با آرامشی را تجربه کنید. اگر همچنان در خصوص اتوهلد سوالی در ذهن دارید، می‌توانید در قسمت‌کامنت‌های سوالات خود را بنویسید تا کارشناسان بیمه دات کام پاسخگوی شما باشند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
10 مهر 1401 / اطلاعات خودرو و موتور

تخلفات منجر به توقیف خودرو کدام‌اند؟ 6 خلافی منجر به توقیف خودرو و موتور

حتماً برای شما هم پیش آمده که در حین رانندگی از سمت پلیس، ماشین شما متوقف کند یا شاهد توقیف ماشین سایر افراد باشید. مهم‌ترین تخلفاتی که باعث توقیف خودرو...

04 مهر 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

واردات خودرو دست دوم از دبی چگونه امکان پذیر است؟

واردات خودرو دست دوم از دبی شاید راحت‌تر از سایر کشورها باشد. شرایط و قوانین کامل واردات ماشین دست دوم از دوبی را در این مقاله بیمه دات کام بخوانید!

01 مهر 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / بیمه شخص ثالث

پرداخت خلافی خودرو با شناسه قبض + 3 روش دریافت شناسه قبض

رانندگان به کمک روش‌های زیادی می‌توانند از مبلغ و نوع خلافی وسایل نقلیه خود آگاه شوند. سپس برای تسویه آن اقدام نمایند. پرداخت خلافی خودرو با شناسه قبض یکی از روش های آن است که بسیار ساده و آسان می باشد.

21 شهریور 1401 / بیمه شخص ثالث / اطلاعات خودرو و موتور

جرایم ستاره دار چیست؟ + لیست کامل 4 نوع جریمه ستاره دار با توضیحات

اگر به جدول تخلفات رانندگی نگاهی بیندازید، در کنار برخی از تخلفات علامت ستاره دیده می‌شود. جرائم ستاره دار در دسته جرائم خطرناک قرار می‌گیرند. لیست کامل این جرایم ستاره دار را در این مقاله بیمه دات کام شرح داده ایم

18 شهریور 1401 / اطلاعات خودرو و موتور

صفر تا صد اسقاط خودرو فرسوده+ مراحل و مدارک اسقاط ماشین1401

همه آنچه که در مورد اسقاط خودرو باید بدانید. شرایطی که منجر به فرسوده محسوب شدن خودرو می‌شود.

16 شهریور 1401 / اطلاعات خودرو و موتور

نمره منفی گواهینامه؛ روش‌های استعلام و پاک کردن جریمه نمره منفی ۱۴۰۱

نمره منفی گواهینامه و نحوه اعتراض و پاک کردن آن را در این مقاله بخوانید!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید