25 مرداد 1401

مزایا و معایب بیمه شخص ثالث کوتاه مدت

آیا این امکان وجود دارد که بتوان بیمه شخص ثالث را برای مدت کمتر از یکسال خریداری کرد؟ اگر این سوال را در گذشته می‌پرسید، پاسخ خیر بود؛ اما اکنون شما به راحتی می‌توانید این بیمه‌نامه را در مدت کمتر از یکسال تهیه کنید که به آن بیمه شخص ثالث کوتاه مدت می‌گویند. حال سوال اینجاست که دقیقاَ این بیمه‌نامه چیست و چگونه می‌توان آن را تهیه کرد؟ از همه مهم‌تر اینکه چه شرایطی دارد؟ برای آشنایی با این بیمه و همچنین مزایا و معایب بیمه شخص ثالث کوتاه مدت به صورت کامل، مطالعه ادامه این مقاله را توصیه می‌کنیم. پس با ما همراه باشید.

بیمه شخص ثالث کوتاه مدت چیست؟

بیمه شخص ثالث کوتاه مدت چیزی جدا از بیمه ثالث اصلی و جدیدی نیست. در حقیقت همان است؛ فقط با این تفاوت که مدت زمان انقضای آن به جای یک سال، تعداد روزهای مشخصی (کمتر از 360) است. بیمه‌نامه عادی از زمان صدور تا یکسال اعتبار دارد؛ اما بیمه ثالث کوتاه مدت به جای یکسال بین 5 تا 270 روز اعتبار دارد. انتخاب تعداد روزها بر اساس نیاز بیمه‌گزار متفاوت خواهد بود.

 

بیمه شخص ثالث کوتاه مدت

بیمه ثالث کوتاه مدت خسارات جانی و مالی وارد شده به اشخاص ثالث و همچنین خسارات جانی وارد شده به راننده را پوشش می‌دهد. اگر دقت کنید، این دقیقاَ همان تعریف بیمه شخص ثالث معمولی است.

پوشش های بیمه ثالث کوتاه مدت شامل موارد زیر است:

 • پوشش‌های جانی: هرگونه آسیب وارد شده به اشخاص ثالث از جمله شکستگی، نقص عضو و ازکارافتادگی و همچنین فوت و هزینه های پزشکی
 • پوشش‌های مالی: هرگونه صدمه وارد شده به اموال متحرک یا ثابت اشخاص ثالث (اموال و خودروی مقصر تحت پوشش این نوع بیمه نیستند.)
 • پوشش حوادث راننده: هرگونه آسیب جانی وارد شده به شخص راننده (برای اطلاع بیشتر در خصوص این پوشش، این مقاله را مطالعه کنید.)

اشخاص ثالث شامل راننده و سرنشینان خودروی زیان‌دیده، راکب و ترک‌نشین موتور زیان دیده، عابر و سرنشینان خودروی مقصر هستند.

البته بیمه شخص ثالث اقساطی هم وجود دارد که آن را نباید با کوتاه مدت اشتباه گرفت. در اقساطی مبلغ در چند ماه پرداخت می‌شود.

قیمت بیمه شخص ثالث کوتاه مدت

قیمت بیمه شخص ثالث کوتاه مدت از نرخ دیه و بیمه ثالث یکساله تاثیر می‌گیرد. در حقیقت در ابتدا باید قوه قضاییه مقدار دیه را مشخص کند. بعد هزینه بیمه یکساله اعلام می‌شود؛ سپس بر اساس قیمت کلی و تعداد روزهای درخواستی بیمه‌گزار، نرخ بیمه شخص ثالث کوتاه مدت مشخص خواهد شد.

قیمت بیمه ثالث کوتاه مدت بر اساس تعداد روزهای انتخابی به صورت زیر است:

تعداد روز

مقدار درصد پرداختی

تا 5 روز

5

از 6 تا 15 روز

10

از 16 تا 30 روز

15

از 31 تا 60 روز

25

از 61 تا 90 روز

30

از 91 تا 120 روز

40

از 121 تا 150 روز

50

از 151 تا 180 روز

60

از 181 تا 270 روز

80

از 271 تا 365 روز

100

 

در هر بازه‌ای که بیمه‌گزار انتخاب کند، باید درصدی از بیمه شخص ثالث را بپردازد.

قیمت بیمه شخص ثالث بر اساس مدت زمان تعیین می‌شود.

بیمه شخص ثالث کوتاه مدت برای چه گروهی مناسب است؟

سوال اصلی اینجاست که آیا خرید بیمه شخص ثالث کوتاه مدت برای همه توصیه می‌شود؟ یا به عبارتی، خرید بیمه ثالث کوتاه مدت در چه مواقعی باید تهیه کرد؟

در سه حالت می‌توانید این بیمه را تهیه کنید که شامل موارد زیر است:

 • در صورتی که توانایی مالی برای پرداخت کامل قیمت بیمه‌نامه را ندارید، نوع کوتاه مدت به کمک شما خواهد آمد. البته باید به یک نکته خیلی مهم در این خصوص توجه داشته باشید. اول از همه اینکه اختلاف قیمت بین بیمه معمولی و کوتاه مدت آنچنان زیاد نیست. اصولاَ کوتاه مدت بین سه ماه، شش ماه و نه ماه خریداری می‌شود. همان‌طور که در جدول هم مشاهده کردید، باید درصدی را پرداخت کنید. آیا اختلاف درصدها به نظر شما زیاد است؟ نکته دوم اینکه امکان پرداخت قسطی در کوتاه مدت وجود ندارد. حتی اگر برای 270 روز هم بخواهید، باید کامل پرداخت کنید.
 • اگر قصد فروش وسیله نقلیه خود را تا چند ماه آینده دارید، می‌توانید بیمه کوتاه مدت خریداری کنید. برای آن‌هایی که در کار خرید و فروش خودرو هستند (البته آن‌هایی که بعد از مدتی از خرید خودرو، آن را می‌فروشند)، داشتن این بیمه‌نامه پیشنهاد می‌شود. بیمه ثالث کوتاه مدت هم برای خودرو و هم برای موتور وجود دارد. برای دانستن نکات انتقال بیمه و تخفیف، این مقاله را مطالعه کنید.
 • آن‌هایی که بیمه شخص ثالث ندارند و خودرویشان به دلایلی، توقیف در پارکینگ است. این گروه با خرید یک بیمه‌نامه حداقل 5 روزه می‌توانند کارهای مربوط به ترخیص خودروی خود را انجام دهند.

مالکان موتورسیکلت بیشتر از بقیه طرفدار بیمه کوتاه مدت هستند. مشکلات مالی یا فروش موتور باعث شده تا بیشتر از همه شاهد افزایش میزان خرید این نوع بیمه توسط این گروه باشیم. حال در ادامه به بررسی مزایا و معایب بیمه شخص ثالث کوتاه مدت می‌پردازیم.

مزایا و معایب بیمه شخص ثالث کوتاه مدت

مزایا و معایب بیمه شخص ثالث کوتاه نسبت به نوع عادی کمی متفاوت است. به هر حال، قبل از خرید بهتر است که این موارد را بدانید تا بتوانید تصمیم بهتری بگیرید.

مزایای بیمه ثالث کوتاه مدت شامل موارد زیر است:

 • این بیمه‌نامه برای افرادی که توانایی مالی کمی در آن لحظه دارند، بهترین گزینه برای خرید است.
 • برای آن‌هایی که قصد فروش خودرو یا موتور خود را دارند و دیگر نمی‌خواهند، مدل دیگری را خریداری کنند، خرید این مدل پیشنهاد می‌شود.

معایب بیمه ثالث کوتاه مدت شامل موارد زیر است:

 • همیشه قیمت بیمه شخص ثالث در نوع کوتاه مدت کمتر از یکساله نیست. مواقعی که طرف جریمه دیرکرد بیمه داشته باشد، میزان جریمه روی مبلغ کلی بیمه‌نامه محاسبه می‌شود. اصولاَ بخشودگی‌هایی که از طرف بیمه مرکزی اعلام می‌شود، برای بیمه‌نامه‌های یکساله است و در کوتاه مدت لحاظ نمی‌شود.

 

"<yoastmark

نداشتن تخفیف عدم دریافت خسارت از دیگر معایب این بیمه‌نامه است. برای مثال، اگر شما دارای 5 سال تخفیف عدم دریافت خسارت باشید و بیمه کوتاه مدت سه ماهه خریداری کرده باشید، برای تمدید، همان 5 سال در نظر گرفته خواهد شد. آن سه ماه را نمی توانید در نظر بگیرید تا زمانی که مجموع ماه‌های پرداخت بیمه تان به یکسال برسد. مقاله تخفیف بیمه شخص ثالث را مطالعه کنید.

البته باید به این نکته اشاره کرد که از نظر تعهدات تفاوتی بین بیمه کوتاه مدت و یکساله وجود ندارد. به عبارتی، شرکت بیمه نمی‌تواند، ادعای پرداخت خسارت کمتر از مقدار تعیین شده کلی کند. فقط شما می‌توانید در مدت زمان کمتری از این بیمه‌نامه استفاده کنید.

بیمه شخص ثالث کوتاه مدت نوعی بیمه‌نامه ای است که مالکان وسایل نقلیه می‌توانند، برای مدت زمان کوتاهی آن را خریداری کنند. از نظر پوشش‌ها با نوع عادی تفاوتی ندارد؛ فقط بازه زمانی و قیمت کمتری پرداخت می کنید. شما می‌توانید برای خرید بیمه کوتاه مدت به صفحه استعلام بیمه شخص ثالث وارد شوید و بعد از وارد کردن مشخصات و پرداخت حق بیمه، بیمه‌نامه را دریافت کنید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
05 مهر 1401 / بیمه شخص ثالث

چه کسی باید هزینه پارکینگ در تصادف را پرداخت کند؟

یکی از ابهاماتی که در حوادث رانندگی وجود دارد، هزینه پارکینگ در تصادف است.پرداخت این هزینه با کیست؟ در کدام حوادث رانندگی، اتومبیل هر دو طرف توقیف می‌شود؟

05 مهر 1401 / بیمه شخص ثالث

۵ روش تعیین مقصر تصادفات رانندگی + راهکار قانونی و کاربردی تصادفات

مقصر حوادث رانندگی معمولا یا بر حسب سهل انگاری یا بی احتیاطی و زیر پا گذاشتن قانون توسط کارشناسان راهنمایی و رانندگی قابل تشخیص است.

01 مهر 1401 / بیمه شخص ثالث

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث + راهکار بخشودگی جریمه

جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث موتور چگونه بخشیده می‌شود؟چه زمانی این جریمه ها مورد بخشش قرار می‌گیرند؟ برای آگاهی کامل خواندن این مقاله را پیشنهاد می‌کنیم.

01 مهر 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / بیمه شخص ثالث

پرداخت خلافی خودرو با شناسه قبض + 3 روش دریافت شناسه قبض

رانندگان به کمک روش‌های زیادی می‌توانند از مبلغ و نوع خلافی وسایل نقلیه خود آگاه شوند. سپس برای تسویه آن اقدام نمایند. پرداخت خلافی خودرو با شناسه قبض یکی از روش های آن است که بسیار ساده و آسان می باشد.

31 شهریور 1401 / بیمه شخص ثالث

بیمه تصادف با حیوانات؛ جبران خسارت با کدام بیمه امکان‌پذیر است؟

برای آشنایی صفر تا صد با بیمه تصادف با حیوانات روی لینک این مقاله کلیک کنید.

24 شهریور 1401 / بیمه شخص ثالث

عواقب نداشتن بیمه شخص ثالث تاکسی + جدول قیمت

یکی از دغدغه‌های مالکان خودرو تهیه به موقع بیمه شخص ثالث است. رانندگان تاکسی‌های درون و برون شهری هم از این قاعده مستثنی نیستند. راهنمای کامل بیمه شخص ثالث تاکسی را در این مقاله بیمه دات کام بخوانید!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
nactaran
05 تیر 1401

خرید ماشین با بیمه شخص ثالث دست دوم به ضرره؟

  کارشناس بیمه
  05 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، منظورتان اگر دریافت خسارت است، شما می توانید اگر از قبل تخفیف دارید به این بیمه نامه اضافه کنید.

elias tt
13 تیر 1401

بیمه شخص ثالث کوتاه مدت چه شرکتی مناسبه ماشین ایرانیه؟

  کارشناس بیمه
  14 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، همه شرکت ها خوب هستند. شرکتی را انتخاب کنید که مرکز واحد خسارت آن نزدیک شما باشد.

نسترن بابکی
15 تیر 1401

ببخشید تخفیف چیزی واسه خرید بیمه نمیذاری عید نزدیکه

  کارشناس بیمه
  16 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، بیمه دات کام همیشه تخفیف هایی برای کمپین های خود دارد.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید