18 شهریور 1402

از بین بردن خط و خش سطحی و عمیق بدنه ماشین با ساده‌ترین موارد

اکثر مردم برای حمل‌‌و‌نقل از خودروهای شخصیشان استفاده می‌کنند، این امر موجب ایجاد آسیب‌هایی بر روی بدنه خودرو می‌شود که یکی از آن‌ها خط و خش‌های سطحی و عمیق هستند. البته عوامل بسیار دیگری مانند، برخورد جسم سخت، عبور از جاده‌های ناهموار و برخورد شاخه‌های درختان نیز باعث ایجاد خط و خش سطحی و عمیق بر روی بدنه خودرو می‌شوند.
از بین بردن خط و خش ماشین همیشه یک چالش بوده است، اگر شما نیز یکی از افرادی هستید که با این مشکل مواجه شده‌اید، بهتر است خونسردی و آرامش خود را حفظ کنید و تا پایان این مقاله همراه ما باشید؛ تا کم‌هزینه‌ترین و بهترین روش برای رفع خط و خش ماشین خود را بیابید و به راحتی آن را از بین ببرید.

رفع خط و خش ماشین

رفع خط و خش ماشین یکی از چالش‌های پرتکرار صاحبین خودرو است. این خط و خش ممکن است تاثیر زیادی بر روی زیبایی ظاهری ماشین شما بگذارد و از این بابت شما را ناراحت کند. اما با روش‌های نوینی که در ادامه برای خش گیری ماشین توضیح داده شده قطعا مشکل شما رفع خواهد شد.

سطح عمق خط و خش را بررسی کنید

پیش از انتخاب روشی برای رفع خط و خش ماشین، نیاز است تا نوع خط و خش ایجاد شده را برسی کنید تا بتوانید مناسب‌ترین روش از بین بردنش را انتخاب نمایید. خط و خش‌های ایجاد شده بر بدنه خودرو به دو نوع تقسیم می‌شوند:

 • خط و خش سطحی بدنه ماشین: در این نوع، خط و خش ایجاد شده عمق بسیار کمی دارد و فقط به رنگ سطحی بدنه آسیب رسانده است.
 • خط و خش عمیق بدنه ماشین: در این نوع آسیب جدی‌تری به ماشین وارد شده است و علاوه بر رنگ به سطح فلزی پنل‌های خودرو نیز آسیب رسیده است. برای تشخیص خط و خش عمیق لازم است هنگام دست کشیدن روی بدنه خودرو، فرو رفتن ناخن خود را در آن حس کنید.

پس از تشخیص نوع صدمه و خط و خش بهتر است یکی از روش‌های آموزش داده شده را انتخاب نمایید و با کمترین هزینه خط و خش ماشین را از بین ببرید.

روش‌های از بین بردن خط و خش سطحی بدنه ماشین

روش‌های از بین بردن خط و خش سطحی بدنه

پاک کردن خط و خش بدنه خودرو

چنانچه خط و خش ماشین شما از نوع سطحی بود، بهتر است قبل از هر اقدامی ابتدا به خوبی سطح آن را تمیز کنید. سپس یکی از روش‌های توصیه شده را انتخاب کنید و با دقت مراحل ذکر شده را انجام دهید تا شاهد رفع خط و خش ماشین خود باشید.

1. خمیر دندان؛ رفع خط و خش ماشین با کمترین هزینه

ممکن است از بین بردن خط و خش ماشین با خمیر دندان، ناممکن و عجیب به نظر برسد اما بهتر است بدانید این روش از رایج‌ترین و ساده‌ترین روش‌های از بین بردن خط و خش سطحی ماشین است؛ فقط کافی است مراحل زیر را انجام دهید.

 • یک چهارم از خمیر دندان را بر روی یک دستمال میکروفایبر مرطوب بریزید.
 • با فشاری استاندارد و بصورت دورانی، دستمال را حرکت دهید.
 • حال نیاز است تا آن ناحیه را به خوبی شسته و با دستمال میکروفایبر خشک کنید.

توجه کنید که با توجه به نوع خط و خش ایجاد شده نیاز است دو تا سه بار این مراحل را تکرار کنید. اما انجام بیش از سه بار باعث آسیب به رنگ اصلی بدنه خودرو می‌شود.

2. پولیش؛ راهکار فوق‌العاده برای خط و خش سطحی

یکی از رایج‌ترین روش‌های رفع خط و خش ماشین، پولیش کردن است. در این روش، پس از شستشو و خشک کردن ماشین، مقداری از مایع مخصوص را به محل مورد نظر زده و سپس با استفاده از یک پارچه نرم و تمیز آن را پخش کنید تا نتیجه دلخواهتان حاصل شود.

3. بتونه و سنباده زدن؛ راهکار نه چندان موثر

در این روش خش گیری ماشین مراحل زیر انجام می‌شود:

 • در ابتدا محل خط و خش با استفاده از پنبه آغشته به الکل تمیز می‌شود.
 • مقداری بتونه در پایین خط و خش ریخته شده و با استفاده از ماله بر روی سطح خراش پخش می‌شود.
 • سپس بتونه اضافی روی سطح خراش، با استفاده از یک پارچه نرم و تمیز آغشته به استون یا الکل پاک می‌شود.

4. کیت خط و خش خودرو؛ رفع خط و خش با هزینه اندک

رفع خط و خش ماشین با هزینه اندک

از بین بردن خط و خش ماشین

یکی از روش‌های از بین بردن خط‌ و خش خودرو، خرید کیت‌های تعمیر خط و خش است. پیش از استفاده از این کیت‌ها نیاز است

تا ماشین خود را به خوبی بشویید و مراحل زیر را انجام دهید:

 • خش‌گیر موجود در کیت را بصورت دورانی بر روی خط و خش بمالید.
 • سپس پولیش کاری را با استفاده از پد موجود در کیت انجام دهید.
 • محل مورد نظر را به آرامی با یک دستمال نرم و تمیز پاک کنید.

لازم به ذکر است که این روش، دائمی نیست و ممکن است پس از گذشت مدت زمانی خط و خش نمایان شود.

5. از بین بردن خط و خش با نانو؛ راه پرهزینه اما موثر

در سال‌های اخیر محصولات نانو طرفداران زیادی پیدا کرده‌‌اند که این نکته نشان از کیفیت مطلوب و کارایی آن‌ها دارد. از بین بردن خط و خش ماشین با نانو نیز از موثرترین و مطمئن‌ترین روش‌های موجود است. محصولات متنوع و گوناگونی مانند، اسپری و اسفنج خش‌گیر نانو در این زمینه تولید شده است که می‌توانید آنها را تهیه کنید؛ اما توجه کنید که هزینه تهیه این مواد بالاست.

6. استفاده از بخار برای رفع خط و خش

استفاده از کارواش بخار، در کم‌ترین زمان و بدون آسیب به رنگ خودرو، خط و خش‌های سطحی بدنه را حذف می‌کند؛ اما این روش نیز هزینه نسبتا بالایی دارد.

7. از بین بردن خط و خش ماشین مشکی با واکس مخصوص

واکس تخصصی خودروهای رنگ تیره، قابلیت از بین بردن کامل خط و خش ایجاد شده بر روی ماشین مشکی را دارد و علاوه بر آن مانند یک لایه محافظ بر روی سطح بدنه عمل می‌کند.

8. از بین بردن خط و خش ماشین نقره‌ای با پک ضد خش

یکی از بهترین روش‌های رفع خط و خش ماشین نقره‌ای، استفاده از پک ضد خش است. این پک شامل: پولیش نرم، لاک خش گیر، سنباده، کاردک و لیسه است.

استفاده از این پک بسیار ساده است و نیاز است تا لاک را بر روی محل حادثه دیده بمالید و با استفاده از کاردک آن را به خوبی پخش کنید تا محل مورد نظر را به طور کامل بپوشاند، سپس با استفاده از پولیش نرم آن را از بین ببرید و در آخر به خوبی تمیز کنید.

جبران خسارت خط و خش بدنه ماشین با بیمه دات کام

در بعضی مواقع ممکن است تعداد خط و خش‌های بدنه خودرو به قدری زیاد باشد که روش‌های ذکر شده موثر واقع نشوند و شما مجبور به مراجعه به متخصص مربوطه جهت رفع خط و خش شوید که این امر ممکن است هزینه‌ی زیادی را شامل شود. برای جلوگیری از قرار گرفتن در چنین موقعیتی و پرداخت هزینه‌های بالای تعمیرات بدنه ماشین، بهتر است یک بیمه بدنه متناسب با نیاز خود تهیه نمایید تا در چنین شرایطی یاری‌رسان شما باشد.

بیمه بدنه موارد زیادی از جمله، سرقت خودرو، شکستن شیشه و خسارت خط و خش را شامل می‌شود.

توصیه ما این است که برای مدیریت هزینه‌های خسارات احتمالی وارد شده به بدنه و سایر قطعات خودرو حتما بیمه بدنه را تهیه کنید، زیرا شرکت بیمه‌گر موظف است در صورت بروز حادثه، خسارت وارده را براساس شرایط بیمه‌نامه پرداخت کند.

روش‌های از بین بردن خط و خش عمیق بدنه ماشین

پاک کردن خش های عمیق

رفع خط و خش ماشین

برای از بین بردن خط و خش عمیق ماشین نیز، نیاز به شستن کامل خودرو است. سپس نیاز است یکی از روش‌های زیر را انتخاب کنید و آن را با دقت انجام دهید تا به نتیجه مطلوب دست یابید.

1. رنگ کردن؛ بهترین راه حل برای خطوط عمیق

موثرترین روش برای از بین بردن خط و خش‌های عمیق ماشین، رنگ کردن است. برای انجام این کار پس از شستشو و خشک کردن ماشین مراحل زیر را انجام دهید:

 • قسمت‌های آسیب دیده را سنباده بکشید تا لایه رنگ به طور کامل از بین برود.
 • مجدداً ماشین را شسته و خشک کنید.
 • چند لایه رنگ را که به رنگ خودرو شما نزدیک‌تر است بر محل آسب دیده اسپری کنید تا زیرساز شکل گیرد.
 • پس از خشک شدن، سه بار این کار را تکرار کنید.
 • رنگی مشابه با رنگ خودروی خود انتخاب کرده و بر روی قسمتی که زیرسازی انجام دادید، بزنید.
 • مرحله قبل را نیز چندین بار تکرار کنید تا به نتیجه مطلوب برسید.
 • در انتها برای تثبیت رنگ از یک لایه واکس مرغوب استفاده نمایید.

2. چسب برزنتی؛ راه حل موقت اما موثر

برای انجام این کار تنها نیاز است تا چسب برزنتی هم رنگ با ماشین خود را تهیه کنید و با دقت و بدون لرزش دست آن را بر روی محل آسیب دیده بچسبانید. این روش بسیار سریع است اما ماندگاری زیادی ندارد.

3. برچسب‌های فانتزی ماشین؛ راهکار خلاقان

استفاده از برچسب بر روی خط و خش خودرو

استفاده از برچسب روی خط و خش بدنه خودرو

استفاده از برچسب‌های فانتزی ماشین برای پوشاندن خط و خش‌های عمیق، یک راهکار خلاقانه و هنری محسوب می‌شود که علاوه بر پوشاندن ایراد ماشین به آن زیبایی نیز می‌بخشد.

4. استفاده از قلم خش‌گیر

استفاده از قلم خش گیر

از بین بردن خش‌های بدنه با قلم خش‌گیر

انواع مختلفی از قلم خش‌گیر موجود است که باید با توجه به رنگ و میزان آسیب ماشین خود آن را خریداری کنید. قلم خش‌گیر با ترکیب شیمیایی که درون خود دارد، ذرات رنگی را بر روی محل خط افتادگی می‌چسباند. این قلم‌ها شبیه به لاک غلط‌‌ ‌گیر هستند و استفاده از آن‌ها بسیار آسان است.

5. رفع خط و خش با رقیق کننده

برای رفع خط و خش ماشین با استفاده از رقیق کننده، ابتدا نیاز است محل آسیب دیده را سنباده بزنید. برای این کار بهتر است از یک سنباده نرم و با تراکم بالا استفاده کنید. سپس با استفاده از رقیق کننده خط و خش را از بین ببرید.
رقیق کننده رنگ، ماده‌ای مشابه با پولیش‌های خاص است. رقیق کننده، رنگ خودرو را تا حدودی نرم می‌کند و لایه‌ای نازک از آن را برداشته و به خودرو، رنگی براق می‌دهد.

در استفاده از رقیق کننده نیاز است تا بسیار محتاط باشید تا به رنگ خودرو آسیبی وارد نشود و بهتر است از کسی که در این امر تبحر دارد کمک بگیرید.

6. رفع خط و خش با لیزر؛ جدیدترین روش

یکی از جدیدترین روش‌ها برای از بین بردن خط و خش عمیق ماشین، استفاده از پولیش لیزری است. البته این روش در ایران رایج نیست، پس در منزل نیز قابل اجرا نخواهد بود و نیاز است تا به متخصص مراجعه نمایید. در این روش، ابتدا بصورت دستی یک ماده پولیشی خاص به سطح آسیب دیده وارد شده و سپس فرایند لیزر با استفاده از یک دستگاه کوچک لیزر انجام می‌شود؛ در نهایت روی پولیش خشک شده آب مقطر ریخته شده و در پایان نیز کل مواد پولیش به وسیله پولیشر جمع می‌شود.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید