09 خرداد 1402

استعلام پلاک فعال خودرو با کد ملی؛ راحت ترین روش های استعلام

قبل از خرید و فروش خودرو باید در مورد استعلام پلاک فعال خودرو با کد ملی اطلاعاتی را به‌دست آورید. در دنیای امروز زمان ارزشمندترین چیزی است که انسان‌ها دارند. بنابراین صرف وقت زیاد برای کارهای ساده به نوعی هدر دادن وقت است. از طرفی ضروری است که قبل از خرید خودرو یا فروش آن اطلاعات لازم و جامعی در مورد آن کسب کرد. استعلام پلاک فعال خودرو با کد ملی یکی از این اطلاعات است که در این مقاله از مجله بیمه به آن خواهیم پرداخت.

در گذشته افراد برای دانستـن این‌که چند پلاک به نام آن‌ها ثبت شـده‌است زمان زیادی صرف می‌کـردند. اما اکنون دارندگان خودرو می‌توانند با چند کلیک ساده و ثبت نام در سامانه‌های مربوطه اقدام به گرفتـن استعلام پلاک‌های فعال با کد ملی کننـد. بیمه دات کام در این مقاله روش استعلام پلاک فعال با کد ملی را توضیح می‌دهد.

اهمیت استعلام پلاک فعال خودرو

هنگام عقد قولنامه خودرو یکی از نکات اصلی که باید به آن توجه کنید استعلام پلاک مالک خودرو است. این موضوع در دو زمان اهمیت می‌یابد، اول قبل از این‌که مبایعه‌نامه را امضا و بیعانه را پرداخت کنید؛ سپس در زمانی که خودروی وکالتی می‌خرید. اما چرا استعلام پلاک فعال با کد ملی مهم است؟ چون این کار به شما کمک می‌کند از سرقتی نبودن خودرو اطمینان حاصل کنید و از وضعیت پلاک خودرو مطلع شوید. همچنین در صورت بروز تخلف و جنایت با پلاک مذکور به راحتی از موضوع آگاه می‌شوید.

با استعلام پلاک‌های فعال، خریداران می‌توانند از طریق پلاک اطلاعات مربوط به استان، شهر محل سکونت و همچنین محل صدور پلاک را پیدا کنند. این یکی از مهم‌ترین کارها قبل از خرید خودرو است. استعلام پلاک خودرو، راهی برای شناسایی پلاک‌های فعالی است، که در مالکیت افراد است اما در دسترسشان نیست. لازم به ذکر است که تعداد پلاک مجاز برای هر شخص پنج پلاک است و بیش از این تعداد، نمی‌توان پلاک ثبتی، به نام یک فرد داشت.

همه دارندگان خودرو باید استعلام پلاک خودرو را جدی بگیرند

استعلام پلاک فعال خودرو برای همه دارندگان خودرو ضروری است. این شرایط می‌تواند شامل فک پلاک خودرو نیز باشد. این موضوع ارتباطی با خرید خودروی جدید هم ندارد. زمانی‌که یک پلاک به نام شما باشد، تمام مشکلات مربوط به آن پلاک و خودرو هم بر عهده شما است. چه بهتر که هر چند وقت یک بار، نسبت به استعلام پلاک فعال با کد ملی اقدام کنید و اگر مغایرتی مشاهده کردین، به پلیس 110 گزارش دهید.

بررسی بهترین روش‌ها برای استعلام پلاک خودرو

استعلام پلاک فعال خودرو را می‌توان از طریق روش‌های مختلفی انجام داد. این روش‌ها به شرح زیر هستند:

 • استعلام اینترنتی پلاک‌های فعال خودرو از طریق راهور و سخا
 • استعلام اینترنتی از طریق اپلکیشن‌های مختلف
 • استعلام پلاک فعال خودرو از دفاتر پلیس +10

توجه داشته باشید که اطلاعات درگاه‌ها به روز نیست و تقریبا با تاخیر 10 روزه اعلام می‌شود.

خرید بیمه شخص ثالث

۱. استعلام پلاک فعال با مراجعه حضوری در دفاتر پلیس +10

استعلام حضوری از روش‌‌های سنتی استعلام پلاک فعال یا فک شـده‌است. برای استعلام حضوری شما می‌توانید در ساعات اداری به دفاتر پلیس +10 در سراسر کشور مراجعه کنید و با ارائه کارت ملی، شماره گواهینامه و سایر اطلاعات درخواستی فرم مربوطه را پر کنید. سپس اطلاعات پلاک فعال را به شما ارائه می‌دهند. در حالتی که استعلام پلاک فعال به نام شخص دیگری باشد، ابتدا لازم است خودرو مورد نظر را به مراکز تعویض پلاک ببرید. بعد از بررسی توسط کارشناسان و پرداخت هزینه‌ها، پلاک قبلی فک و پلاک جدید نصب می‌شود. سپس برای ثبت پلاک جدید به نام خودتان باید به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنید و سایر مراحل قانونی را انجام دهید.

مقاله پیشنهادی: صفر تا صد دریافت خلافی خودرو پلیس +۱۰

۲. استعلام آنلاین؛ بهترین روش استعلام پلاک فعال خودرو با کد ملی

راحت‌ترین روش استعلام پلاک‌های فعال خودرو، به وسیله کد ملی و به‌صورت آنلاین است. تمام سایت‌ها و اپلیکیشن‌هایی که استعلام پلاک فعال خودرو با کد ملی یا پلاک فک شـده را انجام می‌دهند، اطلاعات خود را از سایت پلیس راهنمایی و رانندگی می‌گیرند. بنابراین در ادامه به توضیح استعلام پلاک فعال خودرو با کد ملی از طریق مراجعه به سایت راهنمایی و رانندگی می‌پردازیم.

برای استعلام پلاک فعال خودرو با کد ملی، باید مراحل زیر را سپری کنید:

۱. ابتدا وارد سایت راهور 120 شوید.

استعلام پلاک فعال خودرو با کد ملی

مراحل استعلام پلاک فعال خودرو با کد ملی

 

۲. در گزینه‌های پایین، روی استعلام وضعیت پلاک فک شـده کلیک کنید. اگر در سامانه ثبت نام نکرده باشید بعد از چند ثانیه به این صفحه منتقل می‌شوید.

نحوه استعلام پلاک فعال خودرو با کد ملی

آموزش استعلام پلاک فعال خودرو با کد ملی

 

۳. روی گزینه ثبت نام کلیک کنید سپس، کد ملی خود و عبارت تصویر را وارد کنید و روی ادامه بزنید.

آموزش استعلام پلاک فعال خودرو با کد ملی

استعلام پلاک فعال خودرو با کد ملی

۴. در مرحله بعد شماره تلفن همراه خود را وارد کنید، بعد از چند ثانیه یک کد تایید برای شما ارسال می‌شود. در ادامه اطلاعات صفحه زیر را تکمیل کنید.

مراحل استعلام پلاک فعال خودرو با کد ملی

مراحل استعلام پلاک فعال خودرو با کد ملی

 

۵. بعد از تکمیل کردن مراحل ثبت نام با وارد کردن کد ملی، می‌توانید به راحتی استعلام پلاک فعال خودرو با کد ملی را بگیرید.

۳. اپلیکیشن پلیس راهور برای استعلام پلاک‌های فعال

پلیس راهور با راه‌اندازی اپلیکیشن پلیس من امکان استفـاده از خدمات سایت را در گوشی‌های موبایل به علاقمندان داده‌است. به کمک این نرم افزار می‌توانید به راحتی استعلام پلاک فعال خودرو با کد ملی را انجام دهید.

مزایای ثبت نام در سامانه راهور برای استعلام پلاک فعال خودرو

ثبت نام در این سامانه به شما کمک می‌کند، تا بتوانید به راحتی از خدمات استعلام خلافی، پلاک فعال، نمره منفی گواهینامه، پرداخت خلافی خودرو و سایر خدمات مربوط به راهنمایی و رانندگی استفـاده کنید. توجه داشتـه باشید، که برای ثبت نام در سامانه پلیس راهور و استعلام پلاک فعال با کد‌ملی، به سایر مشخصات خودرو و گواهینامه نیاز دارید. باید بدانید که استعلام پلاک فعال از طریق اینترنت و پلیس راهور 10 روز بعد اعلام می‌شود. زیرا به دلایل امنیتی، پلیس اطلاعات به‌روز را در سایت ثبت نمی‌کند و 10 روز یک‌بار این اطلاعات وارد می‌شود. همین موضوع موجب شـده، که افراد به صورت حضوری به مراکز تعویض پلاک مراجعه و از اتلاف وقت جلوگیری کننـد.

۴. استعلام پلاک فعال خودرو با پیامک

استعلام پلاک‌های فعال خودرو را نمی‌توان از طریق پیامک انجام داد. هیچ سایتی حتی اپلیکیشن پلیس +10، پیامکی برای استعلام پلاک فعال ارسال نمی‌کند. این موضوع، به دلیل اهمیت بالای این اطلاعات است که نباید به دست افراد سودجو برسنـد.

علت استعلام پلاک فعال خودرو با کد ملی

استعلام پلاک فعال خودرو فقط با کدملی انجام می‌شود. زیرا پلاک‌ها به‌وسیه کدملی افراد ثبت می‌شوند. به همین دلیل برای استعلام پلاک فعال خودرو، باید کدملی خود را در سامانه مربوطه وارد کنید، تا بتوانید جزئیات آن را ببینید.

مهم‌ترین نکات در مورد استعلام پلاک فعال

هنگام انجام فرآیند استعلام پلاک فعال خودرو حتماً کارت بانکی خود را به همراه داشتـه باشید. اگر شما خریدار هستید، می‌توانید مراحل برگ سبز خودرو و تعویض پلاک را به همراه مالک قبلی یا به‌وسیله وکالت گرفتـن از او انجام دهید. توجه کنید که اگر پلاکی به نام شما ثبت شـده باشد، احتمالا نیاز است زمان بیشتری را برای استعلام وضعیت پلاک خودرو صرف کنید.

ضرورت استعلام تعویض پلاک

استعلام تعویض پلاک زمانی اهمیت پیدا می‌کند، که افراد خودرویی را به‌صورت وکالتی خریداری کننـد. اگر خریدار خودرو هستید، یا خودروی خود را به شخص دیگری فروخته‌اید، حتما از انتقال پلاک به شخص جدید اطمینان حاصل کنید.

استعلام بیمه بدنه

اهمیت خرید بیمه در کنار استعلام پلاک فعال خودرو

خرید بیمه هم، به اندازه استعلام پلاک فعال خودرو دارای اهمیت است. همان‌طور که می‌دانید، بیمه شخص ثالث یک بیمه اجباری است و تمامی دارندگان وسایل نقلیه موتوری باید این بیمه را خریداری کنند. در کنار رعایت قوانین، پرداخت جرایم و استعلام پلاک فعال خودرو، بهتر است همیشه بیمه‌نامه شخص ثالث خود را به همراه داشته باشید، تا با خیال راحت رانندگی کنید. بنابراین در سریعترین زمان برای خرید بیمه شخص ثالث اقدام کنید.

یکی دیگر از بیمه‌هایی که افراد باید حتما آن را تهیه کنند، بیمه بدنه است. این بیمه خسارات بدنی وارد شده به وسایل نقلیه را جبران می‌کند. ایمنی و آگاهی دو موضوعی هستند که در کنار هم تکمیل شده و موجبات آسایش افراد را فراهم می‌آورند. برای خرید بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث می‌توانید به سامانه بیمه دات کام مراجعه کنید، از مشاوره کارشناسان بهره ببرید و بهترین بیمه را انتخاب کنید.

تمام آن‌چه که در مورد استعلام پلاک‌های فعال با کدملی باید بدانید

یکی از موضوعات مهم برای دارندگان خودرو، استعلام پلاک فعال خودرو با کد ملی است. استعلام پلاک، اهمیت زیادی برای خریداران و فروشندگان خودرو دارد. قبل از هر اقدامی باید ابتدا سوابق و خلافی پلاک خودرو را بررسی کنید. استعلام پلاک فعال خودرو با کد ملی این امکان را فراهم می‌کند تا به راحتی تمام پلاک‌های ثبت شـده به نام خودتان را ببینید و در صورت فروش یا خرید خودرو از انتقال پلاک به شخص مطلع شوید. استعلام پلاک فعال، به راحتی و از روش‌هایی که در مقاله توضیح دادیم قابل انجام است. در این مقاله به بررسی اهمیت استعلام پلاک خودرو و روش انجام آن پرداختیـم. اگر همچنان در مورد استعلام پلاک فعال خودرو و خرید بیمه سوالی دارید، حتما با ما در میان بگذارید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
14 خرداد 1402 / اطلاعات خودرو و موتور / تعمیر و نگهداری

کدام لاستیک ایرانی بهتر است+ ویژگی‌های بهترین لاستیک ایرانی

اگر برای خرید لاستیک ماشین دچار سردرگمی هستید و نمی‌دانید کدام برند لاستیک مناسب‌تر و با کیفیت‌تر است، این مقاله را از دست ندهید!

10 خرداد 1402 / اطلاعات خودرو و موتور

مالیات نقل و انتقال خودرو؛ صفر تا صد محاسبه، استعلام و پرداخت

مالیات نقل و انتقال خودرو یکی از انواع مالیات خودروها است. اگر نمی‌دانید مالیات نقل و انتقال خودرو چیست و چگونه پرداخت می‌شود، این مقاله را به دقت بخوانید.

09 خرداد 1402 / اطلاعات خودرو و موتور

استعلام پلاک فعال خودرو با کد ملی؛ راحت ترین روش های استعلام

یکی از موضوعات مهم برای خریداران و فروشندگان، استعلام پلاک فعال خودرو با کد ملی است. برای آگاهی از روش‌های مختلف استعلام پلاک، این مقاله را مطالعه نمایید.

08 خرداد 1402 / اطلاعات خودرو و موتور

معاینه فنی بیهقی | گرفتن نوبت مرکز معاینه فنی بیهقی در سه سوت !

اگر می‌خواهید از مراکز معاینه فنی نوبت اینترنتی بگیرید، این مقاله راهنمای شما خواهد بود!

06 خرداد 1402 / اطلاعات خودرو و موتور

انواع و رنگ های پلاک خودرو ایرانی از سال 1382 تا 1402

همه اطلاعاتی که از مشاهده پلاک خودرو ایرانی می‌توان به دست آورد. هر عدد و حروف نشان دهنده موارد خاصی است.

05 خرداد 1402 / اطلاعات خودرو و موتور

عوارض شهرداری خودرو سالیانه چقدر است؟ جدیدترین آیین‌نامه در سال 1402

چگونه باید عوارض سالیانه خودرو را پرداخت کرد؟ چه عواملی بر قیمت عوارض سالانه ماشین، موثر است؟ برای کسب اطلاعات جامع، این مقاله را مطالعه نمایید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
حمید رهبری مازندران شهر زیبای ساری
20 فروردین 1402

سلام سال نو بر مردم شریف و فهیم ایران مبارک سال خوب و خوش و پربرکت پرازرزق و روزی داشته باشید دلتون شاد لبتون خندون باشه الهی آمین من ماشینم و ثبت نامی گرفتم سرعت زیاد میرم دوربین جریمه میکنه اما برام اسمس نمیاد پلیس +۱۰ باید برم یا راهنمایی و رانندگی باید برم کجا باید برم یا شماره ای هست پیامک بدم چیکار باید کنم که خدایی نکرده ناخواسته خلافی مرتکب شدم برام اسمس بیاد که انقد جریمه شدی ممنون میشم توضیحی بدی و راهنمایی کنی سپازگزارم

  کارشناس بیمه
  20 فروردین 1402

  سلام. به پلیس +10 مراجعه کنید یا از طریق سایت راهور خلافی خود را استعلام بگیرید.

   علی
   20 فروردین 1402

   سلام
   برای من چند پلاک فعال موجود هست
   که من چند سال پیش خودرو را فروختم ولی تعویض پلاک نشدالان چکار کنم

    کارشناس بیمه
    21 فروردین 1402

    سلام. لطفا استعلام بگیرید و فک پلاک کنید.

  محسن
  21 فروردین 1402

  پلیس+۱۰شماره تلفن ثبت کن جریمه هاپیامک میشن

فریدون
20 فروردین 1402

برنامه ای درست کنیدکه اگرخریدارپلاک تعویض نکردخودرونتوانددرشهربه راحتی ترددبکند

  کارشناس بیمه
  21 فروردین 1402

  سلام این موضوع در حوزه اختیارات ما نیست دوست عزیز.

حسین
25 فروردین 1402

سلام من به سایت پلیس راهور مراجعه کردم برای استعلام پلاک فعال ولی در قسمت وارد کردن کد ملی امکان وارد کردن و استعلام نیست
سالها پیش یک وانت فروختم ولی طرف نیامده برای فک پلاک و من الان نه شماره پلاک نه آدرس خریدار تو ذهنم نیست
راهی هست؟

  کارشناس بیمه
  26 فروردین 1402

  سلام. بله. از ططریق پلیس +10 استعلام بگیرید.

  بهرام
  05 اردیبهشت 1402

  سلام حکم توقیف پلاک بگیرید

علیرضا
08 اردیبهشت 1402

سلام من در سامانه یکپارچه خودرو ثبت نام کردم پیام اومده که شما پلاک فعال دارید .سال ۸۳پرایدی به پلاک ۲۴-۲۷۴ن۱۱ داشتم سال ۹۳آن را در محضر قطعی و به شرط اسقاط نام به نام کردم حالا متوجه شدم که پلاک فعال جدیدی ۲۴-۲۸۵ن۱۱ به نام من صادر شده در حالی که من چنین پلاکی نداشته ام از راهنمایی رانندگی پیگیری کردم میگن این پلاک وجود خارجی ندارد .بیمه هم نشده .یا پلاک به اسم دو نفر صادر شده. به هر حال تخلفی صورت گرفته و مدارک هویتی شما جعل شده و مورد استفاده قرار گرفته به داد گاه رفتم و علیه راهنمایی رانندگی شکایت نمودم که تا الان هیچ نتیجه ای نگرفته ام .حالا چگونه پلاک را غیر فعال کنم .ثبت نام من چی میشه ماشین بهمون میدن یا نه لطفا پیگیری کنید
علیرضا عزتیان شوشتری کد ملی ۱۸۸۱۵۶۹۱۸۷
پلاک خودرو۲۴-۲۸۵ن۱۱
منتظر پاسختون هستم با تشکر

  نویسنده بیمه
  10 اردیبهشت 1402

  سلام. لطفا از پلیس+10 و مراکز تعویض پلاک این موضوع را پیگیری کنید.

علیرضا
09 اردیبهشت 1402

سلام من در سامانه یکپارچه ثبت نام کردم پیام اومده که شما پلاک فعال دارید
سال ۸۳پرایدی به پلاک۲۴_۲۷۴ن۱۱ داشتم سال ۹۳ آن را در دفترخانه به صورت قطعی به شرط اثقاط نام به نام کردم حالا متوجه شدم که پلاک فعال جدیدی ۲۴_۲۸۵ن۱۱ با شماره موتور و شماره شاسی ماشین اثقاط شده به نام من صادر شده از راهنمایی رانندگی پیگیری کردم میگن این پلاک وجود خارجی ندارد بیمه هم نشده است یا پلاک به اسم دو نفر صادر شده به هر حال تخلفی صورت گرفته و مدارک هویتی شما جعل شده و مورد استفاده قرار گرفته به دادگاه رفته علیه راهنمایی رانندگی شکایت نمودم که تا الان هیچ نتیجه ای نگرفتم حالا چگونه پلاک را غیرفعال کنم ثبت نام من چه میشود ماشین بهم‌میدن یا نه لطفا پیگیری کنید علیرضا عزتیان شوشتری کد ملی ۱۸۸۱۵۶۹۱۸۷. پلاک خودرو ۲۴_۲۸۵ن۱۱ باتشکر

  نویسنده بیمه
  09 اردیبهشت 1402

  سلام. با در دست داشتن مدارک خود به پلیس +10 مراجعه کنید.

علیرضا عزتیان
10 اردیبهشت 1402

سلام من در سامانه یکپارچه ثبت نام کردم پیام اومده که شما پلاک فعال دارید
سال ۸۳پرایدی به پلاک۲۴_۲۷۴ن۱۱ داشتم سال ۹۳ آن را در دفترخانه به صورت قطعی به شرط اثقاط نام به نام کردم حالا متوجه شدم که پلاک فعال جدیدی ۲۴_۲۸۵ن۱۱ با شماره موتور و شماره شاسی ماشین اثقاط شده به نام من صادر شده از راهنمایی رانندگی پیگیری کردم میگن این پلاک وجود خارجی ندارد بیمه هم نشده است یا پلاک به اسم دو نفر صادر شده به هر حال تخلفی صورت گرفته و مدارک هویتی شما جعل شده و مورد استفاده قرار گرفته به دادگاه رفته علیه راهنمایی رانندگی شکایت نمودم که تا الان هیچ نتیجه ای نگرفتم حالا چگونه پلاک را غیرفعال کنم ثبت نام من چه میشود ماشین بهم‌میدن یا نه لطفا پیگیری کنید علیرضا عزتیان شوشتری کد ملی ۱۸۸۱۵۶۹۱۸۷. پلاک خودرو ۲۴_۲۸۵ن۱۱ باتشکر

  نویسنده بیمه
  11 اردیبهشت 1402

  سلام دوست عزیز. لطفا به مراکز تعویض پلاک و پلیس +10 مراجعه نمایید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید