06 دی 1400

تفاوت بیمه خویش فرما و کارفرما: مزایا، معایب و پوشش‌ها همه در یک جا

هر فردی ممکن است که دچار بیماری، بازنشستگی و از کارافتادگی شود. برای اینکه در این شرایط حمایت مالی داشته باشید، بهتر است  از بیمه تامین اجتماعی استفاده کنید. این سازمان افراد شاغل را به صورت بیمه اجباری تحت پوشش قرار می‌دهد. اگر شما صاحب کار هستید، می‌توانید از بیمه کارفرمایان استفاده کنید. توجه کنید که در بیمه اجباری اگر حق بیمه پرداخت نشود کارمندان می‌توانند از سازمان شکایت کنند. در بیمه کارفرمایان، اگر حق بیمه بعد از 3 ماه پرداخت نشود، این قرارداد به حالت معلق در می‌آید. همین نکته‌ها می‌تواند تفاوت بیمه خویش فرما و کارفرما باشد. علاوه بر آن هم تفاوت اصلی در پوشش بیمه بیکاری است که بیمه کارفرمایان شامل پوشش بیمه بیکاری نمی‌شود. برای اطلاع از شرایط بیمه خویش فرما و بیمه کارفرمایی با ما همراه باشید.

انواع بیمه تامین اجتماعی

بیمه تامین اجتماعی انواع مختلفی دارد که هر یک  از آن‌ها برای رفاه حال افراد است و پوشش‌‌های گوناگونی را به بیمه‌گزار ارائه می‌کند. انواع بیمه تامین اجتماعی به شرح زیر است:

 • بیمه اجباری: این بیمه برای تمام افرادی است که به صورت رسمی، قراردادی و روزمزد شاغل هستند و مشمول قانون کار می‌باشند.
 • بیمه خویش فرما: این نوع از بیمه در دو حالت ارائه می‌شود. حالت‌‌های بیمه اختیاری و بیمه مشاغل آزاد جزو این دسته قرار می‌گیرند.
 • بیمه کارفرمایان: همان‌طور که اشاره شد، بیمه کارفرمایان تامین اجتماعی ارائه می‌شود که برای صاحبان مشاغل است تا بتوانند از پوشش‌‌های ‌‌بیمه‌‌ای استفاده کنند.

بیمه خویش فرما چیست؟

افرادی که تحت پوشش هیچ بیمه‌ای قرار ندارند، واجد بیمه خویش فرمای  بیمه تامین اجتماعی خواهند شد. بیمه خویش فرما یک بیمه اختیاری است که کارفرما و کارگر خود شما هستید. هنگامی‌ که شما به کارگزاری‌‌های بیمه تامین اجتماعی مراجعه کنید به راحتی می‌توانید حق بیمه را پرداخت کنید و تحت پوشش بیمه قرار بگیرید. این موارد در صورتی است که شما به عنوان شاغل هیچ حق ‌‌بیمه‌‌ای برایتان واریز نشود. در حقیقت تفاوت بیمه خویش فرما و کارفرما خود شما هستید.

مطلب پیشنهادی : راهنمای کامل بیمه خویش فرما تامین اجتماعی

تفاوت بیمه خویش فرما و کارفرما

بیمه خویش فرما چه تفاوتی با بیمه کارفرما دارد

شرایط بیمه خویش فرمای اختیاری چیست؟

برای اینکه تحت پوشش‌‌های بیمه خویش فرما قرار بگیرید باید شرایط گوناگونی داشته باشید. این شرایط به شرح زیر است:

 • حداقل 30 روز سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد.
 • حداکثر سن برای زن و مرد 50 سال باشد.
 • اگر سن متقاضی بیش از 55 سال باشد، باید معادل مدت مازاد سنی سابقه بیمه تامین اجتماعی و حق بیمه پرداخت شود.

متقاضیانی که بیشتر از 10 سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، جزو شرط سنی خواهند بود. اگر ‌‌بیمه‌‌ شده‌‌ای یک بار با سازمان بیمه تامین اجتماعی قرارداد اختیاری امضا کرده باشد، می‌تواند تا سه بار بدون شرط سنی این قرارداد را منعقد کند.

نکته: در صورتی که فرد متقاضی بیمه اختیاری مدارک و اسناد غیر قانونی برای انعقاد قرارداد ارائه کند، بیمه فرد قطع شده و نمی‌تواند از مزیت‌‌ها و پوشش‌‌های ‌‌بیمه‌‌ای استفاده کند.

یک تفاوت بیمه خویش فرما و کارفرما را می‌توان شرایط سنی دانست. در ادامه بیمه کارفرما را بررسی خواهیم کرد.

بیمه کارفرما چیست؟

با توجه به اینکه کارفرمایان بخش مهمی‌ از جامعه هستند و به دنبال کارآفرینی و ایجاد شغل می‌باشند، بیمه تامین اجتماعی بیمه‌نامه‌ای به عنوان بیمه کارفرمایان در نظر گرفته است تا این عزیزان هم از پوشش‌‌ها و مزیت‌‌های سازمان بیمه تامین اجتماعی بهره‌مند شوند.

تهیه بیمه کارفرما شرایط و قوانین خاصی دارد که هنگام خرید باید به آن توجه کرد. در حقیقت همین قوانین باعث تفاوت بیمه خویش فرما و کارفرما می‌شود.

تفاوت بیمه خویش فرما و کارفرما در بعضی از پوشش‌‌ها است که در ادامه توضیح خواهیم داد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بیمه کارفرما به اینجا مراجعه کنید.

آشنایی با شباهت و تفاوت بیمه خویش فرما و کارفرما

به طور کلی در بیمه خویش فرما و کارفرما تفاوت زیادی وجود ندارد. در حقیقت شباهت‌‌هایی بسیاری هم دارند.

پرداخت حق بیمه

حق بیمه پرداختی یکی از تفاوت‌‌های بیمه کارفرما و خویش فرما است. طبق قوانین کار، کارفرمایان موظف به پرداخت حق بیمه هستند و مقدار آن هم با حق بیمه اجباری کارگران و کارمندان یکسان است. پرداخت حق بیمه نباید کمتر از حداقل دستمزد و بیشتر از دستمزد کارمندان سازمان یا مجموعه باشد. در حقیقت پرداخت حق بیمه مقدار 27 درصد است. البته طبق قوانین، مبلغ بیمه خویش فرما به صورت ۲۶ درصد از دستمزد و حقوق برای این افراد محاسبه خواهد شد.

بیمه بیکاری

با توجه به اینکه تفاوت در بیمه خویش فرما و کارفرما وجود دارد، اما شباهت‌‌هایی هم در دو بیمه‌نامه دیده می‌شود. بیمه بیکاری یکی از این شباهت‌‌ها است. در بیمه خویش فرما و بیمه کارفرمایان استفاده از بیمه بیکاری امکان پذیر نیست و این پوشش فقط برای افرادی است که به صورت اجباری در سازمان بیمه تامین اجتماعی حق بیمه پرداخت می‌کنند.

در صورتی که صاحب مشاغل فرد بیمه شده را به هر دلیلی از کار اخراج کند، می‌تواند از پوشش بیمه بیکاری بهره‌مند شود، اما استفاده از بیمه بیکاری برای بیمه خویش فرما و بیمه کارفرمایان در نظر گرفته نشده است. علت اصلی آن هم این می‌باشد که بیمه‌گزار و بیمه شده یک شخص است.

اگر می‌خواهید در مورد بیمه بیکاری اطلاعات بیشتری کسب کنید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله بیمه بیکاری را مطالعه بفرمایید.

مهلت پرداخت حق بیمه

مهلت پرداخت حق بیمه یکی دیگر از فرق‌های بیمه خویش فرما و کارفرما است. بیمه شده‌‌های خویش فرما باید حق بیمه را تا آخرین روزِ دو ماه بعد، به شعب تامین اجتماعی پرداخت کنند، اگر این زمان به اتمام برسد، قرارداد از اولین روز ماهی که حق بیمه پرداخت نشده باشد، لغو خواهد شد. در بیمه خویش فرما و در صورت لغو قرارداد، دیگر تحت پوشش‌‌های ‌‌بیمه‌‌ای و دفترچه درمان سازمان تامین اجتماعی نخواهید بود.

پرداخت حق بیمه در بیمه کارفرمایان، 3 ماه زمان دارد و پرداخت حق بیمه در این بیمه‌نامه اجباری نیست. دلیل اینکه این مدت برای بیمه کارفرما در نظر گرفته شده است، همین موضوع غیر اجباری آن می‌باشد.

در حقیقت پرداخت حق بیمه تفاوت بیمه خویش فرما و کارفرما است اما برای بیمه کارفرما یک مزیت محسوب خواهد شد.

مراحل دریافت بیمه کارفرما

در ابتدا کارفرما باید درخواست خود را به سازمان بیمه تامین اجتماعی ارائه دهد. بعد از درخواست، نمایندگان سازمان، این درخواست را بررسی کرده و اگر شرایط مناسب باشد، تاییده را برای انجام آزمایشات و معاینات پزشکی انجام می‌دهند. سپس کارفرما بعد از انجام معاینات موظف به پرداخت حق بیمه می‌شود و می‌تواند از پوشش‌‌ها استفاده کند.

فرق بیمه خویش فرما و کارفرما

بیمه کارفرما و مزایای آن

روش‌‌های پرداخت حق بیمه خویش فرما و کارفرما

به طور کلی دو روش برای پرداخت حق بیمه وجود دارد که به شرح زیر می‌باشد:

روش اول: در این روش با مراجعه حضوری به کارگزاری‌‌های بیمه تامین اجتماعی می‌توانید فیش واریزی را دریافت کرده و به پرداخت حق بیمه اقدام کنید.

روش دوم: در این روش به پرتال سازمان تامین اجتماعی مراجعه کرده و برگه پرداخت حق بیمه را دریافت کنید. برای پرداخت حق بیمه 7 روش امکان پذیر است که به شرح زیر می‌باشد:

 • پرداخت حق بیمه از طریق وب سایت تامین اجتماعی
 • پرداخت حق بیمه از طریق‌ اینترنت بانک ملت و‌ اینترنت بانک رفاه کارگران
 • از طریق خودپرداز (دستگاه‌های ATM)
 • پرداخت حق بیمه از طریق موبایل با کدهای USSD
 • پرداخت حق بیمه از طریق تلفن بانک
 • از طریق دستگاه‌های کارتخوان (O.S)
 • پرداخت حق بیمه از طریق موبایل و با اپلیکیشن سازمان تامین اجتماعی

توجه داشته باشد که در پرداخت حق بیمه، به شناسه قبض نیاز است و این مورد جزو تفاوت بیمه خویش فرما و کارفرما قرار نمی‌گیرد.

به طور کلی می‌توان اینگونه بیان کرد که تفاوت بیمه خویش فرما و کارفرما در مدت زمان پرداخت حق بیمه است که مهم‌ترین آن می‌باشد. اگر بعد از خواندن این مقاله سوال یا ابهامی برای شما پیش آمد می‌توانید تمام سوالات خود را در انتهای همین مقاله در بخش نظرات مطرح کنید تا کارشناسان بیمه دات کام در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان باشند.

 

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
12 اردیبهشت 1401 / اطلاعات بیمه ای

بیمه تامین اجتماعی چیست؟+ انواع، پوشش‌ها و خدمات

بیمه تامین اجتماعی چه پوشش‌ها و خدماتی به بیمه‌گزاران می‌دهد؟ شرایط بازنشستگی بیمه را در این مقاله بخوانید.

01 اردیبهشت 1401 / اطلاعات بیمه ای

بیمه فراگیر خانواده ایرانی برای همه اعضای خانواده

بیمه فراگیر خانواده مخصوص چه افرادی است؟ این بیمه‌نامه چه طرح‌ها و پوشش‌هایی دارد؟ برای آگاهی بیشتر این مقاله را بخوانید.

20 فروردین 1401 / اطلاعات بیمه ای

قوانین کار: میزان حقوق اضافه کاری و ساعات قانونی کار هر کارگر در 1401

اگر کارگر یا کارفرما هستید و می‌خواهید اطلاعاتی در مورد قوانین کار کسب کنید، این مقاله برای شما نوشته شده است.

20 فروردین 1401 / اطلاعات بیمه ای

بیمه قالی بافی: مزایایی که هر هنرمند قالیباف، می‌تواند از آن بهره ببرد.

اگر یک هنرمند قالی باف هستید و بیمه‌ای ندارید، می‌توانید تحت پوشش بیمه قالیبافی قرار بگیرید! با خواندن این مقاله با جزییات بیمه قالی بافی آشنا شوید.

03 فروردین 1401 / اطلاعات بیمه ای

خدمات درمانی با کارت ملی را چگونه بدون نیاز به دفترچه تامین اجتماعی دریافت کنیم؟

هویتِ مورد اعتماد جزء حیاتی یک جامعه با عملکرد خوب است. به همین دلیل است که بهبود امنیت، کاهش تقلب در شناسنامه و سرقت هویت و اعتمادسازی در دستور کار هر دولتی قرار

01 فروردین 1401 / اطلاعات بیمه ای

مشاور بیمه: وظایف، مزایا و ویژگی‌ها+ چگونه مشاوره بیمه شویم؟

اگر به دنبال یک شغل پاره وقت با پورسانت بالا هستید، اگر به دنبال شغل دوم در کنار شغل اصلی خود هستید، حتما این مقاله را بخوانید!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
خسرو
04 آذر 1400

سلام ،نحوه رویت سابقه پرداخت بیمه خویش فرمایی چگونه است .چطور میتوانیم سابقه پرداخت خودمان را درسیستم بیمه مشاهده کنیم

  کارشناس بیمه
  16 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، به خود سایت تامین اجتماعی مراجعه کنید.

طباطبایی
23 آذر 1400

سلام، آیا امکان رد شدن دو بیمه از طرف محل کار و بیمه خویش فرما وجود دارد؟

  کارشناس بیمه
  23 آذر 1400

  سلام دوست عزیز، خیر امکان دریافت بیمه از دو جا وجود ندارد.

ایمان
13 دی 1400

باسلام.
ایا بعد از بازنشستگی تفاوتی بین مبلغ مستمری بیمه خویش فرما و کارفرما که فرد از بیمه دریافت می کند تفاوتی وجود دارد؟

  کارشناس بیمه
  16 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، بستگی به دو سال آخر و مدت سابقه دارد.

علی رضایی
26 دی 1400

سلام
اگر پس از پرداخت ۲۰ سال حق بیمه از طرف کارفرما قصد مهاجرت به خارج از کشور را داشته باشیم آیا امکان پرداخت حق بیمه بصورت خویش فرما با مبلغ آخرین حقوق دریافتی وجود دارد؟

  کارشناس بیمه
  08 بهمن 1400

  سلام بله

میلاد رحیمی
05 بهمن 1400

سلام هزینه بیمه اختیاری یا خویش فرما چقدر تفاوت دارد؟

  کارشناس بیمه
  05 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، شما باید هزینه بیمه خویش فرما را کامل خودتان پرداخت کنید اما اگر بیمه شوید، فقط 30 درصد پرداختی بر عهده شماست.

حمیدی
05 بهمن 1400

سلام بیمه تامین اجتماعی خویش فرما 1400 با 1401 چقدر تفاوت خواهد داشت؟

  کارشناس بیمه
  05 بهمن 1400

  سلام از آنجایی که هنوز اطلاعاتی منتشر نشده، نمی توان تفاوت حق بیمه خویش فرما 1400 با 1401 گفت. باید منتظر آخرین ها از طرف سازمان باشیم.

حيدري
17 بهمن 1400

براي بيمه خويش فرما شدن چند روز طول ميكشه تا شماره بيمه بهمون تعبق بگيره

  کارشناس بیمه
  18 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، چند دقیقه بیشتر طول نمی کشد.

مجتبی
01 اسفند 1400

آیا در بیمه خویش فرما اختیاری میتوان خانواده را هم تحت پوشش خودم قرار بدم یعنی خانم و دخترم رو و بعد هزینه اش چقدر میشه از هر ۳ نفرمون آیا باید جدا جدا پرداخت بشه ؟

  کارشناس بیمه
  01 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، در بیمه اختیاری درمان هم جز بیمه بوده و شما پول درمان هم با حق بیمه واریز میکنید؛ ولی در بیمه حرف و مشاغل آزاد باید درخواست درمان بکنید و هر دفترچه مبلغ هفتاد و دو هزار تومان است.

Shahin
03 فروردین 1401

سلام میخواستم بدونم مدت زمان بیمه شدگان خویش فرما تا باز نشستگی چند سال میشه

  کارشناس بیمه
  20 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، برای آقایان یا ۲۰ سال سابقه و ۶۰ سال سن و یا اینکه ۳۰ سال سابقه و ۵۰ سن میباشد.

مهدی
04 فروردین 1401

سلام من بیمه کارفرمایی رد میکنم درحال حاضر هنگام قرارداد حداقل دستمزد انتخاب کردم آیا میتونم دو سال آخر حداکثر دستمزد رو بریزم وآیا تاثیری تو حقوق بازنشستگیم داره یا نه؟

  کارشناس بیمه
  05 فروردین 1401

  سلام
  در بیمه کارفرمایی نمی توانی حداکثر حق بیمه واریز کنی

مهدی
05 فروردین 1401

سلام مجدد در مورد بیمه کارفرمایی در صورت بازنشستگی با سی سال سابقه حداقل حقوق و مستمری رو به ما میدن ؟چون شما گفتید نمیتونیم پرداختیه حق بیمه رو حداکثر بدیم

  کارشناس بیمه
  19 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، بله حداقل مستمری به شما تعلق میگیرد ۰۲ خیر نمیشود.

قنبری
19 فروردین 1401

سلام من یک سال در جایی مشغول کار بودم که صد در صد بیمه رو خودم پرداخت کردم یعنی کارفرما هیچ پول بیمه ای به من نداده،میتونم بعد از قرارداد یک سالم که تموم شده خودم رو بیمه ی خویش فرما کنم که حداقل نخوام از حقوق ۲۵۰۰ که میگیرم ۱۱۰۰ تومن ندم برای بیمم؟
ممنون میشم راهنماییم کنید
واقعا به مشکل برخوردم

  کارشناس بیمه
  28 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، بله میتوانید مشکلی نیست

طاها
22 فروردین 1401

سلام وقت بخیر. آیا با پرداخت بیمه خویش فرما بعدا مالیاتی واسه شخص ممکنه بیاد؟؟

  کارشناس بیمه
  22 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، خیر اصلا ربطی به مالیات ندارد.

   N.s
   22 فروردین 1401

   سلام وقت بخیر همسرمن یکسال بیمه خودشونو از محل کارمن رد کردن اگه بخوام خویشفرماشون کنم برای بازنشستگی وسابقه بیمه ایشون مشکلی پیش نمیاد؟درسته که بازنشستگی حقوق کمتری دارن کسانی که بیمشون خویشفرماست؟واینکه کلا جزوسابقه بیمه حساب میشه؟باتشکر

    کارشناس بیمه
    29 اردیبهشت 1401

    سلام دوست عزیز، خیر ۰۲ یک مقداری کمتر است ۰۳ بله

ناهید
23 فروردین 1401

سلام، من پزشک هستم و۶۲ سال دارم تا کنون ۱۲ سال حق بیمه رد کرده ام از طرف بیمارستان ومرکزی که در آن کار میکردم ،، اکنون جای دیگری شروع بکار کردم و میخواهم بیمه خویش فرما بپردازم ،چطوری و چه مبلغی باید بپردازم؟

  کارشناس بیمه
  02 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، باید بیمه اختیاری شوید و ماهیانه مبلغ یک ملیون و چهار صد هزار تومان میشود

رضا
11 اردیبهشت 1401

سلام خسته نباشید در صورتی که شخص به صورت برای خودش بیمه بیکاری یا مشاغل آزاد پرداخت کند اما بنا به دلایلی مثلا یک سال بعد از شروع قرارداد با تامین اجتماعی اقدام به لغو قرار داد کند ، بعد از لغو قرار داد میزان وجوه پرداختی حق بیمه این یک سال به شخص برگشت داده می‌شود یا صرفا جزو سوابق تامین اجتماعی شخص لحاظ می‌شود و وجوهی به شخص پرداخت نمی‌شود ؟؟؟؟

  کارشناس بیمه
  12 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، ۰۱ خیر حق بیمه قابل برگشت نیست ۰۲ جز سابقه شما محسوب شده و باقی میماند.

حسین
15 اردیبهشت 1401

سلام من کار مندم و بیمه تامین اجتماعی هستم ومیخوام مرخصی بدون حقوق بگیرم جهت استفاده از بیمه خدمات درمانی میتونم مراجعه کنم واستفاده کنم

  کارشناس بیمه
  15 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، شما میتوانید آن مدتی که در مرخصی بدون حقوق هستید بیمه اختیاری شوید هم سابقه برای شما ثبت میشود و هم میتوانید از درمان هم استفاده کنید.

Mahdi
17 اردیبهشت 1401

سلام،من میخوام خودمو بیمه خویش فرما بکنم میخواستم بدونم ماهانه چقدر باید واریز بکنم؟

  کارشناس بیمه
  18 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، در مقاله بیمه خویش فرما می توانید اطلاعات مورد نیاز خود را مشاهده کنید.

zy
24 اردیبهشت 1401

سلام من نزدیک دو سال مشغول به کار هستم و بیمم نکردن،بعد از اصرار زیاد در خصوص بیمه کارفرما میگه حق بیمه رو ماهیانه برات واریز میکنم و جریمه این چند وقتی که گذشته رو هم بهت میدم که خودت بیمه خویش فرما بگیری،آیا ممکنه؟

  کارشناس بیمه
  24 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، شما دیگر نمی توانید روزهای قبلی را به بیمه اضافه کنید. به اداره کار مراجعه کنید.

احمدی
28 اردیبهشت 1401

سلام من خانم ۴۱ساله با۸ سال سابقه پرداخت حق بیمه هستم،اکنون در حال پرداخت حق بیمه زنان خانه دار با نرخ ۱۴ درصد هستم ، در حال حاضر حداقل حق بیمه را پرداخت میکنم ، میخواستم بدونم اگر در ۲ سال آخر مبلغ پرداختی رابالا ببرم آیا تاثیری در افزایش حقوق بازنشستگی دارد یا خیر ؟

  کارشناس بیمه
  28 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، مگر اینکه دو سال آخر را جایی کار بکنید و حق بیمه بالا برای شما واریز کنند. در بیمه زنان خانه دار نمیتوانید حق بیمه بالا واریز کنید

جعفر فخار
30 اردیبهشت 1401

با سلام ، بنده به مدت ۲۴ سال سابقه پرداخت بیمه دارم و قصد دارم خود را باز خرید کرده و از بیمه خویش فرما استفاده کنم . مبنای پرداخت مبلغ بیمه چه عددی است ؟

  کارشناس بیمه
  30 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، در بیمه چیزی به نام بازخرید نداریم.

   فخار
   31 اردیبهشت 1401

   منظورم این بود که ۲۴ سال تو یه مجموعه کار میکنم و قراره از اونجا بصورت باز خرید خارج بشم .

    کارشناس بیمه
    31 اردیبهشت 1401

    دوست عزیز، منظور شما از بازخرید چیست؟ چون اصلا چنین چیزی نداریم. مشکل شما در خارج شدن چیست

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید