05 فروردین 1402

ممنوعیت موتور سواری بانوان: اعمال قانون یا برخورد سلیقه‌ای

«پلیس راهور ملزم به صدور گواهینامه رانندگی موتور سیکلت برای زنان شد». اگر از بانوان علاقه‌مند به موتورسواری هستید، حتما این خبر را در سال 98 شنیده‌اید. خبری که بعد از چند روز تکذیب شد. طی سال‌های اخیر هر از گاهی موضوع موتور سواری بانوان نقل مجالس مختلف می‌شود. سر و صدایی بپا می‌کند و بدون هیچ نتیجه‌ای متوقف می‌شود. در این مقاله قصد داریم به این موضوع جنجالی بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

موتور سواری بانوان

نیمی از جمعیت جوامع زنان هستند. اقتضائات زمانه به سمتی رفته است که تنها مردان مسئول اداره زندگی نیستند. امروزه زنان پابه‌پای مردان مسئولیت دارند و علاوه‌بر کارهای خانه به رتق و فتق امور بیرون از منزل نیز مشغولند.

بخشی از کارهای روزمره را نمی‌توان با وسایل نقلیه عمومی انجام داد. از طرف دیگر قیمت خودرو به حدی افزایش یافته که خرید آن برای قشر متوسط خیلی سخت شده‌است. از این‌رو استفاده از وسیله نقلیه همچون موتور سیکلت در انجام کارهای روزمره برای بانوان ضرورت دارد.

در طول چند سال اخیر زنان زیادی برای گرفتن گواهینامه موتور اقدام کرده‌اند اما همگی به در بسته خورده‌اند. پلیس راهور، مرجع مسئول در زمینه صدور گواهینامه وسایل نقلیه است. این مرجع با استناد به یک تبصره غیر شفاف قانونی از صدور گواهینامه برای بانوان اجتناب می‌کند. موتور سواری زنان و تصمیم‌گیری نهایی برای آن از جمله موضوعاتی است که همچنان بلاتکلیف باقی مانده است.

آیا می‌دانید علاوه بر گواهینامه، به بیمه شخص ثالث نیز برای موتورسواری نیاز دارید و موتور سواری بدون داشتن بیمه شخص ثالث جرم محسوب می‌شود؟ برای اطلاع از جزئیات، راهنمای بیمه موتور سیکلت را مطالعه کنید.

موتور سواری بانوان در قانون

مطابق قانون راهنمایی و رانندگی، هر شخصی که گواهینامه داشته باشد، ممنوعیتی برای استفاده از موتور سیکلت ندارد. قانون، در این بند با شفافیت تمام مشخص کرده‌است که جنسیت تاثیری در ممنوعیت استفاده از موتور ندارد. ذیل بند 20 این قانون، تبصره زیر عنوان شده است:

«صدور گواهینامه رانندگی موتور سیکلت برای مردان، بر عهده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران است.»

موتور سواری بانوان

موتور سواری بانوی با حجاب ایرانی

طبق همین تبصره پلیس راهور از صدور گواهینامه برای زنان امتناع می‌کند. وکلا معتقدند که از طریق این تبصره نمی‌توان حکم به ممنوعیت موتور سواری بانوان داد. چون از این تبصره می‌توان برداشت دیگری هم داشت. مثلا: صدور گواهینامه رانندگی موتور سیکلت برای زنان از سمت مرجع دیگری قابل پیگیری است.

سال 98 یکی از بانوان اصفهانی با استناد به همین عدم شفافیت قانونی شکایتی علیه پلیس راهور تنظیم کرد. بعد از انجام جلسات متعدد، دادگاه، پلیس راهور را ملزم به صدور گواهینامه برای این بانو کرد. پلیس راهور زیر بار نرفت و حکم بدوی را به دادگاه تجدید نظر کشاند. در نهایت دادگاه تجدید نظر به نفع پلیس راهور حکم داد.

موتورسواری زنان در ایران همیشه یکی از موضوعات جنجالی بوده است. اداره کل حقوقی قوه قضاییه درباره دوچرخه سواری و موتور سواری زنان در ملا عام نظریه مشورتی صادر کرد و این اعمال را فاقد وصف مجرمانه دانست. بر اساس این نظریه به دلیل اینکه برای دوچرخه سواری یا موتورسواری بانوان مجازاتی پیش بینی نشده است، صرف دوچرخه سواری یا موتورسواری بانوان فاقد وصف کیفری دانسته شده است.

حکم دیوان عدالت اداری در “الزام” راهنمایی و رانندگی به صدور گواهی نامه موتور برای زنان و تفسیری از قانون که به نفع زنان شد. اما هنوز هم گواهینامه موتور برای بانوان صادر نمی‌شود و این موضوع به شکل‌های مختلفی دیده شده است. اما چرا موتور سواری دختران در ایران دارای ابهامات زیادی است؟ هنوز دلیل این موضوع به طور کامل مشخص نشده است. با این وجود در مراکز زیادی آموزش موتور سواری بانوان انجام می‌پذیرد.

عدم صدور گواهینامه موتور بانوان مشکلاتی را برای خانم‌های موتورسوار به وجود آورده است و در این سال‌ها افراد زیادی در راستای دریافت گواهینامه تلاش‌های زیادی کرده‌اند اما موفق نشده‌اند. بنابراین با توجه به اعلام نشدن قانون صدور گواهینامه برای بانوان شرایط گواهینامه بانوان هم به طور واضح مشخص نیست.

برای خرید بیمه موتور سیکلت به صفحه محصولات سایت بروید و با مقایسه شرکت‌های بیمه اقدام به خرید کنید.

ضعف قانون در موضوع موتور سواری زنان

در تاریخ مهر ماه سال 1400، رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ در پاسخ به چرایی عدم صدور گواهینامه موتور سیکلت برای بانوان اظهار داشت:

«برای ما زن و مرد فرقی نمی‌کند، ما طبق قانون رفتار می‌کنیم و سلیقه شخصی را در این کار دخیل نمی‌کنیم.»

به نظر می‌رسد دخالت مستقیم مجلس شورای اسلامی در این مسئله به حل آن کمک می‌کند.

خرید بیمه موتور سیکلت

موتور سواری بانوان در شرع

برخی از صاحب‌نظران، دلایل شرعی را علت اصلی ممنوعیت موتور سواری بانوان در ایران می‌دانند. اگر به وقایع تاریخی زمان پیامبر صلی‌الله‌علیه و حضرت علی علیه‌السلام رجوع کنید، موارد نقض این نظر را می‌یابید. مثلا: در جنگ جمل بعد از شکست ام المومنین عایشه، امام علی ایشان را با 40 سوارکار زن به مدینه فرستادند. مثال‌هایی از این دست در تاریخ اسلام کم نیستند. مطالعه این وقایع این پرسش را ایجاد می‌کند که: اگر سواری یا بر زین نشستن برای بانوان حرام بوده‌است، افرادی شبیه این 40 زن چرا اسب‌سواری می‌کردند؟ تناقض‌های این‌چنینی در نظرات برخی از متشرعان در زمینه حقوق بانوان کم نیست.

عده‌ای هم دلایل زیر را در ممنوعیت موتور سواری بانوان بی تاثیر نمی‌دانند:

 • سوار شدن بر زین اقتضائاتی دارد که مانع از حجاب کامل زنان می‌شود.
 • سوار شدن بر زین، جلب توجه نامحرم را به دنبال دارد.

مسابقات موتور سواری زنان

جالب است بدانید ممنوعیت موتور سواری بانوان مشمول مسابقات موتور سواری نمی‌شود. بانوان در پیست آزادی می‌توانند به راحتی در تمرینات موتور ریس –رشته ورزشی- شرکت کنند و به مسابقات اعزام شوند.

موتور سواری بانوان

خانم بهناز شفیعی قهرمان موتور سواری بانوان

آموزش موتور سواری بانوان

برخی مراکز در تهران و شهرستان‌ها هستند که به بانوان آموزش رانندگی با موتور سیکلت می‌دهند. این مراکز مجوز رسمی دارند. آموزش موتور سواری خانم ها به لحاظ قانونی تخلف محسوب نمی‌شود.

ممنوعیت موتورسواری زنان با موتورهای برقی و بنزینی

در ابتدای امر باید بدانید که رانندگی با موتور بنزینی و برقی به گواهینامه رانندگی نیاز دارد. از طرفی گواهینامه موتورسیکلت در ایران فقط برای مردان صادر می‌شود. با توجه به این شرایط ممنوعیت رانندگی زنان با موتور برقی امری بدیهی محسوب می‌شود.

پلیس راهور معتقد است که برای موتورسیکلت برقی و بنزینی قوانین یکسانی حاکم است و رانندگی با این موتورسیکلت‌ها از تابع قوانین و شرایط حاکم بر کشور است. در نتیجه برای استفاده از موتورهای برقی هم باید دوره‌های آموزش رانندگی گذرانده شود و افراد حتما گواهینامه داشته باشند.

همچنین بروز هر گونه تصادف با موتوربرقی جرایم و عواقبی مشابه با موتورسیکلت بنزینی دارد. در همین راستا دیه و جرائم مختلف بر همان اساس اعمال می‌شود. بر اساس قانون، هر فردی که دارای گواهینامه رانندگی با وسیله نقلیه خاصی باشد، می‌تواند از آن وسیله نقلیه استفاده کند. اما چون در حال حاضر قانونی برای ارائه گواهینامه موتور سیکلت برای زنان تعریف نشده، پس ممنوعیت رانندگی زنان با موتور برقی یا هر موتور دیگری همچنان ادامه دارد.

جریمه موتور سواری زنان

در تهران و برخی از شهرها بانوانی هستند که آموزش‌های لازم را برای رانندگی با موتور دیده‌اند. دست فرمان خوبی دارند؛ اما بخاطر ممنوعیت قانونی گواهینامه ندارند؛ این بانوان موتور سواری هم می‌کنند. پلیس در صورت مشاهده، آنان را به علت نداشتن گواهینامه جریمه می‌کند.

آیا می‌دانید در صورت نداشتن گواهینامه موتور سیکلت یا تمدید نکردن به موقع آن، مشمول پوشش بیمه شخص ثالث نمی‌شوید؟ برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص به مقاله مجازات رانندگی بدون گواهینامه مراجعه نمایید.

موتور سیکلت جزو ساده‌ترین، ارزان‌ترین و پرکاربردترین وسایل نقلیه است. این وسیله به علت کاربری آسان در بین مردم دنیا، محبوبیت خاصی دارد. زنان نیمی از جمعیت جوامع هستند که از موتور سیکلت در انجام کارهای روزمره استفاده می‌کنند. موتور سواری بانوان در ایران ممنوعیت قانونی دارد. جزییات این موضوعِ چالشی را شرح دادیم.

به نظر می‌رسد تا تناقضات و اختلاف نظرها بین صاحب‌نظران حل نشود این مسئله همچنان به قوت خود باقی است. اگر در این باره ابهامی دارید برای ما کامنت بگذارید. کارشناس‌های بیمه دات کام در اولین فرصت پاسخگوی شما هستند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
11 فروردین 1402 / بیمه موتور

نرخ بیمه موتور سیکلت در سال 1402 چگونه محاسبه می‌شود؟

قیمت بیمه موتور چگونه مشخص می‌شود و به چه عواملی بستگی دارد؟ برای کسب اطلاعات کامل این مقاله را مطالعه نمایید.

11 فروردین 1402 / بیمه موتور

بررسی کامل شرایط پرداخت خسارت بیمه شخص ثالث به سرنشینان موتور

آیا خسارت بیمه شخص ثالث به سرنشینان موتور هم تعلق می‌گیرد؟ اطلاعات مربوط به پرداخت دیه راننده و سرنشین موتور سیکلت توسط شرکت بیمه را در این مقاله بخوانید!

11 فروردین 1402 / بیمه موتور

پوشش‌های بیمه راکب موتور سیکلت چیست؟ + مشاوره رایگان (فروردین 1402)

موتوسیکلت محبوب‌ترین وسیله نقلیه است. تعداد زیادی از افراد با آن خاطره دارند اما به خاطر داشته باشید که موتور خطرناک‌ترین وسیله نقلیه هم هست. چون هیچ حفاظی ندارد و در کوچکترین تصادف‌ها

07 فروردین 1402 / بیمه موتور

موتور سیکلت برقی چیست و چه مزایایی دارد؟

اطلاعاتی در خصوص، مزایا و معایب موتور برقی و نکاتی که هنگام خرید باید رعایت کنیم را اینجا بخوانید!

06 فروردین 1402 / بیمه موتور

نحوه پیگیری سند موتور سیکلت صفر؛ دلایل عدم صدور سند موتور توسط پلیس راهور

برای پیگیری سند موتور سیکلت باید چه مراحلی را طی کنید؟ با خواندن این مقاله پاسخ سوال خود را بگیرید!

06 فروردین 1402 / بیمه موتور

بیمه پیک موتوری؛ دو بیمه مهم که باید همه این افراد داشته باشند

در این مطلب در خصوص بیمه پیک موتوری و پوشش های آن به طور کامل نوشته ایم.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
مرجان حاجیپور زاده گان
04 خرداد 1401

ببخشید من رفتن موتوسواری یاد گرفتم اما مخواستم بدون اگه تو خیابون بشینم پشت موتور حکم موتور سواری بانوان چیه؟

  کارشناس بیمه
  04 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، فعلا که ممنوع است

ایرانی
08 خرداد 1401

متاسفانه تو کشور ما هر نهاد و سازمان و دستگاهی برداشت خودش رو از قانون داره. حتی جایی ک قانون صراحت داره بازم زیر پا گذاشته میشه. این کشور با این آشفتگی رو فقط خدا حفظ کرده . کفر نباشه ولی خدا هم تو کار مملکت داری مسئولین ما مونده

ژیلا آبادانی
11 خرداد 1401

موتور سواری بانوان با موتور برقی جریمه داره؟

  کارشناس بیمه
  11 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز در حالت کلی ممنوع است

مجید رفیعی
04 مرداد 1401

همسر من سوار موتور تصادف کرده الان بیمه خسارت رو میده؟

  کارشناس بیمه
  05 مرداد 1401

  سلام بله.

راضیه
01 شهریور 1401

سلام تردد در شهر با موتور پاکشتی هم برای زنان ممنوع است؟

  کارشناس بیمه
  02 شهریور 1401

  سلام در حال حاضر موتورسواری برای زنان ممنوع است.

النا
08 فروردین 1402

کسی که با دیدن زن موتور یا دوچرخه سوار تحریک بشه مشکل مغزی داره و باید به پزشک جهت جراحی مغزش مراجعه کنه.ما زن ها حق برابر با مردها داریم.این قانون نیست این مرد سالاریه.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید