۱۶ آبان ۱۴۰۲

۳ مزیت و معایب بیمه شخص ثالث کوتاه مدت (آپدیت ۱۴۰۲)

بیمه‌های خودرو انواع مختلفی دارند که بیمه شخص ثالث کوتاه مدت یکی از آن‌هاست. آیا این امکان وجود دارد که بتوان بیمه شخص ثالث را برای مدت کمتر از یکسال خریداری کرد؟ اگر این سوال را در گذشته می‌پرسید، پاسخ خیر بود؛ اما اکنون شما به راحتی می‌توانید این بیمه‌نامه را در مدت کمتر از یکسال تهیه کنید که به آن بیمه شخص ثالث کوتاه مدت می‌گویند. حال سوال اینجاست که دقیقاَ این بیمه‌نامه چیست و چگونه می‌توان آن را تهیه کرد؟ از همه مهم‌تر اینکه چه شرایطی دارد؟ بیمه یک ماهه خودرو چیست؟ بیمه سه ماهه شخص ثالث چیست؟ بیمه کوتاه مدت خودرو چیست؟ تفاوت بیمه های شخص ثالث در چیست؟ برای آشنایی با بیمه کوتاه مدت ماشین یا بیمه شش ماهه خودرو و همچنین مزایا و معایب بیمه شخص ثالث کوتاه مدت به صورت کامل، مطالعه ادامه این مقاله را توصیه می‌کنیم. پس با ما همراه باشیدتا اطلاعات مفیدی در مورد بیمه ۳ ماهه شخص ثالث و بیمه‎های کوتاه مدت به دست آورید.

بیمه شخص ثالث کوتاه مدت چیست؟

بیمه شخص ثالث کوتاه مدت چیزی جدا از بیمه ثالث اصلی و جدیدی نیست. در حقیقت همان است؛ فقط با این تفاوت که مدت زمان انقضای آن به جای یک سال، تعداد روزهای مشخصی (کمتر از ۳۶۵) است. بیمه‌نامه عادی از زمان صدور تا یکسال اعتبار دارد؛ اما بیمه ثالث کوتاه مدت به جای یکسال بین ۵ تا ۲۷۰ روز اعتبار دارد. انتخاب تعداد روزها بر اساس نیاز بیمه‌گزار متفاوت خواهد بود.

 

بیمه شخص ثالث کوتاه مدت

بیمه ثالث کوتاه مدت خسارات جانی و مالی وارد شده به اشخاص ثالث و همچنین خسارات جانی وارد شده به راننده را پوشش می‌دهد. اگر دقت کنید، تعریف بیمه شش ماهه خودرو دقیقاَ همان تعریف بیمه شخص ثالث معمولی است.

پوشش های بیمه ثالث کوتاه مدت شامل موارد زیر است:

 • پوشش‌های جانی: هرگونه آسیب وارد شده به اشخاص ثالث از جمله شکستگی، نقص عضو و ازکارافتادگی و همچنین فوت و هزینه های پزشکی
 • پوشش‌های مالی: هرگونه صدمه وارد شده به اموال متحرک یا ثابت اشخاص ثالث (اموال و خودروی مقصر تحت پوشش این نوع بیمه نیستند.)
 • پوشش حوادث راننده: هرگونه آسیب جانی وارد شده به شخص راننده (برای اطلاع بیشتر در خصوص این پوشش، مقاله بیمه حوادث راننده را مطالعه کنید.)

اشخاص ثالث شامل راننده و سرنشینان خودروی زیان‌دیده، راکب و ترک‌نشین موتور زیان دیده، عابر و سرنشینان خودروی مقصر هستند.

البته بیمه شخص ثالث اقساطی هم وجود دارد که آن را نباید با کوتاه مدت اشتباه گرفت. در اقساطی مبلغ در چند ماه پرداخت می‌شود.

قیمت بیمه شخص ثالث کوتاه مدت

قیمت بیمه شخص ثالث کوتاه مدت از نرخ دیه و بیمه ثالث یکساله تاثیر می‌گیرد. در حقیقت در ابتدا باید قوه قضاییه مقدار دیه را مشخص کند. بعد هزینه بیمه یکساله اعلام می‌شود؛ سپس بر اساس قیمت کلی و تعداد روزهای درخواستی بیمه‌گزار، نرخ بیمه شخص ثالث کوتاه مدت مشخص خواهد شد.

قیمت بیمه ثالث کوتاه مدت بر اساس تعداد روزهای انتخابی به صورت زیر است:

تعداد روز

مقدار درصد پرداختی

تا ۵ روز

۵

از ۶ تا ۱۵ روز

۱۰

از ۱۶ تا ۳۰ روز

۱۵

از ۳۱ تا ۶۰ روز

۲۵

از ۶۱ تا ۹۰ روز

۳۰

از ۹۱ تا ۱۲۰ روز

۴۰

از ۱۲۱ تا ۱۵۰ روز

۵۰

از ۱۵۱ تا ۱۸۰ روز

۶۰

از ۱۸۱ تا ۲۷۰ روز

۸۰

از ۲۷۱ تا ۳۶۵ روز

۱۰۰

 

در هر بازه‌ای که بیمه‌گزار انتخاب کند، باید درصدی از بیمه شخص ثالث را بپردازد.

قیمت بیمه شخص ثالث بر اساس مدت زمان تعیین می‌شود.

خرید بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث کوتاه مدت برای چه گروهی مناسب است؟

سوال اصلی اینجاست که آیا خرید بیمه شخص ثالث کوتاه مدت برای همه توصیه می‌شود؟ یا به عبارتی، خرید بیمه ثالث کوتاه مدت در چه مواقعی باید تهیه کرد؟

 طبق قوانین بیمه مرکزی، در سه حالت می‌توانید این بیمه را تهیه کنید که شامل موارد زیر است:

 • در صورتی که توانایی مالی برای پرداخت کامل قیمت بیمه‌نامه را ندارید، نوع کوتاه مدت به کمک شما خواهد آمد. البته باید به یک نکته خیلی مهم در این خصوص توجه داشته باشید. اول از همه اینکه اختلاف قیمت بین بیمه معمولی و کوتاه مدت آنچنان زیاد نیست. اصولاَ کوتاه مدت بین سه ماه، شش ماه و نه ماه خریداری می‌شود. همان‌طور که در جدول هم مشاهده کردید، باید درصدی را پرداخت کنید. آیا اختلاف درصدها به نظر شما زیاد است؟ آیا بیمه سه ماهه خودرو معتبر است؟ نکته دوم اینکه امکان پرداخت قسطی در کوتاه مدت وجود ندارد. حتی اگر برای ۲۷۰ روز هم بخواهید، باید کامل پرداخت کنید. بیمه سه ماهه هم از این قاعده مستثنی نیست.
 • اگر قصد فروش وسیله نقلیه خود را تا چند ماه آینده دارید، می‌توانید بیمه کوتاه مدت خریداری کنید. برای آن‌هایی که در کار خرید و فروش خودرو هستند (البته آن‌هایی که بعد از مدتی از خرید خودرو، آن را می‌فروشند)، خرید بیمه شخص ثالث یک ماهه یا بیمه شخص ثالث ۳ ماهه پیشنهاد می‌شود. بیمه ثالث کوتاه مدت هم برای خودرو و هم برای موتور وجود دارد. برای دانستن نکات انتقال بیمه و تخفیف، این مقاله را مطالعه کنید.

 • آن‌هایی که بیمه شخص ثالث ندارند و خودرویشان به دلایلی، توقیف در پارکینگ است. این گروه با خرید یک بیمه‌نامه حداقل ۵ روزه می‌توانند کارهای مربوط به ترخیص خودروی خود را انجام دهند.

مالکان موتورسیکلت بیشتر از بقیه طرفدار بیمه کوتاه مدت هستند. مشکلات مالی یا فروش موتور باعث شده تا بیشتر از همه شاهد افزایش میزان خرید این نوع بیمه توسط این گروه باشیم. حال در ادامه به بررسی مزایا و معایب بیمه شخص ثالث کوتاه مدت می‌پردازیم.

مزایا و معایب بیمه شخص ثالث کوتاه مدت

مزایا و معایب بیمه شخص ثالث کوتاه نسبت به نوع عادی کمی متفاوت است. بیمه کوتاه مدت شخص ثالث یک امکان برای گروهی است که بیمه‌نامه‌های کوتاه مدت نیاز دارند. اگر شما برای مدت یک ماه خودرویی را اجاره کنید، لازم است بیمه یک ماهه شخص ثالث آن را برای آن خریداری کنید. به هر حال، قبل از خرید بیمه ۳ماهه خودرو و به طور کلی بیمه‌های کوتاه مدت بهتر است که این موارد را بدانید تا بتوانید تصمیم بهتری بگیرید. معایب بیمه آنلاین در همین دسته جای می‌گیرد. البته توجه داشته باشید که در مورد اعتبار شرکت بیمه‌ای که از آن بیمه را تهیه می‌کنید خودتان باید تحقیقات لازم را انجام دید. فواید بیمه شخص ثالث هم به طور کامل در ادامه شرح داده شده است. مدت بیمه شخص ثالث برای بیمه‌های کوتاه مدت در بازه‎های متفاوتی ارائه می‌شوند که با توجه به مدت زمان مورد نیازتان می‌توانید بیمه مورد نظر خود را خریداری کنید.

مزایای بیمه ثالث کوتاه مدت شامل موارد زیر است:

 • این بیمه‌نامه برای افرادی که توانایی مالی کمی در آن لحظه دارند، بهترین گزینه برای خرید است.
 • برای آن‌هایی که قصد فروش خودرو یا موتور خود را دارند و دیگر نمی‌خواهند، مدل دیگری را خریداری کنند، خرید این مدل پیشنهاد می‌شود.

معایب بیمه ثالث کوتاه مدت شامل موارد زیر است:

 • همیشه قیمت بیمه شخص ثالث در نوع کوتاه مدت کمتر از یکساله نیست. مواقعی که طرف جریمه دیرکرد بیمه داشته باشد، میزان جریمه روی مبلغ کلی بیمه‌نامه محاسبه می‌شود. اصولاَ بخشودگی‌هایی که از طرف بیمه مرکزی اعلام می‌شود، برای بیمه‌نامه‌های یکساله است و در کوتاه مدت لحاظ نمی‌شود.

 

"<yoastmark

 

در ادامه به عنوان مثال از بیمه های شخص ثالث کوتاه مدت به بیمه شخص ثالث کوتاه مدت شرکت بیمه ایران می پردازیم :

شرایط بیمه شخص ثالث کوتاه مدت ایران

نرخ بیمه حوادث انفرادی و گروهی در بیمه شخص ثالث سالانه است. در پاسخ به این سوال که بیمه ماشین چند ماهه است؟ بهتر است ادامه این مقاله را مطالعه بفرمایید. در صورت صدور بیمه نامه به مدت کمتر از یک سال مانند بیمه سه ماهه خودرو بیمه ایران، حق بیمه براساس (تعرفه بیمه کوتاه مدت) به شرح زیر محاسبه می‌شود. در جدول زیر بیمه شخص ثالث یک ماهه تا ۹ ماه به بالا آورده شده است:

مدت زمان

نسبت حق بیمه دریافتی به حق بیمه سالانه

تا پنج روز

۵%

از شش روز تا پانزده روز

۱۰%

از شانزده روز تا یک ماه

۲۰%

بیمه یک ماهه تا دو ماهه

۳۰%

بیمه دو ماهه تا سه ماهه

۴۰%

بیمه سه ماهه تا چهار ماهه

۵۰%

بیمه چهار ماهه تا پنج ماهه

۶۰%

بیمه پنج ماهه تا شش ماهه

۷۰%

بیمه شش ماهه تا نه ماهه

۸۰%

بیمه نه ماهه به بالا

۱۰۰%

نداشتن تخفیف عدم دریافت خسارت از دیگر معایب این بیمه‌نامه است. برای مثال، اگر شما دارای ۵ سال تخفیف عدم دریافت خسارت باشید و بیمه شخص ثالث سه ماهه خریداری کنید، برای تمدید بعدی، همان ۵ سال در نظر گرفته خواهد شد. آن سه ماه را نمی‌توانید در نظر بگیرید تا زمانی که مجموع ماه‌های پرداخت بیمه‌تان به یکسال برسد. مقاله تخفیف بیمه شخص ثالث را مطالعه کنید.

البته باید به این نکته اشاره کرد که از نظر تعهدات تفاوتی بین بیمه کوتاه مدت و یکساله وجود ندارد. به عبارتی، شرکت بیمه نمی‌تواند، ادعای پرداخت خسارت کمتر از مقدار تعیین شده کلی کند. فقط شما می‌توانید در مدت زمان کمتری از این بیمه‌نامه استفاده کنید. برای آشنایی کامل با این بیمه نامه، مقاله بیمه شخص ثالث چیست را مطالعه کنید.

بیمه شخص ثالث کوتاه مدت نوعی بیمه‌نامه ای است که مالکان وسایل نقلیه می‌توانند، برای مدت زمان کوتاهی آن را خریداری کنند. از نظر پوشش‌ها با نوع عادی تفاوتی ندارد؛ فقط بازه زمانی و قیمت کمتری پرداخت می کنید. شما می‌توانید برای خرید بیمه کوتاه مدت به صفحه استعلام بیمه شخص ثالث وارد شوید و بعد از وارد کردن مشخصات و پرداخت حق بیمه، بیمه‌نامه را دریافت کنید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
بخشودگی جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث
۱۳ آذر ۱۴۰۲ / مقالات بیمه شخص ثالث

بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث خودرو و موتور سیکلت از ۱۳ آذر ۱۴۰۲

طرح بخشیده شدن جرایم بیمه شخص ثالث ماشین در سال چند بار و چگونه اجرا می‌شود؟ چه کسانی مشمول این طرح می‌شوند؟ برای کسب اطلاعات جامع در خصوص بخشودگی جرایم این مقاله به شما کمک خواهد کرد.

اقدامات مهم بعد از تصادف
۰۴ آذر ۱۴۰۲ / مقالات بیمه شخص ثالث / اطلاعات بیمه ای

بعد از تصادف چکار کنیم؟ راهنمای اقدامات ضروری پس از تصادف رانندگی

تصادف کردن یکی از تجارب تلخی است که ممکن است برای هر راننده‌ای اتفاق بیفتد. این تجربه برای قدیمی‌ترین راننده هم استرس و ترس را به همراه دارد. اقدامات پس از تصادف از

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
علیرضا
۱۰ دی ۱۴۰۱

سلام. خرید بیمه شخص ثالث سه ماهه از بیمه دات کام امکان پذیره؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۴ دی ۱۴۰۱

  سلام علیرضای عزیز
  بله امکان خرید بیمه شخص ثالث کوتاه مدت سه ماهه وجود دارد

person
لیلا
۲۷ مهر ۱۴۰۱

میشه بیمه شخص ثالث کوتاه مدت رو چند بار پشت سر هم خرید؟ مثلاً همیشه ۶ ماه ۶ ماه تمدید کنی

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۸ مهر ۱۴۰۱

  سلام بله ولی هزینه اش از یک ساله بیشتر خواهد شد.

person
نسترن بابکی
۱۵ تیر ۱۴۰۱

ببخشید تخفیف چیزی واسه خرید بیمه نمیذاری عید نزدیکه

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۶ تیر ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، بیمه دات کام همیشه تخفیف هایی برای کمپین های خود دارد.

person
elias tt
۱۳ تیر ۱۴۰۱

بیمه شخص ثالث کوتاه مدت چه شرکتی مناسبه ماشین ایرانیه؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۴ تیر ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، همه شرکت ها خوب هستند. شرکتی را انتخاب کنید که مرکز واحد خسارت آن نزدیک شما باشد.

person
nactaran
۰۵ تیر ۱۴۰۱

خرید ماشین با بیمه شخص ثالث دست دوم به ضرره؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۵ تیر ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، منظورتان اگر دریافت خسارت است، شما می توانید اگر از قبل تخفیف دارید به این بیمه نامه اضافه کنید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید