بنر بیمه
24 مهر 1401

با بیمه مسئولیت شکارچیان و محیط بانان بیشتر آشنا شویم

در مقالات پیشین مجله بیمه دات کام، به معرفی برخی از بیمه‌های مسئولیت پرداختیم. همان‌طور که می‌دانید، هر کسی بر حسب مسئولیتی که در برابر دیگران بر عهده دارد، می‌تواند از بیمه مسئولیت مربوط به تعهد خود استفاده کند. بیمه مسئولیت شکارچیان و محیط بانان یکی از بیمه‌های مسئولیت است که خسارات وارد شده به دیگران ناشی از خطای غیرعمد شکارچی یا محیط بان را جبران می‌کند. در این مقاله قصد داریم تا شما را بیشتر با بیمه مسئولیت شکارچیان و محیط بانان آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

بیمه مسئولیت چیست؟

بیمه مسئولیت یکی از انواع بیمه‌های عمومی است که تأثیر مستقیمی بر روابط اجتماعی افراد دارد. این بیمه باعث شناخت افراد از حقوق و مسئولیت‌های یکدیگر می‌شود و نیز امنیت شغلی برای آن‌ها به ارمغان می‌آورد. بر اساس بیمه مسئولیت، شرکت بیمه‌گر تعهد می‌کند در صورتی که در نتیجه انجام مسئولیتی، افراد ثالث دچار خسارت و آسیب شوند، آن خسارت را تا سقف مشخص‌شده در بیمه‌نامه جبران کند. این بیمه‌نامه شامل بیمه مسئولیت مدنی، بیمه مسئولیت قراردادی و بیمه مسئولیت متقابل می‌شود و تمامی مشاغل و مسئولیت‌هایی که افراد در برابر هم دارند را پوشش می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله بیمه مسئولیت و انواع بیمه مسئولیت  را مطالعه بفرمایید.

 

بیمه مسئولیت شکارچیان و محیط بانان چیست و چه مواردی را پوشش می دهد

بیمه مسئولیت شکارچیان و محیط بانان زیر مجموعه ای از بیمه مسئولیت است

بیمه مسئولیت شکارچیان و محیط بانان

شکارچیان و محیط بانان هم مانند سایر مشاغل، ممکن است خطا و اشتباه کنند و در نتیجه این خطا، خسارتی به اشخاص ثالث وارد می‌کنند و مستقیم مسئول حادثه پیش‌آمده هستند. بیمه مسئولیت شکارچیان و محیط بانان که زیررشته بیمه مسئولیت عمومی است، فعالیت‌ها و مسئولیت‌های این گروه از افراد را تحت پوشش قرار می‌دهد. در صورتی که این افراد در هنگام شکار  یا انجام وظیفه محیط‌بانی خود تحت قوانین سازمان حفاظت محیط زیست ، خسارت و آسیبی به اشخاص ثالث وارد کنند، بیمه مسئولیت مدنی شکارچیان و محیط بانان این ضرر و زیان را جبران می‌کند.

نکته مهم: بیمه‌نامه مسئولیت شکارچیان و محیط بانان فقط برای آن دسته از افرادی است که مجوز انجام این امور را به صورت قانونی دارند.

مراحل صدور بیمه نامه مسئولیت شکارچیان و محیط بانان

برای دریافت بیمه مسئولیت شکارچیان و محیط بانان ابتدا آن‌ها باید فرم «پیشنهاد بیمه مسئولیت» مربوط را پر و امضا کنند. پس از آن، شرایط و نرخ بیمه‌نامه به متقاضی اعلام می‌شود. در صورت موافقت متقاضی، بیمه‌گزار که در اینجا شکارچی یا محیط بان است، حق بیمه را پرداخت می‌کند و در نهایت شرکت بیمه بیمه‌ نامه مسئولیت شکارچی و محیط بانی صادر می‌کند و به بیمه‌گزار تحویل می‌دهد.

نکته: پرداخت حق بیمه می‌تواند به صورت چک در وجه شرکت بیمه، واریز مبلغ از طریق بانک یا پرداخت به صورت قسطی باشد.

اطلاعاتی از قبیل شماره و تاریخ بیمه‌نامه، مشخصات بیمه‌گزار، تعهدات بیمه‌گر در برابر پرداخت هزینه‌ها، مدت بیمه‌نامه و تاریخ شروع و پایان در بیمه‌نامه ثبت می‌شود. علاوه بر این‌ها، حق بیمه، تاریخ صدور و مشخصات بیمه‌گر هم در بیمه‌نامه درج می‌شود.

نکاتی در مورد بیمه مسئولیت شکارچیان و محیط‌بانان

در خصوص بیمه مسئولیت شکارچیان و محیط بانان چند نکته زیر را باید در نظر بگیرید:

 • میزان تعهدات بیمه‌گر بر اساس حادثه‌ مشخص می‌شود و از سقف مشخصی تجاوز نمی‌کند.
 • بیمه‌گزار موظف است به محض این‌که از ادعای خسارت علیه خود باخبر شد، بیمه‌گر را ظرف مدت 5 روز به صورت کتبی از موضوع آگاه کند و پرونده تشکیل دهد. برای این مرحله نیاز نیست که تمامی مدارک لازم به بیمه‌گر ارائه شود. پس از اطلاع کتبی و تشکیل پرونده، مدارک لازم باید به شرکت بیمه تحویل شود.

 

 • پس از تشکیل پرونده، خسارت قابل پرداخت بر اساس اطلاعاتی که در فرم خلاصه پرونده بیمه‌های مسئولیت و اطلاعات پرداخت‌های قبلی است، محاسبه و به بیمه‌گزار اعلام می‌شود.
 • میزان خسارت بر اساس نظر کارشناس و رأی دادگاه تعیین می‌شود و از حداکثر سقف تعهدات بیمه‌گر تجاوز نمی‌کند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت خسارت بیمه نامه مسئولیت شکارچی

خساراتی که تحت پوشش بیمه مسئولیت شکارچیان و محیط بانان است، خسارات جانی اشخاص ثالث خواهد بود. در صورتی‌که خسارت، جانی بدون فوت باشد، تحویل مدارک زیر باید به بیمه‌گر نیاز است:

 • صورتحساب بیمارستان
 • قبض‌های پرداختی
 • خلاصه پرونده بیمارستان
 • مدارک هویتی افراد آسیب‌دیده

 

 • شرح عمل جراحی
 • گواهی پزشک معالج
 • مدارک تأییدکننده سمت فرد در مکان حادثه

در صورتی‌که خسارت جانی باشد و فوت اتفاق افتاده باشد، مدارک زیر مورد نیاز است:

 • گواهی فوت
 • اسناد هویتی باطل شده متوفی
 •  گزارش نیروی انتظامی
 •  نامه و گزارش پزشکی قانونی

 

 •  گزارش بازپرس کار و امور اجتماعی
 • گواهی انحصار وراثت
 • مدارک تأییدکننده سمت فرد در مکان حادثه

کپی برابر اصل مدارک بالا کافی است.

برای خرید بیمه مسئولیت شکارچی داشتن گواهی قانونی الزامی است

برای خرید بیمه مسئولیت شکارچی داشتن گواهی قانونی الزامی است

فسخ بیمه مسئولیت شکارچی و محیط بانان

هر یک از طرفین بیمه‌گر و بیمه‌گزار می‌توانند قرارداد بیمه را فسخ نمایند. این کار می‌تواند قبل از انقضای بیمه‌نامه و با اخطار قبلی و کتبی بیست روزه انجام شود. بیمه‌نامه را می‌توان در موارد زیر فسخ کرد:

 • پرداخت نشدن حق بیمه از طرف بیمه‌گزار در زمان مشخص
 • تشدید خطر و موافقت نکردن بیمه‌گزار برای پرداخت حق بیمه بیشتر از مقدار مشخص شده پیشین
 • کتمان یا اظهار خلاف واقع
 • کاهش تشدید خطر یا از بین رفتن آن و راضی نشدن بیمه‌گر به تخفیف حق بیمه

همچنین پس از خسارتی که بیمه‌گر ملزم به پرداخت آن باشد، بیمه نامه فسخ خواهد شد.

توجه: اگر بیمه‌گر قرارداد بیمه مسئولیت شکارچیان و محیط بانان را فسخ کند، حق بیمه مدنی باقیمانده به صورت روزشمار محاسبه و اگر بیمه‌گزار قرارداد را فسخ کند، حق بیمه برگشتی طبق تعرفه بیمه کوتاه مدت محاسبه و برگشت داده خواهد شد.

راه‌های دریافت بیمه مسئولیت شکارچیان و محیط بانان

برای دریافت بیمه‌نامه مسئولیت شکارچیان و محیط بانان راه‌های مختلفی وجود دارد که به شرح هر یک از آن‌ها می‌پردازیم:

مراجعه حضوری

شکارچیان و محیط بانان محترم می‌توانند به صورت حضوری به یکی از مراکز بیمه مراجعه کرده و فرم‌های لازم را تکمیل و مدارک مورد نیاز را تحویل دهند و بیمه‌نامه دریافت کنند. البته این روزها و با توجه به مشغله افراد شاید مراجعه حضوری برای خیلی‌ها امکان‌پذیر نباشد یا سخت و وقت‌گیر باشد.

تماس تلفنی یا خرید آنلاین

یکی از راه‌هایی که این روزها بسیار طرفدار پیدا کرده و کار را سریع‌تر پیش می‌برد، خرید آنلاین بیمه  یا خرید بیمه  از طریق تماس تلفنی است. شما از طریق این روش‌ها می‌توانید هزینه حق بیمه را استعلام بگیرید. به این صورت هم در وقت‌تان صرفه‌جویی می‌شود و هم اینکه امکان دریافت اطلاعات بیشتری را دارید.

شما به این صورت می‌توانید تمامی اطلاعات مورد نیاز خود در مورد بیمه‌نامه مسئولیت شکارچیان و محیط بانان را دریافت کرده و پس از آن اقدام به خرید بیمه مورد نظر خود کنید.

در هر شغلی امکان بروز خطا و اشتباه وجود دارد. چه بهتر که خیال خود را با دریافت بیمه مسئولیت شکارچیان و محیط بانان در برابر حوادث احتمالی آسوده کرده و امنیت شغلی خود را بالاتر برده و حاشیه امنی برای خود ایجاد کنیم.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
07 آذر 1401 / بیمه مسئولیت / بیمه آتش سوزی و زلزله

بیمه کارخانه: راهکار حرفه‌ای برای مدیران هوشمند

مدیران و صاحبان کارخانه! این مقاله برای جبران هزینه‌های خسارات احتمالی در آینده، برای شما نوشته شده‌است.

30 آبان 1401 / بیمه مسئولیت

بیمه مسئولیت حرفه‌ای وکلا چیست؟ پوشش‌ها و شرایط عمومی این بیمه‌نامه

بیمه مسئولیت حرفه‌ای وکلا با هدف پوشش خسارت‌هایی که امکان دارد به موکل وارد شود، ایجاد شده است. اگر در این زمینه فعالیت دارید، حتماً این مقاله را بخوانید.

23 آبان 1401 / بیمه مسئولیت / بیمه آتش سوزی و زلزله

انواع بیمه پاساژ کدام است؟ + خرید و تمدید بیمه پاساژ در 1401

مدیران و صاحبان پاساژ، برای در امان ماندن از حوادث خطرناک و پیشبینی نشده در پاساژ، پیشنهاد می‌کنیم، این مقاله را حتما بخوانید!

02 آبان 1401 / بیمه مسئولیت

شکایت از پزشک چه زمانی امکان پذیر است؟ موضوع شکایت از دکتر را کجا مطرح کنیم؟

اگر از عملکرد دکتر خود رضایت ندارید و قصد شکایت دارید، ابتدا باید بدانید چه زمانی این موضوع امکان پذیر است. آموزش مراحل شکایت از پزشک را در این مقاله بخوانید.

01 آبان 1401 / بیمه مسئولیت

بیمه مسئولیت چیست + راهنمای کامل انواع بیمه مسئولیت

بیمه مسئولیت چیست و چه پوشش‌هایی دارد؟ چه کسانی باید این بیمه‌نامه را داشته باشند؟ برای آگاهی کامل این مقاله را از دست ندهید.

24 مهر 1401 / بیمه مسئولیت

با بیمه مسئولیت شکارچیان و محیط بانان بیشتر آشنا شویم

از صفر تا صد بیمه مسئولیت شکارچیان و محیط بانان را در این مقاله مطالعه کنید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
پژمان طهماسبی
26 مهر 1401

سلام. ممنون از مقاله خوبتون.
میشه بگید بیمه شکارچیان شامل چه پوشش هایی میشه؟؟

  کارشناس بیمه
  26 مهر 1401

  سلام در مقاله نوشته ایم. خسارات ناخواسته را پوشش می دهد.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید