22 آذر 1401

پوشش‌ها و مزایای بیمه کشاورزی؛ چتر حمایتی کشاورزان

 

محصولات کشاورزی، برای هر کشوری اهمیت زیادی دارد. حتی در بعضی کشورها، این محصولات بهترین منبع درآمد برای صادرات هستند. از آنجا که کشور ما هم منبع غنی از محصولات کشاورزی و دامداری است، توجه به حفظ و مراقبت از آنها در برابر حوادث، اهمیت زیادی دارد. متاسفانه هر سال شاهد از بین رفتن محصولات کشاورزان و دامداران به دلایلی مختلفی از جمله: بیماری، سیل و غیره هستیم. جلوی بعضی از این حوادث را نمی توان گرفت؛ با بیمه محصولات کشاورزی می‌توان میزان خسارت را کاهش داد. بله، بهترین راه خرید بیمه کشاورزی است. اما بیمه محصولات کشاورزی چیست؟ و چه مزایایی دارد؟ در ادامه این مطلب کامل در این خصوص توضیح داده‌ایم.

بیمه کشاورزی چیست

سوال “بیمه کشاورزی چیست؟” یکی از پر تکرارترین سوالات مخاطبان است. کشاورزان تا سال‌ها بدون هیچ بیمه‌ای به کار می‌پرداختند اما در سال‌های اخیر بیمه کشاورزی به کمک آن‌ها آمده‌است. در ابتدا پوشش بیمه کشاورزی فقط محدود به محصولات کشاورزی، زراعی و باغی بود؛ اما اکنون محصولاتی مانند: دام، زنبور عسل، کرم ابریشم، آبزیان پرورشی، طرح‌های جنگلداری، مرتع‌داری و آبخیزداری هم تحت پوشش قرار می‌گیرند. براساس این بیمه و طبق تعرفه‌های تعیین شـده محصولاتی که تحت بیمه هستند مورد پوشش بیمه قرار می‌گیرند و خسارت وارد شـده به کشاورز جبران می‌شود.

در حالت کلی، 157 محصول دامی و شیلاتی را می‌توان با بیمه محصولات کشاورزی بیمه کرد.  همچنین حوادث تحت پوشش این بیمه شامل: تگرگ، طوفان، خشکسالی، زمین لرزه، سیل، سرمازدگی، یخبندان، آتش سوزی، صاعقه، آفات و امراض نباتی عمومی و قرنطینه‌ای و امراض حیوانی هستند. به عبارتی باید گفت که بیمه محصولات کشاورزی، هم برای کشاورزان و هم افراد فعال در دیگر حوزه‌های مرتبط، قابل استفاده و خریداری است.

البته باید گفت که صیفی‌جات، گیاهان زینتی و داروهای سنتی تحت پوشش بیمه کشاورزی نیستند.

چرا بیمه کشاورزی اهمیت دارد؟

در اینکه کشاورزی قطب اقتصادی کشور است، هیچ شکی نیست. جدا از اینکه محصولات کشاورزی برای تأمین نیازهای غذایی کشور نیاز هستند، یکی از منابع اصلی درآمدی بسیاری از کشورها، از جمله ایران، است. از طرفی، از آنجا که کشاورزان و دامداران برای فعالیت‌های خود اقدام به دریافت وام می‌کنند، حفظ محصولات، اهمیت زیادی پیدا خواهد کرد. از این رو، در چنین مواقعی، خرید بیمه محصولات کشاورزی ضروری است.

بیمه کشاورزی حامی کشاورزان

بیمه کشاورزی بهترین پشتوانه، برای حفظ سرمایه کشاورزان

این سوال که “بيمه كردن محصولات كشاورزي چه فایده ای دارد؟” سوال افراد زیادیست. باید بدانید که در حالت کلی فواید بیمه کشاورزی شامل موارد زیر است:

 • ترغیب کشاورزان و دامداران به تولید محصولات بیشتر
 • کاهش خسارت‌های وارد شده به محصولات
 • افزایش قدرت تعاونی‌های روستایی و درگیر شدن کمتر کشاورزان و دامداران به بدهی‌های ناشی از خسارت‌ها
 • ایجاد تعادل بین تولید و مصرف
 • ترغیب کشاورزان و دامداران به استفاده از فناوری به روز
 • امیدوار بودن کشاورزان و دامداران نسبت به جبران خسارت‌ها در زمان بحران
 • کاهش مهاجرت به شهرها

بیمه کردن محصولات کشاورزی چگونه است و چه فایده هایی دارد؟ این بیشترین سوالیست که از طرف افرادی که به نوعی با کشاورزی و دامداری سر و کار دارند، مطرح می‌شود. بدون شک وقتی کشاورزها و دامداران بدانند که در هنگام خسارت به محصولاتشان، راهکاری برای جبران وجود دارد، با انگیزه بیشتری کار می‌کنند. شاید بزرگترین مزایای بیمه باغداری همین باشد. متأسفانه هر ساله، بسیاری از محصولات به دلیل عوامل مختلفی از بین می‌روند. عواملی که کشاورزان و دامداران هیچ تقصیری در آن ندارند. در این حالت، اگر آن‌ها محصولات خود را بیمه کرده باشند، حداقل خیالشان از بابت کاهش صدمات راحت‌تر خواهد بود. البته در حال حاضر، برای گرفتن وام از بانک کشاورزی، بیمه کردن ضروری است.

همچنین اگر دامدار هستید و می‌خواهید اطلاعاتی در خصوص بیمه دام کسب کنید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله بیمه دام و طیور را مطالعه نمایید.

شرایط برخورداری از بیمه کشاورزی

برای اینکه کشاورزان، دامداران و باغداران محصولات مختلف کشاورزی یا دیگر افراد فعال مرتبط بتوانند از این بیمه استفاده کنند، باید شرایط زیر را داشته باشند:

 • محصولات آن‌ها باید در فهرست موارد قابل قبول بیمه باشد.
 • تمام مدارک مورد نیاز باید کامل تحویل داده‌شود.
 • حق بیمه باید به صورت کامل و در زمان مقرر پرداخت شود.
 • کارشناس باید قبل از امضا، از محل به طور دقیق بازرسی کند.
آتش سوزی غیر عمد محصولات کشاورزی جزو پوشش‌های بیمه کشاورزی است

آتش سوزی غیر عمد محصولات کشاورزی، جزو پوشش‌های بیمه کشاورزی است.

افراد برای ثبت نام باید به تعاونی‌های روستایی خود، مراجعه و فرم مربوطه را تکمیل کنند. دقت داشته باشید که این بیمه برای محصولات کشاورزی است و بیمه خود کشاورزان که بیمه اجتماعی کشاورزان نامیده می‌شود، جدا است.

بیمه اجتماعی کشاورزان

بیمه اجتماعی کشاورزان در حقیقت همان بیمه روستایی است که در مقاله مربوط به بیمه روستایی و کشاروزی کامل توضیح داده‌ایم؛ اما در اینجا هم به اختصار مطالبی را در مورد این‌که بیمه کشاورزان چگونه است، نوشته‌ایم.

این صندوق بیمه در جهت حمایت کشاورزان برای بهره‌مندی از مزایای این بیمه و بازنشستگی و کاهش هزینه‌های درمانی است. این بیمه دارای سه نوع مستمری زیر است:

 • بازنشستگی
 • فوت
 • ازکارافتادگی

کشاورزان برای استفاده از مزیت مستمری صندوق بیمه کشاورزان، باید حداقل یک سال سابقه بیمه و پرداخت داشته باشند. در صورت ازکارافتادگی در زمان بیمه بودن و همچنین تائید کمیسیون پزشکی، مستمری به او از تاریخ صدور پرداخت خواهد شد.

برای بازنشستگی بیمه کشاورزی، فرد باید حداقل 65 سال سن و 15 سال سابقه بیمه داشته باشد. البته آن‌هایی که به سن 70 سالگی رسیده‌اند و 10 سال سابقه حق پرداخت دارند، می‌توانند از مستمری بازنشستگی استفاده کنند. در این حالت، بیمه معادل 10 روز حقوق واریزی خواهد داشت. اگر فرد هیچکدام از این شرایط را نداشت، باید 30 سال حق بیمه پرداخت کند تا بازنشسته شود.

شرایط استفاده از بیمه اجتماعی کشاورزان

کشاورزان برای استفاده از بیمه اجتماعی باید شرایط زیر را داشته باشند:

 • تابعیت جمهوری اسلامی
 • حداقل سن 18 و حداکثر 50 سال
 • بستن قرارداد در کارگزاری‌های مورد تائید
 • انتخاب یکی از سطوح درآمد
 • پرداخت حق بیمه (حق بیمه کشاورزی به صورت سالانه باید پرداخت شود.)
 • ساکن مناطق عشایری و کشاورزی

صندوق بیمه کشاورزی بیشتر از همه برای رفاه حال کشاورزان و دامداران و روستاییان تشکیل شده است تا بتوانند علاوه بر بهره داری از مزایای درمانی، محصولات خود را در برابر حوادث، بیمه کنند. در صورتی که در حوزه کشاورزی فعالیت دارید، توصیه می‌کنیم که اقدام به بیمه کردن خانواده و محصولات خود کنید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
16 بهمن 1401 / اطلاعات بیمه ای

بیمه انرژی چیست و چه کاربردی دارد؟ | بررسی و معرفی کامل بیمه انرژی

بیمه انرژی چیست و چه پوشش‌هایی دارد؟ اگر شما مسئول یک کارخانه، پالایشگاه، پتروشیمی و چنین مکان‌هایی هستید،  این مقاله را از دست ندهید.

15 بهمن 1401 / اطلاعات بیمه ای

بیمه باربری چیست و چه مزایایی دارد؟

بیمه باربری چیست؟ برای چه مواردی می‌توان از آن استفاده کرد؟ خدمات بیمه باربری چگونه است؟ این اطلاعات را در این مقاله بخوانید!

14 بهمن 1401 / اطلاعات بیمه ای

شورای بیمه چیست و چه وظایفی دارد+ اعضای تشکیل دهنده شورا

وظایف شورای عالی بیمه و ارکان آن را در این مقاله بیمه دات کام بخوانید!

11 بهمن 1401 / اطلاعات بیمه ای

بیمه سربازی را چگونه به سوابق بیمه تامین اجتماعی اضافه کنیم؟

بیمه سربازی چه خدماتی به محافظان کشور می‌دهد؟ پوشش‌ها و مزایای این بیمه‌نامه را در این مقاله مطالعه نمایید.

08 بهمن 1401 / اطلاعات بیمه ای

پرداخت بیمه تامین اجتماعی با موبایل؛ پرداخت حق بیمه در سریع‌ترین زمان

پرداخت بیمه تامین اجتماعی با موبایل یکی از امکاناتی پرداختی سازمان تامین است. برای یادگیری نحوه کار با اپلیکیشن تامین، این مقاله را به دقت بخوانید.

07 بهمن 1401 / اطلاعات بیمه ای

استعلام غیبت سربازی؛ 4 روش برای پیگیری غیبت سربازی

مشمولین نظام وظیفه با استعلام غیبت سربازی می‌توانند از وضعیت خدمت سربازی خود آگاه شوند. شما را به مطالعه‌ی روش‌های پیگیری غیبت سربازان دعوت می‌کنیم.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
نادری
30 خرداد 1401

سلام شرایط و مدارکش برای استفاده از این بیمه چیه؟ باغچه های خانوادگی هم پوشش میده؟

  کارشناس بیمه
  31 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، باغچه های خانوادگی پوشش داده نمی شوند.

نیکتا مهرپرور
30 خرداد 1401

بیمه کشاورزی چه پوشش هایی داره؟

  کارشناس بیمه
  31 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، محصولات دام و کشاورزی پوشش داده می شوند.

کیوان
23 آذر 1401

سلام آیا بیمه زمین کشاورزی هم داریم؟ میشه خود زمین رو هم بیمه کرد که وقتی سیل میاد و زمین رو میشوره بتونیم با خاکبرداری و جایگزینی خاک و کود و مراقبتها زمین رو تقویت کنیم و برای کشت مناسبش کنیم؟

  کارشناس بیمه
  23 آذر 1401

  سلام باید جزئیات دقیق را از سازمان مربوطه بپرسید.

سعید
23 آذر 1401

سلام. وقتتون بخیر. بيمه كردن محصولات كشاورزي چگونه است و چه فوایدی دارد؟ یعنی خسارت محصول رو یکجا میدن یا کارشناس میاد تعیین خسارت میکنه؟

  کارشناس بیمه
  23 آذر 1401

  سلام در خصوص محصولات کشاورزی و دانستن اطلاعات جدید باید به سامانه بیمه محصولات کشاورزی مراجعه کنید.

ستار
23 آذر 1401

تحقیقی در مورد کشاورزان چگونه خود را بیمه میکنند دارید؟ اطلاعاتی در مورد اینکه از بیمه شون راضین هست؟

  کارشناس بیمه
  23 آذر 1401

  سلام هر اطلاعاتی داشتیم در این مقاله نوشتیم. بعد اینکه این مطلب صرفا برای آشنایی است.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید