۲۱ اسفند ۱۴۰۲

جریمه غیر قابل پرداخت خودرو چیست؟-معرفی انواع قبض جریمه

طبق اعلام پلیس راهور، اگر برخی از جریمه‌های رانندگی را تا ۶۰ روز پرداخت نکنید؛ مبلغ خلافی ۲ برابر می‌شود. برای جلوگیری از این موضوع، معمولاً می‌توان به صورت آنلاین جریمه را استعلام و پرداخت کرد. در حالت آنلاین حتی امکان پرداخت قسطی جرائم رانندگی را دارید. اما برخی جرائم غیر قابل پرداخت هستند. اما جریمه غیر قابل پرداخت خودرو چیست؟ در این مقاله می‌خواهیم با این نوع جریمه‌ها آشنا شویم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

منظور از جریمه غیر قابل پرداخت چیست؟

در صورت رعایت نکردن قوانین راهنمایی و رانندگی پلیس افراد خاطی را جریمه می‌کند. قبض‌های جریمه به شکل‌های مختلفی صادر می‌شود. برخی از این قبض‌ها بلافاصله در سیستم پلیس قابل مشاهده است. اما ثبت بعضی دیگر از این قبوض چند روز طول می‌کشد. این جرائم شناسه قبض و شناسه پرداخت ندارند. به همین دلیل به آن جریمه غیر قابل پرداخت می‌گویند. حال سؤال این است که کدام قبض‌های جریمه را نمی‌توان به صورت آنلاین پرداخت کرد؟

انواع قبض جریمه

پلیس راهنمایی و رانندگی معمولا قبض‌های جریمه را به ۵ شکل صادر می‌شوند:

 1. قبض جریمه تسلیمی
 2. قبض جریمه دو برگی
 3. قبض جریمه الصاقی
 4. قبض جریمه خودداری
 5. قبض جریمه دوربینی

قبض جریمه تسلیمی؛ برای رانندگانی که به دستور «ایست» پلیس توجه می‌کنند

قبض جریمه تسلیمی هنگام انجام تخلف در حضور پلیس صادر می‌شود. چون پلیس راهنمایی و رانندگی این قبض را شخصا به راننده متخلف تسلیم می‌کند به آن جریمه تسلیمی می‌گویند. در قبض جریمه تسلیمی اطلاعات زیر ثبت می‌شود:

 • مشخصات راننده متخلف و مشخصات گواهینامه
 • مشخصات وسیله نقلیه شامل رنگ و پلاک انتظامی
 • نوع و محل تخلف
 • تاریخ و زمان تخلف
 • مشخصات افسر مربوط با قید کد

جریمه غیر قابل پرداخت تسلیمی

پلیس به صورت دستی این قبض را صادر می‌کند. به همین دلیل چند روز طول می‌کشد تا در سیستم نظارتی پلیس ثبت شود. پس شناسه قبض و پرداخت ندارد، در نتیجه در دسته جریمه غیر قابل پرداخت قرار می‌گیرد.

قبض جریمه دوبرگی؛ مخصوص رانندگانی است که به دستور «ایست» پلیس توجه نمی‌کنند

در صورتی که امکان توقف راننده متخلف وجود نداشته باشد، افسر مشخصات ماشین و نوع خلافی  را در قبض خودش وارد می‌کند. در این شرایط قبض جریمه در دفترچه مأمور راهنمایی و رانندگی باقی می‌ماند. در نهایت نیز شماره پلاک راننده متواری در سیستم پلیس راهور به ثبت می‌رسد.

قبض جریمه الصاقی؛ مخصوص رانندگانی که در محل تخلف حضور ندارند

این قبض در شرایطی صادر می‌شود که ماشین در محل تخلف پارک شده است اما راننده در مکان حضور ندارد. پلیس قبض جریمه را روی کاپوت ماشین یا به شیشه جلو یا عقب خودرو الصاق می‌کند.

قبض جریمه خودداری؛ مخصوص رانندگانی که به جریمه اعتراض دارند

این قبض‌ها معمولا در شرایطی صادر می‌شود که راننده از گرفتن قبض جریمه توسط پلیس به نشانه اعتراض خودداری می‌کند.

قبض جریمه دوربینی

دوربین‌های نظارتی پلیس از نوع هوشمند و اپراتوری این قبض‌های جریمه را صادر می‌کند. سپس مبلغ و نوع خلافی به راننده خاطی پیامک می‌شود.

در سال‌های اخیر سیستم‌های ثبت تخلفات پلیس راهنمایی و رانندگی خیلی پیشرفت کرده است. بنابراین اکثر قبوض جریمه در کوتاه‌ترین زمان در سیستم ثبت می‌شوند. بااین‌وجود در حالت‌هایی که پلیس قبض‌ها را به صورت دستی صادر می‌کند، امکان دارد با مشکل جریمه غیر قابل پرداخت مواجه شویم. در چنین شرایطی چاره چیست؟

روش‌های استعلام و پرداخت جریمه غیر قابل پرداخت

شما می‌توانید برای اطلاع از جریمه غیر قابل پرداخت ماشین‌تان قبل از سررسید مدت قانونی آن -۶۰ روز- صبر کنید. اما در این مدت از طریق روش‌های زیر خلافی خود را مدام بررسی نمایید:

 1. استعلام و پرداخت آنلاین جرائم رانندگی از طریق سایت پلیس راهور ۱۲۰: برای استفاده از این روش ابتدا باید در سامانه سخا نیروی انتظامی احراز هویت شوید. یکی از امکانات این روش انتخاب و پرداخت جریمه خودرو به صورت جداگانه است.
 2. اپلیکیشن‌های استعلام و پرداخت خلافی خودرو: سریع‌ترین راه استعلام خلافی خودرو، استفاده از اپلیکیشن‌هایی مانند آپ، پلیس من، تاپ و تهران من است. امکان پرداخت تکی خلافی در غالب این اپلیکیشن‌ها فراهم شده است.
 3. استفاده از سایت‌های دریافت تخلفات رانندگی: این روش هم در دسته سریع‌ترین روش‌های استعلام و پرداخت جرائم رانندگی قرار دارد. برای استفاده از این سایت‌ها شماره پلاک را در محل مشخص شده وارد کنید. البته طبق اعلام راهور معتبرترین سایت‌های پرداخت خلافی سایت اپلیکیشن آپ و راهور ۱۲۰ است.
 4. استعلام و پرداخت خلافی از طریق فرستادن VIN به کد USSD با شماره گیری *۱۱۰# (برای آشنایی با شماره VIN خودرو، این مقاله را بخوانید.)
 5. استعلام از طریق فرستادن پیامک VIN به شماره ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰ (مطالعه مطلب خلافی با پیامک پیشنهاد می شود.)
 6. دریافت خلافی خودرو پلیس +۱۰ با همراه داشتن مدارکی چون: کارت ماشین، گواهینامه و بیمه شخص ثالث خودرو.

گفتیم که یکی از مدارک مهم برای رسیدگی به جریمه غیر قابل پرداخت در دفاتر پلیس ۱۰+ بیمه شخص ثالث است. اگر بیمه‌نامه شما اعتبار ندارد، نگران نباشید. در سامانه آنلاین بیمه دات کام می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان آن را تمدید کنید. همچنین می‌توانید شرایط و قیمت شرکت‌های بیمه مختلف را با هم مقایسه کنید. برای تمدید یا خرید بیمه شخص ثالث کافی است به بخش محصولات سایت مراجعه نمایید.

انواع روش های پرداخت جریمه

شناسه قبض و پرداخت در جریمه غیر قابل پرداخت

در صورتی که بعد از ۲۰ روز شناسه قبض و پرداخت شما صادر نشد، حتما برای پیگیری به دفاتر پلیس ۱۰+ مراجعه کنید. اگر هم قصد شکایت یا اعتراض به خلافی ماشین‌تان را دارید از طریق دفاتر پلیس راهور شکایتتان را پیگیری نمایید. فراموش نکنید که زمان قانونی اعتراض به خلافی غیر قابل پرداخت مانند سایر تخلفات رانندگی، ۶۰ روز از زمان صدور قبض است. (برای آشنایی با نحوه پرداخت خلافی خودرو با شناسه قبض، می‌توانید مقاله مربوطه را بخوانید.)

اعتراض به مبلغ جریمه غیر قابل پرداخت

در صورتی که بعد از مشاهده قبض جریمه غیر قابل پرداخت به آن اعتراض دارید باید به دفاتر اعتراض پلیس راهور مراجعه کنید. البته این اعتراضات در دفاتر پلیس ۱۰+ هم قابل بررسی هستند. در هنگام مراجعه به این دفاتر از شما مدارک زیر درخواست می‌شود:

 • اصل کارت شناسایی
 • اصل سند مالکیت خودرو
 • فرم تکمیل شده درخواست تجدید نظر
 • کارت شناسایی معتبر مالک وسیله نقلیه یا نماینده قانونی او

لیست مراکز اعتراض به جریمه غیر قابل پرداخت در تهران

در جدول زیر مراکز اجرائیات نیروی انتظامی برای رسیدگی به اعتراض جریمه های غیر قابل پرداخت را مشاهده می‌کنید:

ردیف

واحد رسیدگیآدرس

شماره تلفن

۱اجرائیات            تهران بزرگبزرگراه یادگار امام (ره)، خیابان حبیب اللهی شمال، جنب کلانتری ستارخان، مرکز خدمات ترافیکی
۲منطقه ۸اتوبان باقری (جنوب به شمال) تقاطع رسالت۷۷۸۷۶۶۷۶
۳منطقه ۱۴خیابان نبرد، میدان نبرد، انتهای خیابان شهید ابراهیم بیدی۳۳۰۵۷۵۲۸
۴منطقه ۱۶خیابان بعثت، خیابان رجائی جنوبی، خیابان هلال احمر، مقابل سیلو۵۵۳۳۰۳۰۷
۵منطقه ۲۰شهرری، خیابان استخر، روبروی فروشگاه شهروند۵۵۹۰۲۱۱۰
۶منطقه ۲۱تهرانسر، انتهای بلوار یاس۴۴۵۳۸۸۰۸
۷منطقه ۲۲همت غرب، آزادگان جنوب، شهرک گلستان، بلوار گلها، خیابان یاسمن جنوبی۴۴۷۳۶۸۴۰
۸منطقه ۲۸انتهای بزرگراه امام علی (ع)، انتهای بلوار اوشان روبروی بیمارستان ۵۰۵ ارتش

۲۲۱۹۵۷۵۲

 

نحوه اعتراض به جریمه‌های غیر قابل پرداخت ماشین

برای اعتراض به جریمه‌های غیر قابل پرداخت مراحل زیر را انجام دهید:

 1. به یکی از دفاتر پلیس ۱۰+ یا مرکز اجرائیات ناجا مراجعه کنید.
 2. فرم شکایت مربوط اعتراض به جرائم رانندگی را پر کنید.
 3. آن را به مسئول مربوطه تحویل دهید.
 4. در نهایت منتظر باشید تا نتایج بررسی‌های واحد رسیدگی به شما اعلام شود.

قبوض جریمه خود را پیگیری کنید

در این مقاله از مجله بیمه درباره انواع قبوض جریمه صحبت کردیم. جریمه غیر قابل پرداخت را توضیح دادیم و به معرفی راه‌های اعتراض به این جرائم پرداختیم. اگر در خصوص این موضوع و بیمه شخص ثالث سؤالی دارید، در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. کارشناس‌های بیمه دات کام در اولین فرصت به شما پاسخ می‌دهند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
جرائم ستاره دار
۱۴ فروردین ۱۴۰۳ / بدهی خودرو / اطلاعات خودرو و موتور / مقالات بیمه شخص ثالث

جرایم ستاره دار چیست؟ + لیست کامل ۴ نوع جریمه ستاره دار با توضیحات

اگر به جدول تخلفات رانندگی نگاهی بیندازید، در کنار برخی از تخلفات علامت ستاره دیده می‌شود. جرائم ستاره دار در دسته جرائم خطرناک قرار می‌گیرند. لیست کامل این جرایم ستاره دار را در این مقاله بیمه دات کام شرح داده ایم

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید