16 مرداد 1400

بیمه برق؛ راهکار پرداخت خسارت‌های قطعی برق در تابستان 1400

فصل تابستان است و مصرف برق زیاد. گاهی در فصل تابستان به دلیل این که مشترکین برق از وسایلی نظیر کولر، پنکه یا … استفاده می‌کنند، میزان مصرف برق نسبت به ماه‌های دیگر سال بالاتر می‌رود. طبیعی است که با این اوج گرفتن مصرف، گاهی با مشکل قطعی برق نیز مواجه شویم. از آن‌جا که متاسفانه قطعی برق زمان مشخصی ندارد یا این که زمان‌بندی  طبق برنامه اعلامی وزارت نیرو پیش نمی‌رود، این مساله مشکلات فراوانی را برای افراد جامعه ایجاد می‌کند. علاوه بر این که افراد با رخداد این مشکل از کار و زندگی خود می‌مانند، ولی ریسک دیگری نیز با رفتن برق دیده می‌شود : قطعی برق همانا و خراب شدن وسایل گرانقیمت خانه و شرکت‌ها همان. ولی نگران نباشید، وزارت نیرو برای این مساله مشترکین برق، راهکاری را ارائه کرده است: بیمه برق

اگر از شنیدن نام این بیمه‌نامه تعجب کردید، در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا شما را با چند و چون دریافت خسارت از بیمه برق آشنا کنیم.

بیمه برق؛ راهکار پرداخت خسارت‌های قطعی برق در تابستان 1400
راهکار پرداخت خسارت‌های قطعی برق در تابستان

بیمه برق چیست؟

شاید تا به حال توجه نکرده باشید. ولی اگر با دقت به قبض برق خود دقت کنید، علاوه بر هزینه برق مصرفی، موارد دیگری نیز در مبلغ نهایی هزینه برق مصرفی ماهانه منظور می‌شود. هزینه موارد زیر به برق مصرفی اضافه می‌شود:

 • آبونمان برق
 • مالیات بر ارزش افزوده
 • عوارض برق

به جز موارد بالا، باید هزینه ای را در نظر بگیریم که با عنوان حق بیمه برق از مصرف‌کنندگان گرفته می‌شود. این هزینه  طبق قرارداد بیمه مرکزی با شرکت توانیر از مصرف‌کنندگان برق شهری، روستایی و صنعتی دریافت می‌شود: بیمه برق، بیمه‌ای است که طبق مفاد آن، مشترکان برق می‌توانند خسارت خرابی یا سوختگی لوازم برقی را از شرکت برق دریافت کنند. البته این مساله دریافت خسارت قطعی برق شرطی نیز دارد :

سوختگی، خراب شدن و اختلال در کارکرد وسیله برقی باید ناشی از قطع و وصل‌های برق باشد. خب، حال که از تعریف بیمه برق مطلع شدیم، پوشش‌های این بیمه‌نامه جالب توجه به نظر می‌رسد.

بیمه برق چیست؟
بیمه برق چیست؟

آیا بیمه توانیر اجباری است؟

بله طبق قوانین بودجه،  این بیمه اجباری است. به نحوی که بدون استثنا حق بیمه برق مصرفی بر همه قبوض برق اعمال می‌شود. البته باید به یاد داشت که هر سال با تغییر بودجه پیش بینی شده برای آبادانی کشور، این مبلغ حق بیمه نیز تغییر خواهد یافت.

پوشش‌های بیمه برق شامل چیست؟

برق به تنهایی سبب سوختن وسایل و تجهیزات برقی نمی‌شود؛ ولی قطع و وصل مکرر آن سبب کاهش عمر و خرابی وسایل می‌شود. به همین دلیل مسئولان کشور در حمایت از اقشار جامعه این اطمینان را داده اند: ”  بیمه توانیر هرگونه خسارت وسایل برق ناشی از خاموشی‌ها و قطعی برق را جبران خواهند کرد.

پوشش‌های بیمه برق، خسارات زیر را جبران می‌کنند:

 • آتش سوزی
 • فوت
 • نقص عضو
 • خسارات پزشکی
 • آسیب و خرابی وسایل برقی

اگر می‌خواهید در مورد بیمه حوادث طبیعی بدانید، مقاله “بیمه حوادث طبیعی: بیمه اجباری برای تمام منازل مسکونی” را از دست ندهید

پوشش‌های بیمه برق شامل چیست؟

حق بیمه برق  چقدر است؟

طبق بررسی‌ای که ما انجام دادیم، خیلی از افراد از وجود چنین بیمه‌ای خبر ندارند. عدم اطلاع آن‌ها را علاوه بر عدم تبلیغات و اطلاع رسانی‌های شرکت توانیر، می‌توان به پایین بودن تعرفه پرداختی برای بیمه توانیر نسبت داد. این مبلغ در بین هزینه‌های زندگی روزمره، آن قدر کوچک است که کمتر کسی حتی به آن فکر می‌کند. هزینه ماهیانه حق بیمه‌نامه برق با قیمت یک نان برابری می‌کند!!! بله درست متوجه شدید. حق بیمه برق در سال 1400 برای مشترکین خانگی، تجاری و صنعتی ماهانه 1000 تومان و برای روستاییان، 500 تومان در ماه است.

حق بیمه برق چقدر است؟
حق بیمه برق چقدر است؟

سقف خسارت پرداختی توانیر برای پوشش حوادث تحت پوشش بیمه خود چقدر است؟

سقف خسارت پرداختی برای جبران خسارات قطعی برق و خاموشی برای سال 1400 در جدول زیر خلاصه شده است:

پوشش بیمه برق سقف خسارت بیمه برق در 1400 (تومان)
خسارت خرابی وسایل برقی 26000000
غرامت فوت 950000000
آتش سوزی 890000000
نقص عضو 651000000
خسارت پزشکی 692000000
جدول سقف پوشش های بیمه برق در سال 1400

البته همان طور که پیداست، این مبالغ ذکر شده در جدول، حداکثر خسارتی است که به شخص زیان دیده در جریان قطعی برق پرداخت می‌شود. در محاسبه میزان خسارت، شرکت توانیر، آیین‌نامه و فرمول‌های خاصی تدارک دیده است که طبق آن‌ها، خسارت بیمه خود را محاسبه و پرداخت می‌کند.

آیا شرکت توانیر، هرگونه ادعای مربوط به خسارت قطعی برق را پرداخت خواهد کرد؟

شناسایی و اثبات هرگونه خسارت ناشی از خاموشی‌ها و رفتن مرتب برق، چندان هم راحت نیست. بعد از ادعای خسارت ناشی از قطعی برق، کارشناسان ارزیاب بیمه توانیر به بررسی موضوع می‌پردازند. به عنوان مثال اگر خرابی دستگاه برقی یا هرگونه خسارت دیگر ناشی از قطع ناگهانی برق باشد و تعداد زیادی از خسارت‌ها در یک منطقه جغرافیایی در این زمینه به شرکت توانیر ارائه شده باشد، این مساله به نفع مصرف کننده برق نخواهد بود. زیرا شرکت برق در این شرایط، خود را مقصر نمی داند. این شرکت خطاها را به گردن اتفاقات شبکه برق آن محل می‌اندازد. طبیعتا با این خسارت‌ها طبق قوانین شرکت توانیر برای شبکه برق آن منطقه برخورد خواهد شد.

آیا شرکت توانیر، هرگونه ادعای مربوط به خسارت قطعی برق را پرداخت خواهد کرد؟

اگر خسارات وسایل برقی یا خسارات جانی ناشی از قطع برق باشد، آیا شرکت توانیر راهکارهای مربوط به جلوگیری از این خسارت‌ها را نیز بررسی می‌کند؟

بیمه برق، یک خدمت حمایتی از سوی شرکت توانیر است. بنابراین بخشی از راهکارهای جلوگیری از خسارات ناشی از خاموشی‌های برق بررسی می‌گردد ولی امکان بررسی همه راهکارها با توجه به تعداد خسارات وجود ندارد.مسائلی نظیر  انشعاب غیرمجاز یا استفاده بیش از حد از انعشاب معمولی برق از پوشش بیمه مستثنی شده است.

مطمئنا شرکت برق برای حل مشکلات و خسارات افراد برای آینده نیز تدابیری اتخاذ می‌کند. این تدابیر می‌تواند شامل  تلاش شرکت برق  بر ای کاهش و به صفر رساندن قطعی برق باشد؛ ولی اصولا مصرف کنندگان نیز باید برای کاهش خطرات اقداماتی انجام دهند. شرکت برق می‌تواند اقدامات لازم از سوی مصرف کنندگان را در قالب استانداردهایی تدوین کرده و برای آن‌ها اجباری سازد. این استانداردها می‌تواند شامل الزام سیم‌کشی استاندارد و عدم استفاده از سیم‌های فرسوده در برق کشی و وسایل خانگی، تجاری و صنعتی باشد.

اگر خسارات وسایل برقی یا خسارات جانی ناشی از قطع برق باشد، آیا شرکت توانیر راهکارهای مربوط به جلوگیری از این خسارت‌ها را نیز بررسی می‌کند؟

چه راهکارهایی برای کاهش خسارات و خرابی وسایل برقی در شرایط خاموشی و قطع برق وجود دارد؟

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. بهتر است مال خودمان را سفت نگه داریم و از آن مراقبت کنیم. بعد اگر مشکلی برای وسایل برقی‌مان در روند قطعی‌ها رخ داد، به فکر جبران خسارت بیفتیم.

چگونه از بیمه برق خسارت بگیریم؟

اگر با رعایت همه جوانب احتیاط و ایمنی، چندان خوش شانس نبودید و  خسارت وسایل برقی دامنگیرتان شود، برای گرفتن خسارت از بیمه برق شرکت توانیر ، می‌توانید مراحل زیر را در پیش بگیرید:

 1. برای ثبت، رسیدگی و دریافت خسارت به سامانه خسارات حوادث ناشی از برق مشترکین خانگی به نشانی http://bime.tavanir.org.ir/ وارد شوید.
 2. با ورود به قسمت اعلام حوادث و خسارت، صفحه حاوی کد امنیتی و محل وارد کردن شناسه قبض محل حادثه باز می‌شود. بعد از وارد کردن این اطلاعات و فشردن دکمه تایید، سامانه صحت شناسه برق را بررسی و تایید می‌کند. سپس قادر خواهید بود به مرحله بعد پیش روید.
 3. اطلاعات نوع شخص حقیقی/ حقوقی، نام و نام خانوادگی شخص خسارت دیده، کدملی، شماره تلفن همراه، نشانی و کدپستی خود را وارد نمایید. سپس در صورت فشردن دکمه تایید، سیستم به بررسی اطلاعات شما می‌پردازد.
 4. در صورت تایید اطلاعات شخصی‌تان در مرحله قبلی،  باید مدارک و فایل‌های محل حادثه و شخص حادثه دیده را وارد نمایید. فایل‌ها باید کمتر از 200 کیلو باید و در قالب PDF, JPG  یا PNG وارد شوند.
 5. اطلاعات حادثه شامل تاریخ حادثه، زمان و نوع خسارت ، شرح حادثه و مبلغ تخمینی خسارت را وارد نمایید. سپس با فشردن دکمه به مرحله بعد هدایت می‌شوید.
 6. در این مرحله ، کلیه مدارک مربوط به خسارت و حادثه ناشی از قطعی برق را بارگزاری نمایید. در نهایت، بعد از ثبت درخواست، کد رهگیری به شما نمایش داده می‌شود. کد رهگیری را برای بررسی وضعیت پرونده خود در ارجاعات بعدی، نگه دارید.
چگونه از بیمه برق خسارت بگیریم؟

چگونه استعلام خسارت بیمه برق را بگیریم؟

در صورت ثبت خسارت در سامانه شرکت توانیر و تمایل به استعلام درخواست خسارت بیمه برق خود، مراحل زیر را عملی سازید:

 • به سامانه پیگیری خسارت شرکت توانیر وارد شوید.
 • در این بخش، اطلاعات شناسه قبض، کد رهگیری و شناسه امنیتی خود را وارد نمایید. بعد از ورود اطلاعات، وارد قسمت پیگیری شده و فرم پرونده را مشاهده نمایید. در این بخش، اطلاعات گردش پرونده، آخرین وضعیت و تاریخ دقیق ارجاعات دیده می‌شود.
 • احتمال دارد که پیگیری پرونده درخواست خسارت شما نیازمند اطلاعات و مدارکی باشد. در این صورت، فرمی در بالای این صفحه پدیدار می‌شود. همچنین اگر شما اعتراضی به نتیجه پرونده خود داشتید، با دکمه‌های اعتراض به رای دستگاه مدنظر، تایید یا اعتراض مبلغ خسارت برآوردی بیمه،  تایید یا اعتراض به مبالغ واریزی خسارت و ثبت اطلاعات بانکی، پروسه مدنظر را در پیش بگیرید.

دقت نمایید که اعتراض به موارد مرتبط به خسارت، محدودیت زمانی 45 روزه دارد. یعنی اگر در این بازه زمانی، اعتراض خود را اعلام نکنید، رای نهایی خواهد شد.

چگونه استعلام خسارت بیمه برق را بگیریم؟

پیشگیری بهتر از درمان است

همیشه گفته می‌شود که نگه داری و رعایت جانب احتیاط، مراقبت از جان و اموال راحت تر از ادعای خسارت است. بنابراین کارشناسان بیمه دات کام، رعایت نکات ایمنی برق کشی ساختمان‌ها، نگه داری دقیق از وسایل برقی و … را پیشنهاد می‌کنند. ولی باز هم حادثه خبر نمی‌کند. در صورت بروز خسارت‌های ناشی از قطعی‌های برق، می‌توانید زیان مالی و جانی خود را از توانیر دریافت کنید.

ما در این مقاله، در تلاش بودیم که کلیات بیمه برق را در این شرایط به اطلاع شما برسانیم. این راهنما می‌تواند کمک زیادی به شما در بهره‌گیری از پوشش‌های بیمه برق کند.ولی در صورت هر گونه اشکال یا ابهام در باره بیمه برق، می‌توانید مساله خود را در 24 ساعت شبانه روز  کل هفته با مشاوران بیمه دات کام مطرح کنید. ما  کنار شما هستیم تا درصد خسارات شما به حداقل برسد.

تماس با بیمه دات کام
تماس با بیمه دات کام

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
27 مهر 1400 / اخبار / مجله بیمه

بیمه مشاغل آزاد تامین اجتماعی: پوشش‌ها، هزینه‌ها و مدارک ( جزییات قانونی پاییز 1400)

مدارک و شرایط، پوشش‌های بیمه مشاغل آزاد تامین اجتماعی و تفاوت بیمه مشاغل آزاد را با بیمه اجباری را این جا بخوانید.

26 مهر 1400 / اخبار / مجله بیمه

بیمه اتباع خارجی: پوشش‌ها و خدمات این بیمه برای افغان‌های عزیز

راهنمای کامل بیمه اتباع خارجی را در این مقاله بخوانید

26 مهر 1400 / اخبار / مجله بیمه

سنوات خدمت به چه کسانی تعلق می‌گیرد و چگونه محاسبه می‌شود؟

نکات مهم و اساسی در مورد سنوات خدمت که باید بدانید از صفر تا صد!

25 مهر 1400 / اخبار / مجله بیمه

بازاریابی بیمه چیست؟ چگونه یک بازاریاب حرفه‌ای با فروش بالا شویم؟

بیمه محصولی است که افراد به ‌آن نیاز دارند، اما باید این نیاز را در ‌آن‌ها بیدار کرد تا برای مزیت‌ها و پوشش‌های ‌بیمه هزینه کنند. مشتری زمانی که نیاز

23 مهر 1400 / اخبار / مجله بیمه

بیمه مرکزی: حامی بیمه‌گزاران، تمام وظایف و ارکان بیمه‌ی مرکزی ایران در یک جا

اطلاعات کامل بیمه مرکزی: سازمان ناظر و قانونگذار تمام حوزه‌ها و شرکت‌های بیمه‌ای را در این مقاله بخوانید.

23 مهر 1400 / اخبار / مجله بیمه

بیمه سازمانی: حامی کارفرمایان، مهندسان، مسئولین تور‌ها و مدیران شرکت‌ها

جبران خسارات سازمان‌ها، مسئولین شهربازی، مهندسان پروژه و... با بیمه سازمانی

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
مطهری
11 مرداد 1400

سلام سامانه بیمه برق دروغی بیش نیست .حداقل ۱۲ بار ثبت خسارت کردم ولی هر بار ایرادی جدید میگیرد وکد پیگیری نمیدهد.معلومه فقط حق بیمه را میگیرند وهیچ خسارتی نمیدهند .همه دروغ میگویند .شما هم مردم را سر کار نگذارید

  نویسنده بیمه
  13 مرداد 1400

  سلام وقت بخیر از توجه شما به مقاله بیمه برق ممنونیم . وظیفه ما اعلام قوانین و موضوعات بیمه ای هستش و این موضوع بیمه برق به تصویب رسیده بود که مطرح کردیم و توصیه ما بررسی و تلاش بیشتر در راستای گرفتن خسارت بیمه تون هست اگه سوالی بود ما در خدمتیم.

  .
  09 شهریور 1400

  دقیقا همینطوره
  اصلا شماره پیگیری نمیده و یا مرحله بعد نمیره!!!

سیامک حیدری
22 مرداد 1400

ثبت خسارت با موبایل معمولا با اشکال مواجه می شود . در صورت امکان با کامپیوتر ثبت کنید مشکل حل خواهد شد . خود من این مشکل رو داشتم که حل شد

  نویسنده بیمه
  23 مرداد 1400

  مرسی از اطلاعات مفیدی که در اختیار دوستان قرار می‌دهید.

Arsham
15 شهریور 1400

بیمه برق دروغ است معذرت میخواهم چونکه وقت شما را به همراه مرحله ای که به مذحکه کردن شباهت دارد جوابمو هم نیستند بلکه به این موضوع می‌خندند وقتی تماس میگیرم رحم کن بر مردم خداوند متعال

  کارشناس بیمه
  15 شهریور 1400

  سلام وقت بخیر آرشام عزیز. ما به عنوان تیم بیمه دات کام مجری قانون هستیم و قانون بیمه برق رو در سایت منتشر کردیم اجرایی کردن اون به سازمان های ذی ربط ارتباط داره

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید