22 شهریور 1402

محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث 1402 + بررسی عوامل موثر

زمان نزدیک شدن به تاریخ سررسید بیمه موتور یا ماشین، دغدغه خیلی از افراد نرخ بیمه شخص ثالث سال جدید است. قیمت بیمه شخص ثالث 1402 نسبت به سال قبل 33 درصد گران‌تر شد که با توجه به افزایش 50 درصدی نرخ دیه در سال جدید، کمترین حالت ممکن برای آن در نظر گرفته شده است. در حالت پایه، قیمت بیمه شخص ثالث برای خودروهای سواری، عددی بین 3،047،200 تومان الی 4،747،600 تومان در نظر گرفته می‌شود که با توجه به عواملی مثل تعداد سیلندر و نوع کاربری، مبلغ دقیق آن مشخص می‌شود. برای اطلاع از نحوه محاسبه دقیق قیمت بیمه شخص ثالث 1402 برای خودروها و موتورهای مختلف، تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

در سال ۱۳۴۷ قانون بیمه شخص ثالث برای اولین بار تصویب و اجباری شد؛ پس از آن، آیین‌نامه‌ای با تعرفۀ بیمه شخص ثالث انواع خودرو ابلاغ شد. در تعرفۀ سال ۱۳۴۷ قدرت موتور بر اساس اسب بخار مد نظر بود و تعرفۀ حق بیمه انواع خودروها بر اساس آن تعیین می‌شد؛ اما در سال‌های بعد به جای اسب بخار، معیارهای دیگری از جمله میزان دیه و تعداد سیلندر خودرو مورد توجه قرار گرفت که در محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث 1402 موثر است.

استعلام بیمه شخص ثالث

محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث 1402

هر سال بیمه مرکزی حداقل حق بیمه شخص ثالث را بر اساس نرخ دیه ماه حرام محاسبه می‌کند. در سال 1402، قوه قضاییه نرخ دیه انسان کامل را برای ماه‌های عادی 900 میلیون تومان و در ماه‌های حرام 1.2 میلیارد تومان تعیین کرد. طبق محاسبات کارشناسان تشخیص ریسک بیمه مرکزی، حداقل حق بیمه برای خودروهای سواری چهار سیلندر معادل 3،047،200 تومان در نظر گرفته شده است. قیمت بیمه شخص ثالث 1402 خودروهای پراید، پیکان و پسند نیز 3،608،800 تومان تعیین شده است. قیمت قیمت نسبت به سال گذشته 30% افزایش داشته اما با توجه به این که نرخ دیه در سال ۱۴۰۲، 50% بیشتر از سال ۱۴۰۱ شده، این افزایش قیمت قابل پیشبینی بود. در جداول موجود در ادامه مقاله، قیمت بیمه شخص ثالث 1402 خودروهای مختلف قابل مشاهده است.

نحوه محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث در سال 1402

نحوه محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث 1402

لیست قیمت بیمه شخص ثالث 1402

لیست قیمت بیمه شخص ثالث تمامی وسایل نقلیه خودرویی و موتوری برای سال 1402 را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید:

قیمت بیمه خودرو و موتور 1402

لیست قیمت بیمه شخص ثالث خودرو و موتورهای مختلف در سال 1402

قیمت بیمه شخص ثالث 1402 ماشین‌های سواری

بیمه مرکزی هنگام اعلام قیمت انواع خودرو، آنها را در 4 گروه مختلف قرار می‌دهد. این دسته بندی بر اساس قدرت موتور (تعداد سیلندر) انجام می‌شود.

جدول نرخ بیمه شخص ثالث 1402 انواع خودرو:

نوع خودرو سواری

قیمت بیمه ثالث 
(به تومان)

ماشین‌های کمتر از 4 سیلندر

3،047،200

پیکان، پراید و سپند

3،608،800

ماشین‌های چهار سیلندر

4،241،900

سایر ماشین‌های بالای چهار سیلندر

4،747،600

 

شاید برای شما هم سوال باشد که در صورت ورود ماشین‌های جدید مد روز به ایران، وضعیت بیمه خودرو خودران به چه صورت می‌شود؛ این موضوع را در ادامه کامل توضیح داده‌ایم. همچنین حق بیمه خودروهای سنگین مانند کامیون هم متفاوت است.

 

استعلام بیمه موتورسیکلت

 

قیمت بیمه خودروهای اتوکار در سال ۱۴۰۲

خودروهایی مثل مینی بوس، اتوبوس، ون و استیشن، در دسته اتوکار قرار می‌گیرند. با توجه به بدنه قوی‌تر و بیشتر بودن تعداد سرنشینان در این خودروها، قیمت بیمه شخص ثالث 1402 این خودروها متفاوت است. در مینی‌بوس‌ها، «راننده» و در اتوبوس‌ها «هم راننده و هم کمک راننده» در تعداد نفرات لحاظ می‌شوند. قیمت بیمه شخص ثالث 1402 برای وسایل نقلیه عمومی شهری مخصوص حمل مسافر و با ظرفیت بیش از ۶ نفر، با ۵۰% تخفیف همراه است.

در جدول زیر، قیمت بیمه شخص ثالث 1402 خودروهای اتوکار را مشاهده می‌کنید.

اتوکار (استیشن، ون، مینی بوس و اتوبوس)

حق بیمه (تومان)

۷ نفر با احتساب راننده

۸،۷۳۸،۶۰۰

۹ نفر با احتساب راننده

۸،۹۹۰،۸۰۰

ون با ظرفیت ۱۰ نفر با احتساب راننده

۹،۰۹۰،۹۰۰

مینی بوس ۱۶ نفره با احتساب راننده

۱۱،۱۷۷،۴۰۰

مینی بوس ۲۱ نفره با احتساب راننده

۱۱،۶۱۰،۳۰۰

اتوبوس ۲۷ نفر با احتساب راننده و کمک

۱۷،۱۱۹،۷۰۰

اتوبوس ۴۰ نفر با احتساب راننده و کمک

۲۱،۵۳۹،۷۰۰

اتوبوس ۴۴ نفر با احتساب راننده و کمک

۲۲،۸۵۹،۲۰۰

 

نرخ بیمه ماشین سنگین در سال 1402

قیمت بیمه یکساله خودروهای باری به صورت زیر است:

نوع خودروی باری

حق بیمه (به تومان)

بارکش با ظرفیت بارگیری تا ۱ تن

۳،۷۳۳،۶۰۰

بارکش با ظرفیت بارگیری بیش از ۱ تن تا ۳ تن

۴،۴۹۵،۴۰۰

بارکش با ظرفیت بارگیری بیش از ۳ تن تا ۵ تن

۵،۶۹۰،۱۰۰

بارکش با ظرفیت بارگیری بیش از ۵ تن تا ۱۰ تن

۷،۲۹۰،۴۰۰

بارکش با ظرفیت بارگیری بیش از ۱۰ تن تا ۲۰ تن

۸،۴۸۳،۸۰۰

بارکش با ظرفیت بارگیری بیش از ۲۰ تن

۸،۹۹۰،۸۰۰

ماشین کشاورزی

۱،۲۶۳،۲۰۰

ماشین راه سازی و ساختمانی

۲،۲۳۴،۷۰۰

ماشین حمل زباله و خیابان پاک کن ها

۳،۶۳۲،۲۰۰

 • اگر وسیله نقلیه بارکش برای حمل «مواد منفجره» بکار برود، به حق بیمه آن ۵۰% به حق بیمه آن اضافه می‌شود.
 • اگر وسیله نقلیه برای حمل «مواد سوختنی مایع و گازی شکل» بکار برود، به حق بیمه آن ۲۵% اضافه می‌شود.
 • حق بیمه ماشین آلات کشاورزی، ۳۰% کمتر از ماشین آلات راه سازی و ساختمانی تعیین شده است. برای آشنایی با انواع بیمه خودرو کلیک کنید.
برای اطلاع بیشتر از قیمت بیمه شخص ثالث ماشین سنگین، مقاله بیمه شخص ثالث کامیون را مطالعه کنید.
 

نرخ بیمه موتورسیکلت 1402 

قیمت بیمه شخص ثالث 1402 انواع موتورسیکلت در حالت پایه را در جدول زیر مشاهده می‌کنید:

نوع موتورسیکلت

حق بیمه (به تومان)

موتورسیکلت گازی

۷۵۶،۶۰۰

موتورسیکلت دنده ای ۱ سیلندر

۹۲۴،۳۰۰

موتورسیکلت ۲ سیلندر به بالا

۱،۰۱۵،۳۰۰

موتورسیکلت دنده ای دارای ۳ چرخ یا سایدکار

۱،۰۹۲،۰۰۰

برای خرید بیمه موتور سیکلت می‌توانید به صفحه مربوطه مراجعه کنید.

 

عوامل موثر بر قیمت بیمه شخص ثالث 1402

مواردی که بر روی نرخ بیمه شخص ثالث تأثیر گذار هستند.

عوامل موثر بر قیمت بیمه شخص ثالث

نرخ دیه سال جاری، اصلی‌ترین عامل در تعیین قیمت بیمه ثالث است. اما علاوه بر آن، عوامل دیگری هم بر روی قیمت بیمه شخص ثالث 1402 موثر هستند. این موارد معمولاً به طور غیر مستقیم بر روی خسارات احتمالی وارده، از سوی وسیله نقلیه بیمه‌گزار به سایر اتومبیل‌ها تأثیر می‌گذارند. 

در حالت کلی قیمت بیمه شخص ثالث خودرو بر اساس عوامل زیر تعیین می‌شود:

 • کاربری خودرو
 • جریمه دیرکرد
 • سقف تعهد پوشش مالی
 • تخفیف عدم دریافت خسارت
 • مدت اعتبار بیمه

همچنین قیمت بیمه موتور هم بر اساس عوامل زیر تعیین خواهند شد:

 • نوع موتور
 • ساختار موتور
 • تعداد سیلندر
 • سال تولید
 • سقف تعهد پوشش مالی
 • تخفیف عدم دریافت خسارت
 • جریمه دیرکرد

در ادامه مقاله در خصوص برخی از این موارد می‌پردازیم.

1- تاثیر دیه در محاسبه نرخ بیمه شخص ثالث

حق بیمه شخص ثالث و میزان پوشش مالی و بدنی بر اساس دیۀ کامل یک انسان در ماه حرام است. مادۀ ۱۵ قانون مجازات اسلامی در تعریف دیه می‌گوید: دیه، مالی است که از طرف شارع برای جنایت تعیین شده است. ماده ۲۹۴ همین قانون در تکمیل این تعریف گفته است: دیه، مالی است کـه بـه سبب جنایت بر نفس یا عضو، به فرد خسارت‌دیده یا به بازماندگان او داده می شود. میزان دیه در دین اسلام، برای مرد و زن مسلمان و مردان و زنان سایر دین‌های آسمانی متفاوت است.

قوه قضائیه، در ابتدای هر سال، میزان دیه کامل انسان را در ماه‌های غیرحرام و حرام اعلام می‌کند. نرخ دیه سال ۱۴۰۲ در ماه‌های عادی و غیرحرام ۹۰۰ میلیون تومان است که نسبت به سال ۱۴۰۱ رشد ۵۰ درصدی را تجربه کرد و دیه کامل در ماه‌های حرام 1 میلیارد و 200 میلیون تومان (دیه ماه غیرحرام+ یک سوم مبلغ آن) رسید. چهار ذی القعده (۱ تا ۲۹ خرداد)، ذی الحجه (۳۰ خرداد تا ۲۸ تیر)، محرم (۲۹ تیر تا ۲۶ مرداد) و رجب (۲۴ دی تا ۲۲ بهمن) ماه‌های حرام در تقویم قمری به شمار می‌آیند؛ به این صورت که میزان دیه شخص فوت شده در حادثه رانندگی برحسب مبالغ مذکور تعیین می‌گردد.

2- کاربری خودرو

کاربری خودرو، میزان ریسک خودرو را برای رخ دادن حادثه و نیز میزان هزینه را در حادثۀ رانندگی تعیین می‌کند؛ برای مثال تاکسی‌ها یا خودروهای آموزش رانندگی، به علت نوع کاربری‌شان، بیشتر در معرض حوادث رانندگی هستند و بیمه‌گزاران این خودروها، باید حق بیمه شخص ثالث بیشتری پرداخت کنند. بر اساس قوانین بیمه شخص ثالث تاکسی، قیمت بیمه شخص ثالث 1402 برای تاکسی‌های درون شهری 10% و تاکسی‌های برون شهری 20% گران‌تر است. این مبلغ برای خودروهای آموزش رانندگی %۱۵ بیشتر از حق بیمه پایه است.

خودروهای دیگری چون خودروهای صنعتی، آمبولانس، حمل خون، آتش نشانی، بارکش، عمومی، سازمانی و… نیز از کاربری‌های خاص محسوب می‌شوند و باید حق بیمۀ بیشتری به نسبت خودروهای دیگر پرداخت کنند. لازم به ذکر است وسایل نقلیه‌ای که بیشتر از ۱۵ سال قدمت داشته باشند، به ازای هر سال کهنگی، ۲ درصد به حق بیمۀ آن‌ها اضافه می‌شود.

 

مطلب پیشنهادی: بیمه شخص ثالث چیست؟

 

3- تخفیف عدم خسارت

تخفیف عدم خسارت که در بیمه‌نامه به صورت «ت ع خ» نوشته می‌شود، تخفیفی است که به نسبت تعداد سال‌هایی که بیمه‌گزار از بیمۀ شخص ثالث استفاده نکرده باشد، به او تعلق می‌گیرد. برای مثال اگر شخصی یک سال از بیمۀ شخص ثالث خود استفاده نکرده باشد یا به عبارت دیگر، یک سال در تصادفی مقصر شناخته نشده باشد، در هنگام تمدید در سال آینده، مشمول  ۱۰ درصد تخفیف بیمه شخص ثالث می‌شود. 

به همین صورت، با افزایش تعداد سال‌های استفاده نکردن از بیمۀ شخص ثالث و نداشتن خسارت، درصد تخفیف بیمه‌اش نیز افزایش می‌یابد تا جایی که اگر بر فرض شخصی ۹ سال خسارتی نداشته باشد، می‌تواند خودروی خود را با تخفیف ۷۰ درصدی بیمۀ شخص ثالث کند. در جدول زیر میزان تخفیف‌ها به نسبت سال‌های نداشتن خسارت نوشته شده است.

به عنوان مثال اگر قیمت بیمه شخص ثالث 1402 برای خودروی سمند 5 میلیون تومان باشد و مالک 10 سال تخفیف عدم خسارت داشته باشد، هزینه قابل پرداخت بیمه‌گزار 50% کمتر شده و معادل 2.5 میلیون تومان می‌شود. 

در جدول زیر، نحوه افزایش پلکانی تخفیف عدم خسارت را مشاهده می‌کنید.

تخفیف عدم خسارتسال دومسال سومسال چهارمسال پنجمسال ششمسال هفتمسال هشتمسال نهمسال چهاردهم
میزان تخفیف%10%۱۵%۲۰%30%35%40%45%۷۰

 

4- جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

همان‌طور که نداشتن خسارت موجب تخفیف در مبلغ بیمۀ شخص ثالث می‌شود، جریمۀ دیرکرد آن، موجب افزایش حق بیمه می‌شود. بیمۀ شخص ثالث در ایران برای تمام دارندگان وسایل نقلیه اجباری است و در صورتی که وقفه‌ای در تمدید بیمۀ شخص ثالث پدید آید، به صورت روزشمار مبلغی به حق بیمه اضافه می‌شود که برای خودروهای مختلف متفاوت است. در مدتی که تاریخ انقضای بیمۀ شخص ثالث، گذشته باشد اگر حادثه‌ای (مالی یا جانی) رخ دهد، بیمه موظف به پوشش آن نیست و خود شخص باید خسارت را پرداخت کند.

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث به ازای هر روز برابر است با حق بیمۀ کامل بدون تخفیف یک سال خودرو تقسیم بر ۳۶۵؛ علاوه بر این، بابت هر روز دیرکرد، باید هزینه‌ای پرداخت شود که در جدول زیر آمده است. ناگفته نماند جریمۀ دیرکرد به صورت روزشمار تنها تا ۳۶۵ روز محاسبه و اعمال می‌شود؛ به این معنا که بعد از یک سال به میزان جریمه افزوده نمی‌شود و برای مثال جریمۀ دیرکرد یک سال با دو سال فرقی ندارد. میزان جریمۀ دیرکرد، تأثیری بر تخفیف‌های خودرو ندارد و تخفیف‌های عدم خسارت به قوت خود باقی است. در ادامه جدول جریمه دیرکرد را برای سال ۱۴۰۲ مشاهده می‌کنید:

نوع وسیله نقلیه

مبلغ جریمه دیرکرد روزانه (به تومان)

ماشین‌های کمتر از 4 سیلندر

8،349

پیکان، پراید و سپند

9،888

ماشین‌های چهار سیلندر

11،622

سایر ماشین‌های بالای چهار سیلندر

13،008

ون 7 نفره

23،942

ون 9 نفره

24،633

مینی‌بوس 16 نفره

30،623

مینی‌بوس 21 نفره

31،809

اتوبوس ۲۷ نفره

46،904

اتوبوس ۴4 نفره

62،627

بارکش زیر 1 تن

10،230

بارکش 1 تا 3 تن

12،316

بارکش 3 تا 5 تن

16،329

بارکش 5 تا 10 تن

19،974

بارکش 10 تا 20 تن

23،244

بارکش بالای 20 تن

24،633

ماشین کشاورزی

3،461

ماشین راه سازی و ساختمانی

6،123

ماشین حمل زباله و خیابان پاک کن ها

9،952

موتورسیکلت گازی

2،072

موتورسیکلت دنده‌ای 1 سینلدر

2،533

موتورسیکلت دنده‌ای 2 سینلدر و بیشتر

2،782

موتورسیکلت سه چرخ یا سایدکار

2،992

 

لازم به ذکر است، اگر خودرو به سرقت برود یا در پارکینک راهنمایی و رانندگی توقیف شود، در این مدت، صاحب خودروی سرقت یا توقیف شده، ملزم به پرداخت جریمۀ دیرکرد نخواهد بود. شخص بیمه‌گزار می‌تواند با بردن نامۀ رفع توقیف به شرکت بیمه یا گرفتن گواهی از کلانتری با موضوع سرقت (با مشخصات خودرو و تاریخ به سرقت رفتن) و ارائۀ گواهی به شرکت بیمه، از پردظاخت جریمه معاف شود.

5- میزان پوشش مالی و جانی بیمه ثالث

پوشش به معنای تعهد مالی شرکت بیمه است در مقابل بیمه‌گزار. چنان که گفته شد، حداقل پوشش مالی تعیین شده از جانب بیمۀ مرکزی در سال ۱۴۰۲، ۳۰ میلیون و حداکثر آن تا ۶۰۰ میلیون تومان است. بیمه‌گزار می‌تواند با پرداخت حق بیمه بیشتر، پوشش مالی بالاتری دریافت کند. حداکثر پوشش بیمه شخص ثالث معادل مبلغ نرخ دیه در ماه‌های حرام است. این عدد برای سال 1402 عددی معادل 1 میلیارد و 200 میلیون تومان است.

تعهدات جانی بیمه شخص ثالث

حوادثی که به سلامت انسان‌ها خدشه وارد می‌کنند، در دسته خسارات جانی یا بدنی قرار می‌گیرند. این خسارات شامل مواردی مثل جراحت، شکستگی، نقص عضو، از کار افتادگی و فوت می‌شوند. اگر فردی با وسیله نقلیه خود به سلامت سایر اشخاص آسیب وارد کند، مسئولیت آن بر عهده راننده است. اگر مالک خودرو برای وسیله نقلیه خود بیمه شخص ثالث تهیه کرده باشد، شرکت بیمه‌گر مسئولیت پرداخت خسارت را بر عهده می‌گیرد. با خرید بیمه پایه، سقف پوشش جانی برای تمام افراد محاسبه شده و دیگر نیازی به پرداخت هزینه بیشتر نیست.

تعهدات مالی بیمه شخص ثالث

اگر در یک تصادف، بدنه وسایل نقلیه یا سایر اموال اشخاص ثالث آسیب ببیند، این موضوع در گروه خسارات مالی قرار می‌گیرد. در چنین شرایطی فرد مقصر موظف به پرداخت خسارت به فرد آسیب دیده است. در صورتی که مالک بیمه شخص ثالث داشته باشد، شرکت بیمه هزینه‌ها را پرداخت می‌کند. میزان تعهدات بیمه‌گر در این تصادفات، متغیر است و بیمه‌گزار می‌تواند مبلغ مورد نظر خود را تعیین کند. سقف پوشش مالی در حالت پایه 30 میلیون تومان است اما با پرداخت حق بیمه بیشتر، امکان افزایش سقف تعهدات بیمه‌نامه تا 600 میلیون تومان امکان پذیر است.

مطالعه مقاله سقف خسارت بیمه شخص ثالث پیشنهاد می‌شود.

قیمت بیمه شخص ثالث 1402

بیمه شخص ثالث خسارات مربوط اشخاص ثالث را در تصادفات جبران می‌کند.

 

6- مدت اعتبار بیمه‌نامه

ممکن است مدت اعتبار بیمه‌نامه شخص ثالث از چند روز تا یک سال متغیر باشد. برخی از شرکت‌های بیمه، این نوع بیمه را به صورت روزشمار نیز ارائه می‌دهند؛ ولی خرید بیمۀ شخص ثالث به صورت سالانه صرفۀ اقتصادی بیشتری دارد؛ چرا که بیمه‌های کوتاه مدت برای شرکت‌های بیمه ریسک بیشتری دارند و به همین علت، با قیمت بیشتری ارائه می‌شوند.

در سال های قبل، مدت اعتبار بیمۀ شخص ثالث یک ساله بود تا اینکه این مسئله مطرح شد که اگر فردی قصد دارد وسیلۀ خود را در چند ماه بفروشد، بیمه شخص ثالث یک ساله در واقع هزینه‌ای اضافی در بر خواهد داشت؛ به همین علت بیمه شخص ثالث کوتاه مدت ارائه شد. یکی از مزیت‌های بیمه شخص ثالث کوتاه مدت این است که مشکل اقساطی بودن خرید بیمه در آن حل شده است. بیمه دات کام این بیمه‌نامه‌ها را به صورت یک ماهه، دو ماهه، سه ماهه، چهار ماهه، شش ماهه و نه ماهه ارائه می‌دهد.

برخی از افراد، زمانی که می‌خواهند بیمۀ شخص ثالث یک ساله بخرند، مشکل پرداخت هزینه دارند و بیمه امکان پرداخت اقساطی را فراهم کرده است. زمانی که بیمه‌گزار اولین قسط را پرداخت می‌کند، نمایندگی بیمه به آن متعهد خواهد شد و حتی اگر پس از پرداخت اولین قسط، مشکلی برای بیمه‌گزار رخ بدهد، بیمه‌گر موظف است خسارت را جبران کند.

شرایط بیمه‌نامه‌های کوتاه مدت

شرایط بیمه‌نامه کوتاه مدت به شرح زیر است:

 1. این بیمه‌نامه به مدت ۶ ماه و کمتر از یک سال اعتبار دارد و بیمه‌گزار مدت زمان آن را می‌تواند انتخاب کند.
 2. نرخ حق بیمه شخص ثالث کوتاه مدت از بیمۀ شخص ثالث یک ساله حدود ۱۰-۵ درصد بیشتر است.
 3. بیمۀ شخص ثالث کوتاه مدت به صورت روزشمار محاسبه نمی‌شود؛ بلکه برای بیمه‌های کوتاه مدت حق بیمه بر اساس جدول تعرفۀ کوتاه مدت محاسبه می‌شود؛
 4. لازم به ذکر است اگر سابقۀ بیمه‌‌نامه کوتاه‌ مدت تمدیدی کمتر از ۲۷۰ روز باشد، در این حالت، بیمه‌‌نامه بدون اعمال تخفیف عدم خسارت یا حداکثر به میزان تخفیف مندرج در بیمه‌‌نامه برای بیمه‌گزار ارائه می‌شود.

7- تخفیف شرکت بیمه

شرکت‌های بیمه می‌توانند در بازۀ قیمتی که بیمۀ مرکزی هر ساله به شرکت‌های بیمه ابلاغ می‎کند، مبلغی را که برایشان مطلوب است به عنوان حق بیمه به متقاضیان بیمۀ شخص ثالث اعلام کنند و در واقع، تفاوت قیمتی حق بیمه بین شرکت‌های بیمه از همین مورد نشئت می‌گیرد؛ چرا که بعضی از شرکت‌ها با اعمال تخفیف‌های مجاز، قیمت کمتری به بیمه‌گزاران پیشنهاد می‌دهند؛ البته حق بیمۀ دریافتی شرکت‌های بیمه از بیمه‌گزار، نباید از حداقل حق مبلغ بیمه‌ای که بیمۀ مرکزی اعلام کرده است، کمتر باشد.

8- سایر موارد موثر بر روی تعیین قیمت بیمه شخص ثالث 1402

آخرین تغییرات نرخ حق بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۲ به صورت زیر است:

 • ۷۰% تخفیف نرخ حق بیمه برای رانندگان بدون حادثه خسارت ساز
 • افزایش ۳۰% نرخ حق بیمه به ازای نمرات منفی رانندگان
 • ۵% افزایش نرخ حق بیمه برای نداشتن معاینه فنی
 • ۳% افزایش نرخ حق بیمه برای رانندگانی با ارتکاب تخلف حادثه ساز
 • دریافت ۲.۵% تا ۷% مبلغ خسارت پرداختی توسط شرکت بیمه در حوادث با خسارات بدنی
 • مبلغ حق بیمه وسايل نقلیه سواری آژانس،کرايه و مسافرکش شخصي درون شهری،۱۰درصد وسواری کرايه ومسافرکش شخصي برون شهری، ۲۰درصدبیشتر از حق بیمه وسايل نقلیه سواری مشابه است.
 • در سال ۱۴۰۲ برخلاف سال های گذشته به دلیل افزایش فشار اقتصادی بر مردم، نرخ حق بیمه ۳۰% افزایش داشته است.
 • تعرفه حق بیمه خودروهای آمبولانس، حمل خون و وسایل رادیولوژی و آتش نشانی با توجه به نوع و ظرفییت براساس تعرفه وسایل نقلیه مشابه خواهد بود.

البته ممکن است که شما در هر شرکتی قیمت متفاوتی را مشاهده کنید. برای اینکه دلیل اختلاف قیمت بیمه شخص ثالث در شرکت های مختلف را بدانید، می‌توانید به صفحه مربوطه مراجعه کنید.

نکاتی در خصوص قیمت گذاری بیمه شخص ثالث

نکات تأثیرگذار بر قیمت بیمه شخص ثالث 1402 را در این قسمت مشاهده می‌کنید:

1) تعرفه آمبولانس، وسایل نقلیه حمل خون و حمل وسایل رادیولوژی و همچنین آتش نشانی، مانند وسایل نقلیه مشابه محاسبه می‌شود.

2) اخذ الحاقیه افزایش تعهدات بدنی بیمه شخص ثالث برای کلیه بیمه‌نامه‌های صادرشده قبلی منتفی است.

3) در صورت صدور بیمه‌نامه در ابتدای سال جدید، نیازی به گرفتن الحاقیه نیست.

4) اگر برای جبران خسارت‌های مالی، مایل به افزایش تعهد مالی هستید، شرکت بیمه‌گر باید با دریافت حق بیمه مربوطه، الحاقیه را صادر کند.

5) مالیات ارزش افزوده، به مبلغ حق بیمه پایه اضافه می‌شود.

6) طبق قانون جدید، سابقه رانندگی پرخطر و نمره منفی نیز در تعیین حق بیمه تاثیر دارد.

7) طبق جداول مقاله، قیمت خودرو ملاکی برای تعیین حق بیمه نیست.

خرید بیمه شخص ثالث با نرخ سال 1402 از بیمه دات کام

دیدیم که قیمت بیمه شخص ثالث 1402 برای هر خودروی متفاوت است. احتمالاً هیچ دو خودروی شرایط یکسانی برای قیمت‌گذاری بیمه شخص ثالث ندارند؛ مگر اینکه دو ماشین صفر یکسان باشند. شاید با مطالعه این مقاله بتوانید تا حدودی قیمت بیمه وسیله نقلیه خود را تخمین بزنید. اما برای اطلاع دقیق از قیمت و خرید بیمه خودرو یا موتور می‌توانید، مشخصات وسیله نقلیه خود را در صفحه بیمه شخص ثالث وارد کنید و از 20 شرکت مختلف استعلام قیمت بگیرید. در صورتی که ابهام یا سوالی در خصوص قیمت بیمه شخص ثالث 1402 دارید، در قسمت دیدگاه‌ها نظر خود را ثبت کنید تا کارشناسان بیمه دات کام در سریع‌ترین زمان ابهام ایجاد شده را برطرف کنند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
اقدامات مهم بعد از تصادف
30 شهریور 1402 / مقالات بیمه شخص ثالث / اطلاعات بیمه ای

بعد از تصادف چکار کنیم؟ راهنمای اقدامات ضروری پس از تصادف رانندگی

تصادف کردن یکی از تجارب تلخی است که ممکن است برای هر راننده‌ای اتفاق بیفتد. این تجربه برای قدیمی‌ترین راننده هم استرس و ترس را به همراه دارد. اقدامات پس از تصادف از

بیمه ماشین آلات و تجهیزات پیمانکاران
25 شهریور 1402 / مقالات بیمه شخص ثالث

بیمه ماشین آلات و تجهیزات پیمانکاران؛ صفر تا صد بیمه لیفتراک، جرثقیل، لودر و…

بیمه ماشین آلات و تجهیزات پیمانکاران یکی از زیرشاخه‌های بیمه مهندسی است. اجاره‌کنندگان و یا صاحبان این ماشین آلات، می‌بایست این بیمه را خریداری کنند تا با خیالی آسوده از این وسایل پر خطر استفاده نمایند.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
محسن
04 شهریور 1402

سلام
از کجا بفهمم بیمه ماشینم چقدر میشه؟

  person
  نویسنده بیمه
  04 شهریور 1402

  سلام. با شماره 0214372 تماس بگیرید. یا از اینجا استعلام بیمه خود را دریافت نمایید https://bimeh.com/thirdparty

person
هستی ثالثی 83
28 مرداد 1402

برای محاسبه بیمه شخص ثالث ۱۴۰۲ ماشین های تولید 1390، قیمت خودروی فرسوده میاد روش یا معمولی حساب میشه؟

  person
  نویسنده بیمه
  28 مرداد 1402

  سلام. با توجه به این مدل خودرو تولید سال 90 است خودرو معمولی به حساب می آید. خودروهای سواری 20 سال فرسوده به حساب می آیند.

person
حامد قربانعلی
28 مرداد 1402

سلام. محاسبه بیمه شخص ثالث ایران هم بر همین اساس محاسبه میشه؟ پس چرا انقد از بقیه بیمه ها گرون تره؟

  person
  نویسنده بیمه
  28 مرداد 1402

  سلام. حق بیمه شرکت های مختلف با هم متفاوت است. یکی از دلایل این موضوع سقف پوشش های بیمه است. از طرفی مدل خودرو و سایر عواملی که در این مقاله ذکر کردیم در قیمت بیمه نامه تاثیرگذار هستند.

person
قدیر قوچانی
25 مرداد 1402

سلام
ببخشید نحوه محاسبه بیمه شخص ثالث برای خودروهای باری بر چه اساسیه؟

  person
  نویسنده بیمه
  26 مرداد 1402

  سلام.
  مدل خودرو، کاربری، نداشتن جریمه دیرکرد و مالیات و تخفیفات و سایر مواردی که در این مقاله ذکر کردیم در نحوه محاسبه بیمه خودرو موثر است.

person
حسین غزل77
25 مرداد 1402

سلام وقتتون بخیر باشد.
میخواستم سوال کنم بیمه ماشین صفر چقدر است؟ آیا تفاوتی با ماشین کارکرده دارد یا خیر؟
با تشکر

  person
  نویسنده بیمه
  26 مرداد 1402

  سلام. لطفا برای کسب اطلاعات در این زمینه با شماره 0214372 تماس بگیرید تا شمارا راهنمایی کنند.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید