12 آذر 1401

درباره نرخ بیمه شخص ثالث خودرو در سال 1401 چه می دانید؟

اگر شما هم یکی از مالکین خودرو یا دیگر وسایل نقلیه باشید، حتماً برایتان پیش آمده که به خود بگویید، بیمه شخص ثالث چه تفاوت‌هایی با سایر بیمه‌ها دارد؟ نرخ شخص ثالث خودرو چگونه محاسبه می‌شود و به چه عواملی بستگی دارد؟ برای کسب اطلاعات بیشتر دراین باره از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

بیمه شخص ثالث چیست؟

باید گفت بیمه شخص ثالث تنها نوع بیمه کاربردی است که برای تمامی وسایل نقلیه در کشور به صورت اجباری می‌باشد. این نوع بیمه که بیشترین سهم از خدمات مربوط به شرکت‌های بیمه‌ای در کشور را به خود اختصاص داده‌است؛ دارای مزیت های منحصر به فرد و متفاوتی می‌باشد. به واقع بیمه خودرو این شرایط را برای تمامی دارندگان خودرو فراهم می‌آورد که در صورت بروز هر گونه حادثه و اتفاق ناگواری از جمله تصادف که شخص دچار خسارات اموال و یا حتی جانی شده است به یاری او شتافته و زیان های وارده را متحمل شود. حال این فرد زیان دیده می‌تواند یک شخص حقیقی یا یک شرکت حقوقی باشد. در هر حال بیمه شخص ثالث دارنده خودرو را از پیشامدهای ناگوار پس از اتفاق نجات خواهد داد.ما به شما خواندن راهنمای بیمه شخص ثالث را توصیه می‌کنیم.

پوشش‌های بیمه شخص ثالث

برخلاف تصور عموم مردم درباره بیمه ماشین باید گفت که این نوع بیمه از جمله خدمات مسئولیت‌پذیر شرکت بیمه به شمار می‌رود. در حقیقت تنها هدف آن حمایت و پشتیبانی از آسیب دیدگان حوادث رانندگی است. باید این واقعیت را پذیرفت که حوادث رانندگی خواه‌ناخواه اتفاق می‌افتد و زیان‌های مالی یا جانی قابل ملاحظه‌ای را به بار می‌آورد. صنعت بیمه به این خاطر خدماتی نظیر بیمه خودرو یا همان بیمه شخص ثالث را عرضه کرده است تا میزان ریسک آسیب‌های جبران‌ناپذیر و سنگین را تا حد بسیار بالایی کاهش دهد.

 

نرخ شخص ثالث خودرو

بیمه ثالث خودرو حامی رانندگان در تصادفات

این نوع بیمه، خسارات جانی و خسارات مالی را تحت پوشش قرار می‌دهد.

خسارات جانی

آسیب‌های جانی وارد شده از جمله: فوت، شکستگی، ازکارافتادگی و نقص و همچنین هزینه‌های پزشکی را به اشخاص ثالث پوشش می‌دهد. سقف خسارت بیمه شخص ثالث در بخش جانی تا 800 میلیون تومان در ماه‌های حرام و ۶۰۰ میلیون تومان در ماه‌های غیر حرام در سال ۱۴۰۱ است. (افراد ثالث شامل راننده و سرنشین خودروی زیان‌دیده، راکب و ترک‌نشین، عابران و همچنین سرنشینان خودروی مقصر هستند)

خسارات مالی

آسیب‌های مالی که به خودروی زیان‌دیده وارد می‌شود. حداقل و حداکثر میزان پوشش مالی در سال 1401 برابر با 20 و 400 میلیون تومان است.

یکی از عوامل انتخاب بهترین بیمه خودرو نیز در همین مورد یعنی داشتن بیشتری پوشش مالی است.

حوادث سرنشین

آسیب‌های جانی که به راننده مقصر وارد می‌شود. این پوشش در چند سال گذشته اضافه شده‌است. در تصادفات سنگین راننده مقصر هم آسیب خواهد دید. در صورت فوت، مبلغ خسارت یا دیه به افراد ذینفع یا ورثه او پرداخت خواهد شد.

بنا به بخش‌نامه جدید بیمه مرکزی در ارتباط با تعهدات مالی بیمه شخص ثالث ۱۴۰۰، اگر اعتبار بیمه شخص ثالث از سال 1400 تا ماه‌هایی از سال ۱۴۰۱ ادامه یابد، نیازی به الحاقیه برای بیمه شخص ثالث ندارند. صندوق خسارت بدنی مابقی خسارت را جبران خواهد کرد؛ اما در صورت تمایل بیمه‌گزار به افزایش میزان پوشش خسارت مالی، برای ما به التفاوت حداقل پوشش مالی باید در خسارات مالی الحاقیه بیمه خودرو بگیرد.

لازم است بدانید بیمه شخص ثالث، زیان‌های مالی راننده مقصر را قبول نمی‌کند. این بخش مربوط به بیمه بدنه خودرو است.

خرید بیمه شخص ثالث

قیمت بیمه شخص ثالث چگونه تعیین می‌شود؟

نرخ بیمه شخص ثالث از طرف بیمه مرکزی تعیین می‌گردد. بیمه مرکزی حق بیمه و میزان پوشش مالی را بر اساس نرخ دیه و تعداد سیلندر خودروها مشخص می‌کند. نرخ دیه را قوه قضاییه در آخر هر سال برای سال بعد اعلام می‌کند. نرخ دیه 1401 در ماه‌های حرام 800 میلیون تومان و در ماه‌های غیر حرام 600 میلیون تومان در سال ۱۴۰۱ است. حداقل و حداکثر میزان پوشش مالی در سال ۱۴۰۱ برابر با 20 و 400 میلیون تومان است. هیچ شرکت بیمه‌گری اجازه ندارد که کمتر حداقل پوشش مالی داشته باشد؛ اما در خصوص حداکثر، می‌توانند، متفاوت باشند. بیمه‌گزار با پرداخت حق بیمه بیشتر، می‌تواند میزان پوشش مالی را افزایش دهد.در حقیقت داشتن بیشترین حد تعهد مالی یکی از عوامل انتخاب شرکت برای خرید بهترین بیمه ماشین است.

دیگر عواملی که بر نرخ پوشش مالی و در حالت قیمت بیمه شخص ثالث تأثیرگذار هستند، شامل:

 • تعداد سیلندر
 • کاربری خودرو (برای خودروهایی با کاربری خاص، بیمه‌گزار باید حق بیمه بیشتری را بپردازد. مطالعه مقاله بیمه شخص ثالث تراکتور یا بیمه شخص ثالث کامیون را مطالعه کنید.)
 • جریمه دیرکرد (درصورتی که بیمه‌گزار تا آخر تاریخ سررسید بیمه خود، اقدام به تمدید آن نکند، به ازای هر روز باید جریمه دیرکرد بپردازد.)
 • تخفیف عدم دریافت خسارت (اگر بیمه‌گزار در طول مدت بیمه‌نامه خود، مبلغی را بابت خسارت از شرکت بیمه‌گر خود دریافت نکند، مشمول تخفیف عدم دریافت خسارت خواهد شد. حداقل و حداکثر میزان تخفیف بیمه شخص ثالث برای سال اول و چهاردهم برابر با 5 و 70 درصد است.)
نرخ شخص ثالث خودرو

کاربری، نوع و تعداد سیلندر در نرخ شخص ثالث خودرو موثر است.

آخرین تغییرات نرخ حق بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۱ به صورت است:

 • 70% تخفیف نرخ حق بیمه برای رانندگان بدون حادثه خسارت ساز
 • افزایش 30% نرخ حق بیمه به ازای نمرات منفی رانندگان
 • 5% افزایش نرخ حق بیمه برای نداشتن معاینه فنی
 • 3% افزایش نرخ حق بیمه برای رانندگانی با ارتکاب تخلف حادثه ساز
 • دریافت 2.5% تا 7% مبلغ خسارت پرداختی توسط شرکت بیمه در حوادث با خسارات بدنی

قیمت بیمه شخص ثالث کوتاه مدت

بیمه شخص ثالث را می‌توان در بازه‌ کمتر از یکسال خریداری کرد. البته فقط تعدادی از شرکت‌‌ها این قابلیت را دارند. به هر حال، خرید این بیمه برای کسانی توصیه می‌شود که قصد فروش خودروی را در چند ماه آینده دارند. بیشتر موتورسواران این نوع را تهیه می‌کنند، در مقاله مزایا و معایب بیمه شخص ثالث کوتاه مدت می‌توانید اطلاعات بیشتری در این خصوص به دست بیاورید.

افزایش حق بیمه در مناطق آزاد

از آنجا که تعداد خودروهای گران قیمت در مناطق آزاد زیاد است، اگر قرار باشد به حالت عادی پیش برود، احتمالاً شرکت‌های بیمه در این مناطق ضرر خواهند کرد. علتش هم این است که در یک تصادف مشابه با شدت یکسان، هزینه قطعات یدکی و تعمیرات خودروهای گران قیمت چند برابر خودروهای معمولی است. در نتیجه بر اساس قانون بیمه مرکزی، بیمه شخص ثالث در مناطق آزاد 30% گران‌تر در نظر گرفته می‌شود.

نرخ شخص ثالث خودرو در سال 1401

به گزارش شرکت‌های بیمه، شورای عالی کشور در راستای عملی ساختن آئین‌نامه تعیین سقف نرخ شخص ثالث خودرو و نحوه تخفیف آن، جدول نرخ بیمه خودرو اعلام می شود که به صورت زیر است:

 

نوع وسیله نقلیه حق بیمه (ریال)
کمتر از ۴ سیلندر 23.440.000
پیکان، پراید و سپند 27.760.000
سایر چهارسیلندرها 32.630.000
بیش از چهار سیلندرها 36.520.000

همه ما می‌دانیم که بیمه با هدف به حداقل رساندن میزان آسیب‌ها و خسارت‌ها و همچنین حمایت از آسیب دیدگان به بیمه‌گذار ارائه می‌شود. یک بیمه مناسب و درخور نیاز، نه تنها می‌تواند، پیامدهای جانی و مالی غیرقابل‌پیش‌بینی را برای تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی به حداقل برساند. بلکه تمامی خسارت‌های وارد شده را بر حمایت‌شدگانش جبران کند. به‌ویژه اینکه امروزه به دلیل رشد و گسترش صنعت بیمه و پیاده شدن تمامی طرح‌های سودمند آن در ابعاد مختلف زندگی انسان‌ها، بیمه به امری مهم در برنامه زندگی تبدیل شده است.

 

نتیجه‌گیری

بیمه شخص ثالث اهمیت زیادی دارد و تمامی خودروها باید آن را داشته باشند. نرخ شخص ثالث خودرو به عوامل مختلفی از جمله: نرخ دیه، کاربری خودرو، تعداد سیلند محاسبه می‌شود. نکته مهم خرید بیمه شخص ثالث است که سریع و آسان باشد. بهترین راه، مراجعه به یکی از کارگزاری‌های مجاز آنلاین و رسمی است. کارگزاری رسمی بیمه دات کام جزو محدود کارگزاری‌های رسمی آنلاین صنعت بیمه به شمار می‌رود. این برند با بیش از چندین هزار مشتری فعال، توانسته خدمات گسترده‌ای را در موضوعات مختلف خرید اینترنتی بیمه ارائه دهد. بیمه دات کام یکی از بالاترین نرخ تبدیل در بازدید صفحات را دارد. این موضوع به دلیل قیمت‌گذاری نفوذی و تخفیفی انواع بیمه‌نامه است. شما می‌توانید پس از استعلام بیمه مورد نظر، اقدام به خرید می‌نمایند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
08 بهمن 1401 / بیمه شخص ثالث

جدیدترین شرایط بیمه شخص ثالث اقساطی ارزان (1401)

اگر می‌خواهید بیمه شخص ثالث بخرید و توانایی مالی خرید آن را ندارید این مقاله را بخوانید تا با خرید بیمه قسطی آشنا شوید.

04 بهمن 1401 / بیمه شخص ثالث / بیمه بدنه

بیمه خودروی اجاره ای: انواع و پوشش‌های بیمه ماشین اجاره‌ای در یک جا

بیمه‌ی خودروی اجاره‎‌ای به شما کمک می‌کند در زمان وقوع حادثه برای خودروی اجاره شده نگران خسارت‌های وارده نباشید.زیرا بسته به نوع بیمه‌نامه شما تمامی خسارات را جبران خواهد کرد.

04 بهمن 1401 / بیمه شخص ثالث

بهترین بیمه شخص ثالث را چگونه بخرم؟عوامل موثر در خرید بهترین بیمه ثالث

چگونه می‌توان بهترین بیمه شخص ثالث را در سال 1401 خرید؟ بهترین بیمه شخص ثالث را از کجا بخریم؟ برای اطلاعات جامع حتما این مقاله را بخوانید

04 بهمن 1401 / بیمه شخص ثالث

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث + راهکار بخشودگی جریمه(آذر 1401)

جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث موتور چگونه بخشیده می‌شود؟چه زمانی این جریمه ها مورد بخشش قرار می‌گیرند؟ برای آگاهی کامل خواندن این مقاله را پیشنهاد می‌کنیم.

04 بهمن 1401 / بیمه شخص ثالث

مجازات تصادف منجر به فوت چیست و چه حکمی دارد؟ قتل عمد یا غیر عمد

با توجه به افزایش تصادف‌ها، درباره مجازات تصادف منجر به فوت و پرداخت دیه آنها اطلاعاتی در این مقاله جمع آوری کرده‌ایم که شما را به خواندن آن دعوت می‌کنیم.

02 بهمن 1401 / بیمه شخص ثالث

الحاقیه بیمه خودرو چیست؟+ صفر تا صد الحاقیه بیمه شخص ثالث و بدنه

چه زمانی و چه کسانی باید الحاقیه بیمه بگیرند؟ از کجا و چگونه الحاقیه بیمه بگیریم؟ قیمت الحاقیه و دیگر جزيیات آن را در این مطلب مطالعه نمایید!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
عماد همامی
11 تیر 1401

نرخ بیمه شخص ثالث تو سال 1401 چقدره؟

  کارشناس بیمه
  12 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، در هر شرکتی متفاوت است.

کیا دربندسری
21 مرداد 1401

من از قبل کلی تخفیف دارم الان میتونم ازش استفاده کنم نرخ ثالث رو کم کنم؟

  کارشناس بیمه
  21 مرداد 1401

  سلام بله باید الحاقیه بگیرید.

فربد باقری
16 مهر 1401

بیمه شخص ثالث تو سال 1401 گرون تر شده؟؟

  کارشناس بیمه
  17 مهر 1401

  سلام بله

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید