۲۴ تیر ۱۴۰۳

بیمه ماشین آلات و تجهیزات پیمانکاران؛ صفر تا صد بیمه لیفتراک، جرثقیل، لودر و…

بیمه ماشین آلات و تجهیزات پیمانکاران یکی از زیرشاخه‌های بیمه مهندسی است. اجاره‌کنندگان و یا صاحبان این ماشین آلات، می‌بایست این بیمه را خریداری کنند تا با خیالی آسوده از این وسایل پر خطر استفاده نمایند. در ادامه این مقاله از مجله بیمه، تمامی اطلاعات مورد نیاز در رابطه با بیمه ماشین آلات گردآوری شده است.

بیمه ماشین آلات چیست؟

بیمه ماشین آلات چیست؟

بیمه ماشین آلات چیست؟

بیمه ماشین آلات، تمامی خسارات فیزیکی وارد به ماشین آلات و تجهیزات پیمانکاران را جبران می‌کند. این بیمه هرگونه خسارتی را که به هرعلت ازجمله خطرات طبیعی که درحین کار یا توقف ماشین آلات، در زمان احداث یا بهره برداری به ماشین آلات وارد آید، جبران می‌نماید. لازم به ذکر است که محدوده پوشش بیمه‌ای ماشین آلات فقط در محل اجرای پروژه‌ها یا سایت محل فعالیت آن‌ها است.

موارد تحت پوشش در بیمه ماشین آلات و تجهیزات پیمانکاران

پوشش‌های ببمه ماشین آلات و تجهیزات پیمانکاران به شرح زیر است:

 • صاعقه، انفجار، آتش‌سوزی
 • زلزله، سونامی، آتشفشان
 • رانش زمین، نشست زمین، لغزش زمین، ریزش کوه یا صخره
 • تگرگ، یخ‌زدگی، یخ شناور
 • سیل، آب گرفتگی، امواج دریا یا آب
 • طوفان، گردباد، تندباد
 • غفلت، سهل انگاری، خطای غیرعمد
 • دزدی
 • باران، برف، بهمن
 • خسارت‌های ناشی از کاربرد آب یا سایر اقدامات جهت اطفای حریق
 • سقوط، تصادف، واژگونی
 • خرابکاری غیر گروهی
 • سایر حوادث به جز آنچه به شکل صریح در بیمه نامه مستثنی شده است.

امکان تحت پوشش قرار گرفتن خسارت‌های جانی یا مالی وارد به اشخاص ثالث نیز وجود دارد.

شرایط پرداخت خسارت بیمه ماشین آلات به چه صورت است؟

پرداخت خسارت بیمه ماشین آلات

پرداخت خسارت بیمه ماشین آلات

در پرداخت خسارت بیمه شخص ثالث، مبلغ بیمه شده نباید کمتر از هزینه جایگزینی اقلام بیمه شده با اقلام جدید از همان نوع و با همان ظرفیت باشد. چنانچه مبلغ بیمه شده کمتر از ارزش واقعی آن باشد، خسارت به تناسب مبلغ بیمه شده به مبلغ واقعی پرداخت خواهد شد. طبق ماده ۱۰ قانون بیمه، درصورتی که اقلام خسارت دیده بیش از یک مورد باشد، این شرط نسبت به هریک از آن‌ها اعمال می‌شود؛ در صورت وقوع حادثه، خسارات به شرح زیر جبران می‌شوند.

 1. درصورتی که آسیب وارده به یکی از اقلام مورد بیمه قابل تعمیر باشد، بیمه‌گر هزینه‌های ضروری انجام شده به منظور بازگرداندن اقلام آسیب‌دیده به حالت اولیه، به علاوه هزینه‌های پیاده کردن و نصب مجدد آن با احتساب کرایه از محل تاسیسات تا تعمیرگاه را جبران خواهد کرد.
  اگر تعمیرات در کارگاه متعلق به بیمه‌گزار انجام گیرد، شرکت بیمه‌گر ارزش لوازم و دستمزد تعمیر را به بیمه‌گزار پرداخت می‌کند.
 2. درصورتی که یکی از اقلام مورد بیمه دچار خسارت کلی شود، شرکت بیمه‌گر ارزش واقعی قبل از حادثه آن را به علاوه هزینه‌های عادی حمل، هزینه نصب و حقوق وعوارض گمرکی، مشروط براین که چنین هزینه‌هایی در مبلغ بیمه شده منظور شده باشد جبران خواهد کرد.
  در محاسبه ارزش واقعی، هزینه استهلاک از ارزش جایگزینی مورد خسارت دیده کسر خواهد شد.
 3. هزینه هرگونه تغییرات، اضافات، بهسازی یا تعمیرات ادواری تحت پوشش این بیمه‌نامه نیست. هرگونه هزینه تعمیرات موقت درصورتی مورد قبول بیمه‌گر خواهد بود که جزء هزینه‌های تعمیرات نهایی بوده و از کل هزینه‌های تعمیر تجاوز نکند.
 4. هرگاه در طول مدت بیمه مندرج در جدول مشخصات و یا هر مدت پس از آن که بیمه‌گزار بابت آن حق بیمه بپردازد و بیمه‌گر حق بیمه را برای تمدید بیمه‌نامه بپذیرد، تمام یا قسمتی از اقلام بیمه شده که در محل معینی در منطقه جغرافیایی مندرج درجدول مشخصات به هرعلتی به جز آنچه صریحا مستثنی شده، به طورناگهانی و پیش‌بینی نشده دچار خسارت فیزیکی گردد، به طوری که مستلزم تعمیر و یا تعویض باشد، بیمه‌گر به انتخاب خود با پرداخت نقدی، تعمیر یا تعویض، خسارت را حداکثر تا میزانی که در یک سال مدت قرارداد برای هریک از اقلام در جدول مشخصات پیش‌بینی شده و در مجموع تا مبلغ مندرج جبران نماید.

خرید بیمه شخص ثالث

سقف پوشش بیمه ماشین آلات چقدر است؟

سقف پوشش بیمه ماشین آلات و تجهیزات پیمانکاران، با توجه به سقف ارزشی که در بیمه‌نامه درج شده متفاوت است. میزان و نوع خسارت پیش آمده نیز در برآورد خسارت مهم است.

نکات مهم و استثنائات در بیمه ماشین آلات و تجهیزات پیمانکاران

استثنائات بیمه ماشین آلات به شرح زیر است و چنانچه موارد زیر اتفاق بیافتد، شرکت بیمه تعهدی برای پرداخت ندارد.

 • فرانشیز درج شده در هر حادثه به عهده بیمه‌گزار است. اگر به علت وقوع حادثه‌ای بیش از یک مورد از موارد بیمه شده دچار اتلاف یا آسیب‌دیدگی شود فقط بالاترین رقم فرانشیز به عهده بیمه‌گزار است.
 • اتلاف یا آسیب‌دیدگی که به علت از کار افتادن وسایل برقی یا مکانیکی داخل ماشین آلات شامل عیب و نقص، شکست، اختلال، انجماد ضد یخ یا مایعات دیگر، نقص یا قطع روغن‌کاری یا کمبود ضدیخ اتفاق بیافتد و چنانچه در این حین حادثه‌ای رخ دهد که منجر به خسارت مشهود گردد، قابل جبران خواهد بود.
 • آسیب‌هایی که به قطعات قابل تعویض و ملحقات آن‌ها مانند سرمته‌ها، مته‌ها، کاردک‌ها یا سایر وسایل برنده، تیغه‌های اره، رنگ‌ها، قالب‌ها، الگوها، صفحاتی که برای ساییدن یا خردکردن به کار می‌روند، پانل‌های جداکننده و غربال‌ها، طناب‌ها، تسمه‌ها، زنجیرها، دستگاه‌های بالا برنده و تسمه‌های نقاله، باتری‌ها، لاستیک‌ها، سیم‌ها و کابل‌های اتصال دهنده، لوله‌های قابل انعطاف، وسایل به هم بستن یا بسته‌بندی کردن که به طور مرتب مصرف و جایگزین می‌شوند.
 • اتلاف یا آسیب‌هایی که در اثر انفجار دیگ یا مخزنی که از داخل تحت فشار بخار یا مایع قرار دارد.
 • آسیب وارد به وسایل نقلیه‌ای که برای استفاده در جاده‌های عمومی طراحی و مجاز به تردد هستند، مگر آن که این وسایل منحصرا در کارگاه‌های ساختمانی مورد استفاده قرار گیرند.
 • اتلاف یا آسیب‌های وارد شده به شناورها یا وسایل نقلیه آبی.
 • اتلاف یا آسیب ناشی از غوطه‌ور شدن بطور کامل یا جزئی در آب‌های دارای جزر و مد.
 • اتلاف یا آسیب‌هایی در جریان حمل‌ونقل، مگر آن که به موجب الحاقی توافق دیگری شده باشد.
 • اتلاف یا آسیبی که نتیجه مستقیم کار مستمر و ناشی از آن باشد (مانند فرسودگی عادی، خوردگی، زنگ‌زدگی، خرابی ناشی از عدم استفاده و یا معلول شرایط عادی جوی)
 • اتلاف یا آسیب وارد به هریک از اقلام بیمه شده در جریان هرگونه آزمایش یا استفاده از آن به منظوری غیر از آنچه برای آن طراحی شده است.
 • اتلاف یا آسیب وارد به تجهیزات و یا ماشین آلاتی که در زیر زمین کار می‌کنند مگر آن که به موجب الحاقی توافق دیگری به عمل آمده باشد.
 • اتلاف یا آسیبی که به طور مستقیم و یا غیر مستقیم، به علت یا در نتیجه و یا تشدید شده به وسیله جنگ، هجوم، عمل دشمن خارجی، عملیات خصمانه (خواه جنگ اعلام شده یا نشده باشد)، جنگ داخلی، یاغی‌گری، بلوا، شورش، اعتصاب کارگران یا تعطیلی کارخانه از طرف کارفرما در مقابله با اعتصاب کارگران، توطئه، توقیف، ضبط و مصادره، تخریب یا زیان وارد به اموال.
 • اتلاف یا آسیبی که به طور مستقیم و یا غیرمستقیم به علت یا در نتیجه و یا تشدید شده به وسیله واکنش‌های هسته‌ای یا آلودگی‌های رادیواکتیو به وجود آمده باشد.
 • اتلاف یا آسیبی که به علت عیوب و نواقصی که در زمان شروع بیمه‌نامه وجود داشته و بیمه‌گزار یا نمایندگان او از آن مطلع بوده‌اند، اعم از این که بیمه‌گر از آن‌ها آگاهی داشته یا نداشته، به وجود آمده باشد.
 • اتلاف یا آسیبی که به طور مستقیم یا غیرمستقیم ناشی از سهل‌انگاری عمدی بیمه‌گزار یا نمایندگان وی باشد.
 • اتلاف یا آسیبی که سازنده یا تهیه کننده به موجب قانون یا قرارداد، مسئول جبران آن باشد.
 • اتلاف یا آسیبی که در هنگام صورت برداری از موجودی یا در زمان سرویس عادی کشف شود.

انواع ماشین آلات و تجهیزات پیمانکاران

بیمه ماشین آلات و تجهیزات پیمانکاران

بیمه ماشین آلات و تجهیزات پیمانکاران

ماشین آلات و تجهیزات پیمانکاران در دو دسته طبقه بندی می‌شوند:

 • گروه اول: انواع جرثقیل‌ها
 • گروه دوم: ماشین آلات حفاری و ساختمانی

بیمه انواع جرثقیل

بیمه جرثقیل مهم‌ترین چیزی است که دارندگان جرثقیل باید اقدام به دریافت آن نمایند. در حال حاضر بیمه جرثقیل تحت عنوان بیمه شخص ثالث ارائه می‌گردد. این نوع بیمه خسارات مالی و جانی احتمالی به شخص ثالث را پوشش می‌دهد. دارندگان جرثقیل می‌توانند جرثقیل‌های خود را تا سقف معینی بیمه نمایند. در صورت بروز خسارت جانی، بدنی و مالی به افراد ثالث، بیمه‌گر تا سقف تعیین‌شده اقدام به پرداخت خسارت می‌نماید. بیمه شخص ثالث جرثقیل در کنار بیمه حوادث می‌تواند امری هوشمندانه و بسیار مفید باشد.

بیمه ماشین آلات حفاری و ساختمانی

این بیمه نامه برای تجهیزات و ماشین آلات پیمانکاران از قبیل لودر، بولدوزر، گریدر، سنگ‌شکن، لیفتراک و مانند آن که ابزار کار پیمانکاران جهت اجرای کار پروژه‌ها هست را تحت پوشش قرار می‌دهد. داشتن بیمه بدنه ماشین آلات برای تمامی صاحبین امری ضروری است زیرا هزینه‌های این نوع از ماشین‌ها بسیار بالا است.

بیمه لودر

لودر ماشینی تراکتوری است که از مجموعه ماشین آلات راه‌سازی و ساختمانی محسوب می‌شود. این وسیله مجموعه مکانیزمی هیدرولیکی است که بر روی تراکتور مخصوص خود سوار شده است. لودر علاه بر کاربردی بودنش یک وسیله خطرناک است و بیمه کردن آن امری ضروری است.

بیمه بولدوزر

بولدوزر به عنوان یکی از ماشین ‌آلات ساختمانی و عمرانی که نحوه‌ی حرکت آن بصورت خزیدن به ‌وسیله‌ی چرخ‌های زنجیری است، شناخته می‌شود. این ماشین دارای تیغه‌ای فولادی در جلو است که توانایی جابه‌جایی حجم‌ گسترده‌ای از خاک، شن، ماسه و نخاله و… را در حین کار دارد. به دلیل داشتن این تیغه فولادی، احتمال ایجاد حادثه بسیار بالا است و توصیه می‌شود بیمه بدنه و شخص ثالث برای بولدوزر حتما خریداری شود.

بیمه لیفتراک

لیفتراک یک کامیون صنعتی موتوردار است که برای بلند کردن و جابه‌جایی کالاها روی پالت در محوطه انبار، تأسیسات ذخیره سازی و مرکز توزیع استفاده می‌شود. بسته به طراحی، برخی از لیفتراک‌ها به اپراتورها اجازه می‌دهند در هنگام رانندگی یا کار با دستگاه بنشینند. این وسیله در مکان‌های حساسی استفاده می‌شود و هزینه تعمیر بالایی دارد، به همین دلیل تاکید می‌شود برای آرامش خاطر و حفظ امنیت بیشتر، بیمه لیفتراک خریداری شود. چناچه می‌خواهید در رابطه با بیمه کامیون‌‌ها بدانید، توصیه می‌شود مقاله (بیمه شخص ثالث کامیون) را مطالعه کنید.

خرید بیمه ماشین آلات و تجهیزات پیمانکاران

با توجه به نوع این ماشین آلات، بسیار مهم است که بیمه‌ای خریداری شود که بتواند خسارات را به بهترین شکل ممکن پوشش دهد. بیمه دات کام یکی از معتبرترین کارگزاری‌های آنلاین استعلام قیمت و خرید انواع بیمه‌ها است. چنانچه قصد خرید بیمه ماشین آلات و تجهیزات پیمانکاران را دارید، می‌توانید از طریق بیمه دات کام و دریافت راهنمایی کارشناسان که بصورت ۲۴ ساعته آماده پاسخگویی به شما هستند، بهترین نوع بیمه را انتخاب نمایید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
دریافت سریع خلافی خودرو
۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ / بدهی خودرو / کارشناسی و معامله / مقالات بیمه شخص ثالث

نکات معامله ماشین و روش‌های دریافت سریع خلافی خودرو در ۱۴۰۳

برای اینکه با این مشکل مواجه نشوید بهتر است قبل از نوشتن قولنامه، وضعیت جرائم رانندگی مالک را بررسی کنید. در این مقاله می‌خواهیم شما را با نکات معامله ماشین و روش‌های دریافت سریع خلافی خودرو آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث
۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ / مقالات بیمه شخص ثالث

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث به پلاک جدید (قانون انتقال بیمه ثالث ۱۴۰۳)

تخفیفات عدم خسارت هنگام انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث، مهم‌ترین دغدغه رانندگان خودرو است. چون اگر فرد از درصد بالایی تخفیفات به دلیل رانندگی ایمن خود برخوردار باشد، در هنگام خرید بر کاهش قیمت بیمه شخص ثالث تاثیر چشمگیری دارد.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
محسن
۰۸ مهر ۱۴۰۲

سلام
وقت بخیر
در مورد بیمه شکشت ماشین آلات توضیح ندادید

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۹ مهر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  بیمه حوادث ماشین آلات خسارات ماشین آلات و دستگاه هایی را که در حال بهره برداری هستند تحت پوشش قرار می دهد.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید