30 فروردین 1401

خطرات و عوارض کم شدن روغن موتور+ دلایل کاهش روغن موتور

همان‌طور که می‌دانید، کم شدن روغن موتور، یکی از مشکلات و دغدغه‌های راننده‌های خودرو است. در حالی که بسیاری از افراد، فکر می‌کنند، این موضوع طبیعی است و از لحاظ فنی مشکلی برای خودرو رخ نمی‌دهد. اما در نظر داشته باشید که مشکلات فنی، یکی از عوارض کم شدن روغن موتور است. البته به طور کلی در طی مدت طولانی با کاهش روغن موتور، مواجه خواهیم شد؛ اما کاهش ناگهانی روغن موتور را باید بررسی کرد. در بسیاری از موارد می‌بینیم، روغن موتور به تازگی عوض شده و هر روز در حال کاهش است؛ که این مقدار طبیعی نیست. در این مطلب سعی داریم، درباره عوارض کم شدن روغن موتور توضیحاتی ارائه دهیم تا انتهای متن با ما همراه باشید.

وظیفه روغن موتور چیست؟

روغن موتور در سالم بودن و درست کار کردن سیستم فنی خودرو، جایگاه ویژه‌ای دارد. به طوری که بدون روغن موتور، حرکت خودرو امکان پذیر نیست. در حقیقت این ماده‌ی سیال، وظیفه روانکاوی و کاهش اصطکاک قطعات موتور خودرو را بر عهده دارد، همچنین عمل خنک کنندگی موتور را نیز انجام می‌دهد.

قطعه‌ای به نام اوایل به پمپ کمک می‌کند تا روغن موتور به درستی وظایف خودش را انجام دهد. پس با توجه به این توضیح، لخته شدن روغن موتور به خاطر تعویض دیر هنگام آن، باعث فشار به اوایل پمپ و شکسته شدن آن می‌شود. در حقیقت شکسته‌شدن اوایل را می‌توان یکی از عوارض کم شدن روغن موتور دانست.

تاثیر کم شدن روغن موتور بر روی سیستم فنی موتور

سوالی که در این بخش پیش می‌آید، این است که کم شدن روغن موتور، چه تاثیری بر روی سیستم فنی خودرو خواهد داشت؟ در صورتی که روغن خودرو کمتر از حد استاندارد باشد و در زمان‌های مقرر و مشخص تعویض نشود، به شکل لجن و لخته می‌شود و در این مواقع کارایی درستی نخواهد داشت. هنگامی‌‌ که روغن به وسیله اوایل پمپ، ارسال می‌شود، گیر خواهد کرد و ساچمه‌های فنر اوایل پمپ را می‌شکند که این وضعیت منجر به یاتاقان زدن خودرو خواهد شد.

عوارض کاهش روغن موتور

تعویض به موقع روغن موتور، باعث بهبود عملکرد موتور خودرو، می‌شود.

می‌توان نتیجه گرفت که با کم بودن روغن موتور و تعویض دیر هنگام آن، هزینه‌های زیادی رخ می‌دهد که منجر به: تعویض یاتاقان، تعویض پیستون و متعلقات آن، تراش سرسیلندر، تعویض اوایل پمپ، تعویض تسمه تایم و تعویض زنجیر اوایل پمپ می‌شود.

دلایل کم شدن روغن موتور

علت کم شدن حجم روغن موتور خودرو به عوامل مختلفی بستگی دارد که در بیشتر آن‌ها نشان دهنده وجود یک ایراد و نقص در سیستم فنی خودرو است که با توجه به آن، باعث روغن سوزی یا روغن ریزی خودرو شده‌است. توجه کنید که اگر کم شدن روغن موتور از حد مجاز بیشتر باشد باید دلیل آن را پیدا و برطرف کرد تا هزینه‌های گزاف برای شما به وجود نیاید.

خرابی و معیوب شدن قطعات پیشرانه

بروز نقص فنی در اجزا و قطعات پیشرانه، یکی از عوارض کم شدن روغن موتور ماشین محسوب می‌شود؛ بدین گونه که چسبندگی گاید و سوپاپ‌ها، دلیلی برای کاهش بیش از حد روغن موتور خواهد شد. برای عیب یابی این مورد، باید از متخصص کمک گرفت. همچنین کهنه و مستهلک شدن رینگ پیستون از عوامل دیگر کاهش روغن موتور ماشین است. فرسودگی این قطعه، باعث نفوذ بیش از حد استاندارد روغن موتور به محفظه داخلی سیلندر، خواهد شد.

کیفیت روغن موتور

برخی از مواقع، کم شدن روغن موتور خودرو به دلیل نوع و کیفیت نامرغوب آن است. انتخاب روغن موتور مناسب و با کیفیت از موارد ضروری است که با عملکرد مطلوب و بهینه خودرو، همراه است. دقت کنید که تناسب نداشتن ویژگی‌های روغن با موتور ماشین، باعث کاهش بیش از حد روغن موتور، خواهد شد و راندمان خودرو را کاهش می‌دهد.

خاصیت گرانروی یا ویسکوزیته، یکی از مهم‌ترین مولفه‌ها هنگام خرید روغن موتور است. با توجه به این موضوع استفاده از روغن دارای ویسکوزیته پایین، مشکلاتی را برای خودرو به همراه خواهد داشت و یکی از عوارض کم شدن روغن موتور است.

برای کسب اطلاعات جامع در خصوص خرید روغن موتور، پیشنهاد می‌کنیم، مقاله بیمه دات کام با عنوان راهنمای خرید روغن موتور را مطالعه نمایید.

روغن سوزی خودرو

مشکل روغن سوزی، می‌تواند علائم و مشکلات بسیاری برای خودرو داشته‌باشد. کم شدن روغن موتور، یکی از این مشکلات است. بدین صورت که اگر به صورت مداوم روغن سوزی خودرو را نادیده بگیرید، به مرور کم شدن روغن موتور را مشاهده خواهید کرد. دقت کنید که روغن سوزی ماشین، می‌تواند، هزینه‌های زیادی برای صاحب خودرو به همراه داشته باشد.

نشت روغن موتور

از مشکلات رایج که راننده‌های خودرو با آن مواجه هستند، نشت روغن موتور است. این موضوع، یکی از اصلی‌ترین دلایل برای کم شدن روغن موتور، خواهد بود که به راحتی قابل تشخیص است. اگر علائم نشتی روغن موتور را مشاهده کردید به سرعت به متخصص مراجعه کنید. این علائم بدین گونه است که کف زمین، مکان‌هایی که مدتی طولانی خودرو در آنجا پارک بوده را چک کنید و دنبال اثری از ریزش روغن موتور باشید.

عوارض کم شدن روغن موتور خودرو

عوارض کم شدن روغن موتور ماشین به عوامل مختلف بستگی دارد و هزینه‌های زیادی را برای صاحب خودرو خواهد داشت. نباید به این فکر کنید که کم شدن روغن موتور یک موضوع عادی است و اهمیتی ندارد. با این تفکر به طور حتم به خودرو خود، آسیب خواهید زد. برای اینکه از عوارض این موضوع مطلع شوید به موارد زیر توجه داشته باشید.

کاهش راندمان خودرو

هنگامی ‌که روغن موتور موجود در خودرو، کاهش پیدا می‌کند، دیگر توانایی کارکردن مثل سابق را نخواهد نداشت. زیرا اصطکاک در موتور خودرو به حداکثر رسیده و قطعات فلزی ساییده شده‌اند. در برخی از موارد کم بودن روغن موتور، باعث می‌شود خودرو روشن نشود، به گونه‌ای که به کل موتور فشار آمده و ماشین نمی‌تواند حرکت کند.

افزایش مصرف سوخت ماشین

کم شدن روغن موتور، باعث می‌شود که خودرو در تحرک بهینه و پر قدرت توان خود را از دست دهد، در حقیقت نمی‌تواند با مقدار مشخصی گاز و فشار، ماشین را وادار به حرکت کند. بنابراین مصرف سوخت خودرو به شدت افزایش پیدا می‌کند و صاحب ماشین باید چند برابر بنزین مصرف کند. کم شدن روغن موتور، می‌تواند به تنهایی عاملی برای وجود هزینه‌های نجومی‌ باشد که یک مشکل بسیار جدی و هزینه‌بر برای راننده‌ها است.

افزایش آلایندگی موتور خودرو

به طور عادی خودرو یکسری گازها و بخارهای سمی ‌تولید می‌کند که از اگزوز خودرو خارج می‌شوند و به شدت برای محیط زیست مضر هستند. از طرفی‌ یکی از عوارض کم شدن روغن موتور را می‌توان تولید بیشتر این گازهای سمی‌ دانست. در حقیقت با کم شدن روغن موتور، افزایش آلایندگی افزایش پیدا می‌کند. آلایندگی‌ها قاتل حیوانات و درختان در سطح شهر خواهند بود. برای کاهش آلایندگی‌های ماشین، نانو افزودنی‌هایی در بازار روغن موتور عرضه می‌شود که آلایندگی‌ها را از بین ببرد.

افزایش آلودگی خودرو از عوارض کاهش روغن است

افزایش آلودگی خودرو از خطرات و عوارض کاهش روغن موتور است

روغن موتورهایی که از این افزودنی‌ها استفاده می‌کنند، تعداد کمی‌ هستند و شرکت‌های تولید کننده روغن موتور برای تولید بیشتر این افزودنی در تلاش هستند.

افزایش استهلاک خودرو

همانطور که توضیح داده شد، روغن موتور، نوعی روانکار صنعتی است که مختص به خودرو می‌باشد و وظیفه آن از بین بردن اصطکاک و کاهش استهلاک در موتور است. هنگامی‌ که با کاهش روغن موتور در خودرو مواجه می‌شویم، استهلاک خودرو، بالا رفته و دوران فرسودگی ماشین شروع می‌شود. بهتر است دقت کنید که رانندگی با خودرویی که مشکل کم شدن روغن موتور دارد به مرور باعث افزایش هزینه‌ها و فرسودگی خودرو می‌شود.

مقدار طبیعی کم شدن روغن موتور چقدر است؟

با توجه به توضیحات گفته شده، کاهش سطح روغن موتور به عوامل مختلفی مانند: نوع روغن، قدرت موتور و توان پیشرانه طراحی خودرو بستگی دارد. بنابراین مقدار طبیعی روغن کم شده پیشرانه در انواع خودرو‌ها تفاوت دارد که در خودروهای پژو، نیم لیتر به ازای هر 1000 کیلومتر عنوان شده‌است. همچنین این رقم در پیشرانه‌های ef7 در حدود 200 سی سی به ازای هر 1000 کیلومتر است.

در این مطلب درباره عوامل و عوارض کم شدن روغن موتور توضیحاتی ارائه کردیم. در صورت هرگونه سوال یا ابهام، می‌توانید در قالب کامنت و در انتهای همین متن با ما در ارتباط باشید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
15 مرداد 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / تعمیر و نگهداری

حداکثر سرعت مجاز در معابر؛ بیشتر از این سرعت ها رانندگی نکنید

اگر می‌دانستید که 50درصد دلایل تصادف فقط سرعت غیرمجاز است، پس حتماَ توجه بیشتری به حداکثر سرعت مجاز در معابر می‌کردید. راهنمای کامل حداکثر سرعت مجاز رانندگی را در این جا بخوانید!

30 تیر 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / تعمیر و نگهداری

دریافت کارت سوخت: مراحل ثبت‌نام گرفتن کارت بنزین سال 1401

هر آنچه باید در مورد نحوه دریافت و ثبت نام کارت بنزین خودرو خود بدانید را در این مقاله بخوانید.

15 تیر 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / تعمیر و نگهداری

تیونینگ خودرو: مزایا و معایب تیون کردن خودرو

خودروبازان و عاشقان ماشین! اگر به تغییر دادن و تیون کردن ماشین خود علاقه دارید؛ این مقاله برای شما نوشته شده‌است!

14 تیر 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / تعمیر و نگهداری

سهمیه سوخت انواع وسایل نقلیه+ دستورالعمل مشاهده اعتبار بنزین

جدول سهمیه بنزین هر یک از وسایل نقیله مانند سرویس مدارس، خودرو شخصی، اتوبوس، ون، وانت و... را در این مقاله مشاهده کنید.

10 تیر 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / تعمیر و نگهداری

لاستیک تیوبلس: مزایا، معایب و نحوه پنچرگیری تایر تیوبلس

اگر می‌خواهید بدانید لاستیک تیوبلس از چه اجزایی تشکیل شده‌است و چگونه کار می‌کند، این مقاله را بخوانید!

06 تیر 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / تعمیر و نگهداری

لذت رانندگی هیجان‌انگیز با افزایش شتاب خودرو+ 15راهکار‌ اساسی

اگر می‌خواهید، شتاب خودرو خود را بیشتر کنید و به دنبال راه حل‌های افزایش شتاب ماشن هستید، این مقاله را حتما بخوانید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
سیروان نایبی
29 خرداد 1401

تق تق صدا دادن وقتی که ترمز میگیرم ربطی به عوارض کم شدن روغن ترمز داره؟

  کارشناس بیمه
  30 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، هر چیزی امکان پذیر است. باید تعمیرکار از نزدیک خودرو را بررسی کند.

  علی
  10 مرداد 1401

  سلام.احتمال زیاد مال یکی از ایناست ۱-دسته موتور ۲-طبق ۳- پولوس
  یکی از اینا مشکل پیدا کرده میتونه پیچ طبق شل شده باشه یا طبق خراب شده
  احتمال ۷۰ درصد دسته موتور مشکل پیدا کرده
  اگه میشه بعد بگو ایراد از کجا بوده و برا تعمیر چیکارش کردی
  مرسی

محمد
08 تیر 1401

سلام و وقت بخیر
ببخشید من یک سوالی داشتم.
من یک رانا دارم که کمی روغن سوزی داره و تقریبا درهر 1000 کیلومتر 0.5-1 لیتر روغن کم میکنه و گاهی وقت ها هم دود ابی رنگ از اگزوز خارج میشه. از طرفی تو مخزن اب رادیاتور هم لایه های کثیفی دیده میشه و یکمم روغنی.
میخواستم بپرسم اولا تفاوت روغن 10-40 ببا 15-40 در چیه و برای کمتر کم کردن روغن میتونم از روغن 15-40 برای موتور ماشینم استفاده کنم؟
و درثانی برای تمیز کردن مخزن و اب رادیاتور و در کل شستشوی مجاری آب داخل موتور بطوری که چربی ها رو تمیز کنه از چی میتونم استفاده کنم؟
پیشاپیش تشکر میکنم از وقتی که برای راهنمایی ام میگذارید

  کارشناس بیمه
  09 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، این سوال خیلی تخصصی است و ما فقط کلیات را نوشته ایم. شما باید از یک تعمیرکار حرفه ای بپرسید.

محمدی
28 شهریور 1401

سلام ایا تغییر دادن روغن در ماشین باعث کم شدن رو غن ماشین میشود . روغن بهران پیشتاز میریختم وحالا روغن ایرانول ۱۶ هزار میریزم ولی در ۱۰ روز یکونیم لیتر کم کرده ماشینم روا هستش ممنون میشم جواب بگیرم

  کارشناس بیمه
  29 شهریور 1401

  سلام دوست عزیز، ما فقط شرایط کلی را نوشتیم، شما باید به یک تعمیرگاه مجاز مراجعه کنید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید