26 اسفند 1401

6 اصل طلایی برای آب بندی موتور سیکلت و آچار کشی موتور

آیا به تازگی موتورسیکلت صفر خریده‌اید؟ اگر می‌خواهید با خاطری آسوده از آن استفاده کنید، اقدامات گفته شده در این مقاله را پشتِ گوش نیندازید. اولین اقدام: خرید بیمه شخص ثالث است. با داشتن این بیمه‌نامه قادرید ریسک مالی حوادث رانندگی خود را کم کنید. دومین اقدام هم به آب‌بندی موتورسیکلت اختصاص دارد. آب بندی موتور سیکلت، اصولی دارد که اگر آنها را رعایت کنید به عمر وسیله شما افزوده می‌شود. در این مقاله قصد داریم هر دو اقدام را برایتان شرح بدهیم. با ما همراه باشید.

آب بندی چیست؟

اصطلاح آب‌بندی را بیشتر برای عملیات تنظیم موتور ماشین یا هر وسیله نقلیه به‌ کار می‌برند. اما تقریبا هر قطعه‌ای را که عملکرد آن متاثر از اصطکاک است، شامل می‌شود. مثلا لاستیک نیز نیاز به آب‌بندی دارد تا بعدا در محور خود به صورت صحیح بچرخد. پس به طور کلی آب‌بندی به معنای قرار گرفتن صحیح قطعات موتور و درست کار کردن آن است. اگر این قطعات در جای خود قرار بگیرند، زمان استفاده، عمل سایش اتفاق می‌افتد. در غیر اینصورت مستعد ترک یا شکستن می‌شود.

آب بندی صحیح موتور سیکلت

برای اینکه موتور سیکلت عملکردی صحیح داشته باشد، حتما مراحل آب بندی را انجام دهید.

معمولا شرکت‌های بزرگی چون یاماها، هوندا و… کار آب بندی موتور سیکلت را قبل از ترخیص آن انجام می‌دهند. اما توصیه می‌شود مواردی که در ادامه می‌آید، برای اطمینان بیشتر، رعایت کنید.

اهمیت آب بندی در چیست؟

چرا باید موتورسیکلت را آب بندی کنیم؟ احتمالا این سوال برای شما هم به وجود آمده است. اهمیت این کار در این است که هنگامی که قطعات مختلف در موتورسیکلت با هم کار می‌کنند و سایشی ندارند، بهترین عملکرد خود را دارند.

احتمالا افراد زیادی به این فکر می‌کنند که قطعات به صورت ماشینی و رایانه‌ای تولید می‌شوند پس همه چیز باید درست باشد. توجه داشته باشید با وجود همه این‌ها بازم یک سری ناهمواری‌ها و براده‌های خیلی کوچک روی قطعات وجود دارد که با کار کرد موتور و سایش این قطعات ممکن است موجب آسیب به موتورسیکلت شود.

آیا آب بندی فقط برای موتورسیکلت‌ها است؟

توجه داشته باشید که آب بندی فقط برای موتورسیکلت‌ها نیست، بلکه برای همه قطعاتی است که با هم در سایش و اصطکاک هستند. از این قطعات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بلبرینگ‌ها
 • موتور قایق
 • موتور ماشین

البته تمام قطعاتی که به صورت فیزیکی با هم در ارتباط هستند باید آب بندی شوند. انجین‌ها پیچیدگی‌های خاصی دارند و بسیار حساس هستند. آب بندی به طول عمر وسایل می‌افزاید.

اهمیت آچار کشی موتور در چیست؟

چرا باید آچارکشی موتورسیکلت را حتما انجام دهیم؟ بهترین زمان آچار کشی موتور سیکلت چه زمانی است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم وقتی موتورسیکلت از کارخانه خارج می‌شود، فقط یکبار پیچ‌ها و قطعات مختلف آن سفت و محکم می‌شود و در رابطه با استحکام قطعات و مقاومت آن‌ها هیچ تست دیگری انجام نمی‎‌شود.

بنابراین بعد از آب بندی موتورسیکلت باید به سراغ آچارکشی آن برویم تا بتوانیم شاهد بهترین عملکرد موتورسیکلت باشیم. در صورت عدم توجه به آچار کشی موتورسیکلت مدام صدا می‌دهد و ممکن است قطعات آن زودتر از موعد خراب شود و اگر این موضوع مورد بی توجهی قرار بگیرد ممکن است باعث آسیب به موتور سوار شود.

اصول شش‌گانه آب بندی صحیح موتور سیکلت

برای آب بندی صحیح موتور سیکلت لازم است، اصول شش‌گانه زیر را رعایت کنید:

 1. استفاده از روغن مناسب و مرغوب متناسب با مدل موتورسیکلت و تعویض به موقع آن
 2. آچارکشی موتورسیکلت در بازه‌های زمانی مرتب
 3. درجا کار کردن موتور برای 1 الی 3 دقیقه
 4. جلوگیری از دو یا چند پشته سواری
 5. پایین بودن دور موتور: حرکت انجین در 500 کیلومتر اول نباید از 2000 دور فراتر رود.
 6. تغییر مدام سرعت: دور موتور پایین ولی سرعت مدام کم و زیاد شود.

نکات تکمیلی و مهم آب بندی صحیح موتور سیکلت

در آب‌بندی صحیح رعایت موارد بالا در 300 کیلومتر اول، ضروری است. اما بهتر است، رعایت این 6 مورد را تا 1000 کیلومتر ادامه دهید. برخی متخصصان توصیه می‌کنند، اصول آب‌بندی را در طول مدت ریسک، ادامه دهید. 1600 کیلومتر اول هر موتورسیکلتی را دوره ریسک می‌گویند. اگر در طول مدت ریسک با رعایت اصول بالا، مسئله‌ای برای موتور پیش نیاید؛ وسیله نقلیه شما سالم است. در نهایت نیز توصیه می‌شود، 100 مایل اول-160 کیلومتر- را در پیست‌های مخصوص موتورسواری رانندگی کنید.

بررسی قطعات در زمان آب‌بندی موتور

موارد زیر را در هنگام آب‌بندی قطعات بررسی کنید:

موارد بررسی

اهداف بررسی

 

فرمان

حرکت نرم و روان

فرمان‌پذیری مناسب

عدم وجود لقی

 

روشنایی و نمایشگرها

بررسی کلیه لامپ‌های داخل کیلومتر، لامپ جلو، لامپ ترمز عقب

بررسی روشن شدن نمایشگرها: لامپ راهنما

روغن انجین بررسی سطح روغن داخل انجین
 

ترمز

بررسی عملکرد ترمزها

کنترل ترمز جلو

تصحیح لقی پدال ترمز عقب

 

دسته گاز

لقی صحیح کابل

بالا بردن دور موتور به راحتی و پایین آوردن آن به سرعت

 

تایرها

بررسی فشار باد تایرها

بررسی عمق عاج

نبودن ترک و بریدگی بر تایرها

بوق عملکرد مناسب بوق
کلاچ کنترل تنظیمات کابل کلاچ

بررسی عملکرد نرم کلاچ

بنزین کافی بودن بنزین برای مسافت مورد نظر
زنجیر لقی مناسب زنجیر

روغن‌کاری مناسب

آب بندی قطعات به چه معنا است؟

هنگام آب بندی قطعات باید به دریچه‌ها، حلقه‌ها و حفره‌های پیستون توجه کرد. این قطعات باید به درستی در محل قرارگیری خود چفت شوند. قرار گیری صحیح در محل خود به عملکرد موتورسیکلت کمک می‌کند.

معمولا بعد از چک کردن اولیه و آب بندی اولیه قطعات موتور، شرکت‌های سازنده از یک روغن موتور مرغوب و با کیفیت برای راه‌اندازی اولیه دستگاه استفاده می‌کنند. چرا که استارت اولیه نقش بسیار مهمی دارد و باید به بهترین شکل انجام شود.

اصل اول: استفاده از روغن مناسب و مرغوب و تعویض به موقع آن

اولین اصل آب بندی صحیح موتور سیکلت، انتخاب و استفاده از روغن مناسبِ مدل موتور است. برای انتخاب مناسب‌ترین روغن، لازم است موارد زیر را در نظر بگیرید:

موتورهای دارای فیلتر روغن فلزی

حجم این مدل موتورها معمولا بین 50 تا 180 سی‌سی است. روغن موتور مناسب این مدل‌ها، بایستی حداقل درجه کیفیت SF وگرانروی 20 الی 50 داشته باشد. موتورسیکلت‌های هوندا در این دسته قرار می‌گیرند. دقت کنید که در 50 کیلومتر اول دور موتور نباید بیشتر از RPM 3500 شود.

نکته: حتما به دفترچه راهنمای موتورسیکلت خود توجه کنید. انتخاب روغن موتوری که در دفترچه نوشته شده بر پیشنهاد ما اولویت دارد.

موتورهای دارای فیلتر روغن کاغذی

حجم این مدل موتورها، معمولا 200 الی 2000 سی‌سی است. مناسب‌ترین درجه کیفیت روغن برای تکنولوژی ساخت این انجین سطوح SG و SM با گرانروی 20 تا 50 است. دقت کنید که در 100 کیلومتر اول دور موتور نباید بیشتر از RPM 4000 باشد.

نکته 1: هنگام خرید روغن برای این مدل حتما نظر تعمیرکار را جویا شوید. همچنین توجه کنید که در این مدل موتور باید روغن بیشتری در انجین ریخته شود.

نکته 2: حتما به دفترچه راهنمای موتورسیکلت خود توجه کنید. انتخاب روغن موتوری که در دفترچه نوشته شده بر پیشنهاد ما اولویت دارد.

نکات کلی مربوط به روغن موتور

با رعایت نکات زیر عمر موتورسیکلت خود را بالاتر ببرید:

 • از خرید روغن موتوری که بیش از یک‌سال و نیم از تاریخ تولیدش گذشته است، خودداری کنید.
 • در هر 1600 کیلومتر حداقل 2 بار روغن موتور و فیلتر پیشرانه را تعویض کنید.

اصل دوم: آچارکشی موتورسیکلت در بازه‌های زمانی مرتب

سفت کردن کلیه پیچ‌های موتور را آچارکشی می‌گویند. این فرآیند از ایجاد صدا، خرابی و صدمه دیدن موتورسیکلت، جلوگیری می‌کند. توصیه می‌شود بعد از انجام سایر مراحل آب‌بندی و طی مسافت 1000 کیلومتر آچارکشی را انجام دهید. دو نوع آچارکشی داریم که شامل آچار کشی سطحی و کلی می‌شود.

آب بندی صحیح موتور سیکلت

برای آب بندی موتور سیکلت از متخصصان کمک بگیرید.

آچارکشی سطحی

در این آچارکشی، کلیه پیچ‌های بدنه موتور، بررسی و سفت می‌شوند.

آچارکشی کلی

در این آچارکشی، کلیه پیچ‌های موتورسیکلت باز می‌شوند. پس از بررسی و تمیز کردن موتور آنها را دوباره می‌بندند. این فرآیند را برای انجین موتورسیکلت هم انجام می‌دهند. آچارکشی کلی بهترین نوع آچارکشی است و توصیه می‌شود بعد از آب‌بندی نیز در فواصل زمانی مشخص این عمل را تکرار کنید.

اصول سوم تا ششم

موارد زیر را در مراحل بعدی اعمال کنید:

 • وقتی برای اولین بار انجین روشن می‌شود، اجازه دهید موتورسیکلت به مدت 1 دقیقه روی حالت خلاص کار کند. این عمل به بهتر روغن‌کاری شدن قطعات انجین، کمک می‌کند.
 • دور موتور را به آرامی بالا ببرید. این کار را از 1000 دور در دقیقه به 2500 دور برسانید. این عمل کمک می‌کند تا تراشه‌هایی که در اثر سایش قطعات انجین بوجود آمده‌اند، روی روغن شناور شوند.
 • در این مرحله اجازه دهید، موتور 1 الی 3 دقیقه درجا کار کند.
 • حواستان به دور موتور و دمای انجین باشد. هر 10 الی 15 کیلومتر، یک‌بار موتور را متوقف کنید تا دمای انجین کاهش یابد.
 • از گرفتن ترمزهای ناگهانی خودداری کنید.
 • کات آف زدن، معکوس دادن‌های شدید و چند پشته سوار شدن بسیار هیجان‌انگیز است؛ اما در مدت زمان آب‌بندی موتورسیکلت از انجام این اعمال خودداری کنید.

آب بندی موتورسیکلت در کارخانه چگونه انجام می‌شود؟

آب بندی موتورسیکلت در کارخانه‌ها دارای چند مرحله مهم و کلیدی است. در هر مرحله بخش‌های مختلفی از موتورسیکلت به بهترین عملکرد خود می‌رسند. در ادامه این مقاله این موضوع را به صورت جزیی برای شما شرح می‌دهیم.

آب‌بندی موتورسیکلت‌های برقی

موتورسیکلت‌های برقی به نسبت نوع بنزینی، آب‌بندی ساده‌تری دارند. برای این موتورها حتما لازم است از روغن موتورهایی در کلاس SN استفاده کنید. همچنین فراموش نکنید که دفترچه راهنمای آن را مطالعه کنید. بازه زمان تعویض روغن این موتورها معمولا بیشتر از موتورهای بنزینی تعیین می‌شود.

 

بیمه شخص ثالث موتور سیکلت

خرید بیمه شخص ثالث برای موتور صفر کیلومتر به اندازه آب بندی صحیح موتور سیکلت اهمیت دارد. با توجه به آمار بالای تصادفات جرحی/فوتی تعلل در انجام این کار به‌هیچ‌وجه پذیرفتنی نیست. این بیمه‌نامه پوشش‌های خوبی همچون فوت، از کار افتادگی، نقص عضو و جبران هزینه‌های درمانی را دارد. در ضمن؛ داشتن بیمه موتور سیکلت اجباری است. اگر پلیس به هر علتی موتور شما را نگه دارد، حتما بیمه‌نامه شما را چک می‌کند. در صورت نداشتن این بیمه، موتور شما توقیف و به پارکینگ فرستاده می‌شود.

در صورتی که موتور سیکلت شما توقیف شود، باید مراحل ترخیص آن انجام شود. برای کسب اطلاعات کامل در خصوص نحوه ترخیص موتور سیکلت به اینجا مراجعه نمایید.

خرید بیمه شخص ثالث موتور سیکلت

بیمه دات کام یک کارگزاری آنلاین خرید بیمه‌ است. شما می‌توانید برای خرید بیمه  موتور سیکلت به صفحه محصولات سایت بروید.

در این مقاله اقدامات حیاتی بعد از خرید موتورسیکلت صفر را شرح دادیم. اصول آب بندی صحیح موتور سیکلت را بیان کردیم. در نهایت نیز بیمه شخص ثالث موتور سیکلت را پیشنهاد دادیم. اگر همچنان در این باره پرسش یا ابهامی دارید برای ما کامنت بگذارید. کارشناس‌های بیمه دات کام در اولین فرصت پاسخگوی شما هستند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
08 فروردین 1402 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

آموزش تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین؛ دیگر با خیال راحت ماشین کارکرده بخرید!

احتمالاً شنیده‌اید که برخی افراد هنگام فروش خودرو کیلومتر شمار خود را تغییر می‌دهند. برای آگاهی از روش‌های تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین، این مقاله را مطالعه کنید.

06 فروردین 1402 / اطلاعات خودرو و موتور

ثبت خلافی با دوربین: راهکار دقیق پلیس راهور برای ثبت تخلفات رانندگی ماشین و موتور

اگر درباره ثبت خلافی با دوربین، لیست خلافی خودرو با دوربین و میزان جریمه آن‌ها می‌خواهید بدانید، این راهنمای کامل را بخوانید

05 فروردین 1402 / بیمه موتور / اطلاعات خودرو و موتور / تعمیر و نگهداری

مراحل 8 گانه معاینه فنی موتور سیکلت+ هزینه و آدرس

مراحل و نحوه معاینه فنی موتور سیکلت و هزینه‌ آن را در این مقاله بخوانید!

05 فروردین 1402 / بیمه موتور / اطلاعات خودرو و موتور

موتور دو زمانه چیست و چگونه کار می‌کند؟

نحوه عملکرد موتور دو زمانه را با شکل در این مقاله بخوانید!

04 فروردین 1402 / اطلاعات خودرو و موتور / بیمه موتور

پیگیری کارت سوخت موتور به سه روش مختلف؛ آموزش پیگیری کارت سوخت المثنی

پیگیری کارت سوخت موتور سیکلت نیاز به انجام کارهای مختلفی دارد. جهت آشنایی با سه روش مختلف برای پیگیری کارت سوخت موتور، این مطلب را به دقت بخوانید.

04 فروردین 1402 / اطلاعات خودرو و موتور

چرا باید نرخ عوارض آزادراهی را پرداخت کنیم؟ + جدول نرخ عوارض آزادراهی کشور

افراد برای اینکه بتوانند از خدمات جاده‌ای بهرمند شوند، باید از نرخ عوارض آزادراهی  را پرداخت کنند. جدول نرخ عوارض آزادراهی را در این مقاله بررسی کنید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید