17 دی 1401

سند چند برگ خودرو: مراحل انتقال سند و دریافت المثنی

همانطور که می‌دانید سند نشانه‌ مالکیت خودرو است. همچنین، نیروی انتظامی ‌و پلیس راهور برای برقراری نظم بیشتر و مدیریت ترددها به این موضوع اهمیت می‌دهند. سند خودرو دو نوع تک برگ و چند برگ است که سند چند برگ خودرو با سند تک برگ کمی ‌تفاوت دارد. هنگام خرید اتومبیل باید به نوع سند و انتقال سند ماشین دقت داشت. در این مطلب شما را با مراحل انتقال سند و انواع سند خودرو آشنا خواهیم کرد با ما همراه باشید.

سند خودرو چیست؟

ثبت سند خودرو یک راه حل منطقی و کارآمد از سمت دولت است که برای سامانه حمل و نقل به کار گرفته می‌شود تا اجرای قانون و تسهیل در تغییر مالکیت در معامله به راحتی انجام شود. رسمیت و استناد به سند خودرو در دو ارگان پلیس راهور و قوه قضاییه متفاوت است. در حقیقت سند ماشین به شکل یک سند تک برگ، چند برگ و برگ سبز است که در اختیار صاحب خودرو قرار می‌گیرد.

اما خب بسیاری از افراد نمی‌دانند که سند چند برگ خودرو را چگونه باید دریافت کنند یا به طور کل نیازی به این سند است یا خیر؟

شاید سوال مهم تر این باشد که در چه شرایطی نیاز به تنظیم سند خودرو وجود دارد؟

سند خودرو یک مدرک قانونی است که در معامله و خرید و فروش اتومبیل استفاده می‌شود تا تمام مالکیت ماشین به فرد خریدار داده شود.

دقت کنید که سند ماشین توسط اداره راهنمایی و رانندگی، اداره حمل و نقل ترافیک و دفاتر ثبت رسمی ‌کشور، تنظیم می‌شود.

سند قطعی خودرو را از کجا باید بگیریم؟

هنگامی‌ که از کارخانه سازنده، خودرویی تهیه می‌کنید دو حالت وجود دارد، به صورت اقساط یا نقدی ماشین را تهیه خواهید کرد. اگر به صورت اقساط خودرو را تهیه کرده باشید، سند بعد از پایان اقساط به نام شما زده می‌شود و اگر خرید شما نقدی باشد، بلافاصله سند قطعی به نام شما خواهد شد.

اختلافی بین نیروی انتظامی ‌و قوه قضاییه وجود دارد که سند قطعی را به دو بخش تقسیم کرده است.

برگ سبز و سند تک برگ یا سند چند برگ خودرو را می‌توان اختلاف این دو ارگان دانست. کدام سند معتبر و قطعی است؟

برگ سبز خودرو و ثبت سند در دفاتر رسمی

هنگام انتقال سند خودرو باید مدارک و مراحل مختلفی انجام شود تا سند ماشین به خریدار داده شود. خریدار و فروشنده باید به مراکز تعویض پلاک مراجعه کنند و با پرداخت هزینه مربوط به تعویض پلاک، سند تک برگ یا برگ سبز تحویل بگیرند. دقت کنید که برگ سبز به قدر کافی بین افراد معتبر است و برای معاملات اتومبیل از آن استفاده خواهد شد، اما همانطور که توضیح دادیم، برگ سبز فقط مورد تایید پلیس راهور و نیروی راهنمایی و رانندگی است.

اگر برای خودرو مشکلی به وجود آید و نیاز به مراجعه در دادگاه و دادسراهای کشور باشد، بدانید که قوه قضاییه صاحب اتومبیل را فردی می‌داند که در دفاتر رسمی، سند خودرو به نام او باشد. سند تک برگ و سند چند برگ خودرو در این موارد اهمیت ویژه‌ای دارند.

سند تک برگ و سند چند برگ خودرو چیست؟

به اسناد رسمی‌ که در دفترخانه‌ها ثبت خواهند شد، سند می‌گویند. دقت کنید که برای خودرو هم باید سند محضری دریافت کنید. سند تک برگ خودرو در حقیقت یک سند معتبر و قابل استعلام است که برای معاملات ماشین مورد استفاده قرار می‌گیرد. اطلاعات و مشخصات معامله مانند: دارایی، مبلغ معامله، اطلاعات هویتی و اطلاعات سکونتی در آن قید می‌شود.

سند تک برگ و سند چند برگ خودرو شماره و شناسنامه دارد تا به راحتی قابل استعلام باشد.

در بخش اول و دوم سند مشخصاتی وارد شده است که در ادامه به شرح اطلاعات در هر بخش می پردازیم.

اطلاعات بخش اول عبارتند از:

 • شماره موتور
 • شماره شاسی
 • شناسه وسیله نقلیه
 • نوع اتومبیل
 • رنگ خودرو
 • تعداد سیلندر، چرخ‌ها و محورها
 • ظرفیت خودرو

اطلاعات بخش دوم عبارتند از:

 • شماره شناسنامه مالک
 • نام و نام خانوادگی مالک
 • محل صدور شناسنامه
 • تاریخ تولد، کد ملی و نام پدر

هنگامی ‌که ماشین صفر یا کارکرده از کارخانه تحویل می‌گیرید، یک سند قطعی همراه آن است که شرکت سازنده خودرو آن را به شما تحویل می‌دهد. اگر شما بعد از چند وقت قصد فروش خودرو خود را داشته باشید، باید بعد از انتقال سند و فک پلاک به دفاتر رسمی ‌کشور مراجعه کنید و اتومبیل را به نام خریدار جدید سند بزنید. در این مرحله یک سند به سند قطعی اضافه خواهد شد که در حقیقت به آن سند چند برگ خودرو گفته می‌شود. همچنین این مرحله تا آخر معاملات خودرو ادامه خواهد داشت.

 

سند تک برگ خودرو

مدارک لازم برای انتقال سند تک برگ خودرو

چه مدارکی برای انتقال سند چند برگ خودرو نیاز است؟

اولین پرسش این است که برای انتقال سند خودرو چه مدارکی لازم است؟

هنگامی‌ که شما برای انتقال سند خودرو به دفترخانه‌های رسمی‌ کشور مراجعه می‌کنید باید مدارکی را در اختیار دفترداران قرار دهید تا مراحل انتقال و سند زدن انجام شود. این مدارک شامل اطلاعات هویتی فروشنده و خریدار است که باید نوشته شود. همچنین مدارک زیر برای انتقال سند الزامی ‌است:

 • برگ سبز خودرو و تاییدیه نقل و انتقال خودرو
 • بنچاق قبلی یا برگ کمپانی
 • اصل مدارک شناسایی فروشنده
 • اصل مدارک شناسایی خریدار
 • کارت سوخت خودرو
 • برگ مفاصاحساب پرداختی عوارض شهرداری
 • بیمه‌نامه شخص ثالث

هر آنچه که به خودرو مرتبط است باید به دفترخانه تحویل داده شود. توجه کنید که هزینه ثبت سند تک برگ یا سند چند برگ خودرو می‌تواند به صورت توافقی بین خریدار و فروشنده تقسیم شود.

همان طور که در مدارک ذکر شده برای انتقال سند ماشین، مشاهده کردید، بیمه شخص ثالث یکی از این مدارک است. اما این بیمه‌نامه چیست و چه پوشش‌هایی دارد؟ برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله بیمه شخص ثالث بیمه دات کام را مطالعه نمایید.

آیا ثبت سند چند برگ خودرو در دفاتر رسمی ‌اجباری است؟

در بخش‌های قبلی درباره مالکیت و اختلاف نظر پلیس راهور و قوه قضاییه توضیحاتی داده شد. با در دست داشتن برگ سبز خودرو هم می‌توان ادعای مالکیت داشت، اما اگر بخواهید ماشین خود را معامله کنید، ممکن است که مشکلات مختلفی جلوی راه شما باشد.

به این ترتیب که بیشتر افراد تمایل دارند سند رسمی‌ داشته باشند تا با خیال راحت‌تری احساس مالکیت کنند. در این مواقع فروشنده باید سند را به نام خریدار ثبت کند و برای این کار باید علاوه بر برگ سبز، سند قطعی خودرو هم به نامش باشد.

نکته مهم این بخش می‌تواند این باشد که هر چند پلیس راهور اعلام کرده است که برگ سبز قابل استناد است، اما قوه قضاییه برای جلوگیری از کلاهبرداری و سواستفاده افراد نظر دیگری دارد و سند قطعی خودرو را همان سند تک برگ یا سند چند برگ خودرو می‌داند.

بالاخره برگ سبز معتبرتر است یا سند خودرو!؟ برای رفع این ابهام، می‌توانید مقاله سند خودرو یا برگ سبز پایان جنگ ده ساله را در اینجا مطالعه نمایید.

نکات مهم در انتقال سند خودرو

حتما زمان انتقال سند خودرو به نکات زیر توجه کنید:

 • قبل از اینکه خودرو را معامله کنید، جزئیات را بررسی کرده و از نظر فنی اتومبیل را کارشناسی کنید.
 • خودرویی را خریداری کنید که سند چند برگ خودرو(سند دفترخانه‌ای) داشته باشد.
 • هنگام خرید، شرایط و هزینه سند خودرو را مشخص کنید.
 • برای سند زدن زمان بندی داشته باشید تا در صورت عدم حضور فروشنده بتوان به مراجع قانونی شکایت کرد.
 • مدارک مورد نیاز برای انتقال سند را همراه خود داشته باشید تا از اتلاف وقت و هزینه جلوگیری شود.
 • توصیه ما این است که به طور حتم در خرید ماشین کارکرده بعد از دریافت سند قطعی هزینه را به فروشنده پرداخت کنید.

 

ارتباط گم شدن سند قطعی با سند چند برگ خودرو

سوالی که در انتهای این مطلب به وجود می‌آید این است که اگر سند قطعی خودرو گم شود، آیا می‌توان سند خودرو را به نام فرد دیگر ثبت کرد یا خیر؟

سند تک برگ خودرو

اقداماتی که برای گم شدن سند خودرو باید انجام دهیم

سند قطعی همان سند کمپانی است که در زمان خرید خودرو به خریدار تحویل داده می‌شود و برای اینکه ماشین معامله شود باید در اختیار خریدار بعدی قرار گیرد. حال اگر این سند گم شود، دیگر انتقال سند رسمی ‌امکان پذیر نیست. قبل از اینکه قصد فروش خودرو خود را داشته باشید باید از بودن سند قطعی اطمینان داشته باشید و اگر سند شما گم شده باشد، مدارکی را باید به شرکت سازنده ارائه کنید تا المثنی سند را تحویل بگیرید. این مراحل و مدارک شامل:

 • در ابتدا باید یک آگهی برای گم شدن سند خودرو منتشر کنید. بعد از 10 روز از گذشت چاپ آگهی به نزدیک ترین نمایندگی شرکت تولید کننده خود مراجعه کنید.
 • برگ سبز خودرو و کپی آن، کارت ملی صاحب خودرو و آگهی مفقودی سند خودرو که 10 روز از آن گذشته است را به نمایندگی تحویل دهید.
 • بعد از بررسی‌های شرکت خودروسازی اقدامات لازم انجام می‌شود و سند کمپانی المثنی برای شما صادر خواهد شد.

شما انتخاب می‌کنید

به طور کلی مراحل انتقال سند خودرو باید با دقت و بدون عجله انجام شود تا در آینده وقوع مشکلات احتمالی کاهش پیدا کند. داشتن برگ سبز به تنهایی نمی‌تواند در صورت بروز مشکلات مالکیت شما را مشخص کند، پس برای ثبت سند تک برگ و سند چند برگ خودرو خود به دفاتر ثبت اسناد معتبر کشور مراجعه کنید و بعد از آن هزینه کامل را پرداخت کنید.

دقت داشته باشد که یکی از مدارک مهم در زمان انتقال سند خودرو داشتن بیمه شخص ثالث است که فروشنده باید در دفترخانه به خریدار تحویل دهد. برای خرید بیمه شخص ثالث به شما پیشنهاد می‌کنیم که به سایت بیمه دات کام مراجعه کنید. بیمه دات کام یک سامانه استعلام، مقایسه و خرید انواع بیمه است که به صورت 24 ساعته در حال پشتیبانی برای بیمه شخص ثالث است. همچنین اگر سوالی درباره سند خودرو دارید می‌توانید در قالب کامنت و در زیر این مطلب با کارشناس‌های بیمه مطرح کنید تا در زمان کوتاهی پاسخ شما داده شود.

 • + سند قطعی خودرو را از کجا باید بگیریم؟
 • + سند چند برگ خودرو چیست؟
 • + آیا ثبت سند چند برگ خودرو در دفاتر رسمی ‌اجباری است؟
آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
ضیایی
29 آذر 1400

سلام آیا انتقال سند خودرو بدون تعویض پلاک وجود دارد؟

  person
  کارشناس بیمه
  29 آذر 1400

  سلام بله دوست عزیز، شما می توانید فک پلاک انجام دهید و پلاک را برای خود نگه دارید.

person
یاور
29 آذر 1400

سلام مدارک لازم برای انتقال سند خودرو در دفترخانه چیست؟

  person
  کارشناس بیمه
  29 آذر 1400

  سلام دوست عزیز، در دفترخانه دیگر نیازی به ثبت نیست اما در مقاله اگر مطالعه کرده باشید، مدارک لازم را نوشته ایم.

person
اصغر
29 آذر 1400

سلام آیا سند خودرو الزامی است؟

  person
  کارشناس بیمه
  29 آذر 1400

  سلام دوست عزیز، منظورتان الزامی بودن چیست؟ به هر حال، سند شامل برگه هایی است که نشان می دهد شما مالک آن خودرو هستید.

person
کارشناس بیمه
16 آذر 1400

سلام دوست عزیز، منظور شما از الزامی بودن انتقال سند خودرو چیست؟ در صورتی که خودرو از شخص دیگری خریداری کرده باشید، الزامی است.

person
نگار شریفی
16 آذر 1400

سلام، آیا انتقال سند خودرو الزامی است؟

  person
  کارشناس بیمه
  16 آذر 1400

  سلام دوست عزیز، منظور شما از الزامی بودن انتقال سند خودرو چیست؟ در صورتی که خودرو از شخص دیگری خریداری کرده باشید، الزامی است.

person
مومنی
16 آذر 1400

سلام قانون جدید نقل و انتقال خودرو 1400 میگه که نیاز به دفترخانه نیست، اما دفترخانه بالای مغازه ما میگه نه باید بیاید، چرا این حرفو میزنه؟ برای پولشه؟

person
امیرحسین جعفری
15 آذر 1400

سلام دیروز ی جا خوندم که ثبت سند الزامیه، حالا آیا ثبت سند خودرو لازم است؟ ما گیج شدیم.

  person
  کارشناس بیمه
  15 آذر 1400

  سلام دوست عزیز با توجه به قانون جدید 1400 ثبت سند در دفترخانه الزامی نیست اما میتوانید خودتان انجام دهید.

person
محسن جوادیان
15 آذر 1400

سلام برای انتقال سند خودرو به فرزند که مالیات و اینا ندیم، ممکنه؟

  person
  کارشناس بیمه
  15 آذر 1400

  سلام دوست عزیز، برای این کار باید با یک وکیل مشورت کنید.

person
علی منصوری
15 آذر 1400

سلام، تکلیف سند خودرو چه شد؟

  person
  کارشناس بیمه
  15 آذر 1400

  سلام دوست عزیز در حال حاضر نیازی به مراجعه دفترخانه نیست، همان برگ سبز کفایت خواهد کرد.

person
معلم
15 آذر 1400

سلام این قانون جدید انتقال سند خودرو 1400 چیه؟ اخر دفترخونه باید بریم یا نه؟

  person
  کارشناس بیمه
  15 آذر 1400

  سلام دوست عزیز، در حال حاضر قانون جدید بیان می کند که نیازی به مراجعه به دفترخانه نیست. البته هنوز بین پلیس و سازمان ها در این خصوص اختلاف وجود دارد.

person
مصطفی محمودی
13 آذر 1400

سلام من خواستم ماشین بخرم، صاحب خودرو فوت شد الان انتقال سند خودرو متوفی به چه صورته؟

  person
  کارشناس بیمه
  15 آذر 1400

  سلام دوست عزیز، در خصوص قانون انتقال سند شخص متوفی باید تا تعیین و تکلیف مالی او منتظر بمانید. بهتر است که در این خصوص با یک وکیل مشورت کنید.

person
منصور ستار
29 آبان 1400

سلام برای انتقال سند خودرو چه باید کرد؟

  person
  کارشناس بیمه
  29 آذر 1400

  دوست عزیز اگر این مقاله و مقالات مرتبط ما را مطالعه کرده باشید، مراحل انتقال را نوشته ایم. به هرحال، شما باید به مرکز مراجعه کنید.

person
احمد شهری
29 شهریور 1400

سلام قوانین جدید انتقال سند خودرو ۱۴۰۰ چیست؟

  person
  کارشناس بیمه
  29 آذر 1400

  سلام دوست عزیز، در دفترخانه دیگر نیازی به ثبت نیست اما در مقاله اگر مطالعه کرده باشید، مدارک لازم را نوشته ایم.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید