04 دی 1401

۹ علت استارت خوردن و روشن نشدن ماشین

دلیل روشن نشدن ماشین چیست؟ اکثر رانندگان حداقل یکبار با این مشکل مواجه شده‌اند که وقتی خودروی خود را استارت می‌زنند، ماشین روشن نمی‌شود. در اینگونه مواقع بسیاری افراد، دستپاچه می‌شوند و نمی‌دانند چه کار انجام دهند. علت روشن نشدن ماشین همیشه یکسان نیست و در شرایط و ماشین های مختلف، متفاوت است. در این مقاله قصد داریم به بررسی دلایل استارت خوردن و روشن نشدن ماشین بپردازیم. با ما همراه باشید.

استارت خوردن و روشن نشدن ماشین

فرض کنید، صبح است و شما آماده‌ شده‌اید که به محل کار خود بروید. سوار ماشین می‌شوید، استارت می‌زنید ولی ماشین روشن نمی‌شود. کلافه و عصبانی می‌شوید. از یک طرف نگران دیر رسیدن‌ به محل کار خود هستید، از یک طرف نگران این هستید که مبادا اتفاق خاصی برای خودرو افتاده‌ باشد و هزینه سنگینی بر دوش شما بگذارد. اما واقعاً چه دلایلی باعث استارت خوردن و روشن نشدن ماشین می‌شود؟

"عیب

خب باید بگوییم با توجه به اینکه خودرو از تعداد قطعات زیادی تشکیل شده‌ است، نقص در هر کدام از این قطعات ممکن است به گونه‌ای منجر به روشن نشدن خودرو شود. ولی برخی دلایل هستند که به صورت متداول‌تر اتفاق می‌افتند. در ادامه این مطلب به متداول‌ترین دلایل روشن نشدن خودرو می‌پردازیم.

پیش از ورود به این بحث، این نکته را خاطر نشان کنیم که بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث خودرو از اقلام ضروری است که باید یک ماشین داشته باشد. گاهی برای خودرو اتفاقاتی از قبیل روشن نشدن، یا آسیب به بدنه رخ می‌دهد یا خدایی ناکرده تصادفی رخ می‌‌دهد که بیمه هزینه این اتفاقات را جبران می‌کند. برای استعلام هزینه بیمه، مقایسه و خرید بیمه بدنه و خرید بیمه شخص ثالث خودروی خود، می‌توانید به بخش مربوط به خرید بیمه سایت bimeh.com مراجعه کنید.

دلایل روشن نشدن خودرو

در ادامه به شرح برخی از دلایل استارت خوردن و روشن نشدن ماشین می‌پردازیم.

خالی بودن باک بنزین

اولین و ساده‌ترین چیزی که ممکن است باعث استارت خوردن و روشن نشدن خودرو شود، کمبود بنزین در باک است. خودرو برای شروع به حرکت، باید سوخت کافی داشته باشد. همیشه حواستان به ذخیره بنزین باشد.

نقص در سیستم سوخت رسانی

وجود نقص در سیستم سوخت‌رسانی خودرو هم می‌تواند، منجر به روشن نشدن‌ خودرو پس از استارت زدن‌ شود. خودرو برای اینکه شروع به حرکت کند، نیاز دارد که سوخت و هوای کافی به درون محفظه سیلندر آن وارد شود تا عمل احتراق به خوبی صورت بگیرد. هرگونه نقص در این مسیر، منجر به روشن نشدن خودرو می‌شود.

در اینگونه مواقع، ممکن است منیفولد ورود هوا و یا انژکتورها خراب باشند. حتی ممکن است پمپ بنزین درست کار نکند و یا فیلتر بنزین دچار گرفتگی شده‌ باشد. هر کدام از این موارد باید بررسی شود تا از سالم بودن مسیر سوخت‌رسانی مطمئن شوید و به سراغ عیب در قسمت‌های دیگر بروید.

ایراد در سیستم برقی خودرو

اگر باک بنزینتان پر بود یا حداقل به اندازه کافی بنزین داشتید و سیستم سوخت‌رسانی هم مشکلی نداشت، باید به دنبال ایراد در سیستم برقی خودرو باشید. خودرو دارای سنسورهای متعددی است؛ هر کدام از این سنسورها که مشکل داشته باشند، پالس اشتباه به ECU می‌فرستند و باعث می‌شوند که موتور کار نکند. اما کدام بخش از سیستم برقی خودرو ممکن است مشکل داشته باشد؟

خرابی سنسورها یا دینام

یکی دیگر از دلایل استارت خوردن و روشن نشدن ماشین، ممکن است مشکل از سنسورها باشد؛ مثلاً: سنسور فشار هوا، سنسور دمای آب، سنسور دور موتور و یا سنسور موقعیت میل‌لنگ خراب باشند و به درستی عمل نکنند.

ممکن است مشکل مربوط به بخش دینام و باتری باشد. خرابی وایرها یا کویل تقویت‌کننده ولتاژ باتری، خرابی دینام و خرابی یا خالی شدن باتری هم می‌تواند منجر به روشن نشدن خودرو شود.

خرابی سوئیچ

ممکن است به دلایلی مانند خرابی سوئیچ و عدم ارسال کد در ایموبیلایزر، خرابی سوئیچ قطع‌کننده بنزین (اینرسی) و یا خرابی یا سوختگی رله و اتصالات آن باشد که ماشین روشن نمی‌شود. در این‌گونه مواقع با یک دیاگ ساده مشکل مشخص شده‌ و رفع می‌شود.

بررسی اتصالات فیزیکی

اگر تمامی موارد بالا درست بود و مشکلی در آن بخش‌ها وجود نداشت؛ اما مجددا با مشکل استارت خوردن و روشن نشدن ماشین مواجه بودید، باید به سراغ بررسی اتصالات فیزیکی و دیگر اجزای مکانیکی خودرو برویم. ممکن است سوپاپ‌ها خراب باشند و یا موتور تنظیم نباشد. حتی ممکن است نقصی در سیستم روانکاری موتور وجود داشته باشد. خصوصاً در فصل زمستان اگر استارت زدید و ماشین روشن نشد، ممکن است به دلیل کیفیت پایین روغن موتورتان باشد. این را هم در نظر داشته باشید.

خرابی یاتاقان

از دیگر دلایل روشن نشدن ماشین می‌توان به خرابی یاتاقان و قطعات محرک اشاره کرد.

علت استارت خوردن و روشن نشدن ماشین 206، پراید یا دیگر ماشین ها همه و همه می‌تواند یکی از مواردی باشد که در قسمت های بالا گفته شد.

مشکلات مربوط به استارت

چون وجود مشکل در سیستم استارت بسیار شایع است در این قسمت بیشتر به این موضوع می‌پردازیم. استارت خودرو در صورتی که مدل دکمه‌ای نباشد و سوئیچی باشد، در سه حالت می‌تواند قرار بگیرد:

 1. باز: در این حالت برق به اجزای مختلف خودرو و صفحه کیلومترشمار می‌رسد.
 2. بسته: این همان حالت خاموش بودن‌‌ موتور و عدم برق‌رسانی است.
 3. استارت: همان استارت زدن‌

خب حالا فرض کنیم شما سوئیچ را چرخاندید ولی صفحه کیلومترشمار خودرو روشن نشد. در این هنگام، ابتدا فیوزها را بررسی کنید. بعد از اطمینان از صحت و سلامت فیوزها، به سراغ مغزی سوئیچ و سوکت‌ها بروید و آن‌ها را بررسی کنید. باز هم اگر مشکل در این قسمت‌ها نبود، ذغال استارت و آرمیچر استارت را بررسی کنید. اگر باز هم مشکل از این‌ها نبود، به سراغ باتری بروید.

بررسی باتری ماشین

موارد بالا برای وقتی بود که با چرخاندن سوئیچ صفحه کیلومترشمار روشن نمی‌شد. اگر با استارت زدن‌ صفحه کیلومترشمار روشن شد، اما بلافاصله خاموش شد و موتور هم کلاً خاموش شد، امکان دارد، مشکل از باتری ماشین باشد.

"<yoastmark

 

یعنی شاید باتری ضعیف شده‌ است. چون در این حالت، باتری ضعیف ممکن است بتواند، برق را به صفحه کیلومترشمار برساند؛ ولی به موتور نه. در این‌گونه مواقع می‌توان با باتری به باتری کردن ماشین را روشن کرد. فقط حواستان باشد که پس از روشن شدن ماشین، زود آن را خاموش نکنید. اجازه بدهید دینام کار پر کردن شارژ باتری را به طور کامل انجام دهد.

بررسی استارت ماشین

مورد بعدی که ممکن است پیش بیاید، این است که وقتی استارت می‌زنید، صدای استارت خوردن را نشنوید، یا موتور استارت نخورد، در این صورت باید ابتدا به دنبال عیب در سوئیچ و مغزی آن باشید. اگر عیب در آنجا نبود به سراغ خود استارت بروید.

حالا اگر استارت زدید و صداهای ناهنجار و غیرعادی شنیدید، حتماً استارت را بررسی کنید؛ چون ممکن است چرخ دنده‌های آن شکسته‌ باشد و یا اتوماتیک استارت ضعیف یا نیم‌سوز شده‌ باشد.

اگر هم قدرت استارت نسبت به گذشته کمتر شده‌ است و یا بلافاصله موتور روشن نمی‌شود و کمی طول می‌کشد تا موتور روشن شود، دوباره باید دنبال عیب در استارت و بوش آن باشید. اگر سالم بود، نوبت بررسی باتری است.

به صورت کلی دلیل اصلی بد روشن شدن ماشین در صبح نرسیدن بنزین به موتور باشد. شما با توجه به نوع ماشین و کارکرد آن باید برای بررسی مشکل وارد عمل شده و به مکانیکی اقدام کنید.

مهم ترین عوامل خرابی استارت خودرو

مشکل روشن نشدن ماشین چیست؟ دلیل روشن نشدن خودرو در بیشتر اوقات ریشه در خرابی استارت دارد. شما زمانی می‌توانید از خرابی‌های استارت ماشین جلوگیری کنید که با مهم ترین عوامل خرابی آن آشنا باشید. از مهم ترین این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بروز اتصالی در بین سیم‌ها
 • تمام شدن رغال استارت
 • خرابی چرخ دنده های استارت
 • خرابی موتور استارت
 • وجود مشکل در قیمت سلکتور گیربکس
 • قفل شدن موتور به علت خرابی یاتاقان

زمانی که ماشین روشن نمیشود، می‌بایست به موارد بالا توجه کنید و آنها را بررسی کنید.

علت طولانی استارت خوردن ماشین چیست؟

یکی دیگر از شرایطی که افراد در زمان روشن کردن ماشین با آن روبرو می‌شوند، طولانی شدن مدت زمان استارت یا زیاد استارت خوردن خودرو( صدای استارت ماشین سنگین) است. از جمله دلایلی که منجر به این اتفاق می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نفوذ آب به فضای احتراق
 • کم و زیاد بودن نسبت هوا و بنزین
 • ورود روغن به قسمت احتراق
 • ضعف در جرقه شمع
 • خراب شدن شمع
 • بالا نبودن تاکم موتور

علت بد روشن شدن خودرو در صبح

یکی دیگر از مشکلاتی که رانندگان مخصوصا در فصول سرد سال با آن روبرو می‌شوند، روشن نشدن خودرو اول صبح است. علت روشن نشدن ماشین در صبح می‌تواند به خاطر وجود موارد مختلفی باشد که در ادامه به بررسی اجمالی آنها می‌پردازیم:

 • عدم کارکرد درست پمپ بنزین
 • عدم وجود بنزین یه میزان کافی در باک
 • عملکرد کلید قطع کن بنزین
 • وجود ایراد در سنسور موقعیت میل سوپاپ
 • کثیفی صافی و عدم عبور بنزین
 • مشکل داشتن سیستم پاشش سوخت

دلایل بسیار زیادی ممکن است وجود داشته باشد که منجر به استارت خوردن و روشن نشدن ماشین شود. مواردی که در بالا ذکر شد، متداول‌ترین دلایلی بود که به خاطر آن‌ها خودرو روشن نمی‌شود.

 

 

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
08 فروردین 1402 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

آموزش تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین؛ دیگر با خیال راحت ماشین کارکرده بخرید!

احتمالاً شنیده‌اید که برخی افراد هنگام فروش خودرو کیلومتر شمار خود را تغییر می‌دهند. برای آگاهی از روش‌های تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین، این مقاله را مطالعه کنید.

06 فروردین 1402 / اطلاعات خودرو و موتور

ثبت خلافی با دوربین: راهکار دقیق پلیس راهور برای ثبت تخلفات رانندگی ماشین و موتور

اگر درباره ثبت خلافی با دوربین، لیست خلافی خودرو با دوربین و میزان جریمه آن‌ها می‌خواهید بدانید، این راهنمای کامل را بخوانید

05 فروردین 1402 / بیمه موتور / اطلاعات خودرو و موتور / تعمیر و نگهداری

مراحل 8 گانه معاینه فنی موتور سیکلت+ هزینه و آدرس

مراحل و نحوه معاینه فنی موتور سیکلت و هزینه‌ آن را در این مقاله بخوانید!

05 فروردین 1402 / بیمه موتور / اطلاعات خودرو و موتور

موتور دو زمانه چیست و چگونه کار می‌کند؟

نحوه عملکرد موتور دو زمانه را با شکل در این مقاله بخوانید!

04 فروردین 1402 / اطلاعات خودرو و موتور / بیمه موتور

پیگیری کارت سوخت موتور به سه روش مختلف؛ آموزش پیگیری کارت سوخت المثنی

پیگیری کارت سوخت موتور سیکلت نیاز به انجام کارهای مختلفی دارد. جهت آشنایی با سه روش مختلف برای پیگیری کارت سوخت موتور، این مطلب را به دقت بخوانید.

04 فروردین 1402 / اطلاعات خودرو و موتور

چرا باید نرخ عوارض آزادراهی را پرداخت کنیم؟ + جدول نرخ عوارض آزادراهی کشور

افراد برای اینکه بتوانند از خدمات جاده‌ای بهرمند شوند، باید از نرخ عوارض آزادراهی  را پرداخت کنند. جدول نرخ عوارض آزادراهی را در این مقاله بررسی کنید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
حمید
09 مهر 1401

سلام ۲۰۶ تیپ دو سال ۸۲ دارم طی ۳ سال گذشته ماشینم دو اشکال پیدا کرد هر دوبار کلی هزینه روی دستم گذاشت به خاطر اینکه تعمیرکاران نمی تونستند عیب رو تشخیص دهند بار اول ماشین حین حرکت خود به خود خاموش می‌شد که اشکال از برد جعبه فیوز بود که با تعویض آن مشکل حل شد بار دوم اول سنسور روغن تعداد چراغ آن کم شده بود که تعویض روغنی میگفت روغن کم کرده و خودرو موقع استارت اولیه با گاز فقط روشن می‌شد که تعمیرکاران میگفتند اشکال از شمع خودرو انژکتور و استپر موتور است که با تعویض باتری خودرو همه مشکلات حل شد

یاسین بهرامی
08 آبان 1401

سلام و خسته نباشید علت استارت خوردن و روشن نشدن ماشین پراید

منوچهر سپهری
08 آبان 1401

دلیل اینکه ماشین استارت میخوره روشن نمیشه چی میتونه باشه؟ ایراد از قطعه خاصیه؟

  کارشناس بیمه
  09 آبان 1401

  سلام دلایل را دوست عزیز در مقاله نوشته ایم. اما به هر حال باید به تعمیرکار مراجعه کنید.

سعید رفیعی
10 آبان 1401

علت استارت خوردن و روشن نشدن ماشین پژو پارس چی میتونه باشه؟ به سرما ربطی داره؟

  کارشناس بیمه
  11 آبان 1401

  سلام هزاران چیز ممکن است.

یاسر بهشتی
17 آبان 1401

دلیل تک استارت روشن نشدن ماشین چی میتونه باشه؟

  رضا
  19 آبان 1401

  سلام خودرو پراید 90 بوش برق کوئل دیر فعال میشه بعضی مواقع خطای تعریف کلید یا لامپ ایمو رو میده ولی کلا ماشین دیر روشن میشه ممنون میشم راهنمایی کنید

   کارشناس بیمه
   19 آبان 1401

   سلام باید به تعمیرگاه مراجعه کنید. ما فقط دلایل کلی را نوشته ایم.

جواد هاشمی
18 آبان 1401

علت استارت خوردن و روشن نشدن ۲۰۶ در فصول سرد سال مخصوصا زمستان چیست؟

  کارشناس بیمه
  19 آبان 1401

  سلام باید به تعمیرگاه مراجعه کنید.

عادل غلامی
18 آبان 1401

علت تک استارت روشن نشدن ماشین پرشیا چیه؟

  کارشناس بیمه
  18 آبان 1401

  سلام باید تعمیرکار بررسی کند.

عابدین
18 دی 1401

سلام وانت نیسان دارم دوگانه کارخانه رو بنزین تک استارت روشن میشه رو گاز با دوالاسه استارت روشن میشه علتش چی هست سپاس

سلیمانی
01 بهمن 1401

سلام وقت بخیر من ماشینم موقع سرد شدن اصلا با بنزین روشن نمیشه تمام قطعه را تعویض کردم ولی با گاز روشن میشه هیچ کس عیبشو پیدا نکرده موقع باک بزنین پر میشه روشن میشه ولی کم میشه دیگه روشن نمیشه پمپ هم تعویض کردم

مجتبی
08 بهمن 1401

سلام.نیسان دوگانه دارم.اول صبح بااستارت روشن میشه.ولی بعد از کارکرد کوتاه که استارت می‌زنیم دیگه روشن نمیشه.یا باید خیلی گرم بشه که بشه دوباره روشن کرد.دلیلش چیه

  کارشناس بیمه
  09 بهمن 1401

  سلام این مورد را باید از یک کارشناس مرتبط بپرسید.

  فرزاد
  24 اسفند 1401

  دوست عزیز مشکل خودرو شما در قسمت سوزن انژکتور هست .باید شستشو یا تعویض شود
  حتما مشکل شما حل خواهد شد .موفق باشید

دوست
13 بهمن 1401

پژو ۴۰۵ slxمدل ۹۶ دارم مواقعی ک موتور ماشین سرد میش استارت میخوره اما دیر روشن میش گاهی باید ۵ تا ۷ بار استارت زد تا روشن بش باتری دینام و استارت مکانیک گفت سالم دوستان چ دلیلی میتون داشت باش

بیتا
18 اسفند 1401

سلام .دوستان ماشین پرایدما ۹۱ بعد از استارت طولانی روشن میشد ..همه چی رو عوض کردم مثله شمع وایر صافی بنزین پمپ بنزین وغیره…… حتی دیاگ میزدن متوجه نمیشدن.تا اینکه یکی فهمید سیستم ایموبلایزر سویچ ایراد داره .الان استارت درست شد .خواستم کمکی کرده باشم .التماس دعا

محسن
26 اسفند 1401

سلام، پژو پارس مدل 86 دارم. تا یه سال پیش با نیش استارت روشن میشد ولی الان اگه ماشین بیشتر از چند ساعت خاموش باشه بخوام روشنش کنم باید استارتو چند ثانیه نگه دارم تا روشن بشه. باتری، شمع، وایر، اتوماتیک استارت، استپر، تسمه تایم، کویل، تسمه دینام، سرسیلندر کامل، همه رو عوض کردم. وایر که عوض کردم تا یه مدت بهتر شده بود ولی دوباره داره اذیت میکنه. مکانیک گفته تنها گزینه‌ای که باقی میمونه سوزن انژکتوره که چون قدیمیه باید با منیفلد کامل عوض بشه. من میترسم اینم عوض کنم فایده نداشته باشه. لطفا راهنمایی کنید.

  کارشناس بیمه
  26 اسفند 1401

  سلام دوست عزیز. تعمیر ماشین موضوع تخصصیه. بهتر حتما نظر یک تعمیرکار خبره را بپرسید و طبق نظر ایشون کار را پیش ببرید.

  محسن
  08 فروردین 1402

  سلام.
  اورینگ یکی از سوزن انژکتورا از بین رفته بود که موجب میشد بنزین وارد سیلندر شود. با تعویض اورینگ مشکل حل شد.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید