03 آوریل 2024

بیمه موتور سه ماهه شش ماهه چرا و چطور بخریم؟

بیمه موتورسیکلت مشابه بیمه اتومبیل است که از شما در برابر صدمات یا خسارات ناشی از رانندگی وسیله نقلیه محافظت می‌کند. یک بیمه‌نامه معمولی موتورسیکلت شامل بیمه مسئولیت است که هرگونه خسارتی را پرداخت می‌کند که به دیگران وارد می‌کنید. مدت اعتبار بیمه موتور سه ماهه، شش ماهه و یک ساله است که بعد از گذشت اعتبار باید نسبت به تمدید آن اقدام کنید.در ادامه در رابطه با بیمه موتوسیکلت کوتاه مدت سه ماهه و … و اعتبار آن بیشتر بحث خواهیم کرد.

تابستان است، و جاده شما را می‌خواند! قبل از ورود به جاده، این راهنمای بیمه موتورسیکلت را بررسی کنید.

همه چیز درباره بیمه شخص ثالث موتور

مهم‌ترین مولفه‌ای که برای نگهداری از موتور و افزایش عمر آن علاوه بر مراقبت‌های اولیه باید در نظر گرفته شود، داشتن بیمه اجباری یا همان بیمه شخص ثالث موتور است. علاوه بر این‌که باید مراقبت‌های ایمنی را به عمل آورید، باید به یاد داشته باشید که این موتور ممکن است دچار سانحه‌ای شده و متحمل خساراتی شود. پس بهتر است هرچه سریع‌تر بیمه‌نامه شخص ثالث را برای موتورسیکلت خود خریداری کرده و آن را از گزند خسارات بد دور کنید. با استفاده از بیمه شخص ثالث موتورسیکلت می‌توانید بخشی از خسارات وارده را جبران نمایید.

نوع و کاربری موتور در قیمت بیمه موتور موثر است

انتخاب بیمه‌نامه مناسب درست شبیه به انتخاب موتور سیکلت مناسب است. شما می‌خواهید متناسب با نیازها و بودجه‌تان موتورسیکلت بخرید، خب دقیقا بیمه شخص ثالث نیز همین است.همانطور که برای انتخاب موتور سیکلت نیاز به انتخابی دقیق و مناسب دارید تا بعدا پشیمانی سراغتان نیاید، برای انتخاب بیمه‌نامه هم باید دقت کافی داشته باشید تا پس از انعقاد بیمه‌نامه متوجه نشوید بیمه خوبی را انتخاب نکرده‌اید. حتی شما می‌توانید در کنار بیمه شخص ثالث که بیمه اجباری نامیده‌ می‌شود بیمه بدنه موتور سیکلت نیز دریافت کنید.

پوشش‌های مالی بیمه موتور

جبران خسارت‌های مالی که اشخاص ثالثی که در حادثه تصادف با حضور موتورسیکلت زیان ‌دیده ‌اند، وارد می‌ شود.

پوشش جانی موتورسیکلت

پرداخت دیه فوت اشخاص ثالث در حادثه ای که موتورسیکلت در آن حضور داشته است

پرداخت هر نوع دیه ناشی از نقص‌عضو و از کار افتادگی مربوط می شود.

تعهدات جانی و مالی بیمه موتور سیکلت

تعهدات جانی و مالی بیمه موتورسیکلت را می توانیم طبق چیزی که در زیر آمده است؛ تعریف کنیم:

 • تصادف، واژگونی، سقوط و آتش‌ سوزی وسیله نقلیه (موتور)
 • جبران خسارت ‌های وارده به محموله ‌های وسیله نقلیه اشخاص ثالث
 • جبران هزینه ‌های درمانی ناشی از مصدومیت اشخاص ثالث در سوانح رانندگی
 • پرداخت غرامت فوت و نقص‌ عضو دائم و موقت اشخاص
 • جبران خسارت‌ های مالی وارده به اشخاص ثالث

انواع خسارات تحت پوشش بیمه شخص ثالث

انواع خسارت‌های تحت پوشش بیمه شخص ثالث کوتاه مدت موتورسیکلت

بیمه شخص ثالث کوتاه مدت موتور، خسارات مالی و جانی اشخاص ثالث و خسارات جانی راننده مقصر را تحت پوشش قرار می‌دهد.

انواع خسارات تحت پوشش بیمه شخص ثالث به شرح زیر هستند؛

 1. خسارات مالی به اشخاص ثالث: اگر در حادثه‌ای خسارات مالی به شخصی به غیر از راننده مقصر وارد شود، براساس پوشش‌های بیمه‌نامه می‌توانند از پوشش‌های بیمه‌ی شخص ثالث موتور استفاده کنند.
 • خسارات جانی به اشخاص ثالث: چنانچه در حادثه‌ای خسارت جانی به شخصی جز راننده مقصر وارد شود می‌توان براساس پوشش‌های بیمه‌نامه از بیمه شخص ثالث خسارت دریافت کرد.
 • خسارت جانی به راننده مقصر: چنانچه راننده موتور طی حادثه‌ای دچار خسارت جانی شود بیمه براساس بیمه‌نامه موجود خسارات وارده را جبران خواهد کرد.

مواردی که تحت پوشش بیمه‌ی موتور سیکلت قرار نمی‌گیرند:

بیمه موتورسیکلت خسارات زیر را در دامنه پوشش‌های خود جبران نمی‌کند:

 • خسارت  وارد شده به موتور سیکلت راننده مقصر
 • خسارات وارد شده به بار یا محموله موتورسیکلت بیمه‌شده
 • خسارت وارد شده ناشی از اشعه رادیواکتیو و هر گونه تشعشعات رادیواکتیویته
 • پرداخت جرائم ناشی از محکومیت قضایی و جزایی

راهنمای بیمه موتور سیکلت را در این مقاله بخوانید.

خرید بیمه موتور

چرا باید بیمه موتور سیکلت سه ماهه یا شش ماهه بخریم؟

بیمه موتوسیکلت 3 ماهه یا شش ماهه برای آن دسته از راکبانی تعریف شده است که قصد دارند بعد از 3 ماه یا شش ماه موتور خود را به فروش برسانند. در این صورت شخصی که موتور را خریداری می‌کند باید مدت بیمه‌نامه آن را تمدید کند.

هزینه بیمه موتور سیکلت کوتاه مدت: بیمه موتورسیکلت سه ماهه ، ۶ ماهه

بیمه موتور سیکلت کوتاه مدت هزینه بیشتری نسبت به بیمه سالانه دارد.

بیمه موتور سیکلت کوتاه مدت هزینه بیشتری نسبت به بیمه سالانه دارد.

لازم است بدانید که فروش بیمه موتور به صورت کوتاه مدت با حق بیمه روز شمار حساب می‌شود که هزینه آن به نسبت بیمه‌نامه‌های سالانه گران ترخواهد بود.بیمه موتورسیکلت سه ماهه تا 6 ماهه برای تمامی رشته‌های بیمه‌ای و براساس شرایط متقاضیان می‌تواند ارائه شود. اما اکثر تقاضاها برای بیمه سالانه است و هزینه آن ها بنا بر شرایط تقاضا‌ها و پوشش‌های مورد درخواست مشتریان تعیین می‌شود.

در نهایت باید گفت بیمه شخص ثالث برای همه اجباری بوده و تنها بیمه‌ای است که نرخ حق بیمه آن به صورت کوتاه مدت از طرف بیمه مرکزی تعیین شده و برای همه شرکت های بیمه ثابت است.

بیمه موتوسیکلت 3 ماهه یا شش ماهه برای آن دسته از راکبانی تعریف شده است که قصد دارند بعد از 3 ماه یا شش ماه موتور خود را به فروش برسانند. در این صورت شخصی که موتور را خریداری می‌کند باید مدت بیمه‌نامه آن را تمدید کند

قیمت بیمه موتور سیکلت ۳ ماهه و ۶ ماهه و ۹ ماهه

همانطور که در مقالات قبلی به آن اشاره کردیم حق بیمه موتورسیکلت طبق تعداد سیلندرهای موتور مشخص می‌شود. هرچه تعداد سیلندرها بیشتر باشد حق بیمه نیز به تبع آن گران‌تر خواهد شد. محاسبه نرخ بیمه موتورسیکلت کوتاه مدت به شرح زیر است:

 • بیمه موتورسیکلت سه ماهه شخص ثالث : ۳۰ درصد حق بیمه سالانه
 • بیمه‌موتور ۶ ماهه شخص ثالث : ۶۰ درصد حق بیمه سالانه
 • بیمه ۹ ماهه شخص ثالث : ۹۰ درصد حق بیمه سالانه

هزینه بیمه موتور سیکلت ؛ کوتاه مدت ۳ ماهه، ۶ ماهه، ۹ ماهه

اگر در رابطه با فروش بیمه به صورت کوتاه مدت و محاسبه حق بیمه آن سوال دارید باید اشاره کنیم که در فروش بیمه به صورت کوتاه مدت حق بیمه به صورت روزشمار محاسبه شده و هزینه آت به نسبت بیمه نامه‌های سالانه بیشتر است. این بیمه کوتاه مدت 3 ماهه و 6 ماهه و همچنین 9 ماهه برای تمامی رشته‌های بیمه و بنا بر شرایط متقاضیان ارائه می‌شود.

قیمت بیمه موتور سیکلت برای رانندگان بدون گواهینامه

 در صورتی که موتورسوار گواهینامه نداشته باشد و تصادف کند، شرکت بیمه با در نظر گرفتن شرایط به یکی از روش‌های زیر عمل خواهد کرد:

 • پرداخت خسارت مالی شخص ثالث در صورت مقصر بودن راننده بدون گواهینامه: شرکت بیمه تمام خسارات مالی وارد‌شده به شخص ثالث را به‌صورت کامل پرداخت می‌کند. اما راننده مقصر این خسارت را طی اقساطی که شرکت بیمه مشخص می‌کند باید به شرکت بیمه برگرداند.
 • پرداخت خسارت جانی شخص ثالث وقتی راننده موتور بدون گواهینامه مقصر باشد: در چنین شرایطی بیمه موتور راننده مقصر نمی‌تواند دیه یا خسارت جانی شخص ثالث را پرداخت کند. چرا که بر اساس ماده 3 قانون بیمه موتورسیکلت برای پرداخت دیه به راننده مقصر، داشتن گواهینامه متناسب با وسیله نقلیه ضروری است.
 • اگر راننده موتور بدون گواهینامه مقصر نباشد: شرکت بیمه تمام خسارت را پرداخت خواهد کرد.

قیمت بیمه موتور سیکلت در سال 1403

 قیمت بیمه موتورسیکلت ارتباط مستقیمی با مبلغ دیه تعیین شده در هر سال دارد. هنگام محاسبه بیمه موتورسیکلت معمولا یک نرخ پایه را بر اساس قدرت یا تعداد سیلندر موتور از طرف سازمان بیمه مرکزی تعیین می‌کنند. به‌طور کلی نرخ پایه بیمه شخص ثالث موتورسیکلت به شرح زیر است:

نوع موتورسیکلت

حق بیمه به تومان

گازی

1,025,200

دنده‌ای 1 سیلندر

1,252,400

2 سیلندر و به بالا

1,375,700

دنده‌ای دارای 3 چرخ یا سایدکار

1,479,700

بر همین اساس قیمت بیمه موتور سیکلت در سال 1403 برای هر دسته نسبت به دسته قبلی خود بالاتر است. نرخ پوشش مالی انتخابی به وسیله خریدار (از 40 میلیون تومان تا 800 میلیون تومان در سال 1403) هم باعث افزایش حق بیمه می‌شود. علاوه بر نرخ پایه و پوشش مالی انتخابی، تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث (از ۵ درصد تا ۷۰ درصد) و جریمه دیرکرد بیمه موتور سیکلت و مدت اعتبار بیمه نامه هم بر روی نرخ حق بیمه موتور سیکلت تاثیر می گذارد.

تخفیف عدم خسارت بیمه ۳ ماهه موتور سیکلت

چنانچه خسارتی به موتور شما وارد نشده باشد یا از بیمه آن استفاده نکرده باشید شرکت بیمه برای شما تخفیفاتی را در نظر خواهد گرفت. در واقع، به ازای سال‌هایی که بدون تصادف گذراندید و بیمه‌نامه شما خاک خورده است درصدی از حق بیمه به عنوان تخفیف کسر خواهد شد:

 •  ۵ درصد تخفیف برای سال اول
 •  ۱۰ درصد تخفیف برای سال دوم
 •  ۱۵ درصد تخفیف برای سال سوم
 • ۲۰ درصد تخفیف برای سال چهارم

مدارک لازم برای بیمه موتور سیکلت ۳ ماهه ، ۶ ماهه ، ۹ ماهه

برای خرید بیمه موتورسیکلت کوتاه مدت 3 ماهه، 6 ماهه و … یا در کل همان بیمه کوتاه مدت موتور مدارک زیر نیاز است:

 • کارت ملی
 • کارت موتور
 • بیمه نامه سال قبل (نسخه اصلی)
 • سند مالکیت موتور (موتورهای صفر که سند ندارند، ارائه قولنامه ضروری است).

نکاتی مهم در خصوص بیمه کوتاه موتورسیکلت

در خصوص این نوع بیمه چند نکته مهم زیر را در نظر بگیرید:

 • بیمه کوتاه مدت به معنای ارزان‌تر بودن نیست؛ بلکه فقط زمان آن محدود است. هزینه پرداختی اگر بیشتر نباشد، خیلی کم هم نیست. حتی در بعضی مواقع، هزینه کوتاه مدت نسبت به یک ساله بیشتر است.
 • در صورتی که واقعا قصد فروش یا انتقال موتور را در مدت زمان کوتاهی را دارید، خرید این نوع بیمه پیشنهاد می‌شود.
 • هیچ محدودیتی در استفاده از این بیمه وجود ندارد. در واقع شرایط بیمه کوتاه مدت همانند یک ساله است؛ فقط زمان آن کوتاه‌تر است.

چگونه بیمه موتورسیکلت کوتاه مدت بخریم؟

هرچه بیشتر در مورد بیمه موتور سیکلت بدانید، بهتر می‌توانید مسائل احتمالی را درک کرده و مشکلات را تشخیص دهید. به این منظور در روز یک بار هم که شده مقالات بیمه‎‌ای مجله بیمه‌ دات کام را مطالعه نمایید. هر ذره ای از اطلاعات موجود می تواند مفید باشد. مقالات در رابطه با این موضوع می‌توانند منبع مفیدی برای کمک به شما در تشخیص مشکلات باشند. همچنین می‌توانید برای خرید اینترنتی بیمه موتور به صفحه استعلام و خرید بیمه موتور مراجعه کرده و پس از تکمیل اطلاعات بیمه شخص ثالث را سفارش دهید. پس از تکمیل سفارش بیمه‌نامه به صورت کاملا رایگان برای شما به مقصد انتخابی ارسال خواهد شد.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
محمدی
16 ژانویه 2023

سلام وقت بیمه من برای پنجم بهمن است متاسفانه دوبار قبلا تصادف کردم موقع پرداخت قرامت حداقل یک سال قبل را پرداخت کردند الان میخواهم سه ماهه موتورسیکلت را بیمه کنم بعد از سه ماه طبق معمول یه ساله بیمه کنم باید چطور از یا به کجا برم تا بیمه سه ماهه بکنم ممنون میشم راهنمایی کنید

  person
  نویسنده بیمه
  16 ژانویه 2023

  سلام دوست عزیز
  وارد صفحه خرید ثالث موتور سیکلت در سایت بیمه دات کام شوید. در صفحه استعلام گزینه فیلتر ها خرید سه ماهه را انتخاب نمایید.

person
هدی قیاثی
18 اکتبر 2022

بیمه موتور سه ماه میخام بگیرم ولی اطلاعاتم کمه. چه شرکتی بهتره؟

  person
  کارشناس بیمه
  19 اکتبر 2022

  سلام همه شرکت ها خوب هستند فقط باید بررسی کنید که واحد دریافت خسارت نزدیکی محل شما است یا خیر.

person
رامین هاشمی
06 جولای 2022

بیمه موتور سه ماه یا 6 ماهه شما دارید؟

  person
  کارشناس بیمه
  07 جولای 2022

  سلام دوست عزیز، بستگی به خود شما دارد. اگر قصد فروش ندارید، یکساله بگیرید بهتر است.

person
فرزین احمدی
04 جولای 2022

بیمه موتور سه ماهه شما چه شرکتایی دارید؟

  person
  کارشناس بیمه
  05 جولای 2022

  سلام دوست عزیز، شرکت ها در هر بار عوض خواهند شد. در حال حاضر دانا است.

person
gholam
12 ژوئن 2022

ostad 3 mahe besarf tare ya 6 mahe ya 1 sale

  person
  کارشناس بیمه
  13 ژوئن 2022

  سلام یک ساله بهتر است.

person
شصتا
16 ژانویه 2022

سلام ایا برای بیمه موتور گواهینامه میخواهد؟

  person
  کارشناس بیمه
  16 ژانویه 2022

  سلام دوست عزیز، اگر موتور شما گواهینامه نداشته باشد، بیمه خسارت را پرداخت می کند اما بعد باید آن را برگردانید.

person
فرامرز
13 ژانویه 2022

سلام آیا همه شرکت ها بیمه کوتاه مدت دارند؟

  person
  کارشناس بیمه
  13 ژانویه 2022

  سلام دوست عزیز، خیر. فقط بعضی شرکت های خاص بیمه موتورسیکلت کوتاه مدت به فروش می رسانند. شما می توانید برای مشاوره و خرید با بیمه دات کام تماس بگیرید.

person
عراقی
12 ژانویه 2022

سلام شما توصیه می کنید که بیمه شش ماهه بخرم یا یک ساله، من خیلی پول ندارم

  person
  کارشناس بیمه
  12 ژانویه 2022

  سلام دوست عزیز، در خصوص قیمت خیلی تفاوت خاصی وجود ندارد. اتفاقا قیمت بیمه موتور چند ماهه گاهی بیشتر از یک ساله است. در صورتی که قصد فروش موتور خود را ندارید، توصیه می کنیم که حتما بیمه موتور کامل خریداری کنید.

person
یاور
10 ژانویه 2022

سلام من خیلی پول ندارم که بیمه موتور رو بخرم، 6 ماهه بخرم خوبه؟

  person
  نویسنده بیمه
  10 ژانویه 2022

  سلام دوست عزیز، باید گفت که بیمه کوتاه مدت به معنای قیمت پایین تر نیست. بعد اینکه امکان پرداخت قسطی از طریق بعضی شرکت ها وجود دارد. برای خرید با بیمه دات کام تماس بگیرید.

person
مجتبی پاریاو
29 نوامبر 2021

سلام، برای بیمه کردن موتور سیکلت محدودیت مدل وجود دارد؟

  person
  کارشناس بیمه
  29 نوامبر 2021

  با سلام، از آنجا که بیمه شخص ثالث برای همه اجباری است، از این رو محدودیتی در مدل و سال ساخت آن وجود ندارد.

person
هادی داوود آبادی
29 نوامبر 2021

با سلام آیا در تصادف در خط ویژه به راکب بدون گواهینامه دیه تعلق قرار میگیره؟

  person
  کارشناس بیمه
  30 نوامبر 2021

  با سلام در صورت مقصر بودن طرف مقابل، می توانید از دیه شخص ثالث او دیه دریافت کنید.

person
غیور
16 نوامبر 2021

با سلام، آیا تفاوتی در پوشش دهی بیمه های کوتاه مدت موتورسیکلت وجود دارد؟

  person
  کارشناس بیمه
  21 نوامبر 2021

  سلام وقت بخیر در پوشش ها تفاوتی در بیمه موتورسیکلت کوتاه مدت و یک ساله نیست بلکه تفاوت تنها به مدت زمان برخورداری از بیمه برمی گردد.

person
شاهین نجفی
16 نوامبر 2021

سلام، من موتورم قراره سه ماهه دیگر بفروشم، بیمه اش داره تمام می شود. اگر کوتاه مدت خریداری کنم، مشکلی در فروش برایم پیش نمیاد؟

  person
  کارشناس بیمه
  16 نوامبر 2021

  با سلام. خیر. اصولا بیمه موتور کوتاه مدت برای آن هایی است که قصد فروش موتور خود را دارند. برای مشاوره می توانید با کارشناسان بیمه دات کام تماس بگیرید.

person
ابراهیم
29 ژوئن 2021

سلام من یک تصادف داشتم مقصر متواری شد حالا میتونم از بیمه شخص ثالث موتور برای گرفتن دیه خودم از بیمه خودم استفاده کنم؟

  person
  کارشناس بیمه
  29 نوامبر 2021

  با سلام. بر اساس قانون جدید بیمه شخص ثالث موتور خسارت های جانی وارد شده به راکب را پوشش می دهد.

person
نجفی
29 مه 2021

سلام قیمت یک سال بیمه موتورسیکلت 125چقدره؟

  person
  کارشناس بیمه
  30 نوامبر 2021

  برای دریافت قیمت بیمه موتور با بیمه دات کام تماس بگیرید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید