03 دی 1401

محاسبه حقوق بازنشستگان در شرکت‌های بیمه با جزییات کامل

هیچ‎کس نمی‎تواند جلوی گذر زمان را بگیرد. بازنشستگی بخشی از زندگی انسان‎ها است که آمادگی‎‌های خاص خود را می‌‎طلبد. داشتن مستمری کافی برای سال‌‎های بازنشستگی شاید یکی از مهم‎ترین آینده‎‌نگری‌‎هایی است که باید برای خود داشته باشیم. ما با یک انتخاب صحیح می‎توانیم آسودگی خاطر را به آینده‎‌مان هدیه بدهیم. در هنگام مطالعه و بررسی قراردادهای بیمه عمر و بازنشستگی لازم است به چند بخش دقت کنیم. مواردی مانند: این بیمه‌‎ها چه شرایطی را برای آینده فرد ترسیم می‎‌کنند؟ محاسبه حقوق بازنشستگان در این شرکت‎‌ها به چه صورت است؟ دانستن پاسخ این پرسش‎‌ها، قطعا از ابهام شرایط دوران بازنشستگی شما می‎‌کاهد. با ما همراه باشید تا پاسخ سوالات خود را بیابید.

بیمه بازنشستگی تامین اجتماعی

بیمه تامین اجتماعی، به عنوان معمول‌‎ترین بیمه در بین کسب‌‎وکارها شناخته می‌‎شود. در این سازمان، بخشی از حق بیمه توسط فرد و بخشی از آن توسط کارفرما پرداخت می‌‎شود. تامین اجتماعی یک سیستم بیمه­‌ای همگانی است که: بیمه‌های بازنشستگی، بیمه‌های دولتی درمانی، بیمه‌های بیکاری، بیمه حوادث و تصادف‌ها را پوشش می‌دهد. در این بیمه شما همچنین می‎توانید کارفرمای خود باشید. اگر شاغل نیستید یا آنکه خانم خانه‌­دار هستید نیز می‎توانید خود را تحت پوشش بیمه خویش ­فرما و بیمه زنان خانه­ دار قرار دهید. بخشی از حق بیمه پرداختی شما در پایان مدت قرارداد، حقوق بازنشستگی شما را به خود اختصاص می‎‌دهد.

تعریف بازنشستگی در بیمه تامین اجتماعی

بر اساس ماده 2 قانون تامین اجتماعی، بازنشستگی، عدم اشتغال بیمه‌‎گزار به کار، به دلیل رسیدن به سن بازنشستگی بیان شده‌­است. شرایط سنی فرد توسط قانون‎گذار تعیین می‎شود. زمانی که این شرایط برای فرد محرز شد، می‎‌تواند از سازمان تامین اجتماعی تقاضای حقوق بازنشستگی کند.

محاسبه حقوق بازنشستگان

لذت در دوران بازنشستگی با حقوق بازنشستگی

در متن قانون، شرایط بازنشستگی متغیر است و به عوامل مختلفی بستگی دارد. عواملی مانند: تعداد سال‌های پرداخت حق بیمه، سن شخص بیمه‌شده، میزان سختیِ کار در محل کار، شرایط بیمه‌شده و جنسیت(زن یا مرد) در تعیین آن تاثیرگذار هستند.

شرایط سنی فرد بازنشسته در قانون تامین اجتماعی

طبق ماده ٧٦ قانون تامین اجتماعی، برای دریافت حقوق بازنشستگی لازم است موارد زیر مسجّل شود:

 • مردان به سن ۶۰ سالگی و زنان به ۵۵ سالگی رسیده باشند.
 • بیمه‎‌گزار، حداقل ۲۰ سال سابقه پرداخت حق ‎بیمه داشته باشد.

این ماده هم‌چنین چند تبصره مهم دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌­کنیم:

تبصره ۱: این ماده به افرادی اشاره دارد که به حداقل شرایط سنی بازنشستگی نرسیده‌­اند. این افراد در صورتی می‌­توانند بازنشسته شوند که ۳۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند. البته شرایط سنی مردان ۵۰ ساله و زنان ۴۵ ساله هم باید رعایت شود.

تبصره ۲: این مورد، به افراد شاغل در مشاغل سخت و زیان­‌آور مربوط می‎شود. افرادی که سابقه ۲۰ سال پرداخت حق‎بیمه متوالی یا ۲۵ سال سابقه پرداخت  حق بیمه متناوب دارند. البته پذیرش درخواست بازنشستگی پیش از موعد آنها مشروط به این است که در کارهای سخت اشتغال داشته باشند. مدت زمان برای بازنشستگی زنان در مشاغل سخت 20 سال است و شرط سنی در اینجا دیگر لحاظ نمی­شود.

تبصره ۳: به افرادی اشاره دارد که ۳۵ سال سابقه مفید پرداخت حق بیمه دارند. این افراد هم بدون در نظر گرفتن شرایط سنی بازنشسته می‌­شوند.

تبصره ۴: این ماده به شرایط خاصِ زنان ِکارگرِ مشمولِ قانون کار اشاره دارد. این زنان در صورت داشتن ۲۰ سال سابقه اشتغال و پرداخت حق‎بیمه می‎توانند در سن ۴۲ سالگی بازنشسته شوند. حالت دوم این است که زنان با پرداخت 30 سال حق بیمه و داشتن 45 سال سن می­‌توانند بازنشست شوند. همچنین زنانی با 55 سال سن و حداقل 10 سال سن می‌­توانند بازنشست شوند؛ فقط مشمول قانون 111 تامین اجتماعی نخواهند شد.

 

آیا می‎شود با سابقه خدمت کمتر از 20 سال، بازنشسته شد؟

مطابق متن قانون، پاسخ این پرسش در دو حالت زیر مثبت است:

اول: مردانی که به سن ۶۰ سالگی و زنانی که به سن ۵۵ سالگی رسیده‌­اند. اگر سابقه پرداخت حق‎ بیمه آنها بین ۱۰ تا ۱۹ سال باشد آنها می‌­توانند تقاضاى بازنشستگی کنند. البته لازم به ذکر است که در محاسبه حقوق بازنشستگی آنها، میزان سال‎‌های خدمت‎شان لحاظ می‎‌شود.

برای مثال، اگر شخصی 18 سال سابقه بیمه داشته باشد و درخواست بازنشستگی نماید. در صورت رعایت شرایط سنی که در قانون است، او با مستمری ۱8 روزه بازنشسته می‌­شود.

دوم: اگر فرد به شرایط سنی مدنظر قانون رسیده باشد اما سابقه پرداخت حق بیمه‌‎اش کمتر از ۱۰ سال باشد. در این‌صورت او می‌‎تواند با خریدِ ما­به­‌تفاوت سابقه تا ۱۰ سال تقاضای بازنشستگی کند.

برای مثال، اگر فرد 5 سال حق‎ بیمه پرداخته باشد. در حالی‎‌که مرد باشد و شرایط سنی ‎اش محرز شده باشد. او می‌تواند با خرید ۵ سال تفاوت سابقه، خود را بازنشسته کند. در نهایت او با مستمری ۱۰ روزه بازنشسته می‎‌شود.

محاسبه حقوق بازنشستگان در تامین اجتماعی

مهم‌‎ترین موضوعی که باعث آسودگی خاطر دوران بازنشستگی می‎شود، آگاهی دقیق از میزان و نحوه دریافت حقوق بازنشستگی است. دانستن میزان دقیق مستمری به افراد کمک می‎‌کند تا برای خود برنامه‌‎ریزی مالی بهتری داشته باشند. برای محاسبه حقوق بازنشستگان، تنها کافی است به بعضی از بندهای قرارداد بیمه آگاهی داشته باشید. این محاسبات فرمول پیچیده‎ ای ندارد. شما می‎‌توانید با حساب و کتاب‌های ساده‌، میزان نقدینگی قابل دریافت در دوران بازنشستگی خود را محاسبه کنید.

دو عامل کلیدی در محاسبه حقوق بازنشستگان

باید بدانید که دو عامل در تعیین حقوق بازنشستگی نقش دارد:

 • متوسط حقوق دو سال آخر
 • سنوات یا سابقه پرداخت حق بیمه

هر چه سابقه پرداخت حق‎بیمه و حقوق دریافتی در طی خدمت بیشتر باشد، پس حقوق بازنشستگی بیشتری برای‎تان تعیین می‌‎شود.

نکات محاسبه حقوق بازنشستگان

در زمان محاسبه حقوق بازنشستگان باید به نکات زیر توجه کرد:

 • متوسط دستمزد از مجموع حقوق و مزایای مشمول کسر حق‎بیمه در دو سالِ آخر، تقسیم بر 24 بدست می‌آید.
 • سنوات خدمت، مجموع کل روزهایی است که برای آن بیمه واریز شده است. البته لازم است بدانید که در محاسبه سنوات، ابتدا از روز به جای ماه و سال استفاده می‎‌شود. در نهایت تعداد روز بیمه، به ماه و سال تبدیل می‌‎شوند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد حق سنوات خدمت به اینجا مراجعه کنید.

محاسبه متوسط دستمزد در شرایط خاص

افرادی ­که حق بیمه‌­ی کمتری پرداخت کرده‌­اند، در نهایت نیز حقوق بازنشستگی کمتری دریافت خواهند کرد. حال ممکن است شرایط خاصی پیش بیاید:

مثلا اگر افراد در دو سال آخر میزان حقوقِ مبنا را افزایش دهند و حق بیمه بیشتری پرداخت کنند. آن‌گاه، متوسط دستمزدِ آنان چگونه محاسبه خواهد شد؟

قانون‌گذار در اینجا تدابیری اندیشیده است. اگر دو سال پایانی نرخ رشدِ حقوق و دستمزد غیر طبیعی باشد، مبنای محاسبه­‌ی متوسط دستمزد برای این افراد پنج سالِ آخر خدمت­شان در نظر گرفته می­‌شود.

نحوه محاسبه حقوق بازنشستگان

عواملی که در میزان دریافتی حقوق بازنشستگی تاثیر دارد.

 

فرمول محاسبه حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

فرمول محاسبه حقوق بازنشستگی، مطابق با متن ماده ۷۷ قانون کار به روش زیر بدست می‎‌آید:

حقوق بازنشستگی=  30 / سنوات پرداخت حق بیمه ( حداکثر 35 سال) × متوسط دستمزد

برای اطلاعات بیشتر در مورد بیمه بازنشستگی به اینجا مراجعه کنید.

 نحوه دسترسی به اطلاعات سابقه بیمه

در سال‎های گذشته پرونده‌‎ها به صورت کاغذی و فیزیکی ثبت و ضبط می‎‌شد. هر فرد برای محاسبه سابقه بیمه و… باید با مراجعه حضوری به شعبات تامین اجتماعی درخواستش را مطرح می‎‌کرد. این‎‌ کار دشواری‎های خاص خود را داشت. مثلا ممکن بود افراد در شعبات مختلف تامین اجتماعی حق‎بیمه را پرداخت کرده باشند. لذا دسترسی به سابقه بیمه، هم برای بیمه‌‎شدگان و هم برای سازمان تامین اجتماعی اغلب با سختی همراه بود. در سال‎های اخیر تمام پرونده‌‎های تامین اجتماعی الکترونیکی شده‌‎اند. برای دسترسی به جزییات دقیق سابقه بیمه پرداختی، شما می‌‎توانید به سایت سازمان تامین اجتماعی مراجعه کنید.

محاسبه حقوق بازنشستگی در سایر رشته‌ها و شرکت‌های بیمه

حقوق بازنشستگی بیمه عمر، ابتدای خرید بیمه ‎نامه به صورت دقیق قابل محاسبه نیست. اگر به جدول بیمه ‎نامه خود دقت کنید، متوجه می‎شوید که تنها سود تضمینی در آن ذکر شده است. علاوه بر این شرکت بیمه انتخابی، سود مشارکت نیز به شما پرداخت خواهد کرد. هر چند برای محاسبه مستمری برای راه‎‌های متفاوتی وجود دارد. البته این‎کار معمولا به صورت سیستمی، توسط شرکت بیمه محاسبه می‎‌گردد. اگرچه شما می‎‌توانید به صورت حدودی، با محاسبه 5/1 تا 2 درصد از مجموع اندوخته نهایی خود، میزان حقوق بازنشستگی‎‌تان را بدست آورید.

میزان حقوق بازنشستگی، یکی از دغدغه‎ های مهم افراد است. در این مقاله در مورد بیمه تامین اجتماعی، سن و شرایط بازنشستگی و نحوه محاسبه حقوق بازنشستگان صحبت کردیم. اگر در این زمینه ابهامی دارید، می‎توانید سوالات خود را در قالب کامنت با ما مطرح کنید تا در کوتاه‌ترین زمان مشاوران ما پاسخگوی شما باشند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
14 بهمن 1401 / اطلاعات بیمه ای

شورای بیمه چیست و چه وظایفی دارد+ اعضای تشکیل دهنده شورا

وظایف شورای عالی بیمه و ارکان آن را در این مقاله بیمه دات کام بخوانید!

11 بهمن 1401 / اطلاعات بیمه ای

بیمه سربازی را چگونه به سوابق بیمه تامین اجتماعی اضافه کنیم؟

بیمه سربازی چه خدماتی به محافظان کشور می‌دهد؟ پوشش‌ها و مزایای این بیمه‌نامه را در این مقاله مطالعه نمایید.

08 بهمن 1401 / اطلاعات بیمه ای

پرداخت بیمه تامین اجتماعی با موبایل؛ پرداخت حق بیمه در سریع‌ترین زمان

پرداخت بیمه تامین اجتماعی با موبایل یکی از امکاناتی پرداختی سازمان تامین است. برای یادگیری نحوه کار با اپلیکیشن تامین، این مقاله را به دقت بخوانید.

07 بهمن 1401 / اطلاعات بیمه ای

استعلام غیبت سربازی؛ 4 روش برای پیگیری غیبت سربازی

مشمولین نظام وظیفه با استعلام غیبت سربازی می‌توانند از وضعیت خدمت سربازی خود آگاه شوند. شما را به مطالعه‌ی روش‌های پیگیری غیبت سربازان دعوت می‌کنیم.

05 بهمن 1401 / اطلاعات بیمه ای

اشتباهات رایج در خرید بیمه را بشناسید و از آنها دوری کنید!

اشتباه در خرید بیمه نامه یکی از عواملی است که می‌تواند مانع دریافت خسارت از بیمه شود؛ برای آشنایی با اشتباهات رایج در خرید بیمه، این مقاله را از دست ندهید.

02 بهمن 1401 / اطلاعات بیمه ای

سوابق بیمه تامین اجتماعی: روش‌های استعلام سابقه تامین اجتماعی در 1401

راهنمای سریع استعلام و مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی به صورت آنلاین

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
رازنی
04 دی 1400

سلام غرامت فوت فرد بازنشسته به چه کسی تعلق میگیرد؟

  کارشناس بیمه
  05 دی 1400

  سلام، دوست عزیز، غرامت بود به افراد ذینفع مشخص شده در قرارداد یا وراث قانونی او تعلق خواهد گرفت.

  یوسفی
  26 دی 1401

  سلام من ۲۳ سال سابق کاری در سازمان تامین اجتماعی دارم و دیگر به دلایل شخصی نمیتوانم ادامه دهم آیابا استعفا و اینکه مابقی پول بیمه را خودم پرداخت کنم شرایطم چطور می‌شود باراهی برای بازنشستگی دارم فقط میدانم مرخصی برای ۲سال خیلی به ضررش تمام می‌شود لطفا راهنماییم کنید سپاسگزارم

   نویسنده بیمه
   30 دی 1401

   سلام دوست عزیز
   میتوانید بیمه خودت را بصورت اختیاری واریز کنید تا فاصله ای بین سوابق شما ایجاد نشود

دایی
20 دی 1400

سلام من برای پدرم هرچه محاسبه میکنم با مبلغی که بهش پرداخت میشه متفاوته، باید برای درآوردن این اختلاف حساب کجا مراجعه کنم؟

  نویسنده بیمه
  20 دی 1400

  سلام دوست عزیز، به احتمال زیاد شما مواردی را در نظر نمی گیرید. بهتر است که به یکی از کارگزاری های تامین اجتماعی یا شرکتی که پدرتان از آن مبلغ بازنشستگی را دریافت می کند، مراجعه کنید.

امیری
20 اسفند 1400

باسلام
چه زمانی محاسبه حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی از متوسط دوسال آخر به پنج سال آخر تغییر پیدا میکند؟ آیا فرمول خاصی دارد؟
من از کجا میتوانم متوجه بشوم که برای من متوسط دوسال آخر محاسبه شد یا متوسط پنج سال آخر؟ به واسطه شرایط کاری در برخی ماهها اضافه کار بیشتری داشته ام و برخی ماهها اضافه کار کمتر به همین نسبت نیز پرداخت حق بیمه تغییر داشته است.

  کارشناس بیمه
  20 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، زمانی که تمام سالها دستمزد پایین لیست ارسال کنید بعد غیر متعارف دستمزد دو سال آخر دستمزد بالا ارسال کنید ۰۲ از مسول مستمریها شعبه باید سوال کنید.

سعید
28 فروردین 1401

سلام من شنیده ام که اشخاصی که از سنوات حق اشعه به مدت دوسال استفاده می کنند به دلیل اینکه دوسال آخر سنواتشان فاقد مزد می باشد مبنای محاسبه حقوق بازنشستگی شان آخرین مزد پرداختی قبل از دوسالسنوات حق اشعه است و میانگین گرفته نمی شود آیا این مطلب صحیح است

  کارشناس بیمه
  08 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، خیر

کارمند خسته
18 اردیبهشت 1401

سلام
من حدود 22/5 سال در یک دستگاه دولتی مشغولم. اما راستش خسته شدم و میخواهم مدتی در یک شرکت خصوصی کارکنم. سنم 50 سال است. آیا ممکن است بعد از مدت کوتاهی خود را بازنشسته کنم؟

  کارشناس بیمه
  28 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز
  باید تو مجموع حتما ۳۰ سال سابقه داشته باشید

عباس علی احسانی
11 تیر 1401

سلام ازسال ۹۵بانامه رسمی شرکت مسافربری آسیاسفر همدان بعنوان مدیر اجرایی به سرشبگه ودیگرارگانهامعرفی شدم امالیست بیمه ام بعنوان متصدی باواریزحداقل ادامه داشت تاآذر۹۷درلیست سمت ام مدیرداخلی وحق بیمه حداقل متصدی واریزشدازاول۹۸بصورت درصدی افزایش دادندوهردفعه نسبت به پرداخت حق بیمه ام اعتراض کردم کارگزارفرمودندسبستم قبول نمیکندبنابراین ناچاربه خدمت مدیردرآمدسازمان شعبه ۲آقای خوانساری رفتم که فرمودندهرکس گفته سیستم قبول نمی کنه بهانه کرده، شمامختاریدبارعایت حداقل وحداکثرحق بیمه واریز کنید.سال۹۹و۴۰۰مراازحق واقعی محروم کردن آیاراهی برای ویرایش و اصلاح هست،

  کارشناس بیمه
  12 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، خیر راهی برای ویرایش وجود ندارد. تمام لیست ها تایید شده اند و اصلاح آن ها امکان پذیر نیست.

بهار
21 مرداد 1401

سلام خسته نباشید من ۴۰ سال دارم و ۱۸ سال سابقه بیمه دارم میخواستم بدونم اگر دو‌سال آخر رو از بیمه بیکاری استفاده کنم با ۲۰ سال می‌توان بازنشست بشوم و اینکه نحوه محاسبه بازنشستگی من چطور خواهد بود

  کارشناس بیمه
  26 مرداد 1401

  سلام اگر خانم باشید و بعد از بیمه بیکاری هم لیست بیمه داشته باشید بله با ۲۰ سال سابقه و ۴۲ سال سن میتوانید بازنشسته شوید

مهدی
25 مهر 1401

سلام
در صورتیکه سن بالای ۶۰ سال باشد با ۱۷ سال سابقه بیمه بخواهیم بازنشتگی با ۱۷ روز حقوق گرفته شود
متوسط ۲ یا ۵ سال آخر تاثیری دارد یا براساس حداقل حقوق ۱۷ روز محاسبه میشود ؟( ۵ سال اخر از سال ۱۲ تا ۱۷ بیشتر از حداقل و نزدیک به حداکثر حق بیمه پرداخت شده است )

  کارشناس بیمه
  27 مهر 1401

  سلام خیر تاثیری ندارد و همان ۱۷ روز حقوق مستمری وی محاسبه میشود

حسین hm
01 آبان 1401

سلام وخسته نباشید دارای 26سال سابقه ودارای 54سال سن واز26سال سابقه 8سالش سخت وزیان اوربوده ایا بازنشستگی شاملم میشه اقدام کنم ممنونم

  کارشناس بیمه
  03 آبان 1401

  سلام اگر ۸ سال شما جز کارهای سخت و زیان اور باشد به شما چهار سال ارفاق میشود و در مجموع ۳۰ سال سابقه دارید لذا میتوانید بعد بازنشسته شوید

توکلی
16 آبان 1401

سلام خحسته نباشید ایا باسابقه ۲۶ سال وسن ۵۰ می توانم بازنشست بشوم اگر می شود چند روز از ماه می توان حقوق دریافت کرد با تشکر

  کارشناس بیمه
  16 آبان 1401

  سلام اگر منظورتان تامین اجتماعی است، خیر مگر اینکه شرایط خاصی داشته باشید.

شادی
29 آذر 1401

سلام لطفاسوالم روپاسخ دهید
ا_آیامیانگین دوسال اخربیمه پردازی ملاک پرداخت حقوق برای ۱۰روزحقوق زنان خانه دارمیباشد
۲.مزلیای جانبی چی تعلق میگیره ایااونهم نسبتی با۱۰روزحقوق داره ممنون

  کارشناس بیمه
  30 آذر 1401

  سلام ۰۱ خیر نیست ۰۲ ملاک محاسبه ۱۰ روز حقوق برای زنان خانه دار ۱۰ روز حداقل دستمزد میباشد

ز.م
12 دی 1401

سلام روز بخیر
آیا در بازنشستگی پایه حقوق دو سال آخر مهم است یا دریافتی که در لیست بیمه اعلام می شود مد نظر گرفته میشود ؟

  نویسنده بیمه
  13 دی 1401

  سلام دوست عزیز
  مشمول حق بیمه دو سال آخر شما محاسبه میشود اون مبلغی که شما حق بیمه واریز کردید ملاک محاسبه است

احسان
02 بهمن 1401

با سلام بنده ۵۴ سال سن دارم
و ۲۰ سال سابقه پرداخت بیمه
که ۱۰ سال در بانک
۱۰ سال کار ازاد پرداخت شده
و به علت مشکلات کهولت سن و بیماری ۴ سال است کار نمیکنم و بیمه رو خودم شخصی پرداخت میکنم
با این شرایط چطور محاسبه میشود ؟

  نویسنده بیمه
  03 بهمن 1401

  سلام احسان عزیز
  اولا اون مدتی که در بانک سابقه دارید اگر تامین اجتماعی نبوده باید به صندوق تامین اجتماعی انتقال دهید بعد هم با این سابقه و سن شما فعلا شرایط بازنشستگی را ندارید باید صبر کنید تا سن شما به ۶۰ سالگی برسد

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید