۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۳

فک پلاک خودرو؛ مراحل، مدارک و شرایط لازم

این روزها خرید و فروش خودرو به دلیل گرانی قیمت، نسبت به گذشته کاهش یافته است. اما برای همان تعداد کم نیز، باید راهنمای فک پلاک خودرو وجود داشته باشد. در حالت کلی یکی از متداول‌ترین معامله‌ها، که بین خریدار و فروشنده صورت می‌گیرد؛ معاملات خرید و فروش خودرو است. فک پلاک خودرو، یکی از اقداماتی است که خریدار و فروشنده ماشین، هنگام خرید و فروش درگیر آن می‌شوند. در این محتوای آموزشی به توضیح چگونگی این امر مهم می‌پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

فک پلاک خودرو چیست؟

امروزه همه با تعویض پلاک خودرو آشنایی دارند، به طوری که وقتی صاحب یک خودرو می‌شوند، دغدغه‌ی تعویض پلاک در ذهنشان نقش می‌بندد. بله درست است، زمانی که شما خودرویی را معامله می‌کنید باید به همراه فروشنده، به مراکز تعویض پلاک مراجعه کرده و پلاک خودروی فروشنده را از روی ماشین بردارید (اصطلاحا به این عمل فک پلاک گفته می‌شود) و پلاک جدیدی که به نام خودتان است را روی اتومبیل پرچ کنید. (به این عمل به اصطلاح تعویض پلاک گفته می‌شود).

فک پلاک خودرو

مراکز نقل و انتقال خودرو برای فک پلاک ماشین

در حالت کلی به اقدامات انجام شده فک پلاک می‌گویند. فروشنده می‌تواند، پلاک را به خودروی دیگری که صاحبش است، منتقل کند یا آن را به انبار تعویض پلاک اهدا کند.

بررسی اهمیت فک پلاک خودرو

بعد از صحبت در مورد فک پلاک چیست؟ باید از اهمیت فک پلاک خودرو صحبت کرد. بدون شک می‌دانید که برای استفاده از خودرو، حتما باید گواهینامه داشته باشید. در همین راستا باید از تمام نکات قانونی و حقوقی مطلع گردید که به واسطه مالکیت خودرو ممکن است با آن‌ها با مواجه شوید.

باید بدانید که علاوه بر ثبت معاملات خودرو یکی از مواردی که افراد بسیاری پس از نقل و انتقال خودرو، با آن رو به رو می‌شوند، عدم تعویض و فک پلاک، توسط خریدار تازه است. با توجه به این‌که اطلاعات پلاک فک شده هر فرد، در راهور، موجود است؛ ضروری است تا فروشندگان، از طریق روش استعلام تعداد پلاک فعال با کد ملی، از وضعیت پلاک خودور منتقل شده، اطلاع یابند.

در همین راستا استعلام تعداد پلاک فعال با کد ملی، از جمله پلاک سوم خودرو و اطلاع از وضعیت پلاک فک شده هر فرد در راهور، برای استعلام وضعیت پلاک هایی است که هنوز به نام اشخاص، هستند، اما دور از دسترس آن‌ها، در حال تردد هستند. استعلام تعداد پلاک فعال با کد ملی، از سو استفاده از هویت فرد صاحب پلاک، در آینده، جلوگیری می‌کند.

اهمیت استعلام پلاک فعال خودرو با کد ملی و اطلاع از وضعیت پلاک فک شده هر فرد در راهور، زمانی پررنگ‌تر می‌شود که مالک سابق خودرو یا موتورسیکلت، متهم به ارتکاب جرم، به وسیله خودرویی شده که در گذشته، مالکیت آن را به دیگری انتقال داده است، اما پلاک آن، هنوز به اسم وی است فک پلاک خودرو و اکنون، باید برای پاسخگویی درباره اتهام خود، به نیروی انتظامی مراجعه کند. برای پیشگیری از این وضعیت، همواره بهتر است، فروشندگان، پس از فروش وسیله نقلیه، اقدام به استعلام تعداد پلاک فعال با کد ملی نمایند. پس بهتر است در اولین قدم بعد از معامله خودرو درخواست فک پلاک خود را ثبت کنید.

برای فک پلاک به کجا باید مراجعه کنیم

مراکز نقل و انتقال خودرو که یکی از زیر مجموعه‌‌های ناجا هستند، میزبان فروشنده و خریدار خودرو جهت فک پلاک تلقی می‌شوند.
در صورتی که خریدار یا فروشنده، نتوانند در این مراکز حضور داشته باشند، می‌توانند به دفترخانه مراجعه کند و مراحل تنظیم وکالت را پیش گیرند. در زیر به اقداماتی که باید انجام دهند اشاره کرده‌ایم:

 1.  وکالت فروش خودرو: زمانی که فروشنده این وکالت را امضا می‌کند، دیگر نیازی به مراجعه‌ی حضوری وی نخواهد بود و مراحل را خریدار خودرو، طی می‌کند. البته فروشنده می‌تواند، وکیل خود را به جای خودش بفرستد تا مراحل لازم را او انجام دهد.
 2.  وکالت کاری: با تنظیم این وکالت، خریدار به عنوان وکیل درنظر گرفته شده و می‌تواند شخصا به مرکز تعویض پلاک مراجعه کرده و مراحل فک پلاک را انجام دهد. (این وکالت بین خریدار و فروشنده تنظیم می‌گردد)

برای آشنایی کامل با وکالت تعویض پلاک به اینجا مراجعه نمایید.

اما اگر خریدار این کار را انجام نداد، آن وقت باید چه کرد؟! در زیر به توضیح آن می‌پردازیم:

دادخواست فک پلاک خودرو

در این صورت فروشنده می‌تواند، به دادگاه‌های حقوقی مراجعه کرده و آدرس سکونت خریدار را پیدا کند. همچنین می‌تواند تقاضای فک پلاک را علیه او طلب کند.

درخواست فک پلاک اینترنتی

برای هرچه آسان تر شدن پروسه فکت پلاک و تعویض آن می توان از گزینه درخواست فک پلاک اینترنتی استفاده کرد. اما چگونه؟

شما برای سرعت دادن به این پروسه می توانید به سایت فک پلاک آنلاین مراجعه و نوبت خود را رزرو کنید. برای این کار کافی است به سامانه https://nobatdehi.epolice.ir/ مراجعه کنید و نوبت خود را طبق روز مد نظر بگیرید.

مدارک لازم برای طرح دعوای فک پلاک

صاحب سابق خودرو برای طرح دعوای فک پلاک خودرو باید مدارک زیر را ضمیمه دادخواست خود کند:

 • کپی برابر با اصل سند مالکیت خودرو
 • کپی برابر با اصل مبایعه نامه فروش خودرو
 • تصویر برابر با اصل کارت ملی صاحب پلاک
 • کپی برابر با اصل اظهارنامه

نمونه دادخواست الزام به فک پلاک

در جدول زیر نمونه‎ی دادخواست الزام به فک پلاک را مشاهده می‌کنید:

 

مشخصات طرفین

نامنام‌خانوادگینام پدرشغل

محل اقامت

خواهان
خوانده
وکیل یا نماینده قانونی
تعیین خواسته و بهای آن 

تقاضای الزام به فک پلاک خودرو …. به شماره انتظامی ….

دلایل و منضمات درخواستسند و فاکتور فروش خودرو/ سند مالکیت وسیله نقلیه/ کارت گارانتی خودرو/ مفاصا حساب عوارض خودرو/ وکالتنامه شماره …/ قرارداد فروش/ اسناد واریز وجوه/ وکالتنامه وکیل/ کارت ملی خواهان

بسمه تعالی

ریاست محترم دادگاه حقوقی

 

با سلام و عرض ادب؛

احتراماً به استحضار می رساند، موکل اینجانب خانم/ آقای مالک اتومبیل به شماره انتظامی بوده که طی قرارداد پیوست، آن را به خوانده منتقل نموده است و هم اکنون ایشان از فک پلاک متعلق به موکل اینجانب، امتناع نموده است لذا رسیدگی و صدور حکم مبنی بر توقیف فیزیکی و فک پلاک مورد استدعا است.

 

امضا، تاریخ

حال لازم است با مراحل فک پلاک خودرو بیشتر آشنا شوید.

مراحل فک پلاک

برای فک پلاک چه باید کرد؟ نحوه فک پلاک خودرو چگونه است؟ فک پلاک اینترنتی چیست؟ مراحل فک پلاک ماشین چیست؟ مدارک لازم جهت فک پلاک را نام ببرید؟ در ابتدا و قبل از صحبت در مورد مراحل فک پلاک خودرو به این سوال پرتکرار در مورد حضور فروشنده و خریدار در مراکز تعویض پلاک برای فک پلاک پاسخ می‌دهیم؛ باید بدانید برای فک پلاک در مراکز تعویض پلاک لازم است که فروشنده و خریدار خودرو باهم حضور داشته باشند. با توجه به این موضوع اگر به هر دلیلی فروشنده نمی‌تواند حضور بیابد باید به خریدار برای فک پلاک وکالت دهد یا فردی را به وکالت از خودش به مراکز تعویض پلاک بفرستد.

توصیه پلیس راهنمایی و رانندگی این است که برای جلوگیری از پیامدهای وکالت دادن، شما به‌عنوان فروشنده بهتر است چند ساعت وقت بگذارید و خودتان حضوری بروید تا کار فک پلاک را انجام دهید. ممکن است خریدار به هر دلیلی کار فک پلاک را پشت گوش بیندازد و مدتی با پلاکی که به نام شماست تردد کند.

در ادامه به مراحل فک پلاک خودرو و مدارک لازم برای فک پلاک اشاره می‌کنیم:

 • مراجعه به مرکز رسمی تعویض پلاک
 • دریافت برگه بعد از ورود به پارکینگ که شماره نوبت و باجه روی آن مشخص است.
 • تحویل مدارک به باجه مربوطه
 • تنظیم و انتقال برگ سبز پرداخت هزینه مربوطه
 • مراجعه به پارکینگ جهت فک پلاک ماشین
 • مراجعه با برگه بازرسان به باجه قبلی جهت دریافت مدارک
 • تحویل پلاک قبلی به انبار پلاک
 • اعلام ساعت تحویل پلاک جدید: اگر خودروی خریداری شده صفر باشد یا تاکنون پلاکی نداشته باشد، پلاک را در کمتر از یک ساعت دریافت می‌کنید.
 • نصب پلاک جدید

مدارک لازم برای دریافت پلاک فک شده

مدارک موردنیاز خریدار برای فک پلاک خودرو عبارتند از:

 •  شناسنامه و کارت ملی
 • قبض برق، آب یا گاز به نام خریدار خودرو
 •  مدارک احراز سکونت خریدار
 • برگه وکالت فک پلاک
 •  در صورت نداشتن برگه وکالت، از فروشنده درخواست کنید تا برای فک پلاک خودرو همراه شما به مرکز تعویض پلاک بیاید.
فک پلاک خودرو

مدارک لازم برای فک پلاک خودرو

مدارک مورد نیاز فروشنده برای فک پلاک

مدارکی که برای فک پلاک، فروشنده باید به همراه خود داشته باشد به شرح زیر است:

 • اصل سند فروش کارخانه سازنده
 • اصل کارت شناسایی خودرو
 • نسخه اصلی سند مالکیت خودرو
 • اصل شناسنامه و کارت ملی
 • اصل بیمه‌نامه شخص ثالث
 • نسخه اصل کارت معاینه فنی

همان‌طور که در لیست مدارک مشاهده کردید، بیمه شخص ثالث یکی از مدارک مهم هنگام فک پلاک است؛ اما این بیمه نامه چیست و چه پوشش‌هایی دارد؟ برای کسب اطلاعات جامع در خصوص این بیمه اجباری، می‌توانید، مقاله بیمه شخص چیست بیمه دات کام را مطالعه نمایید.

نکات مهم درمورد فک پلاک ماشین

در جدول زیر نکات مهم درمورد فک پلاک ماشین برای شما آورده شده‌است:

هزینه فک پلاک براساس تورم سال دست‌خوش تغییر می‌شود و خریدار باید کل مبلغ را با استفاده از دستگاه کارت‌خوان (ATM) پرداخت کند.
در مرکز تعویض پلاک تنها پرداخت هزینه خلافی خودرو برعهده فروشنده است.
در دفاتر اسناد رسمی‌ علاوه‌بر پرداخت هزینه عوارض سالیانه شهرداری، هزینه انتقال سند هم فروشنده پرداخت می‌کند.
نیازی به تسویه‌حساب عوارض شهرداری در این مرحله نیست.
در وهله‌ی اول فروشنده باید خلافی پلاک را پرداخت کرده و سپس وارد مرحله فک پلاک شود.
زوج یا فرد بودن پلاک جدیدتان به‌هیچ‌عنوان انتخابی نیست.
اگر خریدار چند پلاک آزاد داشته‌باشد، از وی در مورد نصب پلاک سوال می‌شود.
به یاد داشته باشید انجام کلیه مراحل مالی، تنها با کارت عابر بانک انجام می‌شود.
به بعضی از افراد که مدعی تسریع در عملکرد یا فروش پلاک‌های رند هستند، توجه نکنید.
شما می‌توانید، برای دریافت وکالت تعویض پلاک، سند قطعی و … به دفترخانه ثبت اسناد مراجعه کنید.

تا چه زمانی می‌توانیم فک پلاک خودرو را انجام دهیم؟

هرچه زودتر این کار فک پلاک خودرو را انجام دهید، بهتر است، اما در حالت کلی با محدودیت زمانی مواجه نخواهید بود. فقط اگر هراتفاقی برای خودرو بیفتد، عواقبش فروشنده‌ی خودرو را درگیر می‌کند.

پیگیری فک پلاک

در رابطه با فک پلاک خودرو در بالا به طور کلی توضیح دادیم. شما به عنوان فروشنده می‌توانید وکالت را به خریدار بدهید تا به جای شما به مرکز فک پلاک رفته و مراحل را طی کند. باید در این شرایط آن را پیگیری کنید، که آیا خریدار فک پلاک را انجام داده‌است یا نه. برای پیگیری می‌توانید به سایت راهور مراجعه کنید. در این وب سایت با وارد کردن کدملی خود یا خریدار می‌توانید اطلاعات مربوطه به فک پلاک خودرو را مشاهده کنید.

استعلام فک پلاک خودرو

باید بدانید که استعلام پلاک خودرو با استعلام فک پلاک خودرو متفاوت است. برای استعلام فک پلاک خودرو باید به نکات زیر توجه کنید:

 1. استعلام پلاک خودرو از طرف خریدار صورت می‌گیرد.
 2. استعلام پلاک، باید قبل از مبایعه نامه صورت بگیرد.
 3. فک پلاک پس از مبایعه نامه انجام می‌شود.
 4. با استعلام پلاک می‌توانید از سرقتی بودن خودرو آگاه شوید.‎

شکایت فک پلاک خودرو چیست و چه زمانی انجام می‌شود؟

دادخواست فک پلاک خودرو چیست؟ هنگام معامله خودرو معمولا فروشنده به خریدار برای فک پلاک خودرو وکالت می‌دهد. در این وکالت نامه یک بازه زمانی را مشخص می‌کنند که در خریدار باید در آن مدت زمان اقدامات لازم را برای فک پلاک خودرو انجام دهد.

حالا در صورتی که فروشنده از طریق پیگیری وضعیت فک پلاک یا هر روش دیگری متوجه عدم فک پلاک به وسیله خریدار شود که به هر دلیلی طی مدت تعیین‌شده اقدام به فک پلاک نکرده است و با پلاک فروشنده تردد می‌کند، اصطلاحا دعوای فک پلاک ایجاد می‌شود.

در این شرایط فروشنده باید به مراجع قضایی مراجعه و دادخواستی را مبنی بر توقیف پلاک فک نشده تسلیم کند. بدیهی است اعلام چنین موردی به پلیس راهنمایی و رانندگی نتیجه‌ای دربر نخواهد داشت. پلیس به صرف ادعای شما پلاک را توقیف نخواهد کرد. بنابراین باید از طریق مراجع قضایی اقدام کنید. در صورتی که خریدار هستید، می‌توانید تنها با تعویض پلاک، اقدام به رفع شکایت فک پلاک نمایید.

احتمالا برای شما هم در مورد مدت زمان نگهداری پلاک فک شده سوالاتی پیش آمده است. در ادامه به سوالات شما پاسخ می‌دهیم. توجه داشته باشید که در تبصره ماده ۵ آیین‌نامه راهنمایی و رانندگی مقرر شده است تا راهنمایی و رانندگی پلاک‌های فک‌ شده را حداکثر تا ۱ سال نگهداری کند، ولی درصورت مراجعه نکردن صاحب قبلی و بلااستفاده ماندن پلاک، با حفظ کلیه سوابق پلاک و مالک قبلی خودرو در سامانه‌‌های شماره‌‌گذاری، پلاک ‌های مذکور بلااستفاده به افراد متقاضی جدید اختصاص داده خواهد شد. بنابراین مدت اعتبار پلاک فک شده فقط ۱ سال است.

استعلام خلافی خودرو

علاوه‌بر استعلام پلاک خودرو و فک پلاک، می‌توانید تمامی خلافی‌های خودروی خود را از روش‎‌های متعددی استعلام کنید. این روش‌های استعلام و پرداخت خلافی خودرو شامل موارد زیر هستند:

 1. استعلام خلافی خودرو از سایت راهور
 2. استعلام خلافی خودرو از طریق پیامک
 3. مراجعه به پلیس + ۱۰
 4.  استعلام تلفنی خلافی خودرو

در این مقاله با مراحل و شرایط فک پلاک خودرو آشنا شدیم. در صورتی که هر سوالی در رابطه با موارد گفته شده و خلافی خودرو دارید، می‌توانید سوالات خود را با کارشناسان بیمه دات کام در زیر همین مطلب در میان بگذارید تا مشاوران ما در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

لیست برچسب ها
آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
تاثیر واردات خودرو بر قیمت بعد از آزادسازی واردات
۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

تأثیر واردات خودرو بر قیمت خودرو | عوارض واردات خودرو

با شروع سال 1401 شیب صعودی قیمت ماشین همچنان ادامه دارد. طبق پیش‌بینی کارشناسان، تأثیر واردات خودرو بر قیمت خودروهای داخلی چندان زیاد نیست اما طرفداران واردات نظر دیگری دارند. برای اطلاع از این موضوع این مطلب را تا انتها بخوانید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
شهرام چوبینه
۲۵ اسفند ۱۴۰۲

با سلام.. در خصوص فک پلاک خودرو باید عرض کنم که کلا دولت باید قانونی وضع کند تا وقتیکه فردی خودرو خود را فروخت دیگه همه چیز به خریدار مربوط شود . نه اینکه بعد از چند سال به هر علتی فروشنده را در گیر و از هستی و نیستی ساقط کند. که اصولا با منطق جور در نمیاد که چون قانون چنین هست پس مقصر همه اتفاقات فروشنده میباشد.. این قانون کاملا ایراد دارد و با عقل و منطق جور نیست.. این چنین قوانین فقط حدف قانون گذار را تامین میکند که قوانین را به نفع خود و دستور دهندگان وضع میکند.. خواهشمند است مشخصات اینجانت در روییت عموم قرار گیرد .. شماره ملی ….. ۰۰۳۹۹۶۹۶۵۷ شهرام چوبینه

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۶ اسفند ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  ممنون از اینکه نظر خود را با ما اشتراک گذاشتید. وضع قوانین در این خصوص به عهده ما نیست.

person
امیرداود
۲۲ اسفند ۱۴۰۲

سلام.یک ماشین پراید سال۹۳ خریدم فروشنده متواری ومن باصاحب قبلی پلاک تماس گرفتم که ایشون ازطریق دادگاه تقاضای توقف وفک پلاک نموده ورفع شکایت که من دستوراجراشوبه راهور دادم امامسئول ترخیص همکاری نمیکند چکار کنم ممنون .

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۳ اسفند ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  با یک وکیل یا مشاور حقوقی در این رابطه مشورت نمایید.

person
محمد
۱۷ بهمن ۱۴۰۲

سلام
برای درخواست توقیف پلاک از طریق تعویض پلاک و راهنمایی رانندگی حتما باید قولنامه بنگاه یا وکالت نامه رسمی داشته باشیم که بنده به عنوان فروشنده هیچکدوم از این هارو ندارم. الان من میتونم پلاک هام رو شخصاً از روی ماشین بکنم؟ بعدا خریدار می‌تونه از دست من شاکی بشه؟
ضمنا نمی‌خوام به دادگاه مراجعه کنم و از اون طریق پلاک هامو بگیرم 😁

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۸ بهمن ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  باید روند قانونی را طی کنید.

   person
   شهرام چوبینه
   ۲۵ اسفند ۱۴۰۲

   ببخشین وقتیکه روند قانونی را به هیچ وجه نشود طی کرد تکلیف چیست؟؟؟

    person
    نویسنده بیمه
    ۲۶ اسفند ۱۴۰۲

    سلام دوست عزیز
    می توانید شکایت کنید.

person
شیروانی
۱۸ دی ۱۴۰۲

سلام من ۱۴ ساله ماشینمو قلانمه فروختم و اقا قرار شد بیاد بریم تعویض پلاک هی امروز و فردا کرد ونیامد منم فک کردم بعد از ۶ مال پلاک دولت فک میکنه الان استعلام پلاک مییگیرم هنوز پلاک هست هیچ مدرکی هم ندارم قلانمم گم شده لطفا راهنماییم کنید

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۹ دی ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  می توانید شکایت کنید.

person
امیر
۱۸ دی ۱۴۰۲

سلام وقت بخیر ماشین فروختم ماشین جدید خریدم پلاک قبل بخاطر تغییر محل سکونت ندادن بهم باید برای گرفتن پلاک قبل چیکار کنم

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۸ دی ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  به مراکز تعویض پلاک مراجعه نمایید.

person
گیسو
۱۴ دی ۱۴۰۲

سلام
من چند ماه پیش ماشینمو فروختم، و ماشین شهر دیگه ای فک پلاک شده، الان میخوام پلاکمو با همون تخفیف بیمه دریافت کنم برای ماشین جدیدم!
باید چکار کنم!؟
ممنون میشم راهنمایی کنید

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۶ دی ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  گزارش تاریخچه پلاک را از مراکز تعویض پلاک دریافت نمایید. سپس ب شرکت بیمه خود مراجعه کنید.

person
passenger
۱۱ دی ۱۴۰۲

سلام اگر در طرح دعوای فک پلاک منظور در دادخواست محل سکونت یا ادرس سخای طرف خوانده در دادخواست در شهر دیگری باشد باید چه اقدامی انجام دهیم ؟(چون به همین دلیل که طرف خوانده من در شهر دیگری هست دادخواست من رد شده در تهران و از طرفی پلیس راهور همان شهرستان هم میگه چون پلاک متعلق به تهران هست باید از طریق راهور تهران اقدام بشه در واقع هیچکس گردن نمیگیره )

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۲ دی ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  از طریق دادگاه شکایت کنید.

person
me
۲۰ آذر ۱۴۰۲

سلام من امروز یه خودرو ۲۰۷ فروختم، رفتیم برای تنظیم وکالت تعویض پلاک و متاسفانه من مدت زمان قید نکردم و وکالت کامل دادم. حالا باید چیکار کنم؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۱ آذر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  باید از خریدار درخواست کنید هر چه سریعتر برای تعویض پلاک اقدام نماید یا وکالتنامه را تغییر دهید.

person
saleh
۱۸ آبان ۱۴۰۲

سلام من حدود ۱سال ماشین خریدم صاحب قبلی ن خلافی داده ن عوارض شهرداری ن مالیات. بنده خودم لز جیبیم همه را دادم ولی حالا رفتم عوارض شهرداری را امسالشا بدم میگن حدود ۸۵۰ هزار بدهکاری برگهاشم دارم که پرداخت کردم حالا موندم چکار کنم هیچ کس هم جواب درست نمیده که این ۸۵۰ هزار را چرا باید بدم دوباره اگه کسی هست کمکم کنه ممنون میشم

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۰ آبان ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز. پرداخت خلافی و عوارض سالیانه به عهده مالک خودرو است. بهتر است موضوع را به مالک قبلی اطلاع دهید.

person
مسعود
۱۶ آبان ۱۴۰۲

وقت بخیرسال ۹۰یک بنگاهی ماشین بود که برای ثبت نام زامیاد به هر نفر دویست هزارتومان میداد و ماشین رو بنام اون شخص می‌خرید ، من هم مثل خیلی های دیگه رفتم و همچنین کاری انجام دادم تا چند روز پیش که دیدم یارانه ام بحساب خودم و خانواده ام نیومده وقتی پیگیری کردم که چرا یارانه ام رو قطع کردن گفتن تو ۱۰تا پلاک زامیاد بنامت هست و جزو دهک ۱۰هستی پس وضع مالیت عالیه درصورتی که من داخل خونه اجاره ای هستم و حتی یک نخ کبریت هم بنامم نیست رفتم خلافی این چندتا پلاک رو بگیرم دیدم از سال نود تا حالا حتی یک ۵ریالی هم خلافی نداشتن هیچکدام لطفا ی راهنمایی کنید باید چکار کنم که هم یارانه ام را بگیرم و هم از شر این پلاک ها خلاص بشم….تشکر

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۰ آبان ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  باید شکایت کنید و موضوع را به صورت قانونی پیگیری نمایید.

person
فرید
۰۵ آبان ۱۴۰۲

سلام.از دادگاه حکم قطعی فک پلاک خودرو خود را که خریدار حاضر به فک پلاک نبود را گرفتم و اجرای احکام دستور داد راهور خودرو را توقیف و فک پلاک صورت پذیرد لکن خودرو مشخص نیست کجاست و آیا در حال حاضر وجود خارجی دارد یا خیر. آیا میشود از دادگاه درخواست کنم به راهور دستور دهد،نام اینجانب را به عنوان مالک از سیستم حذف نماید؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۶ آبان ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز در چنین مواردی بهتر است تمام مراحل را از جنبه قانونی پیگیری کنید تا در صورت مشاهده خودرو، بتوانند آن را توقیف نمایند.

person
علی
۰۵ مهر ۱۴۰۲

سلام میشه فک پلاک کرد و پلاکی را دریافت نکرد تا زمان فروش ماشین

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۸ مهر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  رانندگی با خودرو بدون پلاک جرم است.

person
Emad
۱۶ شهریور ۱۴۰۲

سلام من یه ماشین ثبت نام کردم و پلاک جدید براش صادر شده ولی یک عدد پلاک فک شده در تعویض پلاک هم دارم که چهار ماه از فکش گذشته،آیا میتونم پلاک فک شده ی خودم رو با پلاک جدیدم تعویض کنم،ممنون میشم راهنماییم کنید

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۸ شهریور ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  باید به یکی از مراکز تعویض پلاک مراجعه کنید و این موضوع را به صورت حضوری بپرسید.

person
کاظم
۲۷ مرداد ۱۴۰۲

باسلام من ماشینموگلنامه کردم یه مبلغی گرفتم ماشینوتوی پارکینگ خوابوندم بعد۲روزرفتیم دفترخانه بقیه پولوگرفتم ۲۰روزوقته تعویض پلاک دادم الان بعد۱۵ماه متوجه شدم اقانرفته تعویض پلاک.لطفاراهنمایی کنید.فکرم بدجوری درگیره ممنون

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۸ مرداد ۱۴۰۲

  سلام. اگر پلاک به نام شما است می توانید به مراکز پلیس+۱۰ و تعویض پلاک بروید و در خواست مفقودی و فک پلاک را بدهید.

person
نصیری
۰۸ خرداد ۱۴۰۲

سلام.سال ۸۵ یک پراید از سایپا گرفتم اقساطی ولی بعد چندماه فروختم خریدار بعد مدتی اومد گفت یک کپی بده که تعویض پلاک کنم وآشنا بود الانم مشکلم اینه که برای دهک بندی منو صاحب ماشین میدونن در صورتی که ندارم ولی پلاک بنامم هست هنوز که الان متوجه شدم .چکار باید کنم ؟نه مدرکی و سندی از ماشین دارم نه برگ قولنامه رو دارم .چه کنم الان که پلاک بنام نباشه اصلا و پولی هم ندارم هزینه ای کنم .سنم بالاست دیگه .ممنون میشم راهنمایی کنید.

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۸ خرداد ۱۴۰۲

  سلام. اگر پلاک خودرو به نام شما است می توانید از سایت تعویض پلاک برای فک پلاک اقدام کنید و سپس به یکی از مراکز تعویض پلاک مراجعه کنید. بهتر است به مالک فعلی اطلاع دهید که قصد دارید پلاک خودرو را فک کنید.

person
میثم
۲۵ فروردین ۱۴۰۲

سلام اگر مالک ماشینی با مبایعه نامه دستی ماشین بدیگری فروخته وبعدا با مبایعه نامه عادی چندین دست معامله روی ماشین انجام شده باشد ودر حال حاضر قریب به دوسال است خودرو موردنظر هیچگونه تردد جاده ای ندارد وجریمه ای برای آن صادر نشده وگفته می شود بطور غیرقانونی اوراق شده است.مالک اصلی نام ایادی خریداران بعد خود نمیداند برعلیه چه کسی وچه شکایتی کند واگر قصد سلب امتیاز پلاک ازنام خودش داشته باشد چکار کند.

  person
  نویسنده بیمه
  ۳۰ فروردین ۱۴۰۲

  سلام. بهتر است این موضوع را به شکل قضایی پیگیری کنید.

   person
   منوچهر
   ۰۲ آبان ۱۴۰۲

   سلام بنده سال۸۵ ماشین مو فروختم الان میخام ماشین بخرم همون پلاک را بهم میدن ؟

    person
    نویسنده بیمه
    ۰۲ آبان ۱۴۰۲

    سلام دوست عزیز
    بهتر است این موضوع را در یکی از مراکز تعویض پلاک مطرح نمایید. اگر پلاک هنوز به اسم شما است بله احتمالا امکان دارد.

person
صابر
۰۴ اسفند ۱۴۰۱

سلام سال۹۳خودرو ماتیزمو دادم نمایشگاه آشنام برام بفروشه که بدون قولنامه واگذارش میکنه به شخص سوم و پول منو هم تا امروز نداده چون آشنا بود من هم هیچگونه شکایت یا اقدام قانونی انجام ندادم تا اینکه دوسال بعدش شنیدم شخص سوم با ماشین تصادف شدیدی کرده و ماشینو اواراقی فروخته،قید پولمو زدم ولی الان میخوام ثبت نامی ماشین بگیرم بخاطر پلاکش که هنوز بناممه نمیتونم واجد شرایط نیستم بیزحمت راهنمایی کن چه راهی راحتره اقدام کنم فقط خداییش ارجاعم نده به مشورت با وکیل و تعویض پلاک😄

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۶ اسفند ۱۴۰۱

  سلام. باید به تعویض پلاک مراجعه کنید و کارهای فک پلاک را انجام دهید. اگر برای دریافت پول خودرو هم بخواهید کاری کنید باید از نمایشگاه شکایت کنید.

person
حسین
۰۲ مرداد ۱۴۰۱

سلام چگونه بفهمم پلاکم فک شده

person
فرشاد بهرامی
۰۱ مرداد ۱۴۰۱

ببخشید من پلامک فک بوده الان ازم گواهی فک پلاک خوساتن نمیدنم چجوری باید بگیرم

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۲ مرداد ۱۴۰۱

  سلام با مرکز تعویض پلاک تماس بگیرید.

person
emad jannesar
۲۸ تیر ۱۴۰۱

ببخشید واسه فک پلاک چه مدارکی نیازه؟ بیمه هم باید باشه؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۹ تیر ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز در مقاله کامل نوشته ایم. لطفا مطالعه کنید.

person
علی
۲۰ تیر ۱۴۰۱

سلام
یه ماشین رو فروختم اما هیچ قولنامه ایی ننوشتیم و هیچ رسیدی بین من و خریدار وجود نداره
الان از تعویض کردن پلاک سرپیچی میکنه
من چجوری میتونم درخواست فک پلاک بدم؟؟؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۰ تیر ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، با مرکز تعویض پلاک تماس بگیرید.

person
امیری
۲۳ خرداد ۱۴۰۱

سلام وقت بخیر
بنده حدودا ۵ سال پیش خودرویی را به یکی ازآشناها فروخته ام وعلارغم پیگیری جهت تعویض پلاک ایشان هیچ گونه اقدامی را انجام نداده و وسیله نقلیه را به شخص دیگری فروخته و متاسفانه الان خودرو به علت اتش سوزی و نظریه کارشناس دادگستری از رده خارج شده است. ولی همچنان پلاک به نام بنده می باشد. لطفا راهنمایی کنین چه اقدامی را جهت پلاک باید انجام دهم. با تشکر

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۴ خرداد ۱۴۰۱

  سلام این مساله را بهتر است که از یک وکیل آشنا به این حوزه بپرسید.

person
Mehrara4
۱۹ خرداد ۱۴۰۱

باسلام و احترام . ۴ سال پیش بنده یک دستگاه اتوموبیل به یک خریدار فروختم این اتوموبیل بین ۵ نفر در این مدت دست بدست شده است. نفر آخر را که من نمیشناسم مرا به دادگاههای مختلف میکشد علیرغم اینکه یک شعبه عدم استماع دعوی را رای داده است ولی چندین بار در شعبات دیگری پیگیر موضوع میباشد تا از من سند بگیرد .خریدار اول این اتوموبیل ادعا دارد که من با خریدار ثانی اختلاف حساب دارم اگر به ایشان سند بدهید من بر علیه شما شکایت فروش مال غیر را خواهم کرد. بنابراین بنده در نظر دارم اتوموبیل فوق را سند بنام من میباشد فک پلاک نمایم که نیاز به راهنمایی دارم( ضمنا موقع تنظیم قولنامه همه مدارک مربوط به خودرو را به خریدار اولی تحویل دادم و هیچ مدارکی را در دست ندارم)

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۰ خرداد ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، باید با یک وکیل مشورت کنید.

person
Omid
۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱

سلام بزرگوار . سال ۱۳۹۰ فک پلاک کردم و با شرایط موجود خودرو توان خرید مجدد خودرو را نداشتم . در حال حاضر می‌خواهم برای خرید خودرو بعد از ۱۰سال اقدام کنم . آیا همان پلاک فک شده ایران ۵۵ بوده رو میتوانم دریافت کنم !!؟؟؟؟
با تشکر از شما بزرگوار‌‌‌

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، در قوانین جدید، پلاک فک شده فقط چند وقت نگه داشته می شود.

person
زرندی
۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۱

درود،
اگر خودرویی با وکالت فک پلاک و تعیین مدت ۱۰ روزه برای فک پلاک فروخته شود و در مبایعه نامه نیز تاریخ و ساعت تحویل خودرو به خریدار ذکر گردد، بعد از تحویل خودرو اگر تخلفی با پلاک فروشنده صورت بگیرد چه باید کرد؟
سپاس

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، در خصوص چگونگی جبران تخلف بهتر است که با یکی از ماموران راهنمایی و رانندگی یا فرد آشنا به این حوزه تماس بگیرید.

   person
   امین
   ۲۳ بهمن ۱۴۰۱

   سلام ،از فروشنده وکالت بدون تاریخ دارم،و در معامله با فروشنده به مشکل خوردم،د شکایت کردم،از طرفی فروشنده تهدید به فک پلاک کرده
   ایا میتونه با اینکه وکالت تام و بدون تاریخ داده ،برای فک پلاک اقدام کنه؟

person
SA
۱۰ اسفند ۱۴۰۰

چرا قانونی وجود ندارد که خریدار به محل سکونت فروشنده برود وفک پلاک نماید وپلاک مربوط به محل سکونت خودش رابگیرد چونکه من ماشین خریدم که فروشنده نمیتواند به استان چهارمحال بیاید من هم که خریدارم میخام برم گناوه که محل زندگی فروشنده است ولی میگن باید اونجا خونه داشته باشم من که اونجا ساکن نیستم که خونه داشته باشم وفروشنده هم که میخاد وکالت برایم بفرستد قبول نمیکنند ومیگن چون ماشین دوتا دست گشته باید هر دونفر باهم حضوری برید فک پلاک کنید وفروشنده هم که نمیتونه بیاد استان ما حالاتکلیف من چیه؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۱ اسفند ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز، این قوانین مربوط به فک پلاک و غیره در حال حاضر در حال تغییر است. بهتر است که یکبار خودتان به مرکز پلاک شهرتان مراجعه کنید و بپرسید. قبل از اینکه بخواهید اقدامی را انجام دهید.

  person
  رضا عاروان
  ۰۱ تیر ۱۴۰۲

  با سلام وعرض خسته نباشید.
  اینجانب حدود ۱۴ سال پیش یک حواله خودرو از طریق بنیاد جانبازان و ایثارگران به بنده واگذار گردید یا در داخل یا از خارج یک عدد خودرو وارد کنم ولی به علت نداشتن پول بری خرید خودرو حواله آن را وکالتی به شخص دیگری فروختم وایشان از خارج از کشور یک خودروی لندکروز خریداری کرده و اینجانب هم یک خورو ی سنمداشتم که به شخص دیگری فروختم سال ۸۶ ولی الان متوجه شدم که جرایم لندکروز و مالیات آن شخصی که من فقط حواله خالی را فروختم شماره سمندی که من بعدآ فروختم روی اتوموبیل ایشان است وهیچ آدرس یا تلفنی از ایشان ندارم شماره خودرو ایران۲۲-۲۱۹-ج۶۶ است لطفآ این حقیر را راهنمایی کنید باید چکار کنم برای فک پلاکی که به نام اینجانب اس با سپاس فراوان

   person
   کارشناس بیمه
   ۰۸ تیر ۱۴۰۲

   سلام کاربر گرامی.
   با توجه به توضیحات شما، در روند محاسبه مالیات اشتباهی رخ داده است؛ مگر اینکه پلاک خودروی وارداتی به نام شما ثبت شده باشد. در هر صورت، پیشنهاد می‌کنیم هرچه زودتر به دفاتر پلیس +۱۰ یا پلیس راهور مراجعه کرده و موضوع را پیگیری کنید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید