06 دی 1401

چه مدارکی باید برای احراز محل سکونت خودرو صفر ارائه دهیم؟

وقتی که یک خودروی صفر خریداری می‌کنید، باید آن را پلاک کنید. برای پلاک کردن خودروی صفر کیلومتر خود نیاز به ارائه مدارکی دارید که با توجه به آن‌ها پلاک شهر مورد نظر خود را دریافت می‌کنید. یکی از این مدارکی که باید تحویل داده شود، مدارکی است که مربوط به احراز محل سکونت شماست. مثل قبض برق یا کپی سند. با ارائه این مدارک پلاک خودروی شما برای آن شهر صادر می‌شود. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر شما را در جریان چگونگی احراز محل سکونت خودرو صفر بگذاریم.

پلاک‌گذاری خودرو کارکرده

وقتی خودرو صفر کیلومتری از کارخانه مثلاً سایپا یا ایران خودرو خریداری می‌کنید، خودروی شما باید پلاک‌گذاری شود. در مورد خودروهای کارکرده و دست دوم این کار در مراکز تعویض پلاک صورت می‌گیرد. خریدار و فروشنده به همراه نماینده قانونی آنها به مراکز تعویض پلاک مراجعه کرده و با ارائه مدارک لازم، پلاک قبلی وسیله نقلیه فک شده و پلاک جدید به نام خریدار نصب می‌شود. این مدارک شامل مدارک شناسایی خریدار و فروشنده، بیمه‌نامه شخص ثالث، مدارک احراز محل سکونت، برگ سبز خودرو، گواهی تسویه تخلفات رانندگی و .. می‌باشد.

توجه: برای خرید بیمه شخص ثالث و خرید بیمه بدنه وسیله نقلیه خود می‌توانید به سایت bimeh.com مراجعه کنید. در این سایت هم می‌توانید، بیمه‌های مختلف را با هم مقایسه کنید و هم بیمه مورد نظر خود را به آسانی خریداری کنید.

پلاک گذاری و احراز محل سکونت خودرو صفر

اما برای خودروی صفر قضیه شماره‌گذاری کمی متفاوت است. در گذشته پلاک کردن خودرو صفر کیلومتر هم در مراکز تعویض پلاک انجام می‌شد؛ اما از سال 97 اعلام شد که شرکت‌های سایپا و ایران خودرو پلاک‌گذاری خودروهای تولیدی خود را انجام می‌دهند تا دیگر شائبه‌ای در مورد خروج خودروهای بدون پلاک از کارخانه صورت نگیرد.

 

احراز محل سکونت برای خرید خودرو صفر الزامی است.

احراز محل سکونت مالک برای خرید و پلاک گذاری خودرو صفر الزامی است.

اما در مورد مدارک احراز محل سکونت؛ شرایط برای احراز محل سکونت طوری است که ساکنان هر شهر فقط بتوانند پلاک آن شهر را دریافت کنند. چون بسیاری از افراد هستند که مثلاً در شهرستان زندگی می‌کنند و بنا به دلایل مختلف خواهان دریافت پلاک تهران یا شهرهای دیگر هستند. به همین دلیل شما باید مدارکی را ارائه کنید که محرز شود، شما ساکن آن شهر هستید و پلاک شما برای آن شهر صادر شود.

مدارک احراز محل سکونت خودرو صفر

و اما چه مدارکی برای احراز محل سکونت خود می‌توانیم ارائه دهیم؟

به گفته پلیس راهور ناجا، مدارکی که برای احراز محل سکونت خودرو صفر خود می‌توانید ارائه دهید به شرح زیر است:

  • سند مالکیت منزل مسکونی به نام مالک خودرو (در صورتی که سند خانه یا اجاره‌نامه به نام همسرتان است، باید این سند را به همراه سند ازدواج ارائه دهید.)
  • اجاره‌نامه منزل مسکونی به نام مالک خودرو (برای افرادی که با والدین خود زندگی می‌کنند، ارائه سند ملکی و یا اجاره‌نامه به نام یکی از والدین باید ارائه شود.)
  • جواز کسب معتبر به نام مالک وسیله نقلیه
  • گواهی اشتغال به تحصیل فرزندان با آدرس محل سکونت والدین به تأیید آموزش و پرورش منطقه
  • معرفی‌نامه از محل خدمت به همراه آدرس برای کارکنان دولت و نیروهای مسلح
  • دفترچه تأمین اجتماعی معتبر به همراه مدارک تکمیلی مانند: قبض برق یا گاز جدید
  • تأییدیه مهر شده شورای محل یا روستا برای کسانی که در زمان جنگ مهاجرت کرده‌اند
  • نامه رسمی از اداره عشایر و امور روستایی سازمان جهاد کشاورزی برای عشایر محترم
  • سند فروش منزل مسکونی مربوط به زمین‌های اوقافی روستایی که به تأیید شورای اسلامی محل رسیده‌ باشد
  • در صورتی که هیچ کدام از موارد بالا را ندارید، می‌توانید از روی محل صدور شناسنامه اقدام به دریافت پلاک آن شهر کنید.

احراز محل سکونت برای این صورت می‌گیرد که سیستم شماره‌گذاری کشور مخدوش نشده و اطلاعات اشتباه وارد سیستم نشود.

صدور پلاک برای خودروهای سازمانی، شرکتی و کارخانه‌ای

برای پلاک کردن خودروهایی که به نام سازمان، شرکت و یا کارخانه‌ای خاص هستند، باید اساسنامه و آگهی ثبت در روزنامه‌های کثیرالانتشار که حداقل دو سال از تاریخ آن گذشته باشد، ارائه شود. پلاک این خودروها بر اساس شهری که شرکت یا کارخانه در آن جا ثبت شده‌ صادر می‌شود. این شرکت‌ها در صورتی که شعبه یا شعباتی در شهرهای دیگر داشته باشند، می‌توانند با ارائه اساسنامه و آگهی روزنامه رسمی با ذکر آدرس دقیق محل شعبه، پلاک مالکیت وسیله نقلیه را دریافت کنند.

 

در صورتی که خودروی صفر از نمایندگی می‌خرید و نمایندگی آن را پلاک نشده به شما تحویل می‌دهد، باید مدت زمانی برای دریافت پلاک منتظر بمانید. لازم به گفتن نیست که با خودروی بدون پلاک به هیچ وجه نباید رانندگی کنید. بعد از مدت زمان معین، می‌توانید با مدارک لازم به مراکز تحویل پلاک مراجعه کنید و پلاک خود را دریافت و نصب کنید.

برای رفتن به مراکز تعویض پلاک باید از پیش به صورت اینترنتی نوبت بگیرید. برای آگاهی از چند و چون دریافت نوبت اینترنتی می‌توانید، مقاله‌ی بیمه دات کام را با عنوان نوبت دهی تعویض پلاک را مطالعه بفرمایید.

نکته مهم: به هیچ وجه نمی‌توانید پلاکی که به نام شما ثبت شده است را به فرد دیگری انتقال دهید. این پلاک ثبت شده‌ برای شماست و با هر بار تعویض وسیله نقلیه خود، روی آن نصب می‌شود.

اطلاعیه ایران خودرو برای احراز محل سکونت خودرو صفر

بر طبق اطلاعیه ایران خودرو تمامی نمایندگی‌ها موظفند، مدارک احراز محل سکونت مشتری را در تمامی روش‌های فروش دریافت کنند. علاوه بر این، نمایندگی‌ها موظفند مدارک احراز محل سکونت مشتری را با اطلاعاتی مشتری که در سیستم ثبت شده‌، تطابق دهند و مواردی که تطابق ندارد را مشخص کنند.

پس از اینکه مغایرت‌های قابل اصلاح رفع شد و مابقی مغایرت‌ها هم روی فرم مشخص شد، پرونده جهت رفع مغایرت نهایی باید تحویل واحد عقد قرارداد شود. پس از رفع مغایرت‌ها و مهر شدن مبنی بر اصلاح این مغایرت‌ها، پرونده به بخش دریافت و کنترل مدارک می‌رود.

توجه: در نظر داشته باشید که تا مدت زمان محدودی ویرایش اطلاعات به صورت رایگان انجام می‌شود. پس از آن باید وجه مشخص شده پرداخت شود.

پرونده‌های تکمیل شده فقط با ارائه مدارک مربوط به احراز محل سکونت سند می‌خورند و پلاک دریافت می‌کنند.

احراز محل سکونت خودرو صفر

نمایندگی‌های ایران خودرو باید مدارک احراز محل سکونت مشتری را با اطلاعات مشتری در سیستم، تطابق دهند.

برای خودروهای صفر بیمه شخص ثالث دارند. اما در کل، برای اطلاع از هزینه بیمه‌های وسایل نقلیه مختلف، می‌توانید به سایت bimeh.com مراجعه کنید. هزینه بیمه‌ها بر اساس مدل وسیله نقلیه، سال ساخت و نوع کاربری و …  متفاوت است. در این سایت می‌توانید بیمه‌های مختلف را با هم مقایسه کنید و به آسانی و تنها با چند کلیک ساده، بیمه وسیله نقلیه خود را خریداری کنید.

دقت کنید که برای احراز محل سکونت خودرو صفر همراه داشتن مدارکی که در بالا ذکر شد الزامی است. اغلب احراز محل سکونت طوری است که ساکنان هر شهر فقط بتوانند پلاک آن شهر را دریافت کنند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
17 بهمن 1401 / اطلاعات خودرو و موتور

هزینه سند خودرو در سال 1401 چقدر است و پرداخت آن بر عهده چه کسی است؟

هزینه سند خودرو از موارد مهمی است که باید هنگام انتقال سند در نظر گرفت. اینکه هزینه سند چقدر است و چه کسی این هزینه را پرداخت می‌کند را در این مقاله بخوانید.

15 بهمن 1401 / اطلاعات خودرو و موتور

پارک حاشیه ای خودرو چیست؟  3 روش برای استعلام و پرداخت آن

هر آنچه باید در خصوص پارک حاشیه ای خودرو را بدانید، در این مقاله مطالعه کنید.

14 بهمن 1401 / اطلاعات خودرو و موتور

ثبت خلافی با دوربین: راهکار دقیق پلیس راهور برای ثبت تخلفات رانندگی ماشین و موتور

اگر درباره ثبت خلافی با دوربین، لیست خلافی خودرو با دوربین و میزان جریمه آن‌ها می‌خواهید بدانید، این راهنمای کامل را بخوانید

14 بهمن 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

انتقال خودرو؛ از مدارک مورد نیاز تا مراحل نقل و انتقال ماشین

اگر در صدد انتقال خودرو هستید چه فروشنده و چه خریدار باشید، باید مواردی را بدانید و رعایت کنید. برای دانستن این موارد این مقاله را بخوانید.

13 بهمن 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / بیمه بدنه

راه های جلوگیری از سرقت خودرو با 15 نکته ساده اما طلایی

برای اینکه خودرو خود را از سارقان در امان نگه دارید، باید نکاتی را بدانید برای دانستن این نکات این مقاله را بخوانید!

12 بهمن 1401 / اطلاعات خودرو و موتور

ترخیص خودروی سرقتی؛ بررسی مراحل و مدارک لازم برای آزادسازی خودرو

شیرین‌ترین حسی که بعد از سرقت می‌توان تجربه کرد، پیدا شدن دزد است؛ مراحل ترخیص خودروی سرقتی و مدارک مورد نیاز برای آن را در این مقاله بخوانید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید