بیمه دات کام

خرید بیمه شخص ثالث رانا

مرحله اول: مشخصــات خــودرو
بیمه دات کام فرق میکنه

استعلام و خرید بیمه شخص ثالث رانا

ایران خودرو در سال 1392 یکی از اتومبیل‌های اقتصادی خود را روانه بازار کرد. این ماشین که رانا نام گذاری شد، نمونه‌ی فیس لیفت 206 صندوقدار است که سعی شده با هزینه‌ی کمتری تولید آن انجام شود. به همین دلیل این خودرو یک خودروی اقتصادی به حساب می‌آید. خرید بیمه شخص ثالث رانا برای تمامی دارندگان این خودرو اجباری است. دلیل اصلی اجباری بودن این بیمه به تصادفات با خسارت جانی برمی‌گردد. این بیمه جبران کننده‌ی خسارات فرد زیان دیده در تصادفات است. علاوه بر خسارت‌های مالی، جبران هزینه مشکلات جانی هم بر عهده‌ی شرکت بیمه‌گر است. برای آشنایی بیشتر با بیمه شخص ثالث رانا و انواع پوشش‌های آن، با ما همراه باشید.

بیمه شخص ثالث رانا چیست؟

بیمه شخص ثالث، خسارت‌های مالی و جانی وارد شده به اشخاص ثالث را پوشش می‌دهد. در هر تصادفی، اشخاص ثالث شامل:

 • راننده خودروی مقابل (همان زیان دیده) همراه با سرنشینان آن
 • راکب موتور مقصر و یک ترک‌نشین آن
 • سرنشینان خودروی مقصر و عابران

هستند.

داشتن این بیمه‌نامه خودرو برای کاهش و جبران خسارت‌ها ضروری است. غیر از توقیف پلیس و جریمه دیرکرد، در صورتی که اعتبار بیمه شخص ثالث اتومبیل تمام شده و آن شخص اقدام به تمدید نکرده‌باشد، باید تمامی خسارات را از جیب بپردازد.

پوشش‌های بیمه شخص ثالث رانا

پوشش‌های بیمه شخص ثالث شامل سه دسته زیر خواهد بود:

 • خسارت‌های جانی شامل: فوت، ازکارافتادگی، شکستگی و نقص عضو از طرف خودروی رانا به افراد
 • خسارت‌های مالی وارد شده از طرف رانا به خودرو و اموال افراد
 • خسارات جانی به راننده خودروی رانای مقصر

استثنائات بیمه شخص ثالث رانا شامل موارد زیر است:

 • خسارت به خودرو راننده رانا
 • خسارت به وسایل خودروی راننده رانا
 • خسارات‌های ناشی از حوادث در خارج از کشور
 • خسارت ناشی از انفجار هسته‌ای
 • خسارات ناشی از محکومیت جزائی و پرداخت جرائم

سقف پوشش جانی در بیمه شخص ثالث رانا، چهار نفر و برای هر نفر، تا مبلغ 1 میلیارد و 200 میلیون تومان است. در تصادفاتی که منجر به خسارات مالی می‌شود، سقف تعهدات شرکت بیمه بر اساس انتخاب خود بیمه‌گزار در هنگام خرید، بین 30 الی 600 میلیون تومان متغیر است. همچنین برای جبران خسارت‌های وارد شده به بدنه ماشین رانا خود در تصادفات رانندگی می‌توانید از بیمه بدنه رانا استفاده کنید.

قیمت بیمه شخص ثالث رانا

نرخ و قیمت بیمه شخص ثالث رانا، تحت تاثیر عوامل مختلفی است که شامل موارد زیر خواهد بود:

 • اگر مالک رانا این خودرو را در سازمان دولتی یا تاکسی اینترنتی به کار گیرد، باید به دلیل افزایش ریسک تصادف، حق بیمه بیشتری پرداخت کند.
 • اگر راننده خودروی رانا هیچ خسارتی را از شرکت بیمه‌گر خود دریافت نکند، مشمول تخفیف عدم دریافت خسارت خواهد شد که در نهایت او مبلغ کمتری را پرداخت خواهد کرد. میزان تخفیف به ازای هر سال 5% افزایش پیدا خواهد کرد. حداکثر تخفیف این بخش برای سال چهاردهم و برابر با 70 درصد است.
 • در صورت تمدید نکردن به موقع و گذشتن از تاریخ انقضا، بیمه‌گزار باید جریمه دیرکردی را بپردازد که باعث افزایش میزان حق بیمه خواهد شد. جریمه دیرکرد از طریق تقسیم میزان حق‌بیمه یک سال بدون تخفیف بر عدد 365 و ضرب در تعداد روزهای دیرکرد به دست خواهد آمد.
 • پوشش مالی می‌تواند در افزایش حق بیمه ثالث رانا تاثیر بگذارد. مقدار حق‌بیمه شخص ثالث رانا بر اساس نرخ دیه انسان در ماه حرام به دست می آید. نرخ دیه هر سال را قوه قضاییه اعلام می‌کند. در سال 1402، میزان دیه در ماه حرام برابر با 1 میلیارد و 200 میلیون تومان و در ماه غیر حرام 900 میلیون تومان است.
 • تعداد سیلندر یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر قیمت بیمه شخص ثالث است. در سال 1402 حداقل و حداکثر پوشش مالی برابر با 30 و 600 میلیون تومان اعلام شده‌ است. حداقل پوشش مالی در تمامی شرکت‌ها برابر است و هیچ شرکتی نمی‌تواند کمتر از آن را ارائه دهد؛ اما در بحث حداکثر پوشش مالی، الزامی برای شرکت‌ها وجود ندارد. در کل انتخاب پوشش مالی بیشتر با توجه به افزایش قیمت خودرو و قطعات توصیه می‌شود.

چیزی که اینجا بی اهمیت است مدل خودرو است. شاید برخی تصور کنند هرچه مدل خودرو بالاتر باشد هزینه بیمه شخص ثالث بیشتر است؛ اما این‌گونه نیست. به طور مثال قیمت بیمه شخص ثالث رانا پلاس با رانا LX یکسان است.

از کدام شرکت بیمه شخص ثالث رانا خریداری کنید؟

میزان رضایت، توانگری، تعداد واحدهای دریافت خسارت، قیمت و امتیاز کاربران، مؤلفه‌هایی هستند که راننده خودروی رانا باید در هنگام انتخاب شرکت بیمه‌گر آنها را در نظر بگیرد.

خرید بیمه شخص ثالث رانا از بیمه دات کام

ظاهر جوان پسند و آپشن های نسبتا مناسب رانا به نسبت قیمت آن باعث شده تا تعداد زیادی از این خودرو با مدل های مختلف در سطح شهر رویت شود. لذا برای تردد در خیابان‌های شهر باید حتماً بیمه رانا را خریداری کنید؛ در غیر این صورت اگر پلیس به هر دلیل خودروی شما را متوقف کند، علاوه بر انتقال خودرو به پارکینگ باید جریمه آن را هم پرداخت کنید. برای استعلام و خرید بیمه ماشین رانا در سریع‌ترین زمان ممکن، می‌توانید از سامانه بیمه دات کام استفاده کنید.

برای خرید بیمه شخص ثالث رانا از بیمه دات کام کافی است مراحل زیر را به ترتیب طی شوند:

1. وارد صفحه خرید بیمه شخص ثالث خودرو در سایت بیمه دات کام شوید.

2. مشخصات خودروی رانا از جمله نوع کاربری، نوع خودرو، مدل و سال ساخت را تعیین کنید.

3. در صفحه بعد باید نوع بیمه‌نامه، شرکت بیمه‌گر قبلی و تاریخ پایان اعتبار و میزان تخفیف و خسارت را مشخص کنید.

5. بعد از پرداخت حق‌بیمه، بیمه‌نامه شما صادر خواهد شد.

اگر در هر کدام از مراحل بالا با مشکلی مواجه شدید، کارشناسان bimeh.com در کنار شما هستند تا بتوانید استعلام، تمدید و خرید بهترین بیمه شخص ثالث رانا را تجربه کنید.

دلیل اجباری بودن بیمه شخص ثالث رانا چیست؟

دلیل اصلی اجبار خرید این بیمه‌نامه هزینه‌ی بالای نرخ دیه است که افراد کمی در جامعه توان پرداخت آن را دارند.

اگر خسارت خودروی مقابل از سقف تعهداتی که انتخاب کرده بیشتر شود، چه اتفاقی می‌افتد؟

در چنین شرایطی راننده مقصر باید هزینه باقیمانده را خودش پرداخت کند.

آیا با یک بار تصادف، تخفیفات عدم خسارت بیمه شخص ثالث صفر می‌شود؟

خیر؛ طبق قانون جدید بیمه مرکزی، با هر تصادف، به صورت پلکانی از سابقه عدم خسارت شما کسر خواهد شد؛ اگر خسارت مالی باشد، 20 درصد و اگر خسارت جانی باشد، 30 درصد از میزان تخفیفات شما کم می‌شود.