08 دی 1401

تاریخچه پاترول نیسان: خودروی آفرود محبوب و جهانی

اگر به خودروهای آفرود و شاسی بلند علاقه داشته باشید، حتماً یکی از گزینه‌هایتان برای خرید، خودروی پاترول می‌باشد. پاترول که تولید شرکت نیسان است از سال 1951 تا کنون در شش نسل تولید شده و دل بسیاری از خودروبازان را برده‌ است. این خودروی قدرتمند که اکنون در 70 سالگی به سر می‌برد، سال‌هاست که در جاده‌ها و بیابان‌های سراسر جهان خودنمایی می‌کند. ما ایرانیان نیز با خودروهای پاترول نیسان خاطره‌ها داریم. شهرت Patrol در ایران به قدری زیاد بود که تبدیل به برند شده بود و برخی افراد به خودروهای شاسی بلند، پاترول می‌گفتند. با ما باشید تا شما را با تاریخچه این خودرو و تغییراتی که در طول این سالیان داشته‌است آشنا کنیم.

پاترول: شش نسل هیجان‌انگیز

اگر مثلاً از مردم آمریکا بپرسید، آفرودهای مورد علاقه‌شان کدام‌ها هستند، با فهرستی مواجه می‌شوید که شامل تویوتا لندکروز FJ40، جیپ ویلیز و برونکو فورد است. لندروور دیفندر و میتسوبیشی مونترو نیز احتمالاً در این لیست قرار دارند. اما اگر همین سؤال را از مردم باقی دنیا خصوصاً استرالیایی‌ها بپرسید، قطعاً   شرکت خودروی پاترول نیسان را هم به این فهرست اضافه می‌کنند و چه بسا در جایگاه اول قرارش دهند. پاترول نیسان اولین خودرویی بود که صحرای سیمپسون استرالیا را زیر پا گذاشته‌ است.

 

نسل اول ماشین پاترول

نسل اول خودرو پاترول

اما برگردیم به تاریخچه پاترول؛ بعد از جنگ جهانی دوم، خودروی جیپ به بازسازی ژاپن بسیار کمک کرد. دولت ژاپن که کاربرد این خودروهای چهار چرخ را دید از خودروسازان کشورش خواست تا خودروی مشابهی بسازند. این شروعی برای ساخت لندکروزهای تویوتا و جیپ‌های میتسوبیشی بود.

در گیر و دار اینکه میتسوبیشی حق طراحی جیپ را خریداری کند، خودروساز ژاپنی دیگری با تویوتا در طراحی یک 4WD جدید رقابت می‌کرد. این خودروسازی نیسان بود و خودرویی که در حال طراحی آن بود پاترول بود که سری 4W نام گرفت. این خودرو به سرعت در بین نیروهای پلیس، ارتش و آتش‌نشانان محبوب شد.

پاترول نسل اول: 4W (1959-1951)

سال 1951 اولین نسل از خودروی 4×4 نیسان با نام 4W60 به بازار عرضه شد. این ماشین که شبیه جیپ بود، مجهز به یک موتور 6 سیلندر 3.7 لیتری NAK با توان 55 کیلووات و یک جعبه دنده دستی چهار سرعته بود. سال 1955، 4W61 تولید شد. موتور این خودرو تغییر کرده و یک موتور NB 3.7 لیتری با توان 68 کیلووات (بعدها این موتور با موتور NC 4 لیتری نیسان جایگزین شد) روی آن قرار داده‌شد.

تغییرات این مدل نسبت به 4W60 شامل: شیشه جلوی یک تکه، نوارهای کرومی روی کاپوت و صندلی سرنشین که پهن‌تر از صندلی راننده بود و نشان روی جلوپنجره که روی آن “نیسان” نوشته شده بود. این خودرو که به صورت انحصاری در ژاپن به فروش می‌رفت در سال 1958 به روزرسانی شد و با تغییرات اعمال شده با نام پاترول عرضه شد. پاترول سال 58 یعنی 4W65 علاوه بر کاپوت و آرک‌های چرخ جلو متفاوت، دارای موتور P نیسان با ظرفیت 4 لیتر و توان 93 کیلووات بود.

Patrol نسل دوم: G60 (1980-1960)

4W کاری که باید انجام می‌داد را انجام داده بود. حالا راه برای نسل دوم پاترول یعنی سری G60 بود که به بازار عرضه شود. این نسل از پاترول در بازه زمانی 20 ساله یعنی تا سال 1980 تولید می‌شد. سال 1961 پای پاترول نسل دوم G60 برای اولین بار به استرالیا باز شد.

سری G60 در دو حالت فاصله محور خودرو (Wheelbase: فاصله چرخ جلو و عقب) کوتاه و بلند ارائه شد. موتور P نیسان در G60 نیز قرار داده‌شد و جعبه دنده سه سرعته به علاوه یک جعبه دنده دو سرعته و سیستم چهار چرخ محرک داشت. مدل‌های بعدی به صورت جعبه دنده چهار سرعته عرضه شدند.

سری 60 در طول 20 سالی که تولید می‌شد، تغییرات زیادی نکرد و فقط ترمزهای کاسه‌ای جلو و برف پاک‌کن سوم بود که به خودرو اضافه شد. سال 1969، مدل جدیدی به نام Jango معرفی شد که ارتش هندوستان آن را وارد سرویس خود کرد. بالاخره این مدل در سال 1980 با سری MQ که تغییرات چشمگیری کرده‌بود جایگزین شد.

پاترول نسل سوم: MQ (1987-1980)

سری MQ محبوبیت خود را به خاطر سیستم چهار چرخ محرک و فرمان‌پذیری راحت‌تر به دست آورد. ضمن اینکه این سری به صورت واگن 7 سرنشین معرفی شد که تا امروز هم ادامه دارد.

این مدل هم به صورت فاصله بین دو محور کوتاه (short wheelbase) با سقف سخت با یک سقف قابل جمع شدن و هم به صورت فاصله بین دو محور طولانی که در فرم‌های پیکاپ، کابین/شاسی و واگن عرضه می‌شدند، در دسترس بود. وقتی که این مدل به بازار عرضه شد هم موتور 2.8 لیتری بنزینی و هم موتور شش سیلندر 3.3 لیتری دیزلی داشت. این سری، اولین پاترولی بود که دنده اتوماتیک سه سرعته داشت.

در سال 1984 پاترول برای اولین بار گزینه انتخابی موتور توربوشارژ دیزلی و موتور شش سیلندر SD33T با قدرت 81 کیلووات و گشتاور 255 نیوتن‌متر را برای MQ در نظر گرفت.

Patrol نسل چهارم: GQ (1997-1987)

نیسان در سال 1987 استاندارد جدیدی برای سیستم چهار چرخ محرک خود قرار داد. این اتفاق با پاترول GQ که محبوبیت بالایی به دست آورد محقق شد. این پاترول سیستم تعلیق فنر لول داشت که ترکیبی ایده‌آل از مفصل‌بندی مناسب آفرود در مسیرهای طولانی و ناهموار و راحتی دینامیک در جاده برای مسیرهای هموار ارائه می‌داد.

در ابتدا این سری پاترول با موتورهای شش سیلندر دیزلی یا بنزینی 4.2 لیتری با دنده دستی پنج سرعته یا اتوماتیک چهار سرعته عرضه می‌شد. محدوده پیشرانه در سال 1990 با اضافه شدن یک موتور شش سیلندر بنزینی 3 لیتری- یک نسخه بی‌نظیر از سدان اسکای لاین RB30- در مدل‌های اولیه و بعدتر در مدل‌های سال 1995 با موتور دیزلی توربو 2.8 لیتری بالاتر رفت.

پاترول نسل پنجم: GU (2010-1997)

نسل پنجم پاترول یعنی سری GU در سال 1997 به بازار عرضه شد. این خودرو دارای بدنه‌ای باریک‌تر و جادارتر بود و پیشرفت‌های زیادی در زمینه شاسی، سیستم تعلیق و اجزای سیستم نیرو محرکه کرده بود. پاترول GU موتور شش سیلندر توربو دیزل 2.8 لیتری ارتقایافته که تزریق سوخت الکترونیکی و خنک کننده داخلی و یا موتور شش سیلندر تنفس طبیعی 4.2 لیتری داشت. یک نمونه توربوشارژ شش سیلندر بزرگ در سال 1999 و نمونه بعد در سال 2000  با موتور چهار سیلندر توربو ZD30 سه لیتری عرضه شد که چایگزین موتور شش سیلندر کوچک‌تر شد.

یک‌سال بعد موتور شش سیلندر بنزینی افزایش ظرفیت داد و به صورت 4.8 لیتری عرضه شد که توان 185 کیلووات و گشتاور 420 نیوتن‌متر تولید می‌کرد. این موتور پاترول را قوی‌ترین خودروی چهار چرخ در کلاس خود کرد.

پاترول نسل ششم: Y62 (2010 تا کنون)

آخرین سری که تا کنون نیز تولید می‌شود سری Y62 است که از سال 2010 به بازار خودرو عرضه شد. در سال 2014 سری 62 با تکنولوژی پیشرفته از راه رسید. دنده این خودرو تغییر کرده بود. موتور این خودرو V8 بنزینی 5.6 لیتری بود. نیسان در این خودرو تمرکز خود را بیشتر روی عملکرد خودرو در جاده‌های هموار گذاشت. اولین فناوری‌های جهان مانند آینه عقب دیجیتالی هوشمند (معرفی شده در سال 2017) و سیستم تعلیق کاملاً مستقل با کنترل حرکت هیدرولیک روی این خودرو قرار داده شد.

 

ماشین زیبای پاترول

ماشین زیبا و محبوب پاترول

پاترول Y62 در سال 2020 با تغییرات در نمای خارجی و ویژگی‌های امنیتی بیشتر شامل ترمز اضطراری هوشمند، هشدار دهنده برخورد از سمت جلو و کروز کنترل فعال وارد بازار شد.

بیمه ماشین Patrol

همان‌طور که می‌دانید، بیمه شخص ثالث یکی از بیمه‌های خودرویی است که هر خودرویی به آن نیاز دارد و جزو بیمه‌های اجباری محسوب می‌شود. قیمت بیمه شخص ثالث، به مواردی همچون نوع خودرو، برند و دیگر موارد، بستگی دارد. جهت خرید و استعلام بیمه شخص ثالث خودروی پاترول خود، می‌توانید به bimeh.com مراجعه کنید.

از دیگر نیازهای بیمه‌ای یک ماشین، بیمه بدنه می‌باشد. هرچند که بیمه بدنه اجباری نیست، اما با گران شدن قطعات خودرو و هزینه تعمیرات، کارشناسان توصیه به خرید بیمه بدنه دارند. شما می‌توانید با پرداخت حق بیمه بدنه، ماشین خود را در برابر حوادث و آسیب‌های احتمالی به بدنه اتومبیل بیمه کنید. هزینه بیمه بدنه را می‌توانید از سایت bimeh.com استعلام بگیرید.

به طور کلی می‌توان گفت خودروی پاترول یک ماشین آفرود محبوب بین ایرانی‌ها است که از امکانات ایمنی خوبی برخوردار است. این شاسی بلند ساخت شرکت نیسان است و علاوه بر ایران در کل جهان شهرت و محبوبیت زیادی دارد.

  • + مشخصات پاترول نسل اول چیست؟
  • + مشخصات پاترول نسل 6 چیست؟
  • + چرا پاترول نسل چهار محبوبیت زیادی داشت؟
آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید