01 دی 1401

اتوهلد چیست و چگونه عمل می‌کند+ مزایای Auto Hold

مسئله‌ای که در مسیرهای پرترافیک راننده را بسیار خسته می‌کند، گرفتن کلاچ و ترمزهای مکرر است. خوشبختانه در خودروهای مدرن، آپشنی اضافه شده‌است که خیال شما را از این بابت آسوده می‌کند. این آپشن، اتوهلد نام دارد و معمولاً با حرف A در خودرو نشان داده‌می‌شود. اما Auto Hold دقیقاً چیست و چگونه عمل می‌کند؟ در ادامه مطلب با ما باشید تا هر آنچه در مورد این سیستم لازم است بدانید، برایتان بازگو کنیم.

اتوهلد چیست؟

بازار خودرو، بازار بسیار رقابتی است؛ ماندگاری و موفقیت در این بازار مستلزم این است که همیشه خلاقیت و نوآوری برای ارائه داشته‌باشید. شرکت‌های خودروسازی به صورت پی در پی به دنبال راهی هستند که با استفاده از علم و فناوری‌های به روز، آپشنی به خودروهای خود اضافه کنند و به این ترتیب محصولی جدید را معرفی کنند. یکی از این آپشن‌ها که امروزه بسیاری از رانندگان را شیفته‌ی خود کرده‌است، اتوهلد نام دارد.

حتماً برایتان پیش آمده که ساعت‌ها در مسیرهای پرترافیک بمانید و مدام مجبور به گرفتن کلاچ و ترمزهای متوالی شده‌باشید. این مسئله در خودروهای دنده اتوماتیک، کمی آسان‌تر است. به این صورت که دیگر کلاچی وجود ندارد که مجبور به گرفتن آن به همراه ترمز باشید. خودروهای دنده اتومات یا روی N (خلاص) و یا D (حرکت) هستند و شما با گاز و ترمز خودرو را کنترل می‌کنید. با این حال، گاز و ترمزهای متوالی خصوصاً پس از بازگشت از محل کار، بسیار کلافه کننده است. آپشنی که در خودروهای به روز وجود دارد تا شما را از شر این ترمزهای متوالی خلاص کند، اتوهلد است.

در گذشته Auto Hold، فقط مختص خودروهای گران قیمتی مانند بنز و BMW بود. اما اکنون بسیاری از خودروها این آپشن را دارند. با اتوهلد نه نیاز به ترمز گرفتن متوالی دارید و نه در سراشیبی‌ها و سربالایی‌ها ماشین به جلو یا عقب می‌رود. اما مکانیزم اتوهلد چگونه است؟

پیش از اینکه به بررسی عملکرد سیستم اتوهلد بپردازیم این نکته را یادآور شویم که هیچ گاه و تحت هیچ شرایطی از بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث خودروی خود غافل نشوید. برای تهیه بیمه بدنه و ثالث خودروی خود می‌توانید به سایت bimeh.com مراجعه کنید و پس از مقایسه بیمه‌ها، بیمه مورد نظر خود را به آسانی خریداری کنید.

نحوه عملکرد سیستم اتوهلد

همان‌طور که از نام این سیستم پیداست، این سیستم نگه دارنده خودکار است. یعنی چه؟ یعنی وقتی شما مثلاً در مسیر پرترافیکی هستید، وقتی اتوهلد را فعال می‌کنید، دیگر نیازی به فشردن پدال ترمز و نگه داشتن آن ندارید. با فعال کردن اتوهلد وقتی پای خود را از روی پدال گاز بردارید، ترمز دستی به صورت خودکار فعال شده و خودرو متوقف می‌شود و زمانی شروع به حرکت می‌کند که شما پدال گاز را فشار دهید. با این آپشن نیاز ندارید که در هنگام توقف، پای خود را روی پدال ترمز نگه دارید و یا دنده دستی را بکشید. یک‌بار که پدال ترمز را فشار دهید، کافی است. خودرو می‌ایستد تا دوباره آن را با فشردن پدال گاز حرکت دهید. در این صورت، ترمز دستی به آرامی آزاد می‌شود و خودرو به آرامی شروع به حرکت می‌کند.

فایده‌ی Auto Hold ، تنها رهایی از ترمزهای طولانی نیست؛ بلکه فایده‌ی دیگر آن در مسیرهای شیب‌دار مشخص می‌شود. اما در این مسیرها اتوهلد چگونه به کمک راننده می‌آید؟ وقتی که در مسیر شیب‌دار هستید و در ترافیکی در مسیرهای اینچنینی گرفتار شده‌اید، با فعال کردن اتوهلد، وقتی که می‌خواهید خودرو را به حرکت در آورید، ماشین به عقب نمی‌رود، چیزی که در خودروهایی که فاقد این آپشن هستند همیشه مشاهده می‌کنیم. در واقع سیستم اتوهلد جلوی حرکات اضافی خودرو را می‌گیرد.

نکته دیگری که در مورد سیستم Auto Hold وجود دارد این است که وقتی از مسیرهای پرترافیک و سراشیبی عبور کردید و فراموش کردید که اتوهلد را غیرفعال کنید، نگران نباشید. این سیستم به صورت خودکار غیرفعال می‌شود. البته دل به این مسئله نبندید. هیچگاه خودرو را در حالت فعال بودن اتوهلد ترک نکنید.

توجه: سیستم اتوهلد در شیب‌های تند و جاده‌های یخ‌زده به خوبی عمل نمی‌کند.

مکانیزم عملکرد سیستم Auto Hold

وقتی دکمه اتوهلد را فشار می‌دهید، با فشردن پدال ترمز، سنسورهای این سیستم توقف را تشخیص داده و ترمز دستی را فعال می‌کند و نیروی ترمز به چرخ‌ها اعمال می‌شود. در صورتی که پیش از فشردن پدال گاز، سنسورهای ABS حرکتی را تشخیص دهند، فشار روی چرخ‌ها بیشتر می‌شود تا جلوی حرکت اضافی خودرو گرفته‌شود. با فشردن پدال گاز، نیروی ترمز که روی چرخ‌ها اعمال می‌شد، به آرامی کم می‌شود و خودرو به آرامی شروع به حرکت می‌کند.

مسئله‌ی دیگر این است که خودروهایی که Auto Hold دارند؛ حتماً سیستم ترمز دستی الکتریکی هم دارند. ترمز دستی الکتریکی که با حرف P معمولاً مشخص می‌شود با فعال کردن اتوهلد به رنگ سبز در می‌آید. وقتی راننده پدال گاز را فشار می‌دهد، ابتدا ترمز دستی الکتریکی، سپس  اتوهلد غیرفعال می‌شود و ماشین به آرامی شروع به حرکت می‌کند. با اتوهلد مطمئناً بیش از پیش عاشق رانندگی می‌شوید.

دکمه‌ی اتوهلد در کدام قسمت قرار دارد؟

دکمه‌ی اتوهلد که با حروف Auto H، A و یا Auto Hold مشخص می‌شود، معمولاً جایی در سمت چپ دنده دستی، سمت چپ فرمان و یا کنار دکمه اتوپارک قرار داده می‌شود؛ طوری که دسترسی راننده به آن راحت باشد. برای فعال‌سازی آن دکمه اتوهلد را فشار می‌دهید و پای خود را از روی ترمز بر می‌دارید.

مزایای سیستم Auto Hold

مزایای سیستم اتوهلد به شرح زیر است:

  • با سیستم اتوهلد دیگر نیاز به گرفتن گاز و ترمزهای متوالی و نگه داشتن پدال ترمز در ترافیک نیست.
  • چون کلاچ و ترمز گرفتن‌های اضافی حذف شده‌است؛ بنابراین استهلاک گیربکس هم کم‌تر می‌شود.
  • در مسیرهای شیب‌دار دیگر نگران حرکات اضافی خودرو به جلو یا عقب نیستید.

در پایان این نکته را اضافه کنیم که تمامی آپشن‌هایی که روی خودروها وجود دارند نباید باعث شوند که حواس شما از رانندگی پرت شود و جانب احتیاط را رعایت نکنید و تنها دل به این آپشن‌ها ببندید. همیشه مراقب و گوش به زنگ حادثه باشید. امیدواریم که به دور از هر گونه حادثه‌ای، رانندگی خوب و توام با آرامشی را تجربه کنید. اگر همچنان در خصوص اتوهلد سوالی در ذهن دارید، می‌توانید در قسمت‌کامنت‌های سوالات خود را بنویسید تا کارشناسان بیمه دات کام پاسخگوی شما باشند.

  • + اتوهلد چیست؟
  • + مزایای سیستم Auto Hold چیست؟
  • + دکمه اتوهلد در کدام قسمت خودرو قرار دارد؟
آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
17 بهمن 1401 / اطلاعات خودرو و موتور

هزینه سند خودرو در سال 1401 چقدر است و پرداخت آن بر عهده چه کسی است؟

هزینه سند خودرو از موارد مهمی است که باید هنگام انتقال سند در نظر گرفت. اینکه هزینه سند چقدر است و چه کسی این هزینه را پرداخت می‌کند را در این مقاله بخوانید.

15 بهمن 1401 / اطلاعات خودرو و موتور

پارک حاشیه ای خودرو چیست؟  3 روش برای استعلام و پرداخت آن

هر آنچه باید در خصوص پارک حاشیه ای خودرو را بدانید، در این مقاله مطالعه کنید.

14 بهمن 1401 / اطلاعات خودرو و موتور

ثبت خلافی با دوربین: راهکار دقیق پلیس راهور برای ثبت تخلفات رانندگی ماشین و موتور

اگر درباره ثبت خلافی با دوربین، لیست خلافی خودرو با دوربین و میزان جریمه آن‌ها می‌خواهید بدانید، این راهنمای کامل را بخوانید

14 بهمن 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

انتقال خودرو؛ از مدارک مورد نیاز تا مراحل نقل و انتقال ماشین

اگر در صدد انتقال خودرو هستید چه فروشنده و چه خریدار باشید، باید مواردی را بدانید و رعایت کنید. برای دانستن این موارد این مقاله را بخوانید.

13 بهمن 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / بیمه بدنه

راه های جلوگیری از سرقت خودرو با 15 نکته ساده اما طلایی

برای اینکه خودرو خود را از سارقان در امان نگه دارید، باید نکاتی را بدانید برای دانستن این نکات این مقاله را بخوانید!

12 بهمن 1401 / اطلاعات خودرو و موتور

ترخیص خودروی سرقتی؛ بررسی مراحل و مدارک لازم برای آزادسازی خودرو

شیرین‌ترین حسی که بعد از سرقت می‌توان تجربه کرد، پیدا شدن دزد است؛ مراحل ترخیص خودروی سرقتی و مدارک مورد نیاز برای آن را در این مقاله بخوانید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
امید
10 دی 1401

فرق بین اتو ناد و‌ترمز دستی برقی چیه دقیقا

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید