01 اردیبهشت 1401

پوشش‌ها و مزایای بیمه کشاورزی؛ چتر حمایتی کشاورزان

محصولات کشاورزی، برای هر کشوری اهمیت زیادی دارد. حتی در بعضی کشورها، این محصولات بهترین منبع درآمد برای صادرات هستند. از آنجا که کشور ما هم منبع غنی از محصولات کشاورزی و دامداری است، توجه به حفظ و مراقبت از آنها در برابر حوادث، اهمیت زیادی دارد. متاسفانه هر سال شاهد از بین رفتن محصولات کشاورزان و دامداران به دلایلی مختلفی از جمله: بیماری، سیل و غیره هستیم. جلوی بعضی از این حوادث را نمی توان گرفت؛ اما می‌توان میزان خسارت را کاهش داد. بهترین راه خرید بیمه کشاورزی است. اما این بیمه‌نامه چیست و چه مزایایی دارد؟ در ادامه این مطلب کامل در این خصوص توضیح داده ایم.
بیمه کشاورزی چیست؟

بیمه کشاورزی چیست

در ابتدا پوشش بیمه کشاورزی فقط محدود به محصولات کشاورزی، زراعی و باغی بود؛ اما اکنون محصولاتی مانند: دام، زنبور عسل، کرم ابریشم، آبزیان پرورشی، طرح‌های جنگلداری، مرتع‌داری و آبخیزداری هم تحت پوشش قرار می‌گیرند.

در حالت کلی، 157 محصول دامی و شیلاتی را می‌توان با بیمه محصولات کشاورزی بیمه کرد.  همچنین حوادث تحت پوشش این بیمه شامل: تگرگ، طوفان، خشکسالی، زمین لرزه، سیل، سرمازدگی، یخبندان، آتش سوزی، صاعقه، آفات و امراض نباتی عمومی و قرنطینه‌ای و امراض حیوانی هستند. به عبارتی باید گفت که بیمه محصولات کشاورزی، هم برای کشاورزان و هم افراد فعال در دیگر حوزه‌های مرتبط، قابل استفاده و خریداری است.

البته باید گفت که صیفی‌جات، گیاهان زینتی و داروهای سنتی تحت پوشش بیمه کشاورزی نیستند.

چرا بیمه کشاورزی اهمیت دارد؟

در اینکه کشاورزی قطب اقتصادی کشور است، هیچ شکی نیست. جدا از اینکه محصولات کشاورزی برای تأمین نیازهای غذایی کشور نیاز هستند، یکی از منابع اصلی درآمدی بسیاری از کشورها، از جمله ایران، است. از طرفی، از آنجا که کشاورزان و دامداران برای فعالیت‌های خود اقدام به دریافت وام می‌کنند، حفظ محصولات، اهمیت زیادی پیدا خواهد کرد. از این رو، در چنین مواقعی، خرید بیمه محصولات کشاورزی ضروری است.

بیمه کشاورزی حامی کشاورزان

بیمه کشاورزی بهترین پشتوانه، برای حفظ سرمایه کشاورزان

در حالت کلی مزایای بیمه کشاورزی شامل موارد زیر است:

 • ترغیب کشاورزان و دامداران به تولید محصولات بیشتر
 • کاهش خسارت‌های وارد شده به محصولات
 • افزایش قدرت تعاونی‌های روستایی و درگیر شدن کمتر کشاورزان و دامداران به بدهی‌های ناشی از خسارت‌ها
 • ایجاد تعادل بین تولید و مصرف
 • ترغیب کشاورزان و دامداران به استفاده از فناوری به روز
 • امیدوار بودن کشاورزان و دامداران نسبت به جبران خسارت‌ها در زمان بحران
 • کاهش مهاجرت به شهرها

در حقیقت وقتی کشاورزها و دامداران بدانند که در هنگام خسارت به محصولاتشان، راهکاری برای جبران وجود دارد، با انگیزه بیشتری کار می‌کنند. متأسفانه هر ساله، بسیاری از محصولات به دلیل عوامل مختلفی از بین می‌روند. عواملی که کشاورزان و دامداران هیچ تقصیری در آن ندارند. در این حالت، اگر آن‌ها محصولات خود را بیمه کرده باشند، حداقل خیالشان از بابت کاهش صدمات راحت‌تر خواهد بود. البته در حال حاضر، برای گرفتن وام از بانک کشاورزی، بیمه کردن ضروری است.

همچنین اگر دامدار هستید و می‌خواهید اطلاعاتی در خصوص بیمه دام کسب کنید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله بیمه دام و طیور را مطالعه نمایید.

شرایط برخورداری از بیمه کشاورزی

برای اینکه کشاورزان، دامداران و باغداران محصولات مختلف کشاورزی یا دیگر افراد فعال مرتبط بتوانند از این بیمه استفاده کنند، باید شرایط زیر را داشته باشند:

 • محصولات آن‌ها باید در فهرست موارد قابل قبول بیمه باشد.
 • تمام مدارک مورد نیاز باید کامل تحویل داده‌شود.
 • حق بیمه باید به صورت کامل و در زمان مقرر پرداخت شود.
 • کارشناس باید قبل از امضا، از محل به طور دقیق بازرسی کند.
آتش سوزی غیر عمد محصولات کشاورزی جزو پوشش‌های بیمه کشاورزی است

آتش سوزی غیر عمد محصولات کشاورزی، جزو پوشش‌های بیمه کشاورزی است.

افراد برای ثبت نام باید به تعاونی‌های روستایی خود، مراجعه و فرم مربوطه را تکمیل کنند. دقت داشته باشید که این بیمه برای محصولات کشاورزی است و بیمه خود کشاورزان که بیمه اجتماعی کشاورزان نامیده می‌شود، جدا است.

بیمه اجتماعی کشاورزان

بیمه اجتماعی کشاورزان در حقیقت همان بیمه روستایی است که در مقاله مربوط به بیمه روستایی و کشاروزی کامل توضیح داده‌ایم؛ اما در اینجا هم به اختصار مطالبی را نوشته‌ایم.

این صندوق بیمه در جهت حمایت کشاورزان برای بهره‌مندی از مزایای این بیمه و بازنشستگی و کاهش هزینه‌های درمانی است. این بیمه دارای سه نوع مستمری زیر است:

 • بازنشستگی
 • فوت
 • ازکارافتادگی

کشاورزان برای استفاده از مزیت مستمری صندوق بیمه کشاورزان، باید حداقل یک سال سابقه بیمه و پرداخت داشته باشند. در صورت ازکارافتادگی در زمان بیمه بودن و همچنین تائید کمیسیون پزشکی، مستمری به او از تاریخ صدور پرداخت خواهد شد.

برای بازنشستگی بیمه کشاورزی، فرد باید حداقل 65 سال سن و 15 سال سابقه بیمه داشته باشد. البته آن‌هایی که به سن 70 سالگی رسیده‌اند و 10 سال سابقه حق پرداخت دارند، می‌توانند از مستمری بازنشستگی استفاده کنند. در این حالت، بیمه معادل 10 روز حقوق واریزی خواهد داشت. اگر فرد هیچکدام از این شرایط را نداشت، باید 30 سال حق بیمه پرداخت کند تا بازنشسته شود.

شرایط استفاده از بیمه اجتماعی کشاورزان

کشاورزان برای استفاده از بیمه اجتماعی باید شرایط زیر را داشته باشند:

 • تابعیت جمهوری اسلامی
 • حداقل سن 18 و حداکثر 50 سال
 • بستن قرارداد در کارگزاری‌های مورد تائید
 • انتخاب یکی از سطوح درآمد
 • پرداخت حق بیمه (حق بیمه کشاورزی به صورت سالانه باید پرداخت شود.)
 • ساکن مناطق عشایری و کشاورزی

صندوق بیمه کشاورزی بیشتر از همه برای رفاه حال کشاورزان و دامداران و روستاییان تشکیل شده است تا بتوانند علاوه بر بهره داری از مزایای درمانی، محصولات خود را در برابر حوادث، بیمه کنند. در صورتی که در حوزه کشاورزی فعالیت دارید، توصیه می‌کنیم که اقدام به بیمه کردن خانواده و محصولات خود کنید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
09 مهر 1401 / اطلاعات بیمه ای

تفاوت فسخ و ابطال بیمه‌نامه چیست؟ | شرایط ابطال و فسخ بیمه

یک بیمه‌نامه تا ابد پا بر جا نمانده و امکان ابطال آن وجود دارد. فسخ و ابطال بیمه‌نامه نیز امکان پذیر است، اما تفاوت فسخ و ابطال بیمه‌نامه زیاد است.

07 مهر 1401 / اطلاعات بیمه ای

بیمه زنان خانه دار تامین اجتماعی چیست؟+ دقیق‌ترین راهنمای کامل پوشش و مزایا

بیمه تامین اجتماعی زنان خانه دار برای آن دسته از خانم های خانه داری که شغل استخدامی ندارند؛ می تواند بسیار مفید باشد. چرا که علاوه بر استفاده از پوشش های تامین اجتماعی می توانند پس از بازنشستگی هم به عنوان یک پشتوانه مالی، از سرمایه ایجاد شده استفاده کنند. شما می توانید با ثبت نام این بیمه از مزایای آن بهره مند شوید.

02 مهر 1401 / اطلاعات بیمه ای

بیمه قالی بافی: مزایایی که هر قالیباف، می‌تواند از آن در 1401بهره ببرد.

اگر یک هنرمند قالی باف هستید و بیمه‌ای ندارید، می‌توانید تحت پوشش بیمه قالیبافی قرار بگیرید! با خواندن این مقاله با جزییات بیمه قالی بافی آشنا شوید.

01 مهر 1401 / اطلاعات بیمه ای

قوانین کار: میزان حقوق اضافه کاری و ساعات قانونی کار هر کارگر در 1401

اگر کارگر یا کارفرما هستید و می‌خواهید اطلاعاتی در مورد قوانین کار کسب کنید، این مقاله برای شما نوشته شده است.

19 شهریور 1401 / اطلاعات بیمه ای

محاسبه ساعات کاری: قوانین محاسبه اضافه کاری، مشاغل سخت و شب کاری

نحوه محاسبه ساعات کاری کارگر، اضافه کاری در شب و روز و وظایف کارفرما را در این مقاله بخوانید.

19 شهریور 1401 / اطلاعات بیمه ای

بیمه خویش فرما تامین اجتماعی چیست؟+ مزایا و معایب و قوانین ۱۴۰۱

بیمه خویش فرمای تامین اجتماعی نوعی از انواع بیمه تامین اجتماعی می باشد که به صورت اختیاری است و پرداخت حق بیمه ها در آن توسط خود فرد بیمه شده صورت می گیرد. برای تهیه این بیمه از سازمان تامین اجتماعی با در دست داشتن مدارک لازم می توانید به صورت حضوری و غیر حضوری نسبت به آن اقدام کنید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
نادری
30 خرداد 1401

سلام شرایط و مدارکش برای استفاده از این بیمه چیه؟ باغچه های خانوادگی هم پوشش میده؟

  کارشناس بیمه
  31 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، باغچه های خانوادگی پوشش داده نمی شوند.

نیکتا مهرپرور
30 خرداد 1401

بیمه کشاورزی چه پوشش هایی داره؟

  کارشناس بیمه
  31 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، محصولات دام و کشاورزی پوشش داده می شوند.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید