22 مرداد 1401

مزایا و پوشش‌ها بیمه آتش سوزی جنگل + راهنمای خرید

با گرم شدن هوا و با توجه به فعالیت‌های انسانی همیشه جنگل‌ها در معرض خطر آتش سوزی هستند. از این رو بیمه آتش سوزی جنگل می‌تواند تا حدود زیادی خسارت‌های ایجاد شده را جبران کند و البته که این بیمه نامه در تمام کشور‌ها ارائه نمی‌شود. با وجود اینکه همه ما می‌دانیم جنگل‌ها به عنوان ریه‌های زمین عمل می‌کنند اما باز هم در برخی از تفریحات خود در جنگل‌ها آتش روشن می‌کنیم و برای خاموش کردن آن سهل انگاری خواهیم کرد. در نتیجه با یک فاجعه روبه رو خواهیم شد.

آتش سوزی جنگل‌ها در هر نقطه از زمین می‌تواند بر محیط و شرایط جایی دیگر تاثیر بگذارد. زیرا جنگل‌ها با هم در پیوند بوده و نظم و قانون تعادل زمین را برقرار خواهند کرد. سوالی که پیش می‌آید این است که آیا قوانینی برای بیمه جنگل‌ها در نظر گرفته شده است؟ در این مطلب اطلاعات بیشتری درباره آتش سوزی جنگل‌ها در اختیار شما قرار خواهیم داد با ما تا انتهای متن همراه باشید.

خطر آتش سوزی در جنگل‌ ها

کشور ایران جزو سرزمین‌های خشک است. در این اقلیم مردم از گذشته برای آب، خاک و گیاه ارزش زیادی قائل بوده‌اند همچنین می‌دانید که این سه گروه به یکدیگر مرتبط هستند. از این رو همیشه به مراتع و جنگل‌ها اهمیت زیادی داده می‌شود. اما در سال‌های اخیر با توجه به اینکه شرایط اقتصادی و مشکلات دیگر باعث شده که به جنگل‌ها اهمیت کمتری داده شود. همچنین سال‌ها است که تولید کاغذ، مصنوعات چوبی و ایجاد شرایط راحت برای شکار حیوانات وحشی در جنگل‌ها، آنها را به کام آتش کشانده است.

از طرف دیگر گرم شدن هوا هم نقش مهمی ‌در آتش سوزی جنگل‌ها دارند و برخی اوقات باقی ماندن زباله‌ها مانند: ‌شیشه یا قوطی مانند یک ذربین عمل کرده و آتش سوزی را آغاز می‌کند. در حقیقت با جمع شدن نور خورشید، گرما را به جرقه و سپس به آتش تبدیل می‌کند. همچنین برخی از آتش سوزی‌های مهیب از بی احتیاط‌های کوچک ایجاد می‌شود. به طور مثال: افرادی که بعد از استفاده از آتش فراموش می‌کنند که به طور کامل این آتش را خاموش کنند و در مسیر درختان خشک آتش را برپا می‌کنند که با وزش باد ممکن است آتش به دل جنگل‌ها نفوذ کند.

بیمه آتش سوزی جنگل

همیشه بیمه نامه‌هایی که برای اموال تحت تملک دولت است جزو سخت‌ترین و پرچالش‌ترین بیمه‌ها است، زیرا جنگل‌ها مالک خصوصی ندارند و متعلق به کل مردم زمین هستند. همچنین دولت‌ها و ملت‌ها وظیفه دارند که از این سرمایه ملی حفاظت کنند. هنگامی ‌که در تابستان سال 1400 برای جنگل‌های زاگرس آتش سوزی رخ داد، بسیاری از مردم‌های محلی شروع به خاموش کردن آتش جنگل‌ها کردند. همچنین سازمان‌های مردم نهاد تمام تلاش‌های خود را برای خاموش کردن آتش انجام داده‌اند.

از این رو باید بیمه آتش سوزی جنگل را از روش‌های دیگر پیگیری کرد.

بیمع آتش سوزی جنگل

با توجه به دولتی بودن جنگل‌ها باعث شده که ثبت جهانی جنگل‌ها انجام نشود.

انواع بیمه آتش سوزی جنگل

با توجه به اینکه دولتی بودن جنگل‌ها باعث شده که ثبت جهانی جنگل‌ها انجام نشود، ‌اما طبق قوانین بیمه مرکزی، دو نوع بیمه جنگل وجود دارد که می‌تواند برای بخش‌های مختلف جنگل از آن استفاده کرد. بیمه برداشت قانونی چوب یکی از انواع بیمه جنگل است. از این رو حمایت از صنعت چوب می‌تواند مانعی در برابر قاچاقچی‌های غیرمجاز باشد. با بیمه جنگل بخش‌هایی از جنگل که مورد هدف دزدان چوب است، مورد حمایت و تسلط بیشتری قرار خواهد گرفت.

بیمه احیایی جنگل دومین بیمه نامه‌ای است که در حال حاضر برای جنگل‌ها در  نظر گرفته شده است. جبران خسارت‌هایی که برای هدف برداشت قانونی یا غیر قانونی چوب انجام شده که در شهرک سازی، ساختن جاده‌ها و موارد دیگر باعث آسیب به جنگل‌ها شده تحت پوشش قرار می‌گیرد. همچنین جنگل‌هایی که در آتش سوخته‌اند یا به هر دلیلی از بین رفته‌اند در این بیمه نامه تحت پوشش خواهند بود. از این رو می‌توان با این بیمه نامه از جنگل‌ها مراقبت کرد.

بیمه جنگل در سایر کشورها

بیمه آتش سوزی جنگل در بسیاری از کشورها ارائه نمی‌شود، اما با قوانین دیگری می‌توان از جنگل‌ها مراقبت بیشتری داشت. تعیین محدوده‌هایی با عنوان اثر طبیعی ملی یکی از روش‌های حفاظت از جنگل‌ها است به طور مثال: پارک‌های ملی و پارک‌های بین المللی در این دسته قرار خواهند گرفت. در این محدوده‌های تعیین شده ممنوعیت شکار  وجود دارد و در صورت بروز حادثه آتش سوزی تمام تجهیزات ملی به کمک خواهند آمد. (همچنین میتوانید مقاله بیمه مسئولیت شکارچیان و محیط بانان را مطالعه کنید).

در حقیقت برای حفظ منابع طبیعی باید تمام تلاش‌ها انجام شود زیرا آن‌ها تضمین کننده زندگی بر روی زمین است.

بیمه داوطلبان خاموش کردن آتش جنگل‌

همانطور که گفته شد در برخی از موارد دیده می‌شود که نجات جنگل‌ها توسط افراد و داوطلبان انجام می‌شود. بسیاری از این افراد جزو محلی‌ها مناطق جنگلی بوده و با استفاده از وسایل ابتدایی و دست خالی از جنگل‌ها محافظت می‌کنند.

در این محافظت‌ها هم بسیاری از این داوطلبان در برابر آتش آسیب می‌بینند که در برخی از موارد ممکن است با نقص عضو و از داست دادن جان این افراد روبه رو شویم. بیمه آتش سوزی جنگل برای داوطلبان با قدرت بیشتری در حال بررسی و پیگری است تا تمام دوست داران جنگل‌ها بتوانند از این بیمه نامه استفاده کنند. در حقیقت هنگام بروز حادثه آتش سوزی می‌توان افراد داوطلب را در برابر خطرات بیمه کرد تا خسارت‌های ناشی از حادثه برای این عزیزان جبران خسارت شود.

خاموش کردن آتش جنگل‌

بیمه آتش سوزی جنگل در بسیاری از کشورها ارائه نمی‌شود.

بیمه آتش سوزی

به طور کلی با خرید بیمه آتش سوزی می‌توان خسارت‌هایی که برای منازل مسکونی، مغازه‌ها، فروشگاه‌ها، انبار‌ها، کارخانه‌ها، تولیدی‌های، جنگل و گلخانه‌ها ایجاد می‌شود، جبران خسارت کرد. بیمه آتش سوزی در دسته بندی‌های مختلف پوشش‌های گوناگون دارد و می‌تواند خطرات متنوعی را جبران خسارت کند. با توجه به اینکه خرید بیمه آتش سوزی نیاز به مراجعه حضوری ندارد پیشنهاد می‌کنیم که این بیمه نامه را از پلتفرم‌های آنلاین خرید بیمه مانند بیمه دات کام خریداری کنید تا علاوه بر صرف جویی در زمان و انرژی خود،‌ شرایط مقایسه شرکت‌های بیمه‌ای هم برای شما فراهم شود.

همچنین برای اینکه بتوان در زمان کوتاه و با قیمت مناسب انواع بیمه آتش سوزی را خریداری کرد بهتر است که به بیمه دات کام مراجعه کنید. بیمه دات کام یک وب سایت‌ آنلاین خرید انواع بیمه نامه است که برای راحتی افراد و بیمه‌گزارها سامانه‌ استعلام، مقایسه و خرید انواع بیمه نامه را فراهم کرده است. به صفحه اصلی سایت بیمه دات کام مراجعه کنید و در منوی محصولات، بر روی بیمه مورد نظر خود کلیک کرده تا ارزان‌ترین بیمه را با پوشش‌های مناسب خریداری کنید.

به طور کلی در این مطلب سعی شد درباره بیمه آتش سوزی جنگل و انواع این بیمه نامه توضیحاتی ارائه کنیم تا اطلاعات کافی در اختیار شما عزیزان قرار گیرد. حال اگر سوال یا ابهامی ‌درباره این بیمه نامه وجود دارد که در متن به آن اشاره نشده کافی است که در انتهای مطلب و در قالب کامنت سوالات خود را با کارشناس‌ها در میان بگذارید، کارشناس‌های بیمه در زمان کوتاهی پاسخ سوالات شما را خواهند داد. کارشناس‌های بیمه دات کام به صورت 24 ساعته و در طول 7 روز هفته آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
10 بهمن 1401 / بیمه آتش سوزی و زلزله

انواع زمین: کاربری، نکات خرید زمین و محافظت از سرمایه

اگر قصد خرید زمین دارید، باید اطلاعاتی در خصوص کاربری و نحوه خرید زمین داشته باشید، پس خواندن این مقاله را از دست ندهید تا متضرر نشوید.

10 بهمن 1401 / بیمه آتش سوزی و زلزله

مزایا و پوشش‌های بیمه آتش سوزی گلخانه + راهنمای خرید

گلخانه‌ یکی از مراکز مهم و تاثیر گزار در اقتصاد است که در صورت بروز حادثه خسارت‌های زیادی را متحمل خواهد شد. با بیمه آتش سوزی گلخانه می‌توان نگرانی‌های مربوط به خسارات را کاهش داد.راهنمای کامل این بیمه آتش سوزی را در اینجا بخوانید!

07 بهمن 1401 / بیمه آتش سوزی و زلزله

منظور از مطالعات فاز صفر چیست؟

اولین و مهمترین گام در پروژ‌ه‌های عمرانی مطالعات فاز صفر است، برای آگاهی از این مرحله مهم این مقاله را بخوانید!

06 بهمن 1401 / بیمه آتش سوزی و زلزله

سن بنا: 4 روش برای تشخیص عمر ساختمان در سال ۱۴۰۱

روش‌های تشخیص سن خانه و معیار مشخص کردن سن ساختمان در سند را در این مقاله بخوانید!

02 بهمن 1401 / بیمه آتش سوزی و زلزله

نظام پهنه بندی تهران و نقش آن در مدیریت بحران زلزله

اگر می‌خواهید در خصوص پهنه بندی اراضی شهر تهران، اطلاعات کسب کنید این مقاله را بخوانید!

29 دی 1401 / بیمه آتش سوزی و زلزله

ارزیابی خسارت آتش سوزی چگونه انجام می گیرد؟+ راهنمای کامل دریافت خسارت

ترمیم خسارت آتش سوزی چیست؟ شاخص‌های مهم در صحنه بررسی خسارت آتش‌سوزی همچنین مواردی که در فرم ارزیابی خسارت بیمه آتش‌سوزی لازم است را اینجا بخوانید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید