09 شهریور 1401

شرایط بیمه شخص ثالث در تصادف با اتباع غیر ایرانی

در تمام کشورهای دنیا قوانین شهروندی و کشوری برای اتباع آن کشور و اتباع خارجی در تصادفات مغایرت دارد، ایران نیز از این قاعده جدا نیست. همانقدر که خود تصادف غیرقابل پیش بینی است اینکه از شانس مان با چه فردی هم تصادفی کنیم قابل حدس نیست. تصادف با اتباع خارجی؟ اصلاَ قانون تصادف با اتباع غیر ایرانی چیست؟ همه این‌ها می تواند از درگیری های ذهنی ما در زمان رانندگی باشد.

کشورمان ایران دارای اتباع مختلفی به ویژه از شرق و غرب آسیاست. اگر نگاهی به آمار و ارقان بیندازیم متوجه می شویم که چه درصد بالایی از اتباع کشور افغانستان، چین و … در میهن ما مشغول امرار معاش و کار هستند. حال سوال اینجاست که در تصادف با اتباع خارجی، نرخ دیه و پرداخت آن چگونه تعیین و انجام می‌شود؟ پاسخ به این سوال یعنی چگونگی پرداخت دیه در تصادف با اتباع غیر ایرانی را در ادامه نوشته‌ایم. البته این قانون بیشتر در مردان متفاوت است. در زنان تصادف قانون شرایط یکسانی را حدودا با اتباع ایرانی در نظر گرفته است.

قانون تصادف با اتباع غیر ایرانی چیست؟

اینکه فرد مصدوم اتباع کدام کشور است، تفاوتی وجود ندارد. اگر او در تصادف خسارت های جانی و مالی دیده و دارای کارت تابعه باشد، بیمه باید خسارت را جبران کند. البته از آنجا که بیشتر اتباع خارجی کشور اهل کشور افغانستان هستند، از این رو نرخ تصادف با اتباع افغانستان بیشتر است؛ اما هیچ تفاوتی در بیمه آن‌ها وجود ندارد.

قانون تصادف با اتباغ غیر ایرانی تفاوتی با افراد ایرانی ندارد

قانون تصادف با اتباغ غیر ایرانی تفاوتی با افراد ایرانی ندارد

بیمه شخص ثالث در تصادف با اتباع  غیر ایرانی

همانطور که می دانید با داشتن بیمه شخص ثالث، زمانی که با شخص دیگری تصادف می کنید و آن‌ها نیز متضرر می شوند، بیمه ثالث به جبران خسارات وارده می ‌پردازد. در بیمه شخص ثالث راننده شخص اول است و شخصی که با آن تصادف می کنیم، شخص سوم یا ثالث است. این شخص سوم هم می تواند ایرانی باشد و هم غیر ایرانی. در واقع قانون تصادف با اتباع خارجی باید برای همه اجرا شود. برای اطلاع بیشتر در خصوص این بیمه، مقاله راهنمای بیمه شخص ثالث را مطالعه کنید.

پوشش های بیمه شخص ثالث در تصادف با اتباع غیر ایرانی

مهم ترین این پوشش های بیمه شخص ثالث به شرح زیر هستند:

خسارت بدنی

در زمان تصادف با اتباع غیر ایرانی خسارت های بدنی مانند نقص عضو، فوت، هزینه های دارو و درمان ناشی از تصادف یا حادثه براساس نرخ دیه قابل جبران است.

خسارت مالی

یکی دیگر از مهم ترین و بهترین پوشش های بیمه شخص ثالث، جبران خسارت های مالی است که به وسیله نقلیه شخص سوم وارد می شود. به زبان ساده تر هرگونه خسارتی که به ماشین یا موتور شخص سوم در تصادف وارد می شود، بوسیله شرکت بیمه جبران خواهد شد.

قیمت بیمه شخص ثالث همراه با پوشش تصادف با اتباع غیر ایرانی تغییری می کند؟

خیر، قیمت بیمه شخص ثالث هرسال از سوی سازمان بیمه مرکزی اعلام می شود، به همین دلیل نمی توان عدد ثابت و دقیقی را برای آن اعلام کرد. موارد زیر بیشترین تاثیر را به صورت سالیانه روی قیمت بیمه شخص ثالث دارند:

 1. تخفیف بیمه شخص ثالث
 2. داشتن جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث
 3. تعهد مالی انتخابی
 4. نوع و کاربری ماشین

به صورت کلی مبلغ حق بیمه با توجه به دیه مرد در ماه های حرام اعلام می شود. با توجه نوع کاربری خودرو مانند تاکسی یا آمبولانس به دلیل اینکه ریسک بیشتری دارند امکان افزایش نرخ نیز برای این دسته بیشتر وجود دارد.

تاثیر تخفیف ها بر کاهش قیمت بیمه شخص ثالث

یکی از عواملی که می تواند بصورت موثر قیمت بیمه شخص ثالث را کاهش دهد، تخفیف ها است. معمولا شرکت‌های بیمه برای افرادی که به درستی رانندگی کنند و با اتفاقاتی مانند تصادف روبرو نشوند، برای تشویق تخفیفی را در نظر می گیرد؛ صاحب راننده در زمان تمدید می تواند از آن تمدید استفاده کند و نرخ بیمه شخص ثالث خود را کاهش دهد.

آیا بیمه شخص ثالث برای اتباع غیر ایرانی و ایرانی تفاوتی دارد؟

قطعا خیر، در تمامی بیمه‌های شخص ثالث شرکت‌های بیمه مختلف بیمه، هیچ بند و قاعده ای مبنی بر وجود تفاوت پوشش ها در تصادف با اتباع افغانی یا دیگر کشورها وجود ندارد و تمامی پوشش ها برای همه افراد از هر کشوری یکسان می باشد. در هر صورت شرکت های بیمه باید در زمان تصادف با این افراد نسبت به پوشش خسارات بصورت کامل وارد عمل شود.

قیمت بیمه شخص ثالث اتباع خارجی

قیمت بیمه شخص ثالث اتباع خارجی هیچ تفاوت با اصل بیمه ندارد

آیا قیمت بیمه شخص ثالث برای برای تصادف با اتباع غیر ایرانی یا ایرانی فرقی دارد؟

خیر، قانون تصادف با اتباع خارجی تاثیری در قیمت اصلی بیمه نامه ندارد. شما چه بیمه نامه قسطی داشته باشید چه نقدی، چه بیمه نامه بلند مدت داشته باشید چه کوتاه، در زمان تصادف با اتباع غیر ایرانی هیچ تغییری در قیمت بیمه ثالث بوجود نمی‌آید. شما با داشتن برای مثال بیمه ثالث 206 هیچ مبلغ اضافه تری را در زمان تصادف با افراد غیر ایرانی نباید پرداخت کنید. در صورت کارشکنی شرکت بیمه یا گذاشتن شرایط عجیب و غریب بهتر است با مسئول اصلی آن شرکت بیمه یا بیمه مرکزی تماس بگیرید. همچنین می‌توانید از طریق شکایات بیمه مرکزی اقدام کنید.

نحوه گرفتن خسارت بیمه ثالث برای افراد غیر ایرانی

در زمان تصادف با اتباع غیر ایرانی قطعا به گرفتن خسارت از شرکت بیمه تان نیاز پیدا خواهید کرد. فراموش نکنید مبلغ پرداختی بیمه همان مبلغی باید باشد که برای تصادف با یک فرد ایرانی پرداخت می شود. برای انجام این پروسه باید مدارک زیر را همراه داشته باشید؛

 • کروکی تصادف
 • کروکی تایید شده پلیس راهنمایی رانندگی
 • گزارش های اضافی و تشریحی پلیس
 • رای مربوط به دادگاه تشکیل شده
 • کارت شناسایی افراد متضرر شده ( مجروح یا فوتی)
 • جواز و اجازه نامه کفن و دفن
 • گواهی فوت
 • پرونده پزشکی مربوط به بیمارستان
 • بیمه شخص ثالث دو طرف در تصادفات با خسارت مالی

تصادف با افراد غیر ایرانی، غیر قابل پیش بینی و احتمالی

امروزه که زندگی و اتفاق هایش بیش از پیش غیرقابل پیش بینی شده اند، تصادفات و حوادث مختلف نیز از گذشته بیشتر انتظارمان را می کشد. آینده را نه کسی می‌تواند پیش بینی کند و نه کسی آن را ببیند، به همین دلیل می بایست از همین الان به فکر بود و از قبل برای چنین شرایطی آماده بود.

اگر قصد خرید بیمه شخص ثالث را دارید، ممکن است با روبرو شدن با بیش از 20 شرکت بیمه ابتدا کمی سردرگم شوید و فکر کنید چه کار پیچیده و سختی را در پیش دارید. اما این گونه نیست و می توانید با مراجعه به سایت بیمه دات کام ابتدا قیمت و شرایط همه شرکت های بیمه را باهم مقایسه کنید و ببینید کدام شرکت این بیمه نامه را قسطی نیز می فروشد. همچنین با دیدن شرایط آنها ، بهتر می توانید تصمیم بگیرید که بیمه بلند مدت بخرید یا کوتاه مدت. در صورتی هم که سوالی در خصوص بیمه تصادف با اتباع غیر ایرانی داشتید، می‌توانید در بخش کامنت بنویسید تا کارشناسان در سریع‌ترین زمان پاسخ دهند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
12 مهر 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / بیمه شخص ثالث

پرداخت خلافی خودرو با شناسه قبض + 3 روش دریافت شناسه قبض

رانندگان به کمک روش‌های زیادی می‌توانند از مبلغ و نوع خلافی وسایل نقلیه خود آگاه شوند. سپس برای تسویه آن اقدام نمایند. پرداخت خلافی خودرو با شناسه قبض یکی از روش های آن است که بسیار ساده و آسان می باشد.

12 مهر 1401 / بیمه شخص ثالث

بیمه تصادف با حیوانات؛ جبران خسارت با کدام بیمه امکان‌پذیر است؟

برای آشنایی صفر تا صد با بیمه تصادف با حیوانات روی لینک این مقاله کلیک کنید.

10 مهر 1401 / بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث کامیون؛ با ایمنی بالا خودروهای سنگین را برانید

برای آشنایی کامل با جزئیات بیمه شخص ثالث کامیون این مقاله را مطالعه کنید.

05 مهر 1401 / بیمه شخص ثالث / بیمه بدنه

پوشش برخورد خودرو با اجسام ثابت: دریافت خسارات خودرو و جسم ثابت

اگر ماشین شما با جسم ثابتی برخورد کند، مقصر حادثه کیست؟ چه کسی خسارات وارد بر شما یا جسم ثابت را پرداخت می‌کند؟ پاسخ سوالات خود را با خواندن این مقاله بیابید!

05 مهر 1401 / بیمه شخص ثالث

چه کسی باید هزینه پارکینگ در تصادف را پرداخت کند؟

یکی از ابهاماتی که در حوادث رانندگی وجود دارد، هزینه پارکینگ در تصادف است.پرداخت این هزینه با کیست؟ در کدام حوادث رانندگی، اتومبیل هر دو طرف توقیف می‌شود؟

05 مهر 1401 / بیمه شخص ثالث

۵ روش تعیین مقصر تصادفات رانندگی + راهکار قانونی و کاربردی تصادفات

مقصر حوادث رانندگی معمولا یا بر حسب سهل انگاری یا بی احتیاطی و زیر پا گذاشتن قانون توسط کارشناسان راهنمایی و رانندگی قابل تشخیص است.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید