16 فروردین 1402

فک پلاک خودرو؛ مراحل، مدارک و شرایط لازم

این روزها خرید و فروش خودرو به دلیل گرانی قیمت، نسبت به گذشته کاهش یافته است. اما برای همان تعداد کم نیز، باید راهنمای فک پلاک خودرو وجود داشته باشد. در حالت کلی یکی از متداول‌ترین معامله‌ها، که بین خریدار و فروشنده صورت می‌گیرد؛ معاملات خرید و فروش خودرو است. فک پلاک خودرو، یکی از اقداماتی است که خریدار و فروشنده ماشین، هنگام خرید و فروش درگیر آن می‌شوند. در این محتوای آموزشی به توضیح چگونگی این امر مهم می‌پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

فک پلاک خودرو چیست؟

امروزه همه با تعویض پلاک خودرو آشنایی دارند، به طوری که وقتی صاحب یک خودرو می‌شوند، دغدغه‌ی تعویض پلاک در ذهنشان نقش می‌بندد. بله درست است، زمانی که شما خودرویی را معامله می‌کنید باید به همراه فروشنده، به مراکز تعویض پلاک مراجعه کرده و پلاک خودروی فروشنده را از روی ماشین بردارید (اصطلاحا به این عمل فک پلاک گفته می‌شود) و پلاک جدیدی که به نام خودتان است را روی اتومبیل پرچ کنید. (به این عمل به اصطلاح تعویض پلاک گفته می‌شود).

فک پلاک خودرو

مراکز نقل و انتقال خودرو برای فک پلاک ماشین

در حالت کلی به اقدامات انجام شده فک پلاک می‌گویند. فروشنده می‌تواند، پلاک را به خودروی دیگری که صاحبش است، منتقل کند یا آن را به انبار تعویض پلاک اهدا کند.

بررسی اهمیت فک پلاک خودرو

بعد از صحبت در مورد فک پلاک چیست؟ باید از اهمیت فک پلاک خودرو صحبت کرد. بدون شک می‌دانید که برای استفاده از خودرو، حتما باید گواهینامه داشته باشید. در همین راستا باید از تمام نکات قانونی و حقوقی مطلع گردید که به واسطه مالکیت خودرو ممکن است با آن‌ها با مواجه شوید.

باید بدانید که علاوه بر ثبت معاملات خودرو یکی از مواردی که افراد بسیاری پس از نقل و انتقال خودرو، با آن رو به رو می‌شوند، عدم تعویض و فک پلاک، توسط خریدار تازه است. با توجه به این‌که اطلاعات پلاک فک شده هر فرد، در راهور، موجود است؛ ضروری است تا فروشندگان، از طریق روش استعلام تعداد پلاک فعال با کد ملی، از وضعیت پلاک خودور منتقل شده، اطلاع یابند.

در همین راستا استعلام تعداد پلاک فعال با کد ملی، از جمله پلاک سوم خودرو و اطلاع از وضعیت پلاک فک شده هر فرد در راهور، برای استعلام وضعیت پلاک هایی است که هنوز به نام اشخاص، هستند، اما دور از دسترس آن‌ها، در حال تردد هستند. استعلام تعداد پلاک فعال با کد ملی، از سو استفاده از هویت فرد صاحب پلاک، در آینده، جلوگیری می‌کند.

اهمیت استعلام پلاک فعال خودرو با کد ملی و اطلاع از وضعیت پلاک فک شده هر فرد در راهور، زمانی پررنگ‌تر می‌شود که مالک سابق خودرو یا موتورسیکلت، متهم به ارتکاب جرم، به وسیله خودرویی شده که در گذشته، مالکیت آن را به دیگری انتقال داده است، اما پلاک آن، هنوز به اسم وی است فک پلاک خودرو و اکنون، باید برای پاسخگویی درباره اتهام خود، به نیروی انتظامی مراجعه کند. برای پیشگیری از این وضعیت، همواره بهتر است، فروشندگان، پس از فروش وسیله نقلیه، اقدام به استعلام تعداد پلاک فعال با کد ملی نمایند. پس بهتر است در اولین قدم بعد از معامله خودرو درخواست فک پلاک خود را ثبت کنید.

برای فک پلاک به کجا باید مراجعه کنیم

مراکز نقل و انتقال خودرو که یکی از زیر مجموعه‌‌های ناجا هستند، میزبان فروشنده و خریدار خودرو جهت فک پلاک تلقی می‌شوند.
در صورتی که خریدار یا فروشنده، نتوانند در این مراکز حضور داشته باشند، می‌توانند به دفترخانه مراجعه کند و مراحل تنظیم وکالت را پیش گیرند. در زیر به اقداماتی که باید انجام دهند اشاره کرده‌ایم:

 1.  وکالت فروش خودرو: زمانی که فروشنده این وکالت را امضا می‌کند، دیگر نیازی به مراجعه‌ی حضوری وی نخواهد بود و مراحل را خریدار خودرو، طی می‌کند. البته فروشنده می‌تواند، وکیل خود را به جای خودش بفرستد تا مراحل لازم را او انجام دهد.
 2.  وکالت کاری: با تنظیم این وکالت، خریدار به عنوان وکیل درنظر گرفته شده و می‌تواند شخصا به مرکز تعویض پلاک مراجعه کرده و مراحل فک پلاک را انجام دهد. (این وکالت بین خریدار و فروشنده تنظیم می‌گردد)

برای آشنایی کامل با وکالت تعویض پلاک به اینجا مراجعه نمایید.

اما اگر خریدار این کار را انجام نداد، آن وقت باید چه کرد؟! در زیر به توضیح آن می‌پردازیم:

دادخواست فک پلاک خودرو

در این صورت فروشنده می‌تواند، به دادگاه‌های حقوقی مراجعه کرده و آدرس سکونت خریدار را پیدا کند. همچنین می‌تواند تقاضای فک پلاک را علیه او طلب کند.

درخواست فک پلاک اینترنتی

برای هرچه آسان تر شدن پروسه فکت پلاک و تعویض آن می توان از گزینه درخواست فک پلاک اینترنتی استفاده کرد. اما چگونه؟

شما برای سرعت دادن به این پروسه می توانید به سایت فک پلاک آنلاین مراجعه و نوبت خود را رزرو کنید. برای این کار کافی است به سامانه https://nobatdehi.epolice.ir/ مراجعه کنید و نوبت خود را طبق روز مد نظر بگیرید.

مدارک لازم برای طرح دعوای فک پلاک

صاحب سابق خودرو برای طرح دعوای فک پلاک خودرو باید مدارک زیر را ضمیمه دادخواست خود کند:

 • کپی برابر با اصل سند مالکیت خودرو
 • کپی برابر با اصل مبایعه نامه فروش خودرو
 • تصویر برابر با اصل کارت ملی صاحب پلاک
 • کپی برابر با اصل اظهارنامه

نمونه دادخواست الزام به فک پلاک

در جدول زیر نمونه‎ی دادخواست الزام به فک پلاک را مشاهده می‌کنید:

 

مشخصات طرفین

نام نام‌خانوادگی نام پدر شغل

محل اقامت

خواهان
خوانده
وکیل یا نماینده قانونی
تعیین خواسته و بهای آن  

تقاضای الزام به فک پلاک خودرو …. به شماره انتظامی ….

دلایل و منضمات درخواست سند و فاکتور فروش خودرو/ سند مالکیت وسیله نقلیه/ کارت گارانتی خودرو/ مفاصا حساب عوارض خودرو/ وکالتنامه شماره …/ قرارداد فروش/ اسناد واریز وجوه/ وکالتنامه وکیل/ کارت ملی خواهان

بسمه تعالی

ریاست محترم دادگاه حقوقی

 

با سلام و عرض ادب؛

احتراماً به استحضار می رساند، موکل اینجانب خانم/ آقای مالک اتومبیل به شماره انتظامی بوده که طی قرارداد پیوست، آن را به خوانده منتقل نموده است و هم اکنون ایشان از فک پلاک متعلق به موکل اینجانب، امتناع نموده است لذا رسیدگی و صدور حکم مبنی بر توقیف فیزیکی و فک پلاک مورد استدعا است.

 

امضا، تاریخ

حال لازم است با مراحل فک پلاک خودرو بیشتر آشنا شوید.

مراحل فک پلاک

برای فک پلاک چه باید کرد؟ نحوه فک پلاک خودرو چگونه است؟ فک پلاک اینترنتی چیست؟ مراحل فک پلاک ماشین چیست؟ مدارک لازم جهت فک پلاک را نام ببرید؟ در ابتدا و قبل از صحبت در مورد مراحل فک پلاک خودرو  به این سوال پرتکرار در مورد حضور فروشنده و خریدار در مراکز تعویض پلاک برای فک پلاک پاسخ می‌دهیم؛ باید بدانید برای فک پلاک در مراکز تعویض پلاک لازم است که فروشنده و خریدار خودرو باهم حضور داشته باشند. با توجه به این موضوع اگر به هر دلیلی فروشنده نمی‌تواند حضور بیابد باید به خریدار برای فک پلاک وکالت دهد یا فردی را به وکالت از خودش به مراکز تعویض پلاک بفرستد.

توصیه پلیس راهنمایی و رانندگی این است که برای جلوگیری از پیامدهای وکالت دادن، شما به‌عنوان فروشنده بهتر است چند ساعت وقت بگذارید و خودتان حضوری بروید تا کار فک پلاک را انجام دهید. ممکن است خریدار به هر دلیلی کار فک پلاک را پشت گوش بیندازد و مدتی با پلاکی که به نام شماست تردد کند.

در ادامه به مراحل فک پلاک خودرو و مدارک لازم برای فک پلاک اشاره می‌کنیم:

 • مراجعه به مرکز رسمی تعویض پلاک
 • دریافت برگه بعد از ورود به پارکینگ که شماره نوبت و باجه روی آن مشخص است.
 • تحویل مدارک به باجه مربوطه
 • تنظیم و انتقال برگ سبز پرداخت هزینه مربوطه
 • مراجعه به پارکینگ جهت فک پلاک ماشین
 • مراجعه با برگه بازرسان به باجه قبلی جهت دریافت مدارک
 • تحویل پلاک قبلی به انبار پلاک
 • اعلام ساعت تحویل پلاک جدید: اگر خودروی خریداری شده صفر باشد یا تاکنون پلاکی نداشته باشد، پلاک را در کمتر از یک ساعت دریافت می‌کنید.
 • نصب پلاک جدید

مدارک لازم برای دریافت پلاک فک شده

مدارک موردنیاز خریدار برای فک پلاک خودرو عبارتند از:

 •  شناسنامه و کارت ملی
 • قبض برق، آب یا گاز به نام خریدار خودرو
 •  مدارک احراز سکونت خریدار
 • برگه وکالت فک پلاک
 •  در صورت نداشتن برگه وکالت، از فروشنده درخواست کنید تا برای فک پلاک خودرو همراه شما به مرکز تعویض پلاک بیاید.
فک پلاک خودرو

مدارک لازم برای فک پلاک خودرو

مدارک مورد نیاز فروشنده برای فک پلاک

مدارکی که برای فک پلاک، فروشنده باید به همراه خود داشته باشد به شرح زیر است:

 • اصل سند فروش کارخانه سازنده
 • اصل کارت شناسایی خودرو
 • نسخه اصلی سند مالکیت خودرو
 • اصل شناسنامه و کارت ملی
 • اصل بیمه‌نامه شخص ثالث
 • نسخه اصل کارت معاینه فنی

همان‌طور که در لیست مدارک مشاهده کردید، بیمه شخص ثالث یکی از مدارک مهم هنگام فک پلاک است؛ اما این بیمه نامه چیست و چه پوشش‌هایی دارد؟ برای کسب اطلاعات جامع در خصوص این بیمه اجباری، می‌توانید، مقاله بیمه شخص ثالث بیمه دات کام را مطالعه نمایید.

نکات مهم درمورد فک پلاک ماشین

در جدول زیر نکات مهم درمورد فک پلاک ماشین برای شما آورده شده‌است:

هزینه فک پلاک براساس تورم سال دست‌خوش تغییر می‌شود و خریدار باید کل مبلغ را با استفاده از دستگاه کارت‌خوان (ATM) پرداخت کند.
در مرکز تعویض پلاک تنها پرداخت هزینه خلافی خودرو برعهده فروشنده است.
در دفاتر اسناد رسمی‌ علاوه‌بر پرداخت هزینه عوارض سالیانه شهرداری، هزینه انتقال سند هم فروشنده پرداخت می‌کند.
نیازی به تسویه‌حساب عوارض شهرداری در این مرحله نیست.
در وهله‌ی اول فروشنده باید خلافی پلاک را پرداخت کرده و سپس وارد مرحله فک پلاک شود.
زوج یا فرد بودن پلاک جدیدتان به‌هیچ‌عنوان انتخابی نیست.
اگر خریدار چند پلاک آزاد داشته‌باشد، از وی در مورد نصب پلاک سوال می‌شود.
به یاد داشته باشید انجام کلیه مراحل مالی، تنها با کارت عابر بانک انجام می‌شود.
به بعضی از افراد که مدعی تسریع در عملکرد یا فروش پلاک‌های رند هستند، توجه نکنید.
شما می‌توانید، برای دریافت وکالت تعویض پلاک، سند قطعی و … به دفترخانه ثبت اسناد مراجعه کنید.

تا چه زمانی می‌توانیم فک پلاک خودرو را انجام دهیم؟

هرچه زودتر این کار فک پلاک خودرو را انجام دهید، بهتر است، اما در حالت کلی با محدودیت زمانی مواجه نخواهید بود. فقط اگر هراتفاقی برای خودرو بیفتد، عواقبش فروشنده‌ی خودرو را درگیر می‌کند.

پیگیری فک پلاک

در رابطه با فک پلاک خودرو در بالا به طور کلی توضیح دادیم. شما به عنوان فروشنده می‌توانید وکالت را به خریدار بدهید تا به جای شما به مرکز فک پلاک رفته و مراحل را طی کند. باید در این شرایط آن را پیگیری کنید، که آیا خریدار فک پلاک را انجام داده‌است یا نه. برای پیگیری می‌توانید به سایت راهور مراجعه کنید. در این وب سایت با وارد کردن کدملی خود یا خریدار می‌توانید اطلاعات مربوطه به فک پلاک خودرو را مشاهده کنید.

استعلام فک پلاک خودرو

باید بدانید که استعلام پلاک خودرو با استعلام فک پلاک خودرو متفاوت است. برای استعلام فک پلاک خودرو باید به نکات زیر توجه کنید:

 1. استعلام پلاک خودرو از طرف خریدار صورت می‌گیرد.
 2. استعلام پلاک، باید قبل از مبایعه نامه صورت بگیرد.
 3. فک پلاک پس از مبایعه نامه انجام می‌شود.
 4. با استعلام پلاک می‌توانید از سرقتی بودن خودرو آگاه شوید.‎

شکایت فک پلاک خودرو  چیست و چه زمانی انجام می‌شود؟

دادخواست فک پلاک خودرو چیست؟ هنگام معامله خودرو معمولا فروشنده به خریدار برای فک پلاک خودرو وکالت می‌دهد. در این وکالت نامه یک بازه زمانی را مشخص می‌کنند که در خریدار باید در آن مدت زمان اقدامات لازم را برای فک پلاک خودرو انجام دهد.

حالا در صورتی که فروشنده از طریق پیگیری وضعیت فک پلاک یا هر روش دیگری متوجه عدم فک پلاک به وسیله خریدار شود که به هر دلیلی طی مدت تعیین‌شده اقدام به فک پلاک نکرده است و با پلاک فروشنده تردد می‌کند، اصطلاحا دعوای فک پلاک ایجاد می‌شود.

در این شرایط فروشنده باید به مراجع قضایی مراجعه و دادخواستی را مبنی بر توقیف پلاک فک نشده تسلیم کند. بدیهی است اعلام چنین موردی به پلیس راهنمایی و رانندگی نتیجه‌ای دربر نخواهد داشت. پلیس به صرف ادعای شما پلاک را توقیف نخواهد کرد. بنابراین باید از طریق مراجع قضایی اقدام کنید. در صورتی که خریدار هستید، می‌توانید تنها با تعویض پلاک، اقدام به رفع شکایت فک پلاک نمایید.

احتمالا برای شما هم در مورد مدت زمان نگهداری پلاک فک شده سوالاتی پیش آمده است. در ادامه به سوالات شما پاسخ می‌دهیم. توجه داشته باشید که در تبصره ماده ۵ آیین‌نامه راهنمایی و رانندگی مقرر شده است تا راهنمایی و رانندگی پلاک‌های فک‌ شده را حداکثر تا ۱ سال نگهداری کند، ولی درصورت مراجعه نکردن صاحب قبلی و بلااستفاده ماندن پلاک، با حفظ کلیه سوابق پلاک و مالک قبلی خودرو در سامانه‌‌های شماره‌‌گذاری، پلاک ‌های مذکور بلااستفاده به افراد متقاضی جدید اختصاص داده خواهد شد. بنابراین مدت اعتبار پلاک فک شده فقط ۱ سال است.

استعلام خلافی خودرو

علاوه‌بر استعلام پلاک خودرو و فک پلاک، می‌توانید تمامی خلافی‌های خودروی خود را از روش‎‌های متعددی استعلام کنید. این روش‌های استعلام و پرداخت خلافی خودرو شامل موارد زیر هستند:

 1. استعلام خلافی خودرو از سایت راهور
 2. استعلام خلافی خودرو از طریق پیامک
 3. مراجعه به پلیس + 10
 4.  استعلام تلفنی خلافی خودرو

در این مقاله با مراحل و شرایط فک پلاک خودرو آشنا شدیم. در صورتی که هر سوالی در رابطه با موارد گفته شده و خلافی خودرو دارید، می‌توانید سوالات خود را با کارشناسان بیمه دات کام در زیر همین مطلب در میان بگذارید تا مشاوران ما در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
25 فروردین 1402 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

سند خودرو یا برگ سبز؟ پایان جنگ ده ساله با تصویب قانون جدید (1402)

راهنمای کامل سند خودرو، تفاوت آن با برگ سبز ماشین،شرایط پایان اختلاف نظرها و قانون جدید رسمیت برگ سبز یا سند ماشین را در این مقاله بخوانید

25 فروردین 1402 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

پیگیری کارت خودرو با 2 روش آنلاین و کد دستوری USSD

اگر برای دریافت کارت خودرو خود اقدام کرده‌اید؛ اما بعد از گذشت ۴۰ روز هنوز به دستتان نرسیده‌است برای روش‌های پیگیری کارت ماشین خود این مقاله را بخوانید!

24 فروردین 1402 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

استعلام سند خودرو؛ ضرورتی برای رهایی از دام کلاه‌برداران

در صورتی که قصد خرید خودرو دارید اما از ضرورت و نحوه استعلام سند خودرو آگاهی ندارید، قبل از اقدام به خرید حتما این مقاله را مطالعه نمایید!

16 فروردین 1402 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

فک پلاک خودرو؛ مراحل، مدارک و شرایط لازم

برای فک پلاک خودرو به چه مدارکی نیاز دارید؟ مراحل و شرایط فک پلاک را در این مقاله مطالعه نمایید.

16 فروردین 1402 / بیمه شخص ثالث / کارشناسی و معامله

نکات معامله ماشین و روش‌های دریافت سریع خلافی خودرو در 1402

برای اینکه با این مشکل مواجه نشوید بهتر است قبل از نوشتن قولنامه، وضعیت جرائم رانندگی مالک را بررسی کنید. در این مقاله می‌خواهیم شما را با نکات معامله ماشین و روش‌های دریافت سریع خلافی خودرو آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

16 فروردین 1402 / کارشناسی و معامله / اطلاعات خودرو و موتور

مراحل خرید خودرو: 6 نکته اساسی، از کارشناسی تا قولنامه

برای خرید خودرو چه مراحلی را باید طی کنید تا معامله‌ای بدون زیان داشته باشید؟ برای کسب اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
SA
10 اسفند 1400

چرا قانونی وجود ندارد که خریدار به محل سکونت فروشنده برود وفک پلاک نماید وپلاک مربوط به محل سکونت خودش رابگیرد چونکه من ماشین خریدم که فروشنده نمیتواند به استان چهارمحال بیاید من هم که خریدارم میخام برم گناوه که محل زندگی فروشنده است ولی میگن باید اونجا خونه داشته باشم من که اونجا ساکن نیستم که خونه داشته باشم وفروشنده هم که میخاد وکالت برایم بفرستد قبول نمیکنند ومیگن چون ماشین دوتا دست گشته باید هر دونفر باهم حضوری برید فک پلاک کنید وفروشنده هم که نمیتونه بیاد استان ما حالاتکلیف من چیه؟

  کارشناس بیمه
  11 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، این قوانین مربوط به فک پلاک و غیره در حال حاضر در حال تغییر است. بهتر است که یکبار خودتان به مرکز پلاک شهرتان مراجعه کنید و بپرسید. قبل از اینکه بخواهید اقدامی را انجام دهید.

زرندی
02 اردیبهشت 1401

درود،
اگر خودرویی با وکالت فک پلاک و تعیین مدت ۱۰ روزه برای فک پلاک فروخته شود و در مبایعه نامه نیز تاریخ و ساعت تحویل خودرو به خریدار ذکر گردد، بعد از تحویل خودرو اگر تخلفی با پلاک فروشنده صورت بگیرد چه باید کرد؟
سپاس

  کارشناس بیمه
  02 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، در خصوص چگونگی جبران تخلف بهتر است که با یکی از ماموران راهنمایی و رانندگی یا فرد آشنا به این حوزه تماس بگیرید.

   امین
   23 بهمن 1401

   سلام ،از فروشنده وکالت بدون تاریخ دارم،و در معامله با فروشنده به مشکل خوردم،د شکایت کردم،از طرفی فروشنده تهدید به فک پلاک کرده
   ایا میتونه با اینکه وکالت تام و بدون تاریخ داده ،برای فک پلاک اقدام کنه؟

Omid
17 اردیبهشت 1401

سلام بزرگوار . سال ۱۳۹۰ فک پلاک کردم و با شرایط موجود خودرو توان خرید مجدد خودرو را نداشتم . در حال حاضر می‌خواهم برای خرید خودرو بعد از ۱۰سال اقدام کنم . آیا همان پلاک فک شده ایران ۵۵ بوده رو میتوانم دریافت کنم !!؟؟؟؟
با تشکر از شما بزرگوار‌‌‌

  کارشناس بیمه
  18 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، در قوانین جدید، پلاک فک شده فقط چند وقت نگه داشته می شود.

Mehrara4
19 خرداد 1401

باسلام و احترام . ۴ سال پیش بنده یک دستگاه اتوموبیل به یک خریدار فروختم این اتوموبیل بین ۵ نفر در این مدت دست بدست شده است. نفر آخر را که من نمیشناسم مرا به دادگاههای مختلف میکشد علیرغم اینکه یک شعبه عدم استماع دعوی را رای داده است ولی چندین بار در شعبات دیگری پیگیر موضوع میباشد تا از من سند بگیرد .خریدار اول این اتوموبیل ادعا دارد که من با خریدار ثانی اختلاف حساب دارم اگر به ایشان سند بدهید من بر علیه شما شکایت فروش مال غیر را خواهم کرد. بنابراین بنده در نظر دارم اتوموبیل فوق را سند بنام من میباشد فک پلاک نمایم که نیاز به راهنمایی دارم( ضمنا موقع تنظیم قولنامه همه مدارک مربوط به خودرو را به خریدار اولی تحویل دادم و هیچ مدارکی را در دست ندارم)

  کارشناس بیمه
  20 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، باید با یک وکیل مشورت کنید.

امیری
23 خرداد 1401

سلام وقت بخیر
بنده حدودا 5 سال پیش خودرویی را به یکی ازآشناها فروخته ام وعلارغم پیگیری جهت تعویض پلاک ایشان هیچ گونه اقدامی را انجام نداده و وسیله نقلیه را به شخص دیگری فروخته و متاسفانه الان خودرو به علت اتش سوزی و نظریه کارشناس دادگستری از رده خارج شده است. ولی همچنان پلاک به نام بنده می باشد. لطفا راهنمایی کنین چه اقدامی را جهت پلاک باید انجام دهم. با تشکر

  کارشناس بیمه
  24 خرداد 1401

  سلام این مساله را بهتر است که از یک وکیل آشنا به این حوزه بپرسید.

علی
20 تیر 1401

سلام
یه ماشین رو فروختم اما هیچ قولنامه ایی ننوشتیم و هیچ رسیدی بین من و خریدار وجود نداره
الان از تعویض کردن پلاک سرپیچی میکنه
من چجوری میتونم درخواست فک پلاک بدم؟؟؟

  کارشناس بیمه
  20 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، با مرکز تعویض پلاک تماس بگیرید.

emad jannesar
28 تیر 1401

ببخشید واسه فک پلاک چه مدارکی نیازه؟ بیمه هم باید باشه؟

  کارشناس بیمه
  29 تیر 1401

  سلام دوست عزیز در مقاله کامل نوشته ایم. لطفا مطالعه کنید.

فرشاد بهرامی
01 مرداد 1401

ببخشید من پلامک فک بوده الان ازم گواهی فک پلاک خوساتن نمیدنم چجوری باید بگیرم

  کارشناس بیمه
  02 مرداد 1401

  سلام با مرکز تعویض پلاک تماس بگیرید.

حسین
02 مرداد 1401

سلام چگونه بفهمم پلاکم فک شده

صابر
04 اسفند 1401

سلام سال93خودرو ماتیزمو دادم نمایشگاه آشنام برام بفروشه که بدون قولنامه واگذارش میکنه به شخص سوم و پول منو هم تا امروز نداده چون آشنا بود من هم هیچگونه شکایت یا اقدام قانونی انجام ندادم تا اینکه دوسال بعدش شنیدم شخص سوم با ماشین تصادف شدیدی کرده و ماشینو اواراقی فروخته،قید پولمو زدم ولی الان میخوام ثبت نامی ماشین بگیرم بخاطر پلاکش که هنوز بناممه نمیتونم واجد شرایط نیستم بیزحمت راهنمایی کن چه راهی راحتره اقدام کنم فقط خداییش ارجاعم نده به مشورت با وکیل و تعویض پلاک😄

  کارشناس بیمه
  06 اسفند 1401

  سلام. باید به تعویض پلاک مراجعه کنید و کارهای فک پلاک را انجام دهید. اگر برای دریافت پول خودرو هم بخواهید کاری کنید باید از نمایشگاه شکایت کنید.

میثم
25 فروردین 1402

سلام اگر مالک ماشینی با مبایعه نامه دستی ماشین بدیگری فروخته وبعدا با مبایعه نامه عادی چندین دست معامله روی ماشین انجام شده باشد ودر حال حاضر قریب به دوسال است خودرو موردنظر هیچگونه تردد جاده ای ندارد وجریمه ای برای آن صادر نشده وگفته می شود بطور غیرقانونی اوراق شده است.مالک اصلی نام ایادی خریداران بعد خود نمیداند برعلیه چه کسی وچه شکایتی کند واگر قصد سلب امتیاز پلاک ازنام خودش داشته باشد چکار کند.

  نویسنده بیمه
  30 فروردین 1402

  سلام. بهتر است این موضوع را به شکل قضایی پیگیری کنید.

نصیری
08 خرداد 1402

سلام.سال ۸۵ یک پراید از سایپا گرفتم اقساطی ولی بعد چندماه فروختم خریدار بعد مدتی اومد گفت یک کپی بده که تعویض پلاک کنم وآشنا بود الانم مشکلم اینه که برای دهک بندی منو صاحب ماشین میدونن در صورتی که ندارم ولی پلاک بنامم هست هنوز که الان متوجه شدم .چکار باید کنم ؟نه مدرکی و سندی از ماشین دارم نه برگ قولنامه رو دارم .چه کنم الان که پلاک بنام نباشه اصلا و پولی هم ندارم هزینه ای کنم .سنم بالاست دیگه .ممنون میشم راهنمایی کنید.

  نویسنده بیمه
  08 خرداد 1402

  سلام. اگر پلاک خودرو به نام شما است می توانید از سایت تعویض پلاک برای فک پلاک اقدام کنید و سپس به یکی از مراکز تعویض پلاک مراجعه کنید. بهتر است به مالک فعلی اطلاع دهید که قصد دارید پلاک خودرو را فک کنید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید