۰۹ دی ۱۴۰۱

چه مدارکی باید برای احراز محل سکونت خودرو صفر ارائه دهیم؟

وقتی که یک خودروی صفر خریداری می‌کنید، باید آن را پلاک کنید. برای پلاک کردن خودروی صفر کیلومتر خود نیاز به ارائه مدارکی دارید که با توجه به آن‌ها پلاک شهر مورد نظر خود را دریافت می‌کنید. یکی از این مدارکی که باید تحویل داده شود، مدارکی است که مربوط به احراز محل سکونت شماست. مثل قبض برق یا کپی سند. با ارائه این مدارک پلاک خودروی شما برای آن شهر صادر می‌شود. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر شما را در جریان چگونگی احراز محل سکونت خودرو صفر بگذاریم.

پلاک‌گذاری خودرو کارکرده

وقتی خودرو صفر کیلومتری از کارخانه مثلاً سایپا یا ایران خودرو خریداری می‌کنید، خودروی شما باید پلاک‌گذاری شود. در مورد خودروهای کارکرده و دست دوم این کار در مراکز تعویض پلاک صورت می‌گیرد. خریدار و فروشنده به همراه نماینده قانونی آنها به مراکز تعویض پلاک مراجعه کرده و با ارائه مدارک لازم، پلاک قبلی وسیله نقلیه فک شده و پلاک جدید به نام خریدار نصب می‌شود. این مدارک شامل مدارک شناسایی خریدار و فروشنده، بیمه‌نامه شخص ثالث، مدارک احراز محل سکونت، برگ سبز خودرو، گواهی تسویه تخلفات رانندگی و .. می‌باشد.

توجه: برای خرید بیمه شخص ثالث و خرید بیمه بدنه وسیله نقلیه خود می‌توانید به سایت bimeh.com مراجعه کنید. در این سایت هم می‌توانید، بیمه‌های مختلف را با هم مقایسه کنید و هم بیمه مورد نظر خود را به آسانی خریداری کنید.

پلاک گذاری و احراز محل سکونت خودرو صفر

اما برای خودروی صفر قضیه شماره‌گذاری کمی متفاوت است. در گذشته پلاک کردن خودرو صفر کیلومتر هم در مراکز تعویض پلاک انجام می‌شد؛ اما از سال ۹۷ اعلام شد که شرکت‌های سایپا و ایران خودرو پلاک‌گذاری خودروهای تولیدی خود را انجام می‌دهند تا دیگر شائبه‌ای در مورد خروج خودروهای بدون پلاک از کارخانه صورت نگیرد.

 

احراز محل سکونت برای خرید خودرو صفر الزامی است.

احراز محل سکونت مالک برای خرید و پلاک گذاری خودرو صفر الزامی است.

اما در مورد مدارک احراز محل سکونت؛ شرایط برای احراز محل سکونت طوری است که ساکنان هر شهر فقط بتوانند پلاک آن شهر را دریافت کنند. چون بسیاری از افراد هستند که مثلاً در شهرستان زندگی می‌کنند و بنا به دلایل مختلف خواهان دریافت پلاک تهران یا شهرهای دیگر هستند. به همین دلیل شما باید مدارکی را ارائه کنید که محرز شود، شما ساکن آن شهر هستید و پلاک شما برای آن شهر صادر شود.

مدارک احراز محل سکونت خودرو صفر

و اما چه مدارکی برای احراز محل سکونت خود می‌توانیم ارائه دهیم؟

به گفته پلیس راهور ناجا، مدارکی که برای احراز محل سکونت خودرو صفر خود می‌توانید ارائه دهید به شرح زیر است:

 • سند مالکیت منزل مسکونی به نام مالک خودرو (در صورتی که سند خانه یا اجاره‌نامه به نام همسرتان است، باید این سند را به همراه سند ازدواج ارائه دهید.)
 • اجاره‌نامه منزل مسکونی به نام مالک خودرو (برای افرادی که با والدین خود زندگی می‌کنند، ارائه سند ملکی و یا اجاره‌نامه به نام یکی از والدین باید ارائه شود.)
 • جواز کسب معتبر به نام مالک وسیله نقلیه
 • گواهی اشتغال به تحصیل فرزندان با آدرس محل سکونت والدین به تأیید آموزش و پرورش منطقه
 • معرفی‌نامه از محل خدمت به همراه آدرس برای کارکنان دولت و نیروهای مسلح
 • دفترچه تأمین اجتماعی معتبر به همراه مدارک تکمیلی مانند: قبض برق یا گاز جدید
 • تأییدیه مهر شده شورای محل یا روستا برای کسانی که در زمان جنگ مهاجرت کرده‌اند
 • نامه رسمی از اداره عشایر و امور روستایی سازمان جهاد کشاورزی برای عشایر محترم
 • سند فروش منزل مسکونی مربوط به زمین‌های اوقافی روستایی که به تأیید شورای اسلامی محل رسیده‌ باشد
 • در صورتی که هیچ کدام از موارد بالا را ندارید، می‌توانید از روی محل صدور شناسنامه اقدام به دریافت پلاک آن شهر کنید.

احراز محل سکونت برای این صورت می‌گیرد که سیستم شماره‌گذاری کشور مخدوش نشده و اطلاعات اشتباه وارد سیستم نشود.

صدور پلاک برای خودروهای سازمانی، شرکتی و کارخانه‌ای

برای پلاک کردن خودروهایی که به نام سازمان، شرکت و یا کارخانه‌ای خاص هستند، باید اساسنامه و آگهی ثبت در روزنامه‌های کثیرالانتشار که حداقل دو سال از تاریخ آن گذشته باشد، ارائه شود. پلاک این خودروها بر اساس شهری که شرکت یا کارخانه در آن جا ثبت شده‌ صادر می‌شود. این شرکت‌ها در صورتی که شعبه یا شعباتی در شهرهای دیگر داشته باشند، می‌توانند با ارائه اساسنامه و آگهی روزنامه رسمی با ذکر آدرس دقیق محل شعبه، پلاک مالکیت وسیله نقلیه را دریافت کنند.

 

در صورتی که خودروی صفر از نمایندگی می‌خرید و نمایندگی آن را پلاک نشده به شما تحویل می‌دهد، باید مدت زمانی برای دریافت پلاک منتظر بمانید. لازم به گفتن نیست که با خودروی بدون پلاک به هیچ وجه نباید رانندگی کنید. بعد از مدت زمان معین، می‌توانید با مدارک لازم به مراکز تحویل پلاک مراجعه کنید و پلاک خود را دریافت و نصب کنید.

برای رفتن به مراکز تعویض پلاک باید از پیش به صورت اینترنتی نوبت بگیرید. برای آگاهی از چند و چون دریافت نوبت اینترنتی می‌توانید، مقاله‌ی بیمه دات کام را با عنوان نوبت دهی تعویض پلاک را مطالعه بفرمایید.

نکته مهم: به هیچ وجه نمی‌توانید پلاکی که به نام شما ثبت شده است را به فرد دیگری انتقال دهید. این پلاک ثبت شده‌ برای شماست و با هر بار تعویض وسیله نقلیه خود، روی آن نصب می‌شود.

اطلاعیه ایران خودرو برای احراز محل سکونت خودرو صفر

بر طبق اطلاعیه ایران خودرو تمامی نمایندگی‌ها موظفند، مدارک احراز محل سکونت مشتری را در تمامی روش‌های فروش دریافت کنند. علاوه بر این، نمایندگی‌ها موظفند مدارک احراز محل سکونت مشتری را با اطلاعاتی مشتری که در سیستم ثبت شده‌، تطابق دهند و مواردی که تطابق ندارد را مشخص کنند.

پس از اینکه مغایرت‌های قابل اصلاح رفع شد و مابقی مغایرت‌ها هم روی فرم مشخص شد، پرونده جهت رفع مغایرت نهایی باید تحویل واحد عقد قرارداد شود. پس از رفع مغایرت‌ها و مهر شدن مبنی بر اصلاح این مغایرت‌ها، پرونده به بخش دریافت و کنترل مدارک می‌رود.

توجه: در نظر داشته باشید که تا مدت زمان محدودی ویرایش اطلاعات به صورت رایگان انجام می‌شود. پس از آن باید وجه مشخص شده پرداخت شود.

پرونده‌های تکمیل شده فقط با ارائه مدارک مربوط به احراز محل سکونت سند می‌خورند و پلاک دریافت می‌کنند.

احراز محل سکونت خودرو صفر

نمایندگی‌های ایران خودرو باید مدارک احراز محل سکونت مشتری را با اطلاعات مشتری در سیستم، تطابق دهند.

برای خودروهای صفر بیمه شخص ثالث دارند. اما در کل، برای اطلاع از هزینه بیمه‌های وسایل نقلیه مختلف، می‌توانید به سایت bimeh.com مراجعه کنید. هزینه بیمه‌ها بر اساس مدل وسیله نقلیه، سال ساخت و نوع کاربری و …  متفاوت است. در این سایت می‌توانید بیمه‌های مختلف را با هم مقایسه کنید و به آسانی و تنها با چند کلیک ساده، بیمه وسیله نقلیه خود را خریداری کنید.

دقت کنید که برای احراز محل سکونت خودرو صفر همراه داشتن مدارکی که در بالا ذکر شد الزامی است. اغلب احراز محل سکونت طوری است که ساکنان هر شهر فقط بتوانند پلاک آن شهر را دریافت کنند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
M.@74
۰۹ آذر ۱۴۰۲

باسلام.توی سامانه سخا محل سکونت اینجانب به رنگ سبز هست وتایید شده ولی از۱۴۰۱تعویض پلاک نداشتم آیا سخا محل آدرس رو با رنگ سبز نشون بده دیگه نیازی به مراجعه به تعویض پلاک یا تایید پست توسط مامور نیست چون ماشینم یک ماه دیگه میاد

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۱ آذر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  برای تعویض پلاک باید احراز محل سکونت را داشته باشید.

person
حسین
۰۶ آذر ۱۴۰۲

چرا با اینکه احراز سکونت به نمایندگی ایرانخودرو دادم توی خدمات میز مشتری میزنه فاقد احراز؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۷ آذر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  به ایران خودرو مراجعه کنید.

person
تربت حیدریه
۰۵ آذر ۱۴۰۲

سلام ده روزه برام زده کسری فیزیک پلاک ب کجا باید برم چیکار کنم چقدر صبر کنم

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۶ آذر ۱۴۰۲

  سلام. در خصوص این موضوع از اداره پست یا پلیس +۱۰ سوال بپرسید.

person
sina
۰۴ آذر ۱۴۰۲

سلام
برای خرید خودرو صفر از نمایشگاه نیاز هست در سامانه سخا ثبت نام کنم؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۵ آذر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  بله باید ثبت نام کنید.

person
امین
۲۷ آبان ۱۴۰۲

سلام
اگر کسی یک ماشین نقلیه به اسم و پلاک شهر خودش داشته باشه آیا میشه با ارائه کارت ماشین، ماشین دوم رو بدون ارائه مدارک بالای ذکر شده به شماره اون شهر گرفت؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۷ آبان ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز. خیر باید تمام مدارک را ارائه دهید.

person
پیمان
۱۳ آبان ۱۴۰۲

من یه ماشین در تاریخ ۸/۲ در ایران خودرو فاکتور شده و رفته برای پلاک
ولی بعد از گذشت ۱۰ روز این پیغام اومده برام
ایرادات ثبت شده پلاک: کسری فیزیک پلاک انبار فراجا
نمیدونم الان چجوری پیگیری کنم زنگ زدم نمایندگی میگن که صبر کنید

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۴ آبان ۱۴۰۲

  سلام. باید منتظر باشید.

person
عیسی نصرتی
۰۱ مهر ۱۴۰۲

سلام ایا برای تعویض پلاک ماشین کارکرده هم باید احراز محل سکونت ثبت کنیم قبلا هم چن باری به همین ادرس تعویض پلاک انجام دادیم

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۱ مهر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  بله باید احراز محل سکونت را انجام دهید.

  person
  حسین
  ۲۹ مهر ۱۴۰۲

  سلام آیا ماشین صفر قبل از تعویض پلاک باید مرحله احراز انجام بشه؟ در سامانه سخا کارهای احراز محل سکونت رو انجام دادم ولی پیگیری کردم میگه مامور امروز اومده شما حضور نداشتید در حالی که بنده حضور داشتم راهنمایی میکنید چکار کنم

   person
   نویسنده بیمه
   ۳۰ مهر ۱۴۰۲

   سلام دوست عزیز
   بله باید مراحل احراز را دقیق انجام دهید.

person
محمود ابراهیمی
۱۲ شهریور ۱۴۰۲

سلام من از طریق کافی‌نت جهت احراز محل سکونت خود اقدام کردم و پیامک اومد برام که درخواست احراز نشانی شما تحویل پستچی گردید و به نشانی محل مراجعه میگردد.میخواستم بدونم که اگه پستچی بیاد خود بنده نباشم یکی از اعضای خانواده می‌تواند کار را انجام دهد؟؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۳ شهریور ۱۴۰۲

  سلام. در صورت ارائه دادن مدارک شناسایی شما احتمالا مشکلی نباشد.

person
یاری
۱۸ مرداد ۱۴۰۲

سلام وقت بخیر. من احراز سکونت انجام دادم و داخل سامانه سخا هم ثبت نام کردم و خودرو صفر تحویل گرفتم الان برای کارت سوخت مجدد باید احراز سکونت انجام بشه؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۱ مرداد ۱۴۰۲

  سلام. بله و به پلیس +۱۰ مراجعه کنید.

person
hadis
۰۱ مرداد ۱۴۰۲

در ثبت نام خودرو اگه بخوام ادرس محل سکونت یه شهر باشه ولی نماینگی که خودرو رو تحویل میگیرم یه شهر دیگه باشه پلاک به شهر محل سکونت صادر میشه یا شهری که نمایندگی رو انتخاب کردیم

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۱ مرداد ۱۴۰۲

  سلام. بهتر است هر دو مورد در یک شهر باشند.

person
محمدرضا
۱۶ تیر ۱۴۰۲

سلام وقت بخیر
من یک ماشین از سایپا سفارش دادم
احرازهویت سخا هم از طریق پست تایید شده.
من شهرستان هستم، برای دریافت حضوری باید به تهران برم
آیا مجدد نیاز هستم که ثابت کنم در شهرستان ساکن هستم یا تایید سخا کافی هست؟
اگر کافی نیست، ارائه یک پروانه کسب کفایت میکند ؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۷ تیر ۱۴۰۲

  سلام. تایید سخا کافی است.

person
محمدرضا نظری
۲۷ خرداد ۱۴۰۲

سلام بنده یه خودرو خریدم و میخوام پلاک شهر محل صدور شناسناممو بگیرم اگه بخوام آدرس اقوام تو اون شهر رو برای تعویض پلاک بدم باید قبلش توی سامانه سخا هم آدرس و کدپستی رو وقتا عوض کنم یا همون ارائه آدرس زمان تعویض پلاک کفایت میکنه؟؟ اگر باید در سامانه سخا ثبت کنم ک توسط مامور پست تایید بشه ارائه کد توسط اعضای خانواده کافیست یا خودمم باید زمان مراجعه مامور پست خونه حضور داشته باشم؟؟ چون شاغل هستم و ساعت اداری قطعا خونه نیستم.

  person
  محمدرضا نظری
  ۲۷ خرداد ۱۴۰۲

  ضمنا خدمتتون عرض کنم ک در حال حاضر در شهر محل تولد و صدور شناسنامه سکونت ندارم

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۷ خرداد ۱۴۰۲

  سلام. دوست عزیز این موضوع را از مراکز تعویض پلاک پیگیری کنید.

person
محمد
۲۲ خرداد ۱۴۰۲

سلام خسته نباشید من احراز هویت رو انجام دادم تایید شد کد رهگیری هم داده بهم ولی امروز صبح پیامک اومده که به علت عدم شناسایی شما نشانی احراز نگردید.پیگیری کردم کد پستی مشکل داشت به نظرتون باید چیکار کنم؟ بهم گفتن فردا (دوشنبه ) اخرین مهلته ایا به مشکل میخورم؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۲ خرداد ۱۴۰۲

  سلام. بهتر است به مراکز پلیس+۱۰ مراجعه کنید و مراحل را حضوری انجام دهید.

person
محمد
۱۶ خرداد ۱۴۰۲

سلام وقت بخیر ، من احراز محل سکونت رو داخل سایت سخا انجام دادم اما تو میز مشتری ایرانخودرو هنوز نوشته فاقد احراز ، چیکار کنم احراز ثبت بشه ؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۶ خرداد ۱۴۰۲

  فایل یا کدی که بهتون میده رو در ایران خودرو بارگذاری کنید.

   person
   reza
   ۲۰ خرداد ۱۴۰۲

   سلام
   کدوم قسمت از سایت ایران خودرو؟

    person
    نویسنده بیمه
    ۲۱ خرداد ۱۴۰۲

    وارد پروفایل خود شوید و اطلاعات را تکمیل کنید.

person
آریا شهابی
۰۲ خرداد ۱۴۰۲

سلام من ده روزه تکمیل وجه کرده ام و احراز محل سکونت را هم به نمایندگی دادم ولی الان در میز مشتری ایران خودرو که وارد میشم نوشته فاقد احراز سکونت این مشکل واسه فاکتور شدنه چیکار کنم

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۲ خرداد ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز. برای احراز محل سکونت لازم است سند خانه یا اجاره نامه‌ای را که کد رهگیری و تاییدیه سازمان املاک را در اختیار داشته باشید. اگر کارمند دولت هستید, باید یک معرفی نامه از محل کار خود دریافت کنید و اگر شغل شما آزاد است به وسیله جواز کسب می‌توانید احراز محل سکونت خود را انجام دهید. در نهایت باید به مراکز تعویض پلاک مراجعه کنید یا در سامانه سخا مدارک مرتبط با محل سکونت خود را درج نمایید تا احراز محل سکونت شما تایید شود.

person
برهان
۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۲

سلام برای احراز محل سکونت خردسال که شماره تلفن به نام ندارندچه باید کرد

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۲

  سلام. باید از والدین خود کمک بگیرند.

person
Javad
۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۲

سلام.وقتی خودرو از ی نمایندگی تو ی استان دیگه میگیریم احراز استان خودمونو انجام بدیم به مشکل میخوره؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۲

  سلام. خیر

person
….
۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۲

سلام وقت بخیر
مدارک احراز هویت را تحویل نمایندگی دادم. اما در سایت نوشته فاقد احراز . باید چکارکنم؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۲

  سلام. مدارک را از طریق سایت آپلود کنید یا تا تایید احراز هویت صبر کنید.

person
جواد
۰۷ فروردین ۱۴۰۲

سلام برای دریافت پلاک صرفا از طریق محل تولد و صدور شناسنامه ک دیگه تو اون شهر نیستم باید چکار کنم. با تشکر

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۷ فروردین ۱۴۰۲

  به مراکز تعویض پلاک أن شهر مراجعه نمایید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید