10 آوریل 2023

بیش از ۱۱ نکته ضروری برای موتور سواری در شب که باید بدانید

موتور سیکلت یکی از جوان‌پسندترین و در عین حال محبوب‌ترین وسایل نقلیه است. تجربه سرعت بالا و احساس یکی شدن با موتور هنگام گذر از پیچ‌ها هیجان زیادی دارد. اگر موتورسوار حرفه‌ای هستید، احتمالا نمی‌توانید از لذت رانندگی در شب چشم‌پوشی کنید. پس چه بهتر که با رعایت چند نکته‌ی ساده، علاوه‌بر حفط ایمنی، خاطره‌ی خوبی برای خود بسازید. در این مقاله قصد داریم نکات موتور سواری در شب را بیان کنیم. با ما همراه باشید.

نکات موتور سواری در شب

اگر از علاقه‌مندان موتور سواری در شب هستید با رعایت نکات زیر می‌توانید علاوه‌بر ایمنی خود رانندگی لذت‌بخشی داشته باشید. مهم‌ترین نکات موتور سواری در شب شامل موارد زیر است:

 • تدابیری بیندیشید تا هنگام موتورسواری در شب موتور سیکلت شما دیده شود.
 • تدابیری بیندیشید تا در حین موتورسواری در شب محدوده دیدتان بیشتر شود.
 • چاره‌ای بیندیشید تا بررسی موارد مربوط به نگهداری و تعمیرات موتور به طور مرتب انجام شود.
 • تدابیری بیندیشید تا در هنگام موتورسواری در شب، اصول رانندگی با موتور به درستی رعایت شود.
نکاتی برای موتور سواری در شب

نمونه‌ای از لباس مناسب برای موتورسواری در شب و تاریکی

آیا با بیمه شخص ثالث موتور سیکلت آشنایی دارید؟ می‌دانید نداشتن آن در هنگام رانندگی با موتور جرم محسوب می‌شود؟ برای اطلاع از جزئیات بیمه موتور به راهنمای بیمه موتور سیکلت مراجعه کنید.

چگونه در شب موتور سیکلت دیده شود

اگر بتوانید تدابیری بیندیشید که موتورسیکلت‌تان در شب دیده شود؛ بخش قابل توجهی از خطرات مسیر حرکت‌تان حذف می‌گردد. همچنین وسایل نقلیه متوجه حضور شما در جاده می‌شوند. شما به چند روش می‌توانید کاری کنید تا موتورتان در دید باشد که به شرح آنها می‌پردازیم.

لباس‌های بازتابی بپوشید

اگر لباس‌های بازتابی بپوشید؛ شانس دیده شدن شما در شب توسط سایر وسایل نقلیه بالاتر می‌رود. کارگران راه نیز از این شیوه برای بالا بردن ایمنی خود استفاده می‌کنند. برخی معتقدند با پوشیدن لباس‌هایی به رنگ زرد و نارنجی می‌توانند شانس دیده شدن خود را بالا ببرند. در حالی که در واقعیت اینطور نیست. منظور از لباس‌های بازتابی، لباسی است که برچسب 3M دارد.

به موتورسیکلت خود نوار بازتابی بزنید

نوارهای بازتابی در شب مانند یک نور مستقل عمل می‌کنند. بهتر است از این نوار چسب در جلوی فرمان، لبه آینه‌ها و دور پلاک استفاده کنید.

از یک اگزوز قوی استفاده کنید

شما می‌توانید علاوه‌بر تلاش برای دیده شدن، کاری کنید تا به وسیله صدا شنیده شوید. پس، از یک اگزوز قوی که صدای بلندی تولید می‌کند برای موتور خود استفاده کنید. اگر رانندگان دیگر شما را نبینند حداقل با شنیدن صدای اگزوز، متوجه حضورتان در جاده می‌شوند.

اگر شما هم به مسافرت با موتور سیکلت چه در روز چه در شب علاقه دارید، بهتر است نکاتی در این باره بدانید. برای کسب اطلاعات جامع در خصوص نکات سفر با موتور سیکلت به اینجا مراجعه نمایید.

خرید بیمه موتور

چگونه در حین موتورسواری در شب محدوده دید بیشتر می‌شود

یکی از مهم‌ترین نکات موتور سواری در شب داشتن دید خوب نسبت به محوطه جلوی رویتان است. با روش‌های زیر می‌توانید در شب، محدوده دیدتان را بیشتر کنید:

چراغ‌های جلوی خود را تمیز یا در صورت نیاز تعویض کنید

قبل از رانندگی حتما از تمیز و سالم بودن چراغ جلوی خود مطمئن شوید. برای تمیز کردن آن می‌توانید از یک تمیزکننده و پارچه میکروفیبر استفاده کنید. اگر چراغ‌تان سوخته حتما قبل از رانندگی در شب آن را تعویض نمایید. تعداد قابل توجهی از موارد فوتی حوادث رانندگی با موتور در شب ناشی از  سوختگی چراغ جلوی موتورسواران است. پس آن را جدی بگیرید.

از به کار بردن چراغ‌های تیره رنگ برای موتورسیکلت خود اجتناب کنید

معمولا کسانی که در پیست مسابقه، موتورسواری می‌کنند از یک روکش تیره برای چراغ جلو استفاده می‌نمایند. این کار نور خورسید را فیلتر می‌کند. توصیه می‌شود هنگام رانندگی در شب از این روکش‌های تیره استفاده نکنید. این قاعده برای چراغ‌های رنگی نیز صدق می‌کند.

اگر به تازگی موتور سیکلت خریده‌اید؛ در اولین فرصت برای خرید بیمه موتور سیکلت اقدام کنید. چرا که نداشتن بیمه موتور منجر به جریمه و توقیف موتور می‌شود.

در کلاه کاسکت خود از روکش‌های ضد بخار استفاده کنید.

شیلد کلاه کاسکت در دمای بالا، هوای بارانی یا در موقعیتی که تعداد نفس‌های شما بالا می‌رود، بخار می‌گیرد. این بخار در هنگام رانندگی دید شما را مختل می‌کند. به همین دلیل توصیه می‌شود در طلق کلاه کاسکت حتما از روکش‌های ضد بخارِ رنگ روشن استفاده نمایید.البته بهتر است که در ابتدا با انواع کلاه کاسکت آشنا شوید.

تدابیری بیندیشید تا بررسی موارد مربوط به نگهداری و تعمیرات موتور به طور مرتب انجام شود.

فصل زمستان یکی از خطرناک‌ترین زمان‌‌ها برای موتورسواری در شب است. پس علاوه‌بر تعویض و تمیزی چراغ لازم است از پر نور و تراز بودن آن مطمئن شوید. بهتر است از لامپ‌های LED یا کیت‌های HID استفاده کنید. لاستیک‌ها و ترمزها را در بازه‌های زمانی معین بررسی نمایید. اگر برایتان مقدور است حتما برای موتورسیکلت خود لاستیک‌های مخصوص زمستان بخرید. همچنین سیستم تعلیق موتورسیکلت خود را نرم کنید. این کار از استهلاک لاستیک‌ها جلوگیری می‌کند.

 

برای رانندگی با موتور در شب حتما از چراغ‌های سالم استفاده کنید

رانندگی با موتوری که چراغ سالم دارد برای موتور سواری در شب ضروری است.

تدابیری بیندیشید تا در هنگام موتورسواری در شب، اصول رانندگی با موتور به درستی رعایت شود.

افزون‎بر نکات موتور سواری در شب که قبلا گفته شد، رعایت چند اصل هنگام رانندگی با موتور ضروری است. این اصول شامل موارد زیر می‌شود:

 • از نقاط کور خارج شوید.
 • سرعت خود را پایین بیاورید.
 • فاصله خود را با دیگر وسایل نقلیه حفظ کنید.
 • به علائم جاده‌ای دقت کنید.
 • اگر مجبورید در طول شب با موتورسیکلت رانندگی کنید؛ بعد از چند ساعت برای 30 الی 120 دقیقه استراحت کنید.
 • سوخت موتور خود را از قبل چک کنید تا در راه نمانید.
 • اتوبان‌ها و بزرگراه‌ها در شب، برای موتورسواری بسیار خطرناک است. از رفتن به این مکان‌ها اجتناب کنید.
 • در یک خط صاف حرکت کنید و از انجام حرکات نمایشی در شب بپرهیزید.
 • از زنون استاندارد استفاده کنید: اگر زنون دارید، حتما نورش را در هنگام نزدیک شدن وسایل نقلیه از جلو، تنظیم کنید. نور بالا نزنید. گاهی نور آن باعث می‌شود، راننده‌ای که از جلو می‌آید تا چند دقیقه چیزی نبیند.

مهم‌ترین نکات موتورسواری در شب

موتورسواری در شب نیازمند رعایت کردن یک سری موارد و قوانین مهم است که بخش زیادی از آن‌ها را برای شما شرح دادیم. اگر به موتورسیکلت سواری علاقه دارید و نمی‌خواهید لذت موتورسواری در شب را از دست دهید، بهتر است به نکات زیر در مورد رانندگی با موتور در شب توجه کنید:

 1. قبل از رانندگی با موتور در شب از سالم بودن سیستم برقی موتورسیکلت اطمینان حاصل کنید.
 2. چراغ‌های موتور را روشن کنید و از سالم بودن باطری موتور مطمئن شوید.
 3. اگر مسیرهای تاریک موتور سواری می‌کنید، سرعت خود را کاهش دهید. چرا که در سرعت بالا در کوچه‌های تاریک نمی‌توان به درستی از وجود موانع یا افراد آگاه شد.
 4. اگر در اتوبان یا بزرگراه‌ها موتور سیکلت سواری می‌کنید از کامیون‌ها و اتوبوس‌ها فاصله بگیرید. قوانین رعایت کنید و با استفاده از نور بالا حضور خود را اطلاع دهید.
 5. میزان سوخت را کنترل کنید.
 6. از لباس‌های تیره استفاده نکنید. سعی کنید در لباس‌هایتان از نوارهای بازتاب دهنده نور استفاده کنید تا به راحتی حضور شما دیده شود.
 7. از گردش‌های بی مورد به چپ و راست خودداری کنید.
 8. توجه داشته باشید کوچه و خیابان‌های شهر محل مناسبی برای اجرای حرکات نمایشی با موتورسیکلت نیست.
 9. از عینک‌های دید در شب استفاده کنید.

رانندگی با موتورسیکلت در شب یکی از هیجان‌انگیزترین کارها است. شما می‌توانید با رعایت نکات موتور سواری در شب علاوه بر تجربه این هیجان، به حفظ ایمنی خود کمک کنید. در این مقاله نکات آن را به 4 دسته اصلی تقسیم کردیم. سپس اصول هر دسته را بیان نمودیم. اگر درباره آن ابهامی دارید برای ما کامنت بگذارید. کارشناس‌های بیمه دات کام در اولین فرصت پاسخگوی شما هستند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
حامد افسری
08 اکتبر 2022

من دیشب با موتور زدم به سگ یه نفر، الان خسارت رو باید 50 50 بگیرم؟؟

  person
  کارشناس بیمه
  09 اکتبر 2022

  سلام افسر مشخص می کند.

person
خرمدخت
03 جولای 2022

سلام والا به خدا بگید شب جای رانندگی با موتور نیست با این صداهایی که از اگزوزشون درمیاد، پلیس هم اصلا هیچ کاری نمی کنه

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید