22 شهریور 1402

علائم خرابی سنسور دریچه گاز خودرو؛ بررسی علل خرابی و نحوه تشخیص آن

سنسور دریچه گاز از اجزای اصلی در موتورهای انژکتوری خودرو است. علائم خرابی سنسور دریچه گاز با توجه به موارد مختلفی قابل تشخیص هستند. علائم خرابی سنسور دریچه گاز، چگونگی عملکرد این سنسور و نحوه تشخیص مشکلات آن، از مواردی است که در این مقاله به آن‌ها خواهیم پرداخت.
همان‌طور که می‌دانید در خودرو سنسورهای مختلفی وجود دارد که هر کدام از این سنسورها عملکرد بخشی از سیستم خودرو را کنترل می‌کنند. سنسور دریچه گاز از سنسورهایی است که به طور مستقیم با عملکرد بهینه موتور خودرو در ارتباط است. نقش اصلی این سنسور را در ترکیب دقیق هوا با سوخت و ایجاد توان حرکتی بهینه می‌دانند. بنابراین از خرابی سنسور دریچه گاز می‌توان به عنوان یک مشکل جدی یاد کـرد. با ما همراه باشید تا باهم نشانه‌های خرابی این سنسور را بررسی کنیم.

در ابتدا بهتر است بدانیم که سنسور دریچه گاز چیست و دقیقا چه نقشی را در موتور خودرو ایفا می‌کند؟ سنسور دریچه گاز (throttle position sensor)، از قطعات مهم هر خودرو در سیستم سوخت‌رسانی است. این قطعه عملا وظیفه دارد، فرآیند مخلوط شـدن هوا و سوخت را به طور دقیق و با نسبت صحیح کنترل کنـد. تزریق سوخت به محفظه احتراق خودرو با توجه به سیگنال‌های ارسالی از سنسور دریچه گاز، انجام می‌شود.
این سنسور روی دریچه گاز در نزدیکی استپر موتور قرار گرفتـه است و به وسیله میله‌ای به پولکی درون دریچه متصل می‌شود. سنسور دریچه گاز از طریق باز و بسته شـدن پولکی، اطلاعات را برای کامپیوتر خودرو ارسال می‌کند.
سنسور دریچه گاز به طور متوسط در هر ثانیه، داده‌های مرتبط با تغییر موقعیت دریچه گاز را محاسبه می‌نماید. اهمیت این داده‌ها در تعیین مقدار دقیق و مناسب سوخت است. خرابی سنسور دریچه گاز علاوه بر مصرف سوخت بیشتر، می‌تواند به قطعات خودرو هم آسیب بزنـد.

عکس سنسور دریچه گاز خودرو

سنسور دریچه گاز

بررسی نحوه عملکرد سنسور دریچه گاز خودرو

قبل از صحبت در مورد عملکرد سنسور دریچه گاز بهتر است، اجزای اصلی این سنسور را با هم بررسی کنیم. سنسور دریچه گاز دارای 3 پین متفاوت به شرح زیر است:
• پین اول مثبت 5 ولت است.
• پین دوم، با سیگنال‌ها در ارتباط است.
• پین سوم را پین اتصال منفی می‌نامند.

باز کـردن سوییچ خودرو موجب ارسال اطلاعات از پین اول و پین سوم می‌شود. زمانی‌که خودرو روشن است و پدال گاز را می‌فشارید، مقاومت متغیر موجود، میزان باز شـدن دریچه گاز را به صورت ولتاژ منتقل می‌کند. پین دوم، ولتاژ تولید شـده به وسیله باز شـدن دریچه گاز را، به کامپیوتر ماشین منتقل می‌کند. لازم است بدانید نوع کامپیوتر خودرو تعیین کننـده نوع سنسور دریچه گاز است.

شاید این مقاله نیز برای شما مفید باشد: علائم خرابی پمپ بنزین

بررسی عوامل موثر در خرابی سنسور دریچه گاز

عوامل خرابی سنسور دریچه گاز شامل چه مواردی است؟ برای آگاهی از علل خرابی سنسور دریچه گاز باید اطلاعاتی در مورد عوامل خرابی سنسور دریچه گاز داشتـه باشید. در ادامه موثرترین عوامل خرابی این سنسور را ذکر می‌کنیم.

1. برخورد آب به سنسور دریچه گاز موجب بروز خرابی در این سنسور می‌شود. یکی از کارهایی که باعث رسیـدن آب به سنسورهای خودرو می‌شود، شستشوی موتور خودرو در کارواش است. بهتر است بعد از شستشوی موتور خودرو، همه سوکت‌ها را به وسیله باد خشک کنید. در کارواش‌های مدرن دستگاهی برای این کار وجود دارد.

2. یکی از عوامل دیگری موجب خرابی سنسور دریچه گاز خودرو می‌شود، فشار آوردن و گاز دادن زیاد است. نباید دور موتور خودرو را تا مرز کاتاف بالا برد. فشار زیاد و ناگهانی، سوپاپ ورودی موتور خودرو را می‌بندد. این فرآیند برای لحظاتی موجب توقف ورود هوا یا سوخت به داخل پیستون می‌شود. (لحظه بسته شـدن سوپاپ ورودی را کاتاف می‌گویند.)

3. وجود آلودگی طولانی مدت در دریچه سنسور گاز، می‌تواند باعث خرابی آن شـود. آلودگی طولانی مدت و جرم گرفتگی موجب می‌شود پولکی باز بماند، در نتیجه سنسور گاز هم باز شـده و ممکن است به اندازه یک الی دو درجه تغییر زاویه پیدا کند. این موضوع موجب خرابی دریچه سنسور گاز می‎شود. لازم است بدانید در صورت تغییر زاویه دریچه سنسور گاز حتما باید آن را تعویض کنید.

شاید این مقاله نیز برای شما جذاب باشد: علت لرزش خودرو هنگام شتاب گیری

6 نشانه خرابی سنسور دریچه گاز

اگر به دنبال یافتـن پاسخ برای سوال نشانه خرابی سنسور دریچه گاز هستید، پیشنهاد می‌کنیم این قسمت مقاله را با دقت بیشتری مطالعه کنید. اما قبل از هر چیز باید بدانید با روشـن شـدن چراغ کنترل روی داشبورد باید به دنبال رفع مشکل سنسور دریچه گاز خودروی خود باشید. در ادامه مهم‌ترین علائم خرابی سنسور دریچه گاز خودرو را برای شما شرح می‌دهیم.

1. بالا ماندن دور موتور از نشانه‌های خرابی سنسور دریچه گاز

اگر خودرو شما در حالت خلاص، گاز می‌‌خورد، می‌توان گفت سنسور دریچه گاز ماشین دچار خرابی شـده‌است. این موضوع یکی از رایج‌ترین علائم خرابی سنسور دریچه گاز خودرو است. اکثر افراد وقتی با این مشکل رو به رو می‌شوند، استپر خودرو را تعویض می‌کنند، اما توجه داشته باشید که این مشکل می‌تواند به علت خرابی سنسور دریچه گاز اتفاق بیفتد.

2. بروز مشکل در شتاب‌گیری خودرو

یکی دیگر از علائم خرابی سنسور دریچه گاز خودرو، خفه شـدن خودرو در دور موتورهای 2500 تا 3000 است. در این حالت خودرو به درستی گاز نمی‌خورد و اصطلاحا کپ می‌کند.

3. تاخیر در گاز خوردن خودرو

در صورتی که ولتاژ سنسور دریچه گاز از استاندارد تعریف شـده‌اش، کمتر باشد، چند ثانیه زمان لازم است تا ولتاژ سنسور دریچه گاز به حد استاندارد برسد. این موضوع باعث می‌شود خودرو دیرتر از زمان مورد انتظار گاز بخورد. برای مطالعه بیشتر می توانید به مقاله علت گاز نخوردن ماشین، مراجعه کنید.

4. تاخیر در کاهش دور موتور

در صورتی که با رها کـردن پدال گاز، دور موتور با تاخیر زمانی به حالت نرمال بازگردد، سنسور دریچه گاز خراب است. معمولا در چنین حالتی سنسور دریچه گاز حالت فنر مانند خود را از دست داده‌است و مدتی زمان لازم است تا به حالت اولیه برگردد.

تشخیص خرابی سنسور دریچه گاز ماشین

دور موتور بالا، از نشانه‌های خرابی سنسور دریچه گاز ماشین

5. افزایش مصرف سوخت خودرو

یکی دیگر از نشانه‌های خرابی سنسور گاز خودرو مصرف سوخت زیاد است. هنگام گاز خوردن خودرو یا تاخیر در کاهش دور موتور، کامپیوتر تشخیص می‌دهد دریچه باز است. این موضوع باعث می‌شود تزریق سوخت قطع نشود و از نشانه‌های خرابی این سنسور است.

6. خاموش شـدن خودرو در زمان سرد بـودن

اگر در هنگام سرد بـودن خودرو، گاز دهید و خودرو خاموش شود، سنسور دریچه گاز خودرو خراب است.

این مقاله نیز شاید برای شما مفید باشد: علت استارت خوردن و روشن نشدن ماشین

نکات مهم در مورد بررسی علائم خرابی سنسور دریچه گاز

بعد از آگاهی در مورد نشانه‌های خرابی سنسور دریچه گاز و عوامل خرابی سنسور دریچه گاز خودرو، بهتر است در مورد نحوه عیب یابی این سنسور هم اطلاعاتی داشته باشید. در ادامه نکات مهم برای عیب‌یابی سنسور دریچه گاز را بیان می‌کنیم.
• باز بـودن سنسور دریچه گاز نشانه خرابی این سنسور است.
• زاویه سنسور دریچه گاز در تمام خودروها، صفر درجه است. اگر این زاویه از صفر درجه بیشتر باشد، باید از سالم بودن سیم گاز مطمئن شوید. در صورت سالم بودن سیم گاز، باید سنسور دریچه گاز را تعویض کنید.
• ولتاژ دریچه گاز را بررسی کنید. ولتاژ استاندارد برای سنسور در محدوده 400 تا 600 قرار می‌گیرد. ولتاژ کمتر از 400 موجب دیر گاز خوردن خودرو می‌شود. ولتاژ بین 1000 تا 1300 نشانه خرابی سنسور دریچه گاز خودرو است. در صورتی که ولتاژ عددی حدود 4900 باشد، احتملا یکی از سیم‌ها قطع شده است. در نهایت باید حتما سنسور را تعویض کنید.

محافظت از خودرو با خرید بیمه بدنه

بعد از صحبت در مورد علائم خرابی سنسور دریچه گاز و بررسی عوامل موثر در خرابی این سنسور، بهتر است در مورد روش‌های دیگر محافظت از خودرو هم اطلاعاتی داشته باشید. یکی از کارهایی که برای حفاظت از خودرو باید انجام دهید خرید بیمه بدنه ماشین است. به طور کلی خودروها دارای دو بیمه‌نامه شخص ثالث و بدنه هستند، که خرید بیمه‌ شخص ثالث اجباری است.
بیمه بدنه خودرو بخش زیادی از خسارات بدنی خودرو را جبران می‌کند. از آن‌جایی که بروز حادثه قابل پیش‌بینی نیست، بهتر است هوشمندی به خرج داده و قبل از افتادن در دام حوادث، بیمه‌نامه بدنه خودرو را تهیه کنید.
بیمه دات کام دو بیمه شخص ثالث خودرو و بیمه بدنه را به صورت آنلاین به فروش می‌رساند. یکی از مزایای این سامانه آنلاین فروش بیمه، خرید اقساطی برخی بیمه‌نامه‌ها و استفاده از مشاوره کارشناسان بیمه، قبل از خرید بیمه‌نامه است.

بررسی همه عوامل موثر در خرابی سنسور دریچه گاز

خرابی سنسور دریچه گاز را می‌توان با یک بررسی ساده اما اصولی تشخیص داد. آگاهی از نشانه‌های خرابی سنسور دریچه گاز به شما کمک می‌کند، قبل از بروز آسیب جدی به دیگر قطعات خودرو این مشکل را حل کنید. در این مقاله به طور کامل در مورد علائم خرابی سنسور دریچه گاز خودرو صحبت کردیم. همچنین بیمه‌نامه بدنه خودرو را برای ایمنی بیشتر به شما معرفی نمودیم. در صورتی که در مورد خرید بیمه بدنه به مشورت نیاز داشتید، می‌توانید با کارشناسان بیمه دات کام تماس بگیرید. همچنین در صورت داشتن سوال در مورد علائم خرابی سنسور دریچه گاز می توانید در بخش کامنت ها سوالات خود را مطرح کنید.

5646

 

,p;nolhiuhji

منابع:

Throttle Position Sensor

What Is The Throttle Position Sensor

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
عمارت
31 تیر 1402

خوب بود

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید