۲۱ آذر ۱۴۰۲

ممنوعیت موتور سواری بانوان: اعمال قانون یا برخورد سلیقه‌ای

«پلیس راهور ملزم به صدور گواهینامه رانندگی موتور سیکلت برای زنان شد». اگر از بانوان علاقه‌مند به موتورسواری هستید، حتما این خبر را در سال ۹۸ شنیده‌اید. خبری که بعد از چند روز تکذیب شد. طی سال‌های اخیر هر از گاهی موضوع موتور سواری بانوان نقل مجالس مختلف می‌شود. سر و صدایی بپا می‌کند و بدون هیچ نتیجه‌ای متوقف می‌شود. در این مقاله قصد داریم به این موضوع جنجالی بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

گواهینامه موتور برای بانوان

نیمی از جمعیت جوامع زنان هستند. اقتضائات زمانه به سمتی رفته است که تنها مردان مسئول اداره زندگی نیستند. امروزه زنان پابه‌پای مردان مسئولیت دارند و علاوه‌بر کارهای خانه به رتق و فتق امور بیرون از منزل نیز مشغولند.

بخشی از کارهای روزمره را نمی‌توان با وسایل نقلیه عمومی انجام داد. از طرف دیگر قیمت خودرو به حدی افزایش یافته که خرید آن برای قشر متوسط خیلی سخت شده‌است. از این‌رو استفاده از وسیله نقلیه همچون موتور سیکلت در انجام کارهای روزمره برای بانوان ضرورت دارد.

در طول چند سال اخیر زنان زیادی برای گرفتن گواهینامه موتور اقدام کرده‌اند اما همگی به در بسته خورده‌اند. پلیس راهور، مرجع مسئول در زمینه صدور گواهینامه وسایل نقلیه است. این مرجع با استناد به یک تبصره غیر شفاف قانونی از صدور گواهینامه برای بانوان اجتناب می‌کند. موتور سواری زنان و تصمیم‌گیری نهایی برای آن از جمله موضوعاتی است که همچنان بلاتکلیف باقی مانده است. در حال حاضر گواهینامه موتور برای بانوان صادر نمی‌شود و موتورسواری خانم‌ها در ایران بر اساس قانون جرم محسوب می‌شود.

آیا می‌دانید علاوه بر گواهینامه، به بیمه شخص ثالث نیز برای موتورسواری نیاز دارید و موتور سواری بدون داشتن بیمه شخص ثالث جرم محسوب می‌شود؟ برای اطلاع از جزئیات، راهنمای بیمه موتور سیکلت را مطالعه کنید.

موتور سواری بانوان در قانون

مطابق قانون راهنمایی و رانندگی، هر شخصی که گواهینامه داشته باشد، ممنوعیتی برای استفاده از موتور سیکلت ندارد. قانون، در این بند با شفافیت تمام مشخص کرده‌است که جنسیت تاثیری در ممنوعیت استفاده از موتور ندارد. ذیل بند ۲۰ این قانون، تبصره زیر عنوان شده است:

«صدور گواهینامه رانندگی موتور سیکلت برای مردان، بر عهده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران است.»

موتور سواری بانوان

موتور سواری بانوی با حجاب ایرانی

طبق همین تبصره پلیس راهور از صدور گواهینامه برای زنان امتناع می‌کند. وکلا معتقدند که از طریق این تبصره نمی‌توان حکم به ممنوعیت موتور سواری بانوان داد. چون از این تبصره می‌توان برداشت دیگری هم داشت. مثلا: صدور گواهینامه رانندگی موتور سیکلت برای زنان از سمت مرجع دیگری قابل پیگیری است.

سال ۹۸ یکی از بانوان اصفهانی با استناد به همین عدم شفافیت قانونی شکایتی علیه پلیس راهور تنظیم کرد. بعد از انجام جلسات متعدد، دادگاه، پلیس راهور را ملزم به صدور گواهینامه برای این بانو کرد. پلیس راهور زیر بار نرفت و حکم بدوی را به دادگاه تجدید نظر کشاند. در نهایت دادگاه تجدید نظر به نفع پلیس راهور حکم داد.

موتورسواری زنان در ایران همیشه یکی از موضوعات جنجالی بوده است. اداره کل حقوقی قوه قضاییه درباره دوچرخه سواری و موتور سواری زنان در ملا عام نظریه مشورتی صادر کرد و این اعمال را فاقد وصف مجرمانه دانست. بر اساس این نظریه به دلیل اینکه برای دوچرخه سواری یا موتورسواری بانوان مجازاتی پیش بینی نشده است، صرف دوچرخه سواری یا موتورسواری بانوان فاقد وصف کیفری دانسته شده است.

حکم دیوان عدالت اداری در “الزام” راهنمایی و رانندگی به صدور گواهی نامه موتور برای زنان و تفسیری از قانون که به نفع زنان شد. اما هنوز هم گواهینامه موتور برای بانوان صادر نمی‌شود و این موضوع به شکل‌های مختلفی دیده شده است. اما چرا موتور سواری دختران در ایران دارای ابهامات زیادی است؟ هنوز دلیل این موضوع به طور کامل مشخص نشده است. با این وجود در مراکز زیادی آموزش موتور سواری بانوان انجام می‌پذیرد.

عدم صدور گواهینامه موتور بانوان مشکلاتی را برای خانم‌های موتورسوار به وجود آورده است و در این سال‌ها افراد زیادی در راستای دریافت گواهینامه تلاش‌های زیادی کرده‌اند اما موفق نشده‌اند. بنابراین با توجه به اعلام نشدن قانون صدور گواهینامه برای بانوان شرایط گواهینامه بانوان هم به طور واضح مشخص نیست.

برای خرید بیمه موتور سیکلت به صفحه محصولات سایت بروید و با مقایسه شرکت‌های بیمه اقدام به خرید کنید.

ضعف قانون در موضوع موتور سواری زنان

در تاریخ مهر ماه سال ۱۴۰۰، رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ در پاسخ به چرایی عدم صدور گواهینامه موتور سیکلت برای بانوان اظهار داشت:

«برای ما زن و مرد فرقی نمی‌کند، ما طبق قانون رفتار می‌کنیم و سلیقه شخصی را در این کار دخیل نمی‌کنیم.»

به نظر می‌رسد دخالت مستقیم مجلس شورای اسلامی در این مسئله به حل آن کمک می‌کند.

خرید بیمه موتور سیکلت

موتور سواری بانوان در شرع

برخی از صاحب‌نظران، دلایل شرعی را علت اصلی ممنوعیت موتور سواری بانوان در ایران می‌دانند. اگر به وقایع تاریخی زمان پیامبر صلی‌الله‌علیه و حضرت علی علیه‌السلام رجوع کنید، موارد نقض این نظر را می‌یابید. مثلا: در جنگ جمل بعد از شکست ام المومنین عایشه، امام علی ایشان را با ۴۰ سوارکار زن به مدینه فرستادند. مثال‌هایی از این دست در تاریخ اسلام کم نیستند. مطالعه این وقایع این پرسش را ایجاد می‌کند که: اگر سواری یا بر زین نشستن برای بانوان حرام بوده‌است، افرادی شبیه این ۴۰ زن چرا اسب‌سواری می‌کردند؟ تناقض‌های این‌چنینی در نظرات برخی از متشرعان در زمینه حقوق بانوان کم نیست.

عده‌ای هم دلایل زیر را در ممنوعیت موتور سواری بانوان بی تاثیر نمی‌دانند:

 • سوار شدن بر زین اقتضائاتی دارد که مانع از حجاب کامل زنان می‌شود.
 • سوار شدن بر زین، جلب توجه نامحرم را به دنبال دارد.

مسابقات موتور سواری زنان

جالب است بدانید ممنوعیت موتور سواری بانوان مشمول مسابقات موتور سواری نمی‌شود. بانوان در پیست آزادی می‌توانند به راحتی در تمرینات موتور ریس –رشته ورزشی- شرکت کنند و به مسابقات اعزام شوند.

موتور سواری بانوان

خانم بهناز شفیعی قهرمان موتور سواری بانوان

آموزش موتور سواری بانوان

برخی مراکز در تهران و شهرستان‌ها هستند که به بانوان آموزش رانندگی با موتور سیکلت می‌دهند. این مراکز مجوز رسمی دارند. آموزش موتور سواری خانم ها به لحاظ قانونی تخلف محسوب نمی‌شود.

ممنوعیت موتورسواری زنان با موتورهای برقی و بنزینی

در ابتدای امر باید بدانید که رانندگی با موتور بنزینی و برقی به گواهینامه رانندگی نیاز دارد. از طرفی گواهینامه موتورسیکلت در ایران فقط برای مردان صادر می‌شود. با توجه به این شرایط ممنوعیت رانندگی زنان با موتور برقی امری بدیهی محسوب می‌شود.

پلیس راهور معتقد است که برای موتورسیکلت برقی و بنزینی قوانین یکسانی حاکم است و رانندگی با این موتورسیکلت‌ها از تابع قوانین و شرایط حاکم بر کشور است. در نتیجه برای استفاده از موتورهای برقی هم باید دوره‌های آموزش رانندگی گذرانده شود و افراد حتما گواهینامه داشته باشند.

همچنین بروز هر گونه تصادف با موتوربرقی جرایم و عواقبی مشابه با موتورسیکلت بنزینی دارد. در همین راستا دیه و جرائم مختلف بر همان اساس اعمال می‌شود. بر اساس قانون، هر فردی که دارای گواهینامه رانندگی با وسیله نقلیه خاصی باشد، می‌تواند از آن وسیله نقلیه استفاده کند. اما چون در حال حاضر قانونی برای ارائه گواهینامه موتور سیکلت برای زنان تعریف نشده، پس ممنوعیت رانندگی زنان با موتور برقی یا هر موتور دیگری همچنان ادامه دارد.

جریمه موتور سواری زنان

در تهران و برخی از شهرها بانوانی هستند که آموزش‌های لازم را برای رانندگی با موتور دیده‌اند. دست فرمان خوبی دارند؛ اما بخاطر ممنوعیت قانونی گواهینامه ندارند؛ این بانوان موتور سواری هم می‌کنند. اما حکم موتورسواری بانوان چیست؟ لازم است بدانید پلیس در صورت مشاهده بانوان موتورسوار، آنان را به علت نداشتن گواهینامه جریمه می‌کند. همچنین امکان توقیف موتورسیکلت آن‌ها نیز وجود دارد.

آیا می‌دانید در صورت نداشتن گواهینامه موتور سیکلت یا تمدید نکردن به موقع آن، مشمول پوشش بیمه شخص ثالث نمی‌شوید؟ برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص به مقاله مجازات رانندگی بدون گواهینامه مراجعه نمایید.

موتور سیکلت جزو ساده‌ترین، ارزان‌ترین و پرکاربردترین وسایل نقلیه است. این وسیله به علت کاربری آسان در بین مردم دنیا، محبوبیت خاصی دارد. زنان نیمی از جمعیت جوامع هستند که از موتور سیکلت در انجام کارهای روزمره استفاده می‌کنند. موتور سواری بانوان در ایران ممنوعیت قانونی دارد. جزییات این موضوعِ چالشی را شرح دادیم.

به نظر می‌رسد تا تناقضات و اختلاف نظرها بین صاحب‌نظران حل نشود این مسئله همچنان به قوت خود باقی است. اگر در این باره ابهامی دارید برای ما کامنت بگذارید. کارشناس‌های بیمه دات کام در اولین فرصت پاسخگوی شما هستند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
Melika
۱۱ دی ۱۴۰۲

سلام خسته نباشید. ببخشید دوچرخه برقی هم ممنوع هست برای بانوان؟ من گواهی نامه رانندگی پایه سه دارم. خیلی دوست داشتم دوچرخه برقی بخرم. آیا اینم جرم هست و پلیس منو میگیره که سوار دوچرخه برقی ام؟ و اینکه گواهی نامه لازم داره؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۲ دی ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  در این خصوص چیزی اعلام نشده است.

  person
  سپیده
  ۲۵ بهمن ۱۴۰۲

  سلام فکر نمیکنم دوچرخه مشکلی داشته باشد.

person
چیپس
۱۲ مهر ۱۴۰۲

چطور میشه به این قانون اعتراض کرد؟
استفاده وسایل نقلنقلچه ار نظر دینی حساب کنیم چه از نظر عقلی زنونه و مردونه نداره که اینا به موتور و دوچرخه گیر دادن
چه راهی برای اعتراض به این مسئله هست؟ اگه گواهینامه میدادن مشکل من حل میشد ما موتور داریم چرا من نباید بتونم راحت و قانونی با اون برم سر کار؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۶ مهر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  این موضوع در حوزه اختیارات ما نیست.

person
مبینا
۱۵ مرداد ۱۴۰۲

سلام پس باید با چه کسی در رابطه با این موضوع صحبت کنیم تا مشکل حل بشه و صدامون شنیدع بشه و ماهم جوابی بگیریم؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۶ مرداد ۱۴۰۲

  دوست عزیز ما کارگزاری فروش بیمه هستیم.

person
نهال
۱۱ مرداد ۱۴۰۲

دنیا کجاست و ما کجاییم ، از کوتهی ماست که دیوار بلند است

person
امیر
۱۲ خرداد ۱۴۰۲

نوعی از عقب ماندگی به روایت تصویر : ((
اوکی
ولی زیاد موندنی نیستین به زودی خبر فرار مسئولین و بالاسرای کشور به دستمون میرسه 😂😂 انوقت هم دخترا و هم پسرا از دستتون خلاص میشن
اون روز زیاد دور نیست

person
شهرام
۰۸ خرداد ۱۴۰۲

درود ، یادم در روزهای اول خدمتم (بعد از جنگ ) برای خانومها گواهینامه صادر میکردند اما به یکدبعه این کار خلاف عنوان شد ، خب بقول اون خواهرمون ، اگر سوار شدن زنان بر روی موتور و دوچرخه ممنوعه ، پس پش راکب موتور ام نباید بشینن ، اونجور خود زنان رانندگی میکنن ، ولی در مورد دوم که مامورین چک نمی‌کنن پشت چه کسی نشسته ، محرمه یا نامحرم ؟! پس دست از جاهلیت قرون وسطایی بردارید . التماس تفکر

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۹ خرداد ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز. درست می‌فرمایید. اما ما در مورد موضوع صدور گواهینامه موتورسیکلت برای زنان اختیاری نداریم.

person
نینا
۰۴ خرداد ۱۴۰۲

یقین داشته باشید هیچ تبعیضی بین زن و مرد نیست!!
کاملا مشخصه اصلا!!:(

person
S
۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۲

ایا‌متور‌سواری‌برای‌زنام‌جریمه‌دارد؟
خیلی‌دوس‌دارم‌‌متور‌برونم‌‌
چرا‌باید‌زن‌و‌مرد‌برابر‌نباشند
اگه‌متور‌برای‌زنان‌حرام‌‌است‌و‌قانون‌نمیزاره
پس نباید‌همراه‌همسرش‌هم‌سوار‌متور‌بشه!

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز. تصمیم گیری در مورد این موضوع در حوزه اختیارات ما نیست.

person
خدای من
۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۲

سلام.لطفا بذارید ماهم گواهینامه موتور بگیریم..ماهم دل داریم با هزینه اندک رانندگی کنیم..لااقل جایی زیادی نمیخواد و دلمون خوش به داشتنشو مهمانی رفتنش…دنیا بهمون زده خواهشا از راهور میخواهیم اجازه رو صادر کند..هر کس خلافی کرد حتی برای اولین بار گواهینامشو باطل کنید….خواهشا اجازه بدید😭😭😭

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز. تصمیم گیری در مورد این موضوع در حوزه اختیارات ما نیست.

person
النا
۰۸ فروردین ۱۴۰۲

کسی که با دیدن زن موتور یا دوچرخه سوار تحریک بشه مشکل مغزی داره و باید به پزشک جهت جراحی مغزش مراجعه کنه.ما زن ها حق برابر با مردها داریم.این قانون نیست این مرد سالاریه.

person
راضیه
۰۱ شهریور ۱۴۰۱

سلام تردد در شهر با موتور پاکشتی هم برای زنان ممنوع است؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۲ شهریور ۱۴۰۱

  سلام در حال حاضر موتورسواری برای زنان ممنوع است.

person
مجید رفیعی
۰۴ مرداد ۱۴۰۱

همسر من سوار موتور تصادف کرده الان بیمه خسارت رو میده؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۵ مرداد ۱۴۰۱

  سلام بله.

person
ژیلا آبادانی
۱۱ خرداد ۱۴۰۱

موتور سواری بانوان با موتور برقی جریمه داره؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۱ خرداد ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز در حالت کلی ممنوع است

person
ایرانی
۰۸ خرداد ۱۴۰۱

متاسفانه تو کشور ما هر نهاد و سازمان و دستگاهی برداشت خودش رو از قانون داره. حتی جایی ک قانون صراحت داره بازم زیر پا گذاشته میشه. این کشور با این آشفتگی رو فقط خدا حفظ کرده . کفر نباشه ولی خدا هم تو کار مملکت داری مسئولین ما مونده

person
مرجان حاجیپور زاده گان
۰۴ خرداد ۱۴۰۱

ببخشید من رفتن موتوسواری یاد گرفتم اما مخواستم بدون اگه تو خیابون بشینم پشت موتور حکم موتور سواری بانوان چیه؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۴ خرداد ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، فعلا که ممنوع است

  person
  فاطمه صالحی فشمی
  ۳۱ مرداد ۱۴۰۲

  درودبرشما.باشمادراین نظرموافقم.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید