23 آبان 1400

محاسبه حقوق بازنشستگان در شرکت‌های بیمه با جزییات کامل

هیچ‎کس نمی‎تواند جلوی گذر زمان را بگیرد. بازنشستگی بخشی از زندگی انسان‎ها است که آمادگی‎‌های خاص خود را می‌‎طلبد. داشتن مستمری کافی برای سال‌‎های بازنشستگی شاید یکی از مهم‎ترین آینده‎‌نگری‌‎هایی است که باید برای خود داشته باشیم. ما با یک انتخاب صحیح می‎توانیم آسودگی خاطر را به آینده‎‌مان هدیه بدهیم. در هنگام مطالعه و بررسی قراردادهای بیمه عمر و بازنشستگی لازم است به چند بخش دقت کنیم. مواردی مانند: این بیمه‌‎ها چه شرایطی را برای آینده فرد ترسیم می‎‌کنند؟ محاسبه حقوق بازنشستگان در این شرکت‎‌ها به چه صورت است؟ دانستن پاسخ این پرسش‎‌ها، قطعا از ابهام شرایط دوران بازنشستگی شما می‎‌کاهد. با ما همراه باشید تا پاسخ سوالات خود را بیابید.

بیمه بازنشستگی تامین اجتماعی

بیمه تامین اجتماعی، به عنوان معمول‌‎ترین بیمه در بین کسب‌‎وکارها شناخته می‌‎شود. در این سازمان، بخشی از حق بیمه توسط فرد و بخشی از آن توسط کارفرما پرداخت می‌‎شود. تامین اجتماعی یک سیستم بیمه­‌ای همگانی است که: بیمه‌های بازنشستگی، بیمه‌های دولتی درمانی، بیمه‌های بیکاری، بیمه حوادث و تصادف‌ها را پوشش می‌دهد. در این بیمه شما همچنین می‎توانید کارفرمای خود باشید. اگر شاغل نیستید یا آنکه خانم خانه‌­دار هستید نیز می‎توانید خود را تحت پوشش بیمه خویش ­فرما و بیمه زنان خانه­ دار قرار دهید. بخشی از حق بیمه پرداختی شما در پایان مدت قرارداد، حقوق بازنشستگی شما را به خود اختصاص می‎‌دهد.

تعریف بازنشستگی در بیمه تامین اجتماعی

بر اساس ماده 2 قانون تامین اجتماعی، بازنشستگی، عدم اشتغال بیمه‌‎گزار به کار، به دلیل رسیدن به سن بازنشستگی بیان شده‌­است. شرایط سنی فرد توسط قانون‎گذار تعیین می‎شود. زمانی که این شرایط برای فرد محرز شد، می‎‌تواند از سازمان تامین اجتماعی تقاضای حقوق بازنشستگی کند.

محاسبه حقوق بازنشستگان

لذت در دوران بازنشستگی با حقوق بازنشستگی

در متن قانون، شرایط بازنشستگی متغیر است و به عوامل مختلفی بستگی دارد. عواملی مانند: تعداد سال‌های پرداخت حق بیمه، سن شخص بیمه‌شده، میزان سختیِ کار در محل کار، شرایط بیمه‌شده و جنسیت(زن یا مرد) در تعیین آن تاثیرگذار هستند.

شرایط سنی فرد بازنشسته در قانون تامین اجتماعی

طبق ماده ٧٦ قانون تامین اجتماعی، برای دریافت حقوق بازنشستگی لازم است موارد زیر مسجّل شود:

  • مردان به سن ۶۰ سالگی و زنان به ۵۵ سالگی رسیده باشند.
  • بیمه‎‌گزار، حداقل ۲۰ سال سابقه پرداخت حق ‎بیمه داشته باشد.

این ماده هم‌چنین چند تبصره مهم دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌­کنیم:

تبصره ۱: این ماده به افرادی اشاره دارد که به حداقل شرایط سنی بازنشستگی نرسیده‌­اند. این افراد در صورتی می‌­توانند بازنشسته شوند که ۳۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند. البته شرایط سنی مردان ۵۰ ساله و زنان ۴۵ ساله هم باید رعایت شود.

تبصره ۲: این مورد، به افراد شاغل در مشاغل سخت و زیان­‌آور مربوط می‎شود. افرادی که سابقه ۲۰ سال پرداخت حق‎بیمه متوالی یا ۲۵ سال سابقه پرداخت  حق بیمه متناوب دارند. البته پذیرش درخواست بازنشستگی پیش از موعد آنها مشروط به این است که در کارهای سخت اشتغال داشته باشند. مدت زمان برای بازنشستگی زنان در مشاغل سخت 20 سال است و شرط سنی در اینجا دیگر لحاظ نمی­شود.

تبصره ۳: به افرادی اشاره دارد که ۳۵ سال سابقه مفید پرداخت حق بیمه دارند. این افراد هم بدون در نظر گرفتن شرایط سنی بازنشسته می‌­شوند.

تبصره ۴: این ماده به شرایط خاصِ زنان ِکارگرِ مشمولِ قانون کار اشاره دارد. این زنان در صورت داشتن ۲۰ سال سابقه اشتغال و پرداخت حق‎بیمه می‎توانند در سن ۴۲ سالگی بازنشسته شوند. حالت دوم این است که زنان با پرداخت 30 سال حق بیمه و داشتن 45 سال سن می­‌توانند بازنشست شوند. همچنین زنانی با 55 سال سن و حداقل 10 سال سن می‌­توانند بازنشست شوند؛ فقط مشمول قانون 111 تامین اجتماعی نخواهند شد.

 

آیا می‎شود با سابقه خدمت کمتر از 20 سال، بازنشسته شد؟

مطابق متن قانون، پاسخ این پرسش در دو حالت زیر مثبت است:

اول: مردانی که به سن ۶۰ سالگی و زنانی که به سن ۵۵ سالگی رسیده‌­اند. اگر سابقه پرداخت حق‎ بیمه آنها بین ۱۰ تا ۱۹ سال باشد آنها می‌­توانند تقاضاى بازنشستگی کنند. البته لازم به ذکر است که در محاسبه حقوق بازنشستگی آنها، میزان سال‎‌های خدمت‎شان لحاظ می‎‌شود.

برای مثال، اگر شخصی 18 سال سابقه بیمه داشته باشد و درخواست بازنشستگی نماید. در صورت رعایت شرایط سنی که در قانون است، او با مستمری ۱8 روزه بازنشسته می‌­شود.

دوم: اگر فرد به شرایط سنی مدنظر قانون رسیده باشد اما سابقه پرداخت حق بیمه‌‎اش کمتر از ۱۰ سال باشد. در این‌صورت او می‌‎تواند با خریدِ ما­به­‌تفاوت سابقه تا ۱۰ سال تقاضای بازنشستگی کند.

برای مثال، اگر فرد 5 سال حق‎ بیمه پرداخته باشد. در حالی‎‌که مرد باشد و شرایط سنی ‎اش محرز شده باشد. او می‌تواند با خرید ۵ سال تفاوت سابقه، خود را بازنشسته کند. در نهایت او با مستمری ۱۰ روزه بازنشسته می‎‌شود.

محاسبه حقوق بازنشستگان در تامین اجتماعی

مهم‌‎ترین موضوعی که باعث آسودگی خاطر دوران بازنشستگی می‎شود، آگاهی دقیق از میزان و نحوه دریافت حقوق بازنشستگی است. دانستن میزان دقیق مستمری به افراد کمک می‎‌کند تا برای خود برنامه‌‎ریزی مالی بهتری داشته باشند. برای محاسبه حقوق بازنشستگان، تنها کافی است به بعضی از بندهای قرارداد بیمه آگاهی داشته باشید. این محاسبات فرمول پیچیده‎ ای ندارد. شما می‎‌توانید با حساب و کتاب‌های ساده‌، میزان نقدینگی قابل دریافت در دوران بازنشستگی خود را محاسبه کنید.

دو عامل کلیدی در محاسبه حقوق بازنشستگان

باید بدانید که دو عامل در تعیین حقوق بازنشستگی نقش دارد:

  • متوسط حقوق دو سال آخر
  • سنوات یا سابقه پرداخت حق بیمه

هر چه سابقه پرداخت حق‎بیمه و حقوق دریافتی در طی خدمت بیشتر باشد، پس حقوق بازنشستگی بیشتری برای‎تان تعیین می‌‎شود.

نکات محاسبه حقوق بازنشستگان

در زمان محاسبه حقوق بازنشستگان باید به نکات زیر توجه کرد:

  • متوسط دستمزد از مجموع حقوق و مزایای مشمول کسر حق‎بیمه در دو سالِ آخر، تقسیم بر 24 بدست می‌آید.
  • سنوات خدمت، مجموع کل روزهایی است که برای آن بیمه واریز شده است. البته لازم است بدانید که در محاسبه سنوات، ابتدا از روز به جای ماه و سال استفاده می‎‌شود. در نهایت تعداد روز بیمه، به ماه و سال تبدیل می‌‎شوند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد حق سنوات خدمت به اینجا مراجعه کنید.

محاسبه متوسط دستمزد در شرایط خاص

افرادی ­که حق بیمه‌­ی کمتری پرداخت کرده‌­اند، در نهایت نیز حقوق بازنشستگی کمتری دریافت خواهند کرد. حال ممکن است شرایط خاصی پیش بیاید:

مثلا اگر افراد در دو سال آخر میزان حقوقِ مبنا را افزایش دهند و حق بیمه بیشتری پرداخت کنند. آن‌گاه، متوسط دستمزدِ آنان چگونه محاسبه خواهد شد؟

قانون‌گذار در اینجا تدابیری اندیشیده است. اگر دو سال پایانی نرخ رشدِ حقوق و دستمزد غیر طبیعی باشد، مبنای محاسبه­‌ی متوسط دستمزد برای این افراد پنج سالِ آخر خدمت­شان در نظر گرفته می­‌شود.

نحوه محاسبه حقوق بازنشستگان

عواملی که در میزان دریافتی حقوق بازنشستگی تاثیر دارد.

 

فرمول محاسبه حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

فرمول محاسبه حقوق بازنشستگی، مطابق با متن ماده ۷۷ قانون کار به روش زیر بدست می‎‌آید:

حقوق بازنشستگی=  30 / سنوات پرداخت حق بیمه ( حداکثر 35 سال) × متوسط دستمزد

برای اطلاعات بیشتر در مورد بیمه بازنشستگی به اینجا مراجعه کنید.

 نحوه دسترسی به اطلاعات سابقه بیمه

در سال‎های گذشته پرونده‌‎ها به صورت کاغذی و فیزیکی ثبت و ضبط می‎‌شد. هر فرد برای محاسبه سابقه بیمه و… باید با مراجعه حضوری به شعبات تامین اجتماعی درخواستش را مطرح می‎‌کرد. این‎‌ کار دشواری‎های خاص خود را داشت. مثلا ممکن بود افراد در شعبات مختلف تامین اجتماعی حق‎بیمه را پرداخت کرده باشند. لذا دسترسی به سابقه بیمه، هم برای بیمه‌‎شدگان و هم برای سازمان تامین اجتماعی اغلب با سختی همراه بود. در سال‎های اخیر تمام پرونده‌‎های تامین اجتماعی الکترونیکی شده‌‎اند. برای دسترسی به جزییات دقیق سابقه بیمه پرداختی، شما می‌‎توانید به سایت سازمان تامین اجتماعی مراجعه کنید.

محاسبه حقوق بازنشستگی در سایر رشته‌ها و شرکت‌های بیمه

حقوق بازنشستگی بیمه عمر، ابتدای خرید بیمه ‎نامه به صورت دقیق قابل محاسبه نیست. اگر به جدول بیمه ‎نامه خود دقت کنید، متوجه می‎شوید که تنها سود تضمینی در آن ذکر شده است. علاوه بر این شرکت بیمه انتخابی، سود مشارکت نیز به شما پرداخت خواهد کرد. هر چند برای محاسبه مستمری برای راه‎‌های متفاوتی وجود دارد. البته این‎کار معمولا به صورت سیستمی، توسط شرکت بیمه محاسبه می‎‌گردد. اگرچه شما می‎‌توانید به صورت حدودی، با محاسبه 5/1 تا 2 درصد از مجموع اندوخته نهایی خود، میزان حقوق بازنشستگی‎‌تان را بدست آورید.

میزان حقوق بازنشستگی، یکی از دغدغه‎ های مهم افراد است. در این مقاله در مورد بیمه تامین اجتماعی، سن و شرایط بازنشستگی و نحوه محاسبه حقوق بازنشستگان صحبت کردیم. اگر در این زمینه ابهامی دارید، می‎توانید سوالات خود را در قالب کامنت با ما مطرح کنید تا در کوتاه‌ترین زمان مشاوران ما پاسخگوی شما باشند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
11 آذر 1400 / اطلاعات بیمه ای

سرانه درمان چیست+ مبلغ سرانه درمان بیمه سلامت و تامین اجتماعی1400

مبلغ سرانه درمان بیمه سلامت، تامین اجتماعی و بیمه مشاغل آزاد را در این مقاله بخوانید!

10 آذر 1400 / اطلاعات بیمه ای

تاریخچه بیمه در جهان و ایران + اهمیت به وجود آمدن بیمه

بیمه چگونه به وجود آمد؟ چرا بیمه صنعت مهمی است؟ تاریخچه بیمه در ایران و جهان را در این مقاله بخوانید!

09 آذر 1400 / اطلاعات بیمه ای

شکایات بیمه مرکزی و نحوه ثبت شکایت در سامانه بیمه مرکزی

مراحل ثبت شکایات از طریق سامانه بیمه مرکزی و زمان رسیدگی بیمه مرکزی را در این مقاله بخوانید!

08 آذر 1400 / اطلاعات بیمه ای

لیست بیمه تامین اجتماعی چیست و چگونه باید آن را ارسال کرد؟

آموزش گام به گام ارسال لیست بیمه تامین اجتماعی که کارفرمایان باید بدانند.

07 آذر 1400 / اخبار / اطلاعات بیمه ای

سهمیه سوخت انواع وسایل نقلیه+ دستورالعمل مشاهده اعتبار بنزین

جدول سهمیه بنزین هر یک از وسایل نقیله مانند سرویس مدارس، خودرو شخصی، اتوبوس، ون، وانت و... را در این مقاله مشاهده کنید.

05 آذر 1400 / اخبار / اطلاعات بیمه ای

سامانه درمان الکترونیک (سدا): خدمتی از بیمه ایران برای دریافت سوابق هزینه‌ درمان

نحوه ثبت نام در سدا، یکی از سامانه‌های خدماتی درمان بیمه ایران و مزایای استفاده از آن را در این مقاله بخوانید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید