1
2
%۲۵

مشخصات خودرو

قیمت روز خودرو خود را وارد کنید
بیمه بدنه خودرو

بیمه بدنه خودرو

بیمه بدنه چیست و چرا باید بیمه بدنه خودرو داشته باشیم؟

بیمه خودروها، برای تضمین خسارت‌های احتمالی حوادث امری لازم و ضروری است. یکی از انواع بیمه‌هایی که برای رانندگان و وسایل نقلیه بسیار مفید واقع می‌شود؛ بیمه بدنه اتومبیل است.بیمه گزار با پرداخت مبلغ مشخص حق‌بیمه به شرکت بیمه‌گر و خرید بیمه اختیاری بدنه ، وسیله‌نقلیه خود را در برابر خطرات و حوادث احتمالی خودرو بیمه میکند.

بیمه‌بدنه خودرو چه خسارت هایی را پوشش می‌دهد؟

پوشش‌های بیمه بدنه به دو دسته اصلی و فرعی (تبعی) یا اضافی تقسیم می‌شوند:

خطرات اصلی تحت پوشش بیمه بدنه شامل موارد زیر هستند:

 • سرقت کلی
 • خساراتی که حین نجات و انتقال خودرو به آن وارد می‌شود
 • رخ دادن حادثه برای اتومبیل
 • خساراتی که با رخ دادن حوادث آتش‌سوزی، انفجار، صاعقه (آصا) به وسیله‌‌نقلیه بیمه‌شده و یا وسایل یدکی همراه آن ها وارد می‌شود.
 • خسارت‌های وارده به لاستیک و چرخ‌های موضوع بیمه‌شده بیمه‌گر تعهد به پرداخت خسارت باتری خودرو و لاستیک ها تا مبلغی معادل 50 درصد مبلغ نوی آن ها می دهد.

خطرات زیر تحت پوشش اصلی بیمه بدنه خودرو نیستند ولی بیمه گزاران با پرداخت مبلغ اضافی برای حق‌بیمه‌ از پوشش‌های اضافی (خطرات فرعی) زیر بهره‌مند شوند:

 • دزدی در جای لوازم خودرو از قبیل رادیو پخش ، رینگ ، لاستیک ، آینه ها و سایر لوازم خودرو
 • شکستن شیشه به علتی غیر از خطرات اصلی
 • غرامت عدم استفاده از خودرو درهنگام تعمیرات
 • حوادث طبیعی شامل سیل، زلزله، آتشفشان
 • حوادث ناشی از پاشیدن مواد شیمیایی نظیر اسید و رنگ

مواردی که تحت پوشش بیمه بدنه خودرو نیستند:

بیمه گزاران محترم باید هنگام خرید بیمه بدنه خودرو دقت نمایند که خسارت‌های زیر تحت پوشش بیمه‌بدنه نیستند مگر این که در بیمه‌نامه یا الحاقیه‌ها، بین بیمه‌گزار و بیمه‌گر توافق دیگری صورت گرفته شده باشد:

 • خسارت ناشی از رانندگی اتومبیل و مشارکت آن در رقابت های اتومبیل رانی یا آزمایش سرعت.
 • خسارت موضوع‌‌بیمه به دلیل حمل مواد اسیدی، انفجاری یا قابل احتراق مگر آن که موضوع‌بیمه تمهیدات لازم برای حمل چنین موادی را در بندهای بیمه بدنه اتومبیل برای خود تدارک دیده باشد.
 • خسارت‌های ناشی از پاشیدن رنگ،اسید و سایر مواد شیمیایی به موضوع‌بیمه مگر این که حوادث تحت پوشش بیمه‌نامه چنین خساراتی را رقم بزنند.
 • خسارات مربوط به کشیدن میخ یا اشیای نظیر آن روی بدنه خودروی بیمه‌شده
 • خسارات ناشی از سرقت لوازم و قطعات موضوع بیمه پس از وقوع حادثه
 • نزول قیمت خودرو حتی اگر در اثر حوادث تحت پوشش بیمه‌بدنه باشد.فرض کنید که کاهش قیمت خودرو به دلیل رخداد حوادثی باشد که بیمه‌گر متعهد به پرداخت خسارت آن‌ها شده است، باز هم در شرایط مفروض، شرکت بیمه گر خسارت مربوط به این کاهش ارزش خودرو را تحت پوشش خود قرار نمی دهد و فقط خسارت مربوط به ریسک اصلی پوشش داده شده را پرداخت می کند.
 • غرامتی که از عدم استفاده از خودرو به دلیل حوادث تحت پوشش بیمه‌نامه حاصل شود مثلا اگر در اثر حوادث آتش‌سوزی، خودروی بیمه شده تا مدت ها قابل استفاده نباشد، شرکت بیمه‌گر تعهدی در قبال خسارت وارده شده به این وسیله نقلیه در شرایط ریسک های رخدادی در این زمان ندارد ولی بیمه‌گزار می تواند در صورت خرید پوشش هزینه توقف خودرو ، آن ریسک را تحت پوشش تعهدات شرکت ‌بیمه‌گر قرار دهد.
 • خسارت ناشی از شکسته شدن شیشه خودرو به دلیل سرمای زیاد معمولا تحت پوشش بیمه بدنه نیست مگر این که پوشش اضافی بیمه بدنه خریداری گردد.

تمام پوشش های بیمه ای مذکور در صورت پرداخت حق بیمه اضافی برای پوشش های تبعی ، از طرف بیمه‌گر حمایت مالی خواهد شد ولی باید دقت نمود که تنوع سبد پوشش بیمه ای شرکت های بیمه گر مختلف، متفاوت است که همین نکته سبب می شود، بیمه‌گزار قبل از خرید بیمه نامه ، در سایت بیمه دات کام به استعلام و مقایسه پوشش های مختلف ارائه شده توسط شرکت های بیمه‌گر متفاوت پرداخته و بهترین شرکت ارائه بیمه بدنه را شناسایی کرد.

خسارت هایی که با خرید بیمه بدنه پوشش داده نمی شوند:

 • خسارت‌های ناشی از جنگ ، شورش و اعتصاب
 • خسارت‌های عمدی واره به خودرو از طرف بیمه‌گزار، ذی نفع یا راننده خودرو.
 • خسارت‌های ناشی از انفجارها و تشعشعات هسته ای
 • خسارت های ناشی از فرار حین تعقیب و گریز نیروی انتظامی مگر آن که حین این تعقیب و گریز شخصی به صورت غیرقانونی و بدون اجازه مالک خودرو پشت فرمان آن نشسته باشد که در این حالت، شخص متصرف خودرو نامیده می‌شود.
 • خسارت‌های ناشی از استفاده از مشروبات اکلی ، مواد مخدر یا روانگردان توسط راننده خودرو
 • خسارات ناشی از بکسل کردن وسیله نقلیه دیگر توسط خودروی بیمه شده مگر این که خودرو به همین منظور بیمه شده باشد.
 • خسارات ناشی از حمل بار مازاد توسط خودروی بیمه‌شده
 • راننده موضوع بيمه هنگام وقوع حادثه گواهينامه رانندگي نداشته باشد يا گواهينامه رانندگي وي باطل شده باشد و يا مطابق مقررات راهنمايي و رانندگي گواهينامه راننده براي رانندگي موضوع بيمه مناسب نباشد. اتمام اعتبار گواهينامه در حکم بطلان بیمه‌نامه بدنه خودرو نیست.

محاسبه بیمه بدنه :

مولفه های گوناگونی در محاسبه قیمت بیمه بدنه تاثیرگذار هستند:

 • مشخصات خودرو: عواملی نظیر سال ساخت اتومبیل، نوع خودرو، ارزش خودرو و کاربری آن در محاسبه نرخ بیمه بدنه نقش پررنگ دارند.
 • پوشش های اضافی(تبعی) بیمه بدنه : در صورت انتخاب هریک از پوشش‌های اضافی یادشده،مبلغی بر قیمت در خرید بیمه بدنه اضافه می‌کند.انتخاب پوشش‌های بیمه ای بیشتر با قیمت بالاتر بیمه بدنه همراه است.
 • تخفیف های بیمه بدنه: تخفیفات در محاسبه قیمت بیمه بدنه شامل تخفیف های عدم خسارت، تخفیف خودروی صفر،تخفیف خرید نقدی بیمه بدنه اتومبیل، تخفیف ارزش خودرو هستند.

نحوه فسخ بیمه بدنه خودرو

فسخ بیمه بدنه خودرو از طرف بیمه‌گر یا بیمه‌گذار فرقی ندارد.این عمل باید به صورت مکتوب و رسمی به طرف مقابل اعلام گردد .در چنین شرایطی، بیمه بدنه خودرو تا ده روز آتی اعتبار دارد.بعد از فسخ بیمه بدنه، ، ارزش بیمه بدنه به صورت روزشمار محاسبه شده و به بیمه‌گزار پرداخت می‌شود.

نحوه فسخ بیمه بدنه هنگام فروش بیمه خودرو

بیمه گزار در صورت تمایل به فروش خودروی خود می تواند، بیمه بدنه را فسخ و الباقی حق بیمه بدنه را تا تاریخ سررسید از شرکت بیمه‌‌گر دریافت نماید.همچنین می تواند بیمه بدنه خودروی خود را به مالک جدید واگذار نموده و تعهدات شرکت بیمه در قبال مالک جدید تداوم یابد. در صورت انتقال مالکیت خودرو ، بیمه‌گر تعهدی در قبال خسارات وارده در قبال مالک جدید ندارد.

دریافت خسارت بیمه بدنه خودرو

خسارت وارده به بدنه خودرو می تواند کلی یا جزئی باشد.اگر خودرو خسارت غیرقابل جبرانی را متحمل شود، مثلا خودرو دزدیده شده و تا 60 روز پیدا نشود، ارزش بازیافت احتمالی و کسورات بیمه‌نامه کسر شده و هزینه متعارف نجات و حمل خودرو به آن اضافه می شود البته به شرطی که از کل سرمایه بیمه شده بیشتر نباشد.بیمه‌گر ارزش بازیافتی خودرو را تعیین می کنید در صورت عدم پذیرش بیمه‌گذار،بیمه گر با کسر فرانشیز بیمه بدنه و سایر کسورات معین به همراه هزینه های متعارف نجات و حمل خودرو ، مالک آن شناخته شده و سپس باقی مانده مبلغ را به بیمه‌گذار مسترد نموده و قرارداد بیمه‌نامه بدنه مربوطه ملغی اعلام می گردد و باقی حق بیمه باقی مانده تا سررسید به بیمه‌گذار پرداخت می شود.

در صورت خسارت جزیی وارده به خودرو ، معیار تعیین خسارت، هزینه تعمیر است که دستمزد، قیمت روز لوازم پس از کسر استهلاک و فرانشیز بیمه بدنه خودرو، هزینه نجات و حمل تا حد مقرر را شامل می شود.

استعلام آنلاین قیمت بیمه بدنه در بیمه دات کام

الف) پس از وارد کردن مشخصات خودرو در کادرهای معین، به مقایسه قیمت بیمه بدنه از شرکت‌های مختلف ارایه‌دهنده بیمه بدنه بپردازید.به عنوان مثال، می توان به بیمه بدنه ایران، بیمه بدنه پارسیان و بیمه بدنه آسیا اشاره کرد.

ب) در نهایت با توجه به اولویت ها و نیاز خود،یکی از شرکت‌های ارایه دهنده بیمه بدنه موجود درسایت بیمه‌دات‌کام را انتخاب نمایید.

ج) در نهایت بعد از ورود اطلاعات شخصی و بارگذاری عکس پشت و روی کارت خودرو و بیمه‌نامه بدنه قبلی خود، با پرداخت هزینه به خرید آنلاین بیمه بدنه مناسب خود بپردازید. (همچنین شما می توانید بیمه بدنه قسطی ، را در لیست استعلام و خرید خود قرار دهید.)

د) بیمه‌نامه بدنه اتومبیل تان در کوتاه‌ترین زمان ممکن صادر می گردد و به هر کجای کشور به صورت رایگان ارسال خواهد شد.

تهران، شهرک غرب، بلوار پاکنژاد، کوی اردیبهشت، پلاک ۲۳
کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت رایکا می باشد.