۲۷ تیر ۱۴۰۳

خطرات و عوارض کم شدن روغن موتور + علت کم کردن روغن موتور

در میان مشکلات ماشین، عوارض کم شدن روغن موتور بسیار جدی است. کم شدن روغن موتور، یکی از مشکلات و دغدغه‌های راننده‌های خودرو است. در حالی که بسیاری از افراد، فکر می‌کنند، این موضوع طبیعی است و از لحاظ فنی مشکلی برای خودرو رخ نمی‌دهد. اما در نظر داشته باشید که مشکلات فنی، یکی از عوارض کم شدن روغن موتور است. البته به طور کلی در طی مدت طولانی با کاهش روغن موتور، مواجه خواهیم شد؛ اما کاهش ناگهانی روغن موتور را باید بررسی کرد.

در بسیاری از موارد می‌بینیم، روغن موتور به تازگی عوض شده و هر روز در حال کاهش است؛ که این مقدار طبیعی نیست. اگر به دنبال پاسخ سوالاتی مانند اگر روغن موتور کم باشد چه می‌شود؟ علائم کم شدن روغن موتور چیست؟ عوارض کم شدن روغن موتور چیست؟ هستید، با بیمه دات کام در این مقاله همراه شوید تا با هم به بررسی عوارض کم شدن روغن موتور بپردازیم.

وظیفه روغن موتور چیست؟

روغن موتور در سالم بودن و درست کار کردن سیستم فنی خودرو، جایگاه ویژه‌ای دارد. به طوری که بدون روغن موتور، حرکت خودرو امکان پذیر نیست. در حقیقت این ماده‌ی سیال، وظیفه روانکاوی و کاهش اصطکاک قطعات موتور خودرو را بر عهده دارد، همچنین عمل خنک کنندگی موتور را نیز انجام می‌دهد.

قطعه‌ای به نام اویل ماژول با خنک کردن روغن موتور به پمپ کمک می‌کند تا به درستی وظایف خودش را انجام دهد. خنک شدن خودرو باعث می‌شود تا روغن موتور خیلی دیرتر کیفیت خود را از دست دهد. اکثر ماشین‌های ایرانی این قطعه را در خود ندارند اما در خودروهایی مثل مثل سمند EF7 شاهد حضور این قطعه هستیم. در حقیقت کم شدن روغن موتور می‌تواند به علت عدم حضور اویل ماژول باشد.

تاثیر کم شدن روغن موتور بر روی سیستم فنی موتور

سوالی که در این بخش پیش می‌آید، این است که کم شدن روغن موتور، چه تاثیری بر روی سیستم فنی خودرو خواهد داشت؟ در صورتی که تعویض روغن خودرو در زمان‌های مقرر و مشخص انجام نشود و کمتر از حد استاندارد شود، به شکل لجن و لخته می‌شود و در این مواقع کارایی درستی نخواهد داشت. هنگامی‌‌ که روغن به وسیله اوایل پمپ، ارسال می‌شود، گیر خواهد کرد و ساچمه‌های فنر اوایل پمپ را می‌شکند که این وضعیت منجر به یاتاقان زدن خودرو خواهد شد.

عوارض کاهش روغن موتور

تعویض به موقع روغن موتور، باعث بهبود عملکرد موتور خودرو، می‌شود.

می‌توان نتیجه گرفت که با کم بودن روغن موتور و تعویض دیر هنگام آن، هزینه‌های زیادی رخ می‌دهد که منجر به: تعویض یاتاقان، تعویض پیستون و متعلقات آن، تراش سرسیلندر، تعویض اوایل پمپ، تعویض تسمه تایم و تعویض زنجیر اوایل پمپ می‌شود.

دلایل کم شدن روغن موتور

علت کم شدن حجم روغن موتور خودرو به عوامل مختلفی بستگی دارد که در بیشتر آن‌ها نشان دهنده وجود یک ایراد و نقص در سیستم فنی خودرو است که با توجه به آن، باعث روغن سوزی یا روغن ریزی خودرو شده‌است. توجه کنید که اگر کم شدن روغن موتور از حد مجاز بیشتر باشد باید دلیل آن را پیدا و برطرف کرد تا هزینه‌های گزاف برای شما به وجود نیاید.

همکاری در فروش بیمه

خرابی و معیوب شدن قطعات پیشرانه

بروز نقص فنی در اجزا و قطعات پیشرانه، یکی از عوارض کم شدن روغن موتور ماشین محسوب می‌شود؛ بدین گونه که چسبندگی گاید و سوپاپ‌ها، دلیلی برای کاهش بیش از حد روغن موتور خواهد شد. برای عیب یابی این مورد، باید از متخصص کمک گرفت. همچنین کهنه و مستهلک شدن رینگ پیستون از عوامل دیگر کاهش روغن موتور ماشین است. فرسودگی این قطعه، باعث نفوذ بیش از حد استاندارد روغن موتور به محفظه داخلی سیلندر، خواهد شد.

کیفیت روغن موتور

برخی از مواقع، کم شدن روغن موتور خودرو به دلیل نوع و کیفیت نامرغوب آن است. انتخاب روغن موتور مناسب و با کیفیت از موارد ضروری است که با عملکرد مطلوب و بهینه خودرو، همراه است. دقت کنید که تناسب نداشتن ویژگی‌های روغن با موتور ماشین، باعث کاهش بیش از حد روغن موتور، خواهد شد و راندمان خودرو را کاهش می‌دهد.

خاصیت گرانروی یا ویسکوزیته، یکی از مهم‌ترین مولفه‌ها هنگام خرید روغن موتور است. با توجه به این موضوع استفاده از روغن دارای ویسکوزیته پایین، مشکلاتی را برای خودرو به همراه خواهد داشت و یکی از عوارض کم شدن روغن موتور است.

برای کسب اطلاعات جامع در خصوص خرید روغن موتور، پیشنهاد می‌کنیم، مقاله بیمه دات کام با عنوان راهنمای خرید روغن موتور را مطالعه نمایید.

روغن سوزی خودرو

مشکل روغن سوزی، می‌تواند علائم و مشکلات بسیاری برای خودرو داشته‌باشد. کم شدن روغن موتور، یکی از این مشکلات است. بدین صورت که اگر به صورت مداوم روغن سوزی خودرو را نادیده بگیرید، به مرور کم شدن روغن موتور را مشاهده خواهید کرد. دقت کنید که روغن سوزی ماشین، می‌تواند، هزینه‌های زیادی برای صاحب خودرو به همراه داشته باشد.

نشت روغن موتور

از مشکلات رایج که راننده‌های خودرو با آن مواجه هستند، نشت روغن موتور است. این موضوع، یکی از اصلی‌ترین دلایل برای کم شدن روغن موتور، خواهد بود که به راحتی قابل تشخیص است. اگر علائم نشتی روغن موتور را مشاهده کردید به سرعت به متخصص مراجعه کنید. این علائم بدین گونه است که کف زمین، مکان‌هایی که مدتی طولانی خودرو در آنجا پارک بوده را چک کنید و دنبال اثری از ریزش روغن موتور باشید.

ماشین روغن کم میکنه ولی دود نمیکنه؟

با توجه به آن‌چه در این مقاله گفتیم؛ دلایل کم کردن روغن و دود نکردن آن شامل موارد زیر می‌شود.

 1. استفاده از روغن موتور با گرانروی نامناسب
 2. نشتی روغن موتور
 3. تبخیر روغن موتور در دمای بالا
 4. بروز آسیب در دریچه pvc
 5. فرسودگی رینگ‌های پیستون
 6. خرابی واشر سرسیلندر

علائم کم شدن روغن موتور پراید

سه دلیل رایج برای کم شدن روغن موتور پراید وجود دارد.

 1. نشت روغن از یکی از قسمت‌های موتور پراید مانند لوله‌های سیستم انتقال روغن که دچار پوسیدگی شده باشند. همچنین ممکن است کاسه نمد و میل لنگ خودرو موجب کاهش روغن موتور در پراید شود.
 2. یکی دیگر از علل کم شدن روغن موتور در پراید انتخاب روغن نامناسب است.
 3. دلیل آخر را هم می‌توان به روغن سوزی ارتباط داد.

عوارض کم شدن روغن موتور خودرو

عوارض کم شدن روغن موتور ماشین به عوامل مختلف بستگی دارد و هزینه‌های زیادی را برای صاحب خودرو خواهد داشت. نباید به این فکر کنید که کم شدن روغن موتور یک موضوع عادی است و اهمیتی ندارد. با این تفکر به طور حتم به خودرو خود، آسیب خواهید زد. برای اینکه از عوارض این موضوع مطلع شوید به موارد زیر توجه داشته باشید.

کاهش راندمان خودرو

شاید این سوال برای شما پیش آمـده که اگر روغن ماشین کم باشد چه اتفاقی می افتد؟ باید بگوییم که هنگامی ‌که روغن موتور موجود در خودرو، کاهش پیدا می‌کند، دیگر توانایی کارکردن مثل سابق را نخواهد نداشت. زیرا اصطکاک در موتور خودرو به حداکثر رسیده و قطعات فلزی ساییده شده‌اند. در برخی از موارد کم بودن روغن موتور، باعث می‌شود خودرو روشن نشود، به گونه‌ای که به کل موتور فشار آمده و ماشین نمی‌تواند حرکت کند. علائم کم بودن روغن موتور گاهی چنان فاحش است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت. کم کردن روغن موتور را معمولا زمانی پیشنهاد می‌کنند که مقدار روغن بیش از حد نیاز است.

افزایش مصرف سوخت ماشین

اگر برای شما سؤال است که علائم کمبود روغن موتور چیست؟ پیشنهاد می‌کنم ادامه این متن را حتماً بخوانید. کم شدن روغن موتور، باعث می‌شود که خودرو در تحرک بهینه و پر قدرت توان خود را از دست دهد، در حقیقت نمی‌تواند با مقدار مشخصی گاز و فشار، ماشین را وادار به حرکت کند. بنابراین، مصرف سوخت خودرو به شدت افزایش پیدا می‌کند و صاحب ماشین باید چند برابر بنزین مصرف کند. کم شدن روغن موتور، می‌تواند به تنهایی عاملی برای وجود هزینه‌های نجومی باشد که یک مشکل بسیار جدی و هزینه‌بر برای راننده‌ها است.

افزایش آلایندگی موتور خودرو

وقتی صحبت از روغن سوزی و عوارض روغن سوزی ماشین می‌شود، باید با دید همه جانبه به موضوع نگاه کرد. به طور عادی خودرو یکسری گازها و بخارهای سمی تولید می‌کند که از اگزوز خودرو خارج می‌شوند و به شدت برای محیط زیست مضر هستند. از طرفی یکی از عوارض کم شدن روغن موتور را می‌توان تولید بیشتر این گازهای سمی دانست. در حقیقت با کم شدن روغن موتور، افزایش آلایندگی افزایش پیدا می‌کند.

آلایندگی‌ها قاتل حیوانات و درختان در سطح شهر خواهند بود. برای کاهش آلایندگی‌های ماشین، نانو افزودنی‌هایی در بازار روغن موتور عرضه می‌شود که آلایندگی‌ها را از بین ببرد. شاید فکر می‌کردید که کم شدن روغن موتور یا روغن سوزی مسائل ساده‌ای هستند اما باید بگوییم که خیر. میزان خسارت و آلودگی با روغن سوزی و کمبود روغن بیشتر می‌شود.

افزایش آلودگی خودرو از عوارض کاهش روغن است

افزایش آلودگی خودرو از خطرات و عوارض کاهش روغن موتور است

روغن موتورهایی که از این افزودنی‌ها استفاده می‌کنند، تعداد کمی‌ هستند و شرکت‌های تولید کننده روغن موتور برای تولید بیشتر این افزودنی در تلاش هستند.

افزایش استهلاک خودرو

همانطور که توضیح داده شد، روغن موتور، نوعی روانکار صنعتی است که مختص به خودرو می‌باشد و وظیفه آن از بین بردن اصطکاک و کاهش استهلاک در موتور است. هنگامی‌ که با کاهش روغن موتور در خودرو مواجه می‌شویم، استهلاک خودرو، بالا رفته و دوران فرسودگی ماشین شروع می‌شود. بهتر است دقت کنید که رانندگی با خودرویی که مشکل کم شدن روغن موتور دارد به مرور باعث افزایش هزینه‌ها و فرسودگی خودرو می‌شود.

مقدار طبیعی کم شدن روغن موتور چقدر است؟

علت کم کردن روغن ماشین رسیدن به یک حد متعادل است. عوارض کم شدن روغن موتور را با هم بررسی کردیم. با توجه به توضیحات گفته شده، کاهش سطح روغن موتور به عوامل مختلفی مانند نوع روغن، قدرت موتور و توان پیشرانه طراحی خودرو بستگی دارد. بنابراین، مقدار طبیعی روغن کم شده پیشرانه در انواع خودروها تفاوت دارد که در خودروهای پژو، نیم لیتر به ازای هر ۱۰۰۰ کیلومتر عنوان شده است. همچنین این رقم در پیشرانه‌های ef7 در حدود ۲۰۰ سی سی به ازای هر ۱۰۰۰ کیلومتر است.

یکی از پرتکرارترین سؤالاتی که از ما می‌پرسند این است که اگر ماشین روغن نداشته باشد چه می‌شود؟ جواب این سؤال را به طور کامل در این مقاله برای شما شرح دادیم. بیمه دات کام در این مقاله درباره عوامل و عوارض کم شدن روغن موتور و عوارض کم شدن روغن موتور توضیحاتی را ارائه کـرد. در صورت هرگونه سؤال یا ابهام، می‌توانید سؤالات خود را در قسمت نظرات این مقاله با ما در میان بگذارید.

در این مطلب درباره عوامل و عوارض کم شدن روغن موتور توضیحاتی ارائه کردیم. در صورت هرگونه سوال یا ابهام، می‌توانید در قالب کامنت و در انتهای همین متن با ما در ارتباط باشید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
Najmeh
۱۶ دی ۱۴۰۲

سلام،ماشینم کوییک هست و ۱۵۰ کیلومتر پیمایش داشته امروز دیدم که روغن ریزی از سمت راست داره و روغن به صورت قطره قطره از زیر رکاب تا چرخ عقب پخش شده.مشکل از کجاست روغن قهوه ای روشن و بدون بود هست خطر ناکه تا دو کیلومتر خودم تا نمایندگی ببرم یا باید بکسل بشه

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۷ دی ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  بهتر است با نمایندگی تماس بگیرید و موضوع را مطرح نمایید.

  person
  فرامرز
  ۰۸ اسفند ۱۴۰۲

  سلام من وانت پیکان دارم مدل ۱۳۸۸دوگانه شرکتی چهار ماه پیش ماشین واچر زد بعد مکانیک گفت یک دفعه یک دست رینگ و یاتاقان هم نو بریزم گفتم باشه دوباره بیست روز کار کرد ماشین واچر زد گفت سرسیلندر مشکل داره گفتم باشه سرسیلند نو انداختم بعد گفت کف سیلندر خیلی کم مشکل داره خودش سمباده زد گفت حله نمیخواد ببری تراشکاری سیلندر را ولی الان ۱۷۰۰کیلومتر میرم نیم لیتر روغن کم میکنه روغن هم بهران پیشتاز سوپر ۷هزارتا ریختم

   person
   نویسنده بیمه
   ۰۹ اسفند ۱۴۰۲

   سلام دوست عزیز
   بهتر است خودرو را در یک تعمیرگاه مجاز دیگر نیز مورد بررسی قرار دهید.

person
Ava
۱۵ دی ۱۴۰۲

ماشین من در حال حرکت از سمت راست روغن میریزه فقط در حال حرکت میریزه ولی درجا کار میکنه هیج روغن ریزی نداره لطفا راهنمایی کنید

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۶ دی ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  بهتر است خودرو را به یک تعمیرگاه مجاز ببرید.

person
علی
۱۴ آذر ۱۴۰۲

با سلام و خسته نباشید
من یک وانت اپل ۲۰۱۷ دارم ۱۴۵۰۰۰ کیلومتر راه رفته ولی روغن زیاد کم میکنه ولی هیچ نشتی یا دود از اگزوز نمی‌یاد
لطفا راهنمای کنید

person
ارش
۲۷ آبان ۱۴۰۲

سلام
من ماشین دنا توربو پنج دنده گرفتم ۱۰۰هزار تا کارکرد داره ،
که دود آبی و مشکی و سفید باهم میده بعضی وقتا مخصوصا سربالایی یا فشار زیاد ،تکرار میکنم کم وقتا ولی زمانی که دود ابی میده یهو میزنه بیرون ،
چن روز پیش اوستا نگاه کرد گفت توربو ، درست کردم ، نشد ،
گفتن شمع و سوزناس درست کردم نشد ،
گفتن سایکون سه بار عوض کردم نشد ،
گفتن تو اگزوزش مونده یکم راه بری درست میشه نشد ،
گفتن از برنامس درست کردم باز نشد ،
الان که رفتم تا کوه برگشتم ،صبح اومدم گج روغن نگاه کنم از پنج لیتر روغن هیچی نمونده ، از سمت هیدرولیکم پایینش داره روغن میریزه ، من نمیدونم موتور یا چیز دیگه دوماه کلافه شدم ،
تورو خدا راهنمایی کنید ممنونم از اینکه پاسخگو هستید 🙏

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۷ آبان ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  باید خودرو را به یکی از تعمیرگاه های مجاز ببرید تا مورد بررسی قرار گیرد. متاسفانه در چنین مواردی بدون بررسی خودرو نمی توان نظری داد.

  person
  افشین
  ۲۲ دی ۱۴۰۲

  سلام آرش جان . شمع ها باز کن ببین اگه سرشمع ها روغن زده.شک نکن روغن وارد محفظه احتراق شده . و مشکل میتواند از سمت سوپاپها باشد و هم از رینگ و پیستون

person
محسن
۱۸ مهر ۱۴۰۲

علت کم کردن روغن موتور سمند ef7 چیه؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۹ مهر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  این موضوع می تواند به دلیل بروز مشکل در واشر سرسیلندر باشد.

person
محسن
۱۸ مهر ۱۴۰۲

ایا روغن ریزی ماشین خطرناک است؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۹ مهر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  بله روغن ریزی ماشین می‌تواند خطرناک باشد. مخصوصا اگر این روغن ریزی حاصل از نشت روغن ترمز باشد. بهتر است خودرو را به یک تعمیرگاه معتبر ببرید.

   person
   اریا
   ۰۳ آذر ۱۴۰۲

   پراید من در ۹روز دونیم لیتر کم کرد و یه لیتر توش مونده اولین باره که روغن چکش روشن شد و سریع عوض کردم رو گاز کار نمی‌کرد ولی رو بنزین مشکل ندارد الان ایرانول شانزده هزار ریختم تا ببینم این مشکل تکرار میشه یا نه دلیلش چیه

    person
    نویسنده بیمه
    ۰۴ آذر ۱۴۰۲

    سلام دوست عزیز
    بهتر است خودرو را به یک تعمیرگاه مجاز ببرید.

person
نویسنده بیمه
۱۸ شهریور ۱۴۰۲

ماشین روغن کم میکنه ولی دود نمیکنه؟

person
adelmirpordel2233@gmail.com
۰۴ شهریور ۱۴۰۲

با سلام .من میخوام ماشین بگیرم دوتا ماشین رو که رفتم بازدید کردم دود از اگزوزشون وقتی گاز میدادم میامد یکی دیدم که روغن در گیج روغن تیکه تیکه وگل شده بود حالا به تعمیرگاه نشون دادم گفت چون روغنش رو دیرتر از موعد عوض کرده اینجوری شده میخوام بپرسم آیا امکان داره کمپرس داشته باشه چون بخار هم میکرد در موتور رو که باز کردم باید بخرم یا نه با تعویض وشوستشوی داخل موتور این مشکل حل میشه باتشکر؟؟؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۵ شهریور ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  متاسفانه برای تشخیص موارد این چنینی باید یک تعمیرکار خودرو را از نزدیک بررسی کند.

person
طاها
۰۳ شهریور ۱۴۰۲

سلام وقتتون بخیر بنده ۲۰۷ صفر دارم صدای تق تق میاد از موتور ماشین میخواستم بدونم میتونه از کم بودن روغن باشه یا موتور مشکلی داره؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۴ شهریور ۱۴۰۲

  سلام. برای بررسی علت ایجاد صدا بهتر است خودرو را از نزدیک به وسیله یک شخص ماهر بررسی کنید.

person
علی
۳۱ مرداد ۱۴۰۲

سلام ماشین من ۲۰۶ تیپ۵مدل ۹۳ هست که روغن کم میکرد سرویس رینگ پیستون و سرسیلندر رفت تراشکاری لاستیک کیت اینا سرویس شد تمام شد مجدد روغن کم کرد که دوباره جنس رینگ را اورجینال انداختیم الان مجدد کم میکنه میشه دلیلش را بیان کنید بعد این همه هزینه هنوز برطرف نشده

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۱ شهریور ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز. لطفا یک تعمیرکار ماهر پیدا کنید و خودرو را به او نشان دهید. متاسفانه برای سرویس خودرو نمی توانیم نظری دهیم. در این مقاله دلایل رایج کم شدن روغن موتور را نوشته ایم. ممکن است به دلیلی خارج از مواردی که ما نوشته ایم هم این موضوع اتفاق بیفتد. بنابراین برای حفاظت از خود و خودرویتان حتما به یک متخصص خودرو مراجعه نمایید.

  person
  فاضلی
  ۰۸ آبان ۱۴۰۲

  سلام منم ۲۰۶ تیپ ۵ دارم روغن کم می‌کنه ولی دود آبی نمیده به چند جا بردم گفتند باید تعمیر موتور بشه و رینگ و پیستون عوض کنی. خواهش میکنم اگه مشکلت حل شده به منم یه اطلاعی بدی تا بدونم تا مثل شما دوباره کاری نشه. ممنون میشم. اینم شماره تماسم: ۰۹۱۴۲۱۱۱۶۰۴

person
هەمزە
۱۹ مرداد ۱۴۰۲

سلام من نیسان دارم کە فشار شکن خراپ شدە امدە بیرون ایا باعس میشود روغن کم شود؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۱ مرداد ۱۴۰۲

  سلام. بهتر است خودرو را به تعمیرگاه ببرید.

person
زینب
۲۷ آذر ۱۴۰۱

سلام. علائم کم شدن روغن موتور پرایدچیه؟ آیا علائم تو همه خودروها یکسانه؟ یا ماشین به ماشین فرق می‌کنه؟ بعد اینکه اگر روغن ریزی داشت ماشین باید ببریم مخزنشو عوض کنند؟

  person
  میلاد
  ۲۸ آذر ۱۴۰۱

  باید ببری تعمیرگاه چک کنند. اینا بصورت کلیه، اما ممکنه تغییراتی داشته باشه تو ماشین های مختلف. تعمیرکار خودش میدونه نیازه چه کاری انجام شه.

person
kamal
۲۷ آذر ۱۴۰۱

سلام. چرا باید از ریختن روغن موتور بیشتر از حد استاندارد خودداری شود ؟ علت کم شدن روغن موتور سیکلت چیه؟ اگر روغن موتور سیکلت کم باشد چه میشود؟ پیشاپیش ممنونم از پاسخگوییتون.

person
ناصر
۲۷ آذر ۱۴۰۱

سلام. وقت بخیر. دو ماده ای که گاهی در موتور خودرو با هم مخلوط میشوند و خودرو نیاز به تعمیر
پیدا میکند یکیش روغن موتوره؟

person
طاهر
۲۷ آذر ۱۴۰۱

سلام. حالا واقعا ایا روغن ریزی ماشین خطرناک است؟ مقدار مجاز کم شدن روغن موتور چقدره؟ بعد من کوییک دارم برای اونم شرایط همین ججوریه؟ یعنی خودم دستی تنظیم کنم یا بدم تعمیرگاه درستش کنه؟ اگر ماشین در اثر روغن سوزی یا کمبود روغن دچار آسیب بشه بیمه خسارت نمیده؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۷ آذر ۱۴۰۱

  سلام بله اما شرایط کلی یکسان است. بیمه این موارد را پوشش نمی دهد.

person
محمدی
۲۸ شهریور ۱۴۰۱

سلام ایا تغییر دادن روغن در ماشین باعث کم شدن رو غن ماشین میشود . روغن بهران پیشتاز میریختم وحالا روغن ایرانول ۱۶ هزار میریزم ولی در ۱۰ روز یکونیم لیتر کم کرده ماشینم روا هستش ممنون میشم جواب بگیرم

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۹ شهریور ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، ما فقط شرایط کلی را نوشتیم، شما باید به یک تعمیرگاه مجاز مراجعه کنید.

person
محمد
۰۸ تیر ۱۴۰۱

سلام و وقت بخیر
ببخشید من یک سوالی داشتم.
من یک رانا دارم که کمی روغن سوزی داره و تقریبا درهر ۱۰۰۰ کیلومتر ۰.۵-۱ لیتر روغن کم میکنه و گاهی وقت ها هم دود ابی رنگ از اگزوز خارج میشه. از طرفی تو مخزن اب رادیاتور هم لایه های کثیفی دیده میشه و یکمم روغنی.
میخواستم بپرسم اولا تفاوت روغن ۱۰-۴۰ ببا ۱۵-۴۰ در چیه و برای کمتر کم کردن روغن میتونم از روغن ۱۵-۴۰ برای موتور ماشینم استفاده کنم؟
و درثانی برای تمیز کردن مخزن و اب رادیاتور و در کل شستشوی مجاری آب داخل موتور بطوری که چربی ها رو تمیز کنه از چی میتونم استفاده کنم؟
پیشاپیش تشکر میکنم از وقتی که برای راهنمایی ام میگذارید

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۹ تیر ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، این سوال خیلی تخصصی است و ما فقط کلیات را نوشته ایم. شما باید از یک تعمیرکار حرفه ای بپرسید.

  person
  S
  ۱۴ مهر ۱۴۰۱

  واشر زدی یا سیلندرها ترک داره دود آبی یعنی آب روغن داره قاطی میشه باهم بعد میسوزه

  person
  ممم
  ۱۳ خرداد ۱۴۰۲

  سلام ماشین منم زمانی که کلاچ و ترمز روحین حرکت مثلا رو دنده دو میگیرم یه صدای خاص میده ممکنه از دسته موتور باشه؟

   person
   نویسنده بیمه
   ۱۶ خرداد ۱۴۰۲

   سلام. دسته موتور؟؟؟ خودرو را به یک متخصص نشان دهید!

   person
   مرتضی
   ۰۸ مهر ۱۴۰۲

   ممکنه ایراد از بلبرینگ کلاچ باشه که بخشی از گیربوکسه

person
سیروان نایبی
۲۹ خرداد ۱۴۰۱

تق تق صدا دادن وقتی که ترمز میگیرم ربطی به عوارض کم شدن روغن ترمز داره؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۳۰ خرداد ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، هر چیزی امکان پذیر است. باید تعمیرکار از نزدیک خودرو را بررسی کند.

   person
   علیرضا صافکاری
   ۱۶ خرداد ۱۴۰۲

   مال لنت دوست عزیز

  person
  علی
  ۱۰ مرداد ۱۴۰۱

  سلام.احتمال زیاد مال یکی از ایناست ۱-دسته موتور ۲-طبق ۳- پولوس
  یکی از اینا مشکل پیدا کرده میتونه پیچ طبق شل شده باشه یا طبق خراب شده
  احتمال ۷۰ درصد دسته موتور مشکل پیدا کرده
  اگه میشه بعد بگو ایراد از کجا بوده و برا تعمیر چیکارش کردی
  مرسی

   person
   علی
   ۱۴ اسفند ۱۴۰۲

   سلام پراید دارم وقتی سرده خوب کارمیکنه و راه میره بعد بیس دق ک داغ کرد شروع ب دل زدن و دور موتور روی نیم و از یک بالاتر نمیرا و ماشین حرکت نمیکنه مشکل چی میتونه باشه

    person
    نویسنده بیمه
    ۱۴ اسفند ۱۴۰۲

    سلام دوست عزیز
    بهتر است برای حل این مشکل به یکی از تعمیرگاه های مجاز مراجعه نمایید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید