28 بهمن 1400

خطرات و عوارض کم شدن روغن موتور+ دلایل کاهش روغن موتور

همان‌طور که می‌دانید، کم شدن روغن موتور، یکی از مشکلات و دغدغه‌های راننده‌های خودرو است. در حالی که بسیاری از افراد، فکر می‌کنند، این موضوع طبیعی است و از لحاظ فنی مشکلی برای خودرو رخ نمی‌دهد. اما در نظر داشته باشید که مشکلات فنی، یکی از عوارض کم شدن روغن موتور است. البته به طور کلی در طی مدت طولانی با کاهش روغن موتور، مواجه خواهیم شد؛ اما کاهش ناگهانی روغن موتور را باید بررسی کرد. در بسیاری از موارد می‌بینیم، روغن موتور به تازگی عوض شده و هر روز در حال کاهش است؛ که این مقدار طبیعی نیست. در این مطلب سعی داریم، درباره عوارض کم شدن روغن موتور توضیحاتی ارائه دهیم تا انتهای متن با ما همراه باشید.

وظیفه روغن موتور چیست؟

روغن موتور در سالم بودن و درست کار کردن سیستم فنی خودرو، جایگاه ویژه‌ای دارد. به طوری که بدون روغن موتور، حرکت خودرو امکان پذیر نیست. در حقیقت این ماده‌ی سیال، وظیفه روانکاوی و کاهش اصطکاک قطعات موتور خودرو را بر عهده دارد، همچنین عمل خنک کنندگی موتور را نیز انجام می‌دهد.

قطعه‌ای به نام اوایل به پمپ کمک می‌کند تا روغن موتور به درستی وظایف خودش را انجام دهد. پس با توجه به این توضیح، لخته شدن روغن موتور به خاطر تعویض دیر هنگام آن، باعث فشار به اوایل پمپ و شکسته شدن آن می‌شود. در حقیقت شکسته‌شدن اوایل را می‌توان یکی از عوارض کم شدن روغن موتور دانست.

تاثیر کم شدن روغن موتور بر روی سیستم فنی موتور

سوالی که در این بخش پیش می‌آید، این است که کم شدن روغن موتور، چه تاثیری بر روی سیستم فنی خودرو خواهد داشت؟ در صورتی که روغن خودرو کمتر از حد استاندارد باشد و در زمان‌های مقرر و مشخص تعویض نشود، به شکل لجن و لخته می‌شود و در این مواقع کارایی درستی نخواهد داشت. هنگامی‌‌ که روغن به وسیله اوایل پمپ، ارسال می‌شود، گیر خواهد کرد و ساچمه‌های فنر اوایل پمپ را می‌شکند که این وضعیت منجر به یاتاقان زدن خودرو خواهد شد.

عوارض کاهش روغن موتور

تعویض به موقع روغن موتور، باعث بهبود عملکرد موتور خودرو، می‌شود.

می‌توان نتیجه گرفت که با کم بودن روغن موتور و تعویض دیر هنگام آن، هزینه‌های زیادی رخ می‌دهد که منجر به: تعویض یاتاقان، تعویض پیستون و متعلقات آن، تراش سرسیلندر، تعویض اوایل پمپ، تعویض تسمه تایم و تعویض زنجیر اوایل پمپ می‌شود.

دلایل کم شدن روغن موتور

علت کم شدن حجم روغن موتور خودرو به عوامل مختلفی بستگی دارد که در بیشتر آن‌ها نشان دهنده وجود یک ایراد و نقص در سیستم فنی خودرو است که با توجه به آن، باعث روغن سوزی یا روغن ریزی خودرو شده‌است. توجه کنید که اگر کم شدن روغن موتور از حد مجاز بیشتر باشد باید دلیل آن را پیدا و برطرف کرد تا هزینه‌های گزاف برای شما به وجود نیاید.

خرابی و معیوب شدن قطعات پیشرانه

بروز نقص فنی در اجزا و قطعات پیشرانه، یکی از عوارض کم شدن روغن موتور ماشین محسوب می‌شود؛ بدین گونه که چسبندگی گاید و سوپاپ‌ها، دلیلی برای کاهش بیش از حد روغن موتور خواهد شد. برای عیب یابی این مورد، باید از متخصص کمک گرفت. همچنین کهنه و مستهلک شدن رینگ پیستون از عوامل دیگر کاهش روغن موتور ماشین است. فرسودگی این قطعه، باعث نفوذ بیش از حد استاندارد روغن موتور به محفظه داخلی سیلندر، خواهد شد.

کیفیت روغن موتور

برخی از مواقع، کم شدن روغن موتور خودرو به دلیل نوع و کیفیت نامرغوب آن است. انتخاب روغن موتور مناسب و با کیفیت از موارد ضروری است که با عملکرد مطلوب و بهینه خودرو، همراه است. دقت کنید که تناسب نداشتن ویژگی‌های روغن با موتور ماشین، باعث کاهش بیش از حد روغن موتور، خواهد شد و راندمان خودرو را کاهش می‌دهد.

خاصیت گرانروی یا ویسکوزیته، یکی از مهم‌ترین مولفه‌ها هنگام خرید روغن موتور است. با توجه به این موضوع استفاده از روغن دارای ویسکوزیته پایین، مشکلاتی را برای خودرو به همراه خواهد داشت و یکی از عوارض کم شدن روغن موتور است.

برای کسب اطلاعات جامع در خصوص خرید روغن موتور، پیشنهاد می‌کنیم، مقاله بیمه دات کام با عنوان راهنمای خرید روغن موتور را مطالعه نمایید.

روغن سوزی خودرو

مشکل روغن سوزی، می‌تواند علائم و مشکلات بسیاری برای خودرو داشته‌باشد. کم شدن روغن موتور، یکی از این مشکلات است. بدین صورت که اگر به صورت مداوم روغن سوزی خودرو را نادیده بگیرید، به مرور کم شدن روغن موتور را مشاهده خواهید کرد. دقت کنید که روغن سوزی ماشین، می‌تواند، هزینه‌های زیادی برای صاحب خودرو به همراه داشته باشد.

نشت روغن موتور

از مشکلات رایج که راننده‌های خودرو با آن مواجه هستند، نشت روغن موتور است. این موضوع، یکی از اصلی‌ترین دلایل برای کم شدن روغن موتور، خواهد بود که به راحتی قابل تشخیص است. اگر علائم نشتی روغن موتور را مشاهده کردید به سرعت به متخصص مراجعه کنید. این علائم بدین گونه است که کف زمین، مکان‌هایی که مدتی طولانی خودرو در آنجا پارک بوده را چک کنید و دنبال اثری از ریزش روغن موتور باشید.

عوارض کم شدن روغن موتور خودرو

عوارض کم شدن روغن موتور ماشین به عوامل مختلف بستگی دارد و هزینه‌های زیادی را برای صاحب خودرو خواهد داشت. نباید به این فکر کنید که کم شدن روغن موتور یک موضوع عادی است و اهمیتی ندارد. با این تفکر به طور حتم به خودرو خود، آسیب خواهید زد. برای اینکه از عوارض این موضوع مطلع شوید به موارد زیر توجه داشته باشید.

کاهش راندمان خودرو

هنگامی ‌که روغن موتور موجود در خودرو، کاهش پیدا می‌کند، دیگر توانایی کارکردن مثل سابق را نخواهد نداشت. زیرا اصطکاک در موتور خودرو به حداکثر رسیده و قطعات فلزی ساییده شده‌اند. در برخی از موارد کم بودن روغن موتور، باعث می‌شود خودرو روشن نشود، به گونه‌ای که به کل موتور فشار آمده و ماشین نمی‌تواند حرکت کند.

افزایش مصرف سوخت ماشین

کم شدن روغن موتور، باعث می‌شود که خودرو در تحرک بهینه و پر قدرت توان خود را از دست دهد، در حقیقت نمی‌تواند با مقدار مشخصی گاز و فشار، ماشین را وادار به حرکت کند. بنابراین مصرف سوخت خودرو به شدت افزایش پیدا می‌کند و صاحب ماشین باید چند برابر بنزین مصرف کند. کم شدن روغن موتور، می‌تواند به تنهایی عاملی برای وجود هزینه‌های نجومی‌ باشد که یک مشکل بسیار جدی و هزینه‌بر برای راننده‌ها است.

افزایش آلایندگی موتور خودرو

به طور عادی خودرو یکسری گازها و بخارهای سمی ‌تولید می‌کند که از اگزوز خودرو خارج می‌شوند و به شدت برای محیط زیست مضر هستند. از طرفی‌ یکی از عوارض کم شدن روغن موتور را می‌توان تولید بیشتر این گازهای سمی‌ دانست. در حقیقت با کم شدن روغن موتور، افزایش آلایندگی افزایش پیدا می‌کند. آلایندگی‌ها قاتل حیوانات و درختان در سطح شهر خواهند بود. برای کاهش آلایندگی‌های ماشین، نانو افزودنی‌هایی در بازار روغن موتور عرضه می‌شود که آلایندگی‌ها را از بین ببرد.

افزایش آلودگی خودرو از عوارض کاهش روغن است

افزایش آلودگی خودرو از خطرات و عوارض کاهش روغن موتور است

روغن موتورهایی که از این افزودنی‌ها استفاده می‌کنند، تعداد کمی‌ هستند و شرکت‌های تولید کننده روغن موتور برای تولید بیشتر این افزودنی در تلاش هستند.

افزایش استهلاک خودرو

همانطور که توضیح داده شد، روغن موتور، نوعی روانکار صنعتی است که مختص به خودرو می‌باشد و وظیفه آن از بین بردن اصطکاک و کاهش استهلاک در موتور است. هنگامی‌ که با کاهش روغن موتور در خودرو مواجه می‌شویم، استهلاک خودرو، بالا رفته و دوران فرسودگی ماشین شروع می‌شود. بهتر است دقت کنید که رانندگی با خودرویی که مشکل کم شدن روغن موتور دارد به مرور باعث افزایش هزینه‌ها و فرسودگی خودرو می‌شود.

مقدار طبیعی کم شدن روغن موتور چقدر است؟

با توجه به توضیحات گفته شده، کاهش سطح روغن موتور به عوامل مختلفی مانند: نوع روغن، قدرت موتور و توان پیشرانه طراحی خودرو بستگی دارد. بنابراین مقدار طبیعی روغن کم شده پیشرانه در انواع خودرو‌ها تفاوت دارد که در خودروهای پژو، نیم لیتر به ازای هر 1000 کیلومتر عنوان شده‌است. همچنین این رقم در پیشرانه‌های ef7 در حدود 200 سی سی به ازای هر 1000 کیلومتر است.

در این مطلب درباره عوامل و عوارض کم شدن روغن موتور توضیحاتی ارائه کردیم. در صورت هرگونه سوال یا ابهام، می‌توانید در قالب کامنت و در انتهای همین متن با ما در ارتباط باشید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
03 اسفند 1400 / اطلاعات خودرو و موتور / تعمیر و نگهداری

عوارض سالیانه خودرو: اجبار یا اختیار

نحوه محاسبه، روش‌های پرداخت و نرخ عوارض سالیانه مدل‌های مختلف خودرو را در این مقاله بخوانید!

28 بهمن 1400 / اطلاعات خودرو و موتور / تعمیر و نگهداری

خطرات و عوارض کم شدن روغن موتور+ دلایل کاهش روغن موتور

کاهش روغن موتور چه عوارض و خطراتی دارد؟ علائم کمبود روغن موتور را اینجا بخوانید!

15 بهمن 1400 / اطلاعات خودرو و موتور / تعمیر و نگهداری

تیونینگ خودرو: مزایا و معایب تیون کردن خودرو

خودروبازان و عاشقان ماشین! اگر به تغییر دادن و تیون کردن ماشین خود علاقه دارید؛ این مقاله برای شما نوشته شده‌است!

10 بهمن 1400 / اطلاعات خودرو و موتور / تعمیر و نگهداری

لاستیک تیوبلس: مزایا، معایب و نحوه پنچرگیری تایر تیوبلس

اگر می‌خواهید بدانید لاستیک تیوبلس از چه اجزایی تشکیل شده‌است و چگونه کار می‌کند، این مقاله را بخوانید!

08 بهمن 1400 / اطلاعات خودرو و موتور / تعمیر و نگهداری

 کدام لاستیک ایرانی بهتر است+ ویژگی‌های بهترین تایر ایرانی

اگر برای خرید لاستیک ماشین دچار سردرگمی هستید و نمی‌دانید کدام برند لاستیک مناسب‌تر و با کیفیت‌تر است، این مقاله را از دست ندهید!

08 بهمن 1400 / اطلاعات خودرو و موتور / تعمیر و نگهداری

7 ضرر سنگین در جا کار کردن ماشین

درجا کار کردن ماشین بدون حرکت و فقط برای گرم شدن خودرو چه عواقبی دارد و چه آسیب‌هایی به اتومبیل می‌زند؟ با خواندن این مقاله پاسخ پرسش‌های خود را دریافت کنید!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید