بنر بیمه
19 خرداد 1401

پارک حاشیه ای خودرو چیست؟  3 روش برای استعلام و پرداخت آن

جا پارک نیست ! وقتم داره هدر می ره! این جمله‌ها برای همه ما آشناست و ممکن است خود یا اطرافیان بارها از این جملات استفاده کرده باشیم. در گذشته برای توزیع بهتر جاهای پارک در خیابان از روش‌های متعددی مثل پارکومتر استفاده می‌شد یا ترجیح‌ می‌دادیم ماشین‌مان را جایی پارک کنیم که در آنجا پارکبان باشد.  با طرحی به نام پارک حاشیه ای خودرو  شهرداری، رانندگان می‌توانند در برخی قسمت‌های خاص کنار خیابان ماشین خود را پارک کنند؛ اما در چه جاهایی می توان از پارک حاشیه ای خودرو استفاده کرد؟ به چه نحوی می توان پرداخت پارک حاشیه را انجام داد؟ استعلام و پرداخت عوارض پارک حاشیه ای چگونه است؟ همه این سوالاتی است که در ادامه به صورت جامع به آنها پاسخ داده‌ایم. پس با ما همراه باشید.

پارک حاشیه ای خودرو به چه معناست؟

پارک حاشیه ای خودرو که به آن پارک هوشمند حاشیه ای هم می‌گویند، قسمت‌هایی از کنار خیابان‌های مختلف  است که برای پارک ماشین با تابلو متمایز و مشخص هستند. هدف اولیه شهرداری از راه‌اندازی پارک حاشیه ماشین، دسترسی راحت‌تر مردم به مراکز پر رفت و آمد بود تا بتوانند بدون اتلاف وقت به مرکز یا فروشگاه مورد نظر خود مراجعه کنند. لازم به ذکر است پلیس راهنمایی رانندگی برای حفظ نظم در مورد پارک هوشمند حاشیه ای از گشت های مخصوص این پارک استفاده می کند.

 

پارک حاشیه ای خودرو به چه معناست

پارک حاشیه ای خودرو فضایی است که امکان پارک با پرداخت هزینه را می دهد

چگونه می توان از پارک حاشیه ای ماشین استفاده کرد؟

اگر وسوسه شده‌اید که حداقل یکبار از پارک حاشیه خودرو استفاده کنید، بهتر از قبل آن با اقدامات مورد نیاز آن آشنا شوید. برای استفاده از این  پارکینگ‌ها باید ابتدا وارد سامانه تهران شوید. سپس باید مشخصات خود را وارد و بعد ثبت‌نام خود را نهایی کنید.

برای ثبت‌نام به موارد زیر نیاز دارید:

  1. کد ملی
  2. شماره تلفن
  3. شماره پلاک

روش استعلام و پرداخت عوارض پارک حاشیه ای

بعد از اینکه برای استفاده از پارک حاشیه‌ ای خودرو در سامانه تهران من ثبت‌نام و اطلاعات خود را به صورت دقیق وارد کردید، سامانه با استفاده از آن دیتا هزینه پارک شما رو محاسبه می‌کند. چگونه؟ هر 30 دقیقه یکبار اطلاعات شما برداشت و در انتها هزینه پارک خودرو شما از حسابتان پرداخت می‌شود. اگر پارک هوشمند حاشیه ای را شنیدید، بدانید که چیزی جدا از این مسئله نیست.

به هر حال در صورتی هم که برای شما جریمه‌ای در نظر گرفته شد، بهتر است که در اولین زمان، اقدام به پرداخت جریمه خودرو کنید تا بیشتر نشود.

برای بررسی همچنین می‌توانید به سامانه تهران من مراجعه کنید تا زمان ورود، خروج و هزینه‌های مربوط به آن را مشاهده کنید.

جریمه نپرداختن هزینه پارک حاشیه خودرو

اگر می‌خواهید از این نوع پارک استفاده کنید، باید در پرداخت پارک حاشیه ای خودرو بسیار دقت کنید. مسئولین حمل و نقل شهرداری روی این مسئله بسیار حساس و دقیق هستند. اگر شما از پرداخت به موقع هزینه پارک اجتناب کنید، این هزینه با تاخیر یا عدم پرداخت روی عوارض وسیله نقلیه شما حساب می‌شود و در زمانی که می‌خواهید نسبت به فروش ماشین خود اقدام کنید، مجبور به پرداخت آن می‌شوید.

اگر در پرداخت عوارض خود نیز تاخیر داشته باشید،برای هربار پارک 10 درصد جریمه شامل حالتان خواهد شد.

در چه شرایطی توسط راهنمایی و رانندگی جریمه می‌شویم؟

اگر کیف پول شما برای استفاده از پارک حاشیه ای خودرو در سامانه تهران من خالی و اعتبار لازم را نداشته باشد، جریمه به شما تعلق میگیرد. شما در کوتاه ترین زمان ممکن باید برای پرداخت آن اقدام کنید. حال اگر اصلاَ در سامانه ذکر شده ثبت نام کرده باشید، چه اتفاقی می‌افتد؟ در چنین شرایطی خلافی خودرو برای شما در نظر گرفته می‌شود و باید هزینه جریمه راهنمایی رانندگی را بپردازید.

 

در صورت پرداخت نکردن پارک حاشیه ای خودرو جریمه می شویم

در صورت پرداخت نکردن پارک حاشیه ای خودرو جریمه خواهید شد

آشنایی بیشتر با کیف پول الکترونیکی در سامانه تهران من

همانطور که بالاتر گفتیم هر فردی برای استفاده از پارک حاشیه ملزم به درست کردن یک کیف پول اینترنتی است و باید قبل از اقدام به پارک آن را شارژ کند. استفاده از این کیف پول یک تیر و دو نشان است؛ زیرا اگر کیف پولتان را به حد کافی شارژ کنید هم می‌توانید عوارض پارک حاشیه ای را پرداخت کنید و هم می‌توانید به طرح ترافیک وارد شوید.

اگر کیف پولتان شارژ کافی برای پارک نداشته باشد، برای شما پیامکی ارسال می شود و فرصتی به شما داده می شود ال بتوانید هزینه مورد نظر را پرداخت کنید.

هزینه پارک حاشیه ای برای وسایل نقلیه مختلف چقدر است؟

هزینه استفاده از پارک حاشیه ای در مناطق خارج از طرح 500 تومان است و برای قسمت‌هایی که داخل طرح باشد، مبلغ 700 تومن در نظر گرفته شده است. ضمن اینکه 30 دقیقه شامل هزینه خاصی نمی‌شود و رایگان است.

طبق قوانین راهنمایی رانندگی در پارک ماشین در محله‌های شلوغ و پر رفت و آمد و در بازه زمانی 7 تا 21:00 روزهای کاری، اگر پرداختی مورد نظر را انجام نداده باشید به شما جریمه تعلق می گیرد.

نرخ ماشین های سواری

رانندگان وسایل نقلیه سواری برای پارک حاشیه ای خودرو در محدوده‌های ترافیکی باید 700 تومان و برای خارج از طرح باید 500 تومان بپردازند. ضمن اینکه نیم ساعت اول رایگان است.

نرخ اتوبوس و وانت

مالکان وسایل نقلیه وانت و اتوبوس برای پارک در مناطق خارج از طرح برای هر یک ساعت باید 500 تومان و برای حدود 2 تا 4 ساعت 1000 تومان و برای بیش از 4 ساعت باید برای هر یک ساعت 2000 تومان بپردازند.

برای نقاط داخل طرح نیز باید برای هر 1 ساعت 700 تومان بپردازند. برای بیش از دو ساعت، باید برای هر ساعت 1200 تومان بپردازند و برای بیشتر از 4 ساعت باید به ازای هر یک ساعت 3000 تومان پرداخت کنند.

 نرخ موتور سیکلت

نرخ موتورسواران برای استفاده از پارک حاشیه ای برای یک ساعت در محدوده ترافیک 200 تومان است. برای دو ساعت به ازای هر یک ساعت 370 تومان، برای حدود 4 ساعت  باید به ازای هر ساعت 1200 تومان بپردازند.

نرخ مینی بوس و کامیون

نرخ مینی بوس و کامیون شبیه به یکدیگر است و در خارج از طرح بر هر یک ساعت 1200 تومان، برای 1 تا 4 ساعت نیز باید چیزی حدود 2000 تومان را پرداخت کنند. برای داخل طرح نیز باید برای هر یک ساعت حدود 2400 تومان را پرداخت کنند. همچنین برای بیش از دو ساعت به ازای هر یک ساعت 3200 و برای بالاتر از چهار ساعت به ازای هر یک ساعت 5200 تومان پرداخت کنند.

بهترین راه‌های استعلام پارک حاشیه ای خودرو

برای استعلام پارک حاشیه ای روش‌های زیادی وجود دارد که بهترین آنها عبارتند از:

  • سایت تهران من
  • اپلیکیشن تهران من
  • اپلیکیشن های پرداخت

رشد تعداد پارک های حاشیه ای ماشین در سال های آینده

شهرداری شروع پارک حاشیه ای  خودرو را در منطقه 2 تهران زد و در مناطق شش، هفت،، یازده و دوازده نیز می خواهد آن را انجام دهد. به زودی در سراسر تهران شاهد وجود چنین جا پارک های گره‌گشایی خواهیم و راحت‌تر به کارهای شخصی مان خواهیم رسید. البته حواستان به بیمه شخص ثالث هم باشد که اگر نداشته باشید، جریمه دوبل باید برای آن پرداخت کنید. به هرحال، در خصوص پارک حاشیه ای داشتید،‌ می‌توانید در بخش کامنت بنویسید تا کارشناسان بیمه دات کام تا حد ممکن به آن‌ها پاسخ دهند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
14 آذر 1401 / اطلاعات خودرو و موتور

انتقال پلاک خودرو: مدارک، شرایط و هزینه انتقال پلاک ماشین(آذر ۱۴۰۱)

آیا می‌توان پلاک خودرو را به شخص دیگری انتقال داد؟ شرایط و مدارک این نقل و انتقال را در این مقاله بخوانید!

13 آذر 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / بیمه موتور

گشتاور موتور چیست؟ تفاوت گشتاور با نیرو

اگر هنگام خرید خودرو و موتور، کلمه گشتاور را شنیده‌اید و نمی‌دانید معنی و مفهموم آن چیست؛ این مقاله را بخوانید!

09 آذر 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / بیمه شخص ثالث

استعلام خلافی خودرو در منطقه آزاد + جدول جریمه

ایران دارای 9 منطقه آزاد تجاری بندری و غیر بندری است. که قوانین و مقررات متفاوتی دارند این تفاوت ها در آیین نامه راهنمایی و رانندگی هم وجود دارد. پس در این مقاله در مورد استعلام خلافی خودرو در منطقه آزاد صحبت میکنیم.

08 آذر 1401 / اطلاعات خودرو و موتور

استعلام و پرداخت خلافی خودرو+ نرخ جرایم رانندگی آذر ۱۴۰۱

نحوه پرداخت خلافی خودرو به چند روش و چگونگی اعتراض به خلافی ماشین را در این مقاله بخوانید!

05 آذر 1401 / اطلاعات خودرو و موتور

4 مزیت پرداخت الکترونیکی عوارض آزادراه ها | پرداخت بدون توقف

امروزه تعداد زیادی اپلیکیشن ارائه شده‌اند تا به‌وسیله آن‌ها افراد بتوانند در کمترین زمان و بدون اتلاف وقت برای پرداخت عوارض آزادراه اقدام نمایند.

03 آذر 1401 / اخبار / اطلاعات خودرو و موتور

واردات اتومبیل های هیبریدی + تعرفه واردات ماشین(آذر 1401)

اگر از علاقه‌مندان خودرو هستید، احتمالا با شنیدن خبر آزاد شدن واردات اتومبیل های هیبریدی خوشحال شده‌اید. اخبار واردات ماشین های هیبریدی را در این مطلب بخوانید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید